Jump to content

iPhone X


energetic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδή, με τιμολόγιο στο όνομα της εταιρίας μου, από Γερμανό, εχω ένα χρόνο μόνο;

Δεν το νομίζω.

Μάλλον δεν το διατύπωσες σωστά.

 

Δυστυχως το εχω ακουσει απο πολλους αυτο διοτι ετσι τους λενε στην Infoquest...

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, με τιμολόγιο στο όνομα της εταιρίας μου, από Γερμανό, εχω ένα χρόνο μόνο;

Δεν το νομίζω.

Μάλλον δεν το διατύπωσες σωστά.

 

https://www.ired.gr/blog/item/4823-iphone-policy-in-greece.html

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως το εχω ακουσει απο πολλους αυτο διοτι ετσι τους λενε στην Infoquest...

 

 

 

Δεν ισχύει σε καμία περίπτωση ο διαχωρισμός αυτός με τα παραστατικά.

Πριν λίγο καιρό επισκεύασε (αντικατέστησε) η isystem το Watch μου με παραστατικό αγοράς ένα τιμολόγιο.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει σε καμία περίπτωση ο διαχωρισμός αυτός με τα παραστατικά.

Πριν λίγο καιρό επισκεύασε (αντικατέστησε) η isystem το Watch μου με παραστατικό αγοράς ένα τιμολόγιο.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

 

 

Ναι, ομως ηταν διετιας η συσκευη σου;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάρει τη συσκευή στην αρχή όταν κυκλοφόρησε και δε με ικανοποιήσε λόγω κολλημάτων του λογισμικού.

Τώρα βλέπω με τη τελευταία έκδοση πηγαίνει πολύ καλά και το βλέπω να έχει βγει από το Beta status που κάποιοι του προσάπτουν..

Δυστυχώς θα το αποχωριστώ προς το παρόν γιατί θέλω κάτι με μεγαλύτερη οθόνη.

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

Εάν είναι τιμολόγιο σε ατομική επιχείρηση που φαίνεται ένα ονοματεπώνυμο, το δέχονται. Όταν είναι όμως εταιρεία, πχ Fast Charge ΑΕ, έχει ένα χρόνο...ο λόγος βέβαια, άγνωστος...απλά για να γλυτώνουν κάποιες συσκευές...μου έχει τύχει κι εμένα με apple watch 1, και καλύφθηκε γιατί είναι ατομική επιχείρηση...απαράδεκτοι απλά!

 

 

Sent from my iPhone X using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εάν είναι τιμολόγιο σε ατομική επιχείρηση που φαίνεται ένα ονοματεπώνυμο, το δέχονται. Όταν είναι όμως εταιρεία, πχ Fast Charge ΑΕ, έχει ένα χρόνο...ο λόγος βέβαια, άγνωστος...απλά για να γλυτώνουν κάποιες συσκευές...μου έχει τύχει κι εμένα με apple watch 1, και καλύφθηκε γιατί είναι ατομική επιχείρηση...απαράδεκτοι απλά!

 

 

Sent from my iPhone X using Tapatalk

 

 

 

Επιμένω ότι δεν υπάρχει διαχωρισμός για τα τιμολόγια. Εμένα ήταν με τιμολόγιο εταιρίας μου χωρίς ονοματεπώνυμο αλλά 2 λέξεις στα αγγλικά...

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω τί μου είπαν εκείνοι...συμφωνώ μαζί σου, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει διαφορά σε τιμολόγιο και απλή απόδειξη..

 

 

Sent from my iPhone X using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα πρόσφατα με representative της Apple για να κάνουμε Apple care στην εταιρεία που εργάζομαι (εξωτερικό) και μου είπε αυτό ακριβώς, ότι τα 2 χρόνια αφορούν μόνο φυσικά πρόσωπα που εμπιπτουν στη νομοθεσία περί προστασίας των καταναλωτών της ευρωπαϊκής ένωσης. Από κει και πέρα δεν έχω προσωπική εμπειρία.
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι γνωστο και οι εταιριες βασιζονται στην αποψη οτι ο επαγγελματιας (που κοβει τιμολογιο) δεν εμπιπτει στο πεδιο εφαρμογης του νομου για την προστασια του καταναλωτη, γιατι κατα την αποψη αυτη, δεν ειναι καταναλωτης.

Αυτη η αποψη δεν ειναι ορθη ομως. Εν συντομια να πω οτι εφοσον ο επαγγελματιας δεν εχει σχεση, σαν επαγγελμα, με το προιον που αγοραζει (λχ δεν ειναι εισαγωγεας κινητων τηλεφωνων και αγοραζει με τιμολογιο ενα κινητο) τοτε θα πρεπει να εμπιπτει στην εννοια του απλου καταναλωτη.

