Jump to content

[OnePlus 5T] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κανένα καλώδιο για σύνδεση με TV μέσω HDMI σε λογική τιμή? Δεν έχω smart TV.

OnePlus δεν υποστηρίζει κανενός είδους ενσύρματη σύνδεση μεσω καλώδιο με TV.

Η type c που εχει ειναι limited functionality σε σχέση με άλλων συσκευών λειτουργία(Samsung,Huawei,Sony,HTC.Pixel)

 

Παρ ολα αυτά διάβασε και εδώ αναφορές χρηστών με χρήση dock και adaptor κατάφεραν να λειτουργήσει post 53

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5/accessories/usb-c-to-hdmi-adapter-t3631169/page6

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5/themes/wired-tv-one-plus-5-makes-displaylink-t3667974

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ δεν είμαι decrypted και την πέρασα μια χαρα την ΤWRP. Αν εχεις ξεκλειδωσει τον bootloader τοτε φλασαρεις την TWRP, ρουτάρεις κι είσαι ετοιμος!

 

Αν δεν κάνεις Nadroid backup δεν είναι απαραίτητο να κάνεις flash το twrp. Μπορείς απλά να κάνεις boot από αυτό και μετά να εγκαταστήσεις το magisk μέσα από αυτό. Μετά το reboot δεν θα έχεις twrp αλλά θα έχεις root.

 

Το πλεονέκτημα είναι ότι θα μπορείς πλέον να κάνεις update το κινητό χωρίς να χρειάζεται να βάζεις ξανά το twrp ούτε και να το συνδέεις με pc.

Τα βήματα για το update είναι:

- Ανοίγεις το Magisk, επιλέγεις Unistall και RESTORE IMAGES (προσοχή όχι reboot)

- Κατεβάζεις το update και το εγκαθιστάς (Settings -> System -> System updates) (προσοχή όχι reboot)

- Κλείνεις όλες τις πρόσφατες εφαρμογές

- Ανοίγεις ξανά το Magisk και επιλέγεις Install -> Install to second/inactive slot (After OTA)

- Reboot

Αλέξανδρος
Link to comment
Share on other sites

Καμιά πρόταση για custom rom να περάσει ευχάριστα το ΣΚ που είμαι με πυρετό και θα είμαι σπίτι
OnePlus 5T
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξαναβγήκε η open beta 24 σήμερα..

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

One Plus 5T < Samsung Galaxy S7 Edge < Xiaomi Redmi Note 3 < Samsung Galaxy Note 4 < Samsung Galaxy S IV < Samsung Galaxy S II < iPhone 3GS < LG Arena
Link to comment
Share on other sites

Σα να επεσε καπως η μπαταρια;; Με την 23 ηταν σε πολυ καλα επιπεδα
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...
Έχει καταφέρει κάποιος να ενεργοποιήσει το volte vowifi με custom ROM; Διαβάζω στο XDA αλλά δεν έχω βρει κάποια διαδικασία να δουλεύει σίγουρα
Link to comment
Share on other sites

Έχει καταφέρει κάποιος να ενεργοποιήσει το volte vowifi με custom ROM; Διαβάζω στο XDA αλλά δεν έχω βρει κάποια διαδικασία να δουλεύει σίγουρα

 

Καλή ερώτηση γιατί περνάει ο καιρός και μετά το πέρας των αναβαθμίσεων αρκετοί που έχουν τη γνώση θα στραφούν σε custom ROMs και το VoLTE είναι υπεραπαραίτητο. Γνώμη μου είναι να ρωτήσεις στο νήμα της αντίστοιχης ROM του XDA. Σίγουρα θα σε κατατοπισουν.

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι έτσι όπως τα λες, ωστόσο απ' ότι κατάλαβα είναι δύσκολο με custom rom καθώς δεν μπορούν να επηρεάσουν το serial και το full port switch. Αυτό μπορεί να γίνει μόνο σε Oxygen
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μπορεί κάποιος να βάλει το λινκ της gcam που έχει night vision? Δοκίμασα το 1ο λινκ από εδώ (https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/dev-arnova8G2/ ) αλλά λειτουργούσε μόνο το βίντεο και το πανόραμα.

