Jump to content

Google Pixel 2 XL


jimmmysil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ελεγξα το imei απο το πικελακι που πηρα απο το ebay,ολα καλα οπως ελεγε ο πωλητης clean απλα θα ηθελα να ρωτησω εμενα ειναι verizon και unlocked προφανως αφου λειτουργει μια χαρα εδω.

GOOGLE_VRZ_128

VR1

Αυτα γραφει στο imei.Υπαρχει καποια ουσιωδη διαφορα με τα αλλα;Επισης γραφει οτι ειναι 1 χρονου και 3 μηνες εχω μηπως εγγυηση;Κατα τα αλλα το κινητο ειναι παρα πολυ καλο(ειδικα αυτη η καμερα)

Edited by johninio
Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω κάθετα σε αυτό αλλά θα ξεφύγουμε από το θέμα αν το κάνω αναλυτικά. Συνοπτικά τώρα όσο μπορώ. Εκτός της εγγύησης το άμαζον συμφέρει για έναν και μόνο λόγο που έχει να κάνει με την αρχική αγορά. Αν είναι έστω fulfilled από Άμαζον έχεις 30 ημέρες επιστροφής χωρίς καν δικαιολογία. Οπότε αν έχει discoloration η οθόνη, ή πολύ έντονο blue tint απλά επιστρέφει. Εδώ άντε μπλέξε με DOA και αν το δεχτούν. Καλά για εγγύηση παίζει να έχεις πιο γρήγορη επικοινωνία με Google ή Amazon από ένα ελληνικό κατάστημα. Και ότι παίζει σε γενικές γραμμές να διαχειριστεί και πιο γρήγορα το θέμα εγγύησης από ότι εν τέλει το κατάστημα το ελληνικό. (Δεδομένο για μένα ότι το 2019 ξέρεις να μιλάς αγγλικά, ή έστω να γράφεις κατανοητά). Τέσπα θα πλατιάσουμε πάρα πολύ σε αυτό. Ο καθένας έχει την άποψη του. Για μένα στην ίδια τιμή, δεν βρίσκω ούτε 1 λόγο να το πάρεις από Ελλάδα.

 

Για το μονο που μπορω να πω, ειναι το DOA, οτι μια χαρα το δεχοντε, αλλιως, υπαρχει και αλλος δρομος να το δεχτουν μεσω αλλων. Στα αλλα που λες, δεν διαφωνω καθολου, απλα, ισως λογω του φοβου που εχω για αγορα κινητου ειδικα απο αμαζον να τα βλεπω λιγο διαφορετικα ολα αυτα. :)

Link to comment
Share on other sites

Για το μονο που μπορω να πω, ειναι το DOA, οτι μια χαρα το δεχοντε, αλλιως, υπαρχει και αλλος δρομος να το δεχτουν μεσω αλλων. Στα αλλα που λες, δεν διαφωνω καθολου, απλα, ισως λογω του φοβου που εχω για αγορα κινητου ειδικα απο αμαζον να τα βλεπω λιγο διαφορετικα ολα αυτα. :)
Ναι δεν το έθεσα σωστά. Ήθελα να πω ότι είναι στην δική τους εκτίμηση αν τηρούνται οι προϋποθέσεις για doa. Αν λοιπόν πουν ότι δεν είναι για doa, τότε άντε μπλέξε με τους άλλους τρόπους για να το δεχτούν. Χώρια ότι έχει 7 ημέρες. Και έχεις επιλογή να πάρεις από Αμαζον που δίνει επιστροφή χωρίς καν δικαιολογία για 30 ημέρες.

Τώρα για τον φόβο που λες. ΟΚ, ο καθένας έχει τους δικούς του, αλλά δεν φοβάσαι το οποιοδήποτε σκρουτζομαγαζο και φοβάσαι το Αμαζον?

 

Ελεγξα το imei απο το πικελακι που πηρα απο το ebay,ολα καλα οπως ελεγε ο πωλητης clean απλα θα ηθελα να ρωτησω εμενα ειναι verizon και unlocked προφανως αφου λειτουργει μια χαρα εδω.

