Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ποιος ξερει παιδια πως συνδεεται ταμπλετ με hdtv samsung(δεν ειναι smarttv)εχω ενα ταμπλετ huawei mediapad 10.1 link hd πηρα προχθες ενα ανταπτορα mhl(micro usb to hdmi) απο το πλαισιο αλλα δεν μπορω νατο συνδεσω απο εκει μου ειπαν οτι τα δικα τους ταμπλετ εχουν μια εφαρμογη για την συνδεση που δεν εχει το δικο μου.μπορει να με βοηθησει καποιος παιδια(με ανταπτορα micro usb to usb διαβαζει τα φλασακια το ταμπλετ).
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς σε ποιές οθόνες tablet χρησιμοποιούμε γαρφίδα? :wacko:

 

Ποιά η διαφορα μεταξύ capacitive οθόνης και capacitive ips???? :wacko:

Edited by Itchrist86
Link to comment
Share on other sites

Οι ips έχουν πολύ καλύτερες γωνίες θέασης, όταν κοιτάζεις δηλαδή το κινητό από τα πλάγια.

 

Ψάχνεις για tablet?

Edited by Itchrist86
Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι το capacitive δηλωνει το ειδος του touch που εχουν (capacitive ή restistive) και το IPS δηλωνει το ειδος του πανελ της οθονης (IPS, TFT, AMoled).

 

Δηλαδη θα μπορουσες να εχεις μια οθονη capacitive amoled.

 

Επειδη ειδα και αλλο θεμα μου εχεις ανοιξει και ετσι οπως πας θα ανοιξεις 7-8 ακομα, με γραφιδα κυριως λειτουργουν οι resistive οθονες αλλα υπαρχουν και capacitive που δουλευουν με γραφιδα με ακριβεια αυτες ειναι οι οθονες που εχουν τα κινητα Note της Samsung.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Τουτέστιν?

 

Είτε πάρεις 5pin είτε πάρεις 11pin το ίδιο είναι.Αν θες όμως ταυτόχρονη σύνδεση πολλών περειφερειακών, κατά την γνώμη μου προτίμησε το 11pin.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

αν παιδια ενα κινητο εχει πχ 2.3 GHz cpu. θα πηγαινει ποιο γρηγορα στο ιντερνετ απο καποιο που ειναι στα 1.7 ghz ,η καμια σχεση δεν εχει αυτο .τι ακριβως θελει να μας δειξει οταν λεει cpu!
Link to comment
Share on other sites

Είτε πάρεις 5pin είτε πάρεις 11pin το ίδιο είναι.Αν θες όμως ταυτόχρονη σύνδεση πολλών περειφερειακών, κατά την γνώμη μου προτίμησε το 11pin.

 

Άρα και στα 2 γίνεται η δουλειά ταυτόχρονα απλά το 11πινο είναι καλύτερο?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Lars Magnus Ericsson

An Empire was born...

Link to comment
Share on other sites

Στην πραγματικοτητα ολες οι οθόνες λειτουργούν με γραφίδα

Απλα οι resistive προτείνεται να χρησιμοποιουνται με γραφιδα επειδή με το δάκτυλο θέλουν πολυ πίεση και είναι καπως αβολες...

Ενω οι capacitive(αντικαταστατριες των resistive) έχουν πολύ καλη ανταπόκριση στο άγγιγμα με το δάκτυλο δλδ θέλουν ενα πολυ μικρο άγγιγμα χωρίς καθόλου πίεση. Ανταποκρινονται εξίσου καλα με την γραφιδα αλλα γ γραφιδες π κυκλοφορούν έχουν χοντρή κεφαλή για να μοιάζει με δακτυλο και να λειτουργεί.

Για αυτό τον λογο βγηκε και η σειρά note απο την Samsung που σε capacitive οθόνη βαλαν γραφιδα με λεπτή κεφάλι οπως αυτες των resistive οθονών

Link to comment
Share on other sites

Έχει περισσότερες δυνατότητες.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Έχω αυτές τις μέρες ένα τάμπλετ με 2GB ram στα χέρια μου και το απολαμβάνω. Φρικάρω όταν γυρνάω στο xperia T με 1GB ram. Εφόσον αγοράζεις με ορίζοντα χρόνων (και καλά κάνεις) τα 2GB είναι μονόδρομος. Σε 2 χρόνια από τώρα (ίσως και νωρίτερα) τα 2GB θα γίνουν mainstream και θα λέμε ότι είναι για χαλαρή χρήση δυστυχώς... :wacko::(

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο εμενα....εχω αγορασει το note n7000 και εχω καποια προβληματακια....Μεσω wifi μπορω να δω τα youtube και να ακουσω ραδιο με το itune...οταν το περναω στο δικτυο της κινητης τηλεφωνιας(δεδομενα κινητου)δεν δουλευει καθολου..σας παρακαλω αν γνωριζει καποιος ας με βοηθηση να το διορθωσω το προβλημα μου...σας ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

με 3g συνδεεσε; αν ναι τοτε υπαρχει προβλημα

 

σε 2g ΜΗ περιμενεις να τρεξει τιποτα, εκτος απο ελαχιστο browsing

Link to comment
Share on other sites

NAI ME 3G ΣΥΝΔΕΟΜΑΙ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ...ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕΛΙΔΕΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΡΑΔΙΟ ΚΑΙ STREAMING ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΕΣΩ ΔΙΚΤΥΟ ΚΙΝΗΤΗΣ..
Link to comment
Share on other sites

Ας μου εξηγήσει κάποιος τι τα χρειάζεται τα 2GB ram αλλά όχι με λόγια του αέρα.

