Jump to content

Huawei Mate 10 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εντελώς φιλικά αν μπορείς να ακυρώσεις την παραγγελία και το δάνειο να το κάνεις. Εναλλακτικά βρες κάποιον που να το θέλει και πούλησε το μόλις το παραλάβεις. Ίσως να είμαι υπερβολικός (και να μην μου πέφτει και λόγος) αλλά δεν αξίζει να χρωστάς στην τράπεζα για ένα χαζοκινητό (ότι μάρκα και αν είναι).
Εγώ από την άλλη,αν οι δόσεις είναι άτοκες, θεωρώ βλακεία να δώσω τα λεφτά μπροστά :)

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς φιλικά αν μπορείς να ακυρώσεις την παραγγελία και το δάνειο να το κάνεις. Εναλλακτικά βρες κάποιον που να το θέλει και πούλησε το μόλις το παραλάβεις. Ίσως να είμαι υπερβολικός (και να μην μου πέφτει και λόγος) αλλά δεν αξίζει να χρωστάς στην τράπεζα για ένα χαζοκινητό (ότι μάρκα και αν είναι).

 

Φίλε gpgalanis, ευχαριστώ για την συμβουλή σου (ούτως ή άλλως αυτό ζητώ με το μήνυμα μου), αλλά αν πρόσεξες μια αποστροφή του μηνύματος μου (καταναλωτικό αμόκ γάρ!) θα καταλάβεις ότι αυτή η "αρρώστεια" του καταναλωτισμού. δύσκολα βρίσκει γιατρειά!:O

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συγνώμη παιδιά αλλά το συγκεκριμένο τηλέφωνο όταν κάποιος το ξεσφραγίσει και το πιάσει στα χέρια του χωρίς θήκη ,είναι μάλλον απίθανο να το δώσει πίσω.Εγώ πάω στοίχημα ότι θέλετε ότι ο φίλος θα γράψει εδώ τα καλύτερα.Και ξανα λέω ότι στοίχημα θέλετε.Μάλιστα αν χάσω δίνω δώρο και την πεθερά μου....

Αυτό ακριβώς "φοβάμαι", μήπως φάω κόλλημα. Μεταξύ μας προτιμώ ως δώρο το P9 lite απο την πεθερά σου!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την άλλη,αν οι δόσεις είναι άτοκες, θεωρώ βλακεία να δώσω τα λεφτά μπροστά :)

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κ εγώ φίλε μ ψωνίζω πάντα με πιστωτική και άτοκες δόσεις!Έτσι πήρα και το Mate ;)

Past:Samsung Galaxy SIII,IPhone 4s,Lg G2 Mini, HTC One M8,Motorola Moto G(2014),Samsung Galaxy A5,Iphone 6 Plus,LG V10,Samsung Galaxy S7 Edge,OnePlus 3T, Xiaomi Redmi Note 4,Huawei P10

 

Current: Huawei Mate 10 Pro

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ φίλε μ ψωνίζω πάντα με πιστωτική και άτοκες δόσεις!Έτσι πήρα και το Mate ;)
Όλα είναι σχετικά. Προτιμώ να αγοράσω κάτι που μπορώ να το ξεχρεώσω με την μια από το να το πληρώνω για ένα χρόνο. Το κινητό ας πούμε μπορεί να το χάσεις ή να σου σπάσει την επόμενη τής αγοράς, αν δεν σε ενοχλεί να πληρώνεις για κάτι που μπορεί να μην έχεις & κάθε μήνα με την πληρωμή να το θυμάσαι οκ. Εγώ δεν μπορώ.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι σχετικά. Προτιμώ να αγοράσω κάτι που μπορώ να το ξεχρεώσω με την μια από το να το πληρώνω για ένα χρόνο. Το κινητό ας πούμε μπορεί να το χάσεις ή να σου σπάσει την επόμενη τής αγοράς, αν δεν σε ενοχλεί να πληρώνεις για κάτι που μπορεί να μην έχεις & κάθε μήνα με την πληρωμή να το θυμάσαι οκ. Εγώ δεν μπορώ.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το καλύτερο είναι αυτό που λες και αυτό έκανα μέχρι πριν 1-2 χρόνια,αλλά πλέον με γυναίκα, παιδιά και πολλές υποχρεώσεις το να τα δίνω λίγα λίγα με βολεύει!Είναι αναλόγως τι βολεύει τον καθένα!

