Jump to content

Essential ph-1


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βλέπω πως μόλις ήρθε Ελλάδα, οπότε αύριο θα το έχω σε άσπρο, πωπω το τελευταίο άσπρο τηλέφωνο που είχα ηταν το og moto X..:lol:

 

Τόσο γρήγορα? Πολύ καλά.. Αντε με το καλό να παραλάβεις

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 349
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Βλέπω πως μόλις ήρθε Ελλάδα, οπότε αύριο θα το έχω σε άσπρο, πωπω το τελευταίο άσπρο τηλέφωνο που είχα ηταν το og moto X..:lol:

 

Κάτσε, μη βιάζεσαι, θα μείνει και τελωνειο από 3 έως 6 ημέρες, από βδομάδα υπολόγιζε παραλαβή!

Με το καλό ;)

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το γρηγορο, 1-3 ημέρες έλεγε, με UPS.

 

Γρήγορο..σημαίνει dhl και 99% τελωνείο...απο αύριο θα το βλέπεις να σταματάει 3 μέρες τελωνείο.

$Ελπίζω να μην γίνει πραγματικότητα...πάντως σε μένα με απλό έκανε 5 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Το τελωνείο ήταν προπληρωμένο, και έρχεται με UPS, αφού έχω track :p

Μην είσαι τόσο σίγουρος.. έχω προσωπική εμπειρία ..με amazon , προπληρωμένο τελωνείο ..αλλά επειδή το έκανα Express περνάει για έλεγχο στο τελωνείο στην Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

Το τελωνείο ήταν προπληρωμένο, και έρχεται με UPS, αφού έχω track :p

 

Τους χρόνους της ups αυτό το διάστημα για τελωνειο δεν τους ξέρω. Dhl θα έκανες από 3-5 εργάσιμες.

Το καλό είναι πως είμαστε σε εποχή low traffic για τους κουριερ, οποτε δε θα αργήσεις πολύ.

Φυσικά το τελωνείο είναι πληρωμένο, αλλά η διαδικασία εκτελωνισμου εκτελείται κανονικά χωρίς να πληρωσεις κάτι ...

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μην είσαι τόσο σίγουρος.. έχω προσωπική εμπειρία ..με amazon , προπληρωμένο τελωνείο ..αλλά επειδή το έκανα Express περνάει για έλεγχο στο τελωνείο στην Αθήνα.

 

Είτε αργό, είτε γρήγορο, τελωνειο θα μπει εξ'ορισμου. Αυτό δεν είναι πρόβλημα, πέρα από την αναμονή...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα στο γραφείο, στο λαντς μπρεικ θα το ανοίξω λίγο :p

 

Μάλιστα, μας κούφανε η ups. Όμορφα. Καλοριζικο λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα στο γραφείο, στο λαντς μπρεικ θα το ανοίξω λίγο :p

 

Καλορίζικος!

 

Εγώ την πάτησα μάγκες. Μου ήρθε επιφοίτηση να επιλέξω το γκρι πρωτού δω αν υπάρχει απόθεμα. Δύο μέρες τωρα το Αμαζον δεν είχε δώσει σημεία ζωής οπότε επικοινώνησα μαζί τους μέσω τσατ. Το αποτέλεσμα: θα παρουν νέες συσκευές τέλη Αυγούστου, με αναμενόμενη ημερομηνία παράδοσης σε μένα την 30η Αυγούστου. :X

 

Πονάνε τα μυαλά μου, αλλά τι να κάνουμε. Θα έχω λογικά την 360 κάμερα να την χαζεύω μόνη της στις διακοπες για παρηγορια!:lol::lol:

There are 10 kinds of people..those who understand binary code,and those who don't.. http://www.ted.unipi.gr/logo.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικος!

Εγώ την πάτησα μάγκες. Μου ήρθε επιφοίτηση να επιλέξω το γκρι πρωτού δω αν υπάρχει απόθεμα. Δύο μέρες τωρα το Αμαζον δεν είχε δώσει σημεία ζωής οπότε επικοινώνησα μαζί τους μέσω τσατ. Το αποτέλεσμα: θα παρουν νέες συσκευές τέλη Αυγούστου, με αναμενόμενη ημερομηνία παράδοσης σε μένα την 30η Αυγούστου. :X

Πονάνε τα μυαλά μου, αλλά τι να κάνουμε. Θα έχω λογικά την 360 κάμερα να την χαζεύω μόνη της στις διακοπες για παρηγορια!:lol::lol:

Πολύ κριμα τοσο καθυστερηση!

