Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Symbian και τις εφαρμογές του


platijet
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδες δεν μπορω να συνδεθώ με τιποτα με τιποτα στα "κοινωνικά δικτυα"...

μου βγαζει συνέχεια το μυν "ολοκληρώστε την διαδικασία εισόδου στο ovi πριν επιστρέψετε σε αυτη την οθονη":wacko::wacko:

εχει αντιμετωπισει καποιος κατι παρομοιο....?

Προσπάθησε να κάνεις login από το ovi store στον υπολογιστή σου ή στο ovi account. Σε εμένα πριν λίγες μέρες είχαν κολλήσει τα κοινωνικά δίκτυα (το οποίο μετά την ενημέρωση είχε εμφανίσει δύο εικονίδια) και αφού έκανα απεγκατάσταση, έτρεξα το εικονίδιο που έμεινε και δούλεψε κανονικά. Για δοκίμασε κάτι τέτοιο.

Παρατήρησα το εξής (σε c7 αλλα φαντάζομαι και σε όλα τα symbian ^3 κινητά) :mad::

 

Εαν βάλω στο ημερολόγιο μία σημείωση με υπενθύμιση και την ώρα που έχω επιλέξει να ''χτυπήσει'' το έχω κλειστό ΔΕΝ χτυπά ποτέ.Σε όλα τα Νόκια που είχα εάν έκανα κάτι παρόμοιο όταν άνοιγα το κινητό μου χτύπαγε αμέσως η υπενθύμιση.Άσε που έχουν βγάλει και την αυτόματη διαγραφή.

 

Υπάρχει κάποια ρύθμιση για αυτό το πρόβλημα;

Στο ημερολόγιο των symbian^3 υπάρχει επιλογή χαμένες ειδοποιήσεις. Ίσως για αυτό αφαίρεσαν την επιλογή αυτόματης διαγραφής.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, μπορει καποιος να μου πει αν εχει ακταφερει να δουλεψει το geotagging στο Ν8; Ειναι λογικο, οταν ειμαι σε εσσωτερικο χωρο ολες οι εφαρμογες με gps να δουλεουν αψογα και η τοποθεσια να ειναι διαθεσιμη σε δευτερολεπτα (πχ. καιρος, χαρτες, κλπ). Στην εφαρμογη ομως της καμερας αυτο δεν συμβαινει, μονο σε εξωτερικους χωρους και αυτο μετα απο αρκετη ωρα.
"Όταν μιλάς φρόντισε να λες κάτι" Kim
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να κάνεις login από το ovi store στον υπολογιστή σου ή στο ovi account. Σε εμένα πριν λίγες μέρες είχαν κολλήσει τα κοινωνικά δίκτυα (το οποίο μετά την ενημέρωση είχε εμφανίσει δύο εικονίδια) και αφού έκανα απεγκατάσταση, έτρεξα το εικονίδιο που έμεινε και δούλεψε κανονικά. Για δοκίμασε κάτι τέτοιο.

 

 

μιρορ δεν συνδέεται με τιποτα...:(

το ιδιο μυνημα και παλι....ολοκληρώστε την διαδικασία εισόδου στο ovi πριν επιστρέψετε σε αυτη την οθονη

δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει.....

το εβγαλα το εβαλα και παλι τα ιδια...

τεσπα οταν κανω φορματ(οποτε το κανω) το ξαναβλεπω.....το θεμα απο την αρχη..

κανενα νεο παιδια απο την εφαρμογη swype εχουμε.....??

Link to comment
Share on other sites

Μόλις δοκίμασα το mobiola webcam 3.0.19 και δουλέυει μια χαρά με το Ν8 και win7 64bit. Το δοκίμασα με wifi, θα προτιμούσα λίγο καλύτερη ποιότητα στο βίντεο.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, μπορει καποιος να μου πει αν εχει ακταφερει να δουλεψει το geotagging στο Ν8; Ειναι λογικο, οταν ειμαι σε εσσωτερικο χωρο ολες οι εφαρμογες με gps να δουλεουν αψογα και η τοποθεσια να ειναι διαθεσιμη σε δευτερολεπτα (πχ. καιρος, χαρτες, κλπ). Στην εφαρμογη ομως της καμερας αυτο δεν συμβαινει, μονο σε εξωτερικους χωρους και αυτο μετα απο αρκετη ωρα.

