Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ιδια θα ειναι. εχω χρησιμοποιησει απειρες φορες διαφορετικα καλωδια σε διαφορετικες συσκευες χωρις κανενα απολυτως προβλημα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μόλις διαπίστωσα ότι τελικά τα βύσματα δεν είναι ίδια.:(

 

Αν και μου φαίνονταν με το μάτι ίδια, είδα ότι τελικά του BT είναι λίγο μικρότερο.

 

Οπότε δε γίνεται δουλεια :cry:

 

Thanks για τις απαντήσεις παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

φίλε κοίτα να δεις είμαι ανάμεσα σε δυο κινητά το lg gx 500 με κλειστό κύκλωμα και το lg 540 που τρέχει σε adroid , για αυτό ρώτησα πια η διαφορά των δυο ειδών
Link to comment
Share on other sites

μηπως ειναι το ενα micro usb Και το αλλο mini usb?

 

Μάλλον...

 

 

mega, maxi, midi,mini, micro, tiny USB.... Μας ζάλισαν....:mad:

Ας βγάλουν επιτέλους ένα πρότυπο για όλες τις συσκευές.

 

Τεσπα. Thanks και πάλι για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

το εχω παθει και εγω..αυτο...με το ματι δεν φαινετε αληθες το μεγεθος;)

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

φίλε κοίτα να δεις είμαι ανάμεσα σε δυο κινητά το lg gx 500 με κλειστό κύκλωμα και το lg 540 που τρέχει σε adroid , για αυτό ρώτησα πια η διαφορά των δυο ειδών

 

τοτε κακως χρησιμοποιεις τις λεξεις ανοιχτο-κλειστο.

αυτες προσδιοριζουν κατι αλλο.

 

θα επρεπε να χρησιμοποιεις τις λεξεις κινητο τηλεφωνο - smartphone (εξυπνο τηλεφωνο)

 

στα λεω για να συνηθιζεις τις εννοιες.

 

το ανοιχτο - κλειστο λογισμικο θα το ελεγες οταν αναφεροσουν σε smartphones γιατι αυτα ειναι που μπορει να εχουν και ανοιχτο λογισμικο (που οπως σου ειπα δεν εχει καμια σχεση με τις εφαρμογες μην μπερδευεσαι)

 

τα απλα τηλεφωνα εχουν κλειστο λογισμικο ΜΟΝΟ.

οχι επειδη δεν παιρνουν εφαρμογες αλλα επειδη το λογισμικο αυτο ανοικει στην εταιρια που τα φτιαχνει και δεν μας δινει τον κωδικα του.

Link to comment
Share on other sites

Και δεν εννοω να εχουν ακριβως τα ιδια χαρακτηριστικα με τα οριτζιναλ. Απλα αν ειναι σαν τα αλλα τηλεφωνα και δεν εχουν υψυλοτερη ραδιενεργια (SAR) και επισης αν εχουν καμερα μερικα απο αυτα ειναι κανονικη(και ας ειναι χαμηλοτερης αναλυσης) η απλως διακοσμητικη?? Για παραδειγμα διαβασα οτι υπαρχει κλωνος του i-phone. Αυτος ο κλωνος τι εχει αραγε απο τις λειτουργειες του πραγματικου? Αντε εγω πιστευω οτι απλως η καμερα του θα ειναι χαμηλοτερης αναλυσης. Τα τραγουδια? BLUETOOTH?? Υπαρχουν αυτες οι λειτουργιες και στους κλωνους??

μυνηματα και κλησεις δεχονται κανονικα?

Ποιες εταιριες καθοντε να κατασκευασουν κλωνους οταν μπορουν να παραγουν -(δικα τους)- κινητα (και ας ειναι με λιγοτερα χαρακτηριστικα σαν την αλκατελ)

Και φανταζομαι επισης οτι service-υποστηριξη δεν θα υπαρχει σε αυτα τα κινητα..

 

Επισης τα κινεζικα κινητα ειναι εξ ολοκληρου κλωνοι?? Η απλως ειναι απο εταιρια κινεζικη (οπως τα νοκια απο φιλανδεζικη..)?

 

Δεν το εχω ψαξει το θεμα και σορυ αν σας κουρασα.

