Jump to content

Essential ph-1


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα παιδα,αυτο το κινητο απο την πρωτη στιγμη που το ειδα μου αρεσε και πιο πολυ η φιλοσοφια του δημιουργου του,απλα σε ολο το ιντερνετ ειναι διχασμενες οι γνωμες.αυτη την στιγμη εχω ενα iphone 8 plus το οποιο θα το δωσω γιατι τελικα δεν το μπορω το ios,οποτε ψαχνω το επομενο που θα παρω.ηθελα να ρωτησω το κινητο σε smooth φαση πως τα παει?το βιντεο εχει slowmotion σαν το 8 plus?τα κουμπια της οθονης κρυβονται ετσι ωστε να χειριζεσαι το κινητο με gestures?ηχειο και ακουστικο τι λενε?ισχυει πως δεν χρειαζεται θηκη και τζαμακι?γρηγορη φορτιση εχει η ασυρματη?η καμερα για καθημερινη χρηση και οχι επαγγελματικη ειναι καλη? αυτα τα λιγα προς το παρον,οποιος μπορει βοηθαει Edited by paolo21r
ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΖΩ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 349
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εν αναμονη και για το δικο μου...

Σημερα διαβασα στα google news, οτι ειναι το 1ο και μοναδικο κινητο, εκτος φυσικα των κινητων της google, που πηρε Android 9 PIE και μαλιστα απο day 1 !

Κανενα αλλο ακομη επισημα...

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να συνεχίσει έτσι... Ας το ελπίσουμε.

Μια χαρά το Android 9.

Δεν είδα μεγάλες διαφορές, με δυσκολεύει λιγάκι το άνοιγμα του μενού, αλλά ας είναι.

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα σημερα και εχω κατενθουσιαστει.

 

Το halo grey ειναι λιγότερο γκριζο απο οσο το δείχνουν οι φωτογραφίες του. Πιο σκουρο, σαν ανθρακί (καπως). Υπεροχο.

Παιζει ανετα να ανηκει στο top 3 των πιο καλαίσθητων και καλοκατασκευασμένων smartphones ever. Λιγοι το αναφέρουν.

 

Πηρε αμεσα την 9 η οποία είναι παρα πολυ σβέλτη. Το swipe up gesture για το app drawer μονο θελει λιγο fine tuning μιας και αν κανεις γρηγορα την κινηση μαλλον θα σε αφησει στο multitasking. Οι επιδοσεις δειχνουν κορυφαιες και η rom ειναι παρα πολύ γρήγορη (420mb/sec read , 230mb/sec write αν θυμαμαι καλα). Δεν ξερω ποσο χάλια ηταν συνολικα η συσκευη οταν πρωτοβγηκε, αλλα τωρα ειναι πυραυλάκι.

 

Η καμερα συμπαθητική. Δεν ειναι flagship, αλλα πιο πολυ σαν upper midrange. Με τη gcam που πρότεινε ενας φιλος δυο σελίδες πισω παίρνεις καλα αποτελέσματα με HDR. Σε βιντεο να εχετε την στοκ για καλυτερη σταθεροποίηση.

 

Στα 500-700ε (που πρωτοξεκινησε) θα επελεγα καποιο samsung λογω οθονης και καμερας. Στα λεφτα του amazon ομως (και ως τα 400€) ειναι οτι καλύτερο εχει υπάρξει.

Edited by vadergr
Link to comment
Share on other sites

Το gesture για να ανοίξει το drawer και στα pixel έτσι δουλεύει. Δεν έχει να κάνει με το essential δηλαδή.

 

Sent from my Pixel using Tapatalk

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Το gesture για να ανοίξει το drawer και στα pixel έτσι δουλεύει. Δεν έχει να κάνει με το essential δηλαδή.

 

Sent from my Pixel using Tapatalk

 

Γνωρίζω οτι ειναι χαρακτηριστικό gesture του Pie.

 

Απλά ή θελει γενικότερα ενα ρετουσάρισμα (και στα pixel λοιπον) ή κατι δεν εχει εφαρμοστεί καλα στο essential.

