Jump to content

Τα Πάντα για την τεχνολογία,και τους παρόχους Voip


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βασικά αυτό που μου αρέσει στο mobileVOIP είναι ότι δεν τρώει την μπαταρία που μου έτρωγε το zoiper free ή το GSwave, προσωπικά είδα μεγάλη διαφορά.

Συν ότι δείχνει το υπόλοιπο σου ,από το μενού της σε πάει κατευθείαν στον πάροχο για να βάλεις χρήματα για κλήσεις κτλ.

Λίγο πιο λειτουργικό σχεδιασμό να είχε και θα ήταν σούπερ για απλή χρήση για όποιον θέλει να πραγματικά φτηνές κλήσεις αλλά στην τελική την δουλειά σου την κάνεις.

 

Το μόνο πρόβλημα που μου είχε παρουσιάσει όταν την πρωτοδοκίμαζα ήταν η αργή σύνδεση με τον πάροχο δηλ. την callingcredit για να πάρω κλίσεις.

Δεν κατάλαβα καλά τι έφταιγε προφανώς κάτι στις ρυθμίσεις mobile internet του κινητού μου, όπως το πάλευα από ένα σημείο και μετά σταμάτησε το πρόβλημα αυτό.

 

Για τον codec μετά από μερικές δοκιμαστικές κλήσεις με ένα φίλο μου η γνώμη του ήταν ότι ο iLBC30 ήταν ο πιο καλός ανεξαρτήτως bitrate με 4G σύνδεση πάντα, δε το είχαμε δοκιμάσει με WIFI.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Όποιος χρησιμοποιεί την calling gredit μπορεί να κατεβάσει την εφαρμογή που είναι αποκλειστικά για αυτήν.

Ειναι ακριβώς ίδιο με το Mobile voip απλά δεν έχει όλους τους παροχους.

Το πλεονέκτημα είναι ότι παίρνει μερικές μέρες νωρίτερα τυχόν αναβαθμίσεις (εξακριβωμενο).

Μικρό το κακό.

https://play.google.com/store/apps/details?id=finarea.CallingCredit

Link to comment
Share on other sites

Όποιος χρησιμοποιεί την calling gredit μπορεί να κατεβάσει την εφαρμογή που είναι αποκλειστικά για αυτήν.

Ειναι ακριβώς ίδιο με το Mobile voip απλά δεν έχει όλους τους παροχους.

Το πλεονέκτημα είναι ότι παίρνει μερικές μέρες νωρίτερα τυχόν αναβαθμίσεις (εξακριβωμενο).

Μικρό το κακό.

https://play.google.com/store/apps/details?id=finarea.CallingCredit

 

Αυτή την εφαρμογή εννοώ, έχει καλύτερη ποιότητα από το zoiper με όλους τους codecs που το δοκίμασα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την εφαρμογή εννοώ, έχει καλύτερη ποιότητα από το zoiper με όλους τους codecs που το δοκίμασα...

 

Το μόνο που υποψιάζομαι είναι μια ελάχιστη καθυστέρηση.

Όχι κάτι σπουδαίο. Κανένας συνομιλητής δεν μου έχει παραπονεθεί απλά νιωθω ότι υπάρχει μια καθυστέρηση μισό δευτερόλεπτο.

Λεπτομέρειες. Μια χαρά είναι. Ας ελπίσουμε να μην ακριβύνει

Link to comment
Share on other sites

H callingcredit είναι η πιο φθηνή αυτή τη στιγμή έτσι; έψαξα αλλά δε βρήκα πιο φθηνή...

 

Από όσες είδα και γω, είναι η πιο φτηνή και μάλιστα με πολύ καλή ποιότητα επικοινωνίας! Τη χρησιμοποιώ έναν μήνα και έχω καλύψει τις ανάγκες μου σε τηλεφωνήματα με 0,70€.

:cat:
Link to comment
Share on other sites

Η ποιότητα κλήσης της callingcredit είναι πολύ ανώτερη από μια απλή κλήση, εκτός αν καλείς από VoLTE σε VoLTE μέσω Cosmote η γενικά αν κάνεις HD κλήση..
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η Omni είναι πιο φτηνη από την calling credit.Αν δεν κάνω λάθος είναι 3,7 λεπτά το λεπτό ομιλίας με χρέωση ανά δευτερόλεπτο.Πειραματιζομαι εδώ και λίγες μέρες με την Omni και η ποιότητα χωρίς να έχω συγκριτικό πιστεύω είναι καλή.

