Jump to content

Sony Xperia XZ1


bill_thes
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά από που κατεβάζουμε firmware παλιό είτε καινούργιο.;

Επίσης...

Πληκτρολογησα * # * # 7378423 # * # * με έβγαλε στο service menu -service info - configuration και μου δείχνει ξεκλείδωτο τον bootloader.

Πως γίνεται αυτό; αφού δεν έχω πειράξει τίποτα.

 

δεν ειναι ξεκλειδωτος (μακαρι να ηταν) !

αυτο το yes σημαινει οτι μπορεις να τον ξακλειδωσεις,σε καποιες περιοχες θα δεις no που ειναι κλειδωμενα σε παροχους κ.α και ετσι και να θελει ο κατοχος απλα δε μπορει ΟΥΤΕ με τον επισημο τροπο.

για να ξεκλειδωσεις τον bootloader στα sony ακολουθεις τον επισημο τροπο αλλα μεσα στον bootloader εχουν οι (μη πω καμια κακη κουβεντα) ιαπωνες καποια αρχεια που λεγονται drm keys και τα οποια ειναι υπευθυνα για την βελτιωση εικονας ηχου και της καμερας.

δηλαδη σου ψιλο σακατευει την συσκευη.

εν ολιγης τα sony δεν ειναι και τα πιο φιλικα στον power user που θελει να σκαλισει κ να παιξει με την συσκευη με custom roms και οτι συνεπαγετε με root.

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια..διαβαζουμε κι εμεις που δεν ξερουμε για κλειστρα ...φακους και iso (και οτι μπορουμε μαθαίνουμε) αλλα οταν πατε να βγαλετε μια φωτο νυχτερινη τους φιλους σας ας πουμε..ποση ωρα κανετε και τους εχετε στημένους με χαμογελο????
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ξεκλειδωτος (μακαρι να ηταν) !

αυτο το yes σημαινει οτι μπορεις να τον ξακλειδωσεις,σε καποιες περιοχες θα δεις no που ειναι κλειδωμενα σε παροχους κ.α και ετσι και να θελει ο κατοχος απλα δε μπορει ΟΥΤΕ με τον επισημο τροπο.

για να ξεκλειδωσεις τον bootloader στα sony ακολουθεις τον επισημο τροπο αλλα μεσα στον bootloader εχουν οι (μη πω καμια κακη κουβεντα) ιαπωνες καποια αρχεια που λεγονται drm keys και τα οποια ειναι υπευθυνα για την βελτιωση εικονας ηχου και της καμερας.

δηλαδη σου ψιλο σακατευει την συσκευη.

εν ολιγης τα sony δεν ειναι και τα πιο φιλικα στον power user που θελει να σκαλισει κ να παιξει με την συσκευη με custom roms και οτι συνεπαγετε με root.

 

Γιώργο σε ευχαριστώ πολύ για τις γνώσεις σου!!

Πάλι καλά τότε που είναι κλειδωμένος.

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια..διαβαζουμε κι εμεις που δεν ξερουμε για κλειστρα ...φακους και iso (και οτι μπορουμε μαθαίνουμε) αλλα οταν πατε να βγαλετε μια φωτο νυχτερινη τους φιλους σας ας πουμε..ποση ωρα κανετε και τους εχετε στημένους με χαμογελο????

 

Χαχαχαχαχαχα ε οχι και εκει!!!!

Εκει βγαζεις και σουτάρεις.

Τι μπορείς να κάνεις;

Εκει φιλε να μη ξεχναμε και το φλας mode ετσι;

Επισης το εχω ξανα πει, ενεργοποίησε την λήψη ριπης.

Σηκωσε τραβα ένα γαζί καμια 10αρια και σίγουρα μια και παραπανω θα βγει και ακουνητη και οι φιλοι όλοι όμορφοι!!!

Επίσης καλώς η κακώς δεν ειμαστε p20 pro η pixel samsung που εχουν και ois και μαμω τα software (google) .

