Jump to content

Huawei Mate 10 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι ακόμα πως βλέπουμε σε πλήρη οθόνη βίντεο στο YouTube

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μόλις ανοίξει το video, κάνε pinch out, όπως θα έκανες για ζουμ σε φωτογραφία, και θα κάνει expand σε όλη την οθόνη.

 

Thumbed from my mate 10 pro!

Close your eyes, look into the dream

Winds of change, will winds of fortune bring...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ανοίξει το video, κάνε pinch out, όπως θα έκανες για ζουμ σε φωτογραφία, και θα κάνει expand σε όλη την οθόνη.

 

Thumbed from my mate 10 pro!

 

Απλα ετσι σου κοβει λιγο πάνω και κάτω απ το video, δεν προσαρμοζεται ακριβως στην οθονη

Link to comment
Share on other sites

Μια γενική συμβουλή, που την εφαρμόζω και σε μένα.

Μην βλέπετε γενικά συγκριτικά και μπούρδες. Το τι γράφει το κάθε συγκριτικό, το κατά πόσο είναι αντικειμενικο, τι μάτι και τι αντίληψη έχει ο καθένας... Είναι πολλοί διαφορετικοί παράγοντες στην ίδια εξίσωση.

Πάρτε το στα χέρια σας, δοκιμάστε το, δείτε το και αν σας κάνει κλικ και σας ικανοποιεί το κρατάτε....

Θέλετε να το συγκρίνετε με κάποιο άλλο;... Προσπαθείτε να το βρείτε από κάποιο φίλο, κάποιο γνωστό, το πιάνετε στα χεράκια σας και το βλέπετε....

Έχουμε τρελαθεί στα συγκριτικά και στα vs...

Και μην ξεχνάμε... Δεν υπάρχει καλό και κακό.... Κάτι που για μένα είναι αστέρι, για κάποιον άλλο μπορεί να είναι μετριότητα και το αντίστροφο...

Ας μιλήσουμε για την συσκευή, τα καλά και τα κακά της...

Link to comment
Share on other sites

Μια γενική συμβουλή, που την εφαρμόζω και σε μένα.

Μην βλέπετε γενικά συγκριτικά και μπούρδες. Το τι γράφει το κάθε συγκριτικό, το κατά πόσο είναι αντικειμενικο, τι μάτι και τι αντίληψη έχει ο καθένας... Είναι πολλοί διαφορετικοί παράγοντες στην ίδια εξίσωση.

Πάρτε το στα χέρια σας, δοκιμάστε το, δείτε το και αν σας κάνει κλικ και σας ικανοποιεί το κρατάτε....

Θέλετε να το συγκρίνετε με κάποιο άλλο;... Προσπαθείτε να το βρείτε από κάποιο φίλο, κάποιο γνωστό, το πιάνετε στα χεράκια σας και το βλέπετε....

Έχουμε τρελαθεί στα συγκριτικά και στα vs...

Και μην ξεχνάμε... Δεν υπάρχει καλό και κακό.... Κάτι που για μένα είναι αστέρι, για κάποιον άλλο μπορεί να είναι μετριότητα και το αντίστροφο...

Ας μιλήσουμε για την συσκευή, τα καλά και τα κακά της...

 

Το πρόβλημα είναι η σταθερότητα κι έλεγχος των μεθόδων και συνθηκών σύγκρισης...αν βγάζει ο άλλος στο δρόμο φωτογραφίες, αυτό είναι πολύ δύσκολο.

 

Αλλά αν υπάρχει ειδικός θάλαμος με ελεγχόμενες και μετρήσιμες συνθήκες, όπου τα κινητά θα μπουν στην ίδια θέση, θα φωτογραφήσουν το ίδιο ακριβώς θέμα και υπό το ίδιο ακριβώς φως, τότε υπάρχει βάση σύγκρισης...

 

Γι αυτό το εργαλείο που δίνει gsmarena και κανά-δυο ακόμη είναι τα μόνα που μπορούν να θεωρηθούν αντικειμενικά, με τα όποια μειονεκτήματα μπορεί να έχουν.

 

Κι εκτός αν κάποιος κάνει δικές του μετρήσεις ταυτόχρονα με δυο κινητά, δεν μπορεί εύκολα να συνάγει αξιόπιστα συμπεράσματα...

