Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

απλα σκεψου οτι τα σημερινα φθηνα κιν ξεκινανε απο 20 ευρο και αντε να θεωρουμε φθηνω εως και 100 ευρο.εχεις σκεφτει οτι το κιν τον 50 ευρο σημερινο οτι πριν 3-5 χρονια ειχε κατι αντοιστιχο στα τοτε 150 ευρο.και το 750 που λες δεν ηταν κιν τον 150 ευρο.πολυ παραπανω ειχε.οποτε τπτ δεν εχει αλλαξει στην ουσια.περα οτι ριχνουν το βαρος οπως λενε και τα αλλα ατομα πιο πανω σε θεματα οπως social media,wifi,twitter
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σκέφτομαι να αγοράσω πακέτο mobile internet και ήθελα να ρωτήσω τις απόψεις σας και τις εμπειρίες σας σχετικά με τις εταιρείες που παρέχουν ανάλογα πακέτα.

 

Μια πρόσφατη έρευνα του PC WORLD που σύγκρινε τις 3 εταιρείες που προσφέρουν mobile internet στην Ελλάδα, έβγαλε νικήτρια την Vodafone με διαφορά.

 

Εσείς τι γνώμη έχετε?

 

Να σημειώσω πως απλά το χρειάζομαι για mali και surfing και όχι για downloading μεγάλων αρχείων.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με το PC World. Σε όσες συγκρίσεις έχω κάνει ο ίδιος (κυρίως μεταξύ Vodafone-Cosmote αλλά και κάποιες φορές με WIND) 8-9 στις 10 φορές η Vodafone ήταν γρηγορότερη. Μιλάω και για Αθήνα και για επαρχία.

 

Το σημαντικότερο όμως είναι ο πάροχος που θα επιλέξεις να έχει 3G κάλυψη στις περιοχές που σε ενδιαφέρει (αν είναι συγκεκριμένες). Αν έχουν και οι τρεις ή αν δεν σε ενδιαφέρει συγκεκριμένη περιοχή τότε στη θέση σου θα επέλεγα Vodafone. Αλλιώς την εταιρεία που έχει 3G κάλυψη ακόμα και αν είναι η WIND (το "ακόμα" πάει στη κριτική του pc world).

Link to comment
Share on other sites

Tο σκευπτικό του θέματος είναι γιατί να μην μπορεί πλέον ένα φτηνό κινητό να έχει την κάμερα του Κ750 που ναι μεν τότε ήταν ότι καλύτερο, αλλά σήμερα θεωριτικά θα έπρεπε να είναι ένα απλό και φτηνό αξεσουάρ. Είναι καθαρά μαρκετινκ το θέμα και έχει και το κόστος του φυσικά. Μην ξεχνάμε δεν είναι μόνο το AF της κάμερας αλλά και το ποιο σύνθετο κουμπί για την κάμερα που πρέπει να έχει διπλή βαθμίδα, που σε ένα φτηνό κινητό, η ποιότητα κατασκευής δεν είναι και στα καλύτερά της. Πάντως οι πολύ φτηνές κάμερες VGA έχουν σχεδόν εξαφανιστεί και από τα πλέον φτηνά μοντέλα. Τώρα η Fixed focus 2mp κάμερα υπάρχει και σε κινητό των 50 ευρώ.
Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Tο σκευπτικό του θέματος είναι γιατί να μην μπορεί πλέον ένα φτηνό κινητό να έχει την κάμερα του Κ750 που ναι μεν τότε ήταν ότι καλύτερο, αλλά σήμερα θεωριτικά θα έπρεπε να είναι ένα απλό και φτηνό αξεσουάρ. Είναι καθαρά μαρκετινκ το θέμα και έχει και το κόστος του φυσικά. Μην ξεχνάμε δεν είναι μόνο το AF της κάμερας αλλά και το ποιο σύνθετο κουμπί για την κάμερα που πρέπει να έχει διπλή βαθμίδα, που σε ένα φτηνό κινητό, η ποιότητα κατασκευής δεν είναι και στα καλύτερά της. Πάντως οι πολύ φτηνές κάμερες VGA έχουν σχεδόν εξαφανιστεί και από τα πλέον φτηνά μοντέλα. Τώρα η Fixed focus 2mp κάμερα υπάρχει και σε κινητό των 50 ευρώ.

 

ακριβως αυτο ειναι το σκεπτικο μου. ανετα θα μπορουσαν σε σημερινη συσκευη των 60 ευρω ας πουμε, να εχουν καμερουλα 1.3 ή 2 ή 3 mgpixel με φλας και autofocus. απλά λόγω marketing μαλλον δεν...