Past:Samsung Galaxy SIII,IPhone 4s,Lg G2 Mini, HTC One M8,Motorola Moto G(2014),Samsung Galaxy A5,Iphone 6 Plus,LG V10,Samsung Galaxy S7 Edge,OnePlus 3T, Xiaomi Redmi Note 4,Huawei P10

 

Current: Huawei Mate 10 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι αυτό που λες και αυτό έκανα μέχρι πριν 1-2 χρόνια,αλλά πλέον με γυναίκα, παιδιά και πολλές υποχρεώσεις το να τα δίνω λίγα λίγα με βολεύει!Είναι αναλόγως τι βολεύει τον καθένα!

 

Αυτό ακριβώς!:)

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη παιδιά αλλά το συγκεκριμένο τηλέφωνο όταν κάποιος το ξεσφραγίσει και το πιάσει στα χέρια του χωρίς θήκη ,είναι μάλλον απίθανο να το δώσει πίσω.Εγώ πάω στοίχημα ότι θέλετε ότι ο φίλος θα γράψει εδώ τα καλύτερα.Και ξανα λέω ότι στοίχημα θέλετε.Μάλιστα αν χάσω δίνω δώρο και την πεθερά μου....
Χωρίς θήκη το έχω μέσα στο σπίτι και όταν βγαίνω για ποτό . Όπως έκανα με όλα τα κινητά . Στη δουλειά μόνο θήκη . Κ άμα πέσει έπεσε,τι να κάνουμε..
Εγώ από την άλλη,αν οι δόσεις είναι άτοκες, θεωρώ βλακεία να δώσω τα λεφτά μπροστά :)

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σωστός

 

Sent from Mate 10 pro

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι αλλο εγω παιδια? Οσοι το δουλευεται με 2 sim , βλεπετε μεγάλη διαφορά στη μπαταρία σε σχέση με τη 1?

Ναι. Αντί να το βάλω το βράδυ για φόρτιση με 60% το βάζω με 50.

 

Το έχεις σε ρύθμιση 4g/3g/2g από ότι κατάλαβα.Ποιό πολύ μου μοιάζει ότι από το σημείο που έκανες την κλήση δεν βρήκε 4g δίκτυο και μίλαγες 3g γιαυτό και έφυγε το 4g από την μπάρα.Εγώ προσωπικά το έχω μόνιμα 3g/2g για τις κλήσεις ώστε να μην ψάχνει για 4g και καταναλώνει μπαταρία και όταν θέλω δεδομένα το γυρίζω σε 4g/3g/2g.

 

Σοβαρά κάνεις όλα αυτά για να γλυτώσεις μπαταρία; πόσες μέρες το αφήνεις αφόρτιστο

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάσει κάποτε σε ένα νήμα για αυτό το τρικ αλλά μετά από αυτό που είπες κατάλαβα το μέγεθος της ανοησίας μου.Λαμβάνοντας μάλιστα υπόψιν την μπαταρία του pro και την ταχυφόρτιση του ,πλέον τρέχω σε 4g/3g/2g για όλα και μόνιμα.
Link to comment
Share on other sites

S8 ειχα κι εγω και νομιζω πως το mate συνολικα ειναι καλυτερο. Τωρα στη συγκεκριμενη φωτο που συζητατε, προσωπικα δε μου αρεσει ουρανος του mate, προτιμω τον μαυρο του s8 αλλα απο την αλλη στην κατω μερια της φωτογραφιας υπαρχει ενα ολοκληρο αυτοκινητο παρκαρισμενο που το s8 δεν ειδε ενω στο mate φαινεται ολοκαθαρα.

 

- Οι δύο φωτογραφίες δεν είναι την ίδια ημερομηνία, Nοέμβριο η μία, Αύγουστο η άλλη

- το κάδρο δεν είναι ακριβώς το ίδιο...στο mate η λάμπα στο κάτω μέρος είναι πολύ πιο μέσα στη φωτογραφία και καταγράφεται περισσότερο το φως της...στο S8+ η λάμπα είναι στην άκρα δεξιά γωνία...

- το αυτοκίνητο που λες δεν είναι καν εκεί στη δεύτερη φωτογραφία

 

Ποιο s8 ρε φίλε. Το s7 έχει καλύτερη κάμερα από το mate το s8 είναι έτη φωτός μπροστά.. :D

 

O τρολαδόρος του νήματος....φταίει για ολα τα άτιμο λογισμικό, αλλά δεν ξέρει ποιά έκδοση το διόρθωσε και ποιά χαλούσε τις φωτογραφίες

...ας βαράμε παλαμάκια για το νέο μας απόκτημα, είναι πολύ πιο γόνιμη ενασχόληση...

Εγώ δεν είχα το S7, αλλά γίνεται πιο πειστικό το τρολάρισμα, να παρουσιάσεις κάποιον άλλο ως fanboy..προβολή λέγεται αυτό...

