Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σε εμενα απετυχε παταγωδως αυτη η προσπαθεια σε αντροιντ...

διαλυει την μπαταρια σε 10 ωρες...

 

μονο τα bb κρατανε μπαταρια με Push email..

 

ή θα τα βαλεις ανα μιση-μια ωρα (κ πολυ λεω)ή αναγκαστικα θα παρεις δευτερη μπαταρια..

 

μετρα τι χρειαζεσαι...αν κυριως push email κατευθειαν δες bb!!! θα σου βγαζoyn μερες με push...

 

Το iphone που εχει σοβαρη αυτονομια δεν εχει προβλημα. Κραταει 2 μερες. Απο τα android, τ περισσοτερα εχουν σοβαρα προβληματα αυτονομιας και οι 10 ωρες που αναφερεις ειναι γεγονος. Καλα σχολια διαβαζω για την αυτονομια του samsung galaxy s2.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν το θέλω για να τσεκαρώ e-mail ανα μισή ώρα, μια στο τόσο.

Απλά επείδη είμαι στην κατηγορία 'Οποιος καεί στο χυλό, φυσάει και το γιαούρτι' (βλέπε 3G της Cosmote που πλήρωσα 1ευρω το ΜΒ), ήθελα να ξεκαθαρήσω αν είναι φτηνό Η' οχι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το θέλω για να τσεκαρώ e-mail ανα μισή ώρα, μια στο τόσο.

Απλά επείδη είμαι στην κατηγορία 'Οποιος καεί στο χυλό, φυσάει και το γιαούρτι' (βλέπε 3G της Cosmote που πλήρωσα 1ευρω το ΜΒ), ήθελα να ξεκαθαρήσω αν είναι φτηνό Η' οχι.

Καταλαβαίνω. Γι αυτό σου λέω, πάρε ένα πακέτο με δωρεάν mb. To πόσα χρειάζεσαι εξαρτάται από τη χρήση που θα κάνεις και από τη συσκευή που θα έχεις (κάποιες σπαταλούν περισσότερα mb). Νομίζω ότι 100mb/μήνα είναι αρκετά, ακόμα και για καθημερινή χρήση μέιλ (χωρίς να καταβάζεις μεγάλα συνημμένα αρχεία).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

μιλαει σωστα ο ddr2.:)

 

το galaxy s 1 απο αντροιντ κραταει η μπαταρια καλα,το αιφον ειναι πληρες

και το gs2

κι εγω καλα ακουω,αλλα δεν το ειχα για να σου πω.

 

κ η ξεαγχωτικη λυση που ακολουθησα εγω

εχοντας συμβολαιο βεβαια...

 

παιρνεις ενα bb , καλη αυτονομιας ,

κ push email πληρες με ακαριαια ειδοποιηηση για το νεο email

και λογω της απιστευτης συμπιεσης δεδομενων πεφτει στο μισο η καταναλωση mb..:)

απο 300 mb καταναλωνω τωρα 90:wacko: με ιδια χρηση..

 

κοστιζει 5 ευρω το μηνα το μικρο πακετο για bb στη βοντα

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα για να βρώ τους όρους για ισχύει η εγγύηση Doa.

Υπάρχει ο ορος οτι το κινητό δεν επιστρέφετε για αντικατάσταση αν έχει μόνο ένα καμμένο pixel?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πιστεύω να δημιούργησα θέμα στο σωστό section. :O Με ένα search δεν βρήκα κάτι σχετικό. :O

 

Λόγω μίας άσκησης-μελέτη που κάνω σχετικά με την σχολή μου, θα ήθελα να μάθω αν τα κινητά νέας γενιάς έχουν την δυνατότητα μόνιμης ενεργοποιήσης του bluetooth. Δηλαδή, να ενεργοποιείται από το χρήστη και να απενεργοποιείται μετά από χειρισμό του ιδίου χρήστη και με αυτοματοποιημένο τρόπο μετά από κάποια sec όπως γινόταν με τα παλιά κινητά.

 

ΥΓ1:Τα manuals που βρήκα σπό το net, δεν με βοήθησαν και ιδιαίτερα. Απλά ανέφεραν αν έχουν ή όχι, και όχι το ερώτημα που θέτω παραπάνω και για το λόγο αυτό ζητάω την προσωπική σας εμπειρία.

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων. :)

Link to comment
Share on other sites

το Κ1 μου αν θυμαμαι καλα ηταν διαθεσιμο για περιορισμενο χρονο... ολα τα νοκια ειναι μονιμα... βεβαια στα νοκια μπορεις να ορισεις διαστημα που ειναι ορατο και μετα να ειναι κρυφα

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Το blackberry ειναι μονοδρομος , λυπαμαι αλλα αυτη πιστευω ειναι η λυση στα μετρα και τα κριτιρια που βαζεις ,πολλοι εχουν κολλησει στα BB γι αυτον και μονο τον λογο , η εχουν 2 κινητα .
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απαντηση. Παρακαλώ πολύ, όποιος άλλος γνωρίζει και θέλει να δωσει καποιες επιπλέον πληροφορίες θα το εκτιμήσω.
Link to comment
Share on other sites

