Jump to content

Ταξίδια


DrMaslow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@ trela7: Προσωπικά, στα ταξίδια παίρνω μαζί μου μετρητά όσα υπολογίζω για τα "τρέχοντα" καθημερινά έξοδα, και για τα ψώνια, τα ακριβά (που λέει ο λόγος... :p) εστιατόρια και γενικά τα μεγαλύτερα ποσά τα πληρώνω με πιστωτική (άρα για σένα με prepaid). Όσο για τα μετρητά εκτός ζώνης ευρώ, τα $ πχ τα άλλαζω στην Ελλάδα, τα πιο μικρά νομίσματα τα ανταλλάσω επιτόπου ή σηκώνω εκεί από την cash card μου. Αν αλλάξεις 100€ σε κορώνες πόσο να σε κλέψουν στην ισοτιμία από το ένα ανταλλακτήριο στο άλλο; 5 ευρώ; Σιγά το πράγμα! Όσο περίπου θα σε χρεώσει το ΑΤΜ ή η prepaid νομίζω. Αρκεί να μην σηκώνεις 20-20 ευρώ 2 φορές την ημέρα.

 

 

ωραια, αρα τι μου προτεινεις; να βγαλω την prepaid, να την εχω μαζι μου για αγορες κι εστιατορια, να εχω και μετρητα για να μην χρησιμοποιω για μπουκαλακι νερο ας πουμε την καρτα και οταν ειμαι εκτος ζωνης ευρω να κανω συναλλαγμα σε ανθρωπο ή να βγαλω με την prepaid απο το ατμ σε τοπικο νομισμα... σωστα δεν καταλαβα;;;:O

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://freespiritnowtobe.blogspot.com/

Ανήκω σε μένα και στα όνειρα μου!

Link to comment
Share on other sites

^ αυτό ακριβώς λέω! Δεν ξέρω τις προμήθειες της prepaid, ελπίζω να είναι ανάλογες της cash card, κάτι είπαν οι συνφορουμίτες πιο πάνω.

Καλό ταξίδι!

 

 

Υπάρχει μια ιδέα για ένα ταξίδι μερικών ημερών στο Λονδίνο τον Φεβρουάριο. Δεν έχω ξαναπάει. Θα πάει ένας φίλος μου και μου πρότεινε να πάω για παρέα, όμως εκείνος θα φιλοξενηθεί σε σπίτι στο οποίο δεν υπάρχει χώρος και για μένα. Πριν αρχίσω να ψάχνω στα σάιτ με τα ξενοδοχεία, πιστεύετε ότι μπορεί να βρεθεί κάποιο ασφαλές και ζεστό κατάλυμμα σε σχετικά κεντρικό σημείο με τιμή κάτω από 50€ το μονόκλινο;

[Να σας πω την αλήθεια, κάτι σε 30€ θα ήθελα, αλλά φοβάμαι ότι θα γελάσετε... :O Και όχι, δεν σκοπεύω να πάω με το couch surfing... Κάτι σαν youth hostel αλλά που να μην έχει curfew και να μην φοβάμαι να μην μου κλέψουν τα πράγματα από το δωμάτιο έχετε υπόψιν σας;]

Edited by tseapis
Link to comment
Share on other sites

Πριν αρχίσω να ψάχνω στα σάιτ με τα ξενοδοχεία, πιστεύετε ότι μπορεί να βρεθεί κάποιο ασφαλές και ζεστό κατάλυμμα σε σχετικά κεντρικό σημείο με τιμή κάτω από 50€ το μονόκλινο;

 

Πάααρα πολύ δύσκολα. Όπως έχουμε αναφέρει ξανά πολλάκις στο θέμα, τα ξενοδοχεία στο Λονδίνο είναι ιδιαίτερα «τσιμπήμενα».

 

Υ.Γ.

Θέσε το ερώτημα σου και εδώ. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια ιδέα για ένα ταξίδι μερικών ημερών στο Λονδίνο τον Φεβρουάριο. Δεν έχω ξαναπάει. Θα πάει ένας φίλος μου και μου πρότεινε να πάω για παρέα, όμως εκείνος θα φιλοξενηθεί σε σπίτι στο οποίο δεν υπάρχει χώρος και για μένα. Πριν αρχίσω να ψάχνω στα σάιτ με τα ξενοδοχεία, πιστεύετε ότι μπορεί να βρεθεί κάποιο ασφαλές και ζεστό κατάλυμμα σε σχετικά κεντρικό σημείο με τιμή κάτω από 50€ το μονόκλινο;

 

πηγαινε εδω...εχω παει πολλες φορες και το συνιστω...

