Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όσο βολική είναι η χρήση του δακτυλικού αποτυπώματος στα κινητά τόσο σκεπτικοί φαίνεται να είναι οι ειδικοί, αναφορικά με θέματα ασφάλειας που ανακύπτουν από τη χρήση αυτής της ευκολίας.

 

Γενικά, αυτό που λέγεται είναι ότι βιομετρικά χαρακτηριστικά (όπως το δακτυλικό αποτύπωμα, η ίριδα κλπ.) δεν πρέπει να τα μοιραζόμαστε παρά μόνο με αξιόπιστους φορείς (όπως οι επίσημες κρατικές αρχές). Ο λόγος είναι γιατί τα στοιχεία αυτά δεν μπορεί να τα αλλάξουμε συνεπώς αν κλαπούν δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για αυτό. Δεδομένου ότι δεν ζούμε σε κόσμο αγγέλων, ενδέχεται να υπάρξει κακοπροαίρετο λογισμικό με σκοπό την υποκλοπή τέτοιων στοιχείων προκειμένου να τα εκμευταλλευτεί κάποιος είτε για απάτες (πρόσβαση σε τραπεζικούς λογαριασμούς) ή ακόμα και για συγκάλυψη εγκληματικών ενεργειών.

 

Προσωπικά αποφεύγω να χρησμοποιώ τέτοια στοιχεία θυσιάζοντας την ευκολία για χάρη της ασφάλειας μου. Εσείς τί λέτε; (φτιάχνω και μια δημοσκόπηση για να δούμε προς τα που κλείνει η 'ζυγαριά').

Edited by TheGuru
Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Σε περίπτωση που κλειδωθεί ένα κινητό με το ΙΜΕΙ λόγω κλοπής, υπάρχει η δυνατότητα ξεκλειδώματος άμα επιστραφεί?

 

Επίσης υπάρχει καποιος αλλος τρόπος να μαρκάρω τη συσκευη ως κλεμμένη?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

καπου πρεπει να βρεις μια διαλυμένη οθονη

 

Επανέρχομαι μετά απο καιρό.

 

Είχα δει την οθόνη κάτω απο φακό και έδειχνε εικόνα αλλά ο φωτισμός ήταν κλειστός. Βρήκα μια φθηνή στο ebay, την παρήγγειλα και ήρθε.

 

Όταν δοκίμασα να το ανοίξω έκανε το ίδιο πρόβλημα. Μετά περίμενα 1 μέρα το άνοιξα και λειτουργεί κανονικά! Όμως παρατήρησα οτι αν το δουλέψω αρκετά και ζεσταθεί, μόλις πατήσω το power button σβήνει και μετά πάλι χάνεται ο φωτισμός. Αν το αφήσω και κρυώσει μερικές ώρες ανάβει κανονικά όμως και πάλι αν ζοριστεί δεν έχει φωτισμό

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημερα! Εδώ και 8 μήνες έχω ένα κινητό (turbo-x λ) το οποίο δεν είχε ποτέ κανένα πρόβλημα. Τις τελευταίες όμως μερες,αρχισε να τα παίζει. Παρόλο που το βάζω να φορτιστεί, φορτώνει πολύ αργά έως κσι καθόλου. Μπορώ με σιγουριά να πω ότι δεν έχει πρόβλημα ο φορτιστής,αφου δοκιμασα να το φορτισω κσι με αλλους. Ή μπαταρία ολη την ώρα βρίσκεται ανάμεσα στο 0-5%. Μόνο μία φορά καταφερε να φτάσει κοντά στο 50%,αλλα και πάλι έπεσε παρόλο που ήταν στη φόρτιση. Επίσης να αναφέρω ότι το χρησιμοποιώ αρκετά,σε καθημερινή βάση.

Και για να φτάσω στις ερωτήσεις..

Εχει πρόβλημα ή μπαταρία ή είναι κάτι αλλο? Αν έχει θέμα ή μπαταρία,τοτε καλύπτομαι από την εγγύηση ή όχι?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία έχει πρόβλημα αλλά με το τουρμπο Χ που έμπλεξες δεν ξερω τι μπορεις να κάνεις.Αλλάζει η μπαταρία;Υπάρχει σαν ανταλλακτικό;Εγγύηση τι γράφει το βιβλιαράκι;Συνηθως καλύπτεται η μπαταρία απο 6 μηνες .
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία έχει πρόβλημα αλλά με το τουρμπο Χ που έμπλεξες δεν ξερω τι μπορεις να κάνεις.Αλλάζει η μπαταρία;Υπάρχει σαν ανταλλακτικό;Εγγύηση τι γράφει το βιβλιαράκι;Συνηθως καλύπτεται η μπαταρία απο 6 μηνες .

 

Το κοίταξα,και τελικά λέει ότι η εγγύηση δεν καλύπτει τα αναλώσιμα μέρη :(

Και δεν ξέρω καν αν θα βρω άλλη μπαταρία για αυτό το κινητό :/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα σε όλους!ξέρετε τι γίνεται με τις prepaid cards και το capital control?θέλω να αγοράσω κάτι κινητά από κινα..έχω αυτή τη δυνατότητα??ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

δοκιμαζεις. αν περνάει η καρτα καλως.