το Κ1 που το ειχα για ενα μικρο διαστημα ηταν για 1 λεπτο νομιζω...τα καινουρια μενουν ανοικτα μεχρι να τα κλεισεις

στο παλιο μου μοντελο το αφηνα συνεχεια ανοικτο

και δεν παιζει ρολο να κλεινει...παλι οταν ανοιγεις την συσκευη ανοικτο θα μεινει

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά. Τώρα θα ήθελα να μάθω κάτα πόσο είναι επιβλαβές στο να ειναι μια συσκευη συνεχως ανοιχτη με bluetooth. Σιγουρα υπαρχουν αρθρα στο forum. Απλα θα ηθελα να με παραπεμψει κάποιος.

 

 

Ευχαριστω. :)

Link to comment
Share on other sites

BB the king by far σε οτι αφορα το push mail

Αναλόγος του τηλεφωνου, και του email server που διαθετεις νομίζω υποστηρίζετε το Push mail, η χρειάζετε να το κανεις set up

νομίζω οτι εδω μπορεις να βρεις πληροφοριες σχετικα http://en.wikipedia.org/wiki/Push_e-mail

Αν δεν θελεις παγια, ελαχιστες χρεωσεις, προβληματα σε λογαριασμους το μοναδικο δικτυο ειναι εδω, με καθε νεα αιτηση δωρα μια 2πλη κουβερτα σε διαφορα χρωματα και μια σακουλα καρβουνα. Απεριοριστη ομιλια απο την ταρατσα του σπιτιου σου με ολoυς
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Eχει λιστα με τις κεραιες στην Αττικη.......δεν ειδα πουθενα χαρτη.....

 

http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/FAQS/Antena/index.html#26

 

Το παραπανω λινκ της ΕΕΤΤ δειχνει οτι υπαρχει τεταρτο φασμα για 3G το οποιο δεν διατιθεται,υπαρχει περιπτωση να δωθει σε μια νεα εταιρια????

 

Έστω και μετά απο αρκετό καιρό... (δεν το είχα δει :O )

 

Η λίστα που λες με τις κεραίες της Αττικής, σε ποιο ακριβώς σημείο βρίσκεται στη σελίδα; Θυμάσαι; Γιατί δεν βρήκα καμια λίστα στη σελίδα που είχες δώσει.

 

Κάθε Base Station (κάθε cell δηλαδή) χαρακτηρίζεται μοναδικά απο το CGI που είναι οι εξης κωδικοι ενωμένοι: ΜCC, MNC, LAC, Cell-id

 

Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, η EETT, σίγουρα έχει βάση δεδομένων που αντιστοιχεί τα παραπάνω σε ακριβή συντεταγμένες για κάθε αδειοδοτημένη κεραία. Το θέμα είναι public available; Θα δίνει αυτη τη βάση δεδομένων αν γίνει κάποια αίτηση σ' αυτην; Ή με καποιον τρόπο μπορώ εγώ απο το κινητό μου να δω τα co-ordinates του Base Station ; (πέρα απο triangulation :P και περα απο το να χρησιμοποιήσω κάποια απο τις πολυαριθμες υπηρεσίες που παρέχουν δεδομένα co-ordinates για κάθε cell )

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ!!! Μερικα sony ericsson εχουν την εφαρμογη google maps με a-gps αλλα ΧΩΡΙΣ gps ωστε να βρισκουν την ακριβη σου θεση οι 3 τουλαχιστον δορυφοροι! πΑραδειγμα το s.ericsson c510 ! Μολις ενεργοποιεις την εφαρμογη σου δειχνει σε λιγα δευτερα(5-30 περιπου:p) που περιπου εισαι στη περιοχη του χαρτη σε ακτινα 500m-1800m κου του λου που! Ε, το Κεντρο του κυκλου που σου βγαζει στο χαρτη ειναι η κεραια! Οταν δεν υπαρχει gps στη συσκευη οι κεραιες - κυψελες σε βοηθανε να εντοπιστεις! Η αληθεια ειναι οτι μονος μου το σκεφτηκα αυτο αλλα εχει καποια λογικη! :rolleyes:

RedHotStef :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Τα βλεπουμε συνεχεια στο youtube αλλα ποτε δε κυκλοφορουν στην αγορα. Δε ξερω και αν δηλαδη,:happy:
Link to comment
Share on other sites

σχεδια τα οποια ο καθενας (με γνωσεις photoshop κλπ) μπορει να δημιουργησει.

 

ειναι το πως φανταζεσαι εσυ ενα κινητο, ενα αυτοκινητο, μια τοστιερα κλπ

δεν ειναι επισημα σχεδια, απο τις εταιριες δηλαδη

 

καμια φορα (ειδικα στα αυτοκινητα) οι εταιριες κατασκευαζουν concept αμαξια. πιο πολυ για επιδειξη των σχεδιαστικων τους ικανοτητων κλπ

αν η ανταποκριση του κοσμου ειναι ζεστη, μετα απο καιρο μπορει να παραχθουν μαζικα (σπανιως)

 

Eνα παραδειγμα ειναι το πρωτο Audi TT.