 

Αν ενδιαφέρεται κάποιος για τη φωτογραφική, δεν θα καταλάβει τις λεπτές διαφορές πιάνοντας απλώς στα χέρια του το κινητό...

 

...κι έπειτα δεν είναι "αν σου αρέσει", είναι αν σου αρέσει για τα λεφτά του και τις επιδόσεις του και συγκριτικα με άλλα στον ίδιο τομέα...ειδικα αν κοστίζει ένα μισθό+ χρήματα.

 

...κι εκεί χρειάζεσαι σαφώς - όχι τα εμπορικα "versus" βιντεάκια στο youtube - αλλά οπωσδήποτε εργαλεία αξιόπιστης σύγκρισης...που δυστυχώς σπανίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι η σταθερότητα κι έλεγχος των μεθόδων και συνθηκών σύγκρισης...αν βγάζει ο άλλος στο δρόμο φωτογραφίες, αυτό είναι πολύ δύσκολο.

 

Αλλά αν υπάρχει ειδικός θάλαμος με ελεγχόμενες και μετρήσιμες συνθήκες, όπου τα κινητά θα μπουν στην ίδια θέση, θα φωτογραφήσουν το ίδιο ακριβώς θέμα και υπό το ίδιο ακριβώς φως, τότε υπάρχει βάση σύγκρισης...

 

Γι αυτό το εργαλείο που δίνει gsmarena και κανά-δυο ακόμη είναι τα μόνα που μπορούν να θεωρηθούν αντικειμενικά, με τα όποια μειονεκτήματα μπορεί να έχουν.

 

Κι εκτός αν κάποιος κάνει δικές του μετρήσεις ταυτόχρονα με δυο κινητά, δεν μπορεί εύκολα να συνάγει αξιόπιστα συμπεράσματα...

 

Αν ενδιαφέρεται κάποιος για τη φωτογραφική, δεν θα καταλάβει τις λεπτές διαφορές πιάνοντας απλώς στα χέρια του το κινητό...

 

...κι έπειτα δεν είναι "αν σου αρέσει", είναι αν σου αρέσει για τα λεφτά του και τις επιδόσεις του και συγκριτικα με άλλα στον ίδιο τομέα...ειδικα αν κοστίζει ένα μισθό+ χρήματα.

 

...κι εκεί χρειάζεσαι σαφώς - όχι τα εμπορικα "versus" βιντεάκια στο youtube - αλλά οπωσδήποτε εργαλεία αξιόπιστης σύγκρισης...που δυστυχώς σπανίζουν.

 

Το να αναλύουμε τόσο πολύ το θέμα της φωτογραφικής είναι πραγματικά αστείο.

Η φωτογραφία είναι από μόνη της ολόκληρη επιστήμη. Το να προσπαθούμε να φτάσουμε τόσο βαθιά με μια φωτογραφική μηχανή κινητού, είναι πραγματικά αστείο. Πρέπει να πάμε σε επαγγελματικές μηχανές, με αντίστοιχους φακούς, φλας κλπ.

Αυτό που κοιτάμε, είναι να βγάζει η μηχανή του κινητού καλές φώτο στο αυτόματο, με γρήγορο φοκους την ημέρα και ανεκτές φωτογραφίες το βράδυ.

Εγώ προσωπικά όλα τα χρόνια ήμουν με κινέζικα μέχρι το ποσό των 200 ευρώ μαξ και σας πληροφορώ ότι έκανα τα πάντα άνετα.

Από τότε που ήρθαν τα μικρά όμως, ήθελα κάτι πιο καλό στην φώτο για να μπορώ να πιάσω την στιγμή... Γρήγορα και στο αυτόματο... Άμα είναι να βάλω τρίποδο, να μπω στις ρυθμίσεις κλπ... Έβγαζα και την dslr....

Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Απλα ετσι σου κοβει λιγο πάνω και κάτω απ το video, δεν προσαρμοζεται ακριβως στην οθονη

 

Η αναλογια ειναι 18:9, δε γινεται να σου πιασει ακριβως ολη την οθονη χωρις μαυρες μπαρες δεξια αριστερα

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ανοίξει το video, κάνε pinch out, όπως θα έκανες για ζουμ σε φωτογραφία, και θα κάνει expand σε όλη την οθόνη.

