Jump to content

Huawei Mate 10 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν είναι. Αλλά υπάρχει επιλογή στις ρυθμίσεις να δέχεσαι κλήσεις σαν "dual active" με προώθηση κλήσεων.

Ευχαριστώ για την απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, με το τελευταίο update (που εννοείται ακόμα δε μου έχει έρθει) είδατε κάποια βελτίωση ή μόνο τα προβλήματα που έχει προαναφέρει ο φίλος;
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, με το τελευταίο update (που εννοείται ακόμα δε μου έχει έρθει) είδατε κάποια βελτίωση ή μόνο τα προβλήματα που έχει προαναφέρει ο φίλος;

 

Βασικα απο εδω μονο ο Poliths το εχει παρει και ο φιλος ο οποιος ειναι ο μονος μεχρι και στο xda με το προβλημα αυτο.

Μπορει να μην του εκαστε η ενημερωση και να πρεπει να παει στο service.

Εγω την περιμενω να δω αν ενεργοποιει το VoLTE της Vodafone (οχι οτι το χρειαζομαι αλλα ετσι για να ξερουμε).

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Βασικα απο εδω μονο ο Poliths το εχει παρει και ο φιλος ο οποιος ειναι ο μονος μεχρι και στο xda με το προβλημα αυτο.

Μπορει να μην του εκαστε η ενημερωση και να πρεπει να παει στο service.

Εγω την περιμενω να δω αν ενεργοποιει το VoLTE της Vodafone (οχι οτι το χρειαζομαι αλλα ετσι για να ξερουμε).

Οι λοιποί συγγενείς, καλό 2020! Μια χαρά κρατάει ακόμα.. Το μόνο που μου έχει βγάλει τελευταία, είναι που ενώ έχω τούμπανο wifi μου λέει ότι περάσατε στα δεδομένα κινητής τηλεφωνίας.. Ενώ, δεν έχω ενεργοποιήσει το WI-FI+..

Link to comment
Share on other sites

Βασικα απο εδω μονο ο Poliths το εχει παρει και ο φιλος ο οποιος ειναι ο μονος μεχρι και στο xda με το προβλημα αυτο.

Μπορει να μην του εκαστε η ενημερωση και να πρεπει να παει στο service.

Εγω την περιμενω να δω αν ενεργοποιει το VoLTE της Vodafone (οχι οτι το χρειαζομαι αλλα ετσι για να ξερουμε).

 

Γεια στη παρέα.

Τελικά απευθύνθηκα και στο xda με αποτέλεσμα να μου πούνε ότι το πρόβλημα ενδέχεται να είναι στις φτηνές εφαρμογές που χρησιμοποιούν τα ρολόγια και το πως συνδέονται με τις εφαρμογές καιτα τηλέφωνα (I know about such apps because I already had such experience with a cheap smartband app. I couldn't make them go away from the curtain in earlier versions of operating system. That's why I switched to Huawei band. So I'm thinking that your problem is system related. These bands connect with app, but also with phone. They, however, don't need to be connected all the time, since they sync in bursts, every some time. At least that's my experience with this).

Βέβαια ουδέποτε είχα πρόβλημα με αυτές τις εφαρμογές στο παρελθόν, είτε με τις εκδόσεις της huawei (από τον Δεκέμβριο 2018), είτε με τα LG G3, p9 Lite, Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 edition).

 

Τελικά δοκίμασα downgrade και επιστροφή στην .306 που είχα και δοκίμασα χωρίς ολικό στήσιμο με τις εφαρμογές mifit & garmin connect και όλες οι ειδοποιήσεις (κουρτίνα, οθόνη κλειδώματος και τελεία) δουλεύουνε όπως πρέπει και εάν κλείσω τις εφαρμογές από κουμπί App Overview (τετράγωνο), είτε με τον κάδο ανακύκλωσης ή με σύρσιμο προς τα άνω, αυτές όντως κλείνουν και εξαφανίζονται από κουρτίνα και οθόνη κλειδώματος.

