Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

απο ρουμανια και αργει τοσο ????

 

 

Destination Country - Greece:Tracking Consuming:4867*Millisecond

2014-07-30 18:49, Item in conta IPS, IPS

2014-07-29 10:55, Receive Item From Customer, IPS

 

Origin Country - Romania:Tracking Consuming:6693*Millisecond

2014-07-30 15:49, Expediat din Romania - BSI Bucuresti

2014-07-29 22:33, Iesit din gestiune - BSI Bucuresti

2014-07-29 20:22, In prelucrare - BSI Bucuresti

2014-07-29 17:22, In transport - Plecat din Oficiul Postal Bucuresti 6

2014-07-29 10:55, Primit de la expeditor - Oficiul Postal Bucuresti 6

======================================

Power by http://www.17track.net

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω παρει κατι Nike απο ebay Αμερικη και οπου κιαν βαλω το tracking number που μου εχει στειλει δεν βγαινει τιποτα......UPAAB**************9

 

Επειδη κανεις δεν μπηκε στον κοπο να μου απαντησει απανταω μονος μου για να διαφωτισω τους υπολοιπους και λεω πως πηρα Nike παπουτσια απο το Ebay.com πληρωσα $80.00 USD για τα παππουτσια και $45.20 USD για μεταφορικα και τελωνειο....

Ρωτησα αν ηξερε κανεις γιαυτο το tracking number UPAAB000000000000000 και δεν απαντησε κανεις....

Λοιπον ενημερωνω πως μου ηρθε ειδοποιηση απο Ups στις 01/08/2014 και ο τυπος μου εγραφε Estimated Delivery: Tue. Jul. 29 - Mon. Aug. 4

οποτε ολα οκ....

Απο δευτερα θα τους παρω τηλ...

 

Η διαδρομη που ακολουθησε το δεμα ηταν....

 

Athens, Greece 08/01/2014 8:31 P.M. Warehouse Scan

08/01/2014 5:44 P.M. The receiver was not available at the time of the first delivery attempt. A second attempt will be made.

08/01/2014 8:59 A.M. Out For Delivery

08/01/2014 8:59 A.M. Import Scan

08/01/2014 7:14 A.M. Destination Scan

Athens, Greece 07/31/2014 8:45 P.M. Arrival Scan

Milano, Italy 07/29/2014 10:25 P.M. Departure Scan

07/29/2014 7:30 P.M. Arrival Scan

Nurnberg, Germany 07/29/2014 7:45 A.M. Departure Scan

07/29/2014 6:34 A.M. Arrival Scan

Frankfurt, Germany 07/29/2014 3:01 A.M. Departure Scan

07/29/2014 1:14 A.M. Arrival Scan

Duesseldorf, Germany 07/28/2014 10:09 P.M. Departure Scan

07/28/2014 5:33 P.M. Origin Scan

Germany 07/24/2014 11:02 A.M. Order Processed: Ready for UPS

 

Τα εγραψα ολα αυτα μπας και βοηθησω καποιο αλλο μελος γιατι εμενα δεν μπηκε κανεις στον κοπο να μου απαντησει ευχαριστω....

Edited by stef31nos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου . Δεν ρώτησες τίποτα για να σου απαντήσεις κάποιος .

Με τον τρόπο που διατύπωσες το post σου , φένεται ότι απλά μας ενημερώνεις . Επίσης δεν έχεις βάλει ένα ερωτηματικό στο τέλος για να φαίνεται ότι κάνεις ερώτηση ( π.χ. Θα μπορούσες να γράψεις " ξέρετε κάποιο αξιόπιστο tracking site?" )

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου . Δεν ρώτησες τίποτα για να σου απαντήσεις κάποιος .