 

Έπειτα, δεν είπα ότι είναι υπερέχει παντού η κάμερα των Samsung (πολύ περισσότερο πως είναι "έτη φωτός μπροστά", αλλά αν τρολάρεις αυτά δεν σε νοιάζουν)

...φαίνεται όμως να υπερέχει στην καταγραφή λεπτομέρειας και υφής, εκεί που μπορεί να την αποδώσει σωστά...

 

...γιατί το Mate 10 pro, προσπαθεί να υποκαταστήσει τη λεπτομέρεια με sharpening και πηδάει τη σκηνή...

 

...δείτε το παράδειγμα στη δοκιμή του gsmarena, πώς αποδίδει έναν τοίχο το Mate 9 και το Mate 10 και θα καταλάβετε τί εννοώ,,,

https://www.gsmarena.com/huawei_mate_10_pro-review-1679p7.php

mate10-mate9.jpg

(αριστερά Mate 10 pro - δεξιά Mate 9)

 

Κι όπως είπα, σημασία έχει να γνωρίζει κανείς τις προτεραιότητές του και να τις ζυγίζει σωστά...αν καλύπτεται κάποιος με κάμερα φτηνότερου κινητού, γιατί να σκάσει 800€ για κάποιο που έχει πρόσθετα που δεν τον ενδιαφέρουν;

ούτε η 18:9 οθόνη μου αρέσει, ούτε 128γίγα χρειάζομαι...εκεί μπορώ να συμβιβαστώ.

 

Οπως εχω ξαναπει το s8 το ειχα. Οι φωτο που μας βαζεις για συγκριση καταρχην μονο μια ειναι οι ιδιες αρα εκει θα εστιασω μονο. Δηλ εσενα σου αρεσει του s8 που ειναι ολη μαυρη και δν βλεπεις τπτ?Του mate δειχνει πολυ πιο φυσικη . Στο κατω μερος που εχει λαμπα ο δρομος στο εχει τραβηξει πολυ καλα,εν αντιθεσει με το s8 Που το εχασε . Στο πισω μερος αυτο που βλεπει το ματι σου πιο σωστα τραβηχτηκε με το Μate. Οταν εχεις φωτα σε μια πολη ,ο ουρανος δεν φαινεται ποτε καταμαυρος. Βλεπεις πιο ανοιχτο μαυρο σαν αντανακλαση των φωτων που το τραβηξε το mate. Το s8 τραβηξε κοινως μια μαυριλα. Στα ματια τα δικα μου σαφως καλυτερη κ πιο φυσικη ειναι του mate

Δεν είναι δικές μου οι φωτό, είναι άλλου χρήστη...έδωσα, όπως έγραψα, τις πιο συγκρίσιμες που βρήκα...

...γιατί κάποιοι δεν κάνουν τον κόπο να τεκμηριώσουν τα λεγόμενά τους με παραδείγματα φωτογραφιών από κινητά που είχαν...

Mate 10 pro

S8 plus Town hall night

 

1) Του Mate γεμίζει τον ουρανό με θόρυβο...και στο S8+ φαίνεται ο ουρανός πάνω από τη πλατεία πιο φωτισμένος, χωρίς τον βαρύ θόρυβο του Mate 10...

2) Κάθε πηγή φωτός στο Mate 10 είναι "καμμένη", μειώνοντας και τη λεπτομέρεια στα γύρω σημεία, κάτι που συμβαίνει πολύ λιγότερο με το S8

3) Τα χρώματα γενικά στο S8+ φαίνονται φυσικότερα...γενικά η φωτο μοιαζει λιγότερο "εξεργασμένη".

 

Δεν μπορώ να καταλάβω πώς εκτιμάς ότι η φωτό του Mate είναι πιο κοντά σε αυτό που βλέπεις με τα μάτια σου σε σχέση με το S8, πραγματικά.

 

Δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι είναι χωρίς λόγο.

Πάντως εγώ παιδιά έχω πάθει πλάκα με την φωτογραφία του σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Όχι σκοτάδι. Χαμηλού φωτισμού. Αυτό με ενδιαφέρει. Να βγάζω φωτογραφίες την νύχτα τα παιδιά μου. Δεν σκοπεύω να τα κλειδώνω στο ψυγείο πριν τα βγάλω οπότε δεν ξέρω σε τελείως σκοτάδι τι βγάζει.