 

Τι ρυθμίσεις έχεις στις μεθόδους εντοπισμού θέσης; Αν δεν τις έχεις ήδη ενεργοποιημένες, δοκίμασε να τικάρεις και τις επιλογές "Υποβοηθούμενο GPS" και "Wifi/δίκτυο" για να δεις αν αλλάξει κάτι.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,υπαρχει καμια εφαρμογη για να βλεπουμε Tv ελληνικα καναλια στο τηλ,εβαλα το SPB TV αλλα δεν τρελαθηκα το Αλ Τζαζιρα ωραιο αλλα για διεθνη ενημερωση, τιποτα αλλο αν ξερετε...Ευχαριστω.
Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

Τι ρυθμίσεις έχεις στις μεθόδους εντοπισμού θέσης; Αν δεν τις έχεις ήδη ενεργοποιημένες, δοκίμασε να τικάρεις και τις επιλογές "Υποβοηθούμενο GPS" και "Wifi/δίκτυο" για να δεις αν αλλάξει κάτι.

 

φιλε οπως ειπα τα εχω ρυθμισει σωστα, αυτα που λες, γιατι σε ολες τις αλλες εφαρμογες δουλευει τελια. :(

"Όταν μιλάς φρόντισε να λες κάτι" Kim
Link to comment
Share on other sites

εβαλα opera mini 5.1 στο Ν8 μου και δεν διαβαζει τα ελληνικα τα βγαζει τετραγωνακια. εβαλα και την αγγλικη και την ελληνικη εκδοση. Δεν εχει καμια ρυθμιση για κωδικοποιηση ή δε την βρισκω εγω?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εβαλα opera mini 5.1 στο Ν8 μου και δεν διαβαζει τα ελληνικα τα βγαζει τετραγωνακια. εβαλα και την αγγλικη και την ελληνικη εκδοση. Δεν εχει καμια ρυθμιση για κωδικοποιηση ή δε την βρισκω εγω?

 

Σε περίπτωση που δεν έχεις κατεβάσει τη σωστή έκδοση, πήγαινε εδώ:

http://www.opera.com/mobile/download/versions/

Μετά πήγαινε στο "Choose an application" και από το dropdown menu διάλεξε την έκδοση "Opera Mini 5.1 beta 2 (S60)". Πάτησε το "International", κατέβασε το αρχείο .sis και εγκατάστησέ το στο κινητό σου.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μόλις δοκίμασα το mobiola webcam 3.0.19 και δουλέυει μια χαρά με το Ν8 και win7 64bit. Το δοκίμασα με wifi, θα προτιμούσα λίγο καλύτερη ποιότητα στο βίντεο.

 

Δοκιμασε το EpocCam

 

υπαρχει και σε Lite εκδοση αλλα μονο με usb

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

πως λεγεται αυτη η εφαρμογη με τις φουσκες κ την ψαχνω τοσο καιρο??
nonia 3310, nokia 6510, sharp v902sh, sony ericsson w900i, nokia N8 grey, nokia c2-01, Samsung Galaxy Note II
Link to comment
Share on other sites

πως λεγεται αυτη η εφαρμογη με τις φουσκες κ την ψαχνω τοσο καιρο??