 

http://www.hotelmeridiana.co.uk/

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Aυριο παμε Αμστερνταμ, και επειδη ειναι το πρωτο ταξιδι στο εξωτερικο,χωρις πρακτορειο,θ ηθελα να μου πειτε,αν το φοιτητικο πασο ισχυει(καπου το ακουσα κιαυτο),στα μουσεια κλπ...
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις κανενα καλο σαιτ με ξενοδοχεια για Παρισι;

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις κανενα καλο σαιτ με ξενοδοχεια για Παρισι;

 

εχω χρησιμοποιησει πολλες φορες το http://www.booking.com χωρις προβληματα...

 

αν και τον Δεκεμβρη που πηγα παρισι χρεισιμοποιησα ξενοδοχειο ibis που βρηκα σε πολυ καλη τιμη κλεινοντας το απο το site της εταιρειας....http://www.ibishotel.com...δοκιμασε το :)

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις κανενα καλο σαιτ με ξενοδοχεια για Παρισι;

 

Όπως έχουμε ξαναπεί πολλάκις, το Yeego και το GalaHotels γενικώς.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

πηγαινε εδω...εχω παει πολλες φορες και το συνιστω...

 

http://www.hotelmeridiana.co.uk/

 

Πάααρα πολύ δύσκολα. Όπως έχουμε αναφέρει ξανά πολλάκις στο θέμα, τα ξενοδοχεία στο Λονδίνο είναι ιδιαίτερα «τσιμπήμενα».

 

Υ.Γ.

Θέσε το ερώτημα σου και εδώ. :)

 

Ευχαριστώ παιδιά! Τα κοίταξα και θα τα έχω υπόψιν μου.

Στο μεταξύ έκανα κάτι καλύτερο: καθώς τώρα είναι διακοπές και όλοι οι Αθηναίοι "Αγγλοι" (δηλ σπουδάζοντες και εργαζόμενοι στην Αγγλία) είναι εδώ στην Αθήνα, κανόνισα κάνα-δυο εξόδους με τα κατάλληλα άτομα ώστε να γνωρίσω "Αγγλους" φίλους φίλων οι οποίοι ήδη προσφέρθηκαν να με φιλοξενήσουν! :up: Δεν μένει παρά να βρούμε τις ημερομηνίες!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά! Τα κοίταξα και θα τα έχω υπόψιν μου.

Στο μεταξύ έκανα κάτι καλύτερο: καθώς τώρα είναι διακοπές και όλοι οι Αθηναίοι "Αγγλοι" (δηλ σπουδάζοντες και εργαζόμενοι στην Αγγλία) είναι εδώ στην Αθήνα, κανόνισα κάνα-δυο εξόδους με τα κατάλληλα άτομα ώστε να γνωρίσω "Αγγλους" φίλους φίλων οι οποίοι ήδη προσφέρθηκαν να με φιλοξενήσουν! :up: Δεν μένει παρά να βρούμε τις ημερομηνίες!

 

Η φιλοξενία πολλές φορές μπορεί να αποβεί και μοιραία ... αλλά εύχομαι στην περίπτωσή σου να ισχύσει το αντίθετο ... !

Μπορεί στο Λονδίνο οι τιμές να είναι τσιμπημένες, αλλά όποιος προνοεί και προετοιμάζεται αρκετό καιρό νωρίτερα, μπορεί να βρει πολλές ευκαιρίες ..

Για τους μοναχικούς "καβαλάρηδες" πάντα τα πράγματα είναι κάπως σφιγμένα, αλλά για ζευγάρια λύσεις υπάρχουν ... ακόμα κι εκείνες των apartments ... όταν πρόκειται για έναν αξιόλογο αριθμό ημερών διαμονής ...

 

17-21 Ιανουαρίου θα είμαι κι εγώ, κι επιλέξαμε με το ταίρι μου να μείνουμε σε studio apartment στην περιοχή West Hampstead με £59 τη βραδιά, με 24/7 σύνδεση με λεωφορείο και 5 λεπτά από σταθμό μετρό .. :)

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη φορά που είχα πάει στο Λονδίνο, μας είχε φιλοξενήσει η θεία του φίλου μου. Το σπίτι ήταν πολύ μακρυά από το κέντρο και θέλαμε 20€ σε μετρό κάθε μέρα.
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είμαι γενικά υπέρ στο να μένεις πολύ κεντρικά στις πόλεις που επισκέπτεσαι, σε γλιτώνει από πολύ χάσιμο χρόνου. Εξάλλου, δεν είναι και το καλύτερο μου ούτε να με φιλοξενούν, ούτε να φιλοξενώ, δεν είμαι καλόβολος άνθρωπος, υποχωρώ και οργανώνομαι πολύ προκειμένου να φιλοξενηθώ.

