Jump to content

Essential ph-1


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαστε τρία άτομα με το essential που δοκιμάζουμε συνεχώς για εγγραφή κλήσης, χωρίς επιτυχία.

Μήπως φταίει το pie....και θέλει χρόνο οι εφαρμογές να προσαρμοστούν με το νέο λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 349
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Στο ανταπτορακι για την πρίζα από αμερικανική σε ευρωπαϊκή πρέπει να προσέξουμε κάτι; Ή παίρνουμε όποιο βρούμε;

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το wifi calling στα settings/mobile networks/vodafone (πχ)/advanced, το δοκιμασατε σε καποιον παροχο?

 

Στο ανταπτορακι για την πρίζα από αμερικανική σε ευρωπαϊκή πρέπει να προσέξουμε κάτι; Ή παίρνουμε όποιο βρούμε;

Οποιο να 'ναι, αρκει να εφαρμοζει καλα και να μην κουνιεται μονο του περα δωθε.

Link to comment
Share on other sites

Το wifi calling στα settings/mobile networks/vodafone (πχ)/advanced, το δοκιμασατε σε καποιον παροχο?

 

 

Οποιο να 'ναι, αρκει να εφαρμοζει καλα και να μην κουνιεται μονο του περα δωθε.

 

Η Vodafone δεν έχει WiFi calling και volte

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα κι εγώ σήμερα επιτέλους. Το κινητό είναι πανέμορφο, απίστευτη premium αίσθηση.

 

Λόγω χρόνου δεν το σκάλισα πολύ, αλλά το μόνο αρνητικό που έχω βρει ως τώρα είναι ο αισθητήρας δακτυλικών αποτυπωμάτων, τον οποίο θα ήθελα πιο γρήγορο. Έχω την εντύπωση οτι η καθυστέρηση είναι θέμα software πάντως, αναγνωρίζει το αποτύπωμα πάρα πολύ γρήγορα αλλά αργεί να ανοίξει η οθόνη.

 

Το LTE είναι ακριβώς ίδιο με το 4G ε; Υπάρχει κάποιος τρόπος να το κάνω να γράφει 4G;

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα κι εγώ σήμερα επιτέλους. Το κινητό είναι πανέμορφο, απίστευτη premium αίσθηση.

 

Λόγω χρόνου δεν το σκάλισα πολύ, αλλά το μόνο αρνητικό που έχω βρει ως τώρα είναι ο αισθητήρας δακτυλικών αποτυπωμάτων, τον οποίο θα ήθελα πιο γρήγορο. Έχω την εντύπωση οτι η καθυστέρηση είναι θέμα software πάντως, αναγνωρίζει το αποτύπωμα πάρα πολύ γρήγορα αλλά αργεί να ανοίξει η οθόνη.

 

Το LTE είναι ακριβώς ίδιο με το 4G ε; Υπάρχει κάποιος τρόπος να το κάνω να γράφει 4G;

 

Έκανες το update σε pie? Σε εμένα τουλάχιστον πάει σφαίρα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όλα τα update κανονικά. Η αναγνωριση είναι άμεση, αλλά είναι σαν να χανει μισο δευτερόλεπτο στο να ανάψει η οθόνη.

 

Επίσης για κάποιο λόγο το swipe στον αισθητήρα για τις ειδοποιήσεις δεν μου δουλεύει καλά. Λίγο που το τέσταρα, μου δίνει την εντύπωση οτι θέλει να τον καλύψεις σχεδόν ολόκληρο για να σου "μετρήσει" το swipe. Κάποιος άλλος με παρόμοιο θέμα; Μάλλον θα σας πρήξω :lol:

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ήταν και σε μένα.

Δεν είναι όπως στα Huawei που με ένα απλό άγγιγμα κάνεις δουλειά. Εδώ θέλει να ιδρώσεις :lol:

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πρώτες εντυπώσεις

 

Θετικά:

 

-ΤΡΟΜΕΡΗ μπαταρία. Ξεκιναω από εδώ γιατί είναι από τα πιο σημαντικά πράγματα για εμενα. Δεν ξέρω τι κόλπα έχουν κάνει, αλλά η μπαταρία είναι βράχος. Ίσως βοηθάει το adaptive battery της Google, θα το δοκιμάσω και χωρίς αυτό κάποια στιγμή για να δω τι και πώς

-Πολύ καλό form factor. Εύκολος χειρισμός με ένα χέρι για το μέγεθος της οθόνης που έχει.

