Jump to content

[OnePlus 5T] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρέπει root να είσαι?Η και όχι?

Κρατάς και την μαμά εφαρμογή αν αν θέλεις?

Από που το Apk?

Ευχαριστώ

 

Δεν θέλει ρουτ. Σου παραθέτω 2 link, το ένα από το op5 και το άλλο που παρακολουθώ από το 5t στο xda.

Το πρώτο έχει κάποιες ρυθμίσεις, δεν παίζουν όλες αλλά ο τύπος έχει βρει κάποιες που παίζουν, υπόψιν ακόμα ψάχνομαι για τις καλύτερες δυνατές ρυθμίσεις αλλά ότι και να έχω δοκιμάσει ποιοτικά είναι ανώτερο από στοκ όταν πρόκειται για δύσκολες συνθήκες με λίγο φως.

https://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=74417844&postcount=1215

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/themes/google-camera-ported-app-op5t-t3708132

 

Αν επιλέξεις κάτι και μετά σου μαυρίσει η κάμερα σημαίνει ότι πρέπει να αλλάξεις settings μέσα στην google camera

πχ:

Settings:

Config camera HDR+:

Nexus 6 Auto (or something with "Nexus 6" in the name. Nexus 6P and Pixel settings are not stable)

Model:

Pixel 2XL (or Nexus 6P if you want more detailed images)

HDR+ parameters:

Default (or higher)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Βαγγέλη κάνεις δηλαδη εγκατάσταση σαν απλή εφαρμογή, κρατώντας και τη stock?
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα το κάνεις install κανονικότητα χωρίς να επηρεάζει την built in camera..και μάλιστα σε πάει και στην γκαλερί..ένα από τα bug που έχουν αναφέρει πολλοί και μου έτυχε κάποιος φορές είναι ότι κάποιες φορές δεν αποθηκεύει τις φωτό. Μόλις τώρα πάντως που το δοκίμαζα στον γιο μου ενώ με την στοκ σε πολύ καλό φωτισμό χάνω λεπτομέρειες με την Google camera αν ζουμαρω στην φώτο διακρίνονται λεπτομέρειες στο δέρμα του.

 

Επίσης από μπαταρία φαίνεται να τα πηγαίνει εξαιρετικά..είμαι στην πρώτη φόρτιση που ολοκληρώθηκε πριν 23 ώρες!!!!

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

941d0024dd6358df7ede653fe81c6a93.jpg

Edited by Vag_koun
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα σπαμάρω 2-3 νήματα ανεβάζοντας 2 φωτό 1 στοκ και 1 gcam γιατί κάποιοι όπως ήθελα και εγώ θέλουν να δουν δείγματα από φωτό από oneplus 5t.

Ένα τυχαίο κάδρο μεσημέρι με κλειστά παράθυρα, απλά άνοιξα τις εφαρμογές και πάτησα να βγάλω φωτό:

 

Στοκ

IMG_20171202_145517.jpg

 

Gcam

IMG_20171202_145522.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος!

 

αυτο το απκ χρησιμοποιείς;; ρυθμισεις στην google camera μέσα;; :)

 

MGC_5.1.016_7.0+C2API_v.1.3c_AllinOne.apk

Galaxy S21 Ultra + Galaxy Watch
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος!

 

αυτο το απκ χρησιμοποιείς;; ρυθμισεις στην google camera μέσα;; :)

 

MGC_5.1.016_7.0+C2API_v.1.3c_AllinOne.apk

 

Χρησιμοποιώ την camera gcam5.1.016-arnova8g2-v1.3 από το παρακάτω post:

https://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=74639139&postcount=1671

 

config camera hdr+=nexus 6p

model=nexus 6p

hdr parameters=super high (αυτό όσο πιο ψηλά το έχεις τόσο μειώνει τον θόρυβο αλλά αργεί περισσότερο να βγάλει την φωτό και το μέγεθος είναι μεγαλύτερο)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες υπάρχει κανένας τρόπος να αποτρέπουμε τις διεργασίες συγκεκριμένων εφαρμογών στο παρασκήνιο ΜΟΝΙΜΑ; Δηλαδή μπαίνω σε developer options και βλέπω τι απασχολεί το κινητό, μπορώ να κάνω manual stop αλλά αυτό είναι μέχρι την επόμενη φορά που θα επανεκκινήσω την εφαρμογή. Υπάρχει κάπου επιλογή να αποτρέψω κάποιες εφαρμογές να τρέχουν μόνες τους εν γένει;