 

Είμαι με την 9.0.9.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξαναρωτησει αλλά δεν έκανα ποτέ την αναβάθμιση. Το 5t (το έχει ο σύζυγος τώρα) είναι ακόμα με oreo και θέλω να περάσω τη pie. Είναι root με ξεκλείδωτο bootloader. Δεν θέλω να μείνω με root ούτε με custom recovery. Ξέρω ότι καλύτερα θα ήταν να κάνω Clean install αλλά θα το ρισκάρω με dirty και βλέπουμε.

Αν περάσω ξανά μέσω τοπικής αναβάθμισης τη 5.1.7 που έχει τώρα θα χάσω σίγουρα το root. Θα γυρίσει σε στοκ recovery???

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Έχω ξαναρωτησει αλλά δεν έκανα ποτέ την αναβάθμιση. Το 5t (το έχει ο σύζυγος τώρα) είναι ακόμα με oreo και θέλω να περάσω τη pie. Είναι root με ξεκλείδωτο bootloader. Δεν θέλω να μείνω με root ούτε με custom recovery. Ξέρω ότι καλύτερα θα ήταν να κάνω Clean install αλλά θα το ρισκάρω με dirty και βλέπουμε.

Αν περάσω ξανά μέσω τοπικής αναβάθμισης τη 5.1.7 που έχει τώρα θα χάσω σίγουρα το root. Θα γυρίσει σε στοκ recovery???

Μπορείς απλά να κάνεις τα ΟΤΑ που πιθανώς σου έχουν έρθει. Και ναι, θα γυρίσει σε στοκ recovery. Αν δε σου έχουν έρθει ΟΤΑ καλό είναι να φλασάρεις από πάνω αυτή που ήδη φοράς και να σου έρθουν τότε. Μπορείς να δοκιμάσεις και με το Oxygen Updater ή να φλασάρεις flashable zip με TWRP. Clean install δε χρειάζεται. Όπως πιθανώς έχεις δει να αναφέρω σε άλλα ποστ παλιότερα ότι είμαι με dirty flash από το 2017 με Nougat.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς απλά να κάνεις τα ΟΤΑ που πιθανώς σου έχουν έρθει. Και ναι, θα γυρίσει σε στοκ recovery. Αν δε σου έχουν έρθει ΟΤΑ καλό είναι να φλασάρεις από πάνω αυτή που ήδη φοράς και να σου έρθουν τότε. Μπορείς να δοκιμάσεις και με το Oxygen Updater ή να φλασάρεις flashable zip με TWRP. Clean install δε χρειάζεται. Όπως πιθανώς έχεις δει να αναφέρω σε άλλα ποστ παλιότερα ότι είμαι με dirty flash από το 2017 με Nougat.

Σε ευχαριστώ... Δεν ξέρω τι πήγε λάθος μάλλον δεν είχε κατέβει σωστά η ρομ, πάντως δοκίμασα πριν μου γράψεις. Δεν τα κατάφερα οπότε έκανα clean install. Είχα κρατήσει back up τα αρχεία μου...

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Χρησιμοποιεί κανείς κάποια 10άρα χωρίς προβλήματα; Αν ναι, εντυπώσεις;
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Havoc os. Την εχω απο 9.

Το μόνο θεμα που έχω στη 10 είναι οτι με τον κερνελ της ρομ για καποιο λογο επιανα μονο 13-15 mbps στο wifi (στην 9 δεν ειχα θεμα). Φλασαρα απο πανω αλλον κερνελ(weeb) και λυθηκε.

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Havoc os. Την εχω απο 9.

