Jump to content

Vernee X


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν βρήκα θέμα για το συγκεκριμένο και είπα να το ανοίξω μιας και πρόκειται για πολύ καλή περίπτωση πιστεύω.

Παρακάτω τα τεχνικά χαρακτηριστικά.

 

 

Οθόνη 6.0” Full HD+ (2160 x 1080)

Επεξεργαστής MediaTek Helio P23 2.0GHz

Επεξεργαστής γραφικών ARM Mali-G71 MP2 GPU

Μνήμη RAM 6GB

Αποθηκευτικός χώρος 128GB (επέκταση με microSD έως 128GB)

Dual κάμερα 16MP + 5MP f/2.0 + PDAF

Dual εμπρόσθια κάμερα 13MP + 5MP με flash και Face ID

dualSIM

Αισθητήρας δακτυλικών αποτυπωμάτων

WiFi 802.11a, Bluetooth 4.0, GPS/GLONASS, 4G LTE, FM radio

Λειτουργικό σύστημα Android 7.1 Nougat

Μπαταρία 6200mah

Υποδοχές microUSB, 3.5mm

Διαστάσεις 159.5 x 76 x 9.8mm

Βάρος 199gr

Δείκτης SAR Head – Body (2.0 W/kg): 0.850W/kg

 

Στα μάτια μου δείχνει πολύ όμορφο, βέβαια δεν έχω διαβάσει τίποτα για την εταιρεία. Δεν ξέρω τι θα λέει από άποψη κάμερας και οθόνης.

Υπάρχει σε flash sale στο Gearbest στα 213.

 

Εδώ και από phonearena το άρθρο.

 

Vernee-X.jpg

 

Vernee-X.jpg

 

Vernee-X.jpg

 

Edited by konstantinoslp
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 105
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ποτε ξανα vernee.

Ειχα το Apollo X, και δεν εβγαλαν ΠΟΤΕ update να φτιαχνει την καμερα και το ποσο χαλια φωτογραφιες εβγαζε.

Πιθανον να κανουν το ιδιοκαι εδω.

Ας προσευχοντε οσοι παρουν οτι θα ειναι ενταξει η εικονα στις φωτο,γιατι αν περιμενουν να βγαλει update...

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακα παρόμοια χαρακτηριστικά έχουν και τα oukitel k6 και ulefone power 3 με την διαφορά ότι το vernee είναι το μόνο με ois στην κάμερα και το oukitel το μόνο με nfc λειτουργία. Ίσως γι αυτό το ulefone είναι το φτηνότερο ανάμεσα στα υπόλοιπα (~190€)
Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

Ulefone power 3 τιμή του gearbest είναι στα Presale Price : €256.37

Το Oukitel που ανέφερες, δεν το είχα τσεκάρει καν. Για την ακρίβεια δε γνώριζα πως είχαν τέτοια συσκευή και μ' έβαλες σε... τρίλημμα! :)

Link to comment
Share on other sites

Τα τρία κινητά είναι τόσο όμοια που κάποιοι κάνουν λόγο για κοινό OEM κατασκευαστή πίσω και από τα 3 (δε γνωρίζω πώς ακριβώς είναι αυτόν τον καιρό το τοπίο στο θέμα αυτό - θυμάμαι παλιότερα ότι π.χ. η Ulefone είχε ξεικινήσει σαν OEM που αργότερα έβγαλε και συσκευές με το δικό της όνομα πάνω...).

 

Από τα... μικρομεσαία ονόματα στο χώρο, αυτοί οι τρεις (Ulefone, Oukitel και Vernee) θεωρώ ότι είναι αυτοί που διαθέτουν συσκευές με λογική ποιότητα και αξιοπιστία (και πλέον και ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά - είχαμε πήξει στους MT6737 και MT6753...) και με κάτι που -προσωπικά τουλάχιστον- θεωρώ βασικό ατού: Android πολύ κοντά στην 'στοκ' εκδοχή του, χωρίς ιδιαιτερότητες (χρόνια, π.χ., μένω μακριά από τα Xiaomi εξαιτίας του MIUI, που το είδα 2 φορές από κοντά και το μίσησα...)

 

Δυστυχώς, και από τα όσα διαβάζω εδώ, αλλά και από φίλους και γνωστούς που έχουν συσκευές και από τους 3, το άλλο που φαίνεται να έχουν από κοινού είναι η... όχι καλή σχέση με τα updates! Φαίνεται να βγάζουν μερικά όταν η κάθε συσκευή είναι ακόμα καινούρια και μετά την ξεχνάνε τελείως. Και η κατάσταση μάλλον δεν οδεύει προς βελτίωση, τώρα που όλοι ακολουθούν τη μόδα και βγάζουν 3-4 συσκευές της ίδιας κατηγορίας το χρόνο...