Πιο καλά μου δουλεύει με το gs wave για την ώρα αλλά θα δοκιμάσω και άλλες εφαρμογές μελόντικα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

My Devices (Απ' όσες θυμάμαι δηλαδή) Philips DIGA/Ericsson 768/Ericsson 788/Ericsson T28/Nokia 3200/Siemens SL55/Nokia 6210/Nokia 6510/Ericsson W600/Nokia E52/Nokia E65/Sony Ericsson Neo V/Moto G/Xiaomi Redmi Note 3/Xiaomi Redmi Note 5
Link to comment
Share on other sites

Όχι. 0.006 το λεπτο ειναι η callingcredit. Πολυ χαμηλότερα έστω κι απο το 0.018 περίπου που έχει η omnivoice προς σταθερά. Βέβαια στην omnivoice παίζεις με Ελληνικό/Γερμανικό server αρα μικρότερο ping -> θεωρητικά καλύτερη ποιότητα σε συνδυασμό με σωστούς codec.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια λεπτομέρεια που υπάρχει επίσης είναι οτι η omnivoice χρεώνει ανά δευτερόλεπτο,ενω η callingcredit ανα λεπτό. Και πάλι όμως η δεύτερη ειναι φτηνότερη.

Link to comment
Share on other sites

Η omnivoice νομίζω ότι είναι μόνο για νέους αριθμούς σταθερού και όχι κινητού. Δηλαδή 210xx κτλ Επίσης πρέπει να αγοράσεις γεωγραφικό αριθμό και δεν βρήκα πόσο είναι το κόστος του κάθε χρόνο. Επίσης η Omni λέει χρέωση 0.037 αλλά με το δευτερόλεπτο ενώ η callingcredit έχει 0.006 το λεπτό. Δεν υπάρχει αυτήν την στιγμή κάτι ποιο φθηνό.

Εδώ είναι ένα συγκριτικό με διάφορους voip providers

Screenshot-20190407-120323.jpg

Πιο φθηνές μετά την callingcredit βγαίνουν οι dialcheap, voipchief και voipsmash με 0.008 το λεπτό που μαζι με τον φόρο πάει στα 0.010. Αυτή η τιμή είναι για κλήσεις σε ελληνικά κινητά. Λογικά είναι και αυτοί παρακλάδια της betamax.

Edited by P_papadis
Link to comment
Share on other sites

3€ το εξάμηνο ειναι (εχω εναν).

https://www.omnivoice.eu/index.cfm/doc/105/cat/5 στο κάτω μέρος.

Και οχι δεν ειναι υποχρεωτικο να εχεις γεωγραφικο αριθμο για να δουλεψει. Το ίδιο και στις modulus,intertelecom. Μπορεις να εχεις απλο account με λεφτα μεσα για εξερχομενες. Υπαρχει επίσης η δυνατότητα στις εξερχόμενες να φαίνεται δικος σου αριθμός πιστοποιημένος.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς μπερδεύτηκα με τα μηδενικά οπότε θα την έχω στα υπόψιν και αυτή μόλις λήξει ο χρόνος που έχω στην Omni.

Ο γεωγραφικός αριθμός κοστίζει 3 ευρώ το εξάμηνο +1 ευρώ στην πρώτη ενεργοποίηση.

Η χρέωση είναι πραγματικά ανά δευτερόλεπτο απ' ότι έχω συμπεράνει και στην πράξη ως τώρα.