 

GOOGLE_VRZ_128

 

VR1

 

Αυτα γραφει στο imei.Υπαρχει καποια ουσιωδη διαφορα με τα αλλα;Επισης γραφει οτι ειναι 1 χρονου και 3 μηνες εχω μηπως εγγυηση;Κατα τα αλλα το κινητο ειναι παρα πολυ καλο(ειδικα αυτη η καμερα)

 

Δεν βγάζω νόημα. Που τα γράφει αυτά, και ποια είναι ακριβώς η ερώτηση? Είναι από Αμερική το κινητό? Αν ναι πρέπει να δεις εκεί τι παίζει με εγγύηση. Τα 2 χρόνια ισχύουν για Ευρώπη. Επίσης η εγγύηση δεν είναι παγκόσμια νομίζω. Άρα και να έχεις θα πρέπει να σταλεί Αμερική.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν το έθεσα σωστά. Ήθελα να πω ότι είναι στην δική τους εκτίμηση αν τηρούνται οι προϋποθέσεις για doa. Αν λοιπόν πουν ότι δεν είναι για doa, τότε άντε μπλέξε με τους άλλους τρόπους για να το δεχτούν. Χώρια ότι έχει 7 ημέρες. Και έχεις επιλογή να πάρεις από Αμαζον που δίνει επιστροφή χωρίς καν δικαιολογία για 30 ημέρες.

Τώρα για τον φόβο που λες. ΟΚ, ο καθένας έχει τους δικούς του, αλλά δεν φοβάσαι το οποιοδήποτε σκρουτζομαγαζο και φοβάσαι το Αμαζον?

 

 

 

Δεν βγάζω νόημα. Που τα γράφει αυτά, και ποια είναι ακριβώς η ερώτηση? Είναι από Αμερική το κινητό? Αν ναι πρέπει να δεις εκεί τι παίζει με εγγύηση. Τα 2 χρόνια ισχύουν για Ευρώπη. Επίσης η εγγύηση δεν είναι παγκόσμια νομίζω. Άρα και να έχεις θα πρέπει να σταλεί Αμερική.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Μα το e-shop.gr δεν ειναι κανενα τυχαιο μαγαζι, ουτε καν σκρουτζομαγαζο που δεν ξερεις καν τι ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Μα το e-shop.gr δεν ειναι κανενα τυχαιο μαγαζι, ουτε καν σκρουτζομαγαζο που δεν ξερεις καν τι ειναι.
Ναι οκ. Είχα διαβάσει λάθος προηγούμενη πρόταση σου όταν είχες απαντήσει στις ερωτήσεις που είχε κάνει το άλλο παιδί. Τεσπά. Βγαίνουμε εκτός θέματος και οι 2 νομίζω. Δεν υπάρχει πάντως κάτι να φοβάσαι μέσω Αμαζον. Κάθε άλλο.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ελεγξα το imei απο το πικελακι που πηρα απο το ebay,ολα καλα οπως ελεγε ο πωλητης clean απλα θα ηθελα να ρωτησω εμενα ειναι verizon και unlocked προφανως αφου λειτουργει μια χαρα εδω.

 

GOOGLE_VRZ_128

 

VR1

 

Αυτα γραφει στο imei.Υπαρχει καποια ουσιωδη διαφορα με τα αλλα;Επισης γραφει οτι ειναι 1 χρονου και 3 μηνες εχω μηπως εγγυηση;Κατα τα αλλα το κινητο ειναι παρα πολυ καλο(ειδικα αυτη η καμερα)

Ναι έχει μια πολύ ουσιώδη διαφορά

 

Ότι δεν μπορείς καθόλου να το ξεκλειδώσεις για root, ή custom rom, ή custom kernel

 

Λογικά πρέπει να πωλείται αρκετά φθηνότερα από αυτά που δεν είναι Verizon, γιατί πολλοί που παίρνουν pixel το παίρνουν για νά ξεκλειδώσουν και να κάνουν root άφοβα

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ομως ειναι unlocked και απο οτι ειδα δεν εχει τιποτα απο την Verizon.Αρα τι γινεται σε αυτη τη περιπτωση;
Είναι unlocked από ποια έννοια? Ότι δεν έχει κάτι τις Verizon ή ότι δουλεύει με άλλη SIM? Ο Νίκος εννοεί unlocked bootloader. Άλλο το ένα ξεκλείδωμα που αφορά το firmware και τι μπορείς να κάνεις στο τηλέφωνο και άλλο το unlocked SIM.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα οτι αν ειναι της verizon εχει αρκετο bloatware πραγμα που δεν συμβαινει στο δικο μου.Unlocked εννοω στη sim προφανως.Τελος δεν εχω δει ποτε 4g+ η απλα δεν το δειχνει;
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα οτι αν ειναι της verizon εχει αρκετο bloatware πραγμα που δεν συμβαινει στο δικο μου.Unlocked εννοω στη sim προφανως...