Αν (και με βάση πάντα τα όσα έχω δει) υπάρχει κάποιο προβάδισμα στο θέμα των updates, αυτό *ίσως* ανήκει στη Vernee (παρά τα όσα γράφει ο embrance παραπάνω - ο οποίος βεβαίως και έχει απόλυτο δίκιο, απλώς οι άλλοι δύο είναι, νομίζω, χειρότεροι...)

 

Με βάση τις συσκευές που έχω δει από κοντά και πιάσει στα χέρια μου, ένα προβάδισμα νομίζω ότι θα δώσω και πάλι στη Vernee στο θέμα της (απτής, τουλάχιστον) ποιότητας κατασκευής.

 

Επίσης φαίνεται (και από άλλες πρόσφατες συσκευές, όπως το Vernee Mix 2, που θεωρώ επίσης ως πολύ ενδιαφέρον στην κατηγορία των... Mix κλώνων) να δίνει σημασία και σε κάποιες μικρές αλλά σημαντικές λεπτομέρειες όπως π.χ. το notification LED, που δυστυχώς δεν είναι δεδομένο για όλους (θεαματική έλλειψη, π.χ., για μένα στο πρόσφατο -και ενδιαφέρον στην κατηγορία που ανήκει- Oukitel K3).

 

H Oukitel είχε διατηρήσει μια προσήλωση στα αυτόνομα capacitive keys εκατέρωθεν του home button στο κάτω μέρος της συσκευής, αλλά τώρα φαίνεται και αυτή να ενστερνίζεται πλήρως τη... νέα μόδα, οπότε πάνε και αυτά στο καινούριο της K6... :(

(αν κάποιο από τα 3 είχε ξεχωριστά capacitive keys, θα το παράγγελνα σχεδόν χωρίς να κοιτάξω τα άλλα χαρακτηριστικά - αλλά αυτά είναι... όνειρα χειμερινής νυκτός πλέον!)

 

Θα περιμένω με ενδιαφέρον να δω τα πρώτα hands-on του 'X' (κατά προτίμηση βέβαια από σχετικά σοβαρούς reviewers, γιατί δυστυχώς η... πληρωμένη διαφήμιση δίνει και παίρνει στα sites με κινέζικα κινητά και στο youtube), αλλά το τηλέφωνο θα αποκτήσει ουσιαστικό ενδιαφέρον όταν η τιμή του κατέβει σε ρεαλιστικά επίπεδα, που σημαίνει κάτω από τα €200.

Με όλα αυτά (ρεαλιστικά reviews και τιμή), τα... ξαναλέμε κατά Φεβρουάριο μεριά, νομίζω! :)

 

 

Υ.Γ: Τώρα είδα το flash sale στο Gearbest στα 214 (και το γράφει ο konstantinoslp παραπάνω - εγώ δεν το είχα δει).

Αντί για τα ρεαλιστικά reviews που έγραφα παραπάνω, ελπίζω ότι ίσως τελικά να έχουμε να προσβλέπουμε και στις -ακόμα πιο σοβαρές και αξιόπιστες για μας εδώ- πρώτες εντυπώσεις από μέλη του forum, αν βρεθούν κάποιοι τολμηροί... early adopters! ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα τρία κινητά είναι τόσο όμοια που κάποιοι κάνουν λόγο για κοινό OEM κατασκευαστή πίσω και από τα 3 (δε γνωρίζω πώς ακριβώς είναι αυτόν τον καιρό το τοπίο στο θέμα αυτό - θυμάμαι παλιότερα ότι π.χ. η Ulefone είχε ξεικινήσει σαν OEM που αργότερα έβγαλε και συσκευές με το δικό της όνομα πάνω...).

 

Από τα... μικρομεσαία ονόματα στο χώρο, αυτοί οι τρεις (Ulefone, Oukitel και Vernee) θεωρώ ότι είναι αυτοί που διαθέτουν συσκευές με λογική ποιότητα και αξιοπιστία (και πλέον και ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά - είχαμε πήξει στους MT6737 και MT6753...) και με κάτι που -προσωπικά τουλάχιστον- θεωρώ βασικό ατού: Android πολύ κοντά στην 'στοκ' εκδοχή του, χωρίς ιδιαιτερότητες (χρόνια, π.χ., μένω μακριά από τα Xiaomi εξαιτίας του MIUI, που το είδα 2 φορές από κοντά και το μίσησα...)

 

Δυστυχώς, και από τα όσα διαβάζω εδώ, αλλά και από φίλους και γνωστούς που έχουν συσκευές και από τους 3, το άλλο που φαίνεται να έχουν από κοινού είναι η... όχι καλή σχέση με τα updates! Φαίνεται να βγάζουν μερικά όταν η κάθε συσκευή είναι ακόμα καινούρια και μετά την ξεχνάνε τελείως. Και η κατάσταση μάλλον δεν οδεύει προς βελτίωση, τώρα που όλοι ακολουθούν τη μόδα και βγάζουν 3-4 συσκευές της ίδιας κατηγορίας το χρόνο...

