Jump to content

Phone 8 Plus


energetic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα bezel ήταν πάντοτε ένα θέμα αλλά είναι από τις μόνες συσκευές που όταν την πιάνω δεν πατάω κατα λάθος τίποτα

Το iPhone X υπάρχει για αυτούς που θέλουν ελάχιστα περιθώρια φυσικά με το τίμημα των παραπάνω χρημάτων

Ναι όντως... τέλος πάντων η συσκευή φυσάει.

Link to comment
Share on other sites

Και γω φέτος πάω για το μεγάλο. Είχα το 7 και λέω να δοκιμάσω το πλας αυτή τη φορά!

Προσωπικα εγω φετος τον Νοεμβριο θα παω αναποδα αντιθετα :)

Απο iPhone 7 Plus 32GB Black που εχω θα παω στο iPhone 8 Gold 64GB :)

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Η Apple κατά την γνώμη μου με το Iphone X θα μετρήσει αντιδράσεις. Θα προσπαθήσει να δει κατά ποσό η αγορά της Apple «αντέχει» την αλλαγή στην bezel less οθόνη & του face ID.

Αν ήθελε θα μπορούσε να κυκλοφορήσει μόνο το επετειακό μοντέλο έξω αρχής αλλά δεν της έκατσε το Touch ID κάτω από την οθόνη. Κάνει λοιπόν το πείραμα να αλλάξει το Touch ID με το face με αποτερο σκοπό να καθιερώσει στις συσκευές της το Face ID.

Η τιμή του όντως είναι απαράδεκτη ακόμα και για χώρες που το μέσο εισόδημα επιτρέπει την εύκολη απόκτηση του Iphone X.

Πάντως για κάποιον που θέλει ένα παρά πολύ δυνατό τηλέφωνο με τον πιο δυνατό επεξεργαστή που κυκλοφορεί στην αγορά νομίζω ότι το iPhone 8 plus είναι μονόδρομος χωρίς να χρειαστεί να πάει απαραίτητα σε iPhone X. Βέβαια οι τιμές εδώ στην Ελλάδα είναι και εδώ τραβηγμένες μιας και ένα iphone 8 plus 256gb φτάνει στα 1200€ δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Η Apple κατά την γνώμη μου με το Iphone X θα μετρήσει αντιδράσεις. Θα προσπαθήσει να δει κατά ποσό η αγορά της Apple «αντέχει» την αλλαγή στην bezel less οθόνη & του face ID.

Αν ήθελε θα μπορούσε να κυκλοφορήσει μόνο το επετειακό μοντέλο έξω αρχής αλλά δεν της έκατσε το Touch ID κάτω από την οθόνη. Κάνει λοιπόν το πείραμα να αλλάξει το Touch ID με το face με αποτερο σκοπό να καθιερώσει στις συσκευές της το Face ID.

Η τιμή του όντως είναι απαράδεκτη ακόμα και για χώρες που το μέσο εισόδημα επιτρέπει την εύκολη απόκτηση του Iphone X.

Πάντως για κάποιον που θέλει ένα παρά πολύ δυνατό τηλέφωνο με τον πιο δυνατό επεξεργαστή που κυκλοφορεί στην αγορά νομίζω ότι το iPhone 8 plus είναι μονόδρομος χωρίς να χρειαστεί να πάει απαραίτητα σε iPhone X. Βέβαια οι τιμές εδώ στην Ελλάδα είναι και εδώ τραβηγμένες μιας και ένα iphone 8 plus 256gb φτάνει στα 1200€ δυστυχώς.