-Η οθόνη είναι αρκετά καλή, και πολύ φωτεινή θα έλεγα (το τσεκαρα σήμερα με κόντρα ήλιο). Επίσης είναι πανέμορφη στο να τη χαζεύεις όταν πιάνει όλη την οθόνη

-Γρήγορο, χωρίς κολλήματα ή κάτι περίεργο

-Δυνατό ηχείο

-Προς το παρόν το σήμα του είναι μια χαρά, και στα ίδια επίπεδα και καλύτερα από κάποια κινητά που είχα. Το σπίτι μου έχει μεγάλο θέμα με σήμα, το essential κατάφερε να κλειδώσει 4g και να λειτουργήσει απρόσκοπτα

-Android 9

 

 

 

Αρνητικά:

 

-Ο αισθητηρας δακτυλικών αποτυπωμάτων είναι αργός. Όχι στην καταγραφή του αποτυπώματος, αλλά στο ξεκλείδωμα της συσκευής. Λογικά θέμα software. Στο swipe επίσης είναι hit or miss η φάση, κάτι που είναι πολύ σπαστικό ώρες ώρες

-Η ελάχιστη φωτεινοτητα της οθόνης είναι πολύ φωτεινή. Ξέρω ότι μπορώ με τρίτη εφαρμογή να το ρυθμίσω, αλλά πραγματικά είναι υπερβολικά φωτεινή στο μίνιμουμ της μπάρας

-Μετρια κάμερα. Τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο

-Πάμε στο πιο σημαντικο τωρα. Το διάβαζα παντού, το βλέπω τώρα από κοντά. Το smoothness είναι άγνωστη λέξη όταν σκρολαρεις αργα με το δάχτυλο. Στα developer options υπάρχει η ρύθμιση για το touch sensitivity. Όσο χαμηλότερα τόσο πιο smooth το κινητό, αλλά με εμφανές touch latency. Όσο υψηλότερα τόσο πιο γρήγορο αλλά τρέμει κυριολεκτικά η οθόνη (jitter). Για να μην έχει διορθωθεί ένα χρόνο τώρα, μάλλον μιλάμε για hardware θέμα, το οποίο είναι πραγματικά απογοητευτικό για κινητό οποιασδήποτε τιμής. Για να μην παρεξηγηθω, το κινητό είναι σφαίρα, δεν είναι laggy, αλλά δεν είναι καθόλου smooth. Deal breaker για εμένα προσωπικά

 

 

 

Sent from my PH-1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για το lag που λες, ειχα κατά καιρούς 3, δε μπορώ να το καταλάβω αυτό που λες.. Η εμπειρία μου κάνει όπως στο Pixel μου..

 

Sent from my Pixel using Tapatalk

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό. Αν κάνετε αλλαγη και στις ρυθμίσεις από developer options θα φανεί πολύ πιο έντονα. Δεν είναι smooth τέτοιου είδους κινήσεις. Αν εκεί πας στο 1 τη μπάρα, τότε είναι απόλυτα smooth, αλλά πολύ αργό το touch

 

Sent from my PH-1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οκ οκ το είδα, ναι το κάνει και στο δικό μου. Προσωπικά δε με χαλάει, για αυτό και δεν το είχα παρατηρήσει κιόλας, γτ τόσο αργό scroll κάνω μόνο όπου έχει πολύ text, οπότε δε με χαλάει.

 

Sent from my Pixel using Tapatalk

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει, ίσως είμαι υπερβολικός στο ποσό με ενοχλεί, αλλα διάβασα πολύ για το θέμα και φαίνεται να είναι πρόβλημα hardware. Εκτός αν είναι τόσο αμπαλοι οι προγραμματιστές της essential κι ένα χρόνο τώρα δεν έχουν βρει τι φταίει.

 

Στη τιμή που το πήραμε οκ, δεν δίνεις ιδιαίτερη σημασία. Αλλά με κοστολόγηση ναυαρχίδας, είναι πράγματα που κοιτάς

 

Sent from my PH-1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει, ίσως είμαι υπερβολικός στο ποσό με ενοχλεί, αλλα διάβασα πολύ για το θέμα και φαίνεται να είναι πρόβλημα hardware. Εκτός αν είναι τόσο αμπαλοι οι προγραμματιστές της essential κι ένα χρόνο τώρα δεν έχουν βρει τι φταίει.