 

Thumbed from my mate 10 pro!

 

Δεν το κάνει σε όλα τα βίντεο!σε μερικά κόβει γύρω γύρω με ζουμ ιν σε αλλά το ανοίγει σε όλη την οθόνη!και εγώ το έψαχνα χθες!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια γενική συμβουλή, που την εφαρμόζω και σε μένα.

Μην βλέπετε γενικά συγκριτικά και μπούρδες. Το τι γράφει το κάθε συγκριτικό, το κατά πόσο είναι αντικειμενικο, τι μάτι και τι αντίληψη έχει ο καθένας... Είναι πολλοί διαφορετικοί παράγοντες στην ίδια εξίσωση.

Πάρτε το στα χέρια σας, δοκιμάστε το, δείτε το και αν σας κάνει κλικ και σας ικανοποιεί το κρατάτε....

Θέλετε να το συγκρίνετε με κάποιο άλλο;... Προσπαθείτε να το βρείτε από κάποιο φίλο, κάποιο γνωστό, το πιάνετε στα χεράκια σας και το βλέπετε....

Έχουμε τρελαθεί στα συγκριτικά και στα vs...

Και μην ξεχνάμε... Δεν υπάρχει καλό και κακό.... Κάτι που για μένα είναι αστέρι, για κάποιον άλλο μπορεί να είναι μετριότητα και το αντίστροφο...

Ας μιλήσουμε για την συσκευή, τα καλά και τα κακά της...

 

Συμφωνώ απόλυτα!γιατί και εγω είμαι στην φάση που ψάχνω συγκριτικά μεταξύ s8+ και mate και έχω δει κάθε βιντεάκι στο γιουτιουμπ!δυστηχως δεν το έχει το mate κάποιος δικός μου ώστε να το δοκιμάσω δίπλα στο s !οπότε δυσκολεύομαι να το τεσταρω! Μονο έτσι μπορείς να τσεκαρεις τα θετικά και αρνητικά των συσκευών!

Link to comment
Share on other sites

Η αναλογια ειναι 18:9, δε γινεται να σου πιασει ακριβως ολη την οθονη χωρις μαυρες μπαρες δεξια αριστερα
Ένα από τα κακά αυτής της νέας αναλογίας που πρέπει να φάμε στη μάπα με το ζόρι.

 

Στάλθηκε από το Mi MIX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν το κάνει σε όλα τα βίντεο!σε μερικά κόβει γύρω γύρω με ζουμ ιν σε αλλά το ανοίγει σε όλη την οθόνη!και εγώ το έψαχνα χθες!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Συμφωνώ απόλυτα!γιατί και εγω είμαι στην φάση που ψάχνω συγκριτικά μεταξύ s8+ και mate και έχω δει κάθε βιντεάκι στο γιουτιουμπ!δυστηχως δεν το έχει το mate κάποιος δικός μου ώστε να το δοκιμάσω δίπλα στο s !οπότε δυσκολεύομαι να το τεσταρω! Μονο έτσι μπορείς να τσεκαρεις τα θετικά και αρνητικά των συσκευών!

 

Για να βοηθήσω...

Αν δίνεις βάρος στην απόδοση της μπαταρίας και θέλεις να αποφύγεις την edge οθόνη, πας καρφί για το mate.

Διαφορετικά και τα δύο κινητά είναι άψογα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις εσύ δείγματα των ίδιων φωτογραφιών σε ίδιες συνθήκες από Οκτώβριο - Δεκέμβριο, ώστε να ισχυρίζεσαι ότι έχει βελτιωθεί τόσο πολύ η φωτογραφική;

 

Μπορεί και κανά άλλο να έχει πάρει καμιά αναβάθμιση που να βελτιώνει την κάμερα....έχεις μετρήσει σχετικά και την απόδοση των συγκρινόμενων κινητών, για να πεις με απόλυτη σιγουριά ότι έχει πάρει κεφάλι το Mate 10 pro;

 

Επιχείρημα περί πάντων έχει γίνει αυτή η αναβάθμιση..

