Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ετοιμάζω να πάρω νέο κινητο και έχω τον εξης προβληματισμό: πόσο μεγάλη ειναι η διαφορά ενός κινητού με 1GB σε σχέση με κάποιο που έχει 2 GB RAM; Θεωρείται πως ένα κινητό με 1GB δεν θα τα βγάλει πέρα για τα επόμενα 2-3 χρόνια;

 

Ειδικότερα με ενδιαφέρει για συσκευές android και προφανώς αναφέρομαι για μια μέση χρήση και οχι hard-core παιχνίδια.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σιγουρα να πας για 2.η διαφορα ειναι πολυ μεγαλη κατα τη γνωμη μου.παιζει ρολο και ο επεξεργαστης αλλα η ραμ ειναι ουσιωδης.με τις ολοενα και αυξανομενες απαιτησεις (και των κινητων και των κατοχων τους) η αυξηση της ραμ ειναι μονοδρομος.μπορει η χρηση σου ναναι μετρια αλλα μετα απο καιρο θα με θυμηθεις.οποιος κανει βαρια χρηση θα με θυμηθει νωριτερα.

;)

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι με την πάροδο των εκδόσεων το android θα γίνεται πιο ελαφρύ. Παρόλο αυτά εγώ δίνω περισσότερη σημασία στην ram παρά στην ταχύτητα του επεξεργαστή στην χρήση που κάνω (όχι παιχνίδια).
Link to comment
Share on other sites

αν χρησιμοποιείς πολλές εφαρμογές ταυτόχρονα θα χρειαστείς 2gb ram.

Nα ξέρεις ομως,ειτε 1 ειτε 2gb δεν είναι καθαρά ελεύθερα.

καταλαμβάνει αρκετή το σύστημα, ανάλογα την έκδοση λειτουργικού και την συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι με την πάροδο των εκδόσεων το android θα γίνεται πιο ελαφρύ. Παρόλο αυτά εγώ δίνω περισσότερη σημασία στην ram παρά στην ταχύτητα του επεξεργαστή στην χρήση που κάνω (όχι παιχνίδια).

 

το android γίνετε αν δεις μια aosp/aokp/cm rom τρωει κανα 200 mb ram το πολύ

θέμα είναι εφαρμογές μόνο το viber...... ναι ένα απλό viber τρώει 100 mb ram..... και στα κινιτα με full hd χτυπάει και ποιο πολύ όταν γουστάρει

με λίγα λόγια android οχι δεν θέλει πολύ ram εφαρμογές όμως είναι λαίμαργες........ τρώνε περισσότερα από εφαρμογές στο........................pc...........

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, εχω το zopo 980 (1/16), δυστυχως στα μεσα Μαιου που το πηρα δεν ειχαν ακομα βγει οι εκδοσεις με τα 2GB ram και οχι μονο, ετσι ηταν μονοδρομος. Οπως και σε αλλες μαρκες...παντως απο τοτε μεχρι σημερα ΠΟΤΕ δεν ειχα το παραμικρο προβλημα, μονο παιχνιδια δεν παιζω αλλιως γενικα το λιωνω. Ακομα και στο ταμπλετ μου εχει 1GB RAM και το λιωνω στα παιχνιδια και παλι κανενα προβλημα, φυσικα αν επαιρνα τωρα κινητο θα επαιρνα με 2 GB ram, εξαλου οι τιμες εχουν πεσει (στις κινεζικες μαρκες λεω), γιατι για φιρμες στα 2GB αστο καλυτερα!!! :lol::lol::lol: και δυστυχως πολυ φοβαμαι οτι οσο οι εκδοσεις android ανεβαινουν θελουν περισσοτερη RAM! για παραδειγμα το παλιο μου κινητο με 2.3.7 cyanogenmod rom ηταν με 256 MB RAM! :wacko::wacko::wacko: προτεινω οσοι σκεφτεστε τωρα να παρετε κινητο να πατε στα 2 γιατι σιγουρα οι απαιτησεις μεγαλωνουν γρηγορα ειδικα αν παιζετε παιχνιδια...
Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζω να πάρω νέο κινητο και έχω τον εξης προβληματισμό: πόσο μεγάλη ειναι η διαφορά ενός κινητού με 1GB σε σχέση με κάποιο που έχει 2 GB RAM; Θεωρείται πως ένα κινητό με 1GB δεν θα τα βγάλει πέρα για τα επόμενα 2-3 χρόνια;