Που μεταξυ μας και αυτα σε λιγο φως και ανθρωποι τα βρισκουν σκούρα.

Ποναμε σε τεχνητό φως παιδια με ανθρώπους μέσα που δεν εχεις χρόνο.

Υ.γ το ανίχνευση αντικειμένου κλειστε το για να εχετε την ευκολια να κανετε φωτομετρηση με tap.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχαχα ε οχι και εκει!!!!

Εκει βγαζεις και σουτάρεις.

Τι μπορείς να κάνεις;

Εκει φιλε να μη ξεχναμε και το φλας mode ετσι;

Επισης το εχω ξανα πει, ενεργοποίησε την λήψη ριπης.

Σηκωσε τραβα ένα γαζί καμια 10αρια και σίγουρα μια και παραπανω θα βγει και ακουνητη και οι φιλοι όλοι όμορφοι!!!

Επίσης καλώς η κακώς δεν ειμαστε p20 pro η pixel samsung που εχουν και ois και μαμω τα software (google) .

Που μεταξυ μας και αυτα σε λιγο φως και ανθρωποι τα βρισκουν σκούρα.

Ποναμε σε τεχνητό φως παιδια με ανθρώπους μέσα που δεν εχεις χρόνο.

Υ.γ το ανίχνευση αντικειμένου κλειστε το για να εχετε την ευκολια να κανετε φωτομετρηση με tap.

 

χαχαχααα..ε μα ειπα κι εγω !!! ευχαριστουμε για τις πληροφορίες..:happy:

Link to comment
Share on other sites

Την 9 ποτέ θα την πάρει η συσκευή, έχει έρθει με τη 8 και δεν μου έχει έρθει άλλη αναβάθμιση. Τι παίζει;

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βάλε στο pc το companion και από μέσα κάνε repair και θα σου έρθει. Θα τα χάσεις όλα και θα πρέπει να ξανά στήσεις το κινητό από την αρχή

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βάλε στο pc το companion και από μέσα κάνε repair και θα σου έρθει. Θα τα χάσεις όλα και θα πρέπει να ξανά στήσεις το κινητό από την αρχή

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αλλιώς δεν έρχεται, όπως έρχονται όλες οι ενημερώσεις;;;; Επίσης το hdr δεν υπάρχει στην κάμερα, γιατί δεν το βλέπω πουθενά για ενεργοποίηση - απενεργοποιηση.

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει στο manual mode.

Για τα δικά μου γούστα δεν είναι hdr αυτό να σου πω την αλήθεια.

Για hdr δυνατό κατέβασε mx camera και έχε ενεργό το hdr σε αυτήν και παίζε με αυτήν εάν θες hdr.

 

https://photos.app.goo.gl/kyq4DrNL2AUdPcpb8

 

Εδώ έχω αρκετές διπλα-διπλα με την stock .θα καταλάβεις την mx από το άνοιγμα στις σκιές που κάνει ενώ σώζει καλύτερα και τα φωτεινά σημεία.

Hdr δηλαδή.

Βάλε στις ρυθμίσεις το jpeg αρχείο στο 100% .

Αξίζει για εμένα σε πολλές περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αλλιώς δεν έρχεται, όπως έρχονται όλες οι ενημερώσεις;;;; Επίσης το hdr δεν υπάρχει στην κάμερα, γιατί δεν το βλέπω πουθενά για ενεργοποίηση - απενεργοποιηση.

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κανονικά έπρεπε να σου είχε έρθει αν το έχεις πάρει από Ελλάδα και δεν είναι παραεισαγωγη. Μάλιστα υπάρχει και update στην 9. Για να μην σου έχει έρθει ota μέχρι τώρα, μάλλον κάτι θα έχει "σκαλώσει" , οπότε κάνε ένα repair να σου έρθει

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά έπρεπε να σου είχε έρθει αν το έχεις πάρει από Ελλάδα και δεν είναι παραεισαγωγη. Μάλιστα υπάρχει και update στην 9. Για να μην σου έχει έρθει ota μέχρι τώρα, μάλλον κάτι θα έχει "σκαλώσει" , οπότε κάνε ένα repair να σου έρθει

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Από Πλαίσιο το πήρα, δεν έχει έρθει τίποτα,κάνω από το companion τώρα τη διαδικασία, αλλά έχει περάσει κάνα 40λεπτο και ακόμα κάνει τη λήψη...