Για το Λονδίνο δεν έχω κάνει καμία έρευνα ακόμη, δηλαδή δεν ξέρω τίποτα αφού δεν έχω πάει ποτέ, ούτε καν έχω κοιτάξει ποτέ χάρτη ή οδηγό για την πόλη αυτή, μόνο κατ΄όνομα και από φωτογραφίες και ταινίες γνωρίζω κάποια αξιοθέατα. Κι έτσι δεν έχω ιδέα πού ακριβώς μένουν όλοι αυτοί οι γνωστοί μου και πού είναι τα σημεία που θέλω να δω και να κινηθώ. Αλλά όταν πάω (αν τελικά τύχει, καθώς τίποτα δεν είναι ακόμα σίγουρο), έχω σκοπό να καθήσω πάνω από 10 ημέρες, και αυτό δεν βγαίνει οικονομικά μόνο με ξενοδοχείο γιατί το κόστος θα εκτοξευτεί. Το budget μου είναι ως 700€ για αεροπορικά, διαμονή, ΜΜΜ, μουσεία και γενικώς έξοδα ταξιδιού. (Και επιπλέον τα στάνταρ έξοδα μου, αυτά που θα ξόδευα αν ήμουν και στην Αθήνα, δηλαδή 10-20€ την ημέρα για φαγητό, ποτό κλπ). Αν τα χρήματα αυτά δεν φτάνουν για 8-9 μέρες τουλάχιστον, απλώς δεν θα πάω.

Πέρα από το οικονομικό, είναι παντα ενδιαφέρον να μένεις και να κυκλοφορείς με "ντόπιους", έστω και Έλληνες, αφού έτσι μπαίνεις στο νόημα και τον ρυθμό ζωής της πόλης και δεν μένεις απλός τουρίστας, αλλά γίνεσαι "ταξιδιώτης", λίγο ντόπιος κι εσύ, πράγμα που είναι ζητούμενο για μένα.

Οπότε, ελπίζω για 5-6 μέρες σε κεντρικό ξενοδοχείο για τα βασικά αξιοθέατα και μετά σπίτι σε γειτονιά για "κουλέρ λοκάλ", για όσο πάει.

Edited by tseapis
Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη φορά που είχα πάει στο Λονδίνο, μας είχε φιλοξενήσει η θεία του φίλου μου. Το σπίτι ήταν πολύ μακρυά από το κέντρο και θέλαμε 20€ σε μετρό κάθε μέρα.

 

Αν επαιρνες μια εβδομαδιαια καρτα πολλαπλων διαδρομων δεν θα σου εβγαινε πιο φτηνα? .. Οκ γλυτωσες ομως τα εξοδα διαμονης ... μια χαρα σου εκατσε :)

Γερμανια για να γυρναμε με το μετρο κλτ κλτ μας βγηκε μια βδομαδα περιπου 25 ευρω.. (εκει βεβαια η τιμη παει με ζωνες ) αναλογα σε ποσες ζωνες θελεις να κυκλοφορεις αναλογη ειναι και η τιμη αλλα οκ εχει τοσες πολλες προσφορες που αν την ψαξεις σου βγαινε τζαμπα πραγματικα.Και φυσικα ολα στην ωρα τους με το δευτερολεπτο:)

Link to comment
Share on other sites

Καπου τον Μαρτιο θα παω στην Ρωμη. Εχουμε βρει ενα ξενοδοχειο μεταξυ Colosseum και Fontana di Trevi... για οσους γνωριζουν!

Ειναι καλο σημειο?

Εχετε να προτεινετε κατι συγκεκριμενο σε ξενοδοχειο σε καλο σημειο ή καποια αλλη περιοχη που θα ηταν καλυτερα να μεινουμε?

Και τελος αξιζει να νοικιασεις αυτοκινητο ή τα Μεσα σε πανε παντου και ευκολα?

