Jump to content

Ταξίδια


DrMaslow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως ομολογώ πως μετά την μισή ώρα που πέρασα στους μειον 5 με ψιλοβροχο στον εξωτερικό χώρο ενός τραγικού αεροδρομιου 1-1.5 ώρα από Βαρσοβία, υποσχέθηκα πως αν το σηκώνει η τσέπη μου, δεν θα πετάω με Ryan

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν οι φθηνές αεροπορικές υπάρχουν και οι "συμβατικές"

Υπάρχουν και τα 3* ξενοδοχεία υπάρχουν και τα 4* και 5*.

Διαλέγεις και παίρνεις. Έτσι λειτουργεί η αγορά.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Ή κάνεις συνδυασμό.

Πάω Βερολίνο για 3ήμερο και κάνω συνδυασμό Easyjet, Vueling και Aegean. Μέσω Αθήνας και Βιέννης, ένα στοπ ανά διαδρομή.

Οι τιμές είχαν τεράστιες διαφορές αν πήγαινα με απευθείας και με κανονικές/κυριλε εταιρείες.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αν και βλεπω αρκετους να τις φοβουνται,δεν νομιζω οι low cost εταιρειες να ειναι λιγοτερο ασφαλεις απο τις συμβατικες.Αλλωστε εδω και αρκετα χρονια δεν εχει ακουστει καποιο αεροπορικο δυστυχημα που να εμπλεκεται low-cost εταιρεια.Oι βασικες διαφορες των low cost εταιρειων(π.χ. ryanair) απο τις συμβατικες ειναι:

1.Περιορισμοι στα μεγεθη και το πληθος των αποσκευων-Συνηθως επιτρεπουν μονο μια μικρη χειραποσκευη και καθε αλλη αποσκευη χρεωνεται εξτρα,κατι που δεν συμβαινει με μια κανονικου κοστους εταιρεις

 

2.Δεν σερβιρονται δωρεαν γευματα και ποτα στην πτηση,οτι παιρνεις το πληρωνεις

 

3.Αβολες θεσεις με περιορισμενο χωρο μπροστα

 

4.Η πυλη κλεινει μιση ωρα νωριτερα απο την αναχωρηση,πραγμα που σημαινει οτι ακομη κι αν εισαι στην πυλη 20 λεπτα πριν αναχωρησει η πτηση μπορει να την χασεις.Αντιθετα,σε μια συμβατικη εταιρεια και 5 λεπτα πριν φυγει το αεροπλανο να πας,δεν μενεις απ'εξω και αν δουν οτι ειναι ετοιμοι για αναχωρηση και καποιοι επιβατες λειπουν, τους καλουν ονομαστικα απο τα μεγαφωνα του αεροδρομιου.

 

5.Μη αποζημιωση σε περιπτωση ταλαιπωριας(π.χ. μεγαλη καθυστερηση,αναγκαστικη προσγειωση-βλ.περιπτωση της ryanair τον περασμενο χειμωνα που πτηση απο εξωτερικο προς Θεσσαλονικη προσγειωθηκε στην Ρουμανια και καθυστερησε 12 ωρες,οι επιβατες δεν αποζημιωθηκαν).Οι συμβατικες εταιρειες σε αποζημιωνουν σε τετοιες περιπτωσεις ταλαιπωριας συνηθως με δωρεαν εισιτηριο που μπορει να χρησημοποιηθει μελλοντικα.

 

6.Χρηση των πιο μακρυνων terminals των αεροδρομιων,περπατας αρκετα μεχρι να φτασεις στην πυλη.Επισεις αν καποια πολη εχει 2 ή περισσοτερα αεροδρομια,οι low cost εταιρειες πετανε συνηθως απο τα πιο μακρυνα(π.χ. λονδινο-stansted αντί heathrow,βερολινο schonenfeld αντί tegel,βαρσοβια modlin αντι chopin)

 

Παρ'ολα αυτα οι low cost εταιρειες ειναι μονοδρομος αν θες να κανεις καποιο οικονομικο ταξιδι στο εξωτερικο και μας επιτρεπουν να κανουμε κανα 2 ταξιδακια τον χρονο παραπανω απ'οτι θα καναμε αν δεν υπηρχαν.Παλιοτερα οπου κι αν πηγαινες ηθελες αναγκαστικα καμια 200αρα μονο για τα εισητηρια.Τωρα,αν πετυχεις προσφορα πας εξωτερικο με 30-40 €,πιο φθηνα κι απ'το να πας θεσσαλονικη

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που έδωσαν την Ολυμπιακή Αεροπορία έχουμε καταδικαστεί με το μονοπώλιο της AEGEAN και τις τιμές φαρμάκι.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που έδωσαν την Ολυμπιακή Αεροπορία έχουμε καταδικαστεί με το μονοπώλιο της AEGEAN και τις τιμές φαρμάκι.
Κάνεις πλάκα έτσι;

Υπάρχουν πολλές εναλλακτικές.