Εγω παρηγγειλα το μαυρο, οχι στην 1η φαση του στοκ δυστυχως, αλλα στην 2η φαση της προπαραγγελιας.

Τσεκαρα τωρα και δεν εχουν μεσα στις παραγγελιες καποια εκτιμωμενη ημερομηνια ακομη.

Αν παει για Σεπτεμβρη επισης, να ρωτησουμε μηπως το αλλαξουμε στο ασπρο χρωμα αν ερχεται νωριτερα.

Θα τους ρωτησω σημερα-αυριο στο chat, τι λενε για το μαυρο και το ασπρο.

 

Απο θήκες καταλαβα οτι παιζουν πρακτικά μονο tudia και incipio.

Απο tempered glass που να καθονται καλα με τις θηκες ξερουμε κάτι?

Στα reviews του αμαζον μαθαινεις τα παντα για συμβατοτητα με temper. glass, εχει πολλες θηκες.

Εγω παρηγγειλα την poetic απο αυτες του 10ευρου που εχουν καλα reviews , αναφερει ρητα,

"SCREEN PROTECTOR FRIENDLY - This case is compatible with tempered glass and wet install screen protectors. "

Τους ειπα 2 φορες να μην την στειλουν μονη της χωρις το κινητο, ειπαν οκ και τελικα την εστειλαν ηδη ξεχωριστα...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ κριμα τοσο καθυστερηση!

Εγω παρηγγειλα το μαυρο, οχι στην 1η φαση του στοκ δυστυχως, αλλα στην 2η φαση της προπαραγγελιας.

Τσεκαρα τωρα και δεν εχουν μεσα στις παραγγελιες καποια εκτιμωμενη ημερομηνια ακομη.

Αν παει για Σεπτεμβρη επισης, να ρωτησουμε μηπως το αλλαξουμε στο ασπρο χρωμα αν ερχεται νωριτερα.

Θα τους ρωτησω σημερα-αυριο στο chat, τι λενε για το μαυρο και το ασπρο.

 

Μιλώντσας στο chat με 2 διαφορετικούς αντιπροσώπους μου είπαν πως δυστυχώς δεν γίνεται να αλλάξω το χρώμα. Για κάποιο λόγο το έχουν περασμένο στο σύστημά τους ως ξεχωριστό αντικείμενο, αντι για παραλλαγή του ίδιου προϊόντος. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να ακυρώσω την υπάρχουσα παραγγελία και να το αγοράσω ξανά. Αυτό θα σημαίνει όμως οτι χάνω την τιμή της προσφοράς μιας και ενημερώθηκα οτι το Amazon δεν κάνει το λεγόμενο price match οταν πρόκειται για deals.

 

Στα θετικά, δεν θα έχω να ανησυχώ αν θα μου πάθει τίποτα από την άμμο στις παραλίες:p

 

@suffle μην ξεχάσεις να μας βγάλεις και καμμιά φώτο της συσκευής να το καμαρώσουμε και μεις. Και αν γίνεται κάνα δείγμα απο την φωτογραφική του μηχανή/βίντεο :D

There are 10 kinds of people..those who understand binary code,and those who don't.. http://www.ted.unipi.gr/logo.gif
Link to comment
Share on other sites

Επειδη κλειδωσε το θεμα της προσφατης προσφορας του αμαζον, στο γειτονικο φορουμ, αντιγραφω εδω τα αξεσουαρ που ειχαν προταθει εως τωρα, ωστε να τα εχετε μαζεμενα εδω. Εννοειται, εκτος αυτων που εχει το αμαζον, μιας και τα μεταφορικα/εκτελωνιστικα ειναι ασυμφορα.