 

Σε πραγματικές συνθήκες, και σε πραγματικές φωτογραφίες, δεν έχει αντίπαλο από όσα έπιασα στα χέρια μου. (δεν έχω δει το pixel 2 μόνο από τα καινούργια)

 

Για το s7 που λέει ο φίλος απλά γελάω. Το είχε ο κολλητός μου και όταν έβγαζα τα παιδιά μου και μου έστελνα με μέιλ Τις φωτογραφίες νόμιζα ότι ήταν αλλουνού παιδιά... Τώρα αν θέλετε τηλέφωνο για να τραβάει τα κεραμίδια του γείτονα 1.00 τα μεσάνυχτα χωρις φεγγάρι και ενώ έχει διακοπή η ΔΕΗ, τότε ίσως είναι καλύτερο το s7 δεν ξέρω.

Ωχ, έπεσε το βαρύ πυροβολικό της συνωμοσιολογίας...έλα, πες ποιός είναι ο λόγος;

 

...να εκλάβω αυτή τη διατύπωση ως ισχυρισμό;...εννοείς μήπως ότι το S7 είναι καλύτερο στο απόλυτο σκοτάδι, αλλά στον χαμηλό φωτισμό δεν αναγνωρίζονται τα πρόσωπα; Εκεί είναι η αδυναμία των S7-s8;; στο θόρυβο στον χαμηλό φωτισμό;

Πάτε μερικοί να υπερασπιστείτε τις υποκειμενικές σας εντυπώσεις και το κάνετε τόσο χοντροκομμένα που υπογραμμίζετε το παράδοξο των λεγομένων σας

 

 

Όπως και νά' χει προφανώς δεν υπάρχει διάθεση για ουσιαστική συζήτηση, είναι πολύ πρόσφατη η αγορά φαίνεται κι υπερισχύει ο ενθουσιασμός...ξεχαρμανιάστε ελεύθερα...

 

από "υπευθυνότητα" προς όσους διαβάζουν, μόνο ότι το Mate 10 pro δεν έχει αντίπαλο θα πρέπει να γράφεται...

...όσοι θέλουμε να ξέρουμε τί ακριβώς αγοράζουμε, είμαστε άσχετοι κι υστερόβουλοι....

 

Παραθέτω για τελευταία φορά μερικούς συνδέσμους σε φωτογραφίες και αξιόπιστα εργαλεία μέτρησης, καθώς και σχόλια αυτών που τις διεξήγαγαν...για όσους τυχόν ενδιαφέρονται...

https://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idType=5&idPhone1=8854&idPhone2=7945&idPhone3=8195

 

https://www.dxomark.com/testing-new-dxomark-mobile-protocol-summary/

 

https://www.dxomark.com/huawei-mate-10-pro-oustanding-still-image-performance/

https://www.dxomark.com/apple-iphone-x-top-performer-stills/

https://www.dxomark.com/samsung-galaxy-note-8-best-smartphone-zoom/

Link to comment
Share on other sites

- Οι δύο φωτογραφίες δεν είναι την ίδια ημερομηνία, Nοέμβριο η μία, Αύγουστο η άλλη....

 

Φίλε μου άστο. Εγώ που έχω και τα 2 (s8 plus και mate 10 Pro) και μάλιστα αν είναι να δώσω κάποιο θα είναι το s8 plus, τα περιέγραψα λίγο γενικά και δεν.... Οπότε το mate 10 είναι το καλύτερο φωτογραφικό κινητό και όλοι είμαστε ευτυχισμένοι. Παραπάνω χαλάει το νήμα και δεν υπάρχει λόγος.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνω να διαβάσω κάτι για την συσκευή που γουστάρω και έσκασα ένα κάρο λεφτά..... Έχω βαρεθεί να διαβάζω τις τόσες φαγωμαρες... Δεν είναι vs το θέμα... Σε λίγο θα τις πετάξουμε έξω στο τραπέζι να δούμε ποιος την έχει πιο μεγάλη... Ελεος δηλαδή.

Ας περιοριστουμε στα του τηλεφώνου παρακαλώ... Γράψτε τα καλά του, τα κακά του, ότι θέλετε...

Φιλικά και ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Σε αναμονή κι εμένα η παραγγελία μου από τις 3/1. Σήμερα έπειτα από 3 τηλέφωνα κι αφού είδα ξανά στο site του Κωτσόβολου ότι είναι άμεσα διαθέσιμο τους πήρα και τους είπα πως γίνεται να είναι άμεσα διαθέσιμο αλλά εγώ να το έχω πληρώσει και να μην μου το στέλνεται. Μου είπε ο υπάλληλος ότι έχω δίκιο και το έβαλε να μου το στείλουν από το κατάστημα της Νέας Ερυθραίας.