Αν δεν τις ξέρεις, ψσξτες.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν και βλεπω αρκετους να τις φοβουνται,δεν νομιζω οι low cost εταιρειες να ειναι λιγοτερο ασφαλεις απο τις συμβατικες.Αλλωστε εδω και αρκετα χρονια δεν εχει ακουστει καποιο αεροπορικο δυστυχημα που να εμπλεκεται low-cost εταιρεια.Oι βασικες διαφορες των low cost εταιρειων(π.χ. ryanair) απο τις συμβατικες ειναι:

1.Περιορισμοι στα μεγεθη και το πληθος των αποσκευων-Συνηθως επιτρεπουν μονο μια μικρη χειραποσκευη και καθε αλλη αποσκευη χρεωνεται εξτρα,κατι που δεν συμβαινει με μια κανονικου κοστους εταιρεις

 

2.Δεν σερβιρονται δωρεαν γευματα και ποτα στην πτηση,οτι παιρνεις το πληρωνεις

 

3.Αβολες θεσεις με περιορισμενο χωρο μπροστα

 

4.Η πυλη κλεινει μιση ωρα νωριτερα απο την αναχωρηση,πραγμα που σημαινει οτι ακομη κι αν εισαι στην πυλη 20 λεπτα πριν αναχωρησει η πτηση μπορει να την χασεις.Αντιθετα,σε μια συμβατικη εταιρεια και 5 λεπτα πριν φυγει το αεροπλανο να πας,δεν μενεις απ'εξω και αν δουν οτι ειναι ετοιμοι για αναχωρηση και καποιοι επιβατες λειπουν, τους καλουν ονομαστικα απο τα μεγαφωνα του αεροδρομιου.

 

5.Μη αποζημιωση σε περιπτωση ταλαιπωριας(π.χ. μεγαλη καθυστερηση,αναγκαστικη προσγειωση-βλ.περιπτωση της ryanair τον περασμενο χειμωνα που πτηση απο εξωτερικο προς Θεσσαλονικη προσγειωθηκε στην Ρουμανια και καθυστερησε 12 ωρες,οι επιβατες δεν αποζημιωθηκαν).Οι συμβατικες εταιρειες σε αποζημιωνουν σε τετοιες περιπτωσεις ταλαιπωριας συνηθως με δωρεαν εισιτηριο που μπορει να χρησημοποιηθει μελλοντικα.

 

6.Χρηση των πιο μακρυνων terminals των αεροδρομιων,περπατας αρκετα μεχρι να φτασεις στην πυλη.Επισεις αν καποια πολη εχει 2 ή περισσοτερα αεροδρομια,οι low cost εταιρειες πετανε συνηθως απο τα πιο μακρυνα(π.χ. λονδινο-stansted αντί heathrow,βερολινο schonenfeld αντί tegel,βαρσοβια modlin αντι chopin)

 

Παρ'ολα αυτα οι low cost εταιρειες ειναι μονοδρομος αν θες να κανεις καποιο οικονομικο ταξιδι στο εξωτερικο και μας επιτρεπουν να κανουμε κανα 2 ταξιδακια τον χρονο παραπανω απ'οτι θα καναμε αν δεν υπηρχαν.Παλιοτερα οπου κι αν πηγαινες ηθελες αναγκαστικα καμια 200αρα μονο για τα εισητηρια.Τωρα,αν πετυχεις προσφορα πας εξωτερικο με 30-40 €,πιο φθηνα κι απ'το να πας θεσσαλονικη

 

Της German Wings.δεν τρελάθηκε ένας πιλότος πρόσφατα και κάρφωσε επίτηδες το αεροπλάνο με όλους τους επιβάτες;

Αλλά οκ δεν ήταν μηχανική βλάβη.

 

2) Έχω ταξιδέψει και με κανονικές εταιρείες που δεν σερβίρουν γεύματα. Δεν είναι μόνο οι low cost.

 

5) Κανονικά δίνονται αποζημιώσεις. Για την συγκεκριμένη πτήση κάτι άλλο παίχτηκε αν δεν έδωσαν αποζημιώσεις.