Αν (και με βάση πάντα τα όσα έχω δει) υπάρχει κάποιο προβάδισμα στο θέμα των updates, αυτό *ίσως* ανήκει στη Vernee (παρά τα όσα γράφει ο embrance παραπάνω - ο οποίος βεβαίως και έχει απόλυτο δίκιο, απλώς οι άλλοι δύο είναι, νομίζω, χειρότεροι...)

 

Με βάση τις συσκευές που έχω δει από κοντά και πιάσει στα χέρια μου, ένα προβάδισμα νομίζω ότι θα δώσω και πάλι στη Vernee στο θέμα της (απτής, τουλάχιστον) ποιότητας κατασκευής.

 

Επίσης φαίνεται (και από άλλες πρόσφατες συσκευές, όπως το Vernee Mix 2, που θεωρώ επίσης ως πολύ ενδιαφέρον στην κατηγορία των... Mix κλώνων) να δίνει σημασία και σε κάποιες μικρές αλλά σημαντικές λεπτομέρειες όπως π.χ. το notification LED, που δυστυχώς δεν είναι δεδομένο για όλους (θεαματική έλλειψη, π.χ., για μένα στο πρόσφατο -και ενδιαφέρον στην κατηγορία που ανήκει- Oukitel K3).

 

H Oukitel είχε διατηρήσει μια προσήλωση στα αυτόνομα capacitive keys εκατέρωθεν του home button στο κάτω μέρος της συσκευής, αλλά τώρα φαίνεται και αυτή να ενστερνίζεται πλήρως τη... νέα μόδα, οπότε πάνε και αυτά στο καινούριο της K6... :(

(αν κάποιο από τα 3 είχε ξεχωριστά capacitive keys, θα το παράγγελνα σχεδόν χωρίς να κοιτάξω τα άλλα χαρακτηριστικά - αλλά αυτά είναι... όνειρα χειμερινής νυκτός πλέον!)

 

Θα περιμένω με ενδιαφέρον να δω τα πρώτα hands-on του 'X' (κατά προτίμηση βέβαια από σχετικά σοβαρούς reviewers, γιατί δυστυχώς η... πληρωμένη διαφήμιση δίνει και παίρνει στα sites με κινέζικα κινητά και στο youtube), αλλά το τηλέφωνο θα αποκτήσει ουσιαστικό ενδιαφέρον όταν η τιμή του κατέβει σε ρεαλιστικά επίπεδα, που σημαίνει κάτω από τα €200.

Με όλα αυτά (ρεαλιστικά reviews και τιμή), τα... ξαναλέμε κατά Φεβρουάριο μεριά, νομίζω! :)

 

 

Υ.Γ: Τώρα είδα το flash sale στο Gearbest στα 214 (και το γράφει ο konstantinoslp παραπάνω - εγώ δεν το είχα δει).

Αντί για τα ρεαλιστικά reviews που έγραφα παραπάνω, ελπίζω ότι ίσως τελικά να έχουμε να προσβλέπουμε και στις -ακόμα πιο σοβαρές και αξιόπιστες για μας εδώ- πρώτες εντυπώσεις από μέλη του forum, αν βρεθούν κάποιοι τολμηροί... early adopters! ;)

Πολύ ωραία τα γράφεις φίλε w2o4ts!

Η αλήθεια είναι ότι εκεί, γύρω στα 200 θα άξιζε το όποιο ρίσκο ακόμα και αν δεν έχω ιδέα για καμία από τις 3 εταιρείες πέρα από την Ulefone και το S7 το οποίο το πήρα πρόσφατα δώρο στον πατέρα μου και μου έχει κάνει πολύ θετική εντύπωση για 69 ευρώ που το πήρα! 2 κάρτες μνήμης, msd, led notification, stock android, πολύ αξιόλογη οθόνη και δυνατός ήχος.

Oukitel και Vernee δεν έχω δει ούτε από μακρυά. Αν και όντως είναι ίδια αυτά τα 3, θα πήγαινα σε αυτό με την καλύτερη μπαταρία και την καλύτερη (όσο γίνεται σε αυτό το εύρος τιμής) κάμερα.

 

Στάλθηκε από το Mi MIX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

Με τα updates είμαστε λίγο βροντόσαυροι, είναι πως θα συνηθίσουμε το κινητό!

Προσωπικά είμαι χρήστης lumia κι η κοπέλα μου ήταν της Sony, αλλά μετά το update λογισμικού το κινητό της απλά κατέρρευσε και πλέον το μόνο Sony που θα ξαναμπεί στο σπίτι θα είναι το ps4!! Στραφήκαμε στις Κινεζιές, ως φθηνές και wannabe αξιόπιστες λύσεις, γιατί έφαγε τα μούτρα της με τα επώνυμα! ΧΙΑΟΜΙ έχει ο θείος μου, είναι λίγο πατάτα το λογισμικό τους, θα συμφωνήσω, αλλά το mi mix του βγήκε σκυλί!