Το λέω σε περίπτωση που καθυστερήσουν κι άλλους μήπως να κάνετε κανένα τηλέφωνο και δεν σας ταλαιπωρήσουν επιπλέον.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Σε αναμονή κι εμένα η παραγγελία μου από τις 3/1. Σήμερα έπειτα από 3 τηλέφωνα κι αφού είδα ξανά στο site του Κωτσόβολου ότι είναι άμεσα διαθέσιμο τους πήρα και τους είπα πως γίνεται να είναι άμεσα διαθέσιμο αλλά εγώ να το έχω πληρώσει και να μην μου το στέλνεται. Μου είπε ο υπάλληλος ότι έχω δίκιο και το έβαλε να μου το στείλουν από το κατάστημα της Νέας Ερυθραίας.

Το λέω σε περίπτωση που καθυστερήσουν κι άλλους μήπως να κάνετε κανένα τηλέφωνο και δεν σας ταλαιπωρήσουν επιπλέον.

 

Κανεις πλακα τωρα! Εγω λεγοντας τους ακριβως το ιδιο πραγμα που ειπες κι εσυ μου ειπαν οτι απο λαθος (!!) δικο τους φαινεται οτι ειναι ακομα διαθεσιμο ενω στην πραγματικοτητα δεν ειναι!! ΟΚ...αυριο θα ξαναπαρω και θα πεσει γελιο...

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάσει κάποτε σε ένα νήμα για αυτό το τρικ αλλά μετά από αυτό που είπες κατάλαβα το μέγεθος της ανοησίας μου.Λαμβάνοντας μάλιστα υπόψιν την μπαταρία του pro και την ταχυφόρτιση του ,πλέον τρέχω σε 4g/3g/2g για όλα και μόνιμα.
Γενικά δεν είναι αστείο που συνειδητοποιεις σιγά σιγά πως όλα όσα κάναμε μεχρι τώρα για να βγει η μέρα τα θεωρούσαμε φυσιολογικά;

 

Εγώ πλέον αφήνω τα πάντα ανοικτά. Αφού με ρωτάει ο κόσμος πχ. Γιατί έχεις ανοικτό το nfc? Γιατί έχεις ανοικτό το WiFi tethering? Γιατί έχεις το aod?

 

Και η απάντηση απλή... Γιατί μπορώ!!!

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

- Οι δύο φωτογραφίες δεν είναι την ίδια ημερομηνία, Nοέμβριο η μία, Αύγουστο η άλλη

- το κάδρο δεν είναι ακριβώς το ίδιο...στο mate η λάμπα στο κάτω μέρος είναι πολύ πιο μέσα στη φωτογραφία και καταγράφεται περισσότερο το φως της...στο S8+ η λάμπα είναι στην άκρα δεξιά γωνία...

- το αυτοκίνητο που λες δεν είναι καν εκεί στη δεύτερη φωτογραφία

 

 

 

O τρολαδόρος του νήματος....φταίει για ολα τα άτιμο λογισμικό, αλλά δεν ξέρει ποιά έκδοση το διόρθωσε και ποιά χαλούσε τις φωτογραφίες

...ας βαράμε παλαμάκια για το νέο μας απόκτημα, είναι πολύ πιο γόνιμη ενασχόληση...

Εγώ δεν είχα το S7, αλλά γίνεται πιο πειστικό το τρολάρισμα, να παρουσιάσεις κάποιον άλλο ως fanboy..προβολή λέγεται αυτό...

 

Έπειτα, δεν είπα ότι είναι υπερέχει παντού η κάμερα των Samsung (πολύ περισσότερο πως είναι "έτη φωτός μπροστά", αλλά αν τρολάρεις αυτά δεν σε νοιάζουν)

...φαίνεται όμως να υπερέχει στην καταγραφή λεπτομέρειας και υφής, εκεί που μπορεί να την αποδώσει σωστά...

 

...γιατί το Mate 10 pro, προσπαθεί να υποκαταστήσει τη λεπτομέρεια με sharpening και πηδάει τη σκηνή...

 

...δείτε το παράδειγμα στη δοκιμή του gsmarena, πώς αποδίδει έναν τοίχο το Mate 9 και το Mate 10 και θα καταλάβετε τί εννοώ,,,

https://www.gsmarena.com/huawei_mate_10_pro-review-1679p7.php

mate10-mate9.jpg

(αριστερά Mate 10 pro - δεξιά Mate 9)

 

Κι όπως είπα, σημασία έχει να γνωρίζει κανείς τις προτεραιότητές του και να τις ζυγίζει σωστά...αν καλύπτεται κάποιος με κάμερα φτηνότερου κινητού, γιατί να σκάσει 800€ για κάποιο που έχει πρόσθετα που δεν τον ενδιαφέρουν;

ούτε η 18:9 οθόνη μου αρέσει, ούτε 128γίγα χρειάζομαι...εκεί μπορώ να συμβιβαστώ.