Επίσης σου δίνει δυνατότητα στην αναγνώριση κλήσεων αντί για τον αριθμό σταθερής που έχεις να φαίνεται κάποιος αριθμός κινητού που κατέχεις.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

My Devices (Απ' όσες θυμάμαι δηλαδή) Philips DIGA/Ericsson 768/Ericsson 788/Ericsson T28/Nokia 3200/Siemens SL55/Nokia 6210/Nokia 6510/Ericsson W600/Nokia E52/Nokia E65/Sony Ericsson Neo V/Moto G/Xiaomi Redmi Note 3/Xiaomi Redmi Note 5
Link to comment
Share on other sites

Η πιστοποιηση του κινητού στην omnivoice πως γίνεται? Τότε που το ανοιξα εγώ (10 χρόνια πάνε) μόνο σταθερό επιτρεπόταν να βάλεις. Τότε είχα στείλει αντίγραφο λογαριασμού. Στην intertelecom γίνεται με sms.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έστειλα αντίγραφο της καρτελας πελάτη που πήρα από την εταιρεία κινητής που ανήκω γιατί έχω καρτοκινητο.Για συμβόλαιο ένας πρόσφατος λογαριασμός κάνει.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

My Devices (Απ' όσες θυμάμαι δηλαδή) Philips DIGA/Ericsson 768/Ericsson 788/Ericsson T28/Nokia 3200/Siemens SL55/Nokia 6210/Nokia 6510/Ericsson W600/Nokia E52/Nokia E65/Sony Ericsson Neo V/Moto G/Xiaomi Redmi Note 3/Xiaomi Redmi Note 5
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

 

To Viber έβγαλε νέα υπηρεσία Viber local number... Με 1.99$ παίρνεις σταθερό αριθμό και μπορούν να σε καλούν σε αυτόν..... Για αρχή υπάρχουν διαθέσιμοι αριθμοί για US, UK, Canada ενώ γράφει ότι σύντομα θα έχει και άλλες χώρες...

 

Εμενα 2.19€ βγάζει για τους πρώτους 10000 χρήστες. Και οι προϋποθέσεις ειναι εδω

https://support.viber.com/customer/en/portal/articles/2926544-viber-local-number

Λεει οτι δεν μπορεις να τον χρησιμοποιήσεις για πιστοποίηση σε online υπηρεσίες. Ούτε να στειλεις sms και να κάνεις κλήσεις. Μόνο να σε παίρνουν. Οπότε ως αντικατασταση κινητού δεν κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κανείς να μου προτείνει όσο το δυνατόν πιο οικονομική λύση από τις υπάρχουσες μόνο για data (καρτοκινητά Cosmote, Vodafone, Wind) προκειμένου να χρησιμοποιηθεί μόνο για κλήσεις VoIP και με την προϋπόθεση ότι το μέγιστο κόστος δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 5€/μήνα.

Μετά από πολλές ώρες, προσπαθώντας να βρω άκρη σε σχετικές ενότητες του φόρουμ, ζαλίστηκα και είπα να ρωτήσω εδώ καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Για ποσα data μιλάμε? Βραδινη χρήση, γίνεται αρκετή? (10 βράδυ ως 8 πρωί)
Link to comment
Share on other sites

Για ποσα data μιλάμε? Βραδινη χρήση, γίνεται αρκετή? (10 βράδυ ως 8 πρωί)

Περίπου 500-800Μb θέλω minimum και μόνο κατά τη διάρκεια της ημέρας.

Επί του παρόντος, τι έχω καταλάβει σχετικά με Vodafone CU (που το είχα κάποτε μόνιμα για αυτή τη δουλειά):

Με 5€/μήνα μια χαρά είναι γιατί από την online ανανέωση των 10€/2μηνο μας δίνει 1Gb data και στο 1ο και στο 2o μήνα (με πακέτο 8,5€). Ακόμα και με G.711 codec έχουμε 400 με 450 λεπτά ομιλίας καταναλώνοντας 0,5Gb/μήνα, και μας μένει κάθε μήνα αλλά 0,5Gb για internet.

 

Βλέπω και FROG με 4,4€ αλλά είναι 25 μέρες…

Link to comment
Share on other sites

Στη Q σου δίνει 1 γίγα στην online ανανέωση και το πακέτο του 1 γίγα στοιχίζει 4.90 για 30 μέρες.

Μπορείς τον 1ο μήνα να βάζεις 12 ευρώ και να τη βγάζεις χωρίς την αγορά πακέτου και με τα ρέστα ( μετά την παρακράτηση του φόρου) να βγάλεις άλλους δύο μήνες.