 

Αυτό που λέει ο φίλος w2o4ts το πιστεύω κι εγώ, γιατί βγάζουν ταυτόχρονα πανομοιότυπες συσκευές :ninja:

Προς το παρών σαν προσφορά αξίζει της oukitel, αν όλα πάνε καλά θα το παραγγείλουμε :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ωχ.καλησπερα και απο μενα εχω κανει pree-order στην gearbest.με 213 ευρα.λετε να το ακυρωσω;;;μαλλον προλαβαινω.και τους εχω πει να το στειλουν με NLpost.επισης μου απαντησαν σε ερωτηση που τους εκανα οτι δεν γινεται να βαλουν χαμηλοτερη τιμη και ουτε να το στειλουν σαν δωρο.

:O:O

δηλαδη και μαπα το καρπουζι και κινδυνος να το πληρωσω αλλο τοσο με αυτα που ακουω τελευταια με τα τελωνεια;;;;;;

:O:O:blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μάπα...; Σα συσκευή, φαίνεται πολύ αξιοπρεπής!

Το μόνο είναι ότι με το Gearbest, αν δε δίνει επιλογή για EU Priority (ή όπως αλλιώς τη λέει), το ενδεχόμενο τελωνείου είναι πολύ μεγάλο...

Link to comment
Share on other sites

ωραιαααααααα.τωρα δηλαδη επειδη εγω δεν θελω να πληρωσω τελωνειο πως ακυρωνω την παραγγελια;;;;

μεσω paypal η παω στην gearbest ;;;

Link to comment
Share on other sites

Τα τρία κινητά είναι τόσο όμοια που κάποιοι κάνουν λόγο για κοινό OEM κατασκευαστή πίσω και από τα 3 (δε γνωρίζω πώς ακριβώς είναι αυτόν τον καιρό το τοπίο στο θέμα αυτό - θυμάμαι παλιότερα ότι π.χ. η Ulefone είχε ξεικινήσει σαν OEM που αργότερα έβγαλε και συσκευές με το δικό της όνομα πάνω...).

 

Από τα... μικρομεσαία ονόματα στο χώρο, αυτοί οι τρεις (Ulefone, Oukitel και Vernee) θεωρώ ότι είναι αυτοί που διαθέτουν συσκευές με λογική ποιότητα και αξιοπιστία (και πλέον και ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά - είχαμε πήξει στους MT6737 και MT6753...) και με κάτι που -προσωπικά τουλάχιστον- θεωρώ βασικό ατού: Android πολύ κοντά στην 'στοκ' εκδοχή του, χωρίς ιδιαιτερότητες (χρόνια, π.χ., μένω μακριά από τα Xiaomi εξαιτίας του MIUI, που το είδα 2 φορές από κοντά και το μίσησα...)

 

Δυστυχώς, και από τα όσα διαβάζω εδώ, αλλά και από φίλους και γνωστούς που έχουν συσκευές και από τους 3, το άλλο που φαίνεται να έχουν από κοινού είναι η... όχι καλή σχέση με τα updates! Φαίνεται να βγάζουν μερικά όταν η κάθε συσκευή είναι ακόμα καινούρια και μετά την ξεχνάνε τελείως. Και η κατάσταση μάλλον δεν οδεύει προς βελτίωση, τώρα που όλοι ακολουθούν τη μόδα και βγάζουν 3-4 συσκευές της ίδιας κατηγορίας το χρόνο...

Αν (και με βάση πάντα τα όσα έχω δει) υπάρχει κάποιο προβάδισμα στο θέμα των updates, αυτό *ίσως* ανήκει στη Vernee (παρά τα όσα γράφει ο embrance παραπάνω - ο οποίος βεβαίως και έχει απόλυτο δίκιο, απλώς οι άλλοι δύο είναι, νομίζω, χειρότεροι...)

 

Με βάση τις συσκευές που έχω δει από κοντά και πιάσει στα χέρια μου, ένα προβάδισμα νομίζω ότι θα δώσω και πάλι στη Vernee στο θέμα της (απτής, τουλάχιστον) ποιότητας κατασκευής.

 

Επίσης φαίνεται (και από άλλες πρόσφατες συσκευές, όπως το Vernee Mix 2, που θεωρώ επίσης ως πολύ ενδιαφέρον στην κατηγορία των... Mix κλώνων) να δίνει σημασία και σε κάποιες μικρές αλλά σημαντικές λεπτομέρειες όπως π.χ. το notification LED, που δυστυχώς δεν είναι δεδομένο για όλους (θεαματική έλλειψη, π.χ., για μένα στο πρόσφατο -και ενδιαφέρον στην κατηγορία που ανήκει- Oukitel K3).