 

Θηκη flip, ακριβουτσικη αλλα δερματινη >

https://www.ebay.com/itm/Premium-Genuine-Leather-Mobile-Phone-Wallet-Case-Cover-For-Essentials-PH-1/142799413856?hash=item213f822260%3Am%3AmwT6_tz0DeAU-Ve4ROBCIEQ&var=441805399750&_sacat=0&_nkw=Essential+Phone+-+Ph-1+genuine+leather+case&_from=R40&rt=nc&LH_TitleDesc=0

 

Η Poetic που αναφεραμε και νωριτερα εδω αλλα απο ebay >

https://m.ebay.com/itm/Poetic-Karbon-Shield-Black-Case-Carbon-Fiber-Texture-For-Essential-Phone-PH-1/273131926713?epid=23016681624&hash=item3f97ee74b9%3Ag%3AkFkAAOSwV2Naq3TB&_nkw=Essential+phone+case&_from=R40&rt=nc&_trksid=m4084.l1313

 

Απλες θηκες πλατης στο ebay που ξεκινανε τωρα απο 1,16 € (το προσθετω εγω) >

https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_nkw=Black+Color+For+ESSENTIAL+PHONE+PH-1+Soft+TPU+Matte+back+Cover+Full+Protective+Phone+Case&_sacat=0&LH_BIN=1

 

Προταθηκε και η παρακατω slip-up αλλα δεν βλεπω αμεσα συμβατο μοντελο, οποτε με επιφυλαξη για σωστη επιλογη >

https://www.ebay.com/itm/SLIM-PULL-UP-POCKET-CARD-GENUINE-LEATHER-CASE-COVER-SLEEVE-POUCH-FOR-MOBILES/222981186810?_trkparms=aid%3D555018%26algo%3DPL.SIM%26ao%3D2%26asc%3D52474%26meid%3D156f7505a0e44e8eb973acc6dda64657%26pid%3D100005%26rk%3D2%26rkt%3D12%26sd%3D222834600424%26itm%3D222981186810&_trksid=p2047675.c100005.m1851

 

απο χρηστη "fikosthessa" >

" Η poetic karbon δεν προσθέτει όγκο είναι απo τις πιο slim (δες στο YouTube), , απο τις tudia υπάρχει η tudia glost που από σχεδιασμό παει σε άλλο επίπεδο αλλά δεν την βρήκα πουθενά..... , όσο για τα tempered glass όλα ίδια μου φαίνονται να 2χ tempered glass στα 1.36

https://www.ebay.com/itm/2PCS-9H-Tempered-Glass-Screen-Protector-Film-Cover-For-Essential-Phone-PH-1/142796882011?hash=item213f5b805b%3Ag%3AnWQAAOSwQgJa--jI&_nkw=Essential+phone+tempered+glass&_from=R40&rt=nc&_trksid=m4084.l1313

, το άλλο γυαλί που κυκλοφορεί και πιάνει όλη την οθόνη λένε χαλάει το sensitivity ...

"

Link to comment
Share on other sites

To r/essential στο reddit είναι αρκετά ενεργό αυτόν τον καιρό και συμμετέχουν σε AMA (ask me anything) οι developers αρκετά συχνά.

 

Απ'αυτά που έχω διαβάσει δεν υπάρχει screen protector της προκοπής και δυστυχώς οι καλές θήκες (TUDIA και Incipio) είναι πανάκριβες. Η Poetic Karbon στο 10αρι από ebay μοιάζει μάλλον η πιο safe επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα. Δυστυχώς έγινε αυτό που φοβόμουν. Έχει ένα dead pixel στο κέντρο της οθόνης και ένα ελαφρύ Light bleeding στις άκρες. Απογοήτευση. Έστειλα μνμ να μου το αντικαταστησουν. Έχει κανείς εμπειρία από το after sales της amazon; κανονίζουν αυτοί τα πέρα δώθε ή πρέπει να ασχοληθώ εγώ;
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα. Δυστυχώς έγινε αυτό που φοβόμουν. Έχει ένα dead pixel στο κέντρο της οθόνης και ένα ελαφρύ Light bleeding στις άκρες. Απογοήτευση. Έστειλα μνμ να μου το αντικαταστησουν. Έχει κανείς εμπειρία από το after sales της amazon; κανονίζουν αυτοί τα πέρα δώθε ή πρέπει να ασχοληθώ εγώ;

 

Λογικά η Amazon.

Αν σου είναι εύκολο, μπορείς να τρέξεις το a1sd benchmark και να μας δώσεις τις επιδόσεις της ram και rom?

