Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό λένε αν τους ρωτήσεις.

Άντε να δεχτώ (που είναι έτσι κι αλλιώς αδιανόητο) ότι η Orange θα επέτρεπε σε έναν άσχετο με αυτήν να ανοίξει αλυσίδα με το brand name της. Αλλά το να λένε κιόλας ότι ανήκουν στην Orange χωρίς αυτό να ισχύει ισοδυναμεί με επιχειρηματική αυτοκτονία.

Δίκιο έχεις φίλε Δημήτρη, έλα μου ντε όμως που υπάρχουν έγκυρα μέλη του φόρουμ (όπως ο MsK) που διαβεβαιώνουν ότι ουδεμία σχέση υπάρχει μεταξύ των εν λόγω καταστημάτων και της πολυεθνικής εταιρείας κινητής!

 

Αν πράγματι στα καταστήματα λένε ότι ανήκουν στην Orange τότε κάτι πολύ περίεργο συμβαίνει:

Δηλαδή είτε είναι πράγματι της Orange αλλά προς το παρόν προσπαθούν να το κρύψουν είτε είναι όπως είπες κι εσύ ηλίθιοι...

 

Το θέμα είναι ότι αν η Orange θέλει να αγοράσει την TIM τότε γιατί να ανοίξει δυο τρία Orange shops τη στιγμή που η ΤΙΜ έχει αποκλειστικά καταστήματα σε όλη την Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να το κρύψουν;Εδώ χθες όλες οι κυλιόμενες διαφημιστικές πινακίδες στους αγώνες μπάσκετ είχαν διαφημίσεις της "Orange Telecom"...(φυσικά το 'Telecom' με μικρά γράμματα ;))... :whistle:

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Ερώτημα :

Θέλω να έχω και στο τηλέφωνο του αυτοκινήτου (αυτόνομη συσκευή) το ίδιο νουμερο που έχω και στο κινητό μου.

Πείρα την Vodafone και τους είπα ότι χρειάζομαι για το ίδιο νουμερο δύο SIM (μία για το κινητό και μία για το αυτοκίνητο) . Μου είπαν ότι αυτό δεν γινεται !!!!!!!!!!

 

Ρωτάω εγώ τώρα ....... άλλος τρόπος δεν υπάρχει ώστε όταν είμαι στο αυτοκίνητο να είναι ενεργό το νουμερό μου ? (σημειωτέον ότι το τηλέφωνο του αυτοκινήτου πέρνει μεγάλη κάρτα SIM για να την έβγαζα από το κινητό και να την έβαζα στο αυτοκίνητο)

 

Καμμιά λύση ρε παιδιά ?

 

Πέτρος

peterv
Link to comment
Share on other sites

Να το κρύψουν;Εδώ χθες όλες οι κυλιόμενες διαφημιστικές πινακίδες στους αγώνες μπάσκετ είχαν διαφημίσεις της "Orange Telecom"...(φυσικά το 'Telecom' με μικρά γράμματα ;))... :whistle:

Τι συμβαίνει τελικά?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σιγουρο οτι δεν μπορουν να χρησιμοποιησουν το συγκεκριμενο ονομα? Η Orange το εχει κατωχυρωσει και στην Ελλαδα?
Link to comment
Share on other sites

Paidia phga na to katevasw apo to link pou exete sthn prwth selida, exete kapoia allh sel?

H σελιδα ειναι αυτη που φαινετε κ στη 1η σελιδα :)

http://www.find-a-drug.org.uk/download.html

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά μιλάς για SIM cloning, για το οποίο υπάρχει ήδη ανάλογο θέμα:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=1798

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω το Μotorola v3 χωρίς σύνδεση, με 24 δόσεις(έντοκες) και χωρίς πιστωτική.Γίνεται;Αν κάποιος ξέρει κάποιο κατάστημα ας με βοηθήσει.Δε θέλω να μπλέξω με πιστωτικές.
Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου δεν γινεται.Για να αγορασεις κατι με δοσεις πρεπει να χρησιμοποιησεις πιστωτικη καρτα.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Έχει κανένας εμπειρία από χρήση IP τηλεφώνων; Στις ρυθμίσεις των τηλεφώνων αυτών έχει να επιλέξεις ποιο vocoder θα χρησιμοποιείς.. (Vocoder=μέθοδος συμπίεσης της φωνής)

 

Άλλοι vocoder ενδύκνειται για μεγάλο bandwidth ενώ άλλοι έχουν μεγαλύτερη ελαστικότητα στα σφάλματα.

 

Ενδεικτικά αναφέρω τους παρακάτω vocoders: G723, G729, iLBC, G726-32, G728, PCMA, PCMU.

 

Αν γνωρίζει κανένας κατι περισσότερο ας με διαφωτίσει!!!

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά μιλάς για SIM cloning, για το οποίο υπάρχει ήδη ανάλογο θέμα:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=1798

 

Σε ευχαριστώ φίλε μου το είδα αναλυτικά , αλλά από ότι κατάλαβα και μίλησα με το 9volto δεν γίνεται σε SIM Vodafone.

 

Οπότε μάλλον με βλέπω να μην έχω ενεργοποιημένο το τηλέφωνο του αυτοκινήτου καθότι πέρνει μεγάλη κάρτα ενώ η Sim μου είναι μικρή .

:( :( :(

Peterv

peterv
Link to comment
Share on other sites

Όπως και να΄χει, το θέμα κλειδώνεται. Η συνέχεια, για όσους το επιθυμούν, στο link που έδωσα ήδη. :)
Link to comment
Share on other sites

Εχω το Sharp GX25 το οποιο αγορασα το προηγουμενο σαββατο 12-2-2005!