Με τον τρόπο που διατύπωσες το post σου , φένεται ότι απλά μας ενημερώνεις . Επίσης δεν έχεις βάλει ένα ερωτηματικό στο τέλος για να φαίνεται ότι κάνεις ερώτηση ( π.χ. Θα μπορούσες να γράψεις " ξέρετε κάποιο αξιόπιστο tracking site?" )

Καλημερα φιλε μου το γραφω καθαρα δεν χρειαζεται πιστευω ερωτιματικα....(

και οπου κιαν βαλω το tracking number που μου εχει στειλει δεν βγαινει τιποτα)Τελος παντον ολα καλα αλλη φορα θα το διατυπωνω καλυτερα ευχαριστω.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους . Εχω παραγγείλει κινητό μτχ από Πορτογαλία Express αποστολή. Μου δίνει κανονικά tracking

ο αποστολέας και αυτό δε φάινεται πουθενά. Σε μήνυμα απαντάει ότι έχει βγει οφ το tracking service των Πορτογαλλικών

Τααχυδρομείων (υπάρχουν μεγαλύτερα ********α από εμάς - ναι ναι).

Τα ίδια τα Πορτογαλικά Ταχυδρομεια σε email μου απαντάνε στα Πορτογαλικά ( ενώ τους έγραψα στα Αγγλικά!!) ότι το προωθούν στο customer service από το help desk και βλέπουμε. Αυτά εδώ και πέντε μέρες.

Επίσης δε φαίνεται τίποτα στο tracking των ΕΛΤΑ ή Πόρτα-Πόρτα ακόμα.

Αλήθεια ένα Express μικρό δέμα πόσο καιρό κάνει να μπει στη χώρα προερχόμενο από ΕΕ (έχει EMS LLxxxxxxxxxPT)

και να φανεί στο σύστημα το ελληνικό; Έχει παραγγείλει κανείς στο παρελθόν από Πορτογαλία να γνωρίζω χρόνους παράδοσης

(πλήρωσα και περισσότερα για Express πανάθεμά με!)

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αν ποτέ γράψω greeklish θα ειναι το τελευταιο οχυρο πριν το καψιμο της συσκευης!
Link to comment
Share on other sites

αρα με 5 εργάσιμες με το απλό Express είμαι ήδη recordman!! ευχαριστώ φίλε για την απάντηση. ελπίζω από βδομάδας

να σκάσει...

Αν ποτέ γράψω greeklish θα ειναι το τελευταιο οχυρο πριν το καψιμο της συσκευης!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους . Εχω παραγγείλει κινητό μτχ από Πορτογαλία Express αποστολή. Μου δίνει κανονικά tracking

ο αποστολέας και αυτό δε φάινεται πουθενά. Σε μήνυμα απαντάει ότι έχει βγει οφ το tracking service των Πορτογαλλικών

Τααχυδρομείων (υπάρχουν μεγαλύτερα ********α από εμάς - ναι ναι).

Τα ίδια τα Πορτογαλικά Ταχυδρομεια σε email μου απαντάνε στα Πορτογαλικά ( ενώ τους έγραψα στα Αγγλικά!!) ότι το προωθούν στο customer service από το help desk και βλέπουμε. Αυτά εδώ και πέντε μέρες.

Επίσης δε φαίνεται τίποτα στο tracking των ΕΛΤΑ ή Πόρτα-Πόρτα ακόμα.

Αλήθεια ένα Express μικρό δέμα πόσο καιρό κάνει να μπει στη χώρα προερχόμενο από ΕΕ (έχει EMS LLxxxxxxxxxPT)

και να φανεί στο σύστημα το ελληνικό; Έχει παραγγείλει κανείς στο παρελθόν από Πορτογαλία να γνωρίζω χρόνους παράδοσης

(πλήρωσα και περισσότερα για Express πανάθεμά με!)

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Κοίταξε. Καταρχάς με τι πλήρωσες? Με paypal? Τώρα όσον αφορά στο θέμα άμα θες δώσε μας όλοκληρο τον αριθμό αποστολής.Καμιά φορά συμβαίνει τα συστημένα κάποιας χώρας να τα φέρνει κάποια ιδιωτική εταιρεία ταχυμεταφορων. πχ τα συστημένα της αγγλίας τα φέρνει η acs courier.

Link to comment
Share on other sites

ΝΑι πλήρωσα κανονικά με Paypal. Δεν είναι συστημένη αποστολή (όπως συμβαίνει με τα συστημένα του RoyalMail που τα φέρνει πχ η ACS) αλλά Express και σε επικοινωνία μου με τα ΕΛΤΑ μου είπαν ότι οι κωδικοί που ξεκινάνε με LL (Εxpress) δε σκανάρονται στην Ελλάδα καθόλου, άρα δεν ιχνηλατείται στη χώρα μας το πακέτο καθόλου.