Αυτο που συμβαίνει είναι το εξής... Αν κρατας το κινητο με το ενα χέρι και θελεις να δεις τα apps, θεωρητικά κανεις swipe up μεχρι την μέση. Αν το κανεις σχετικά σβέλτα (που μαλλον ειναι και το αναμενόμενο), τοτε οι πιθανοτητες ειναι να μεινεις στο σημείο του multitasking. Αν το κανεις αργα/συρτά μεχρι την μέση θα γινουν ολα "σωστά" (διακρινεις βεβαια και το κομματι του multitasking το οποιο προσπερνας).

 

Δεν εχω προβλημα με τα gestures, απλα απο τη στιγμή που θεωρω οτι οποιοδήποτε swipe ειναι πιο χρονοβορο (και κοπιαστικο) απο ενα απλο πάτημα, τουλάχιστον ας το κανουν σωστά. Δεν ειναι φυσικά deal breaker αλλα στην καθημερινή χρήση κανει αισθηση.

 

Τελος, εχει βρει κανεις στα μενου επιλογή για επιστροφή στα software keys? Αν θυμαμαι καλά υπήρχε επιλογή στις beta Pie, αλλα τωρα δεν βρίσκω κάτι σχετικο.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 1.5 χρόνο MIUI (και πριν απ'αυτό είχα Windows Phone, lol), θα μου πάρει καιρό να συνηθίσω stock android με gestures.

 

Κατά τα άλλα το κινητό φυσάει, μέχρι στιγμής δεν έχω παρατήσει κάποιο πρόβλημα παρότι διάβαζα πολλά. Ίσως το wifi βγάζει 1 γραμμή κάτω απ'το RN4 που είχα (και το RN5 της αδερφής μου) αλλά σε διάφορα παιχνίδια που το δοκίμασα είναι γρήγορο και σταθερό.

 

Τελος, εχει βρει κανεις στα μενου επιλογή για επιστροφή στα software keys? Αν θυμαμαι καλά υπήρχε επιλογή στις beta Pie, αλλα τωρα δεν βρίσκω κάτι σχετικο.

 

Σύστημα --> Κινήσεις --> Απενεργοποίησε το Σύρετε προς τα επάνω στο κουμπί της αρχικής οθόνης.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι μετά απο 5 μέρες χρήσης.

Το κινητο ειναι ακόμη εντελως στοκ με 9.0 από την στιγμή που το άνοιξα.

 

Halo Gray και γω, ακριβώς όπως τα είπε και ο φίλος vadergr - πιο όμορφο σε σχέση με τις φώτο. Τρομερή ποιοτητα κατασκευης, και πολύ βολικό στο χέρι. Ακομη δεν μπορω να συλλάβω πώς χωρεσαν τοση οθόνη σε τόσο μικρό χωρο.

 

Αρχικώς απογοητεύτηκα με την μπαταρία μιας και οριακά άντεχε 4 ώρες sot. Απενεργοποίησα την επιλογής καταγραφής στατιστικών της Essential και μπορω να πω οτι τα πράγματα βελτιωθηκαν αρκετα (5.30-6 ωρες). Υπόψιν, είμαι 24/7 με ανοιχτά δεδομένα/wifi, bt (για ειδοποιησεις σε smart band) και Location services. Ελπίζω πως σιγα σιγα θα στρώσει η μπαταρία με την νεα εκδοση κτλ.

 

ΌΣον αφορά την κάμερα: πολύ ευχαριστημένος με το 1080p60, αλλα και με το βίντεο γενικότερα. Οι εχγρωμες φωτογραφίες είναι αρκετα καλες στο φως της ημέρας, όμως εχουν θέμα στην νυχτα αντικειμενικα. Προσωπικά είναι ελαχιστα καλυτερες απο το Xiaomi Redmi note 4 που είχα. Ο ασπρόμαυρος αισθητήρας, όπως είναι και φυσικό, είναι πολύ πιο γρήγορος και οξύς. ¨Ολα αυτά στο Auto, με το stock camera app. Δεν έχω ασχοληθει προς το παρόν με gcam.