Eιχε πρωτοπαρουσιαστει σε μια εκθεση αυτοκινητων (δεν θυμαμαι ποια) στα τελη του....1994. το ειχα δει σε ενα τευχος "4 Τροχων" της εποχης και "εμεινα"!

 

μετα απο μερικα χρονια παραχθηκε κανονικα

 

αυτο που εννοεις παντως εσυ (στα κινητα), ειναι αυτο που εξηγω στην αρχη του post μου.

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

σε θεμα κινητων εχουν βγει καποια σχεδια απο καποιους για νοκια με wp7 που θα βγουνε στην αγορα αλλα δεν ξερουμε ποτε...φτιαχνουνε concept για ολα τα πραγματα..

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

οντως.

 

και η Νοκια πριν 3-4 χρονια ειχε βγαλει καποια πολυ φουτουριστικα σχεδια αλλα δεν βγηκαν ποτε.

 

παντως στα κινητα κυριως οταν βλεπεις concept , δεν ειναι και επισημα

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εάν αυτό είναι στην σωστή κατηγορία, Moderators αλλαξτέ το παρακαλώ εάν κάνω λάθος.

 

Λοιπόν ξέρετε τι ειναι ο iSmug? Σίγουρα ξέρετε κάποιους κατόχους iphone/ipad που είναι τρελλαμένοι με την apple και το μόνο επιχείρημα που έχουν είναι ότι η apple είναι cool.

 

γενικώς αυτοί κάνουν show off νομίζοντας ότι η apple τους δίνει μπόνους κουλίτιδας :)

 

πολύ έξυπνη η ιδέα του iSmug. εμένα εχτές μια φίλη μου είπε ότι θα πάρει apple. Άρχισα να την ρωτάω γιατί. Αυτοί είναι οι λόγοι που άκουσα: - Στην Ολλανδία όσοι δουλεύουν έχουν Blackberry ή Iphone. Αυτοί που δουλεύουν πιο δημιουργίκά χρειάζονται iphone

αφού την ρώτησα εάν ξέρει τα android ή για ποιο λόγο το κινητό έχει σχέση με την δουλειά με άφησε άφωνο με την εξής ατάκα

 

- Τα iphone είναι τα κινητά πού έχουν οι πιο πολλοί άνθρωποί, πρέπει να είναι και το καλύτερο. Άσε που επειδή είναι apple είναι και το πιο designato!

 

έλεος! διαβάστε για τους iSmug εδώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα...Παντα ειχα την εξης απορια!

 

Τα κινητα που πουλανε στο εξωτερικο εχουν ιδιου τυπου καρτα SIM ??

 

Αν κανω μια παραγγελια ενος κινητου απο Αγγλια αυτη την στιγμη θα μπορω να χρησιμοποιησω τις Ελληνικες SIM ??Η δεν αναγνωριζονται ??

Link to comment
Share on other sites

ιδιες ειναι οι σιμ... το θέμα είναι άν είναι unlocked η συσκευή για να δέχεται σιμ από άλλους παρόχους.

 

για ποια συσκευ' ενδιαφέρεσαι και από που να την πάρεις;

Link to comment
Share on other sites

ιδιες ειναι οι σιμ... το θέμα είναι άν είναι unlocked η συσκευή για να δέχεται σιμ από άλλους παρόχους.

 

για ποια συσκευ' ενδιαφέρεσαι και από που να την πάρεις;

 

μια που ρώτησε ο φίλος ας κάνω και εγώ μια ερώτηση. Η αδερφή μου θα επισκεφτεί την Αμερική τον Σεπτέμβρη. και σκέφτεται να πάρει συσκευή από εκεί! θα λειτουργεί εδώ; και αν είναι κλειδωμένη το ξεκλείδωμα πώς ακριβώς γίνεται; υπάρχει πιθανότητα να πάρει κάποια συσκευή που δεν μπορεί με τίποτα να λειτουργήσει στην Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

ναι, οσες λειτουργουν μόνο σε δικτυα CDMA :)

το unlock γίνεται με βάση κάπιους οδηγούς, αλλά όχι για όλες τις συσκευές. επίσης ίσως χρειαστεί να απευθυνθείς σε ειδικό να στο ξεκλειδώσει :)

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει πιθανότητα να πάρει κάποια συσκευή που δεν μπορεί με τίποτα να λειτουργήσει στην Ελλάδα;

 

Φυσικά και υπάρχει τέτοια περίπτωση! Αν το δίκτυο έχει κλειδώσει τη συσκευή ώστε να λείτουργει μόνο με αυτό, η συσκευή δεν θα μπορεί να λειτουργεί με τις κάρτες SIM των ελληνικών εταιριών...

Link to comment
Share on other sites

η συνέχεια του κινήματος

 

παιδία δεν ξέρετε κανέναν ismug? λοιπόν εδώ έγραψα το τι λένε οι ismug για τον ευατό τους

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...