αν οχι, βρίσκεις αλλον τροπο ;)

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για αγορές κινητων περνάνε κανονικά οι πληρωμές μέσω κάρτας πλέον. Οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα. Απλά να ξέρεις ότι με prepaid δεν μπορείς μετά να κάνεις ανάληψη των χρημάτων που θα μείνουν μέσα από ΑΤΜ, θα πρέπει να πας στην Τράπεζα.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα να αλλάξω το κινητό μου το Moto G 1ης γενιάς με ένα άλλο ίδιο αλλά δεύτερης - τρίτης γενιάς. Βρήκα από μια αγγελία (όχι από εδώ μέσα) το κινητό που με ενδιαφέρει, στην τιμή που με ενδιαφέρει (και με συμφέρει).

Η δοσοληψία θα γίνει μέσω αντικαταβολής από Γενική Ταχυδρομική (οπότε ο πωλητής θα αναγκαστεί να δώσει αριθμό τραπέζης για την παραλαβή των χρημάτων).

Ωστόσο στην ερώτηση μου εαν υπάρχει απόδειξη η κουτί πήρα την απάντηση ότι το κινητό ήταν δώρο, ήταν καινούριο ωστόσο λόγω δώρου απόδειξη δεν υπάρχει και το κουτί πετάχτηκε.

Μερικές ερωτήσεις :

α. Πως εξασφαλίζομαι ότι δεν θα βρεθώ με κάποιο κλεμμένο κινητό ή πως μπορώ να ψάξω το κινητό μου να δώ εαν είναι κλεμμένο ή καθαρό?

β. Αν τελικώς το κινητό είναι κλεμμένο, υπάρχει περίπτωση να με εντοπίσουν και να βρω το μπελά μου χωρίς να φταίω και πως καλύπτω νομικά τον ...ο μου σε αυτήν την περίπτωση?

γ. Αν το κινητό είναι καθαρό, πως γίνεται να έχω εγγύηση χωρίς απόδειξη?

 

Υ.Γ Η κοπέλα που απάντησε στην αγγελία μου φάνηκε εξαιρετικά φιλική και πραγματικά είχε μια φωνή που ενέπνεε εμπιστοσύνη ότι όντως ήταν τα πράγματα όπως τα έλεγε (σε αντίθεση με το παρελθόν σε αγγελία για εξάρτημα υπολογιστή που μου είχε απαντήσει φωνή ανατολικού μπλοκ)

Link to comment
Share on other sites

1. ζητα ιμει. μιλα με την εταιρεία μηπως σε πουν αν ειναι δηλωμενο ως κλεμενο

2. φυσικα και μπορεις να μπλεξεις. οχο αμεσα ως κλεφτης, ομως ως κλεπταποδοχος ανετα. ζητα συμβουλή νομικού

3. συνηθως μεσω του ιμει μπορουν να δουν ημερομηνια αγοράς/ληξη εγγύησης

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η κοπέλα μου φάνηκε λίγο άσχετη με την τεχνολογία για να μου βρει και να μου δώσει IMEI (ή το παίζει άσχετη.....)

 

Ακόμα και αν υποθέσουμε ότι το IMEI που μου δίνει δεν είναι τώρα στην λίστα, τι εμποδίζει να δηλωθεί ως κλεμμένο π.χ. 10 ημέρες μετά?

 

Σε αυτήν την περίπτωση μπορούν να με βρουν αν χρησιμοποιώ το τηλέφωνο?

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε με είχε απασχολήσει το συγκεκριμένο θέμα και πιστεύω ότι τα κινητά πρέπει να ανταλάσονται με ένα χαρτί μεταβίβασης από τον έναν στον άλλο κι όχι έτσι απλά μέσω ταχυδρομείου. Κι αν η κοπέλα το είχε βουτήξει πριν 10 λεπτά από μία καφετέρια??
Link to comment
Share on other sites

Οταν μας παραδίδει ένα δέμα η ACS υπογράφουμε ηλεκτρονικά πάνω σε ταμπλέτα. Κι αυτό αν κλαπεί δεν μπορεί να γίνει απατεωνιά??
Link to comment
Share on other sites

καλο θα ειναι να ζητατε αποδειξη αγορας. και ας έχει περάσει η εγγυηση.

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω στείλει για αντικατασταση ενα κινητο και αυριο θα επικοινωνησω με το καταστημα για να μου στείλουν αλλο. Εχω ακούσει κατι οτι οταν κανεις αντικατάσταση σου δίνουν ενα αλλο μεταχειρισμενο/επισκευασμενο και οχι καινούργιο ισχύει ;

 

*να πω οτι το κινητο απο τη στιγμη που το άνοιξα είχε προβλημα υπερθερμανσης(εφτασε τους 69°), και το χρησιμοποιησα 5 λεπτα και μετα το εκλεισα και το πήγα infoquest, που ηταν αντιπρόσωπος του καταστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει αγοράσει κάποιος την ασφάλεια κινητού από το εν λόγω κατάστημα που κοστίζει 100 ευρώ για έναν χρόνο και αν σας έτυχε να κάνετε χρήση της υπηρεσίας αυτής.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν η εταιρια καταστημα καλυπτει DOA και η επιστροφη εγινε στο διαστημ που συνηθος ειναι 7 μερες πρεπει να.σου δωσουν καινουργια συσκευη.

Τι συσκευη ηταν;?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...