 

H Oukitel είχε διατηρήσει μια προσήλωση στα αυτόνομα capacitive keys εκατέρωθεν του home button στο κάτω μέρος της συσκευής, αλλά τώρα φαίνεται και αυτή να ενστερνίζεται πλήρως τη... νέα μόδα, οπότε πάνε και αυτά στο καινούριο της K6... :(

(αν κάποιο από τα 3 είχε ξεχωριστά capacitive keys, θα το παράγγελνα σχεδόν χωρίς να κοιτάξω τα άλλα χαρακτηριστικά - αλλά αυτά είναι... όνειρα χειμερινής νυκτός πλέον!)

 

Θα περιμένω με ενδιαφέρον να δω τα πρώτα hands-on του 'X' (κατά προτίμηση βέβαια από σχετικά σοβαρούς reviewers, γιατί δυστυχώς η... πληρωμένη διαφήμιση δίνει και παίρνει στα sites με κινέζικα κινητά και στο youtube), αλλά το τηλέφωνο θα αποκτήσει ουσιαστικό ενδιαφέρον όταν η τιμή του κατέβει σε ρεαλιστικά επίπεδα, που σημαίνει κάτω από τα €200.

Με όλα αυτά (ρεαλιστικά reviews και τιμή), τα... ξαναλέμε κατά Φεβρουάριο μεριά, νομίζω! :)

 

 

Υ.Γ: Τώρα είδα το flash sale στο Gearbest στα 214 (και το γράφει ο konstantinoslp παραπάνω - εγώ δεν το είχα δει).

Αντί για τα ρεαλιστικά reviews που έγραφα παραπάνω, ελπίζω ότι ίσως τελικά να έχουμε να προσβλέπουμε και στις -ακόμα πιο σοβαρές και αξιόπιστες για μας εδώ- πρώτες εντυπώσεις από μέλη του forum, αν βρεθούν κάποιοι τολμηροί... early adopters! ;)

 

Και οι τρεις συσκευές είναι πολύ ενδιαφέρουσες. Ως προς το notification led που δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά να υπονοείς ότι λείπει από το OUKITEL, υπάρχει στο K6 και μάλιστα τριών χρωμάτων. Αυτό όμως που κατά τη γνώμη μου είναι το χαρακτηριστικό που κάνει το OUKITEL K6 να ξεχωρίζει είναι η ύπαρξη της πολύ σημαντικής λειτουργίας NFC. Η δε τιμή των 200 δολαρίων για προπαραγγελία της συσκευής είναι :love:

Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

Δε γνωρίζω πως μπορείς να κάνεις ακύρωση, αλλά λογικά πρέπει να έχει επιλογή όταν βλέπεις την παραγγελία σου, αλλιώς έχει live chat. Περί τελωνείου, είναι το 24% της τιμής συν 15 ευρώ ΕΛΤΑ, αυτό μου απάντησαν σ' επίσημο mail που ρώτησα στα ΓΕΤΑ δες εδώ http://www.elta.gr/el-gr/ιδιώτες/αλληλογραφίαδέματα/εκτελωνισμός.aspx

 

Έχω στείλει αρκετά mail σε καταστήματα που φέρνουν γενικά αυτές τις μάρκες και τους ρώτησα αν πρόκειται να τα φέρουν, αλλά λόγω εορτών φαντάζομαι θ' απαντήσουν μέσα στις επόμενες μέρες, γιατί φοβάμαι τις κακιές κριτικές που διαβάζω στη σελίδα της gearbest στο facebook κι επειδή είμαι γκαντέμης, προτιμώ να περιμένω. Στην τελική αν όντως τα φέρει κάποιος στην Ελλάδα, είναι μια η άλλη και θα το πάρω άμμεσα όχι σε μήνα+. Εκτός αν μου τη βιδώσει και το παίξω κορώνα/γράμματα :lol:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια το ακυρωσα στην gearbest.ανοιξα ticket και το ακυρωσα και μου απαντησαν αμεσως οτι σε 2 μερες ενημερωνουν την paypal και σε 7-14 μερες τα λεφτα θα ειναι πισω στον λογαριασμο.:):)

αντε τωρα παλι ψαξιμο για αλλο τηλεφωνο πως ποιο και απο που ;;;;

μιας και λεω για πρωτη φορα στην ζωη μου να παρω ενα κινεζικο :):)

Link to comment
Share on other sites

Και οι τρεις συσκευές είναι πολύ ενδιαφέρουσες. Ως προς το notification led που δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά να υπονοείς ότι λείπει από το OUKITEL, υπάρχει στο K6 και μάλιστα τριών χρωμάτων. Αυτό όμως που κατά τη γνώμη μου είναι το χαρακτηριστικό που κάνει το OUKITEL K6 να ξεχωρίζει είναι η ύπαρξη της πολύ σημαντικής λειτουργίας NFC. Η δε τιμή των 200 δολαρίων για προπαραγγελία της συσκευής είναι :love:

Όχι, το K6 έχει μια χαρά (νομίζω δηλαδή...) notification LED. Σε άλλη τους συσκευή, το κατά τα άλλα πολύ ωραίο K3 δεν έχουν και έγραφα απλά πιο πάνω ότι η Vernee γενικότερα φαίνεται να προσέχει τέτοιες "μικρές" λεπτομέρειες - το σχόλιο όμως ήταν γενικό.