Αυτό πιστεύω και εγώ. Πάντως συσκευή χωρίς touch id δεν θα έπαιρνα δεν έχω σκοπό ούτε φάτσες να σκανάρω ούτε ίριδες......Οπότε το touch id για μένα είναι απαραίτητο χαρακτηριστικό όσο καλό και να είναι το X οσο όμορφο και να είναι δεν έχει touch id οπότε τρώει Χ από εμένα. Τώρα η τιμή είναι απίστευτα απαγορευτική. Το Iphone 8 αξίζει περισσότερο από το X πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα το face ID μου χτυπάει κάπως άσχημα. Στο Touch ID αν θυμάμαι καλά η Apple είχε πει ότι τα δεδομένα (δηλαδή τα σκαναρισμένα δακτυλικά αποτυπώματα ) αποθηκεύονταν εντός ενός chip πίσω από το Touch ID τώρα το σκαναρισμένο μας πρόσωπο που θα αποθηκεύεται ; Ποιος θα μπορεί να έχει πρόσβαση σε αυτό; Αν τα δακτυλικά αποτυπώματα και η ίριδα είναι βίομετρικα στοιχεία και προσωπικά δεδομένα το πρόσωπο είναι ακόμα περισσότερο. Ποιος θα διαχειρίζεται την βάση δεδομένων που θα αποθηκεύονται όλα αυτά τα στοιχεία και το κυριότερο ποιος θα έχει πρόσβαση εκτός από τον διαχειριστή;

Τελικά μέσω της τεχνολογίας μας περνάνε τρόπους ελέγχου και συλλογής προσωπικών δεδομένων που ίσως αλλιώς δεν θα τους αποδεχόμασταν.

Όντως νομίζω ότι ένα iphone 8 plus προς το παρόν είναι πολύ καλή λύση και δεν χρειάζεται μετάβαση σε iPhone X

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα το face ID μου χτυπάει κάπως άσχημα. Στο Touch ID αν θυμάμαι καλά η Apple είχε πει ότι τα δεδομένα (δηλαδή τα σκαναρισμένα δακτυλικά αποτυπώματα ) αποθηκεύονταν εντός ενός chip πίσω από το Touch ID τώρα το σκαναρισμένο μας πρόσωπο που θα αποθηκεύεται ; Ποιος θα μπορεί να έχει πρόσβαση σε αυτό; Αν τα δακτυλικά αποτυπώματα και η ίριδα είναι βίομετρικα στοιχεία και προσωπικά δεδομένα το πρόσωπο είναι ακόμα περισσότερο. Ποιος θα διαχειρίζεται την βάση δεδομένων που θα αποθηκεύονται όλα αυτά τα στοιχεία και το κυριότερο ποιος θα έχει πρόσβαση εκτός από τον διαχειριστή;

Τελικά μέσω της τεχνολογίας μας περνάνε τρόπους ελέγχου και συλλογής προσωπικών δεδομένων που ίσως αλλιώς δεν θα τους αποδεχόμασταν.

Όντως νομίζω ότι ένα iphone 8 plus προς το παρόν είναι πολύ καλή λύση και δεν χρειάζεται μετάβαση σε iPhone X

 

Εχει απαντηθει αυτο φιλε μου. Δεν θα αποθηκευονται πουθενα αλλου εκτος απο την συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει είναι πολύ άβολο το face id.. και δεν θέλω να γυρίσω στα παλιά τα χρόνια που χρησιμοποιούσαμε μοτίβα και pin. Δαχτυλακι και όλα κομπλέ.
Link to comment
Share on other sites

Μόνο το γεγονός ότι για να ξεκλειδώσει η συσκευή χρειάζεται να φέρεις το τηλέφωνο στο πρόσωπο σου είναι αρνητικό. Φαντάσου πχ να θέλεις να ξεκλειδώσεις την συσκευή περπατοντας και να πρέπει να σταματήσεις να κοιτάξεις την συσκευή. Το λέω αυτό μετά λόγου γνώσης έχω το S8+ και είναι τρομερά άβολο να βγάζεις την συσκευή από την τσέπη για να την φέρεις μπροστά σου προκειμένου να ξεκλειδώσει με τον iris scanner όποτε αναγκαστικά χρησιμοποιώ το Touch ID που στην περίπτωση του S8 εκε8 που το έχει χώσει η Samsung και αυτός ο τρόπος είναι άβολος. Αυτός είναι και ένας κυρίως λόγος που θα ξαναγυρίσω σε iphone.
Link to comment
Share on other sites

Όντως το 8 Plus φαντάζει η ιδανική συσκευή μόνο που τα 978€ για τα 64gigabytes είναι παρά πολλά.