 

 

Δεν είναι δικές μου οι φωτό, είναι άλλου χρήστη...έδωσα, όπως έγραψα, τις πιο συγκρίσιμες που βρήκα...

...γιατί κάποιοι δεν κάνουν τον κόπο να τεκμηριώσουν τα λεγόμενά τους με παραδείγματα φωτογραφιών από κινητά που είχαν...

Mate 10 pro

S8 plus Town hall night

 

1) Του Mate γεμίζει τον ουρανό με θόρυβο...και στο S8+ φαίνεται ο ουρανός πάνω από τη πλατεία πιο φωτισμένος, χωρίς τον βαρύ θόρυβο του Mate 10...

2) Κάθε πηγή φωτός στο Mate 10 είναι "καμμένη", μειώνοντας και τη λεπτομέρεια στα γύρω σημεία, κάτι που συμβαίνει πολύ λιγότερο με το S8

3) Τα χρώματα γενικά στο S8+ φαίνονται φυσικότερα...γενικά η φωτο μοιαζει λιγότερο "εξεργασμένη".

 

Δεν μπορώ να καταλάβω πώς εκτιμάς ότι η φωτό του Mate είναι πιο κοντά σε αυτό που βλέπεις με τα μάτια σου σε σχέση με το S8, πραγματικά.

 

 

Ωχ, έπεσε το βαρύ πυροβολικό της συνωμοσιολογίας...έλα, πες ποιός είναι ο λόγος;

 

...να εκλάβω αυτή τη διατύπωση ως ισχυρισμό;...εννοείς μήπως ότι το S7 είναι καλύτερο στο απόλυτο σκοτάδι, αλλά στον χαμηλό φωτισμό δεν αναγνωρίζονται τα πρόσωπα; Εκεί είναι η αδυναμία των S7-s8;; στο θόρυβο στον χαμηλό φωτισμό;

Πάτε μερικοί να υπερασπιστείτε τις υποκειμενικές σας εντυπώσεις και το κάνετε τόσο χοντροκομμένα που υπογραμμίζετε το παράδοξο των λεγομένων σας

 

 

Όπως και νά' χει προφανώς δεν υπάρχει διάθεση για ουσιαστική συζήτηση, είναι πολύ πρόσφατη η αγορά φαίνεται κι υπερισχύει ο ενθουσιασμός...ξεχαρμανιάστε ελεύθερα...

 

από "υπευθυνότητα" προς όσους διαβάζουν, μόνο ότι το Mate 10 pro δεν έχει αντίπαλο θα πρέπει να γράφεται...

...όσοι θέλουμε να ξέρουμε τί ακριβώς αγοράζουμε, είμαστε άσχετοι κι υστερόβουλοι....

 

Παραθέτω για τελευταία φορά μερικούς συνδέσμους σε φωτογραφίες και αξιόπιστα εργαλεία μέτρησης, καθώς και σχόλια αυτών που τις διεξήγαγαν...για όσους τυχόν ενδιαφέρονται...

https://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idType=5&idPhone1=8854&idPhone2=7945&idPhone3=8195

 

https://www.dxomark.com/testing-new-dxomark-mobile-protocol-summary/

 

https://www.dxomark.com/huawei-mate-10-pro-oustanding-still-image-performance/

https://www.dxomark.com/apple-iphone-x-top-performer-stills/

https://www.dxomark.com/samsung-galaxy-note-8-best-smartphone-zoom/

Να σου κάνω μια ερώτηση; Την έχεις την συσκευή; Την είχες ; Έχεις σκοπό να την αγοράσεις;

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κανεις πλακα τωρα! Εγω λεγοντας τους ακριβως το ιδιο πραγμα που ειπες κι εσυ μου ειπαν οτι απο λαθος (!!) δικο τους φαινεται οτι ειναι ακομα διαθεσιμο ενω στην πραγματικοτητα δεν ειναι!! ΟΚ...αυριο θα ξαναπαρω και θα πεσει γελιο...

 

Κι εγώ πόρτα έφαγα, με την ίδια τοποθέτηση..

Link to comment
Share on other sites

Κανεις πλακα τωρα! Εγω λεγοντας τους ακριβως το ιδιο πραγμα που ειπες κι εσυ μου ειπαν οτι απο λαθος (!!) δικο τους φαινεται οτι ειναι ακομα διαθεσιμο ενω στην πραγματικοτητα δεν ειναι!! ΟΚ...αυριο θα ξαναπαρω και θα πεσει γελιο...