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης όταν το πρώτοανοιξα δεν έκανε καμία ενημέρωση, ήταν με την 8...

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Πριν λίγες ώρες έβαλα από το pc Xperia companion την pie όμως μου έχει τα κουμπιά στην οθόνη και τρωωει οθόνη πως τα βγάζω;;;

 

Με το fluid navigation gestures από play store.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Με το fluid navigation gestures από play store.

 

Πάρα πολύ ωραία ευχαριστώ. Θέλω να πω δυο πράγματα για το κινητό μετά από δύο εβδομάδες μαζί του. Η συσκευή είναι κόσμημα. Οθόνη εξαιρετική πάρα κάτι ριγέ γραμμές που μου βγάζει αν ξέρει κάποιος τι είναι δεν ξέρω δεν με. Ενοχλούν όμως. Ηχείο κατ εμέ εξαιρετικό φώτο τη μέρα στο αυτόματο εξαιρετικές βραδινές στο αυτόματο καλούτσικες με manual ακόμα δεν έχω ασχοληθεί. Ταχύτητα αστραπή πύραυλος κόλλημα ούτε κατά φαντασίαν μπαταρία ικανοποιητική. Γενικά είμαι υπέρ ευχαριστημένος.....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγκατέστησα την open camera και προς έκπληξη μου είδα ότι δουλεύει το camera2api. Το ενεργοποίησα και εμφανίστηκε μια πληθώρα ρυθμίσεις.

Άρε εργαλείο που έχουμε!!!! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μόλις κατέβασα το fluid navigation gestures oμως δεν κατάφερα να τα βγάλω τι πρεπει να πατήσω;; βοηθειαααα γειτονοιι

 

Έχει ακριβείς οδηγίες η ίδια η εφαρμογή, χρειάζεται μια απλή διαδικασία σύνδεσης με το PC και να τρέξεις μια εντολή μέσω adb. Δεν απαιτεί root και δεν επηρεάζει την εγγύηση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ ωραία ευχαριστώ. Θέλω να πω δυο πράγματα για το κινητό μετά από δύο εβδομάδες μαζί του. Η συσκευή είναι κόσμημα. Οθόνη εξαιρετική πάρα κάτι ριγέ γραμμές που μου βγάζει αν ξέρει κάποιος τι είναι δεν ξέρω δεν με. Ενοχλούν όμως. .

 

οταν λες ριγέ γραμμές; ανέβασε μια φωτο να δούμε στο περίπου τι παίζει.. ώστε αν είναι ελαττωματικό να το πας πίσω

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά με την pie και γω.Σφαιρα το τηλέφωνο, αν είχε ραδιόφωνο, θα έδινα στη γυναίκα μου το g6 μου και θα κράταγα το Sony...

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και σε μενα εξακολουθουν οι ριγε γραμμες συνεχεια παρ'οτι το πηγα στην ομνιτεκ και το εφτιαξαν υποτιθεται.
Link to comment
Share on other sites

Εγω συγνώμη δεν κατάλαβα τίποτα όσο αφορά τα fluid navigation gestures. Δεν κατάλαβα τίποτα από τις οδηγίες εντελώς όμως αν μπορει κάποιος να βοηθήσει καλώς αλλιώς θα ειμαι μετά τρία εργαλειακια μέσα στην οθόνη δεν είναι ενοχλητικά αλλά κόβει λίγο οθόνη
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν φαίνονται ριγέ γραμμές.

Μήπως τις κάνει το τζαμακι;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia XZ1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...