Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ΔΕΝ είναι απαραίτητο να έχει bluetooth ή hands free για να μιλήσεις με βίντεο κλήση!Αν όχι όλα.....σχεδόν όλα τα σύγχρονα κινητά έχει μεγάφωνο και μπορείς να ακούς τον άλλον αλλά και να σε ακούει μια χαρά!!!

 

Για το Wi-fi και το 3G Internet γενικότερα....Αθήνα μένω όλο και κάπου βρίσκω Wi-fi.Αν πάω για λίγες μέρες διακοπές πάλι είναι πολύ πιθανό να έχω free internet στο ξενοδοχείο ή σε διάφορα άλλα μαγαζιά και καφετέριες (υπάρχουν και πάρα πολλές καφετέριες που τα έχουν ξεκλείδωτα)!!!

 

Στην χειρότερη ας μην έχω ίντερνετ για λίγες μέρες!!Αν δεν είναι βασικό για την δουλειά μου δεμ υπάρχει λόγος να κάνω σαν τρελός!όταν πάω διακοπές για καμιά εβδομάδα ας αποτοξινωθώ....δεν έγινε κάτι!Αλλά και πάλι......υπάρχουν λύσεις!!!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή όλη η συζήτηση

θα ακούγεται σε όσους

είναι δίπλα?

 

Εφόσον είναι σε ανοιχτή ακρόαση και τόσο δυνατά που να ακούγεται η συνομιλία, ναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα. Δεν ξερω αν ειναι η σωστη ενοτητα για να θιξω το εξης θεμα:

Σε ποια, ή σε ποιες περιπτωσεις, υποχρεουται η εταιρια κινητης τηλεφωνιας να αντικαταστησει δωρεαν την καρτα sim?

Eυχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας αντικαταστούν την κάρτα sim δωρεάν σε περίπτωση που έχει κάποιο τεχνικό πρόβλημα και είναι εντός εγγύησης.
Link to comment
Share on other sites

αν εχει χαλασει απο δικη μας υπαιτιοτητα δηλαδη, δεν γινεται δωρεαν αντικατασταση ε..?
Link to comment
Share on other sites

αν εχει χαλασει απο δικη μας υπαιτιοτητα δηλαδη, δεν γινεται δωρεαν αντικατασταση ε..?

Όχι,δεν γίνεται.Θα πρέπει να πληρώσεις 17,59 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

αν εχει χαλασει απο δικη μας υπαιτιοτητα δηλαδη, δεν γινεται δωρεαν αντικατασταση ε..?

 

οχι δυστηχώς:O

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξερει κανεις για την πιστοποιηση IEEE WCET (Certification) ?

Χρειαζομαι καποιες πληροφοριες ειναι κατι που αξιζει να το χει καποιος ?

Και δεν μπορεις να το δώσεις στην ελλαδα κανω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο ένα μηνα απο το ποστ του hit78 έπεσα πάνω σε αυτό το άρθρο:

 

Η Σουηδία πρωτοπόρος στα δίκτυα οπτικών ινών

 

 

 

Περισσότερα από 2 εκατ. ευρωπαϊκά νοικοκυριά διαθέτουν πλέον οπτική ίνα που παρέχει στο σπίτι τους άμεση υπερ-ταχεία ευρυζωνική σύνδεση, σύμφωνα με τα τελευταία στοιχεία από το ευρωπαϊκό Συμβούλιο για την Οπτική Ίνα στο Σπίτι, που δείχνουν αύξηση 18% σε σχέση με το τέλος του 2008.

 

Η οικονομική κρίση δεν φαίνεται να έχει επηρεάσει τη ραγδαία ανάπτυξη της συγκεκριμένης τεχνολογίας στην Ευρώπη, σύμφωνα με το BBC. Η Σουηδία βρίσκεται στην κορυφή των ευρωπαϊκών χωρών, όσον αφορά την υλοποίηση της οπτικής Ίνας στο Σπίτι, με το 10,9% των σουηδών ευρυζωνικών χρηστών να διαθέτουν πλέον οπτική ίνα.

