Jump to content

Huawei Mate 10 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προστατεύει καθόλου φίλε μου την κάμερα και την οθόνη;

 

Προεξέχει ελάχιστα (έως καθόλου) από την οθόνη στο μπροστά μερος και είναι ένας λόγος που την πήρα.

αυτή που δίνει κάποιος άλλος λίγο μετά το ποστ μου ίσως είναι καλύτερα αν θες και για οθόνη, η βάλε tempered.

Link to comment
Share on other sites

Προεξέχει ελάχιστα (έως καθόλου) από την οθόνη στο μπροστά μερος και είναι ένας λόγος που την πήρα.

αυτή που δίνει κάποιος άλλος λίγο μετά το ποστ μου ίσως είναι καλύτερα αν θες και για οθόνη, η βάλε tempered.

 

Ναι θα πάω για άλλη και τζαμάκι εννοείται. Αλλά ακόμα είμαι στο ψάξιμο. Τζάμι παίρνω συνήθως nillkin. Μάλλον αν δε βρω κάτι άλλο εκεί θα πάω πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε νυχτερινή φωτογράφηση, σε μαγαζί με πολύ καπνό και κόσμο έβγαζα φωτογραφίες... κατά ριπάς και σε ορισμένες μου πέταγε το μήνυμα "Lenses must not be covered during shooting".

 

Αυτό βγαίνει αν καλύψεις τον ένα (ή και τους δύο) φακούς με το χέρι (όχι πάντα βέβαια). Ωστόσο στο μαγαζί δεν κάλυπτα κανένα φακό. Ακόμα κι όταν εμφανιζόταν το μήνυμα όμως οι φωτογραφίες έβγαιναν κανονικά και χωρίς καθυστέρηση. Να το μπέρδευε ο καπνός/ο κόσμος;

Edited by TimDeLAY
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε νυχτερινή φωτογράφηση, σε μαγαζί με πολύ καπνό και κόσμο έβγαζα φωτογραφίες... κατά ριπάς και σε ορισμένες μου πέταγε το μήνυμα "Lenses must not be covered during shooting".

 

Αυτό βγαίνει αν καλύψεις τον ένα (ή και τους δύο) φακούς με το χέρι (όχι πάντα βέβαια). Ωστόσο στο μαγαζί δεν κάλυπτα κανένα φακό. Ακόμα κι όταν εμφανιζόταν το μήνυμα όμως οι φωτογραφίες έβγαιναν κανονικά και χωρίς καθυστέρηση. Να το μπέρδευε ο καπνός/ο κόσμος;

 

Είναι η τεχνητή νοημοσύνη :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Συγκριτικό ΑΥΤΟΝΟΜΙΑΣ μεταξύ

- Iphone 8+

- OnePlus5

- GalaxyNote 8

- Mate 10 Pro

 

Παραδόξως, δεύτερο από το τέλος βγήκε το Ματε 10 προ (τρίτο, με το Iphone στη τελευταία θέση, το OnePlus5 με μεγάλη διαφορά μπροστά), παρά την υπεροχή στη χωρητικότητα μπαταρίας...μπορεί να βελτιωθούν τα πράγματα στο μέλλον, με αναβαθμίσεις λογισμικού...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

όλα στο Photo Compare Tool του gsmarena είναι σε τρίποδο...

....δεν αλλάζει κάτι όμως...το Mate 10 pro - σ' αυτό το συγκριτικό, που τείνω να θεωρώ πιο αντικειμενικό (πιο ελεγχόμενες συνθήκες σύγκρισης) - φαίνεται να υπόκειται στη μεγαλύτερη πτώση ποιότητας από τα τρία όταν υπάρχει χαμηλός φωτισμός (και πάλι καλύτερο από το Honor 8 στα περισσότερα σημεία, όχι όλα)...

 

Επίσης, σε όλα τα συγκριτικά που έχω δει, η μπροστινή κάμερα του Mate 10 pro φαίνεται να υστερεί σε χρώμα και λεπτομέρεια

Φίλε μου το συγκριτικό της μπαταρίας είναι στις 20 /10 /17 μόλις είχε κυκλοφορήσει το mate και είχε θέμα το λειτουργικό ειχε battery drain δες τα τελευταία συγκριτικά δεν παίζει καλύτερο στο θέμα μπαταρίας .

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω ξαναγράψει, έχοντας και το s8 plus και το mate 10 pro, με το s8 plus σε νυχτερινές θα πάρεις πιο εύκολα φωτογραφίες. Αν κουβαλάς τρίποδο κτλ είναι άλλο θέμα.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Με κανα Iphone 8 plus εχουμε συγκριτικό μιας και εχει κι αυτο διπλο φακο? Γενικα σαν συσκευες πιστευω το Mate υπερεχει και σε μπαταρια και σε οθονη ετσι κι αλλιως..