 

λοιπον παιδια το ακυρωσα στην gearbest.ανοιξα ticket και το ακυρωσα και μου απαντησαν αμεσως οτι σε 2 μερες ενημερωνουν την paypal και σε 7-14 μερες τα λεφτα θα ειναι πισω στον λογαριασμο.:):)

αντε τωρα παλι ψαξιμο για αλλο τηλεφωνο πως ποιο και απο που ;;;;

μιας και λεω για πρωτη φορα στην ζωη μου να παρω ενα κινεζικο :):)

Το ίδιο τηλέφωνο (μιας και σου άρεσε), αλλά από το Banggood, με επιλογή Priority Direct Mail για μεταφορά. Τουλάχιστον με τα όσα ξέρουμε μέχρι στιγμής (δεν μπορεί να είναι κανείς σίγουρος τι... ξημερώνει με αυτά τα πράγματα!), δε θα έχεις κακά... συναπαντήματα στο δρόμο! :p

 

Edit:

Ουπς, βλέπω τώρα ότι δεν το έχουν ακόμα στο banggood...

Link to comment
Share on other sites

Έχω καθήσει και έχω χαζέψει και τα 3 σε αρκετά (όσα υπάρχουν δηλαδή) βιντεάκια και νομίζω ότι οπτικά με κερδίζει το Vernee. Είναι μεταλλικό (το Oukitel δεν είναι). Eπίσης, είναι το μόνο που υποστηρίζει και GPS και A-GPS και Glonass και το μόνο με εσωτερική 128GB. Αλλά μόνο από άποψη αριθμών οι κάμερες του είναι "χειρότερες" από τα άλλα δύο. Επίσης, είναι το μόνο που βλέπω να αναφέρεται ότι έχει ραδιόφωνο.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

Καλησπέρα παιδιά.

Έπειτα από αρκετά e-mail σε σκρουτζομάγαζα που φέρνουν Κινέζικα κινητά, μόνο το plus3.gr μου απάντησε θετικά για το ulefone power 3(αναμένω κι άλλες απαντήσεις), οπότε με λίγη υπομονή αναμένω να το πάρω από Ελλάδα. Θα μου βγεί μία η άλλη, το υπολόγισα χοντρικά με 24%+15€ που χρεώνουν, αλλά τουλάχιστον δε θα είμαι σ΄ αναμμένα κάρβουνα αν φτάσει και πως θα φτάσει. Διότι μια γρήγορη ματιά, έδινε εγγύηση στην Κίνα :blink: κι επειδή είμαι ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ δε θα το ρισκάρω!

 

Υ.Γ στο mail που έστελνα, ρωτούσα και για 3 κινητά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλή χρονιά σε όλους! Μιας και το νήμα δεν έχει δει κίνηση εδώ και λίγο καιρό... είπα να το ανακινήσω λίγο! :p

 

Πριν κάποιον καιρό, και αφού συγκρίναμε τις... γνωστές πλέον 3 συσκευές μεταξύ τους, είπα να πάω να γραφτώ στα νήματα και των 2 άλλων, να τα παρακολουθώ κι εκείνα... για να ανακαλύψω ότι δεν υπάρχουν! Οπότε και μέχρι να ανοίξει κάποιος θέματα και για εκείνα (οκ, θα μου πείτε "γιατί δεν ανοίγεις εσύ;" :)), το νήμα του 'Χ' εκτελεί χρέη... κοινού νήματος!

Οπότε και στα πλαίσια αυτά, πάρτε και ένα review του Ulefone Power 3!

(εντάξει, και με όλα αυτά, νομίζω ότι μπορούμε να πούμε ότι -οριακά- παραμένουμε εντός θέματος για το παρόν νήμα, αναζητώντας απάντηση στο ερώτημα "είναι το 'Χ' καλύτερο από τον ανταγωνισμό; :lol:)

 

Με *εντελώς* υποκειμενικά κριτήρια, αν ήθελα να κάνω μια κατάταξη, θα κατέτασσα τα 3 ως:

Vernee X > Oukitel K6 > Ulefone Power 3,

αλλά με πολύ μικρή διαφορά μεταξύ τους!

Μέχρι πριν λίγο καιρό, μπορεί να έβαζα Oukitel > Vernee, αλλά τελευταία με έχει ενοχλήσει πολύ η περίπτωση των Oukitel K3 που πήραν 3 φίλοι (μετά από πρότασή μου, μάλιστα), τα οποία επί αρκετούς μήνες η Oukitel έχει αφήσει χωρίς διόρθωση σε 1-2 σοβαρά προβλήματα (το πιο σημαντικό είναι μάλλον οι πολυδιαφημισμένες τους κάμερες, οι οποίες σε χαμηλό φωτισμό είναι τελείως άχρηστες - χειρότερες και από Android του 50άρικου!)