 

Ακολουθούν η Νορβηγία με 10,2%, η Σλοβενία με 8,9%, η Ανδόρα με 6,6%, η Δανία με 5,7%, η Ισλανδία με 5,6%, η Λιθουανία με 3,3%, η Ολλανδία με 2,5%, η Σλοβακία με 2,5% και η Φινλανδία με 2,4%. Είναι φανερό από τη λίστα του “Top 10” ότι αφενός κυριαρχούν οι βόρειες ευρωπαϊκές χώρες και αφετέρου ότι δεν περιλαμβάνονται σε αυτήν οι μεγάλες χώρες, όπως η Γερμανία, η Γαλλία και η Βρετανία.

 

Σύμφωνα με τις προβλέψεις του Συμβουλίου, μέχρι το 2012 13 εκατ. άνθρωποι σε 35 ευρωπαϊκές χώρες θα απολαμβάνουν την Οπτική Ίνα στο σπίτι τους, με ταχύτητα που θα ξεκινά από τα 100 mbps! Υπενθυμίζεται ότι πρόσφατα το ελληνικό υπουργείο Ανάπτυξης ανακοίνωσε ότι προτίθεται να προχωρήσει μια φιλόδοξη πανελλαδική υποδομή για εκτεταμένη εφαρμογή της σχετικής τεχνολογίας και στη χώρα μας.

 

Σήμερα σε όλη την Ευρώπη βρίσκονται σε εξέλιξη πάνω από 230 έργα υποδομής για την υλοποίηση της Οπτικής Ίνας στο Σπίτι, κυρίως για την τοποθέτηση των καλωδίων που θα συνδέουν τα κτίρια με την «υπερ-ταχεία» του Ίντερνετ. Πολλά από αυτά τα έργα, σύμφωνα με το Συμβούλιο για την Οπτική Ίνα στο Σπίτι, γίνονται όχι από κυβερνήσεις, αλλά από την τοπική αυτοδιοίκηση ή από μικρές εταιρίες.

 

Πέρα από τη διασύνδεση των πόλεων με οπτικές ίνες, πολλά έργα υποδομής πλέον αφορούν και την περιφέρεια, ιδιαίτερα τις απομακρυσμένες περιοχές, με στόχο την παροχή υπηρεσιών τηλε-ιατρικής και τηλε-εκπαίδευσης. Μια σειρά από μελέτες έχουν δείξει ότι οι υποδομές της Οπτικής Ίνας στο Σπίτι μπορούν να τονώσουν γενικότερα την ανάπτυξη σε τοπικό και περιφερειακό επίπεδο.

 

http://www.kathimerini.gr με πληροφορίες ΑΠΕ-ΜΠΕ

 

πηγή

 

Να περάσουμε επιτελους απο τα χαλκινα καλωδια στις μεταφορες της πληροφοριας με την δυναμη και την ταχυτητα του φωτος μεσω των οπτικων ινων.

Αρκετα φιλόδοξο.

Λιγα πραγματα που ξερω για τις οπτικες ινες στις τηλεπικοινωνίες ειναι βεβαιως η μεγαλη αυξηση στην ταχυτητα μεταδοσης της, η αυξηση του ογκου της πληροφοριας, η αρκετα δυσκολη εως αδυνατη υποκλοπη συνομιλιων χωρις να γινει αμεσα και γρηγορα αντιληπτό, ταυτοχρονη μεταδοση διαφορων πληροφοριων. Εν ολίγοις αυτα. Σε μερικα μπορω να πω δυο τρια πραγματα που εχω μαθει. Σε καποια αλλα, απλα τα εχω ακουσει.

Link to comment
Share on other sites

στα windows mobile υπαρχει η εφαρμογη! αλλα και να μην υπαρχει ειναι πανευκολο να τη βρεις και να τη βαλεις!
Link to comment
Share on other sites

μιας και τα τελευταία 2 κινητά μου (c905/ iphone 3gs) δε έχουν 2 κάμερα για βιντεοκλήσεις,το χρησιμοποιώ για γρήγορο ίντερνετ

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σίγουρος γι' αυτό;

Εγώ είμαι σίγουρος.Και στη μητέρα μου έδωσαν πακέτο What's Up? τον Δεκέμβρη που έκανε ανανέωση (Cosmote) και σ'εμένα έδωσαν πακέτο CU τον Μάρτιο που έκανα ανανέωση (Vodafone).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι σίγουρος.Και στη μητέρα μου έδωσαν πακέτο What's Up? τον Δεκέμβρη που έκανε ανανέωση (Cosmote) και σ'εμένα έδωσαν πακέτο CU τον Μάρτιο που έκανα ανανέωση (Vodafone).