 

Κι ας είμαστε συγκεκριμένοι...ποιά είναι η έκδοση λογισμικού που έκανε τη διαφορά; Μπορείς να την ονοματίσεις, να την έχουμε υπόψιν και να μην μιλάμε αόριστα;

 

Βάλε δικές σου φωτογραφίες, επιτέλους, για να κρίνουμε...από 2-3 άτομα μόνο είδαμε μέχρι τώρα, ενώ η απόδοση της φωτογραφικής συζητείται τόσο καιρό...

 

Το πιο αντικειμενικό εργαλείο σύγκρισης που έχω βρει εγώ το έχει το gsmarena και μπορεί κανείς να εξαγάγει συμπεράσματα.

https://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idType=5&idPhone1=8854&idPhone2=7945&idPhone3=8195

...θέλεις να συζητήσουμε γι αυτό το σταθερό σημείο αναφοράς;

 

Τα δικά μου συμπεράσματα ήταν, όπως έγραψα, ότι

- σε σκοτεινά πλάνα το Galaxy S7 τα πάει αρκετά καλύτερα,

- σε καλό φωτισμό διαπρέπει το Mate 10 pro

 

Επειδή τα έσκασα για το κινητό, δεν θα βάλω και φίλτρο για να ξεδιαλέγω ό,τι δεν ταιριάζει στο νέο μου απόκτημα...και σε αντίθεση, ίσως με άλλους (που μπορεί να δίνουν ένα S8 για Mate pro), εγώ αν το κρατήσω, θα το κρατήσω για 3-4 χρονάκια, δεν θα το έχω δώσει σε 4 μήνες...

οπότε με ενδιαφέρει να έχω σφαιρική εικόνα, και να κάνω απόλυτα συνειδητή επιλογή για τα θετικά κι αρνητικά.

Έγινε φίλε πάνε με γνώμονα για την κάμερα με τα βίντεο μηνών πίσω. Η ακόμα καλύτερα μείνε με το s7 που έχει καλύτερη κάμερα. Δεν προσπαθώ να σε πείσω για τίποτα ούτε με ενδιαφέρει κιόλας. Έχω ποσταρει ήδη βίντεο πρόσφατα από ανθρώπους που κάνουν συγκριτικό με τα κορυφαία note 8 και pixel 2 και το Mate 10 pro σε κάποια βγαίνει μπροστά από αυτά. Πάνε 3 4 σελίδες πίσω και δες τα αν σε ενδιαφέρει. Βάζεις συγκριτικό του κινητού με preview software ενώ οι άλλες συσκευές είναι με τα τελευταία official και κάνεις σύγκριση δηλαδή έλεος. Είχα s7 και ξέρω τι κάνει η camera του.

 

Send from my Mate 10 pro

Λάζαρος..

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Για να βοηθήσω...

Αν δίνεις βάρος στην απόδοση της μπαταρίας και θέλεις να αποφύγεις την edge οθόνη, πας καρφί για το mate.

Διαφορετικά και τα δύο κινητά είναι άψογα.

 

Μπαταρία κάμερα οθόνη για μένα είναι τα κυριότερα όπως έχω προαναφέρει!το s8+ κανει παπάδες για μένα οθόνη και κάμερα (πλειψηφια φωτογραφιών και βίντεο που έχω τραβηξει),μπαταρία οκ καλή αλλά όχι σαν το mate!δηλ ένας λόγος που θα πήγαινα είναι η μπαταρία!αλλά με τρωει όμως και όσο μπαίνω στο νήμα εδώ τόσο με μπριζωνει! βέβαια ποιος μου λέει ότι όταν πάρουμε την 8 και εμείς δεν θα βελτιωθεί η αυτονομία και το μειων που έχω γίνει συν! Τεσπά βοηθάτε πάντως με τις εμπειρίες σας από τις συσκευές και διαφωτιζετε τον κόσμο!keep going

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αξιζει απο s7 edge να παω στο mate 10 pro; το s7 θα το δωσω σιγουρα και το μονο κολλημα που εχω ειναι η καμερα του mate αν θα ειναι το ιδιο καλη στις νυχτερινες ληψεις, κατα τα αλλα το κινητο ειναι κορυφαιο.
Link to comment
Share on other sites