Επίσης φεύγει η τελεία από τις εφαρμογές και γίνεται unpair των ρολογιών από αυτές, αυτή είναι και η επιβεβαίωση ότι όντως κλείσανε και σωστά κλείσανε .

Να διευκρινίσω ότι αν πάω να συνδέσω μέσω bluetooth τα ρολόγια δεν συνδέονται με το κινητό και ζητάει να συνδεθούν με τις εφαρμογές τους.

 

Επειδή επιμένει να μου ζητάει την αναβάθμιση σε .330 είπα να την ξανακάνω μήπως και δεν έκαστε καλά την πρώτη φορά (όπως είπε και ο φίλος PapaDarxon αλλά και πάλι τα ίδια.

 

Τελικά πάλι downgrade και επιστροφή στην .306 και περιμένω κάποια νεότερη.

 

Το μόνο "άσχημο" είναι ότι όταν κάνω downgrade κατά τη επανεκκίνηση μου έβγαλε το παρακάτω μήνυμα:

 

"Data partition severely corrupted. To reset your

device, please format the data

partition."

 

Με τις παρακάτω επιλογές:

"Low-level format data partition"

"Shutdown"

 

Αν επιλέξω "Shutdown" μου ξαναβγάζει το μήνυμα, δεν προχωράει.

 

Με το Low-level format data partition εκκινεί κανονικά και όλα καλά. (και volte, vowifi.......)

Επίσης παρατήρησα ότι το κινητό πλέον είναι ως c432e6r1p12 και όχι c432e4r1p11 που ήταν.

 

Αυτά με την .330

Ελπίζω να μην σας κούρασα.

 

 

 

however, don't need to be connected all the time, since they sync in bursts, every some time. At least that's my experience with this.

Link to comment
Share on other sites

Έσκασε και η 330, αντε να δούμε τι θα δούμε.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Έσκασε και η 330, αντε να δούμε τι θα δούμε.

 

Για δες PapaDarxon.

 

Εαν έχεις και το MiFit, τσέκαρε σε παρακαλώ.

Επίσης η νέα έκδοση του "ο Καιρός"(9.1.0.336) όχι ακριβώς κολλάει όταν αλλάζεις πόλεις αλλά δεν είναι τόσο ομαλή/smooth.

Γι' αυτό έβαλα την 9.1.1.310 και όλα smooth. Δεν ήταν ούτε αυτό ιδέα μου.

 

Επίσης το update που μου βγάζει τώρα είναι 3,79GB , ενώ την πρώτη φορά 3,94GB.

Γιατί αυτό?

 

Για τσέκαρε και πες μας.

 

Ευχαριστώ.

Edited by nikolasGG
Link to comment
Share on other sites

Για δες PapaDarxon.

 

Εαν έχεις και το MiFit, τσέκαρε σε παρακαλώ.

Επίσης η νέα έκδοση του "ο Καιρός" όχι ακριβώς κολλάει όταν αλλάζεις πόλεις αλλά δεν είναι τόσο ομαλή/smooth.

Για τσέκαρε και πες μας.

 

Ευχαριστώ.

 

Δεν δουλευω bands/clocks και η εφαρμογη καιρος τρωει σουτ διοτι δεν μου χρειαζεται.

Μια φορα που επιασε ξαφνικη μπορα αυτο ακομα εδειχνε οτι εχει ηλιοφανεια κι επρεπε να μπω στην εφαρμογη να κανω ανανεωση.

Αν ειναι να πρεπει να κανω ανανεωση ή να περιμενω ποτε θα κανει αυτο τοτε καλυτερα μπαινω στην σελιδα και εχω αμεση ενημερωση.

 

Το version E4xxx οπου γινεται E6xxx μπορει να αλλαζει κατι ωστε να υποστηριζει και παλι μικρα updates.