 

Σας έδωσαν σαν δώρο έναν ακόμη αριθμό, δε σας έδωσαν νέα κάρτα sim για τον ήδη υπάρχοντα αριθμό στον οποίο κάνατε ανανέωση.

Δεν έχει σχέση με αυτό που έγραψε ο mpekas24.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το κόστος κατασκευής δικτύου οπτικών ινών ποιο είναι σε σχέση με τα χάλκινα; Δηλαδή για να μου έρθει σε εμένα η πληροφορία με οπτική ίνα ποσο κοστίζει σε σχέση με τα καλώδια χαλκού;
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το κόστος κατασκευής δικτύου οπτικών ινών ποιο είναι σε σχέση με τα χάλκινα; Δηλαδή για να μου έρθει σε εμένα η πληροφορία με οπτική ίνα ποσο κοστίζει σε σχέση με τα καλώδια χαλκού;

 

Θεωρητικά θα κοστίζει λιγότερο. Μιας και μιλάμε για φως και όχι για ηλεκτρικό ρεύμα που χρησιμοποιείτε στα χάλκινα καλώδια. Αλλά το κόστος κατασκευής της οπτικής ίνας είναι αρκετά μεγαλύτερο από αυτό του χαλκού. Και επίσης, δεν είναι μόνο ένα προστατευτικό που περιβάλει την οπτική ίνα, αλλά πολλά. Γιατί είναι και πιο ευαίσθητη.

Μιλάμε για ένα πολύ λεπτό «σύρμα» από γυαλί με διάμετρο αντίστοιχη με αυτή της ανθρώπινης τρίχας μαλλιών. Αλλά δεν θυμάμαι αν είναι με το περίβλημα ή χωρίς... Θα το κοιτάξω και θα επανέλθω...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά θα κοστίζει λιγότερο. Μιας και μιλάμε για φως και όχι για ηλεκτρικό ρεύμα που χρησιμοποιείτε στα χάλκινα καλώδια. Αλλά το κόστος κατασκευής της οπτικής ίνας είναι αρκετά μεγαλύτερο από αυτό του χαλκού. Και επίσης, δεν είναι μόνο ένα προστατευτικό που περιβάλει την οπτική ίνα, αλλά πολλά. Γιατί είναι και πιο ευαίσθητη.

Μιλάμε για ένα πολύ λεπτό «σύρμα» από γυαλί με διάμετρο αντίστοιχη με αυτή της ανθρώπινης τρίχας μαλλιών. Αλλά δεν θυμάμαι αν είναι με το περίβλημα ή χωρίς... Θα το κοιτάξω και θα επανέλθω...:rolleyes:

 

Με το περιβλημα πραγματι ειναι ιση με το παχος της ανθρωπινης τριχας:)

Γιάννης::google:
Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο καιρο ειχα ακουσει στις ειδησεις στη ΝΕΤ οτι το κοστος εγκαταστασης οπτικων ινων για μια πολυτακοιτια θα ειναι γυρω στα 400 ευρω και για μια επιχειρηση στα 800.

Μακαρι να το σουμε σιγα σιγα γιατι οι ταχυτητες ιντερνετ θα ναι πολυ μεγαλυτερες.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο καιρο ειχα ακουσει στις ειδησεις στη ΝΕΤ οτι το κοστος εγκαταστασης οπτικων ινων για μια πολυτακοιτια θα ειναι γυρω στα 400 ευρω και για μια επιχειρηση στα 800.

Μακαρι να το σουμε σιγα σιγα γιατι οι ταχυτητες ιντερνετ θα ναι πολυ μεγαλυτερες.

Δεν θα είναι απλά μεγαλύτερες...

Όλα θα είναι τόσο, μα τόσο καλύτερα!

Στα πλαίσια του πτυχίου μου είχα ασχοληθεί με το θέμα και έμαθα αρκετά για αυτές που αγνοούσα...!

Με το περιβλημα πραγματι ειναι ιση με το παχος της ανθρωπινης τριχας:)

:O:cool:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...