Τελικα αξιζει απο s7 edge να παω στο mate 10 pro; το s7 θα το δωσω σιγουρα και το μονο κολλημα που εχω ειναι η καμερα του mate αν θα ειναι το ιδιο καλη στις νυχτερινες ληψεις, κατα τα αλλα το κινητο ειναι κορυφαιο.
Πιστεύω θα είναι ένα κλικ χειρότερη του mate τις νυχτερινες, αλλά θεωρώ "αντισταθμιστικούς" παράγοντες το 2x zoom, τον ασπρόμαυρο φακό και το portrait mode που αν τα χρησιμοποιήσεις και τα συνηθήσεις, δύσκολα γυρνάς πίσω

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω θα είναι ένα κλικ χειρότερη του mate τις νυχτερινες, αλλά θεωρώ "αντισταθμιστικούς" παράγοντες το 2x zoom, τον ασπρόμαυρο φακό και το portrait mode που αν τα χρησιμοποιήσεις και τα συνηθήσεις, δύσκολα γυρνάς πίσω

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

 

Οκ σ'ευχαριστω και θελει πολυ ψαξιμο το θεμα

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία κάμερα οθόνη για μένα είναι τα κυριότερα όπως έχω προαναφέρει!το s8+ κανει παπάδες για μένα οθόνη και κάμερα (πλειψηφια φωτογραφιών και βίντεο που έχω τραβηξει),μπαταρία οκ καλή αλλά όχι σαν το mate!δηλ ένας λόγος που θα πήγαινα είναι η μπαταρία!αλλά με τρωει όμως και όσο μπαίνω στο νήμα εδώ τόσο με μπριζωνει! βέβαια ποιος μου λέει ότι όταν πάρουμε την 8 και εμείς δεν θα βελτιωθεί η αυτονομία και το μειων που έχω γίνει συν! Τεσπά βοηθάτε πάντως με τις εμπειρίες σας από τις συσκευές και διαφωτιζετε τον κόσμο!keep going

 

Σε ποιο κινητο που αλλαξε εκδοση βελτιωθηκε η αυτονομια του?Να στο πω εγω,σε κανενα απλα.

 

Επισης ο φιλος που λεει για την preview εκδοση του mate ,εχει δικιο. Αλλωστε μη ξεχναμε οτι το note ειναι ακομα στην 7αρα. Θα υπαρχει λογος που δν την δινει,κ αυτος ειναι τα πολλα bugs του oreo

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Τελικα αξιζει απο s7 edge να παω στο mate 10 pro; το s7 θα το δωσω σιγουρα και το μονο κολλημα που εχω ειναι η καμερα του mate αν θα ειναι το ιδιο καλη στις νυχτερινες ληψεις, κατα τα αλλα το κινητο ειναι κορυφαιο.
Πιστεύω θα είναι ένα κλικ χειρότερη του mate τις νυχτερινες, αλλά θεωρώ "αντισταθμιστικούς" παράγοντες το 2x zoom, τον ασπρόμαυρο φακό και το portrait mode που αν τα χρησιμοποιήσεις και τα συνηθήσεις, δύσκολα γυρνάς πίσω

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Θα άξιζε με τα 1000 κ ειδικά αν πετύχαινες την προσφορά του κωτσόβολου στα 623 με το δώρο. Με μια μικρή διαφορά θα άλλαζες τηλέφωνο. Οθόνη πιο εύχρηστη του mate από του s8 edge (το είχα και αυτό). Μπαταρία καλύτερη για το mate, το πορτραίτο όπως ειπώθηκε εξαιρετικό. Για τις νυχτερινές λίγο πιο δύσκολο, αν είναι να βγάλω βράδυ θα προτιμήσω το s8 plus που δουλεύω παράλληλα. Επίσης η κάμερα του mate έχει και επιπλέον πραγματάκια, όπως ρέον φως, ίχνη από φώτα αυτοκινήτων κτλ

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο κινητο που αλλαξε εκδοση βελτιωθηκε η αυτονομια του?Να στο πω εγω,σε κανενα απλα.