Link to comment
Share on other sites

Καπου τον Μαρτιο θα παω στην Ρωμη. Εχουμε βρει ενα ξενοδοχειο μεταξυ Colosseum και Fontana di Trevi... για οσους γνωριζουν!

Ειναι καλο σημειο?

Εχετε να προτεινετε κατι συγκεκριμενο σε ξενοδοχειο σε καλο σημειο ή καποια αλλη περιοχη που θα ηταν καλυτερα να μεινουμε?

Και τελος αξιζει να νοικιασεις αυτοκινητο ή τα Μεσα σε πανε παντου και ευκολα?

 

Καλό σημείο είναι, όλα τα αξιοθέατα της Ρώμης είναι σε (σχετικά) μικρή απόσταση με τα πόδια. Μόνο στο βατικανό θα χρειαστείς να πας με κάποιο μέσο μεταφοράς, αλλά πηγαίνουν πολλά λεωφορεία και το μετρό. Αν δεν βγείτε εκτός πόλης, εννοείται ότι ΔΕΝ χρειάζεται να νοικιάσεις αυτοκίνητο στη Ρώμη. Αντενδείκνυται μάλιστα. Έχει κυκλοφοριακό όμοιο με αυτό της Αθήνας και οι τιμές των πάρκινγκ είναι φωτιά. Τα μέσα σε πηγαίνουν σχεδόν παντού στο κέντρο. Να προσέχετε ιδιαίτερα το λεωφορείο 64.

Προσωπικά θα κοιτούσα την περιοχή του σταθμού Termini. Τα ξενοδοχεία είναι φτηνότερα εκεί, ίσως και πιο άνετα τα δωμάτια (κλασικό πρόβλημα των ξενοδοχείων στο ιστορικό κέντρο της Ρώμης). Έχεις πολύ ευκολότερη πρόσβαση στο τρένο του αεροδρομίου και στο μετρό από την περιοχή της piazza venezia, που σκέφτεσαι να μείνεις. Ωστόσο θεωρείται πιο επικίνδυνη περιοχή (καμία σχέση με την Αθήνα όμως, πολύ πιο ασφαλής), και συγκεκριμένα στην πάνω πλευρα του σταθμού.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το θέμα συνάλλαγμα από ανταλλακτήριο ή από ΑΤΜ έχω και εγώ προβληματισμό, καθώς σε 10 μέρες έχω σκοπό να επισκεφτώ 3 χώρες.

Σκέφτομαι τι πραγματικά με γλυτώνει από κόπο και αυτό σίγουρα είναι τα ΑΤΜ που σε όλες τις χώρες υπάρχουν παντού και όλα σχεδόν έχουν MAESTRO.

Όσο για την ισοτιμία?Αμφιβάλλω κατά πολύ ότι η οποιαδήποτε τράπεζα ξένης χώρας θα έχει χειρότερη ισοτιμία, από οποιοδήποτε ανταλλακτήριο που παρουσιάζουν τρελές αποκλίσεις (ακόμα και ανταλλακτήρια της ίδιας εταιρείας σε διαφορετικά σημεία στην ίδια πόλη!!).

Εσείς τι λέτε?

Τελικά επιβεβαιώθηκα μπορώ να πω με το ταξίδι μου.

Συγκεκριμένα στην Τσεχία, απέφυγα να αλλάξω σε κορώνες στο ανταλλακτήριο στο αεροδρόμιο όπου η αναλογία ήταν 1€=21 κορώνες.

Αντίθετα πήγα κατεθείαν σε ΑΤΜ και έβγαλα 2.000 κορώνες.

Στη συνέχεια όσες μέρες ήμουν εκεί έβλεπα τι τιμές έπαιζαν σε διάφορα ανταλλακτήρια μέσα στην πόλη.Είδα μέχρι αναλογία 1/24.

Αφού επέστρεψα λοιπόν, τσέκαρα πόσα ευρώ κράτησε η τράπεζα με τις 2.000 κορώνες.Το αποτέλεσμα ήταν μαζί με την προμήθεια, 80€.Άρα η αναλογία με ανάληψη από ΑΤΜ πήγε στα 2.000/80=25.

