Jump to content

[OnePlus 5T] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω αυτόν ακολούθησα αρχες ετους που ρουταρα αλλά και αυτον που έβαλες το ιδιο αποτέλεσμα εχει.

Custom recovery εγω βαζω blu spark 8.83 τελευταία έκδοση-εγω ακόμα με 8.81 είμαι)

Magisk καλύτερα βαλε 16.7 που ειναι πιο συμβατή και σταθερή με trable rom οπως 5.1.5 stable και απο open beta 11 και μετά.

 

Ευχαριστώ πολύ! Και αν μεταγενέστερα φλασάρω factory image, θα έχω πάλι στοκ recovery έτσι; Όπως στα nexus;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια εγώ με magisk 16.7 όταν φλασαρα xceed κερνελ δεν είχα WiFi ενω με magisk 16 όλα οκ

 

Sent from my ONEPLUS 5T

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγώ με magisk 16.7 όταν φλασαρα xceed κερνελ δεν είχα WiFi ενω με magisk 16 όλα οκ

 

Sent from my ONEPLUS 5T

 

Και με την 16.6 νομίζω θα είσαι οκ, είχα το ίδιο θέμα με το 16.7 και render zenith kernel

Link to comment
Share on other sites

Και με την 16.6 νομίζω θα είσαι οκ, είχα το ίδιο θέμα με το 16.7 και render zenith kernel

 

Σας ευχαριστώ. Οπότε θα βάλω 16.6. Και μετά με το factory image επιστρέφω αν θέλω, εντελώς στοκ πάλι έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ. Οπότε θα βάλω 16.6. Και μετά με το factory image επιστρέφω αν θέλω, εντελώς στοκ πάλι έτσι;

 

Και με την 16.7 θα είσαι οκ αν δεν βάλεις κάποιο άλλο kernel, όπως τον render zenith ή xceed

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Και αν μεταγενέστερα φλασάρω factory image, θα έχω πάλι στοκ recovery έτσι; Όπως στα nexus;

 

Ναι αν φτάσαρεις stock image και δεν φλασαρεις custom recovery και root στο καπάκι θα στο γυρίσει σε stock recovery.

Παιδια εγώ με magisk 16.7 όταν φλασαρα xceed κερνελ δεν είχα WiFi ενω με magisk 16 όλα οκ

 

Sent from my ONEPLUS 5T

 

Και με την 16.6 νομίζω θα είσαι οκ, είχα το ίδιο θέμα με το 16.7 και render zenith kernel

 

Χμμμμμ θα περιμένω λίγες ημέρες μήπως βγει φρέσκια έκδοση elementalX και αν όχι θα δοκιμάσω 16 η 16.6 με την τρέχουσα έκδοση η θα βάλω zenith kernel που ενσωματώνει feature που θέλω.

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι αν φτάσαρεις stock image και δεν φλασαρεις custom recovery και root στο καπάκι θα στο γυρίσει σε stock recovery.

 

 

 

 

Χμμμμμ θα περιμένω λίγες ημέρες μήπως βγει φρέσκια έκδοση elementalX και αν όχι θα δοκιμάσω 16 η 16.6 με την τρέχουσα έκδοση η θα βάλω zenith kernel που ενσωματώνει feature που θέλω.

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Χτύπα και ένα blu_spark kernel που βγήκε σήμερα σου λέω :)

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Χτύπα και ένα blu_spark kernel που βγήκε σήμερα σου λέω

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μπα blu spark kernel δεν είναι για τα γούστα μου.

Δεν έχει τα feature που θέλω όπως sound,gesture,miscellaneous tweaks,δεν έχει high brightness mode αν δεν απατώμαι εξίσου.

 

ElementalX η Zenith kernel έχουν αυτά που θέλω.

 

Άσε που δεν θέλω να πολύ μπλέκω από μια custom kernel σε δεύτερη custom διότι πρέπει να γυρίσω σε stock άσε που μπορεί να σου κάτσει κανα στραβό από το πουθενά από τη μετάβαση.

 

 

Πάντως ακόμα δεν έβαλαν advanced power menu σε developer mode :lol:

Είναι σχεδόν 2-3 μήνες έτσι.