 

Ειδικότερα με ενδιαφέρει για συσκευές android και προφανώς αναφέρομαι για μια μέση χρήση και οχι hard-core παιχνίδια.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

 

Kαλησπερα φιλε μου, μην τρελενεσαι με τα 2G ram, οσο περναει ο καιρος το android γινεται ολοενα και πιο ελαφρυ. Υπαρχουν συσκευες με 512 ram και pure android 4.2.2 που πανε σφαιρα.

Με 1G θα κανεις ανετοτατα την δουλεια σου και θα εισαι ΟΚ για τα επομενα 2 χρονια σιγουρα. Αυτη τη στιγμη οι συσκευες με 2G ram ειναι αρκετα ακριβοτερες και θεωρω οτι δεν αξιζει να πληρωσεις τοσο μεγαλη διαφορά για τις απειροελαχιστες διαφορές που θα δεις. Τα 2G χρειαζονται για υπερβολικο multitasking κατι που πρακτικα πολυ σπανια θα χρειαστεις (εξαρταται βεβαια και τη χρηση που κανεις). Εννοειται βεβαια πως σε καθε περιπτωση παιζει μεγαλο ρολο το ποσο βαρυ ειναι το OS γιατι αλλιως τρεχει ενα nexus με stock android και αλλιως ενα samsung με τα touchwiz του κλπ (πολυ βαρυτερο).

 

Παντως επειδη ειχα συσκευη tablet με 2G ram αλλα και με 1 με παρομοια specs (τετραπυρηνα RK3188) πρακτικα δεν ειδα καμμια μα καμμια διαφορα σε τιποτα. Ισως σε καποια χρονια με μελλοντικες εφαρμογες να δεις, αλλα τωρα οχι.

Link to comment
Share on other sites

2 οπωσδηποτε,ασε που συνηθως τα 600 mb ειναι διαθεσιμα στο χρηστη.επισης οσο πιο μεγαλη η αναλυση τοσο πιο πολυ ραμ καταναλωνεται

2 γιγα = πραγματικο multitsaking χωρις redraws

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικα φίλε μου είχες δίκιο, ο μόνος που μπόρεσε πραγματικά να με βοηθήσει, άψογος επαγγελματίας, πολύ προσιτός άνθρωπος, ο οποίος συστήνεται ανεπιφύλακτα είναι ο platijet.

Σ'ευχαριστώ για την σύσταση και ευχαριστώ και τον platijet.

Apple Iphone 5s , Htc Desire HD , Samsung i780 , Qtek 8310 + GPS BT-74S , Sony Ericsson M600i , Nokia 6670 , Sony Ericsson p900....

 

http://theslavezone.blogspot.com/

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη με ενδιαφερει και μενα αυτο το θεμα μπορει το εν λογω μελος να αναρτησει της γνωσεις του σε αυτο το νημα; Αν οχι τοτε με πμ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα gyes χρόνια πολλά..μπορεί κάποιος να μου πει,γιατί τα τραγούδια που κατεβάζω και φαίνονται στο astro..στο walkman δεν βγαίνουν ποτέ;;; Xperia Z1..ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο myphone.

Μπορείς να απευθυνθείς στο παρακάτω θέμα:

[Επίσημο] Sony Xperia Z1

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο λίγο καιρό , χάλασα το μετρητή υγρασίας της μπαταρίας στο κινητό μου.

