Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάπου στην αρχή της Ανατολικής Θράκης (Κ.Τούμπα) είχα δώσει εγώ ένα πριν λίγα χρόνια. Υπάρχει ακόμα το κατάστημα, αλλά αν θυμάμαι καλά δεν σου κάνει και φοβερές τιμές (λογικό) ...

Επίσης αν δεν κάνω λάθος το κάνουν και τα καταστήματα "Αλέξανδρος" αυτό, για τα οποία όμως δεν έχω ιδέα τι παίζει...

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Nai bebaiws! otan les to spasimo ti ennoeis? ap oso 3erw mia xara mporeis na kaneis cloning twn aplws sim... kai fysika na tis soutareis kapou allou.... mporei kai na mai la8os alla elpizw na nai etsi... kai giati oxi kai 3g afou einai ok me tis gsm? 8a tan poly praktiko.. exw ap ola ta diktya gia na ekmetalleyomai tis prosfores... oso eixame mono to palio kalo gsm eixa ola mazi se 1 apotetoia sim.. twra opote px 8elw cosmote pou einai 3g, prepei anoi3e kleise na vazw sim giati den einai 3g compatible aytes oi max sims h opws tis lene... katantaei spastiko kai kourastiko meta apo meriko kairo oxi tpt allo :(
Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω αν καταλαβα καλα αλλα αυτο που συζαταται εδω υπαρχει σε αλλα φορουμς εδω και χρονια...

 

Εγω εδω και 1.5 χρονο χρησιμοποιοω το ΤομΤομ στο κινητο μου Νοκια 6600 με το οποιο εχω συνδεδεμενο ενα GPS και πηγαινω απο πορτα σε πορτα σε ΟΛΟΚΛΗΡΗ την Ευρωπη. Χωρις ΚΑΝΕΝΑ λειτουργικο κοστος, παρα μονο τα εξοδα αγορας του GPS, που τωρα πλεον κανει οχι πανω απο 110 ευρω...

 

Τη καλημερα μου απο τη Γερμανια!

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα στην Εγνατία μεταξύ Αγίας Σιφίας και Ιασονίδου δίπλα στην εκκλησία και ένα στην Μανωλάκη Κυριακου αν δεν κάνω λάθος πάνω από τη Ροτόντα...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

 

Σκοπεύω να αγοράσω νέο κινητό και σε συνδυασμό με το ότι δουλεύω σε ένα υπόγειο, έχω πολύ άσχημο σήμα (Vodafone).

 

Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν κινητά που να δέχονται εξωτερικές έξτρα κεραίες ή κάποια άλλη πατέντα για να ενισχύσω το σήμα μου. (π.χ. να εκμεταλλευτώ τα διάφορα kits αυτοκινήτου που σου δίνουν την δυνατότητα σύνδεσης με την κεραία του αυτοκινήτου).

 

Οποιαδήποτε ιδέα ευπρόσδεκτη !

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

 

Σκοπεύω να αγοράσω νέο κινητό και σε συνδυασμό με το ότι δουλεύω σε ένα υπόγειο, έχω πολύ άσχημο σήμα (Vodafone).

 

Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν κινητά που να δέχονται εξωτερικές έξτρα κεραίες ή κάποια άλλη πατέντα για να ενισχύσω το σήμα μου. (π.χ. να εκμεταλλευτώ τα διάφορα kits αυτοκινήτου που σου δίνουν την δυνατότητα σύνδεσης με την κεραία του αυτοκινήτου).

 

Οποιαδήποτε ιδέα ευπρόσδεκτη !

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

 

Δες αυτό φίλε μου. Το ίδιο πρόβλημα είχε και η valeria. Μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί της για να σου πει τελικά τι έκανε. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Agorasa apo tin germania ena T-Mobile MDA (Qtek 9000).

Einai sta germanika ka exi sim Luck den perni kamia karta ektos apo tin germaniki tis T_Mobile.Pos tha to kseklidoso eimai sigouros oti kserete kai tha mporesetai na me voithisete.

Prospathisa na valo tin Rom kenouria ala den tin perni.Mou fenete oti prota prepi na kseklidoso to mixanima kai meta na kano Rom Update.

Grafo sesas giati vlepo oti eiste poli organomeni kai pistevo tha me voithisete.