 

Ενημερωτικα εχει Security patch 6 Οκτωβριου αλλα με Kernel Patch 6 Νοεμβριου.

Ακομα μετα την αναβαθμιση χρειαζεται καθαρισμο δεδομενων το Google Play Store.

 

Θεματα εκτος του PlayStore δεν ειδα αλλα και που να δω μεσα σε ουτε μιση ωρα.

Μπαταρια θα δουμε.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλευω bands/clocks και η εφαρμογη καιρος τρωει σουτ διοτι δεν μου χρειαζεται.

Μια φορα που επιασε ξαφνικη μπορα αυτο ακομα εδειχνε οτι εχει ηλιοφανεια κι επρεπε να μπω στην εφαρμογη να κανω ανανεωση.

Αν ειναι να πρεπει να κανω ανανεωση ή να περιμενω ποτε θα κανει αυτο τοτε καλυτερα μπαινω στην σελιδα και εχω αμεση ενημερωση.

 

Το version E4xxx οπου γινεται E6xxx μπορει να αλλαζει κατι ωστε να υποστηριζει και παλι μικρα updates.

 

Ενημερωτικα εχει Security patch 6 Οκτωβριου αλλα με Kernel Patch 6 Νοεμβριου.

Ακομα μετα την αναβαθμιση χρειαζεται καθαρισμο δεδομενων το Google Play Store.

 

Θεματα εκτος του PlayStore δεν ειδα αλλα και που να δω μεσα σε ουτε μιση ωρα.

Μπαταρια θα δουμε.

 

Χαχαχα την έχει πατήσει δλδ. Όντως το πιο γρήγορο update που έχει είναι κάθε μία ώρα, άλλον καιρό θα δεις έξω.

Εγώ και με επαναφορά και στήσιμο απ την αρχή τα ίδια είχα.

 

Δλδ το κάνουν οι εφαρμογές που δεν φεύγουν από την κουρτίνα ειδοποίησης με σύρσιμο ή με τον κάδο της κουρτίνας και βγάζουν το γραναζάκι όταν σύρεις προς τα δεξιά ή αριστερά (οι άλλες φεύγουν).

Πιθανόν αυτές που "κλειδώνουν"/ συνδέονται με εξωτερικές συσκευές μέσω bluetooth απ' ευθείας παρακάμπτοντας το pair με το κινητό. Δεν θα τις δεις δλδ όπως κάποιες άλλες μόνιμα στις pair συσκευές.

Αυτές και να τις κλείσεις από το App Overview (τετράγωνο κουμπί που εμφανίζει τις εφαρμογές που έχεις ανοιχτές) και να σου γράψει ότι "Το τηλέφωνό σας τώρα λειτουργεί στη βέλτιστη κατάσταση", παραμένουν στην μπάρα, στη οθόνη κλειδώματος καθώς και η βούλα στην εφαρμογή. Πρέπει είτε να βγάλεις εντελώς τις ειδοποιήσεις από αυτού του είδους τις εφαρμογές ή να κάνεις πάντα force close όταν δεν τις χρησιμοποιείς.

Αυτό δεν το έκανε ούτε στις εκδόσεις 8.0, 9.0 και 9.1 έως και την .306

 

Δες εάν έχει τέτοιες εφαρμογές και πες μας.

 

Καλή απόλαυση της νέας έκδοσης.

Edited by nikolasGG
Link to comment
Share on other sites

Με την 330 δουλεύει και το VoLTE της Vodafone

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ξαναέβαλα την 330 για να δοκιμάσω καλύτερα τις ειδοποιήσεις από εφαρμογές όπως του MiFit.

Κάπου πάω να καταλήξω, βρήκα έναν τρόπο να διώξω τα εικονίδια της εφαρμογής από την μπάρα, την κουρτίνα και την οθόνη κλειδώματος χωρίς να χάσω τις ειδοποιήσεις στο ρολόι μου.