Όπως είχα γράψει και παλιότερα, σε άλλους 3 φίλους που έχουν Ulefone είδα ότι η εταιρία έβγαλε συνολικά 2, άντε 3 (μικρά μάλιστα) updates στην αρχή της ζωής τους και μετά τα άφησε στην τύχη τους!

Η Vernee τουλάχιστον φαίνεται (από άλλα της μοντέλα) να κυνηγάει αρκετά το θέμα των αναβαθμίσεων - αν και απ' ό,τι διαβάζω, φαίνεται να είχε και αρκετά και σχετικά σημαντικά προβλήματα να επιλύσει στις συσκευές της...(!)

 

Θα συμφωνήσω επίσης με αυτά που γράφει ο konstantinoslp παραπάνω. Και μένα μου αρέσει σαφώς περισσότερο το ματ μεταλλικό περίβλημα του Vernee από τα γυαλιστερά των άλλων 2. Επίσης και σε specs φαίνεται όντως να υπερτερεί (μνήμη π.χ.)

Όσο για τις κάμερες, το Vernee γράφει κάπου ότι έχει optical image stabilisation, σε αντίθεση με το απλό, software-based των άλλων δυο.

Οι προδιαγραφές όμως σε αυτό το στάδιο δε νομίζω ότι είναι και πολύ αξιόπιστες για κανένα τηλέφωνο, καθώς οι Κινέζοι είναι γνωστό ότι τείνουν γενικά να γράφουν ό,τι τους έρθει στο κεφάλι (ποιός θα τους ελέγξει...).

Π.χ. για το notification light που είχε γραφτεί σε προηγούμενο post, βλέπω ότι όντως το αναφέρει η σελίδα με τα χαρακτηριστικά της ίδιας της Oukitel, αλλά στα sites των διαφόρων μαγαζιών (και σε κάτι Kimovil κλπ) γράφει ότι ούτε το Oukitel, ούτε το Vernee έχουν!

Και αν πει κανείς ότι θα εμπιστευτεί τη σελίδα της μαμάς εταιρίας... Αν διαβάσει κανείς τη σελίδα με το αναλυτικό specification του Κ6, θα μείνει με την ιδέα ότι το τηλέφωνο δεν έχει καν GPS! Τρέχα βρες άκρη με (όλους) αυτούς!

Δυστυχώς -και για την οποιαδήποτε καινούρια συσκευή- το καλύτερο είναι να περιμένει κανείς να δει τα πρώτα -σοβαρά- reviews!

 

Μιας και μιλήσα όμως παραπάνω για προτίμηση υπέρ του Vernee σε σχέση με το Oukitel, τα μεταξωτά βρακιά (και οι καλύτερες προδιαγραφές)... πληρώνονται!

Αν δεν το 'χετε δει, το Banggood έχει αυτή τη στιγμή (και μάλλον για λίγες μέρες ακόμα) το K6 στα περίπου €170 με Priority Direct Mail (γύρω στα 168 το τηλέφωνο και περίπου άλλα 2 το Direct Mail)!

Σε αυτήν την τιμή, όποιος ψάχνεται τώρα για αγορά, μάλλον παραβλέπει όλες τις άλλες συγκρίσεις...

(άλλωστε, όπως γράφω και παραπάνω, αν υπάρχουν ουσιατικές / πρακτικές διαφορές μεταξύ των τριών, αυτές πρέπει να είναι ελάχιστες...)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ... φασόν πέφτει τελικά!

Το καλό πάντως φαίνεται να είναι ότι οι συσκευές δεν (πρέπει να) είναι πανομοιότυπες μεταξύ τους. Ο κάθε κατασκευαστής φαίνεται να βάζει και την... προσωπική του πινελιά, οπότε έχουμε διαφοροποιήσεις που δίνουν ενδιαφέρον στην τελική επιλογή.

 

Μακροπρόθεσμα όμως, νομίζω ότι καλύτερη επιλογή θα αποτελέσει όχι αυτό που θα έχει 1GB ή ένα... φωτάκι παραπάνω ή παρακάτω, αλλά αυτό που θα έχει την καλύτερη / περισσότερη υποστήριξη σε βάθος χρόνου, από τον κατασκευαστή ή/και την "κοινότητα" - αλλά αυτό είναι λίγο λαχείο, ενώ και οι μέχρι τώρα ενδείξεις δεν είναι ιδιαίτερα ενθαρρυντικές, με βάση προηγούμενες συσκευές των 3 κατασκευαστών που κοιτάμε (οκ, ο 4ος, η Meigoo -ήθελα να 'ξερα πού... ψωνίζουν ονόματα- είναι ακόμα καινούριος στο παιχνίδι...).