Σημερα γυρω στις 4 το μεσημερι το κινητουλι μου εκανε βουτια στο ποτηρι που ητανε γεματο καφε!το κινητο εκτοτε εκλεισε...αφου προσπαθησα να το στεγνωσω...ανοιξε για 2 φορες κ μετα ξαναεκλεισε!αυτη τη στιγμη το εχω χωρις τη μπαταρια του. Υπαρχει κανεις που να εχει καποια ιδεα για να το σωσω?

Link to comment
Share on other sites

_GlykaS_, για απορίες σχετικά με το κινητό σου, αρμόδιο είναι το Sharp forum:

 

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=50

Link to comment
Share on other sites

Εμένα επιτρέψτε μου να διαφωνήσω λιγάκι με το "άρθρο" γιατί ότι φαίνεται βιτρίνα δεν είναι και πραγματικότητα.

Λοιπόν παντού ακούγεται οτι ο Έλληνας έχει βίτσιο με τα κινητά. Οκ σωστό όπου πας σε καφετέρεια βλέπεις όλα κινητά πασαρέλα στα τραπέζια με τους περισσότερους να παίζουν με αναπάντητες και μηνύματα και να τραβάνε καμια φωτογραφία (όσους έχουν κινητό με φωτογραφική μηχανή) για πλάκα...

 

Μην ξεχνάμε οτι πριν 10 χρόνια, μόνο στην Ελλάδα υπάρχαν ψευτικες συσκευές που αγόραζες στις λαϊκή, για αυτούς που θέλανε να πουλάνε μούρι και κάνανε οτι μιλάγανε στο κινητό τους. Είχαν μόνο ένα κουμπί που όταν το πάταγες, φώναζε, και ο μουστακαλής επιδικτικά "μίλαγε" στην καφετέρεια για κανα μισάωρο, λίγο ποιο δυνατά για να τον πάρουνε όλοι είδηση. Αυτά φίλοι μου μόνο στην Ελλάδα γίνονταν και από τότε δεν έχουν αλλάξει και πολλά στο θέμα της μούρης. Βέβαια πλέον σήμερα σχεδόν όλοι κατέχουν μια συσκευή ότι και να είναι αυτή.

 

Λοιπόν πάμε στην πραγματικότητα και ας αφήσουμε την βιτρίνα έξω.

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα των 4 εταιριών, περίπου 75-80% στην Ελλάδα έχουν ΚΑΡΤΟκινητό και μόνο το υπόλοιπο 20-25% με συμβόλαιο.

Μάγκες αυτό το ποσό είναι απίστευτο υψηλό.

Πείτε οτι κανιβαλισμός ή δεν ξέρω, αυτό σημαίνει οτι 1ον δεν ξέρει ο κόσμος οτι το συμβόλαιο είναι πολύ φθηνότερο και 2ο, ίσως οι περισσότεροι να μην χρησιμοποιούν πραγματικά το κινητό τους και να το έχουν μόνο για ώρα ανάγκης και για άκρως τα απαραίτητα.

 

Σύμφωνα με μια άλλη έρευνα που έγινε από τα ΝΕΑ αν δεν κάνω λάθος, έλεγε οτι το 90% των Ελληνων δεν ξέρει να χρησιμοποιεί το κινητό του πέρα από τα βασικά, δηλαδή μια κλήσης και άντε κανα SMS. Δεν πάνε να έχουν smartphones, με ΙP διευθύνσεις για internet, ή ότι άλλο θέλετε, ΔΕΝ γνωρίζουν τι μπορεί να κάνει ένα κινητό με αυξημένες δυνατότητες.

 

Άρα πολλοί αγοράζουν μόνο και μόνο για την μούρι ή με την ιδέα οτι πρέπει να έχουν την τελευταία λέξη. Βέβαια μην κοιτάτε εδώ σε αυτό το site που οι περισσότεροι είναι πορωμένοι....

 

Κάντε μια βόλτα σε κανα τρένο, 2/3 κινητά είναι 3310 και παρόμοια.

 

Εγώ τουλάχιστον αυτό έχω παρατηρήσει.

Τώρα αν το 70% του Ελληνικού πληθυσμού έχει κάποιο κινητό (έστω και αποθέματα των συγγενικών προσώπων τους) τότε αυτό δεν σημαίνει οτι ο Έλληνας είναι πορωμένος με το κινητό τους.

 

Αν εννοείτε την πόρωση με την επίδηξη, όπως με το να μιλάει η γκόμενα στο τρένο 5 φορές ποιο δυνατά για να την ακούσουμε, ή για τον κάθε π@π@ρ@ που από "λάθος" δεν γνωρίζει τι πάει να πει δόνηση στον κινηματογράφο, ή για τους πολλούς που δεν ξέρουν τι πάει να πει handsfree κατα την οδήγηση, τότε πάω πάσο....ναι με αυτήν την λογική οι Έλληνες είναι πλήροι γνώστες της κινητής.....

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

ένα καλό κόλπο για να μιλάς καλά όταν έχει καλό σήμα είναι το ΒΤ handsfree :) αφήνεις το κινητό κάπου ψηλά και κινείσαι στο χώρο.Ακόμη η ΤΙΜ μπορεί με αίτηση σου να σου βάλει micro cell μέσα στο δωμάτιο σου :D και δεν αστιεύομαι καθόλου καθώς το έχω δει :worry: σε αρκετά κτίρια.Τέλος το hands free βελτιώνει την ποιότητα συνομιλίας

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...