Link to comment
Share on other sites

Και δεν εννοω να εχουν ακριβως τα ιδια χαρακτηριστικα με τα οριτζιναλ. Απλα αν ειναι σαν τα αλλα τηλεφωνα και δεν εχουν υψυλοτερη ραδιενεργια (SAR) και επισης αν εχουν καμερα μερικα απο αυτα ειναι κανονικη(και ας ειναι χαμηλοτερης αναλυσης) η απλως διακοσμητικη?? Για παραδειγμα διαβασα οτι υπαρχει κλωνος του i-phone. Αυτος ο κλωνος τι εχει αραγε απο τις λειτουργειες του πραγματικου? Αντε εγω πιστευω οτι απλως η καμερα του θα ειναι χαμηλοτερης αναλυσης. Τα τραγουδια? BLUETOOTH?? Υπαρχουν αυτες οι λειτουργιες και στους κλωνους??

μυνηματα και κλησεις δεχονται κανονικα?

Ποιες εταιριες καθοντε να κατασκευασουν κλωνους οταν μπορουν να παραγουν -(δικα τους)- κινητα (και ας ειναι με λιγοτερα χαρακτηριστικα σαν την αλκατελ)

Και φανταζομαι επισης οτι service-υποστηριξη δεν θα υπαρχει σε αυτα τα κινητα..

 

Επισης τα κινεζικα κινητα ειναι εξ ολοκληρου κλωνοι?? Η απλως ειναι απο εταιρια κινεζικη (οπως τα νοκια απο φιλανδεζικη..)?

 

Δεν το εχω ψαξει το θεμα και σορυ αν σας κουρασα.

 

Καταρχήν η ακτινοβολία των κινητών δεν είναι ραδιενέργεια, και το SAR είναι μέτρηση της απορόφησης αυτής της ακτινοβολίας από το σώμα. Γνώστης τεχνικών θεμάτων για κινητά μου έχει πει οτι η βασική πλακέτα (με το ραδιοσύστημα κινητής) είναι εφάμιλη των original (δεδομένου οτι 1. είναι δύσκολο να σχεδιάσουν νέα πλακέτα οι κινέζοι και 2. πολλά μέρη του ραδιοσυστήματος ενσωματώνονται ήδη στην πλακέτα, άρα κάποιες κινέζικες κόπιες - συνήθως οι ακριβές- έχουν τα original parts για να λειτουργήσουν σωστά ως τηλέφωνα). Άρα από SAR νομίζω έχουν λίγο πολύ τα ίδια με τα original (άλλωστε και κάποια από τα original Sony Ericsson πχ είναι σωστά ψηστήρια!!) Οι εκπτώσεις γίνονται σε οθόνη, μνήμη, κάμερα, λειτουργικό, μπαταρία κτλ

 

Λόγω λοιπόν των φτηνότερων ή λιγότερων χαρακτηριστικών δεν νομίζω οτι μπορείς να τα πεις ούτε σύγχρονα ούτε ποιοτικά. Κάνεις όμως τη δουλειά σου μια χαρά για χρήση dual sim και TV (έχουν περάσει 4-5 τέτοια από τα χέρια μου). Οι ερωτήσεις σου για τις συσκευές απαντώνται αναλυτικότατα εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=242357&page=17 και σε αντίστοιχα thread για άλλες συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αρκετές εταιρίες που κατασκευάζουν τέτοιους κλώνους και είναι εξολοκλήρου η κατασκευή και η συναρμολόγηση από Κίνα (διάφορες γνωστές και λιγότερο γνωστές εταιρίες κυρίως σε Κορέα και Κίνα). Τώρα ως προς τα χαρακτηριστικά είναι λογικό να υστερούν κατά πολύ, για παράδειγμα όταν βλέπεις έναν κλώνο να λέει κάμερα 5 mpixel, να υπολογίζεις γενικά ότι βγάζει όπως είναι τα 2 mpixel ( από κάμερα δηλαδή είναι χάλια). Από συνδεσιμότητα υπάρχουν αρκετά που συνδέονται σχετικά εύκολα μέσω wifi,αλλά αργούν να φορτώσουν τις σελίδες. Oι browser που διαθέτουν δεν διακρίνονται και πολύ για την ευχρηστία τους. Από ανταπόκριση οθόνης υπάρχει μεγάλο πρόβλημα, πιέζεις με πολύ δύναμη αρκετές φορές για να ανταποκριθεί η οθόνη αφής, ενώ πολλές φορές τρώνε μικρά κολληματάκια. Η ανάλυση δεν είναι και η πιο κατάλληλη ειδικά όταν ανοίγει μια ιστοσελίδα με πολλά χρώματα. Τέλος, από αυτονομία μπαταρίας τα πάνε καλά, αφού με αρκετή χρήση σου βγάζουν τα περισσότερα 3 μέρες και υπάρχει συνήθως στην αρχική συσκευασία και μια δεύτερη μπαταρία που την φορτίζεις εναλλάξ.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στο forum Λοιπά Κινητά Τηλέφωνα. Θα βρεις πολλά κινέζικα κινητά.