 

Οποιος ενδιαφερεται μπορει να βρει αναλυσεις στο ιντερνετ σχετικα με το πεδιο εφαρμογης του νομου περι προστασιας του καταναλωτη και την εννοια του ορου καταναλωτης.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοιες περιπτώσεις γίνεται αίτημα και συνήθως απαντάει οκ η apple

myphone.gr Legal Advisor

Phones: iPhone XsMax 64GB Silver, iPhone X 64GB Silver, Pocophone F1 64GB

Tablets: iPad Pro 12,9 128GB WiFi, iPad mini 4 64GB WiFi & 4G

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Εάν είναι τιμολόγιο σε ατομική επιχείρηση που φαίνεται ένα ονοματεπώνυμο, το δέχονται. Όταν είναι όμως εταιρεία, πχ Fast Charge ΑΕ, έχει ένα χρόνο...ο λόγος βέβαια, άγνωστος...απλά για να γλυτώνουν κάποιες συσκευές...μου έχει τύχει κι εμένα με apple watch 1, και καλύφθηκε γιατί είναι ατομική επιχείρηση...απαράδεκτοι απλά!

 

Έχει βγει τελεσίδικη απόφαση για αυτό η οποία αναφέρει πως "χρήστης της συσκευής δεν είναι η εταιρία αλλά κάποιο ανθρώπινο ον (φυσικό πρόσωπο), οπότε η εγγύηση είναι για 2 έτη". Κάνεις αίτημα στην Apple μέσω Infoquest και το δέχεται.

 

ΑΡΕΙΟΣ ΠΑΓΟΣ, απόφαση 13/2015

 

Σύμφωνα με το άρθρο 1 παρ. 4 περ.α' του ν. 2251/1994 "προστασία καταναλωτών", όπως ίσχυε πριν την αντικατάστασή του με το άρθρο 1 παρ. 5 του ν. 3587/2007, καταναλωτής είναι κάθε φυσικό ή νομικό πρόσωπο για το οποίο προορίζονται τα προϊόντα ή οι υπηρεσίες που προσφέρονται στην αγορά ή το οποίο κάνει χρήση τέτοιων προϊόντων ή υπηρεσιών, εφόσον αποτελεί τον τελικό αποδέκτη τους. Η θεσπισθείσα με τον άνω νόμο έννοια του καταναλωτή διηύρυνε τον κύκλο των προσώπων στα οποία παρέχεται η προβλεπόμενη από αυτόν προστασία, σε σχέση με τον κύκλο αυτών στα οποία αφορά η Οδηγία 93/13/ΕΟΚ του Συμβουλίου της 5-4-1993, σε εφαρμογή της οποίας εκδόθηκε, και στα οποία παρείχε προστασία και ο προϊσχύσας υπ' αριθ. 1961/1991 νόμος. Τούτο δε, διότι σύμφωνα με το άρθρο 2 περ. β' της Οδηγίας "καταναλωτής είναι κάθε φυσικό πρόσωπο, το οποίο, κατά τις συμβάσεις που καλύπτει η παρούσα οδηγία, ενεργεί για σκοπούς οι οποίοι είναι άσχετοι με τις επαγγελματικές του δραστηριότητες", ενώ σύμφωνα με την αντίστοιχη διάταξη του άρθρου 2 παρ.2 του προϊσχύσαντος νόμου 1961/1991 "καταναλωτής είναι κάθε νομικό ή φυσικό πρόσωπο, που ενεργεί συναλλαγές με σκοπό την απόκτηση ή τη χρησιμοποίηση κινητών ή ακινήτων πραγμάτων ή υπηρεσιών για την ικανοποίηση μη επαγγελματικών αναγκών". Ειδικότερα, καταναλωτής, σύμφωνα με την προαναφερόμενη διάταξη του ν. 2251/1994, που είναι άξιος της σχετικής προστασίας του, είναι το φυσικό ή νομικό πρόσωπο που αποκτά το προϊόν ή τις υπηρεσίες για ικανοποίηση όχι μόνο των ατομικών αλλά και των επαγγελματικών του αναγκών, αρκούντος απλώς και μόνον του γεγονότος ότι είναι ο τελικός αποδέκτης τούτων. (ΑΠ 1738/2009, ΑΠ 16/2009, ΑΠ 989/2004).

 

Αναφέρεται και στο http://www.kathimerini.gr/923206/article/oikonomia/epixeirhseis/katanalwtes-8a-8ewroyntai-kai-oi-mikres-epixeirhseis σε παράδειγμα για δάνειο από τράπεζα, αλλά αναφέρει τι πλέον θεωρείται καταναλωτής.