 

Όχι και μάλιστα όταν είπα ότι είναι διαθέσιμο στη σελίδα σας τώρα μου λέει ναι σε ένα κατάστημα και του λέω όχι κάνετε λάθος είναι διαθέσιμο σε 3. Το κοιτάζει ξανά και μου λέει ναι έχετε δίκιο θα βάλω να σας σταλεί αύριο. Τώρα αν όντως θα μου σταλεί αύριο μένουν μερικές ώρες για να το μάθω.

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνω να διαβάσω κάτι για την συσκευή που γουστάρω και έσκασα ένα κάρο λεφτά..... Έχω βαρεθεί να διαβάζω τις τόσες φαγωμαρες... Δεν είναι vs το θέμα... Σε λίγο θα τις πετάξουμε έξω στο τραπέζι να δούμε ποιος την έχει πιο μεγάλη... Ελεος δηλαδή.

Ας περιοριστουμε στα του τηλεφώνου παρακαλώ... Γράψτε τα καλά του, τα κακά του, ότι θέλετε...

Φιλικά και ευχαριστώ...

Πες τα, έχει κουράσει πολύ το πράγμα...
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνω να διαβάσω κάτι για την συσκευή που γουστάρω και έσκασα ένα κάρο λεφτά..... Έχω βαρεθεί να διαβάζω τις τόσες φαγωμαρες... Δεν είναι vs το θέμα... Σε λίγο θα τις πετάξουμε έξω στο τραπέζι να δούμε ποιος την έχει πιο μεγάλη... Ελεος δηλαδή.

Ας περιοριστουμε στα του τηλεφώνου παρακαλώ... Γράψτε τα καλά του, τα κακά του, ότι θέλετε...

Φιλικά και ευχαριστώ...

Φίλε μου άστο. Εγώ που έχω και τα 2 (s8 plus και mate 10 Pro) και μάλιστα αν είναι να δώσω κάποιο θα είναι το s8 plus, τα περιέγραψα λίγο γενικά και δεν.... Οπότε το mate 10 είναι το καλύτερο φωτογραφικό κινητό και όλοι είμαστε ευτυχισμένοι. Παραπάνω χαλάει το νήμα και δεν υπάρχει λόγος.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπάρχει και νήμα με φωτογραφίες και συγκρίσεις μπορείς να κάνεις ένα μίνι συγκριτικό και να βγουν πιο ασφαλή συμπεράσματα μιας και έχεις και τις 2 συσκευές, μέχρι εκείνη την στιγμή εγώ θα πιστεύω μόνο τα μάτια μου και τις φωτογραφίες που έχω στο pc, Τώρα για κάποιους που γράφουν για αντκειμενικοτητα μπορούν να δουν σχόλια μου για τις συσκευές που είχα και θα καταλάβουν, ειδικά στο κομμάτι κάμερα έχω γνώση και οι προτιμήσεις μου είναι να φωτογραφίζω τα παιδιά μου και εκεί το mate 10 έχει πολύ πιο φυσικό αποτέλεσμα από το s8 s8 plus που είχα

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

- Οι δύο φωτογραφίες δεν είναι την ίδια ημερομηνία, Nοέμβριο η μία, Αύγουστο η άλλη

- το κάδρο δεν είναι ακριβώς το ίδιο...στο mate η λάμπα στο κάτω μέρος είναι πολύ πιο μέσα στη φωτογραφία και καταγράφεται περισσότερο το φως της...στο S8+ η λάμπα είναι στην άκρα δεξιά γωνία...

- το αυτοκίνητο που λες δεν είναι καν εκεί στη δεύτερη φωτογραφία

 

 

Κι όπως είπα, σημασία έχει να γνωρίζει κανείς τις προτεραιότητές του και να τις ζυγίζει σωστά...αν καλύπτεται κάποιος με κάμερα φτηνότερου κινητού, γιατί να σκάσει 800€ για κάποιο που έχει πρόσθετα που δεν τον ενδιαφέρουν;

ούτε η 18:9 οθόνη μου αρέσει, ούτε 128γίγα χρειάζομαι...εκεί μπορώ να συμβιβαστώ.

 

 

Δεν είναι δικές μου οι φωτό, είναι άλλου χρήστη...έδωσα, όπως έγραψα, τις πιο συγκρίσιμες που βρήκα...

...γιατί κάποιοι δεν κάνουν τον κόπο να τεκμηριώσουν τα λεγόμενά τους με παραδείγματα φωτογραφιών από κινητά που είχαν...

Mate 10 pro

S8 plus Town hall night

 

1) Του Mate γεμίζει τον ουρανό με θόρυβο...και στο S8+ φαίνεται ο ουρανός πάνω από τη πλατεία πιο φωτισμένος, χωρίς τον βαρύ θόρυβο του Mate 10...