 

Επίσης ενώ στις παλαιότερες εκδόσεις για να κάνεις pair με τις συσκευές ήθελε τις εφαρμογές τους (ιδίως η garmin είχε πρόβλημα με την huawei), βλέπω με την 330 να ζητάει μεν και πάλι τις εφαρμογές τους , MiFit & Garmin Connect, αν πατήσεις μια φορά στις συσκευές Mi Band 4 & Forerunner 235 αντίστοιχα, ΟΜΩΣ πλέον εάν πατήσεις παρατεταμένα πάνω στις συσκευές θα κάνει pair και θα ανέβει στην επάνω γραμμή(μόνιμα σε ζεύξη) και όποτε ανοίγουμε το bluetooth αυτό συνδέεται άμεσα με τα ρολόγια.

Πιθανόν να παίζει κάποιο ρόλο αυτή η δυνατότητα πλέον σε συνδυασμό με την επικοινωνία των εφαρμογών με τα ρολόγια και έχουμε αυτά τα περίεργα.

 

Θα σας ενημερώνω.

Edited by nikolasGG
Link to comment
Share on other sites

2 χρονάκια και είναι καινούργιο και κουκλί. Εάν δε πάρει την 10 και είναι οκ. Πάει και για 3ο χρόνο

 

Τα ίδια και εδώ. Δε βρίσκω ακόμα λόγο για να σκάσω λεφτά για καινούριο με τα ιδια που το πήρα (450). Με καλύπτει σε όλα και η μπαταρία ακόμα δεν έχει πέσει. Ούτε καν reset δεν το έχω κάνει. Σκυλί (και πανέμορφο). Ειδικά όταν το βγάζω από τη θήκη πάντα με εντυπωσιάζει ξανα :).

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια και εδώ. Δε βρίσκω ακόμα λόγο για να σκάσω λεφτά για καινούριο με τα ιδια που το πήρα (450). Με καλύπτει σε όλα και η μπαταρία ακόμα δεν έχει πέσει. Ούτε καν reset δεν το έχω κάνει. Σκυλί (και πανέμορφο). Ειδικά όταν το βγάζω από τη θήκη πάντα με εντυπωσιάζει ξανα :).

 

Ακριβώς... 2 χρόνια.. Είμαι στο τσακ να βγάλω εντελώς τη θήκη και το tempered.. Να το χαρώ pure..Αλλά, το μικρόβιο της γρατζουνιάς, με αποθαρρύνει τελευταία στιγμή!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς... 2 χρόνια.. Είμαι στο τσακ να βγάλω εντελώς τη θήκη και το tempered.. Να το χαρώ pure..Αλλά, το μικρόβιο της γρατζουνιάς, με αποθαρρύνει τελευταία στιγμή!

 

Μην κάνεις το λάθος. Ο διάβολος παραμονεύει! :worry:

Και γώ πραγματικά δεν βρίσκω λόγω αλλαγής. Πήρα και ένα Xiaomi mi A3 δώρο στην γυναίκα για τις γιορτές (για να έχω να σκαλίζω :D)

και πάμε για ένα χρόνο ακόμη με το κουκλί μας.

Edited by panoszavra
Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Μην κάνεις το λάθος. Ο διάβολος παραμονεύει! :worry:

Και γώ πραγματικά δεν βρίσκω λόγω αλλαγής. Πήρα και ένα Xiaomi μι A3 δώρο στην γυναίκα για τις γιορτές (για να έχω να σκαλίζω :D)

και πάμε για ένα χρόνο ακόμη με το κουκλί μας.