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Kαμερες των 2 megapixel βρισκεις και σε "φτηνα" κινητα... Για παραδειγμα το S312 της S.E. To θεμα απο την αλλη ομως ειναι οτι η καμερα πλεον δεν πουλαει... Παρε για παραδειγμα το iphone. Δεν υπαρχει πιο τρανταχτο παραδειγμα.... 600€ κινητο. Και ομως 3.2 megapixel μονο. Ομως κανεναν δεν ενδιαφερει γιατι κανει παπαδες... Και στην τελικη ας μην γελιομαστε. Δουλευω σε καταστημα πληροφορικης και φερνουμε πολλα κινητα. Σε διαβεβαιωνω οτι πολλα super wow κινητα δεν φτανουν στο ελαχιστο την ποιοτητα κατασκευης των παλιων. Το c902 πχ εχει 5αρα καμερα και ειναι σαν τσοφλι μπροστα στο φοβερο w810. Για να μην αναφερθω οπως κανατε και στο ΑΠΟΛΥΤΟ k750! To καλυτερο ισως κινητο που εχει βγαλει η S.E....
Dust in the wind, all we are is dust in the wind..............
Link to comment
Share on other sites

Tα ιδια $κατα κανει και η Sony με το PS3.... Οπως ειπε και ο φιλος παραπανω να απευθυνθεις στο ΙΝΚΑ! Δεν μπορει κατι Samsung των 20€ να εχουν δυο χρονια και το iphone ενα!!!!
Dust in the wind, all we are is dust in the wind..............
Link to comment
Share on other sites

Από την Γενική Γραμματεία Καταναλωτή:

 

Πρόκειται να αγοράσω ένα διαρκές καταναλωτικό αγαθό (π.χ. ένα ψυγείο). Ποιες είναι οι υποχρεώσεις του προμηθευτή απέναντί μου (εγγύηση – service, κλπ.);

Οι υποχρεώσεις του πωλητή ή του προμηθευτή που απορρέουν από την πώληση διαρκούς καταναλωτικού προϊόντος καθορίζονται στο Ν. 3043/2002 «Ευθύνη του πωλητή για πραγματικά ελαττώματα και έλλειψη συνομολογημένων ιδιοτήτων, τροποποίηση διατάξεων του Κώδικα Πολιτικής Δικονομίας και άλλες συναφείς διατάξεις», άρθρα 534, 540, 554 και 555 (1), καθώς και στο Ν. 2251/94 – «Προστασία των καταναλωτών» άρθρο 5 (3,6).

 

Πιο συγκεκριμένα :

 

Α) Ν. 3043/2002 (άρθρο 1)

 

Ο πωλητής υποχρεούται να παραδώσει το πράγμα με τις συνομολογημένες ιδιότητες και χωρίς πραγματικά ελαττώματα.(άρθρο 534 Α.Κ.)

Στην περίπτωση πώλησης πράγματος με πραγματικό ελάττωμα ή έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας ο αγοραστής δικαιούται να απαιτήσει από τον πωλητή, χωρίς επιβάρυνσή του, ή τη διόρθωση του πράγματος ή την αντικατάσταση του πράγματος με άλλο ή να μειώσει το τίμημα ή να υπαναχωρήσει από τη σύμβαση. (άρθρο 540 Α.Κ.)

Τα παραπάνω δικαιώματα του αγοραστή παραγράφονται μετά την πάροδο δύο ετών από την παράδοση του πράγματος. (άρθρο 554, 551 (1) )

 

Link εδώ

 

και ο Νόμος 3043/2002 εδώ

 

Βέβαια αυτοί κάνουν ότι θέλουν. Εγώ προσωπικά έκανα φασαρία στο service της info-quest για ένα laptop HP για τον ίδιο λόγο με το κινητό σου και τελικά το δέχτηκαν.

 

Στηρίζονται στο ότι απλά θα το δεχτείς και δε θα το ψάξεις παραπάνω.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

...

Στηρίζονται στο ότι απλά θα το δεχτείς και δε θα το ψάξεις παραπάνω.

 

Συμφωνώ και θα παραθέσω ένα περιστατικό που μου συνέβη πριν 3/4 χρόνια.

Έχω πάρει, δεύτερο χέρι από φίλο, μια συσκευή κινητού τηλεφώνου (δεν έχει σημασία η μάρκα) και μου παρουσιάσε κάποιο πρόβλημα στους 15 μήνες από την αγορά της.

Πήγα στην αντιπροσωπεία το έδωσα στο service μου είπαν να περιμένω και πράγματι σε λίγα λεπτά μου το επέστρεψαν με διορθωμένο το πρόβλημα.

Πηγαίνοντας στη παραλαβή να το πάρω μου ζήτησαν χρήματα για την επισκευή, στην απάντησή μου ότι το κινητό έχει αγοραστεί πριν από 15 μήνες, δε μου ζήτησαν καν την απόδειξη αγοράς και μου απάντησαν ότι το γνωρίζουν από το imei της συσκευής αλλά η εγγύηση ισχύει για 12 μήνες όπως γράφει στο χαρτί που περιείχε η συσκευασία και όχι 24 όπως τους είπα ότι πρέπει να ισχύει.