TO mail mou thedoctor46@freemail.gr

Sas evxaristo apo tora.

Filika makis

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Πήγαινε εδώ:

 

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=20

 

και ρώτα εκ νέου, μιας και οι Τεχν. Προβληματισμοί δεν είναι το κατάλληλο forum. Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (MOT-V1050/83.38.49I MIB/2.2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

kai ksafnika vodafon kai Tim mas lene twra oti to 3G douleuei kai me apli karta sim.. mipws telika mas douleuan toso kairo me tis dithen usim mono kai mono gia na eispraksoun ta 17eupw gia tin allagi kartas sim se usim?.?eidane oti den tsimpisame kai egateleipsane tin idea??

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ για τον τιτλο, αλλα δεν ηξερα πως να το περιγραψω, δειτε τι εγινε.

 

Χτυπαει το σταθερο μου και βλεπω την αναγνωριση οτι ειναι μια φιλη, ταυτοχρονα με το σταθερο χτυπαει το κινητο μου και μου βγαζει αναγνωριση παλι το νουμερο της φιλης μου (ΤΙΜ) :wacko: :wacko: :wacko:

 

Μολις σηκωσα το σταθερο εκλεισε η κληση του κινητου και μιλησα κανονικα απο το σταθερο.

 

Ειμαι καλα γιατρε? :worry: :worry:

Link to comment
Share on other sites

Ti na sou po, ego tin sim pou eixa apo to 2003(voda) doyleue to 3g xwris na xreiastei na energopoiiso tipota, mia alli tou 1996(voda-panafon) den eixe rythmiseis klp, oute ayti tou 2000(cosmo)!
Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω sidera πως τώρα έμαθες για το ότι μπορείς να κάνεις χρήση 3G με απλή κάρτα, αυτή όμως τη δυνατότητα η vodafone τη δίνει από το 2004 που ξεκίνησε το 3G και ήταν αρκετά γνωστή, περίεργο που δεν το ήξερες. Αυτός είναι και ένας από τους λόγους που η Vodafone είχε επιτυχία με το 3G σε σχέση με τις άλλες δύο, το ότι δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα για να έχεις 3G, τόσο σε καρτοκινητά όσο και σε συμβόλαια. Τώρα αν εσένα υπάλληλος σε κατάστημα ήθελε να σου πουλήσει την καινούργια κάρτα αυτό είναι άλλο θέμα. Γενικά είναι καλύτερα πριν απευθυνθείτε σε καταστήματα για το οτιδήποτε να επικοινωνείτε με την εξυπηρέτηση πελατών της κάθε εταιρείας, είναι πιο έγκυρη από τα franchise καταστήματα με τους άσχετους πωλητές που προσπαθούν να πουλήσουν...

 

Αν και το όλο θέμα δεν αποτελεί ''Τεχνολογικό προβληματισμό''.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω sidera πως τώρα έμαθες για το ότι μπορείς να κάνεις χρήση 3G με απλή κάρτα, αυτή όμως τη δυνατότητα η vodafone τη δίνει από το 2004 που ξεκίνησε το 3G και ήταν αρκετά γνωστή, περίεργο που δεν το ήξερες. Αυτός είναι και ένας από τους λόγους που η Vodafone είχε επιτυχία με το 3G σε σχέση με τις άλλες δύο, το ότι δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα για να έχεις 3G, τόσο σε καρτοκινητά όσο και σε συμβόλαια. Τώρα αν εσένα υπάλληλος σε κατάστημα ήθελε να σου πουλήσει την καινούργια κάρτα αυτό είναι άλλο θέμα. Γενικά είναι καλύτερα πριν απευθυνθείτε σε καταστήματα για το οτιδήποτε να επικοινωνείτε με την εξυπηρέτηση πελατών της κάθε εταιρείας, είναι πιο έγκυρη από τα franchise καταστήματα με τους άσχετους πωλητές που προσπαθούν να πουλήσουν...

 

Αν και το όλο θέμα δεν αποτελεί ''Τεχνολογικό προβληματισμό''.