 

Επισης ο φιλος που λεει για την preview εκδοση του mate ,εχει δικιο. Αλλωστε μη ξεχναμε οτι το note ειναι ακομα στην 7αρα. Θα υπαρχει λογος που δν την δινει,κ αυτος ειναι τα πολλα bugs του oreo

 

Εγώ πάλι γιατί νομίζω ότι από αναβάθμιση σε αναβάθμιση παίζει είτε θετικά είτε αρνητικά η αυτονομία στις συσκευές!λόγω χωριτικοτητας και διαχείριση μνήμης κυρίως!τα λέμε τώρα που δεν έχει έρθει η 8αρα ακόμα και έχουμε μείνει με την 7.0! Όταν με το καλό έρθει ,σίγουρα θα ξέρουμε καλύτερα αν βελτιώνει την αυτονομία η παραμένει ίδια

Link to comment
Share on other sites

Το να αναλύουμε τόσο πολύ το θέμα της φωτογραφικής είναι πραγματικά αστείο.

Η φωτογραφία είναι από μόνη της ολόκληρη επιστήμη. Το να προσπαθούμε να φτάσουμε τόσο βαθιά με μια φωτογραφική μηχανή κινητού, είναι πραγματικά αστείο. Πρέπει να πάμε σε επαγγελματικές μηχανές, με αντίστοιχους φακούς, φλας κλπ.

Αυτό που κοιτάμε, είναι να βγάζει η μηχανή του κινητού καλές φώτο στο αυτόματο, με γρήγορο φοκους την ημέρα και ανεκτές φωτογραφίες το βράδυ.

Εγώ προσωπικά όλα τα χρόνια ήμουν με κινέζικα μέχρι το ποσό των 200 ευρώ μαξ και σας πληροφορώ ότι έκανα τα πάντα άνετα.

Από τότε που ήρθαν τα μικρά όμως, ήθελα κάτι πιο καλό στην φώτο για να μπορώ να πιάσω την στιγμή... Γρήγορα και στο αυτόματο... Άμα είναι να βάλω τρίποδο, να μπω στις ρυθμίσεις κλπ... Έβγαζα και την dslr....

Αυτά...

 

Το αστείο είναι να σκάει κανείς 1-2 μισθούς για κινητό και να μην περιμένει να η φωτογραφική του να είναι καλύτερη από κινητό διετίας...

 

Το ζήτημα είναι τί παίρνεις για τα λεφτά που δίνεις βάσει των προτεραιοτήτων σου...

 

...οι περισσότεροι θα βολεύονταν και με χειρότερη κάμερα, δεν σημαίνει όμως πως αν κάποιος έχει να διαλέξει μεταξύ δύο κινητών που μπορεί να διαφέρουν έως και 200€, δεν θα πρέπει να το ψάξει, ώστε να πιασουν τόπο τα λεφτά του.

 

Από τα φωτογραφικά δείγματα που παρέθεσε φίλος παραπάνω, παραθέτω μια από τις πιο συγκρίσιμες φωτογραφίες που βρήκα μεταξύ S8+ και Mate 10 pro, σε νυχτερινό τοπίο

 

(Mate 10 pro)

Mate 10 pro

(Galaxy S8+)

S8 plus Town hall night

 

Κερδίζει καθαρά το δεύτερο πιστεύω...πιο μαύρο εκεί που πρέπει να είναι μαύρο (αντί να προσπαθεί να "φωτίσει" εισάγοντας θόρυβο στη φωτογραφία), λιγότερο "κάψιμο" γύρω από πηγές φωτός, τελικά περισσότερη λεπτομέρεια εκεί που μετράει

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έγινε φίλε πάνε με γνώμονα για την κάμερα με τα βίντεο μηνών πίσω. Η ακόμα καλύτερα μείνε με το s7 που έχει καλύτερη κάμερα. Δεν προσπαθώ να σε πείσω για τίποτα ούτε με ενδιαφέρει κιόλας. Έχω ποσταρει ήδη βίντεο πρόσφατα από ανθρώπους που κάνουν συγκριτικό με τα κορυφαία note 8 και pixel 2 και το Mate 10 pro σε κάποια βγαίνει μπροστά από αυτά. Πάνε 3 4 σελίδες πίσω και δες τα αν σε ενδιαφέρει. Βάζεις συγκριτικό του κινητού με preview software ενώ οι άλλες συσκευές είναι με τα τελευταία official και κάνεις σύγκριση δηλαδή έλεος. Είχα s7 και ξέρω τι κάνει η camera του.