Σχετικά με την ακτινοβολία, όλα τα κινέζικα πάνω κάτω είναι ίδια. Μία γνωστή ελληνική εταιρεία είναι η jaga η οποία πουλάει κινέζικα κινητά. Στην σελίδα της αναφέρει το sar το οποίο είναι όπως και τα επώνυμα κινητά.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Δε καταλαβαινω..! Ποσο δηλαδη μιλαει καποιος στο τηλεφωνο- και τι λογαριασμος του ρχεται αν το χει με συνδεση- για να εχει επιδοτηση καθε 3 μηνες πχ 200 ευρω και να μπορει να παρει αλλη συσκευη..? Γιατι αν ειναι απο καρτκινητο να το αλλαξω και εγω σε συνδεση που μου αρεσει να αλλαζω συχνα κινητα τηλεφωνα..!
Link to comment
Share on other sites

H σύνδεση δεν είναι για να σου παρέχει φτηνά κινητά τηλέφωνα. Είναι για άλλους λόγους και πιο σοβαρούς πχ δικτύωση υπαλλήλων μίας εταιρίας ή το να προσαρμόσει κάποιος αυτά που θέλει (ομιλία, internet, sms) ώστε να του βγαίνει πιο φτηνά, και πιο ασήμαντους όπως αν βαριέται κανείς να βάλει κάρτα.

 

Αν θέλεις να βάλεις σύνδεση μόνο και μόνο για τις επιδοτήσεις ΔΕΝ σε συμφέρει (ενδεικτικά, ο πατέρας μου δίνει περίπου 70 ευρώ το μήνα δηλαδή 840 ευρώ το χρόνο, η ετήσια επιδότηση ήταν 160 ευρώ, αν κάποιος έχει όμως λιγότερες ανάγκες μένει με καρτοκινητή, τη βγάζει με 10-15 ευρώ το μήνα, δηλαδή με ένα 150ρι το χρόνο και του μένουν λεφτά για να αλλάζει high-end συσκευή κάθε χρόνο). Επίσης οι περισσότερες επιδοτήσεις είναι μηνιαίες και όχι τρίμηνες.

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακά τα smartphone, τρομερή η ανακάλυψη του multitasking αλλά με τη μπαταρία να αντέχει με τα βίας μια ημέρα τίποτα από αυτά δεν φαίνεται χρήσιμο...

Σε αυτό στηρίχτηκαν οι σχεδιαστές Cho Sinhyung και Jeon Jungjae κατασκευάζοντας το Second Life Mobile Concept!

Πρόκειται για μία μεγάλη οθόνη που γίνεται διαφανής καθώς τελειώνει η μπαταρία.

Το πιο απίστευτο είναι όμως ότι αποτελεί το συνδυασμό οθόνης AMOLED και E-Ink, πράγμα που δινει τη δυνατότητα επιλογής ανάλογα με τη χρήση της συσκευής.