 

6) Πετάω με Easyjet από Berlin TGL, οπότε δεν ισχύει πάντα ούτε αυτό που γράφεις.

 

Τέλος, όταν βρίσκεις πτήσεις με 19€ ή 29€ πηγαινέλα, δεν υπάρχει τίποτα άλλο να πούμε.

Είναι πιο φτηνά από βενζίνες Αθήνα-Σπάρτη.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν για παντού εναλλακτικες οικονομικες

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν και βλεπω αρκετους να τις φοβουνται,δεν νομιζω οι low cost εταιρειες να ειναι λιγοτερο ασφαλεις απο τις συμβατικες.Αλλωστε εδω και αρκετα χρονια δεν εχει ακουστει καποιο αεροπορικο δυστυχημα που να εμπλεκεται low-cost εταιρεια.Oι βασικες διαφορες των low cost εταιρειων(π.χ. ryanair) απο τις συμβατικες ειναι:

1.Περιορισμοι στα μεγεθη και το πληθος των αποσκευων-Συνηθως επιτρεπουν μονο μια μικρη χειραποσκευη και καθε αλλη αποσκευη χρεωνεται εξτρα,κατι που δεν συμβαινει με μια κανονικου κοστους εταιρεις

 

2.Δεν σερβιρονται δωρεαν γευματα και ποτα στην πτηση,οτι παιρνεις το πληρωνεις

 

3.Αβολες θεσεις με περιορισμενο χωρο μπροστα

 

4.Η πυλη κλεινει μιση ωρα νωριτερα απο την αναχωρηση,πραγμα που σημαινει οτι ακομη κι αν εισαι στην πυλη 20 λεπτα πριν αναχωρησει η πτηση μπορει να την χασεις.Αντιθετα,σε μια συμβατικη εταιρεια και 5 λεπτα πριν φυγει το αεροπλανο να πας,δεν μενεις απ'εξω και αν δουν οτι ειναι ετοιμοι για αναχωρηση και καποιοι επιβατες λειπουν, τους καλουν ονομαστικα απο τα μεγαφωνα του αεροδρομιου.

 

5.Μη αποζημιωση σε περιπτωση ταλαιπωριας(π.χ. μεγαλη καθυστερηση,αναγκαστικη προσγειωση-βλ.περιπτωση της ryanair τον περασμενο χειμωνα που πτηση απο εξωτερικο προς Θεσσαλονικη προσγειωθηκε στην Ρουμανια και καθυστερησε 12 ωρες,οι επιβατες δεν αποζημιωθηκαν).Οι συμβατικες εταιρειες σε αποζημιωνουν σε τετοιες περιπτωσεις ταλαιπωριας συνηθως με δωρεαν εισιτηριο που μπορει να χρησημοποιηθει μελλοντικα.

 

6.Χρηση των πιο μακρυνων terminals των αεροδρομιων,περπατας αρκετα μεχρι να φτασεις στην πυλη.Επισεις αν καποια πολη εχει 2 ή περισσοτερα αεροδρομια,οι low cost εταιρειες πετανε συνηθως απο τα πιο μακρυνα(π.χ. λονδινο-stansted αντί heathrow,βερολινο schonenfeld αντί tegel,βαρσοβια modlin αντι chopin)

 

Παρ'ολα αυτα οι low cost εταιρειες ειναι μονοδρομος αν θες να κανεις καποιο οικονομικο ταξιδι στο εξωτερικο και μας επιτρεπουν να κανουμε κανα 2 ταξιδακια τον χρονο παραπανω απ'οτι θα καναμε αν δεν υπηρχαν.Παλιοτερα οπου κι αν πηγαινες ηθελες αναγκαστικα καμια 200αρα μονο για τα εισητηρια.Τωρα,αν πετυχεις προσφορα πας εξωτερικο με 30-40 €,πιο φθηνα κι απ'το να πας θεσσαλονικη

 

Αφήστε δε, που διαβάζω στις ειδήσεις ότι τον τελευταίο καιρό πολλές από αυτές του εν λόγω είδους σε όλο τον κόσμο έχουν βαρέσει αιφνιδιαστικά κανόνι.

Link to comment
Share on other sites

Να τις χαίρεστε τις ακριβές "μεγάλες" εταιρίες.

Πτήση από Λονδίνο για Κύπρο, 4 ώρες με British Airways, κόστος πάνω από 100€ και τίποτα από φαγητό...

Ούτε νερό.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Edited by junglist

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ειναι η ιδεα μου οτι οι τιμες της easy jet εχουν παει στο θεο ;

Πριν 2 χρονια για Μαντσεστερ 240€ τα 2 ατομα, τωρα 240€ το ενα.