 

Φυσικά σου δίνει και το δικαίωμα της ελάχιστης ανανέωσης των 10 ευρώ.

 

 

Στάλθηκε από Tapatalk

Edited by trust0
Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει και adsl wind δικαιουσαι mobile broadband sim με 1 γιγα δωρεάν. Επίσης, σε μια τέτοια κάρτα της βάζεις 5 ευρω online και σου δινει 2 γιγα για 1 μηνα. Μπορεις να παρεις μια τετοια απο καταστημα εστω κι αν δεν εχεις wind adsl. Περισσότερα εδω

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=469627

Εννοείται τέτοια καρτα δεν υποστηρίζει κλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις σύνδεση wind και δικαιούσαι δωρεάν simplefi on the go με κάρτα 1GB έχεις λύσει ανέξοδα το πρόβλημά σου

σε διαφορετική περίπτωση...

 

το πακέτο 2GB του frog έχει ισχύ 25 ημερών

υπολογίζουμε 24,5 ημέρες προκειμένου να ενεργοποιείς εμπρόθεσμα νέο πακέτο για μεταφορά υπολοίπων

θα απαιτηθούν 365/24,5 = 14,898, δηλαδή 15 πακέτα ετησίως

με κόστος 15*4,44 = 66,6 € ετησίως ή 66,6/12 = 5,55 € μηνιαίως

από τα οποία λαμβάνεις 15*2 = 30GB ετησίως ή 30/12= 2,5GB μηνιαίως

 

η cosmote πιθανόν να σου προσφέρει καλύτερη σύνδεση για χρήση voip

όπως επισήμανε και ο kmpatra σε frog, vodafone cu και q θα έχεις αριθμό κινητού για εισερχόμενες κλήσεις/sms ενώ στο simplefi on the go με κάρτα όχι

στο frog θα μεταφέρεις μήνα-μήνα τα υπόλοιπά για τις διακοπές σου ενώ σε vodafone cu, q και simplefi on the go με κάρτα όχι

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις σύνδεση wind και δικαιούσαι δωρεάν simplefi on the go με κάρτα 1GB έχεις λύσει ανέξοδα το πρόβλημά σου

 

σε διαφορετική περίπτωση...

 

 

 

το πακέτο 2GB του frog έχει ισχύ 25 ημερών

 

υπολογίζουμε 24,5 ημέρες προκειμένου να ενεργοποιείς εμπρόθεσμα νέο πακέτο για μεταφορά υπολοίπων

 

θα απαιτηθούν 365/24,5 = 14,898, δηλαδή 15 πακέτα ετησίως

 

με κόστος 15*4,44 = 66,6 € ετησίως ή 66,6/12 = 5,55 € μηνιαίως

 

από τα οποία λαμβάνεις 15*2 = 30GB ετησίως ή 30/12= 2,5GB μηνιαίως

 

 

 

η cosmote πιθανόν να σου προσφέρει καλύτερη σύνδεση για χρήση voip

 

όπως επισήμανε και ο kmpatra σε frog, vodafone cu και q θα έχεις αριθμό κινητού για εισερχόμενες κλήσεις/sms ενώ στο simplefi on the go με κάρτα όχι

 

στο frog θα μεταφέρεις μήνα-μήνα τα υπόλοιπά για τις διακοπές σου ενώ σε vodafone cu, q και simplefi on the go με κάρτα όχι

Επίσης το frog σου δίνει δώρο 500MB με την ανανέωση 10 ευρώ με διάρκεια 15 μέρες. Οπότε με ανανέωση 10 ευρώ το δίμηνο είναι οκ.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

στο frog θα μεταφέρεις μήνα-μήνα τα υπόλοιπά για τις διακοπές σου ενώ σε vodafone cu, q και simplefi on the go με κάρτα όχι

 

Μια καλύτερη περιγραφή για το τι μεταφέρεται μήνα μήνα στο φρόγκ?

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις ενεργοποιησει πακετο ομιλιας ή/και ιντερνετ και πριν ληξει ενεργοποιησεις παλι το ιδιο πακετο,ο,τι υπολοιπο εμεινε απο το προηγουμενο παιρνει την νεα ημερομηνια ληξης (του νεου πακετου)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...