Όπως καταλαβαίνετε, μιλάμε για αρκετά μεγάλη διαφορά:

-Αεροδρόμιο: 80χ21=1.680 κορώνες

-ΑΤΜ:80χ25=2.000 κορώνες

16% παραπάνω κέρδος παιδιά. :!::!:

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε για τη Ρώμη πάντως γιατί πολλά από τα ξενοδοχεία είναι αρκετά παλιά (γενικά το κέντρο δεν είναι κάτι του καινούριο) και όχι καλά...Νομίζω στο Termini είχα κλείσει ένα και δεν είχε καν μπάνιο σε μερικά δωμάτια...
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είμαι γενικά υπέρ στο να μένεις πολύ κεντρικά στις πόλεις που επισκέπτεσαι, σε γλιτώνει από πολύ χάσιμο χρόνου. Εξάλλου, δεν είναι και το καλύτερο μου ούτε να με φιλοξενούν, ούτε να φιλοξενώ, δεν είμαι καλόβολος άνθρωπος, υποχωρώ και οργανώνομαι πολύ προκειμένου να φιλοξενηθώ.

Για το Λονδίνο δεν έχω κάνει καμία έρευνα ακόμη, δηλαδή δεν ξέρω τίποτα αφού δεν έχω πάει ποτέ, ούτε καν έχω κοιτάξει ποτέ χάρτη ή οδηγό για την πόλη αυτή, μόνο κατ΄όνομα και από φωτογραφίες και ταινίες γνωρίζω κάποια αξιοθέατα. Κι έτσι δεν έχω ιδέα πού ακριβώς μένουν όλοι αυτοί οι γνωστοί μου και πού είναι τα σημεία που θέλω να δω και να κινηθώ. Αλλά όταν πάω (αν τελικά τύχει, καθώς τίποτα δεν είναι ακόμα σίγουρο), έχω σκοπό να καθήσω πάνω από 10 ημέρες, και αυτό δεν βγαίνει οικονομικά μόνο με ξενοδοχείο γιατί το κόστος θα εκτοξευτεί. Το budget μου είναι ως 700€ για αεροπορικά, διαμονή, ΜΜΜ, μουσεία και γενικώς έξοδα ταξιδιού. (Και επιπλέον τα στάνταρ έξοδα μου, αυτά που θα ξόδευα αν ήμουν και στην Αθήνα, δηλαδή 10-20€ την ημέρα για φαγητό, ποτό κλπ). Αν τα χρήματα αυτά δεν φτάνουν για 8-9 μέρες τουλάχιστον, απλώς δεν θα πάω.

Πέρα από το οικονομικό, είναι παντα ενδιαφέρον να μένεις και να κυκλοφορείς με "ντόπιους", έστω και Έλληνες, αφού έτσι μπαίνεις στο νόημα και τον ρυθμό ζωής της πόλης και δεν μένεις απλός τουρίστας, αλλά γίνεσαι "ταξιδιώτης", λίγο ντόπιος κι εσύ, πράγμα που είναι ζητούμενο για μένα.

Οπότε, ελπίζω για 5-6 μέρες σε κεντρικό ξενοδοχείο για τα βασικά αξιοθέατα και μετά σπίτι σε γειτονιά για "κουλέρ λοκάλ", για όσο πάει.

 

Σωστή η λογική σου και με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη .. έτσι μαθαίνεις αρκετά πράγματα, και περιοχές που σαν απλός τουρίστας, πολύ απλά δεν θα δεις ποτέ ..

Τα περισσότερα μουσεία (αν όχι όλα) έχουν free είσοδο, εκτός κι αν έχουν καμιά έκθεση την περίοδο που έρθεις, που ενδεχομένως για την είσοδο σε αυτή τη συγκεκριμένη να πρέπει να πληρώσεις.

Πολύ βασικό να γνωρίζεις το που θα μένεις, και γενικότερα μεταξύ ποιων ζωνών θα κινηθείς .. έτσι θα αγοράσεις και την αντίστοιχη κάρτα απεριόριστων διαδρομών.

Μετά από αρκετά ταξίδια που έχω κάνει προς τα κει .. διαπιστώνω ότι είναι πολύ πιο συμφέρουσα η λύση της κάρτας απεριόριστων διαδρομών παρά η Oyster (βέβαια παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο, αλλά με βάση τις δικές μου μετακινήσεις, κατέληξα ότι δεν συμφέρει τελικά).