 

θα την βρεις στο betalabs :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

ωραια την βρηκα, τωρα την κατεβαζω στον υπολογιστη κ μετα την περναω με καπως στο κινητο, ή με καποιο αλλο τροπο?
nonia 3310, nokia 6510, sharp v902sh, sony ericsson w900i, nokia N8 grey, nokia c2-01, Samsung Galaxy Note II
Link to comment
Share on other sites

εχω καποιο προβλημα με το download του application nokia bubbles... μου βγαζει τα εξης οταν παταω download application: "Installation instructions for Nokia N8

 

Note that this installation uses a beta version of Qt (4.7.1). If you notice any undesired issues with other Qt-based apps or with Ovi Store, uninstallation instructions are below.

Installation

 

We've temporarily removed the installation instructions while we investigate some reported issues.

Known Issues

 

Before submitting feedback please check the Known Issues.

How to uninstall Nokia Bubbles

 

This will completely uninstall Nokia Bubbles and restore a non-beta version of Qt (the same that is shipped in software PR1.1).

 

1. Go to Settings -> Application manager -> Installed apps

2. Long-press on Bubblelock (or Nokia Bubbles) from the list and select Uninstall

3. Install qtdowngrade.sis to C:/Phone Memory (Important to install to correct drive!)

4. Go to application grid and select Options -> Organise.

5. Long-press on QtExamples folder and select Delete.

6. Go to Settings -> Application manager -> Installed apps

7. Long-press on qtdowngrade from the list and select Uninstall

8. Reboot"

 

ξερει κανεις τι γινεται??

nonia 3310, nokia 6510, sharp v902sh, sony ericsson w900i, nokia N8 grey, nokia c2-01, Samsung Galaxy Note II
Link to comment
Share on other sites

εχω καποιο προβλημα με το download του application nokia bubbles... μου βγαζει τα εξης οταν παταω download application: "Installation instructions for Nokia N8

 

Note that this installation uses a beta version of Qt (4.7.1). If you notice any undesired issues with other Qt-based apps or with Ovi Store, uninstallation instructions are below.

Installation

 

We've temporarily removed the installation instructions while we investigate some reported issues.

Known Issues

 

Before submitting feedback please check the Known Issues.

How to uninstall Nokia Bubbles

 

This will completely uninstall Nokia Bubbles and restore a non-beta version of Qt (the same that is shipped in software PR1.1).

 

1. Go to Settings -> Application manager -> Installed apps

2. Long-press on Bubblelock (or Nokia Bubbles) from the list and select Uninstall

3. Install qtdowngrade.sis to C:/Phone Memory (Important to install to correct drive!)

4. Go to application grid and select Options -> Organise.

5. Long-press on QtExamples folder and select Delete.

6. Go to Settings -> Application manager -> Installed apps

7. Long-press on qtdowngrade from the list and select Uninstall

8. Reboot"

 

ξερει κανεις τι γινεται??

 

Με λίγα λόγια, επειδή το Bubbles χρησιμοποιεί μια δοκιμαστική έκδοση του QT η οποία φαίνεται ότι δημιούργησε κάποιες ασυμβατότητες σε ορισμένους χρήστες με άλλες εφαρμογές που βασίζονται στην QT που φοράει το N8 από την μάνα του, η Nokia αποφάσισε να ανακαλέσει την εφαρμογή μέχρι να λυθούν τα όποια προβλήματα. Αυτό καταλαβαίνω από τα παραπάνω. Από εκεί και πέρα betaLabs είναι άρα αναμενόμενα τέτοια προβλήματα.

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα εβαλα το swype τα εκανα ολα σωστα εκανα και reboot στο κινητο το ενεργοποιησα και απο το εικονιδιο αλλα οταν πηγα να γραψω μολις γυριζα το τηλ σε οριζοντια θεση δεν υπηρχε καποιο πληκτρολογιο για να γραψω. καποια λυση???
Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα εβαλα το swype τα εκανα ολα σωστα εκανα και reboot στο κινητο το ενεργοποιησα και απο το εικονιδιο αλλα οταν πηγα να γραψω μολις γυριζα το τηλ σε οριζοντια θεση δεν υπηρχε καποιο πληκτρολογιο για να γραψω. καποια λυση???