Το μόνο θεμα που έχω στη 10 είναι οτι με τον κερνελ της ρομ για καποιο λογο επιανα μονο 13-15 mbps στο wifi (στην 9 δεν ειχα θεμα). Φλασαρα απο πανω αλλον κερνελ(weeb) και λυθηκε.

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

 

NFC, ολα κανονικα δουλευουν; Το slider?

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αν και δεν έχω χρησιμοποιήσει κάπου το nfc. Μπορείς να ρωτήσεις οτι θες και στο telegram group

https://t.me/havoconeplus

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αν και δεν έχω χρησιμοποιήσει κάπου το nfc. Μπορείς να ρωτήσεις οτι θες και στο telegram group

https://t.me/havoconeplus

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

 

Και το bluetooth κομπλε;; Πολύ σοβαρή υποψηφιότητα θέτει αυτή η ΡΟΜ. Επειδή δε χρησιμοποιώ telegram, μήπως μπορείς να τους κάνεις μια ερώτηση για εμένα για το NFC; Εγώ εδώ πληρώνω μόνο με το τηλέφωνο, κάρτα σπανίως.

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα στην παρεα. Να βαλω κι εγω το λιθαρακι μου στο νημα οντας κατοχος OP5T εδω και 2 μηνες περιπου. Επειτα απο αρκετους πειραματισμους με gcam βρηκα την πιο καλη και σταθερη εκδοση με xml support. Προυποθεση για να λειτουργησει το app στο 100% ειναι η συσκευη να ειναι Root. Το Link για να κατεβασετε το app ειναι το παρακατω:

 

https://drive.google.com/drive/folders/13g_ATbweSE3WBczK8uCVq5et5IAbXJxr

 

Η διαδικασια εγκαταστασης ειναι πολυ απλη. Απεγκαθηστας προυγουμενο gcam. Kατεβαζεις το app και το xml αρχειο (Simple_V4.xml) απο το παραπανω link. Κανεις εγκατασταση το gcam. Ακολουθεις την διαδικασια στο παρακατω link για να φορτωσεις το xml αρχειο ρυθμισεων στο gcam και το app ειναι ετοιμο για χρηση.

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/settings09/

 

Η εκδοση ειναι βασισμενη στο gcam7 οπου επιτελους η google εβαλε το feature να βγαζεις selfies με την κληση του προσωπου οπως φαινεται στην οθονη και οχι αντιθετα οπως γινοταν μεχρι τωρα. Επισης στην παραπανω εκδοση δουλευουν τα εξης:

 

1) Touch to focus aka manual focus (δεν δουλευε στην 6.2).

2) Nightsight mode

3) Pixel 3 color gamut σαν default

4) Portrait mode

5) Lens Blur Mode

6) Astrophotography Δειτε το παρακατω Link για το πως ενεργοποιειται και δουλευει το Astrophotography mode).

https://www.androidsage.com/2019/10/01/how-to-enable-google-camera-7-0-astrophotography-feature-from-pixel-4/

7) Motion Images (για HDR+ μονο)

 

Δεν δουλευουν:

1) Slow motion video capture

2) 60fps video recording (Video Recording τραβαει σε 30fps, σε κανενα gcam app δεν δουλευει το video recording σε 60fps).

 

Αυτα τα ολιγα αντε καλο photo shooting :happy:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σωστός, το μόνο που μου λείπει από τη default cam είναι τα 60 fps στο βίντεο.

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

 

Δυστυχώς σε τυχαία χρονικά διαστήματα χαλάει η λειτουργια portrait στην μπροστινή κάμερα. Δηλαδή κάποια τυχαία στιγμη η λειτουργια portrait κάνει το blur effect σε όλη τη φωτό και όχι μόνο στο background. Το πρόβλημα διορθώνεται προσωρινά αν διαγράψεις τα data της εφαρμογής και ξανά φορτώσεις το XML αλλά ξαναεμφανίζεται τυχαία. Μήπως έχεις βρει καμία 7ρα gcam έκδοση που να είναι 100% σταθερή ?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus 5T] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...