 

Στη τιμή που το πήραμε οκ, δεν δίνεις ιδιαίτερη σημασία. Αλλά με κοστολόγηση ναυαρχίδας, είναι πράγματα που κοιτάς

 

Sent from my PH-1 using Tapatalk

 

Λενε οτι λυνεται με root και GPU governor σε performance

Link to comment
Share on other sites

Από καμιά δεκαριά συσκευές που έχουν περάσει από τα χέρια μου τα τελευταία δυο χρόνια μερικά δεν έχουν smoothing στο άγγιγμα.

Όσα δεν έχουν smoothing παρουσιάζουν ένα ελαφρύ jitter κατά το scroll. Φαίνεται για τέτοια περίπτωση και το Essential phone.

Θα ξέρω την Τρίτη που παραλαμβάνω (μετά από περιπέτειες με το Amazon και αποστολή αντικατάστασης).

Link to comment
Share on other sites

Έχετε καθυστέρηση σε ειδοποιήσεις αν η οθόνη του κινητού μείνει κλειστή για αρκετη ώρα; Μου συμβαίνει συχνά να έχω ανοιχτό wifi και το κινητό απλά να κάθεται, και οι ειδοποιήσεις να αργούν 2-3 λεπτά ή να σκανε μαζεμένες μόλις ανάψω την οθόνη

 

Sent from my PH-1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχετε καθυστέρηση σε ειδοποιήσεις αν η οθόνη του κινητού μείνει κλειστή για αρκετη ώρα; Μου συμβαίνει συχνά να έχω ανοιχτό wifi και το κινητό απλά να κάθεται, και οι ειδοποιήσεις να αργούν 2-3 λεπτά ή να σκανε μαζεμένες μόλις ανάψω την οθόνη

 

Sent from my PH-1 using Tapatalk

 

Μήπως έχει προηγηθεί restart στη συσκευή σου?

There are 10 kinds of people..those who understand binary code,and those who don't.. http://www.ted.unipi.gr/logo.gif
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ στις ειδοποιήσεις δεν έχω κανένα θέμα ούτε στο σήμα, η μπαταρία φοβερή σε κανένα κινητό έως τώρα δεν είχα τέτοιες επιδόσεις, αλλά αυτο με την ομαλότητα που και που φαίνεται αλλά δεν ενοχλεί! Και περιμένω να φτιάξουν το notch , κ η κάμερα θέλει ακόμα δουλειά!! Υ.γ έιναι δυνατόν να μην έχει wps στο wifi? Η εγώ δε το βρίσκω? Υ.γ 2 δοκίμασα την gcam tolyance με τις ρυθμίσεις είναι καλύτερη ειδικά στις χαμηλού φωτισμού φωτογραφίες
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχω πειράξει τίποτα. Γίνεται σε ένα ποσοστό 20% των ειδοποιήσεων μου. Χρησιμοποιώ πολύ Twitter και το παρατηρώ εκεί. Λογικά το adaptive battery την κάνει τη δουλειά.

 

Χρησιμοποιεί κάποιος το dark theme? Στο dark theme μένουν το μενού των ρυθμίσεων παραμένει άσπρο ή το βλέπετε μαύρο;

 

Sent from my PH-1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχετε καθυστέρηση σε ειδοποιήσεις αν η οθόνη του κινητού μείνει κλειστή για αρκετη ώρα; Μου συμβαίνει συχνά να έχω ανοιχτό wifi και το κινητό απλά να κάθεται, και οι ειδοποιήσεις να αργούν 2-3 λεπτά ή να σκανε μαζεμένες μόλις ανάψω την οθόνη

 

Sent from my PH-1 using Tapatalk

Ναι και στο Pixel, μάλλον εξαιτίας του adaptive battery.

 

Sent from my Pixel using Tapatalk

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας, μια ερώτηση...

φοράτε κάποια προστασία οθόνης; αν ναι εφαρμόζει καλά ή αφήνει κενά δεξιά-αριστερά.

επίσης όσοι το έχετε χωρίς προστασία η οθόνη κάνει εύκολα σημάδια;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εχετε βρει καποιο tip για να τραβατε βιντεο/φωτο 360 χωρις να φαινεστε εσεις μεσα στο πλανο στο κατω μερος?

Ισως με καποιο απο τα γνωστα μπαστουνια?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...