Μάλιστα μου είπαν ότι λόγω αδείων (!!) αυτές τις μέρες καθυστερούν τα ΕΛΤΑ περισσότερο...

Άρα ζησε Μάη μου να φας Express.....

Θα επανέλθω όταν (και αν) τελικα παραλάβω...

Αν ποτέ γράψω greeklish θα ειναι το τελευταιο οχυρο πριν το καψιμο της συσκευης!
Link to comment
Share on other sites

ΝΑι πλήρωσα κανονικά με Paypal. Δεν είναι συστημένη αποστολή (όπως συμβαίνει με τα συστημένα του RoyalMail που τα φέρνει πχ η ACS) αλλά Express και σε επικοινωνία μου με τα ΕΛΤΑ μου είπαν ότι οι κωδικοί που ξεκινάνε με LL (Εxpress) δε σκανάρονται στην Ελλάδα καθόλου, άρα δεν ιχνηλατείται στη χώρα μας το πακέτο καθόλου.

Μάλιστα μου είπαν ότι λόγω αδείων (!!) αυτές τις μέρες καθυστερούν τα ΕΛΤΑ περισσότερο...

Άρα ζησε Μάη μου να φας Express.....

Θα επανέλθω όταν (και αν) τελικα παραλάβω...

 

Ωραία πόσο καιρό έχεις από τότε που το παρήγειλες? Γιατί εντός 45ημερών δικαιούσαι να ανοίξεις υπόθεση στο paypal για να πάρεις πίσω τα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Να ενημερώσω όλους τους συμφορουμίτες ότι από Πορτογαλία το δέμα express που δόθηκε τη Δευτέρα

στο ταχυδρομείο σκαναρίστηκε χθες Παρασκευή ως εξερχόμενο για Ελλάδα στο κεντρικό hub της Λισαβώνας. 4 ημέρες

δηλαδή να φύγει από τη χώρα ένα express!!!!!!

Άρα δεν παίζει να ανοίξω προς το παρον claim στο Paypal. Ελπίζω να το παραλάβω πριν το 15αυγουστο

τουλάχιστον και αποφεύγω την Πορτογαλία για επικείμενες αγορές πια.

Ίσως όταν διορθωθούν κάπως ... :)

Αν ποτέ γράψω greeklish θα ειναι το τελευταιο οχυρο πριν το καψιμο της συσκευης!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μένα.

Εχω ενα δεμα απο 6/8 στο υεδ θεσ/νικης.

Εχει καποιος αλλος τετοια καθυστέρηση;

 

εμένα είναι από τις 31/7

λεςςς να πρέπει να πάρουμε κανά τηλ να μάθουμε ;;; :)))

Link to comment
Share on other sites

εμένα είναι από τις 31/7

λεςςς να πρέπει να πάρουμε κανά τηλ να μάθουμε ;;; :)))

 

Το σκέφτομαι αλλα λεω μη γινει βλακεια και πληρωσω μετα.

Ειχα παρει στην κουριερ κ μου ειπαν οτι η καθυστέρηση μπορεί να

Οφείλεται στο οτι είναι καλοκαίρι και δεν χουν ατομα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλη την παρέα !

 

έχω παραγγείλει ένα κινητό από κινά και μου έχει σταλεί με PostNL !

 

περιμένω εδώ και 3 μέρες το tracking number άλλα τίποτα !!

 

κάπου διάβασα ότι για να πάρω αριθμό αποστολής πρώτα πρέπει να παει Ολλανδία και μετα να μου τον δώσουν...??? σωστά έχω καταλάβει ???

 

ξέρει κάνεις την διαδικασία αποστολής !!!

 

σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας !!:)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλη την παρέα !

 

έχω παραγγείλει ένα κινητό από κινά και μου έχει σταλεί με PostNL !

 

περιμένω εδώ και 3 μέρες το tracking number άλλα τίποτα !!