Θα έπρεπε η Apple να ξεκινούσε με 128gbytes & όχι με 64gbytes αλλά θα μου πεις αν έβγαζε 128ρι στα 978€ ποιος χαζός θα αγόραζε μετά το 256ρι. Αν υπήρχε θεωρητικά το 128ρι σε iPhone 8 Plus θα ήταν το απόλυτο must.

Τελικά λέγαμε στην παρουσίαση ότι η Apple έθαψε το 8/8+ με την ταυτόχρονη παρουσίαση του iPhone X αλλά προβλέπω ότι και το 8ρι είναι μια άριστη περίπτωση αγοράς και θα τα πάει πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Να υπενθυμίσω πως σε αυτό το θέμα, συζητάμε μόνο για ότι αφορά το iPhone 8 Plus. Για το Face ID και το iPhone X υπάρχει σχετικό θέμα στο παρακάτω link.

 

Apple iPhone X

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ σκέψη και ψάχνοντας τις ναυαρχίδες θα πάρω το 8 plus. Βλέπω στα σκρουτζομαγαζα ότι το έχουν αρκετά καταστήματα. Η αλλαγή από το iPhone 7 plus σε 8 plus πάντως νομίζω δεν θα έχει αρκετές διαφορές.... Κάποιος που να το έχει στα χέρια του παιδιά;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.επειδη βλεπω υπαρχουν ηδη ετοιμοπαραδοτα 8 και 8+ στα μαγαζια στο σκρουτζ.Βλεπω προς το παρον οι τιμες ειναι ιδιες με τα μεγαλα μαγαζια...Πιστευετε απο Παρσκευη που θα βγει και επισημα στα μεγαλα μαγαζια θα πεσουν καθολου οι τιμες..η θα κανουν αρκετο καιρο να κατεβουν?Ρωταω γιατι βλεπω π.χ. προς το παρον για το ΝΟΤΕ 8 οι τιμες ειναι σχεδον ιδιες στο σκρουτζ με τα μεγαλα μαγαζια..
Link to comment
Share on other sites

Πάντα τις πρώτες ημέρες οι τιμές και στο skroutz και στα μεγάλα μαγαζιά θα είναι η ίδια ή παραπλήσια. Αλλά πιστεύω πως από 3 Νοεμβρίου που θα εμφανιστεί στην αγορά και το iPhone X θα αλλάξει η κατάσταση. Πιστεύω πως μέχρι τον Μάρτιο του 2018 το iPhone 8/8+ θα σταθεροποιηθεί κάπου στα 850 -880€. Παρόμοια πορεία με το iPhone 7/7+
Link to comment
Share on other sites

Πέρασε σήμερα ένα λευκό 8 plus από τα χέρια μου

Tempered glass και θυκες είναι ακριβός ίδιες με το 7 plus

Γενικός συσκευή εξοτερκα είναι ακριβός ίδια αν εξαιρέσουμε το γιαλι πίσω

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο antutu τι σκορ σας βγαζει?
Ειδικά το antuntu δεν πρέπει να το θεορουμε κάτι σοβαρό καθος το μεγαλύτερο μέρος από το score προέρχεται από την gpu... Και οπος ξέρουμε a series cpu της Apple πάντα είχαν θυριο gpu έτσι δεν τίθεται για άμεση σύγκριση με άλλους αντε το πολύ πολύ βάζεις τον kirin δίπλα αλλά μέχρι εκεί
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Δηλαδή μπορούμε άφοβα να αγοράσουμε spigen θήκη και spigen tempered glass του iPhone 7 plus χωρίς πρόβλημα?

