Jump to content

Xiaomi Mi Note 3


STERGIOSZX
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχεις κάνει λάθος στην εντολή, γι αυτό σου βγάζει λίστα των διαθέσιμων...

 

...έγραψες rebbot αντί για reboot. Θέλει προσοχή, ηρέμησε λίγο και ξανακάντο με προσοχή στο τι ακριβώς γράφεις. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

λοιπόν τα δοκίμασα όλα, κατέβασα τα νέα αρχεία, και με το όνομα jason αλλά και με το recovery πάλι τζίφος. Αυτό Screenshot_7.jpg είναι ένα μικρό μέρος από αυτά που έγραψε, δεν μπορώ να δω όλη την γραμμή!!!

 

εχεις λαθος στην εντολη θελει adb reboot bootloader και οχι adb rebbot bootloader

καντο απο την αρχη

βαλε το αρχειο recovery στο φακελο adb

καντο μετονομασια σε trwp(σκετο χωρις την καταληξει .img).

βαλε το κινητο σε fastboot η δινοντας την εντολη adb reboot bootloader η με τα πληκτρα volume down +power

και δωσε τις εντολες

fastboot devices για να δεις αν αναγνωριζει την συσκευη

fastboot flash recovery twrp.img

και μετα κρατας πατημενω το volume up και δινεις την εντολη fastboot reboot για να μπει στο twrp.:)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ ο νέος φάκελος που κατέβασα μαζί με το νέο recovery Screenshot_9.jpg

και εδώ Screenshot_8.jpg το αποτέλεσμα. Μουλάρωσε!!!!

 

όλες οι διαδικασίες γίνονται με την επιλογή (όταν συνδέσω το καλώδιο) φόρτισης σωστά;;

Edited by mfireman
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!Σκεφτομαι να προχωρησω στην αγορα του εν λογω κινητου.Επειδη δεν θελω ομως να το σκαλισω καθολου και θελω να το χρησιμοποιω οπως το παρω πιστευετε θα αντιμετωπισω καποιο προβλημα;Υπαρχει περιπτωση να "χασω" καποιες απο τις ικανοτητες του κινητου;
Link to comment
Share on other sites

Εδώ ο νέος φάκελος που κατέβασα μαζί με το νέο recovery Screenshot_9.jpg

και εδώ Screenshot_8.jpg το αποτέλεσμα. Μουλάρωσε!!!!

 

όλες οι διαδικασίες γίνονται με την επιλογή (όταν συνδέσω το καλώδιο) φόρτισης σωστά;;

 

το παραθυρο cmd το ανοιγεις απο μεσα απο το φακελο adb που εχεις το twrp. με Shift + δεξιο click

θα πατησεις την επιλογη mtp και οχι φορτιση

Link to comment
Share on other sites

την εντολή την άνοιγα όπως λες, γύρισα και σε mtp όμως πάλι αποτυχία, cannot load twrp.img...άλλαξα και θύρα usb το ίδιο. 4 διαφορετικές εκδόσεις recovery δεν περνάνε. Για να μην γεμίζουμε όμως το νήμα στείλτε π.μ όποιος θέλει να βοηθήσει. Και πάλι ευχαριστώ όσους ασχολήθηκαν μέχρι τώρα!!
Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος και γω απο σήμερα! Το κινητό μου φαίνεται πολύ καλό ως τώρα. Αρκετά γρήγορο και η κάμερα πολύ καλή.

Ως πρωην κάτοχος Mi6 νομίζω οτι μικρή διαφορά έχει ο 835 με τον 660 σε καθημερινή χρήση. Νόμιζω πως η μόνη διαφορά που συνάντησα εκτός των benchmarks , είναι το μικρό λαγκ στο playstore όταν κατέβαζα τις εφαρμογές μου. Η σελφοκάμερα πολύ βελτιωμένη σε σχέση με το mi6. Επίσης για κάποιο λόγο και η οθόνη μου φαίνεται καλύτερη με πιο ζωντανά χρώματα.

 

Ερώτηση, επειδη έχω ξεκλείδωτο bootloader και official stable 9.1.4.0 , να περιμένω την 9.5 που θα βγει τέλη Απρίλη ή να περάσω την dev που όπως λέτε ειναι πολύ καλή;

 

Όσο για το φίλο παραπάνω που ρώταγε αυτο ή το honor 9, επειδή πήγα πρώτα σε Honor 9 και ηρθα εδώ μετα, να έχει υπόψην ότι κάποιες παρτίδες της huawei έχουν θέμα με το touch sensitivity και το scroll. Εγώ το παρατήρησα απο την πρώτη στιγμή και ήταν ο λόγος που το έδωσα. Δεν ήταν πολύ ενοχλητικό και εαν δεν ημουν ψείρας ίσως δε το περνα χαμπάρι καν , αλλα όπως και να χει εμένα με ενοχλούσε.