 

κάπου διάβασα ότι για να πάρω αριθμό αποστολής πρώτα πρέπει να παει Ολλανδία και μετα να μου τον δώσουν...??? σωστά έχω καταλάβει ???

 

ξέρει κάνεις την διαδικασία αποστολής !!!

 

σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας !!:)

 

Από πού το πήρες;

Εγώ που περιμένω κάτι από banggood και το έστειλαν επίσης με NL μου είπαν ότι δεν έχει tracking.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο ταχυδρομείο; Αν είναι EMS μάλλον θα φας τελωνειακή καμπάνα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

η παραγγελια εγινε απο cect-shop.com

 

στην αρχή ηταν να το στείλει με dhl ! τελικά τελευταία στιγμή έγινε αλλαγή του τρόπου και μου είπε οτι θα το στείλει με postnl λογο καποιων δασμών! και μου έκανε και επιστροφή την διάφορα των μεταφορικών !

 

και εγω ρωτάω γιατι δεν ξερω ακριβός την διαδικασία αποστολής των εμπορευμάτων απο κινα προς τα εδώ !!

 

δηλαδή πρώτα θα φυγει με ems απο κινα και μετα θα πάει στην postNL στην Ολλανδία ???

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Πάρε ένα τηλέφωνο ΕΛΤΑ και ρώτα τι γίνεται.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

να παρω τηλ .... οκ!!!

 

αλλα τι να πω..! αφου δεν εχω καποιο αριθμο αποστολης ! σαν τι να το ψάξω ???

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ εμένα μου είπε τύπος στα ΕΛΤΑ (αν μιλάς για ΕΛΤΑ) ότι με τις άδειες του Αυγούστου υπάρχουν καθυστερήσεις γενικά.
Αν ποτέ γράψω greeklish θα ειναι το τελευταιο οχυρο πριν το καψιμο της συσκευης!
Link to comment
Share on other sites

να παρω τηλ .... οκ!!!

 

αλλα τι να πω..! αφου δεν εχω καποιο αριθμο αποστολης ! σαν τι να το ψάξω ???

 

Δεν αναφερόμουν σε σένα αλλά στα παιδιά που έχουν κολλήσει τα δέματά τους.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλη την παρέα !

 

έχω παραγγείλει ένα κινητό από κινά και μου έχει σταλεί με PostNL !

 

περιμένω εδώ και 3 μέρες το tracking number άλλα τίποτα !!

 

κάπου διάβασα ότι για να πάρω αριθμό αποστολής πρώτα πρέπει να παει Ολλανδία και μετα να μου τον δώσουν...??? σωστά έχω καταλάβει ???

 

ξέρει κάνεις την διαδικασία αποστολής !!!

 

σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας !!:)

 

πήρα ένα tablet απο Κίνα και μου έδωσε tracking number που τελειώνει σε NL απο την αρχή, ρώτησέ τον ξανά. Σίγουρα θα πάει πρώτα Ολλανδία και εν συνεχεία Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες, είναι "Ζομπι" thread το ξέρω αλλά είχα ένα αντίστοιχο πρόβλημα και είπα να μοιραστώ τις εμπειρίες μου. Λοιπόν ανακάλυψα ότι η Royal Mail συνεργάζεται με GLS η οποία με τη σειρά της με την ACS. Όταν προσπάθησα να αναζητήσω το δέμα μου στην ιστοσελίδα της ACS μου έβγαζε ένα σφάλμα. Έπειτα από επικοινωνία μαζί τους, μου είπαν ότι μόλις περάσει τα σύνορα της Ελλάδος, αλλάζει αριθμό και μόλις τους έδωσα τον αγγλικό αριθμό παρακολούθησης αποστολής, μου έδωσαν τον Ελληνικό. Ελπίζω να βοήθησα :)

 

 

Υ.Γ. Παρεμπιπτόντως το δέμα που περιμένω είναι το OnePlusOne 64GB

Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3330, Nokia 6610, Nokia 5210, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson P800, Nokia 7650, Nokia 3650, Nokia 5800, Apple iPhone 4 16GB, Samsung Galaxy S III i9300, HTC Desire, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...