 

Όπως έγραψε ο Κώστας, εννοώ να μπορεί να ξεκλειδωθεί ο bootloader ώστε να μπορείς να τροποποιήσεις κάτι στο σύστημα.

 

Για τα system apps της Verizon δες μήπως τα δείχνει αν πας settings->apps->see all aps->...->show system

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω φίλε μου πως κυκλοφορεί ένας οδηγός στο XDA για το πώς μπορείς να ξεκλειδώσεις κινητό που είναι από Verizon.

Απλά είναι πολύ πιο περίπλοκο.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν βρηκα τιποτα σχετικο με verizon.
Δες στο folder

/system/priv-app

 

αν υπάρχει subfolder

 

MyVerizonServices ή VerizonAuthDialog

Link to comment
Share on other sites

Γινεται να κανεις ξανα lock bootloader με custom rom που εισαι root και με αλλαγμενο recovery?
Αν το επαναφέρεις σε stock πρώτα, ναι μπορείς να ξανακλειδώσεις

 

Θέλει προσοχή όμως γιατί αν κλειδώσεις με κάτι να μην είναι όπως πρέπει, θα γίνει τούβλο

 

Διάβασε πρώτα σχετικές οδηγίες στο xda να σιγουρευτείς για το τι κάνεις πριν το κλείδωμα

Link to comment
Share on other sites

Γινεται να κανεις ξανα lock bootloader με custom rom που εισαι root και με αλλαγμενο recovery?

 

Αν εννοείς να μείνεις με όλα τα custom που έχεις βάλει τότε όχι. Αν το κλειδώσεις έτσι πιθανότατα το έκανες τούβλο όπως λέει και ο Νίκος. Αν κλειδώσεις τον bootloader σημαίνει ότι επιστρέψουν τα διάφορα signature checks και ότι άλλο έχει, τα οποία εαν δεν περάσουν τότε δεν αφήνουν το boot του τηλεφώνου. Αλλά αν είσαι custom, γιατί να θες κλειδωμένο bootloader. Δεν έχει λογική αυτό.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αν το επαναφέρεις σε stock πρώτα, ναι μπορείς να ξανακλειδώσεις

 

Θέλει προσοχή όμως γιατί αν κλειδώσεις με κάτι να μην είναι όπως πρέπει, θα γίνει τούβλο

 

Διάβασε πρώτα σχετικές οδηγίες στο xda να σιγουρευτείς για το τι κάνεις πριν το κλείδωμα

 

Ενω ειναι σε μη stock λογισμικο κλπ εννοω αν γινεται, οχι, αφου γυρισει σε stock

Link to comment
Share on other sites

Ενω ειναι σε μη stock λογισμικο κλπ εννοω αν γινεται, οχι, αφου γυρισει σε stock

 

Όχι από όσο γνωρίζω δεν γίνεται για τους παραπάνω λόγους που σου είπα. Και δεν έχει και καμία λογική το να γίνει. Δεν κερδίζεις κάτι. Κάθε άλλο... χάνεις την ευελιξία και τις δυνατότητες που σου παρέχει. (αν υποθέσουμε ότι γίνεται)

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ενω ειναι σε μη stock λογισμικο κλπ εννοω αν γινεται, οχι, αφου γυρισει σε stock

 

Αφενός δε γίνεται, αφετέρου ποιος ο λόγος; :confused:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ενω ειναι σε μη stock λογισμικο κλπ εννοω αν γινεται, οχι, αφου γυρισει σε stock

 

Εξορισμού δεν γίνεται

Ο κλειδωμένος bootloader διασφαλίζει ακριβώς αυτό, ότι δεν έχει πειραχτεί τίποτα απολύτως

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 2 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...