 

Χαχαχα.. Έκανα την υπέρβαση κι έβαλα την original flip case,που αφήνει ακάλυπτο το κινητό περιφερειακά.. Ωραίο σε εμφάνιση, αλλά με το tempered δεν κλείνει εντελώς το πορτάκι.. Άσε, που σε 2μερες, είδα κάτι ψήγματα γρατζουνιάς

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα.. Έκανα την υπέρβαση κι έβαλα την original flip case,που αφήνει ακάλυπτο το κινητό περιφερειακά.. Ωραίο σε εμφάνιση, αλλά με το tempered δεν κλείνει εντελώς το πορτάκι.. Άσε, που σε 2μερες, είδα κάτι ψήγματα γρατζουνιάς

 

https://www.ebay.com/itm/For-Huawei-P30-Pro-Mate-20-Frameless-Transparent-Hard-Matte-Back-Ring-Case-Cover/223579290510

 

Δοκιμασε αυτην, βολευει πολυ στα gestures αλλα απο προστασια δεν προσφερει πολλα, θελει προσοχη.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

https://www.ebay.com/itm/For-Huawei-P30-Pro-Mate-20-Frameless-Transparent-Hard-Matte-Back-Ring-Case-Cover/223579290510

 

Δοκιμασε αυτην, βολευει πολυ στα gestures αλλα απο προστασια δεν προσφερει πολλα, θελει προσοχη.

Έχω 15 θήκες.. Όλη τη γκάμα.. Από απλές διαφανες μέχρι , spigen, nillkin, Huawei κτλ.. Τελευταία είχα βολευτεί μια look carbon.. Τώρα έβαλα την original..

Link to comment
Share on other sites

Το βγαλα τελείως από την θήκη μόνο tempered glass. Θέλω να χαρώ την ομορφιά...

 

Ωχχχχχχχ.. Καλή τύχη

Link to comment
Share on other sites

Το tempered glass το έχω βγάλει εδώ και καιρό, την original θήκη όμως δε τη βγαζω με τίποτα. Καλύτερα να μου μείνει το τηλέφωνο σώο και αβλαβές πάρα να το απολαμβάνω γυμνό και να το κλαίω.

 

Η 330 ( όχι BMW!!! ) μου ήρθε και μένα, τι κάνουμε όταν δεν έχουμε ιδέα από hi suite και ολα τα αλλα τα περιεργα και το μονο που ξέρουμε είναι η επανεκκίνηση ..... ;

 

Στάλθηκε από το SM-T585 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

past --> nokia 6110, 6310 & 8850 silver, sony ericsson K750i & W810i, samsung DUAL B7722 & samsung DUAL GRAND NEO, samsung S6, Huawei mate 10 pro, Redmi note 8 pro, Redmi note 10 pro,
current --> Samsung TabA T585 4G , Redmi Note 11 pro 5G-->

Link to comment
Share on other sites

Η 330 που την έχω μερικές μέρες δεν μου έχει βγάλει κανένα θέμα πάρα μόνο ότι μετά την ενημέρωση ήθελε ένα καθαρισμό δεδομένων στο playstore.

 

Για μπαταρία όσοι ρωτήσουν δεν παρατήρησα κάποια αλλαγή ούτε προς το καλύτερο ούτε προς το χειρότερο.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω περάσει την .330 χωρίς κάποια προβλήματα.

 

Η μπαταρία όπως ανέφεραν και οι φίλοι πιο πάνω, στα ίδια επίπεδα, με εξαίρεση την 1η μέρα που είχε φάει σκάλωμα το Play Services και ρουφούσε την μπαταρία. Μετά την 1η μέρα έστρωσε μόνο του.

 

Τέλος σχετικά με το VoLTE σε Vodafone σε εμένα δεν εμφανίστηκε κάποια επιλογή. Δεν είμαι σίγουρος βέβαια ότι η Vodafone υποστηρίζει VoLTE, στο site τους γράφουν μόνο για VoWiFi. Έχω δίκαρτο και η Cosmote έχει κανονικά επιλογή για VoLTE στις ρυθμίσεις.

 

Και στην Cosmote και στην Vodafone εμφανίζει επιλογή για VoWiFi στις ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Mate 10 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...