 

Send from my Mate 10 pro

Λάζαρος..

 

Ξαναρωτάω λοιπόν, ποιά έκδοση λειτουργικού ήταν "κακή" για τις φωτογραφίες στο Mate 10 pro και ποιά το έφτιαξε; Και πόσο; Έχεις δείγματα κι από τα δύο για να υποστηρίξεις αυτό που λες;

Ξέρεις ότι δεν βγήκαν αναβαθμίσεις για τα υπόλοιπα, που μπορεί να βελτίωσαν τη φωτογραφική τους; Και πόσο;

 

Ξεδιαλέγεις αυτό που θες και διευκολύνεις πολύ τον εαυτό σου...κάνε ό,τι θες δλδ, αλλά δεν είναι ανάγκη να υιοθετήσει ο καθένας την ίδια αόριστη οπτική.

 

Αφού έχεις το Mate 10 pro, είχε και το S7, βγάλε καμιά συγκρίσιμη φωτογραφία δική σου, να δούμε και να κρίνουμε...

..τί βάζεις βιντεάκια στο youtube, αφού έχεις ό,τι χρειάζεσαι για τη σύγκριση και για να τεκμηριώσεις τον ισχυρισμό σου;

 

Έπειτα δεν έχω το S7, αλλά σκέφτομαι αν αξίζει να κρατήσω το Mate 10 pro αντί να πάρω σε προσφορά κάποιο S7, γιατί ενώ είναι συνολικά καλύτερο κινητό το Mate 10 pro, τα πλεονεκτήματά του για μένα μετράνε λιγότερο (πχ τί να το κάνω 128γίγα αποθηκευτικό; και γιατί 18:9 οθόνη; ) ενώ φαίνεται να μειονεκτεί στα σημεία ακριβώς που περιμένω να δω τη μεγαλύτερη αναβάθμιση σε σχέση με το κινητό που έχω τώρα...

 

...αν καλύπτομαι με κάτι στα 300€ γιατί να σκάσω 500-800€ ή περισσότερο; Για να λέω πως κυκλοφορώ με τη νέα "μούρη" στα κινητά;

Edited by vgiozo
Link to comment
Share on other sites

Ένα από τα κακά αυτής της νέας αναλογίας που πρέπει να φάμε στη μάπα με το ζόρι.

 

 

Ε σιγα, αλλιως αντι για μαυρες μπαρες θα ειχες μπεζελ εκει, ενω σε ταινιες αντιστοιχα εχεις μικροτερες μπαρες

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλό είναι να μην λέμε ανακρίβειες να τονιζουμε οτι ειναι η προσωπική μας γνώμη, σε καμια περίπτωση η κάμερα του s7 δεν είναι καλύτερη απο του mate 10 τωρα αν καποιου του αρεσει ο υπερκορεσμος χρωμάτων και το noise reduction που κανει η samsung για να φαίνονται οι φωτογραφίες super ουαου στο αυτόματο, γουστο του και καλα κανει αλλα ειναι προσωπικο γουστο και δεν σημαινει οτι τα κινητά της samsung αποδιδουν σωστότερα την φωτογραφια απο τα αλλα, υπαρχουν χρήστες που ξερουν απο φωτογραφια και να τραβανε με manual και υπαρχουν χρηστες που παντα τραβανε με αυτοματο, στο σύνολο λοιπον αυτοματο και manual μπρος (selfie) και πισω καμερα το mate υπερέχει καθαρά το βιντεο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο και υστερεί.
Link to comment
Share on other sites

Επειδη βλεπω πως επικεντρωνεστε κυριως στις φωτογραφιες, που υπο προυποθεσεις τα περισσοτερα κινητα βγαζουν σχετικα καλα, θα προτεινα να συνυπολογισετε και την ποιοτητα του βιντεο που δυστυχως το 10 υπολειπεται οπως λεει και ο παραπανω φιλος. Προσωπικα λαμβανοντας υποψη και τα 2 (φωτογραφιες και βιντεο) αποφασισα να μην αγορασω τελικα το 10 και ειτε να παω σε S8+ ειτε να περιμενω λιγο ακομα για το S9+.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Mate 10 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...