 

http://http//www.newsbomb.gr/images/sized/articles_new/AMOLED_EInk_Phone.jpg

 

http://http//www.newsbomb.gr/images/sized/articles_new/AMOLED_EInk.jpg

 

Όπως βλέπετε και στις φωτογραφίες το συγκεκριμένο smartphone είναι εξαιρετικά λεπτό, διαθέτει κάμερα και χρησιμοποιεί το λειτουργικό σύστημα Android

Πηγή:24ωρο http://24wro.blogspot.com/2010/11/smartphone.html

Landline Internet : Cosmote VDSL 200 Mbps |  Mobile Internet : Cosmote Gigamax Unlimited

iPhone 13 Pro Max 256GB | Apple Watch Series 8 45MM Aluminium | Apple AirPods Pro 2 | iPad 7th Gen 64GB 10,2''

MacBook Pro 13'' 2022 M2 16GB RAM 256GB SSD  | MacBook Pro 13'' 2015 i5 8GB RAM 128GB SSD

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακά τα smartphone, τρομερή η ανακάλυψη του multitasking αλλά με τη μπαταρία να αντέχει με τα βίας μια ημέρα τίποτα από αυτά δεν φαίνεται χρήσιμο...

Σε αυτό στηρίχτηκαν οι σχεδιαστές Cho Sinhyung και Jeon Jungjae κατασκευάζοντας το Second Life Mobile Concept!

Πρόκειται για μία μεγάλη οθόνη που γίνεται διαφανής καθώς τελειώνει η μπαταρία.

Το πιο απίστευτο είναι όμως ότι αποτελεί το συνδυασμό οθόνης AMOLED και E-Ink, πράγμα που δινει τη δυνατότητα επιλογής ανάλογα με τη χρήση της συσκευής.

 

http://http//www.newsbomb.gr/images/sized/articles_new/AMOLED_EInk_Phone.jpg

 

http://http//www.newsbomb.gr/images/sized/articles_new/AMOLED_EInk.jpg

 

Όπως βλέπετε και στις φωτογραφίες το συγκεκριμένο smartphone είναι εξαιρετικά λεπτό, διαθέτει κάμερα και χρησιμοποιεί το λειτουργικό σύστημα Android

Πηγή:24ωρο http://24wro.blogspot.com/2010/11/smartphone.html

Ψευτικο;Ως και η μπαταρια ειναι διαφανη;

Link to comment
Share on other sites

Ψευτικο;Ως και η μπαταρια ειναι διαφανη;

 

Δεν ξέρω πάντως είναι γαμάτο !!

Landline Internet : Cosmote VDSL 200 Mbps |  Mobile Internet : Cosmote Gigamax Unlimited

iPhone 13 Pro Max 256GB | Apple Watch Series 8 45MM Aluminium | Apple AirPods Pro 2 | iPad 7th Gen 64GB 10,2''

MacBook Pro 13'' 2022 M2 16GB RAM 256GB SSD  | MacBook Pro 13'' 2015 i5 8GB RAM 128GB SSD

Link to comment
Share on other sites

ενταξει concept ειναι οποτε δεν θα εχει καμια σχεση με την πραγματικοτητα η φωτος!

εαν κυκλοφορουσε αυτη η συσκευη σημερα θα εκανε παταγο!!

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου κάνει μεγάλη εντύπωση αλλά αυτό που δεν μου αρέσει είναι ότι όλο σχεδόν είναι διάφανο.Δηλαδή ή είναι ψεύτικο ή έχει πολύ μικρή μπατρία κάτω στο κέντρο , το οποίο δεν μου φαίνεται λογικό :)
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου κάνει μεγάλη εντύπωση αλλά αυτό που δεν μου αρέσει είναι ότι όλο σχεδόν είναι διάφανο.Δηλαδή ή είναι ψεύτικο ή έχει πολύ μικρή μπατρία κάτω στο κέντρο , το οποίο δεν μου φαίνεται λογικό :)

 

Εκτος απο την μπαταρια υπαρχουν διαφανα τσιπακια;Διαφανη καλωδια;Διαφανη κεραια;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τελικά το Symbian.org κλείνει από 17 Δεκέμβρη :( όποιος προλάβει να κατεβάσει το κώδικα του (δεν ξέρω τι μπορεί να τον κάνει) Edited by elkos
elkosmas.gr "Free as in speech, free as in beer!"
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το Symbian.org κλείνει από 17 Δεκέμβρη :( όποιος προλάβει να κατεβάσει το κώδικα του (δεν ξέρω τι μπορεί να τον κάνει)

 

Μπορείς να παραθέσεις κάποια άλλη πηγή γι' αυτή την είδηση ( επίσημη και έγκυρη αν είναι δυνατόν) εκτός από το προσωπικό σου blog; :rolleyes:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...