 

360 Camera: οι φώτο βγαίνουν πολύ καλύτερες απ'οτι περίμενα. Ιδιαιτέρως βολικές για γκρουπ φώτο. Το βίντεο ακόμη και σε συνθήκες τέλειου φωτισμού pixelιάζει όταν υπάρχει μεγάλη κίνηση. Πολύ ωραία φάση όμως. Κανένα παράπονο για gadget των 20$.

There are 10 kinds of people..those who understand binary code,and those who don't.. http://www.ted.unipi.gr/logo.gif
Link to comment
Share on other sites

Manufacturing date ... Πώς την βλέπω?

Σήμερα παρέλαβα και είμαι περίεργος να την μάθω.

Μου ήρθε με την 7.1 προεγκατεστημένη...

Edited by xabos
Link to comment
Share on other sites

Manufacturing date ... Πώς την βλέπω?

Σήμερα παρέλαβα και είμαι περίεργος να την μάθω.

Μου ήρθε με την 7.1 προεγκατεστημένη...

Και εμένα με 7.1 είχε έρθει, νομίζω πως έχουν σταματήσει να κατασκευάζουν συσκευές πάντως.

 

Sent from my Pixel using Tapatalk

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα με 7.1 είχε έρθει, νομίζω πως έχουν σταματήσει να κατασκευάζουν συσκευές πάντως.

 

Sent from my Pixel using Tapatalk

 

https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-05-24/andy-rubin-s-phone-maker-essential-is-said-to-consider-sale δεν θα βγαλει αλλα κινητα,παει για πουλημα

Link to comment
Share on other sites

https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-05-24/andy-rubin-s-phone-maker-essential-is-said-to-consider-sale δεν θα βγαλει αλλα κινητα,παει για πουλημα

Προτου διαβασω το αρθρο, αν "παει για πουλημα" αυτο ειναι σουπερ νεο, γιατι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα μετα να βγαλει και αλλα κινητα οντως. Το "κακο" σεναριο θα ειναι αν κλεισει χωρις να πουληθει.

(χωρις να μειωνεται η αξια του για οσους το πηραν κοψοχρονιατικα στην τελευταια προσφορα του αμαζον).

Link to comment
Share on other sites

Η υποστήριξη στο κινητό παραμένει εντυπωσιακή και δε βλέπω να αλλάζει κάτι σύντομα. Κινητό στα ~260 (για όσους το τσίμπησαν στο Prime Day) σ'αυτά τα specs και ήδη σε Android P δεν υπάρχει.

 

Τώρα αν θα δούμε κάποια στιγμή PH-2 είναι άλλη ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Η υποστήριξη στο κινητό παραμένει εντυπωσιακή και δε βλέπω να αλλάζει κάτι σύντομα. Κινητό στα ~260 (για όσους το τσίμπησαν στο Prime Day) σ'αυτά τα specs και ήδη σε Android P δεν υπάρχει.

 

Τώρα αν θα δούμε κάποια στιγμή PH-2 είναι άλλη ιστορία.

 

Έτσι όπως τα λες.

Το θέμα είναι να δούμε Android Q εμείς του χρόνου! :p

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα λες.

Το θέμα είναι να δούμε Android Q εμείς του χρόνου! :p

Σε πρόσφατο AMA στο Reddit, είπαν πως θα βγει και το Q.

 

Sent from my Pixel using Tapatalk

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

2 χρόνια αναβαθμίσεις, 3 χρόνια security patches υποσχέθηκαν εξαρχής αν δεν κάνω λάθος και συνεχίζουν να το λένε μέχρι τώρα. Αν το Q βγει τον επόμενο Αύγουστο, περιμένω να το πάρουμε πάλι όπως τα Pixel.

 

Μέσα σε έναν χρόνο πολλά αλλάζουν όμως οπότε ας περιμένουμε. Πολλές ναυαρχίδες δε θα έχουν δει P μέχρι τότε και μεις σκεφτόμαστε και Q. :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ισως πληρωνετε με διαφορετικο νομισμα και σας βγαινει διαφορετικη τιμη.

Γενικα συμφερει να κανει η καρτα σας την μετατροπη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...