 

Έχεις βάλει το καινούργιο swype με τα παλιά ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει τρόπος να κάνω τον οπερα default browser? Κάπου είχα διαβάσει κάτι τέτοιο δεν ξέρω αν ισχύει ακομη όμως.επειδη σερφαρω πιο πολυ με 3g θα με βόλευε πιο πολυ μια και οι ταχύτητες στην γουιντ ειναι τις περισσότερες φορές άθλιες . Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

http://mobile.uefa.com. Οποιος ειναι ποδοσφαιροφιλος μπορει να μπει εδω απο τον Browser του κινητου του και να κατεβασει την εφαρμογη uefa mobile. Περιεκτικοτατη και λειτουργει ομαλα στο n8.

 

παρα πολυ καλη ΝΕΑ προσθηκη φιλε, java ειναι αλλα παρα πολυ καλο, μπραβο σου και παλι

Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα εβαλα το swype τα εκανα ολα σωστα εκανα και reboot στο κινητο το ενεργοποιησα και απο το εικονιδιο αλλα οταν πηγα να γραψω μολις γυριζα το τηλ σε οριζοντια θεση δεν υπηρχε καποιο πληκτρολογιο για να γραψω. καποια λυση???

Πολ, πήγαινε στο εικονίδιο του swype, άνοιξέ το, επέλεξε για προχωρημένους και δες τι έκδοση γράφει στο τέλος της οθόνης. Η σωστή έκδοση για να την συνδυάσεις με ελληνικά είναι η 1.00.13559.

 

Αν έχεις εγκαταστήσει και τα ελληνικά, ξανακάνε μια επανεκκίνηση και ξαναπροσπάθησε. Λογικά, θα σου εμφανίσει το πληκτρολόγιο swype. Δοκίμασε και πες μας.

Link to comment
Share on other sites

το ανεφερα χτες σε πρηγουμενο ποστ (ετσι λεει ο κωδικας δεοντολογιας οταν γραφεις κατι) η νεα εκδοση Mobile documents απο τα Betalabs. Τη δοκιμασα χτες και τωρα πια ειναι πιο πληρης απο ποτε και δεν παρουσιαζει τα προβληματα με την οθονη και το gmail & google docs

 

Nokia Beta Labs Mobile Documents v0.9.21 Beta S^3 SymbianOS9.5

MOBILE DOCUMENTS offers Cloud-Boosted Push Mail - fast, easy, nice, intuitive and with a unique feature set that makes it different from any other mobile mail client and experience. Mobile Documents is the only app to do mobile documents, solving the #1 problem in mobile mail, heavy attachments. With unique patent pending remote attachmnet handling and cherry picking technologies it offers a different user experience and represents a paradigm shift in email. Please download and try it out. Enjoy!

 

To understand, the app can be viewed as a smart remote client on the Nokia phone that securely connects to the the cloud server-side. This means that all heavy stuff remains in the cloud where the heavy-lifting is done. For you that means that Mobile Documents stays in sync with all your primary email account all the time. Emails you send with Mobile Documents will be available on your desktop or web email, just as email you delete will be deleted, read/flag status etc.

 

Here is a list of highlighted features:

 

- NEW - Multi-Touch Pinch Zoom

- Touch Double-Tap (toggles between fit-screen and 100%), Long-Press initiates speed zoom mode, Swipe to pan + more in the toolbox

- Cloud-Boosted Viewing View attachments instantly, without any downloading first (streaming used)

- Cherry Picking Add attachments from emails (sent or received) and have heavy attachments sent instantly - no download - save 100% on bandwidth, time and cost

- Save Roaming Cost Read the text of individual doc pages (KB) instead of downloading entire heavy attachments (MB)

- PIN After providing your password you create a four-digit PIN of your choice. - Instead of typing the long password all the time, you just input the short PIN that protects your email. However, your password is never stored on your device (loss/theft of your device - either disable device PIN or change password via web interface).