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από τζαμακι προστασίας έχετε δοκιμάσει τίποτα από το skroutz;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με κανα Iphone 8 plus εχουμε συγκριτικό μιας και εχει κι αυτο διπλο φακο? Γενικα σαν συσκευες πιστευω το Mate υπερεχει και σε μπαταρια και σε οθονη ετσι κι αλλιως..
Λίγο που δοκιμάσαμε το iphone x ενός φίλου σε πορτραίτο, του mate 10 φάνηκε και στους δύο καλύτερο. Όχι κάτι διεξοδικό πάντως.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο κόλλημα που με ενοχλεί εμένα είναι του acr που μετά από λίγο σταματάει να γράφει δεν ξέρω αν υπάρχει ασφαλιστική διάταξη & να απενεργοποιεί κάποιες εφαρμογές τις που αντιλαμβάνεται ενεργοβόρες.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αναφορικά με το acr, είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με ένα moto x play που είχα με nougat. Στο mate δεν μου παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμής. Το δουλεύω με Bluetooth πάντως.

Edited by panoszavra
Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά με το acr, είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με ένα moto x play που είχα με nougat. Στο mate δεν μου παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμής. Το δουλεύω με Bluetooth πάντως.
& να σου παρουσίασει πρόβλημα πας εκεί που λέει πρόβλημα με την ηχογράφηση & πατάς τη μάρκα του κινητού σου & την έκδοση Android που φοράει & νομίζω ότι λύνεται το θέμα. Το έκανα από το μεσημέρι & μέχρι στιγμής έχει γράψει ότι έχω μιλήσει.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

Παρότι το αγόρασα με το παζάρεψε το από κωτσοβολο μπαίνω κάθε μέρα να δω αν παίζει η προσφορά. Πέρα από τις 1 & 2 Ιανουαρίου δεν έχει ξανά βγει.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 68 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όποιος πρόλαβε πρόλαβε. & η προσφορά καλά κρατεί με το p9 λογικά μέχρι εξαντλήσεως.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το μόνο κόλλημα που με ενοχλεί εμένα είναι του acr που μετά από λίγο σταματάει να γράφει δεν ξέρω αν υπάρχει ασφαλιστική διάταξη & να απενεργοποιεί κάποιες εφαρμογές τις που αντιλαμβάνεται ενεργοβόρες.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγώ το έχω βάλει το acr να μην κλείνει σαν εφαρμογή . Και δουλεύει κομπλέ

 

Sent from Mate 10 pro

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Μια τέτοια θήκη θέλω να βρω.

https://www.skroutz.gr/s/10103934/OEM-Back-and-Front-Case-Διάφανο-Huawei-P9-Lite.html

 

Την είχα στο s7 έχανε λίγο στην αφή αλλά το κινητό είναι ασφαλές.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

Μια τέτοια θήκη θέλω να βρω.

https://www.skroutz.gr/s/10103934/OEM-Back-and-Front-Case-Διάφανο-Huawei-P9-Lite.html

 

Την είχα στο s7 έχανε λίγο στην αφή αλλά το κινητό είναι ασφαλές.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Νομίζω ότι με τέτοιες θήκες δεν χάνεις μόνο σε απόκριση αλλά και σε χρώματα/ποιότητα οθόνης

 

Στάλθηκε από το Mi MIX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά πλέον κάτοχος της συσκευής,πρώτη ερώτηση πως ενεργοποιώ το always on display

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ασφάλεια και απόρρητο - κλείδωμα οθόνης και κωδικός πρόσβασης - πάντα να προβάλλονται πληροφορίες.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά πλέον κάτοχος της συσκευής,πρώτη ερώτηση πως ενεργοποιώ το always on display

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ρυθμίσεις ¬ πάτα στην αναζήτηση την λέξη πάντα ¬ πάντα να προβάλλονται πληροφορίες ¬ ενεργοποίηση τώρα. Καλορίζικο.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες ένα bug που είχα δει δεν ξέρω αν το χετε παρατηρήσει ,όταν μιλάμε με Bluetooth και τραβήξετε φωτογραφία ,στο τράβηγμα της φωτογραφίας ακούγεται για 1 second η συνομιλία από το κινητό ,

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κι ένα ακόμη ενδιαφέρον βιντεάκι σύγκρισης φωτογραφικών δειγμάτων

- Pixel 2 XL

- Galaxy Note 8

- Huawei Mate 10 Pro

- Iphone 8 Plus

 

Φίλε τα βίντεο που βάζεις είναι Οκτωβρίου. Πριν καν κυκλοφορήσει το Mate που ήταν ακόμα με unstable software. Αν θες να ποσταρεις σωστό συγκριτικό ψάξε κάποιο από Δεκέμβρη και μετά. Οποιαδήποτε συγκριτικό κάμερας speed test κτλ του Οκτωβρίου και του Νοεμβρίου με το Mate 10 είναι άκυρο λόγο του ότι δεν είχε το official τελικό software της Huawei.