Edited by gvard

Φιλικά,

 

Γιώργος Βαρδίκος

HyperHosting Web Hosting Services

http://www.hyperhosting.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Σκέφτομαι να αγοράσω το χ και ήθελα να σας ρωτήσω 2 πράγματα:

 

-προερχόμενος από το Νοτε 8 με 6gm ram όπου το multitasking του ήταν υποδειγματικό, θα αντιμετωπίσω λέτε θέματα με τa 3gb ram στο ios 11; πριν το νοτε 8 είχα phone 7 plus (με ios 10) και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

-ξέρετε κάποια προσφορά που να είναι σε εξέλιξη και κάποιο αξιόπιστο μαγαζί από skroutz;

 

Η αγορά θα γίνει μέσω debit card.

 

Σας ευχαριστώ πολύ :)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Σκέφτομαι να αγοράσω το χ και ήθελα να σας ρωτήσω 2 πράγματα:

 

-προερχόμενος από το Νοτε 8 με 6gm ram όπου το multitasking του ήταν υποδειγματικό, θα αντιμετωπίσω λέτε θέματα με τa 3gb ram στο ios 11; πριν το νοτε 8 είχα phone 7 plus (με ios 10) και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

-ξέρετε κάποια προσφορά που να είναι σε εξέλιξη και κάποιο αξιόπιστο μαγαζί από skroutz;

 

Η αγορά θα γίνει μέσω debit card.

 

Σας ευχαριστώ πολύ :)

 

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα προχωρά άφοβα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτό που προσδοκάς να δεις στο Χ που δεν έχεις στο note8?

Γενικώς πάντως δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με το Χ !

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτό που προσδοκάς να δεις στο Χ που δεν έχεις στο note8?

Γενικώς πάντως δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με το Χ !

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Smoothness, updates στην ώρα τους, καλύτερη μπαταρία, σύνδεση με apple tv, μικρότερο μέγεθος :)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Σκέφτομαι να αγοράσω το χ και ήθελα να σας ρωτήσω 2 πράγματα:

 

-προερχόμενος από το Νοτε 8 με 6gm ram όπου το multitasking του ήταν υποδειγματικό, θα αντιμετωπίσω λέτε θέματα με τa 3gb ram στο ios 11; πριν το νοτε 8 είχα phone 7 plus (με ios 10) και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

-ξέρετε κάποια προσφορά που να είναι σε εξέλιξη και κάποιο αξιόπιστο μαγαζί από skroutz;

 

Η αγορά θα γίνει μέσω debit card.

 

Σας ευχαριστώ πολύ :)

 

Aν εξαιρεσεις την απωλεια του s pen και το χειροτερο Multitasking του Χ, στα υπολοιπα ειναι ανωτερο το Χ.

Επισης, ξεχνας και το εξαιρετικο AOD του Note 8.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Aν εξαιρεσεις την απωλεια του s pen και το χειροτερο Multitasking του Χ, στα υπολοιπα ειναι ανωτερο το Χ.

Επισης, ξεχνας και το εξαιρετικο AOD του Note 8.

 

σε αυτό που έχω επισημάνει μπορείς να πεις περισσότερες πληροφορίες;

το AOD δεν με απασχολεί γιατί δεν το χρησιμοποιούσα.

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Smoothness, updates στην ώρα τους, καλύτερη μπαταρία, σύνδεση με apple tv, μικρότερο μέγεθος :)

 

 

 

Θα τα έχεις όλα αυτά σε εξαιρετικό βαθμό! Είναι μια εξαιρετική συσκευή που θα την απολαύσεις πραγματικά! Σωστά προχωράς στην αλλαγή κατά την άποψη μου!

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

σε αυτό που έχω επισημάνει μπορείς να πεις περισσότερες πληροφορίες;

το AOD δεν με απασχολεί γιατί δεν το χρησιμοποιούσα.

 

Δεν ξερω τι γινεται με τις τελευταιες εκδοσεις του iOS 11.x, αλλα μεχρι την 11.2, δυστυχως καποιες φορες μου εκλειναν σημαντικες εφαρμογες οπως το onedrive και το evernote.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Aν εξαιρεσεις την απωλεια του s pen και το χειροτερο Multitasking του Χ, στα υπολοιπα ειναι ανωτερο το Χ.

Επισης, ξεχνας και το εξαιρετικο AOD του Note 8.

 

Το μόνο μειονέκτημα του λειτουργικού σε σχέση με Android είναι το ότι δν μπορείς να έχεις 2 ανοιχτά παράθυρα με 2 εφαρμογές ταυτόχρονα πράγμα που με χάλασε λίγο αλλά με ένα swipe αριστερά από το κάτω μέρος περνάς στη τελευταία εφαρμογή κ με ένα ακόμα στην προηγούμενη, όποτε μπαλώνεται λίγο ποιο εύκολα το κενό.