 

Αν είναι έτσι ,τότε γιατί όταν αγοράζεις μια νέα 3g συσκευή με σύνδεση πρέπει να σου δώσουν απαραιτήτως και μια u-sim κάρτα??:worry: Αν η κάρτα δεν είναι u-sim δεν γίνεται να ολοκληρωθεί η διαδικασία ενεργοποίησης του συμβολαίου

(μου είχε τύχει ,στο μαγαζί που θα έκανα τη σύνδεσή μου ,να έχουν τελειώσει οι u-sim και να έχει μόνο απλές κάρτες.Και παρόλο που δέχτηκα να πάρω το w900 με απλή κάρτα, αυτό τελικά δεν ήταν δυνατό).

Άρθρο 5 παρ.4 εδ.2 του Ν.2251/94:

 

"Σε περίπτωση αντικατάστασης του προιόντος ή ανταλλακτικού του , η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια για το νέο προιόν ή το ανταλλακτικό ."

 

:up:

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι ,τότε γιατί όταν αγοράζεις μια νέα 3g συσκευή με σύνδεση πρέπει να σου δώσουν απαραιτήτως και μια u-sim κάρτα??:worry: Αν η κάρτα δεν είναι u-sim δεν γίνεται να ολοκληρωθεί η διαδικασία ενεργοποίησης του συμβολαίου

(μου είχε τύχει ,στο μαγαζί που θα έκανα τη σύνδεσή μου ,να έχουν τελειώσει οι u-sim και να έχει μόνο απλές κάρτες.Και παρόλο που δέχτηκα να πάρω το w900 με απλή κάρτα, αυτό τελικά δεν ήταν δυνατό).

Όταν κάνεις νέα σύνδεση ούτως ή άλλως θα πάρεις κάρτα, γιατί να μην πάρεις USIM?:cool: Αυτό που έγινε με εσένα ήταν καθαρά θέμα άσχετου πωλητή. Τώρα σε περίπτωση αναβάθμισης ,ναι, σου λένε ότι πρέπει να πάρεις USIM, αφενός όμως έχεις κάθε δικαίωμα να το αρνηθείς (αυτά περί αδυναμίας ολοκλήρωσης συμβολαίου φνωρίζω εκ των έσω ότι σε καμία περίπτωση δεν ισχύουν, αν στο είπαν έγινε για να πληρώσεις αντικατάσταση) και αφετέρου μερικές φορές η αντικατάσταση κάρτας όταν συνοδεύεται από νέα 3G συσκευή με αναβάθμιση γίνεται δωρεάν... Τεχνικά πάντως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τις 2G κάρτες;)

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (MOT-V1050/83.38.49I MIB/2.2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

Καταλαβαίνω sidera πως τώρα έμαθες για το ότι μπορείς να κάνεις χρήση 3G με απλή κάρτα, αυτή όμως τη δυνατότητα η vodafone τη δίνει από το 2004 που ξεκίνησε το 3G και ήταν αρκετά γνωστή, περίεργο που δεν το ήξερες. Αυτός είναι και ένας από τους λόγους που η Vodafone είχε επιτυχία με το 3G σε σχέση με τις άλλες δύο, το ότι δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα για να έχεις 3G, τόσο σε καρτοκινητά όσο και σε συμβόλαια. Τώρα αν εσένα υπάλληλος σε κατάστημα ήθελε να σου πουλήσει την καινούργια κάρτα αυτό είναι άλλο θέμα. Γενικά είναι καλύτερα πριν απευθυνθείτε σε καταστήματα για το οτιδήποτε να επικοινωνείτε με την εξυπηρέτηση πελατών της κάθε εταιρείας, είναι πιο έγκυρη από τα franchise καταστήματα με τους άσχετους πωλητές που προσπαθούν να πουλήσουν...

 

Αν και το όλο θέμα δεν αποτελεί ''Τεχνολογικό προβληματισμό''.

 

file to thema einai oti eixa parei to 1251 til kai mou eixan pei tote(2005) oti mono me usim leitourgei to 3G..