Κάτι ενθαρρυντικό είναι ότι το M.A.D. team (Mediatek Android Developers), που έχει δώσει εξαιρετικά δείγματα γραφής, έχει ήδη βγάλει custom ROMs για (παλιότερα, προφανώς!) μοντέλα των Vernee και Oukitel, με πιο πρόσφατη προτίμηση στη δεύτερη (βρήκα και post από αυτούς στο xda devs που συνιστά την Oukitel για αγορά νέου τηλεφώνου και όχι τη Vernee(!), αν και δεν εξηγεί γιατί το λέει...)

Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

:wacko: Ωραία πράγματα, να μη ξέρεις τι να πρωτοδιαλέξεις! :cry:

 

Καλή χρονιά παιδιά.

 

H εγγύηση είναι για Κίνα και με φοβίζει, σας παραθέτω το screenshot. Αν κάνω λάθος, συγχωρέστε με :O

http://i65.tinypic.com/2cp3x9w.jpg

 

Ένα μαγαζί ελληνικό που μου απάντησε πως θα φέρει το ulefone power 3, περιμένω να το πάρω από εκεί, για να είμαι καλυμμένος σε περίπτωση εγγύησης αν συμβεί κάτι. Καλά κι άγια τα κινεζομάγαζα, αλλά αν είναι να μου έρθει το Πάσχα, να φοβάμαι το τελωνείο (γιατί διάβασα σ' ένα link πως πλέον όλα περνάνε τελωνείο) ή μη τυχόν το τσιμπήσει κανένας, καλύτερα να περιμένω λίγο να το πάρω με ασφάλεια από εδώ κι έστω παράδειγμα 50€ παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι θα δώσεις άδικα τα παραπάνω χρήματα αν το πάρεις από Ελλάδα καθώς οτι εγγύηση που θα σου προσφέρει το κινέζικο κατάστημα θα σου προσφέρει και το ελληνικό καθώς οτιδήποτε και αν πάθεις και αυτοί στην κίνα θα το στείλουν με πάνω από 2 μήνες αναμονής χωρίς κινητό στα χέρια σου. Το banggood έχει μέθοδο αποστολής το priority direct mail που δεν περνάει τελωνείο 100% από όσα πράγματα έχω φέρει όχι μόνο εγώ αλλά και πολλοί άλλοι, αλλά δεν έχει το ulefone power που αναφέρεις αλλά μόνο το oukitel k6 στα ~170 ευρώ περίπου. Το gearbest από την άλλη θα φέρει τα ulefone power 3 και το vernee x έχει και αυτό την μέθοδο αποστολής belgium regustered που ναι μεν δεν περνάει τελωνείο αλλά δεν έχει δοκιμαστεί αρκετά για να είμαστε σίγουροι 100% όπως το banggood. Αν και το gearbest υπόσχεται επιστροφή του τελωνείου σε περίπτωση που περάσει κάτι αλλά καλύτερα να μην έχουμε τόση εμπιστοσύνη στα λόγια μόνο.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το έχετε δει ακόμα, βγάζουν και "μικρότερη" έκδοση με ίδια specs, αλλά 4GB/64GB (αντί των 6/128), σε χαμηλότερη τιμή.

https://www.gizchina.com/2018/01/12/vernee-x-new-4gb64gb-version-is-here-presales-start-at-199-99/

Λογικά θα αποτελέσει μεγαλύτερο δέλεαρ απέναντι στα... ετεροθαλή αδέρφια του.

Σε presale στα $200, για την ώρα μόνο στο shop της Vernee στο AliExpress. Ελπίζω να το δούμε σύντομα και στους υπόλοιπους (και σε ακόμα καλύτερες τιμές).

Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

Ο τύπος που έκανε το review κράζει λίγο το ulefone power 3, λογικό θα μου πείς αφού είναι review για το Χ !!!

 

Με προβλημάτισε το θέμα στο connectivity του gps, το θέμα software της κάμερας ( ο τύπος λέει πως είναι χειρότερο από το power 3) το θέμα του autofocus για 5", το θέμα της selfie cam που είναι σε κακό χάλι η ανάλυση, ο ήχος και το βίντεό της είναι ασυχρόνιστα, γίνεται αναφορά για έλλειψη 4Κ, quote του τύπου που είναι το πιο ανησυχητικό "However, it is let down by the app drawer bug and unfinished camera software." :worry:

 

Λίγο πιθηκοδουλειά μου βρωμάει εμένα, ωραίο στα χαρακτηριστικά αλλά δυστυχώς βγαίνει απ' τα want to buy μου και θα περιμένω να διαβάσω review από power 3 / oukitel k6, αλλιώς με βλέπω να σαπίζω με το 640xl :devil:

 

Κάπου πήρε το μάτι μου στα σκαριά vernee apollo 2 :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...