Γενικά το χ θα το γουστάρεις πολύ από πολλές απόψεις, η όλη φιλοσοφία του Face ID είναι κορυφαία κ θα γίνει ακόμη ποιο κορυφαία με το iOS 12.

 

Η οθόνη είναι μικρότερη και γενικά το κινητό σε πολύ βολικό μέγεθος μια που είναι όλο μια οθόνη.

 

Αν ξέρει κανείς υπάρχει κανένας τρόπος να δούμε την θερμοκρασία του κινητού σε real time όπως με διάφορες εφαρμογές του αντροιντ;

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο μειονέκτημα του λειτουργικού σε σχέση με Android είναι το ότι δν μπορείς να έχεις 2 ανοιχτά παράθυρα με 2 εφαρμογές ταυτόχρονα πράγμα που με χάλασε λίγο αλλά με ένα swipe αριστερά από το κάτω μέρος περνάς στη τελευταία εφαρμογή κ με ένα ακόμα στην προηγούμενη, όποτε μπαλώνεται λίγο ποιο εύκολα το κενό.

Γενικά το χ θα το γουστάρεις πολύ από πολλές απόψεις, η όλη φιλοσοφία του Face ID είναι κορυφαία κ θα γίνει ακόμη ποιο κορυφαία με το iOS 12.

 

Η οθόνη είναι μικρότερη και γενικά το κινητό σε πολύ βολικό μέγεθος μια που είναι όλο μια οθόνη.

 

Αν ξέρει κανείς υπάρχει κανένας τρόπος να δούμε την θερμοκρασία του κινητού σε real time όπως με διάφορες εφαρμογές του αντροιντ;

Θερμοκρασία βλέπεις με το coconutButtery σε Mac, όπως επίσης τους κύκλους και υγεία μπαταρίας ημερομηνία κατασκευής κλπ

Δεν νομίζω να έχει θέμα θερμοκρασίας το χ πάντα κρύο είναι ακόμα και όση ώρα φορτίζει. Το Face ID είναι άμεσο ακόμα και σε πλήρη σκοτάδι. Αυτό που με ενοχλεί σε σχέση με το 8 πλας που είχα πριν είναι η κάμερα το βράδυ, δεν ξέρω αν καταφέρει να το φτιάξει σε επόμενες αναβαθμίσεις.:confused:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Έχετε να προτείνετε κάποιο αξιόπιστο κατάστημα από skroutz για αγορά με debit card;

 

Στάλθηκε από το G3112 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Έχετε να προτείνετε κάποιο αξιόπιστο κατάστημα από skroutz για αγορά με debit card;

 

Στάλθηκε από το G3112 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και από το Σκρουτζ και από παντού το καλύτερο είναι να κοιτάς την βαθμολογία σε συνάρτηση με το πλήθος των κριτικών.

Το καιζερ από ότι ξέρω θεωρείται ένα κλασικό καλό κατάστημα!

Επίσης και το phone gallery.

Απέφυγε ένα που έχει μόνο δυο αξιολογήσεις και το έχει στα 919.

Επισης βεβαιώσου ότι θα δεν θα είναι αμερικανικό κ θα είναι με τον ευρωπαϊκό φορτιστή κανονικά.

Ελληνικό δύσκολα θα βρεις αλλά αν βρεις θα είναι το καλύτερο για διάφορους λόγους και για την μεταπώληση του, εγώ έψαξα και βρήκα!

 

Θερμοκρασία βλέπεις με το coconutButtery σε Mac, όπως επίσης τους κύκλους και υγεία μπαταρίας ημερομηνία κατασκευής κλπ

Δεν νομίζω να έχει θέμα θερμοκρασίας το χ πάντα κρύο είναι ακόμα και όση ώρα φορτίζει. Το Face ID είναι άμεσο ακόμα και σε πλήρη σκοτάδι. Αυτό που με ενοχλεί σε σχέση με το 8 πλας που είχα πριν είναι η κάμερα το βράδυ.:confused:

Έχω την 11.3 και από πίσω τζαμάκι, με ασύρματη φόρτιση ψιλό ζεσταίνεται όπως και σε κάποιες άλλες περιπτώσεις αλλά όχι ενοχλητικά αλλά δν πειράζει προκειμένου να είναι γρήγορο γιατί αυτά πάνε κ λίγο αναλογικά. Όταν λες για Μάκ κτλ εννοείς ότι δν υπάρχει για iOS εφαρμογή ή ότι υπάρχει;

Η κάμερα του χ είναι καλύτερη (τουλάχιστον η μπροστά κ η δευτερεύουσα) όποτε πως ήταν καλύτερο το 8 πλας;

Edited by nikos36
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone X
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...