Και η τιμη αυτη στην οικονομικοτερη της περιοδο.

Χωρια που εχει αλλαξει την ωρα αναχωρησης της σε βραδυ και φτανεις εκει περασμενα μεσανυχτα.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Να τις χαίρεστε τις ακριβές "μεγάλες" εταιρίες.

Πτήση από Λονδίνο για Κύπρο, 4 ώρες με British Airways, κόστος πάνω από 100€ και τίποτα από φαγητό...

Ούτε νερό.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Συζήτηση κάνουμε.

Σε καμιά εταιρεία, ακριβή ή low cost, δεν έχουμε μετοχές. Δυστυχώς.:lol::lol::lol:

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Συζήτηση κάνουμε.

 

Σε καμιά εταιρεία, ακριβή ή low cost, δεν έχουμε μετοχές. Δυστυχώς.:lol::lol::lol:

Καλά απλή αναφορά κάνω γιατί κάποιοι έξυπνοι θέλανε να τονίζουν τις μεγάλες εταιρίες.

Πλέον, πολλές low cost έχουν σχεδόν ίδια συμπεριφορά με κανονικές. Και στο service, αλλά και στα αεροπλάνα.

Πλέον από όσες έχω ταξιδέψει πρόσφατα, μόνο Aegean, Lufthansa και Emirates έχουν στάνταρ φαγητό μέσα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλά απλή αναφορά κάνω γιατί κάποιοι έξυπνοι θέλανε να τονίζουν τις μεγάλες εταιρίες.

Πλέον, πολλές low cost έχουν σχεδόν ίδια συμπεριφορά με κανονικές. Και στο service, αλλά και στα αεροπλάνα.

Πλέον από όσες έχω ταξιδέψει πρόσφατα, μόνο Aegean, Lufthansa και Emirates έχουν στάνταρ φαγητό μέσα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Και καμιά κατοσταριά ακόμα από αυτές που δεν έχεις πετάξει.
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Και καμιά κατοσταριά ακόμα από αυτές που δεν έχεις πετάξει.
Έλα ξύπνησες;

Ήρθες να πεις κανένα αστείο για όσους ταξιδεύουν με Ryanair πάλι;

Αλλά όχι, βρήκες τώρα να να μας πεις για τις καλές ακριβές εταιρίες (που ίσως καν δεν έχεις πλησιάσει) ότι σερβίρουν και φαγητό. Συγχαρητήρια.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έλα ξύπνησες;

Ήρθες να πεις κανένα αστείο για όσους ταξιδεύουν με Ryanair πάλι;

Αλλά όχι, βρήκες τώρα να να μας πεις για τις καλές ακριβές εταιρίες (που ίσως καν δεν έχεις πλησιάσει) ότι σερβίρουν και φαγητό. Συγχαρητήρια.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Κανένα αστείο.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Και καμιά κατοσταριά ακόμα από αυτές που δεν έχεις πετάξει.

 

 

 

Αμα πεταξεί με TK προς Ασια η Αμερική οταν θα του σερβίρει σεφ on board και οχι catering θα του φανει η Aegean Air bahal που βγάζει σνακς σε 2-3ωρες πτήσεις.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Αμα πεταξεί με TK προς Ασια η Αμερική οταν θα του σερβίρει σεφ on board και οχι catering θα του φανει η Aegean Air bahal που βγάζει σνακς σε 2-3ωρες πτήσεις.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Ένα δικιο το έχεις ο άτιμος!!!

Έχω άπειρες πτήσεις μεγαλύτερες των 3 ωρών και ένα δίκιο το έχεις. Μακράν από της καλύτερες που έχω πετάξει.

Οι υπηρεσίες στο αεροπλάνο είναι σημαντικές. Κυρίως σε μεγαλύτερες των 2 ή 3 ωρών πτήσεων.

 

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι σχετικό.

Σε πτήση με American Νέα Υόρκη - Λος Αντζελες, 5.30 ώρες, το σέρβις και το φαγητό ήταν χάλια. Αν θυμάμαι καλά σάντουιτς και ένα cookies στην χαρτοπετσέτα!:lol:

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Ένα δικιο το έχεις ο άτιμος!!!

Έχω άπειρες πτήσεις μεγαλύτερες των 3 ωρών και ένα δίκιο το έχεις. Μακράν από της καλύτερες που έχω πετάξει.