Παρολαυτα νομίζω πως το honor είναι ελάχιστα πιο γρήγορο , καλύτερη σελφοκάμερα και πιο ωραιο το emui (για εμενα). Το xiaomi έχει μεγαλύτερη οθόνη , καλύτερη πίσω κάμερα αλλα όχι 800αρα και 3.5 mm jack. Εφόσον είναι στην ίδια τιμή πάνω κάτω , θα πρότεινα το xiaomi. Απο κει και πέρα φυσικά εξαρτάται το τι θέλει ο καθένας.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε μου... Μπορώ να ρωτήσω από που το έχεις προμηθευτεί; Γιατί κάτω από 285 γιούρο δε το βρίσκω πουθενά αυτή τη στιγμή με αποφυγή τελωνείου, βεβαίως. Επίσης αν σου είναι εύκολο. Πόση από τη Ram των 6Gb χρησιμοποιεί το κινητό και πόσα GB μένουν διαθέσιμα από τα 64 που δίνει αρχικά το κινητό; Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω την 9.1.3 stable global για να περάσω κάποια νεώτερη η dev πρέπει να ξεκλειδώσει ο bootloader?
Link to comment
Share on other sites

Τα βήματα που έκανες είναι σωστά δεν υπάρχει λάθος κάνε έλεγχο τον bootloader δώσε την εντολή fastboot oem device-info. Η θύρα να είναι usb 2 όχι 3 άλλαξε και καλώδιο

 

Redmi n3pro

Link to comment
Share on other sites

Το mi note 3 έχει αρκετα καλύτερη κάμερα, μεγαλύτερη αυτονομία, μεγαλύτερη ram και μεγαλύτερη οθόνη από το honor 9. Από την άλλη το honor 9 έχει 800αρα μπάντα, εγγύηση αντιπροσωπείας και γρηγορότερο soc χωρίς όμως να σημαίνει ότι είναι αργός ο 660. Προσωπικά προτίμησα mi note 3. Αν είσαι επαρχεία δες μήπως η έλλειψη 800αρας είναι deal breaker.
Σε ευχαριστώ πολύ φίλος. Η ίδια ερώτηση που έκανα παραπάνω ισχύει και σε εσένα. Δηλαδή, πόση από τη Ram των 6Gb χρησιμοποιεί το κινητό και πόσα GB μένουν διαθέσιμα από τα 64GB που δίνει αρχικά η συσκευή ; Επίσης, μιας και έχεις από ότι φαίνεται αρκετό καιρό το κινητό στην κατοχή σου, ισχύει /έχεις ακούσει ότι η Xiaomi δε θα δώσει updates και θα σταματήσει να κάνει support τη συσκευή; Σε ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω την 9.1.3 stable global για να περάσω κάποια νεώτερη η dev πρέπει να ξεκλειδώσει ο bootloader?
Όχι δεν χρειάζεται ξεκλείδωμα μπορείς μέσου updater http://en.miui.com/a-232.html global dev δεν υπάρχει ακόμα. Δεν σου έβγαλε να κάνεις αναβάθμιση στην 9.1.4.0;

 

Redmi n3pro

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλος. Η ίδια ερώτηση που έκανα παραπάνω ισχύει και σε εσένα. Δηλαδή, πόση από τη Ram των 6Gb χρησιμοποιεί το κινητό και πόσα GB μένουν διαθέσιμα από τα 64GB που δίνει αρχικά η συσκευή ; Επίσης, μιας και έχεις από ότι φαίνεται αρκετό καιρό το κινητό στην κατοχή σου, ισχύει /έχεις ακούσει ότι η Xiaomi δε θα δώσει updates και θα σταματήσει να κάνει support τη συσκευή; Σε ευχαριστώ!

 

Τι σημασία έχει η ram; Συνήθως κάτω απο 2 ελευθερο δεν πέφτω. Αυτή τη στιγμή εχω ελεύθερα 3.5. Αλλά δεν θα αγχωνομουν με αυτό το θέμα... 6 gb ram έχει.