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Υπάρχει τρόπος (το έχω ρουταρει) μπαίνοντας στο προφίλ ήχου "μην ενοχλείται" να χαμηλώνουν και οι ήχοι του συστήματος και multimedia ; Ακούγεται δηλαδή το πληκτρολόγιο, τα on screen buttons κλπ ενώ εγώ θέλω μόνο αυτά που έχω ορίσει προτεραιότητα. Στο LG γίνονταν γιατί είχε ξεχωριστό slider για την ένταση ήχου του συστήματος.
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

το adaptive mode τι ακριβως ειναι στης ρυθμισεις της οθονης ? ειναι καλο να ειναι ενεργοποιημενο η κανει μεγαλη καταναλωση στην μπαταρια ?
Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,επειδή δεν θυμάμαι ,σε stock rom μπορώ να κανω τροποποίησης στο system ui και να το περάσω ξανά στην rom ή πρέπει να ειναι deodex η rom ?

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Υπάρχει τρόπος (το έχω ρουταρει) μπαίνοντας στο προφίλ ήχου "μην ενοχλείται" να χαμηλώνουν και οι ήχοι του συστήματος και multimedia ; Ακούγεται δηλαδή το πληκτρολόγιο, τα on screen buttons κλπ ενώ εγώ θέλω μόνο αυτά που έχω ορίσει προτεραιότητα. Στο LG γίνονταν γιατί είχε ξεχωριστό slider για την ένταση ήχου του συστήματος.
Σε όλες τις aosp ρομ έχει επιλογή αν θυμάμαι καλά..

Στις oxygen os base μάλλον δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πώς ρουταρουμε κ φλασαρουμε twrp παιδιά? Έχουμε κάποιον οδηγό για το 5t.?

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πώς ρουταρουμε κ φλασαρουμε twrp παιδιά? Έχουμε κάποιον οδηγό για το 5t.?

 

Δες εδώ

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/how-to/oneplus-5t-unlock-bootloader-flash-twrp-t3704592

Πολύ βοηθητικό βίντεο

 

Να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου. Θυμάμαι στο g2 ανάλογα τη ρομ και την έκδοση Android φλασαραμε και bootloader. Εδώ να υποθέσω τα πράγματα είναι πιο απλά; κατεβαζω ρομ, κάνω τα wipes και φλασαρω; και αν θέλω να επιστρέψω στη μαμά ρομ πάλι wipes και restore το backup μου;

Edited by flandra
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν θέλει bootloader..

Απλά εδώ και στα pixel οπως και σε άλλα για να μπουταρει χρειάζεται να φλασαρεις το dm-verity,το οποίο ομως είναι ενσωματωμένο στο supersu πλεον ή στο magisk οπότε μετα τη ρομ φλασαρεις και ενα απο τα 2 αυτα.

Αν κάνεις ολα τα wipe και ρίξεις μαμά είσαι οκ!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό γιατί μου γράφει παιδιά; Τι μπορώ να κανω;

Έχω root με Magisk!

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20171216/4d8d1fd0081a53cd1e4b29493399b4af.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό γιατί μου γράφει παιδιά; Τι μπορώ να κανω;

Έχω root με Magisk!

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20171216/4d8d1fd0081a53cd1e4b29493399b4af.jpg

 

Στις ρυθμίσεις του magisk έχει μια επιλογή για το adaway, επέλεξε την

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις του magisk έχει μια επιλογή για το adaway, επέλεξε την

Εισ' ωραίος φίλε μου!! Σ' ευχαριστώ!

Πρώτη φορά με magisk και δεν το ήξερα!

Επίσης, από κάμερα παιδιά, όσοι ασχοληθηκατε ποια google camera προτείνετε για καλύτερη της stock;

Τώρα έχω βάλει την Arnova's 5.1.018_v 1.2:

38205715815_84d1b4646d_z.jpgScreenshot_20171216-134809__01 by Chris, on Flickr

Edited by Titarasaudi
Link to comment
Share on other sites

Εισ' ωραίος φίλε μου!! Σ' ευχαριστώ!