Οι υπηρεσίες στο αεροπλάνο είναι σημαντικές. Κυρίως σε μεγαλύτερες των 2 ή 3 ωρών πτήσεων.

 

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

 

 

 

Και εκτός του απίστευτου σερβις για ΗΠΑ δικαιούσαι 50 κιλα τουλάχιστον 4 ταξίδια που εκανα για ΝΥ με Turkish αυτο ίσχυε.Φυσικά και δωρεαν hoteldesk σερβις σε πενταστερο επειδη το εισητηριο ηταν ATH-IST-JFK αλλα επρεπε να μεινω 12 ώρες στη κωσταντινούπολη και να πεταξω την επομένη το πρωί. Και τιμές λογικότατες.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ταϋλάνδη θα πάω σε λίγες βδομάδες και θέλω να ρωτήσω 2 πράγματα.

1) Ξέρετε μέρη καλά για καταδύσεις; Πήρα το δίπλωμα πρόσφατα και θέλω να βουτήξω κάπου ωραία.

2) ασφάλεια για εξωτερικό έχει κάποιος να προτείνει κάποια προσωρινή;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Να ρωτήσω κάτι βρε παιδιά:

Θέλω να ταξιδέψω στο Λονδίνο. Αν υποθέσουμε ότι θέλω να φτάσω κάπου κεντρικά στην πόλη, από ποιο αεροδρόμιο είναι πιο εύκολο; Από το Gatwick, το Luton ή το Stansted;

Για παράδειγμα, ξέρω ότι από το Gatwick θα πρέπει να πάρω ένα τραίνο, το εισιτήριο κοστίζει 12 λίρες και η διαδρομή διαρκεί περίπου 40 λεπτά.

Από το Stansted και το Luton τι ισχύει;

 

Και κάτι ακόμα: το καροτσάκι για το παιδί, χρεώνεται ως έξτρα αποσκευή; Δηλαδή, ισχύουν οι τιμές που έχει η κάθε εταιρεία για τις αποσκευές μέχρι 15 κιλά;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι βρε παιδιά:

Θέλω να ταξιδέψω στο Λονδίνο. Αν υποθέσουμε ότι θέλω να φτάσω κάπου κεντρικά στην πόλη, από ποιο αεροδρόμιο είναι πιο εύκολο; Από το Gatwick, το Luton ή το Stansted;

Για παράδειγμα, ξέρω ότι από το Gatwick θα πρέπει να πάρω ένα τραίνο, το εισιτήριο κοστίζει 12 λίρες και η διαδρομή διαρκεί περίπου 40 λεπτά.

Από το Stansted και το Luton τι ισχύει;

 

Και κάτι ακόμα: το καροτσάκι για το παιδί, χρεώνεται ως έξτρα αποσκευή; Δηλαδή, ισχύουν οι τιμές που έχει η κάθε εταιρεία για τις αποσκευές μέχρι 15 κιλά;

To ίδιο πάνω κάτω είναι,παίρνεις το τρένο/λεωφορείο και πας στο κέντρο.Αλλώστε δεν είναι δύσκολο να δεις πόση ώρα θα κάνει.Gmaps και βάλε ως αφετηρία το κάθε αεροδρόμιο και προορισμό το που θες.Να ξέρεις όμως ότι δεν πάνε όλες οι αεροπορικές εταιρίες σε όλα τα αεροδρόμια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ξέρω αυτό. Απλά θέλω να ξέρω το κόστος και τη διάρκεια γιατί θα έχω και μικρό παιδί μου (συν τις αποσκευές).

Ψάχνω τον πιο απλό και οικονομικό τρόπο.

Για το θέμα του καροτσιού γνωρίζεις κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ξέρω αυτό. Απλά θέλω να ξέρω το κόστος και τη διάρκεια γιατί θα έχω και μικρό παιδί μου (συν τις αποσκευές).

Ψάχνω τον πιο απλό και οικονομικό τρόπο.

Για το θέμα του καροτσιού γνωρίζεις κάτι;

 

Εμείς πριν χρόνια που είχαμε παιδικό καρότσι το έβαλαν πάνω στο αεροπλάνο σε ειδικό σημείο και στο έδιναν κατευθείαν στην προσγείωση, δεν είχε extra χρέωση ως αποσκευή. Και όσες φορές έχω δει πρόσφατα άλλους με μικρά παιδιά το ίδιο γίνεται, το παίρνουν πάνω. Τώρα δεν ξέρω αν κάθε εταιρία έχει τη δική της πολιτική, το καλύτερο είναι να πάρεις ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις για σιγουριά.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...