 

Όσον αφορά τα updates, δεν έχει σταματήσει ποτέ να δίνει στις china οπότε αν θες βάζεις τις αντίστοιχες ελληνικές ή eu. Αν πάλι παιζεις μόνο με official, το επόμενο update για official stable global προβλέπεται μέσα Απριλίου.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν χρειάζεται ξεκλείδωμα μπορείς μέσου updater http://en.miui.com/a-232.html global dev δεν υπάρχει ακόμα. Δεν σου έβγαλε να κάνεις αναβάθμιση στην 9.1.4.0;

 

Redmi n3pro

 

όχι δεν μου έχει βγάλει αναβάθμιση, αν και έκανα χειροκίνητη αναζήτηση

Link to comment
Share on other sites

Για γράφει ολόκληρη την version miui και τα γράμματα που είναι σε παρένθεση

 

Redmi n3pro

Link to comment
Share on other sites

Για γράφει ολόκληρη την version miui και τα γράμματα που είναι σε παρένθεση

 

Redmi n3pro

αυτός ειναι ο κωδικός NCHIMIEI

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε την από δω http://en.miui.com/download-336.html#493και πέρασε την χειροκίνητα με τον οδηγό που σου έδωσα πιο πανω

 

Redmi n3pro

Edited by makisfz
Link to comment
Share on other sites

Τα βήματα που έκανες είναι σωστά δεν υπάρχει λάθος κάνε έλεγχο τον bootloader δώσε την εντολή fastboot oem device-info. Η θύρα να είναι usb 2 όχι 3 άλλαξε και καλώδιο

 

Redmi n3pro

 

Screenshot_10.jpg

 

θύρα χρησιμοποιώ 2.0 όπως και χθες με το ίδιο καλώδιο ''μαμά'' του τηλεφώνου. έκανα τσεκ και είναι ακόμα ξεκλείδωτο από την εφαρμογή mi flash unlock όπως και οι drivers είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

το φακελο adb τον εχεις στο δισκο c μεσα c:\adb και απο κει να ανοιγεις το cmd .γιατι βλεπω στη φωτο να υπαρχει αυτο

C:\users\marinosb\desktop\adb>cd c:\adb και δινεις εντολη cd c:\adb για να βρει το φακελο adb ενω κανονικα οταν ανοιγεις το cmd μεσα απο το adb

πρεπει να διχνει ετσι C:\adb> καπου κανεις λαθος την διαδρομη

Link to comment
Share on other sites

το φακελο adb τον εχεις στο δισκο c μεσα c:\adb και απο κει να ανοιγεις το cmd .γιατι βλεπω στη φωτο να υπαρχει αυτο

C:\users\marinosb\desktop\adb>cd c:\adb και δινεις εντολη cd c:\adb για να βρει το φακελο adb ενω κανονικα οταν ανοιγεις το cmd μεσα απο το adb

πρεπει να διχνει ετσι C:\adb> καπου κανεις λαθος την διαδρομη

 

επιτέλους το βρήκες το λάθος μου!!! είχα τον φάκελο στην επιφάνεια και όχι μέσα στον c....μόλις πέρασα και την ρομ!! ευχαριστώ πολύ που ξενύχτησες!!

Link to comment
Share on other sites

να υποθεσω οτι περασες developer rom που ειναι καλυτερη απο stable . να εισαι καλα και να χαρεις το κινητο
Link to comment
Share on other sites

να υποθεσω οτι περασες developer rom που ειναι καλυτερη απο stable . να εισαι καλα και να χαρεις το κινητο

 

πέρασα την 8.3.22 eu αλλά σκάλωσα στο σετάρισμα μιας και δεν μπορώ να συνδεθώ σε ίντερνετ για επαλήθευση της συσκευής. έκανα hotspot το laptop (είμαι εκτός οικίας) αλλά δεν μου ανοίγει το πληκτρολόγιο για να περάσω κωδικούς wifi, δηλαδή αμάν..

Link to comment
Share on other sites

θα πας πιο πριν καπου πρεπει να βγαζει πληκτρολογιο θα γραψεις τον κωδικο wifi θα τον κανεις αντιγραφη και μετα οταν πας στο wifi να τον κανεις επικολληση
Link to comment
Share on other sites

τα mi global stores σε aliexpress είναι έμπιστα? αυτό που γράφουν ότι με DHL γλιτώνεις τελωνείο ισχύει? βλέπω το μοντέλο με 128gb rom στα 256€ και μου φαίνεται τρομερή ευκαιρία.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, γνωρίζουμε το κινητό διαθέτει mirrorlink για συνδεση με headunit αυτοκινήτου?

 

Δες εδώ: http://en.miui.com/thread-559658-1-1.html και πες μας τι έγινε, ενδιαφέρομαι κι εγώ! :p

Edited by fufutos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...