[Έβαλα τη γλωσσά μου στο ειδικό αυτοκόλλητο για να δω τι θα γίνει ]

Όπως ήταν φυσικό , το αυτοκόλλητο πήρε ροζ απόχρωση-ένδειξη οτι "Τράβηξε" υγρασία-...

 

Για κακή μου τύχη , πριν απο λίγες ημέρες το κινητό νέκρωσε εντελώς και αναγκάστηκα να στο στείλω στο service.

Στο σημείο αυτο θα πρέπει να αναφέρω οτι ουδέποτε έχει βρέχει !!!

 

Θα ήθελα λοιπόν να ρωτησω , εαν στο service θα το βγαλουν "εκτος" εγγυησης μονο κ μονο λογω της ενδειξης υγρασιας που υπαρχει στην μπαταρια ή υπαρχει περιπτωση να μετρησουν την υγρασια κ στο υπολοιπο κινητο-κυκλωματα ωστε να δουν οτι δεν υπαρχει ιχνος υγρασιας .

Δηλαδη ,οτι η ενδειξη υγρασιας στη μπαταρια ειναι "Ψευδης" .

 

Κανουν καποιο περαιτέρω έλεγχο ή με το που θα δουν την ένδειξη θα τα φορτώσουν ολα στην υγρασια χωρις καν να εξετασουν το κινητο ?

Link to comment
Share on other sites

και η συσκευη εχει πανω της δεικτη υγρασιας. πιστευω οτι θα το κοιταξουν και μεσα για να δουν αν υπαρχει υγρασια (ποτε δε ξες ομως)

 

φιλικη συμβουλη: να προσεχεις που βαζεις τη γλωσσα σου :lol:

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα, εχω ενα tcl s950 που το αγορασα απτο aliexpress και το δικτυο μου ειναι κοσμοτε. Πηγα να περασω μια αλλη ρομ η οποια δεν ηταν καλη και ειπα να βαλω την στοκ παλι. Οταν την φωρτοσα κολλησε το κιν στο λογκο του κινιτου και οταν το φλασαρα και την ξανα περασα αλλα οταν την περασα μετα το πιν μου ζητησε και εναν αλλον κωδικο ο οποιος λεγεται SIM ME LOCK. Οταν εψαξα να δω τι ειναι εμεινα εκπληκτος οταν ειδα πως κλειδωσα το κινιτο στη χωρα μας. Μαζι με αυτο σβησαν και τα imei των 2 σιμ μου. το 1 imei το εχω και το αλλο μπορω να το βρω αλλα το sim me lock δεν εχω ιδεα τι να ψαξω γιατι γκοογκλαρα και δεν εχω βρει καποια λυση.. αν καποιος ξερει κατι ή μπορει να το κανει και ειναι κοντα στα γιαννιτσα μεχρι και θεσσαλονικη του το φερνω και πληρωνω οσο χρειαζεται
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παίδες, ξέρει κάποιος να μου απαντήσει αν το 5pino mhl μπορεί να υποστηρίξει usb otg ταυτόχρονα με hdmi η αν το κάνει το 11pino? Δηλαδή πιο από τα 2 πρωτόκολλα πρέπει να έχεις για να κάνεις το κινητό σου pc με την ταυτοχρονη χρήση οθόνης ποντικιού πληκτρολογίου και σκληρού?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Lars Magnus Ericsson

An Empire was born...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

 

Χτες σύγκρινα με full brightness τα 3 κινητά του θέματος και θα ήθελα τις απόψεις σας παρακαλώ.

 

http://postimg.org/image/g4153jzk3/

http://s16.postimg.org/o11ssrho5/image.jpg

 

Find 5 ColorOS 1.0.2i stable

R819 ColorOS 1.0.0 stable

Iphone 4 iOS 7

Edited by sercreep
The greatest risk of all is to take no risk at all...
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν την σύγκριση να την κάνεις βάζοντας φωτογραφίες/εικόνες ίδιες σε κάθε συσκευή.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...