 

Μάλλον βλέπω με beta android P να επανέρχεται όποτε βγουν.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Χτύπα και ένα blu_spark kernel που βγήκε σήμερα σου λέω :)

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πάντως από όσους κερνελ έχω δοκιμάσει ο Blu spark ήταν ο μόνος που κολλούσε στο scrolling και από τότε δεν τον ξαναεβαλα. Ίσως βελτιώθηκε βέβαια από τότε..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από όσους κερνελ έχω δοκιμάσει ο Blu spark ήταν ο μόνος που κολλούσε στο scrolling και από τότε δεν τον ξαναεβαλα. Ίσως βελτιώθηκε βέβαια από τότε..
Όχι δεν έχω τέτοιο θέμα εδώ και αρκετούς μήνες που τον χρησιμοποιώ.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω δοκιμάσει 3-4 εκδόσεις bluespark αλλά δεν τρελάθηκα, πλεον έχω κολλήσει με xceed και κάποια στιγμή θα δοκιμάσω πάλι render zenith που επίσης είχε φανεί πολύ καλός

 

Sent from my ONEPLUS 5T

Link to comment
Share on other sites

Έχω μείνει στην No limits 12 stable και λέω να μεταβώ σε official open beta .. πως προτείνεται να κάνω install back up & restore ?

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

One Plus 5T < Samsung Galaxy S7 Edge < Xiaomi Redmi Note 3 < Samsung Galaxy Note 4 < Samsung Galaxy S IV < Samsung Galaxy S II < iPhone 3GS < LG Arena
Link to comment
Share on other sites

Έχω σταματήσει να παίζω με κέρνελς. Καλά για ROM δεν το συζητώ... Δε φαίνεται να υπάρχει κάτι πολύ καλύτερο της Oxygen στον ορίζοντα οπότε μένουμε με τη μαμά. Πλέον είμαι αρουτάριστος κιόλας αφού το AdAway δεν είδα να κάνει δουλειά συν του ότι κανένας κέρνελ από αυτούς που είχα δοκιμάσει δε μου αύξησε αισθητά την μπαταρία.

 

Σκέφτομαι λοιπόν να κλειδώσω ξανά τον bootloader για να χρησιμοποιώ το Android Pay. Δεν μπορώ να περάσω την κάρτα μου για πληρωμές σε POS με ξεκλείδωτο bootloader. Εφόσον και το project treble θα λειτουργεί κανονικά δε βλέπω το λόγο να τον έχω ξεκλείδωτο και να μην έχω καν root.

 

Εκτός εάν κάποιος χρησιμοποιεί κάποιον κέρνελ ο οποίος κάνει διαφορά στην αυτονομία χωρίς να μειώνει κάτι άλλο δραματικά.

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Έχω σταματήσει να παίζω με κέρνελς. Καλά για ROM δεν το συζητώ... Δε φαίνεται να υπάρχει κάτι πολύ καλύτερο της Oxygen στον ορίζοντα οπότε μένουμε με τη μαμά. Πλέον είμαι αρουτάριστος κιόλας αφού το AdAway δεν είδα να κάνει δουλειά συν του ότι κανένας κέρνελ από αυτούς που είχα δοκιμάσει δε μου αύξησε αισθητά την μπαταρία.

 

Σκέφτομαι λοιπόν να κλειδώσω ξανά τον bootloader για να χρησιμοποιώ το Android Pay. Δεν μπορώ να περάσω την κάρτα μου για πληρωμές σε POS με ξεκλείδωτο bootloader. Εφόσον και το project treble θα λειτουργεί κανονικά δε βλέπω το λόγο να τον έχω ξεκλείδωτο και να μην έχω καν root.

 

Εκτός εάν κάποιος χρησιμοποιεί κάποιον κέρνελ ο οποίος κάνει διαφορά στην αυτονομία χωρίς να μειώνει κάτι άλλο δραματικά.

Κανένας kernel δεν προσφέρει καλύτερη αυτονομία. Δεν είναι αυτός ο σκοπός τους. Εκτός αν κάνεις underclock κλπ με τίμημα τις επιδόσεις της συσκευής.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μείνει στην No limits 12 stable και λέω να μεταβώ σε official open beta .. πως προτείνεται να κάνω install back up & restore ?

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Δεν εχω κανει τέτοια μετάβαση ουδέποτε επομένως δεν μπορώ να βοηθήσω.

Το πράγμα περιπλέκεται διοτι εισαι τωρα με μη treble rom και θες να πας σε treble και μάλιστα αλλάζοντας απο stable σε beta.

Θα προτεινα να απευθύνεις την ερώτηση στο αντίστοιχο thread σε XDA οπου υπάρχουν υπερτριπλασιοι χρήστες που πιθανό να έκανε κάποιος την ιδια μετάβαση που θες εσυ να κάνεις και να σου πει τα βήματα.