Το Λονδίνο είναι μεγάλη πόλη, με πληθυσμό παραπάνω κι από αυτό ολόκληρης της Ελλάδας, με πολλά αξιοθέατα, που 4-5 μέρες ποτέ δεν είναι αρκετές για να τα δεις και να τα απολαύσεις .. 'Οσο περισσότερη καθοδήγηση έχεις, τόσο καλύτερο προγραμματισμό μπορείς να κάνεις και τόσο περισσότερο να το απολαύσεις!! :)

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

trela7, πώς πέρασες τελικά;

 

Το Μάντσεστερ από το Λίβερπουλ πόση ώρα είναι με το τραίνο ή με λεωφορείο; Θα πάω με τη Μάντσεστερ Σίτυ 25/2 και σκεφτόμουν μήπως προλάβαινα να πάω μια βόλτα από το Ανφιλντ.

Link to comment
Share on other sites

Any info για Boston; Δεν έκατσε πέρσι, σιγά μη μου γλύτωνε φέτος. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Σωστή η λογική σου και με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη .. έτσι μαθαίνεις αρκετά πράγματα, και περιοχές που σαν απλός τουρίστας, πολύ απλά δεν θα δεις ποτέ ..

Τα περισσότερα μουσεία (αν όχι όλα) έχουν free είσοδο, εκτός κι αν έχουν καμιά έκθεση την περίοδο που έρθεις, που ενδεχομένως για την είσοδο σε αυτή τη συγκεκριμένη να πρέπει να πληρώσεις.

Πολύ βασικό να γνωρίζεις το που θα μένεις, και γενικότερα μεταξύ ποιων ζωνών θα κινηθείς .. έτσι θα αγοράσεις και την αντίστοιχη κάρτα απεριόριστων διαδρομών.

Μετά από αρκετά ταξίδια που έχω κάνει προς τα κει .. διαπιστώνω ότι είναι πολύ πιο συμφέρουσα η λύση της κάρτας απεριόριστων διαδρομών παρά η Oyster (βέβαια παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο, αλλά με βάση τις δικές μου μετακινήσεις, κατέληξα ότι δεν συμφέρει τελικά).

Το Λονδίνο είναι μεγάλη πόλη, με πληθυσμό παραπάνω κι από αυτό ολόκληρης της Ελλάδας, με πολλά αξιοθέατα, που 4-5 μέρες ποτέ δεν είναι αρκετές για να τα δεις και να τα απολαύσεις .. 'Οσο περισσότερη καθοδήγηση έχεις, τόσο καλύτερο προγραμματισμό μπορείς να κάνεις και τόσο περισσότερο να το απολαύσεις!! :)

 

thnx for the info, mariel19!

 

Καταλαβαίνω ότι το Λονδίνο έχει άπειρα αξιοθέατα. Δεν σκοπεύω να μπω στο τριπάκι να τα δω όλα. Μου το έχει διδάξει η ταξιδιωτική μου εμπειρία αυτό. Διαλέγω και βλέπω ότι πραγματικά με ενδιαφέρει προσωπικά και όχι τα must των ταξιδιωτικών οδηγών. Πχ 6 φορές που πήγα στη Νέα Υόρκη, δεν έχω πάει ποτέ στο άγαλμα της ελευθερίας ούτε στο Empire State Building -αλλά έχω πάει ίσα με 10 φορές στο MoMA...

 

Σχετικά με τη Ρώμη, κι εγώ είχα μείνει (το 2001) σε ένα υποτίθεται φτηνό κοντά στο σταθμό Termini, το οποίο ήταν πολύ ακριβό για αυτό που προσέφερε αλλά ήταν οικογενειακό και είχε πλάκα (πχ τα σεντόνια μας ήταν παιδικά με σχέδια καρτούν επάνω και η γιαγιά της οικογένειας έφτιαχνε χειροποίητα ζυμαρικά orecchini στη ρεσεψιόν) οπότε η όλη αναμνηση είναι θετική. Να προσθέσω ότι εκεί έχουν αυτό το σύστημα που είναι ένα κτήριο και στον 3ο όροφο πχ είναι ξενοδοχείο ενώ στους άλλους είναι άλλες χρήσεις!

 

Όταν αργότερα το συζήτησα με άλλους μου είπαν ότι στην περιοχή υπήρχαν κι άλλα ξενοδοχεία με τα ίδια περίπου χρήματα και καλύτερες συνθήκες. Δυστυχώς, έχουν περάσει χρόνια και δεν θυμάμαι πλέον ονόματα, άσε που είναι και αρχαίες πληροφορίες πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω αλλα δεν βρισκω. Ταξιδι στην Ιταλία 25Μαρτιου για 3 βραδυα.

Ακομη και στην ιταλια θελεις 400+ ευρω για 3-4 μερες

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...