2) Κάθε πηγή φωτός στο Mate 10 είναι "καμμένη", μειώνοντας και τη λεπτομέρεια στα γύρω σημεία, κάτι που συμβαίνει πολύ λιγότερο με το S8

3) Τα χρώματα γενικά στο S8+ φαίνονται φυσικότερα...γενικά η φωτο μοιαζει λιγότερο "εξεργασμένη".

 

Δεν μπορώ να καταλάβω πώς εκτιμάς ότι η φωτό του Mate είναι πιο κοντά σε αυτό που βλέπεις με τα μάτια σου σε σχέση με το S8, πραγματικά.

 

 

 

Tωρα ειδα παλι οτι μιλαμε για διαφορετικες ημερομηνιες. Με τα λεγομενα σου κ σωστα λες σε καποια(διαφορετικο καδρο, κ σημαντικο διαφορετικη ημερομηνια,μιλαμε για διαφορετικο καιρο), κακως προβηκαμε σε συγκριση. Συγκριση γινεται για ιδια καδρα ,ιδιες συνθηκες τεσπα. Οποτε ειναι ακυρη η συζητηση οσον αφορα τη συγκριση για τις συγκεκριμενες φωτο. Τα αλλα στα λινκ που μας εδειξες τα ξερουμε ,αλλα εδω δεν μιλαμε για τις συσκευες που μας παρεθεσες. Και ειπαμε οτι οι πιο πολλοι περασαμε απο s8. Σε 2 μηνες θα ειμαι σε αλλο νημα κ θα μιλαμε για μια πιο καινουρια συσκευη που θα τραβαει ακομα καλυτερα. Δεν ευλογει κανεις τα γενια του να ξερεις.

 

Τωρα αν πρεπει να δωσει ο καθενας 800 ευρω η οχι σαφως κ ειναι προσωπικο του καθενος και συμφωνα με τις αναγκες του.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

λοιπον οπιοσ εχει σ8 σ8+ θα πω μονο για αυτα δυο προσ το παρον

και θελει να καταλαβει γιατι δωσαμε ενα καρο λευτα.

ασ ερθει σε 30λεπτα στο συνταγμα να κανουμε σιγκριση τα κινητα.

 

 

ελεοσ πια ΣΤΑΜΑΤΙΣΤΕΤΟ ετσι γουσταρουμε και το πηραμε.

αφηστε να διαβασουμε κατι για την συσκευη....

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχής κάτοψος και εγώ της συσκευής από κωτσόβολο εν μ΄σω της προσφοράς στα 799 μαζί με το P9 lite 2017. Έχοντας παράλληλα και το Note 8 απλά να πω την ταπεινή μου γνώμη ότι το τελευταίο είναι ένα κλικ πιο πάνω από το Mate σαν γενική εμπειρία χρήσης και τελική αίσθηση για έναν ψαγμένο και έμπειρο χρήστη. Και κάτι άλλο ρε παιδιά... Η στοκ εφαρμογή των μηνυμάτων είναι απλά...τραγική!!! (ειδικά όταν στέλνεις το μήνυμα ένα μικρό όμορφο animation, κάτι!!! Τόσο έλλειψη φαντασίας από τους Κινέζους?). Σε απλά πράγματα καθημερινής χρήσης παίζεται πλέον το παιχνίδι του ανταγωνισμού μεταξύ των μεγάλων κατασκευαστών....

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

-Παραθέτω για τελευταία φορά μερικούς συνδέσμους σε φωτογραφίες και αξιόπιστα εργαλεία μέτρησης, καθώς και σχόλια αυτών που τις διεξήγαγαν...για όσους τυχόν ενδιαφέρονται...

https://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idType=5&idPhone1=8854&idPhone2=7945&idPhone3=8195

 

https://www.dxomark.com/testing-new-dxomark-mobile-protocol-summary/

 

https://www.dxomark.com/huawei-mate-10-pro-oustanding-still-image-performance/

https://www.dxomark.com/apple-iphone-x-top-performer-stills/

https://www.dxomark.com/samsung-galaxy-note-8-best-smartphone-zoom/

 

Ρε φίλε τι πίνεις; στο dxomark και μάλιστα στο πρώτο Λίνκ που εσύ δίνεις μας λέει ξεκάθαρα πως μόνο το pixels έχει καλύτερη κάμερα άπο το mate 10 pro συνολικά ενώ το βγάζει δεύτερο σε βαθμολογία και στην φώτο αλλά και στο βίντεο σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Mate 10 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...