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5/development/rom-xxx-nolimits-1-1-speed-ram-optimized-t3627121

 

Επίσης δεν ανέφερες αν θες να παραμείνεις root με διατήρηση custom recovery η θες να πας σε τέρμα stock.

Επίσης δεν ανέφερες αν θες αναβάθμιση να κάνεις η καθαρή εγκατάσταση.

Επίσης δεν ανέφερες αν είσαι encrypted η decrypted.

 

Διάβασε σελίδα 92-93 όπου κάναμε αναβάθμιση απο μη treble σε treble rom να πάρεις μια ιδέα πιθανη διαδικασία να ακολουθήσεις,αλλά εμείς ήμασταν ήδη decrypted και σε open beta και οχι stable προηγουμένως επομενως δεν εγγυώμαι τίποτα στην περίπτωση σου αν θα στεφθεί με επιτυχία η μετάβαση που θες να κάνεις.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=460634&page=92

 

Το μονο που μπορώ να σου πω οτι απο τα βήματα που θα διαβασεις δεν ασχολείσαι με no verify αν δεν είσαι ηδη decrypted.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Κανένας kernel δεν προσφέρει καλύτερη αυτονομία. Δεν είναι αυτός ο σκοπός τους. Εκτός αν κάνεις underclock κλπ με τίμημα τις επιδόσεις της συσκευής.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι, το βασικο προβλημα βεβαια ειναι οτι το android pay δε δουλευει στην Ελλαδα :lol:

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Έχω μείνει στην No limits 12 stable και λέω να μεταβώ σε official open beta .. πως προτείνεται να κάνω install back up & restore ?

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

 

Δεν μας είπες αν είσαι encrypted ή decrypted, αν έχεις ή όχι ροοτ. Πρέπει να μας δώσεις πιο πολλές πληροφορίες για να βοηθήσουμε

Link to comment
Share on other sites

Decrypted είμαι παιδιά και έχω σκοπό να ξαναφλασαρω magisk μετά την μετάβαση.

Πιο πολύ βαριέμαι το στήσιμο πάρα το φορμάτ για να περάσω σε treble roms.

 

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

One Plus 5T < Samsung Galaxy S7 Edge < Xiaomi Redmi Note 3 < Samsung Galaxy Note 4 < Samsung Galaxy S IV < Samsung Galaxy S II < iPhone 3GS < LG Arena
Link to comment
Share on other sites

Edit:Προσοχή όσοι προβείτε σε αναβάθμιση και βάλετε custom kernel πιθανό να έχετε πρόβλημα με αστάθεια και κρασαρισμα τηλεφώνου.

Έβαλα ως συνήθως elementalX και το crashing πήγαινε σύννεφο.

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Δεν ισχύει αυτό που έγραψες γιατί έχω beta 15 και ElementalX-3.10

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό που έγραψες γιατί έχω beta 15 και ElementalX-3.10

Ναι με την 3.10 εστρωσε το πραγμα,αλλωστε την περασα και εγω.

Εγω αναφέρθηκα με την προηγούμενη έκδοση,οταν έγραψα αυτο που έγραψα υπήρχε μονο η 3.09;)

 

Decrypted είμαι παιδιά και έχω σκοπό να ξαναφλασαρω magisk μετά την μετάβαση.

Πιο πολύ βαριέμαι το στήσιμο πάρα το φορμάτ για να περάσω σε treble roms.

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Ακολούθησε τοτε τα βήματα post 1374 τοτε και καθαρη εγκατάσταση και στήσιμο απο αρχή.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=460634&page=92

Λογικά δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα.

 

Πλέον στα υπόψη και No Limits ειναι πιο απλα τα πράγματα σε αναβαθμίσεις αφου Magisk module ειναι πλεον αν θελήσεις να περάσεις.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να εμφανίσω στην μπάρα επάνω (είμαι με την beta 15) το ποσοστό μπαταρίας....γιατί δεν το βρίσκω πουθενά!

Settings-display-status bar εκει βρίσκεται ως συνήθως απο open beta 11 και μετα με το ανανεωμένο UI που λάνσαρε η OP.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Περισσότερο μια γενική απορία. Υπάρχει κάποιος τρόπος να δουλέψει το substratum; Ειμαι ρουτ. Διαβάζω ότι μετά το update του Μαϊου υπάρχει πρόβλημα. Έχω δοκιμάσει τα πάντα (εγκατάσταση, απεγκατασταση , reboot) αλλά δε δουλεύει κανένα overlay. Πρέπει να αλλάξω κάτι στις ρυθμίσεις;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus 5T] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...