 

Για να λεει οτι εχει 2g ram. So simple.

 

Kαλησπερα φιλε μου, μην τρελενεσαι με τα 2G ram, οσο περναει ο καιρος το android γινεται ολοενα και πιο ελαφρυ. Υπαρχουν συσκευες με 512 ram και pure android 4.2.2 που πανε σφαιρα.

Με 1G θα κανεις ανετοτατα την δουλεια σου και θα εισαι ΟΚ για τα επομενα 2 χρονια σιγουρα. Αυτη τη στιγμη οι συσκευες με 2G ram ειναι αρκετα ακριβοτερες και θεωρω οτι δεν αξιζει να πληρωσεις τοσο μεγαλη διαφορά για τις απειροελαχιστες διαφορές που θα δεις. Τα 2G χρειαζονται για υπερβολικο multitasking κατι που πρακτικα πολυ σπανια θα χρειαστεις (εξαρταται βεβαια και τη χρηση που κανεις). Εννοειται βεβαια πως σε καθε περιπτωση παιζει μεγαλο ρολο το ποσο βαρυ ειναι το OS γιατι αλλιως τρεχει ενα nexus με stock android και αλλιως ενα samsung με τα touchwiz του κλπ (πολυ βαρυτερο).

 

Παντως επειδη ειχα συσκευη tablet με 2G ram αλλα και με 1 με παρομοια specs (τετραπυρηνα RK3188) πρακτικα δεν ειδα καμμια μα καμμια διαφορα σε τιποτα. Ισως σε καποια χρονια με μελλοντικες εφαρμογες να δεις, αλλα τωρα οχι.

Link to comment
Share on other sites

Έχει περισσότερες δυνατότητες.

 

Μπορείς να εξηγήσεις σε παρακαλώ γιατί με καίει πολύ...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Lars Magnus Ericsson

An Empire was born...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια! Ειχα παραγγειλει ενα κινεζικο κινητο το Haipai i9389 και σημερα που το παρελαβα οταν το αναψα και σε 10-12 λεπτα εκλεισε και μου εβγαλε ενα μηνυμα οτι η μπαταρια υπερθερμανθηκε.. Και τωρα που το ανοιγω ανοιγει στην αρχη και μετα σβηνει μονο του.. Βοηθεια ρε παιδια..:(
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο myphone.

 

Σε παρακαλώ μην επαναλαμβάνεσαι συνέχεια και μην ανοίγεις νέα θέματα απλά και μόνο για μία ερώτηση.

Υπάρχει το αρχικό σου post στο παρακάτω θέμα. Μπορείς να παραμείνεις εκεί για το συγκεκριμένο ζήτημα.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5129942#post5129942

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να εξηγήσεις σε παρακαλώ γιατί με καίει πολύ...

 

σου αναφερει ο συμφουριτης παραπανω οτι ειναι για ταυτοχρονη συνδεση πολλων περιφερειακων π.χ να ειναι συνδεδεμενο στην τηλεοραση και να φορτιζει παραλληλα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Ανοιγω καινουριο θεμα επειδη αν και προκειται για ενα μοντελο συσκευης που εχω, ισως το εχουν προσεξει και αλλα παιδια σε αλλα τηλεφωνα.

 

Εγω προσφατα απεκτησα το alcatel ot-838. Συμφωνα με επισημα και μη sites εχει καμερα 2Mpx και εσωτερικη μνημη 2 mb.

Συμφωνα ομως με δικο μου review, καθως εχω την συσκευη, βλεπω πως η καμερα του εχει αναλυση 3 mpx και εσωτερικη μνημη 40 mb!. To τηλεφωνο μου δεν ειναι της Vodafone /wind/ και των λοιπων μενου, αλλα το αυθεντικο.

Και το λεω αυτο επειδη γνωριζω οτι.. το chat κινητο vodafone 355, ειναι στην πραγματικοτητα το alcatel ot-585, με την μονη διαφορα οτι στην vodafone εκδοση του, ο χρονος ομιλιας απο 3, ειναι 7 ωρες.

 

Γενικα:

Εχετε ποτε αγορασει ποτε συσκευη η οποια εχει αλλα χαρακτηριστικα μεσω επισημων και μη, site, και τελικα να διαπιστωσετε πως ειναι λανθασμενα, οταν το αποκτησετε??

Μου φαινεται παραξενο οτι ενω η συσκευη μου εχει 2 χρονια στην αγορα, τα συγκεκριμενα λανθασμενα χαρακτηριστικα, τα προσεξε μονο ο redhotstef, απο ολο τον κοσμο..(της γης)! :p

Link to comment
Share on other sites

Ας μου εξηγήσει κάποιος τι τα χρειάζεται τα 2GB ram αλλά όχι με λόγια του αέρα.

 

γιατί δεν κλείνουν οι εφαρμογές με το παραμικρό. σε άλλους χρειάζεται σε άλλους όχι.

 

Για να λεει οτι εχει 2g ram. So simple.

 

μπορείς να πετάξεις το κινητό σου;; πάρε ένα με 1gb ram μην πέφτεις στο επίπεδό μας... :lol::lol:

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...