 

Wirelessly posted (MOT-V1050/83.38.49I MIB/2.2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

Αν είναι έτσι ,τότε γιατί όταν αγοράζεις μια νέα 3g συσκευή με σύνδεση πρέπει να σου δώσουν απαραιτήτως και μια u-sim κάρτα??:worry: Αν η κάρτα δεν είναι u-sim δεν γίνεται να ολοκληρωθεί η διαδικασία ενεργοποίησης του συμβολαίου

(μου είχε τύχει ,στο μαγαζί που θα έκανα τη σύνδεσή μου ,να έχουν τελειώσει οι u-sim και να έχει μόνο απλές κάρτες.Και παρόλο που δέχτηκα να πάρω το w900 με απλή κάρτα, αυτό τελικά δεν ήταν δυνατό).

Όταν κάνεις νέα σύνδεση ούτως ή άλλως θα πάρεις κάρτα, γιατί να μην πάρεις USIM?:cool: Αυτό που έγινε με εσένα ήταν καθαρά θέμα άσχετου πωλητή. Τώρα σε περίπτωση αναβάθμισης ,ναι, σου λένε ότι πρέπει να πάρεις USIM, αφενός όμως έχεις κάθε δικαίωμα να το αρνηθείς (αυτά περί αδυναμίας ολοκλήρωσης συμβολαίου φνωρίζω εκ των έσω ότι σε καμία περίπτωση δεν ισχύουν, αν στο είπαν έγινε για να πληρώσεις αντικατάσταση) και αφετέρου μερικές φορές η αντικατάσταση κάρτας όταν συνοδεύεται από νέα 3G συσκευή με αναβάθμιση γίνεται δωρεάν... Τεχνικά πάντως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τις 2G κάρτες;)

 

efoson texnika i 2G paizoun kanonika vgainei to sumperasma oti i usims itan mono gia eispraktikous logous. mia kalostimeni paraplanisi tou katanalwti...

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις νέα σύνδεση ούτως ή άλλως θα πάρεις κάρτα, γιατί να μην πάρεις USIM?:cool: Αυτό που έγινε με εσένα ήταν καθαρά θέμα άσχετου πωλητή. Τώρα σε περίπτωση αναβάθμισης ,ναι, σου λένε ότι πρέπει να πάρεις USIM, αφενός όμως έχεις κάθε δικαίωμα να το αρνηθείς (αυτά περί αδυναμίας ολοκλήρωσης συμβολαίου φνωρίζω εκ των έσω ότι σε καμία περίπτωση δεν ισχύουν, αν στο είπαν έγινε για να πληρώσεις αντικατάσταση) και αφετέρου μερικές φορές η αντικατάσταση κάρτας όταν συνοδεύεται από νέα 3G συσκευή με αναβάθμιση γίνεται δωρεάν... Τεχνικά πάντως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τις 2G κάρτες;)

 

Μα δεν θα πλήρωνα τπτ έτσι και αλλιώς.

Κάρτα θα μου δίναν με την νέα μου σύνδεση εννοείται , αλλά δεν είχαν εκείνη τη στιγμή usim.Μου είπαν να πάω 2-3 μέρες μετά που θα είχαν , εκτός και αν ήθελα να μου έδιναν μια απλή κάρτα.

Και αφού το δέχτηκα, γνωρίζοντας ότι δεν έχει σημασία ,τελικά δεν μπορούσε να συνεχιστεί η διαδικασία γιατί το pc , τους ζητούσε κωδικό κάρτας u-sim(απαραιτήτως u-sim) για να ολοκληρωθεί η διαδικασία.

Οπότε , δεν πήρα εκείνη τη στιγμή το κινητό.

Άρθρο 5 παρ.4 εδ.2 του Ν.2251/94:

 

"Σε περίπτωση αντικατάστασης του προιόντος ή ανταλλακτικού του , η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια για το νέο προιόν ή το ανταλλακτικό ."

 

:up:

Link to comment
Share on other sites

Απορία: Είναι ιδέα μου ή η τεχνολογία Symbian OS έχει κάποιο πρόβλημα με τις υπέρυθρες? Τα τελευταία Symbian OS κινητά γιατί δεν έχουν υπέρυθρες? :what:
Link to comment
Share on other sites

Τέσσερα από τα καλύτερα πιο πρόσφατα μοντέλα της Symbian ενσωματώνουν υπέρυρθρες.

Αναφέρομαι στα Ν80,Ν92,Ν73 και Ν93.

 

Υ.Γ:Το θέμα σου ταιριάζει περισσότερο στους Τεχνολογικούς Προβληματισμούς.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...