 

Send from my Mate 10 pro

Λάζαρος..

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παίδες ένα bug που είχα δει δεν ξέρω αν το χετε παρατηρήσει ,όταν μιλάμε με Bluetooth και τραβήξετε φωτογραφία ,στο τράβηγμα της φωτογραφίας ακούγεται για 1 second η συνομιλία από το κινητό ,

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Όντως είναι θέμα αυτό. Φυσικά αυτό γίνεται όταν τραβάς live photos. Στις υπόλοιπες δεν μπορεί να έχει ήχο.

 

Send from my Mate 10 pro

Λάζαρος..

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Φίλε τα βίντεο που βάζεις είναι Οκτωβρίου. Πριν καν κυκλοφορήσει το Mate που ήταν ακόμα με unstable software. Αν θες να ποσταρεις σωστό συγκριτικό ψάξε κάποιο από Δεκέμβρη και μετά. Οποιαδήποτε συγκριτικό κάμερας speed test κτλ του Οκτωβρίου και του Νοεμβρίου με το Mate 10 είναι άκυρο λόγο του ότι δεν είχε το official τελικό software της Huawei.

 

Send from my Mate 10 pro

Λάζαρος..

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όντως είναι θέμα αυτό. Φυσικά αυτό γίνεται όταν τραβάς live photos. Στις υπόλοιπες δεν μπορεί να έχει ήχο.

 

Send from my Mate 10 pro

Λάζαρος..

Έχεις εσύ δείγματα των ίδιων φωτογραφιών σε ίδιες συνθήκες από Οκτώβριο - Δεκέμβριο, ώστε να ισχυρίζεσαι ότι έχει βελτιωθεί τόσο πολύ η φωτογραφική;

 

Μπορεί και κανά άλλο να έχει πάρει καμιά αναβάθμιση που να βελτιώνει την κάμερα....έχεις μετρήσει σχετικά και την απόδοση των συγκρινόμενων κινητών, για να πεις με απόλυτη σιγουριά ότι έχει πάρει κεφάλι το Mate 10 pro;

 

Επιχείρημα περί πάντων έχει γίνει αυτή η αναβάθμιση..

 

Κι ας είμαστε συγκεκριμένοι...ποιά είναι η έκδοση λογισμικού που έκανε τη διαφορά; Μπορείς να την ονοματίσεις, να την έχουμε υπόψιν και να μην μιλάμε αόριστα;

 

Βάλε δικές σου φωτογραφίες, επιτέλους, για να κρίνουμε...από 2-3 άτομα μόνο είδαμε μέχρι τώρα, ενώ η απόδοση της φωτογραφικής συζητείται τόσο καιρό...

 

Το πιο αντικειμενικό εργαλείο σύγκρισης που έχω βρει εγώ το έχει το gsmarena και μπορεί κανείς να εξαγάγει συμπεράσματα.

https://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idType=5&idPhone1=8854&idPhone2=7945&idPhone3=8195

...θέλεις να συζητήσουμε γι αυτό το σταθερό σημείο αναφοράς;

 

Τα δικά μου συμπεράσματα ήταν, όπως έγραψα, ότι

- σε σκοτεινά πλάνα το Galaxy S7 τα πάει αρκετά καλύτερα,

- σε καλό φωτισμό διαπρέπει το Mate 10 pro

 

Επειδή τα έσκασα για το κινητό, δεν θα βάλω και φίλτρο για να ξεδιαλέγω ό,τι δεν ταιριάζει στο νέο μου απόκτημα...και σε αντίθεση, ίσως με άλλους (που μπορεί να δίνουν ένα S8 για Mate pro), εγώ αν το κρατήσω, θα το κρατήσω για 3-4 χρονάκια, δεν θα το έχω δώσει σε 4 μήνες...

οπότε με ενδιαφέρει να έχω σφαιρική εικόνα, και να κάνω απόλυτα συνειδητή επιλογή για τα θετικά κι αρνητικά.

Link to comment
Share on other sites

Κι ένα ακόμη ενδιαφέρον βιντεάκι σύγκρισης φωτογραφικών δειγμάτων

- Pixel 2 XL

- Galaxy Note 8

- Huawei Mate 10 Pro

- Iphone 8 Plus

 

 

Τα είχα όλα και έχω φωτός εδώ και 2 μήνες στο Flickr μου

 

 

https://www.flickr.com/photos/144746476@N03/albums

Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, στις ελληνικές αλυσίδες κυκλοφορεί και το rose gold ή όταν λένε χρυσό, εννοούν το καφέ /μόκα?
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ακόμα πως βλέπουμε σε πλήρη οθόνη βίντεο στο YouTube

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Mate 10 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...