- Document Support Images, PDF and Office documents

- Email Account Support Plug-and-play IMAP and native Microsoft Exchange (but not POP), works with Ovi, Gmail, Yahoo!, GMX and many more (but not yet with Hotmail, Live and MSN)

- NEW - Notification Widget Mobile Documents integrates with the messaging framework in Symbian^3

- You might ask yourself, what makes Mobile Documents different? That's easy. - Mobile Documents offers mobile documents. No other email client/service do including Nokia Messaging. There are other differences as well, but that's something that we leave for you to explore and discover for yourself on your Nokia.

 

Change Log:

 

* Fixed problem with Gmail and Google Apps;

* Several important fixes for the work with Microsoft Exchange;

* Improved handling of e-mail addresses;

* Fixed status icon when the program is phased out;

* Choosing where to save downloaded files and documents.

 

καλημερα.επειδη δεν ξερω αγγλικα σου ειναι ευκολο να μου πεις τι χρησιμευει αυτη η εφαρμογη; ευχαριστω

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.επειδη δεν ξερω αγγλικα σου ειναι ευκολο να μου πεις τι χρησιμευει αυτη η εφαρμογη; ευχαριστω

 

ειναι μια πλατφορμα που σεταρεις τους λογαριασμους email και τους εχεις ολους μαζι. επισης μπορεις να δεις πολυ ωραια οποιοδηποτε εμαιλ και οποιοδηποτε συννημενο αρχειο οσο βαρυ και να ειναι. γενικα αξιζει.

 

Αναζητηστε στο google το widget ΤΑ ΝΕΑ. Μακραν οτι πιο πληρες και λειτουργικο απο πλευρας ενημερωσης και εναι απολυτα συμβατο και με το Ν8. Απορω γιατι δεν διατιθεται στο ovi store. Προσωπικα εικαι καλυμενος και δε χρησιμοποιω κανενα αλλο widget ειδησεων.

 

οντως πολυ ωραια εφαρμογη αλλα δεν την βρισκεις τοσο ευκολα οπως το λες. θελει αρκετο ψαξιμο στο myphone για να την βρεις. ειναι στις [ΕΠΙΣΗΜΟ] Εφαρμογές Symbian OS v9.1, v9.2, v9.3 - Μέρος ΙΙ

Edited by Itchrist86
Link to comment
Share on other sites

Πολ, πήγαινε στο εικονίδιο του swype, άνοιξέ το, επέλεξε για προχωρημένους και δες τι έκδοση γράφει στο τέλος της οθόνης. Η σωστή έκδοση για να την συνδυάσεις με ελληνικά είναι η 1.00.13559.

 

Αν έχεις εγκαταστήσει και τα ελληνικά, ξανακάνε μια επανεκκίνηση και ξαναπροσπάθησε. Λογικά, θα σου εμφανίσει το πληκτρολόγιο swype. Δοκίμασε και πες μας.

 

τελικα εχω την 1.00 (13923) ισως γι'αυτο δεν δουλευει??

Link to comment
Share on other sites

οντως πολυ ωραια εφαρμογη αλλα δεν την βρισκεις τοσο ευκολα οπως το λες. θελει αρκετο ψαξιμο στο myphone για να την βρεις. ειναι στις [ΕΠΙΣΗΜΟ] Εφαρμογές Symbian OS v9.1, v9.2, v9.3 - Μέρος ΙΙ

 

Την βρηκατε τελικα?? Πανω που ημουνα ετοιμος να σας πω που την ειχα βρει και γω. Οντως δεν ηταν ευκολο απλα επειδη την ειχα βρει παλιοτερα δε θυμομουν καλα!:p

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

τελικα εχω την 1.00 (13923) ισως γι'αυτο δεν δουλευει??

 

Ναι, αυτός είναι ο λόγος. Η καινούργια έκδοση του swype δε δουλεύει με τα παλιά πακέτα γλώσσας. Αναμένουμε για καινούργιο ελληνικό language pack.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Symbian και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...