 

Μαζί μου ήταν και ο φίλος από τον οποίο είχα αγοράσει τη συσκευή, ο οποίος επενέβη και ακουμπώντας τη ταυτότητά του πάνω στο γκισέ τους είπε ότι θα παραλάβω τη συσκευή τώρα χωρίς να πληρώσω ούτε μια δεκάρα και αν επιθυμούν να πληρωθούν για την επισκευή να κινηθούν νομικά εναντίον του.

 

Μετά από ολιγόλεπτη αναμονή τελικά πήραμε τη συσκευή χωρίς να πληρώσουμε ούτε δεκάρα με απόδειξη μηδενικής αξίας λόγω εγγύησης.

 

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Link to comment
Share on other sites

Και ο λεμόνης το έχει ακόμα... Πλάκα τους έκανε ;-)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι ακομα χρησιμοποιουν για τραγουδια το mp3 και δεν χρησιμοποιουν το M4A(MP4/AAC) που εχει καλυτερη ποιοτητα ηχου και δεν καταλαμβανει τοσο χωρο(κατα 15%) ? Edited by KnightRider1
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω, γιατί τότε θα χρησιμοποιούσαν όλοι .ogg και flac που είναι ελεύθεροι και δωρεάν codecs.

Απλά όταν κάτι έχει γίνει industry standard δύσκολα "φεύγει". Όποιον και να ρωτήσεις στον δρόμο το πιο πιθανό είναι να ξέρει τι είναι το mp3, και "θέλω να πάρω ένα mp3 player" θα σου πει.

Για το πόσοι θα ξέρουν τι είναι το MA4, FLAC, mkv, κ.ά, αμφιβάλλω πολύ.

:)

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Το M4A για την ακριβεια ειναι MP4 και το ξερουν αυτο το φορματ παρα πολλα ατομα, το αλλο ειναι πως και η apple στο iTunes τα τραγουδια τα πουλανε σε M4A ?

 

Στο music-bazaar πουλανε τραγουδια MP3 με Bitrate 192kbps αυτο κλεψια δεν ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

Θέλω ένα συγκεκριμένο αριθμό της Cosmote, τον οποίο δεν τον χρησιμοποιεί κανείς πλέον. Ο επιθεωρητής είπε ότι αυτό δεν γίνεται. Στην Wind μου το χουν κάνει στο παρελθόν. Στην Q, αν και ελεύθερος ο αριθμός δεν μου το κάνουν.
Link to comment
Share on other sites

σε κινητο ανηλικου γινονται αποστολες flash sms δηλαδη μετα την αναγνωση διαγραφονται και κατα δηλωση τους ακουνε και στον χωρο που ειναι το κινητο οτι λεγεται μεσα στο δωματιο

 

ειναι δυνατον αυτο?

 

την δευτερα εχω αποφασισει να παω στην Διωξη Ηλεκτρονικου Εγκληματος για διερευνηση

 

αυτες οι αποστολες flash sms καταγραφονται σε αρχειο στην εταιρεια για τυχον ελεγχο?

 

το εχει συναντησει καποιος απο εσας?

24 hours news Breaking News Online http://www.bno.gr
Link to comment
Share on other sites

σε κινητο ανηλικου γινονται αποστολες flash sms δηλαδη μετα την αναγνωση διαγραφονται και κατα δηλωση τους ακουνε και στον χωρο που ειναι το κινητο οτι λεγεται μεσα στο δωματιο

 

ειναι δυνατον αυτο?

 

την δευτερα εχω αποφασισει να παω στην Διωξη Ηλεκτρονικου Εγκληματος για διερευνηση

 

αυτες οι αποστολες flash sms καταγραφονται σε αρχειο στην εταιρεια για τυχον ελεγχο?

 

το εχει συναντησει καποιος απο εσας?

 

 

Βάλε τη σιμ σε ενα παλιό κινητό (¨οχι Νοκια) και θα δεις και ποιος στο στέλνει. :lol:

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι να αποθηκευθουν για να υπαρχουν και στοιχεια !

ξερει κανεις πως και απο που ισως στελνωνται τετιου ειδους μηνυματα?

24 hours news Breaking News Online http://www.bno.gr
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Χρόνια πολλά σε όσους έχουν σήμερα γενέθλια:)

Ξέρει κάποιος ποιά είναι τα πιο σύγχρονα λογισμικά για προστασία των κινητών από .... περίεργους;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Χρόνια πολλά σε όσους έχουν σήμερα γενέθλια:)

Ξέρει κάποιος ποιά είναι τα πιο σύγχρονα λογισμικά για προστασία των κινητών από .... περίεργους;

Δηλαδη;Δεν το εξηγεις λιγο παραπανω αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Απλώς ψαρωτικόν...αν όντως άκουγαν σιγά μην τ' ομολογούσαν;!

Αρκετά κινητά στέλνουν Class0 sms, ακόμη&αν το αγνοούν οι χρήστες επειδή δεν προσφέρεται ως επιλογή απ' τη συσκευή -διαδικτυακώς εφικτόν επίσης!

Αν μάλιστα προσέξεις@παραλαβή παρέχεται δυνατότης αποθήκευσης, σε κινητά στοιχειωδώς της προκοπής:blink:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...