Πρώτη φορά με magisk και δεν το ήξερα!

Επίσης, από κάμερα παιδιά, όσοι ασχοληθηκατε ποια google camera προτείνετε για καλύτερη της stock;

Τώρα έχω βάλει την Arnova's 5.1.018_v 1.2:

και εγώ έχω την GCam5.1.018-Arnova8G2-V1.2.apk. βέβαια το πρόβλημα που στα ανοιχτά χρώματα εμφανίζει dot pattern δεν έχει λυθεί ακομα..

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που άρχισα να σκαλίζω ελαφρώς, άντε να σας ζαλίσω λίγο...... να 'χει και λίγο κίνηση το νήμα! :p

Από Xposed τι βάζουμε; Αυτά που έχει μέσα στο magisk ή κάποιο άλλο;

Γενικώς για διάφορες παραμετροποιήσεις τι προτείνετε από modules;

Αα και υπάρχει κάποιος τρόπος να μικρύνουμε λίγο τη navbar;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που άρχισα να σκαλίζω ελαφρώς, άντε να σας ζαλίσω λίγο...... να 'χει και λίγο κίνηση το νήμα! :p

Από Xposed τι βάζουμε; Αυτά που έχει μέσα στο magisk ή κάποιο άλλο;

Γενικώς για διάφορες παραμετροποιήσεις τι προτείνετε από modules;

Αα και υπάρχει κάποιος τρόπος να μικρύνουμε λίγο τη navbar;

Δεν θυμάμαι από τα κατέβασα, αλλά έβαλα αυτά...

 

https://www.dropbox.com/sh/v2eahp5dunkg2t4/AACcLrIT9n1moluYGtetE-9La?dl=0

 

Προσπάθησα με gravity box να μικρυνω τη navigation. Μίκρυνε μεν δεν έπιανε το recents δε. Το ξαναεβαλα.... Αλλά θα το ψάξω και άλλο....

Edited by flandra
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι από τα κατέβασα, αλλά έβαλα αυτά...

 

https://www.dropbox.com/sh/v2eahp5dunkg2t4/AACcLrIT9n1moluYGtetE-9La?dl=0

 

Προσπάθησα με gravity box να μικρυνω τη navigation. Μίκρυνε μεν δεν έπιανε το recents δε. Το ξαναεβαλα.... Αλλά θα το ψάξω και άλλο....

Thank you Κατερίνα! Θα τα δοκιμάσω και βλέπουμε....

Link to comment
Share on other sites

Thank you Κατερίνα! Θα τα δοκιμάσω και βλέπουμε....

 

Πιο πολύ από όλα με εκνευρίζει η άσπρη navigation που βγαίνει σε ορισμένες εφαρμογές όταν έχω το σκούρο θέμα. Αν βρω αυτό να το κάνω μαύρο θα είναι σούπερ.... Τα έχω ξεχάσει όμως ποια modules έκαναν δουλειά.... Που βέβαια τώρα μπορεί και να μην κάνουν....

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Πιο πολύ από όλα με εκνευρίζει η άσπρη navigation που βγαίνει σε ορισμένες εφαρμογές όταν έχω το σκούρο θέμα. Αν βρω αυτό να το κάνω μαύρο θα είναι σούπερ.... Τα έχω ξεχάσει όμως ποια modules έκαναν δουλειά.... Που βέβαια τώρα μπορεί και να μην κάνουν....

Για τα χρώματα, ρίξε μια ματιά και σ' αυτή την εφαρμογή:

https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.damianpiwowarski.navbarapps

Link to comment
Share on other sites

Για τα χρώματα, ρίξε μια ματιά και σ' αυτή την εφαρμογή:

https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.damianpiwowarski.navbarapps

 

Την έχω δει, ευχαριστώ ... Δυστυχώς... Στο chomp sms ας πούμε δεν αλλάζει..

Edited by flandra
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο nandroid back up εκτός από το system έχει και system image το οποίο είναι πάνω απο 3gb. Αφού έχω το system partition χρειάζεται και το image?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus 5T] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...