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα. Δυστυχώς έγινε αυτό που φοβόμουν. Έχει ένα dead pixel στο κέντρο της οθόνης και ένα ελαφρύ Light bleeding στις άκρες. Απογοήτευση. Έστειλα μνμ να μου το αντικαταστησουν. Έχει κανείς εμπειρία από το after sales της amazon; κανονίζουν αυτοί τα πέρα δώθε ή πρέπει να ασχοληθώ εγώ;

 

 

Για ποιο λόγο περίμενες να είχε γίνει κάτι τέτοιο? Είχες κάποιες ενδείξεις?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έστειλα στο Amazon ένα δέμα (όχι τηλέφωνο) για επιστροφή και refund my money to my account.

Σε λίγο θα έχουμε συνέχεια για την εξέλιξη της υπόθεσης...

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο περίμενες να είχε γίνει κάτι τέτοιο? Είχες κάποιες ενδείξεις?

 

Είχα διαβάσει σε κάποια forum ότι υπάρχουν τέτοια κρούσματα. Και δυστυχώς υπήρχε πρόβλημα και στο δικό μου. Επικοινώνησα με amazon και για την ώρα δεν έχουν stock για να στείλουν αντικατάσταση. Πρότειναν η να το στείλω για refund ή να περιμένω για αντικατάσταση.

 

Σκέφτομαι μήπως κάνω τα στραβά μάτια και το κρατήσω γιατί το κινητο φαινότανε απίθανο. Τόσο εμφανισιακά όσο και λειτουργικά από το λίγο που έπαιξα μαζί του πριν το βάλω πίσω στο κουτί.

Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάσει σε κάποια forum ότι υπάρχουν τέτοια κρούσματα. Και δυστυχώς υπήρχε πρόβλημα και στο δικό μου. Επικοινώνησα με amazon και για την ώρα δεν έχουν stock για να στείλουν αντικατάσταση. Πρότειναν η να το στείλω για refund ή να περιμένω για αντικατάσταση.

 

Σκέφτομαι μήπως κάνω τα στραβά μάτια και το κρατήσω γιατί το κινητο φαινότανε απίθανο. Τόσο εμφανισιακά όσο και λειτουργικά από το λίγο που έπαιξα μαζί του πριν το βάλω πίσω στο κουτί.

 

Μας μαύρισες την ψυχή!

Σου έδωσαν κουπόνι επιστροφής με πληρωμένα τα μεταφορικά?

There are 10 kinds of people..those who understand binary code,and those who don't.. http://www.ted.unipi.gr/logo.gif
Link to comment
Share on other sites

Μας μαύρισες την ψυχή!

Σου έδωσαν κουπόνι επιστροφής με πληρωμένα τα μεταφορικά?

 

Εμένα να δεις όταν το άνοιξα.

Όχι. Αν το στείλω πίσω τα πληρώνω εγώ και τους στέλνω την απόδειξη για να μου τα δώσουν.

 

 

Καλά, λίγο bleed έχω και εγώ αλλά έχω πάψει να ασχολούμαι με τόσο μικρολεπτομέρειες.

 

Sent from my Pixel using Tapatalk

 

Αν είχα μόνο το bleed δεν θα το σκεφτόμουν να το στείλω. Το μαύρο pixel με χαλάει γιατί η βλακεια είναι και στο κέντρο. Μιλάμε βέβαια για σημάδι μικρότερο από κεφάλι καρφίτσας αλλά αφού το είδα το βλέπω τεράστιο. Το δικό σου θέμα με dead pixel δεν είχε εε;

Link to comment
Share on other sites

Όχι, καμένο pixel δεν έχω..

Εμένα να δεις όταν το άνοιξα.

Όχι. Αν το στείλω πίσω τα πληρώνω εγώ και τους στέλνω την απόδειξη για να μου τα δώσουν.

 

 

 

 

Αν είχα μόνο το bleed δεν θα το σκεφτόμουν να το στείλω. Το μαύρο pixel με χαλάει γιατί η βλακεια είναι και στο κέντρο. Μιλάμε βέβαια για σημάδι μικρότερο από κεφάλι καρφίτσας αλλά αφού το είδα το βλέπω τεράστιο. Το δικό σου θέμα με dead pixel δεν είχε εε;

 

Sent from my Pixel using Tapatalk

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...