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Δηλαδή μπορούμε άφοβα να αγοράσουμε spigen θήκη και spigen tempered glass του iPhone 7 plus χωρίς πρόβλημα?

Από ότι ακούγεται από όσους έχουν ήδη παραλάβει το 8/8+ λένε ότι οι θήκες του 7/7+ ταιριάζουν απόλυτα στα 8/8+ η διαφορά τους είναι 1mm σε ύψος.

Σίγουρα για λόγους κατανάλωσης κάποια στιγμή οι μεγάλες εταιρίες θα κυκλοφορισουν και θήκες υποτίθεται ειδικά σχεδιασμένες για 8/8+ αλλά σίγουρα δεν θα έχουν καμία διαφορά από όσες κυκλοφορούν για 7/7+

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Δηλαδή μπορούμε άφοβα να αγοράσουμε spigen θήκη και spigen tempered glass του iPhone 7 plus χωρίς πρόβλημα?

 

ναι αφοβα, το 8 ειναι ελαχιστα ποιο παχυ..οι διαστασεις ειναι ιδιες ομως δεν εχουν προβλημα..απλα σε ορισμενες θα ειναι ποιο εφαρμοστες σε σχεση με το 7 που μπορει να χαλαρωναν λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.

Επειδη σκεφτομαι φετος να ερθω απο android σε iphone (ακομα σκεφτομαι μεταξυ του plus και του Χ) θελω να σας ρωτησω αν υπαρχει εφαρμογη ηχογραφησης κλησεων (δεν με νοιαζει αν ειναι επι πληρωμη). Αντιστοιχη δηλαδη του ACR call recorder.

Και επισης αν υπαρχει καποια εφαρμογη σημειωσεων που να κλειδωνει ομως με κωδικο (ή ακομα και η official εφαρμογη αν εχει αυτη τη δυνατοτητα μου κανει).

 

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Η ενσωματωμένη εφαρμογή των Σημειώσεων έχει τη δυνατότητα στους χρήστες να κλειδώνουν μεμονωμένες σημειώσεις με κωδικό ή Touch ID.

Διατήρηση των σημειώσεών σας ασφαλών με χρήση προστασίας συνθηματικού

 

Όσο αφορά την ηχογράφηση κλήσεων, θα χρειαστείς εφαρμογή. Επειδή δεν το έχω ψάξει το θέμα πολύ, δε μπορώ να σου προτείνω κάτι συγκεκριμένο. Ωστόσο βρήκα αυτό το πολύ πρόσφατο άρθρο. Ρίξε μια ματιά, δίνει πολλές εναλλακτικές.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Μόνο το γεγονός ότι για να ξεκλειδώσει η συσκευή χρειάζεται να φέρεις το τηλέφωνο στο πρόσωπο σου είναι αρνητικό. Φαντάσου πχ να θέλεις να ξεκλειδώσεις την συσκευή περπατοντας και να πρέπει να σταματήσεις να κοιτάξεις την συσκευή. Το λέω αυτό μετά λόγου γνώσης έχω το S8+ και είναι τρομερά άβολο να βγάζεις την συσκευή από την τσέπη για να την φέρεις μπροστά σου προκειμένου να ξεκλειδώσει με τον iris scanner όποτε αναγκαστικά χρησιμοποιώ το Touch ID που στην περίπτωση του S8 εκε8 που το έχει χώσει η Samsung και αυτός ο τρόπος είναι άβολος. Αυτός είναι και ένας κυρίως λόγος που θα ξαναγυρίσω σε iphone.
Συμφωνώ, είναι τρομερά πλεονεκτήματα τα ακόλουθα:

 

- touch id στην πρόσοψη

- Οθόνη 16:9* και επίπεδη**

 

* επαρκές πλάτος για browsing

** επιδέχεται εύκολα screen protector / tempered glass σε αντίθεση με τις curved / edge

 

Sent from my SM-G928F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πέρασε σήμερα ένα λευκό 8 plus από τα χέρια μου

Tempered glass και θυκες είναι ακριβός ίδιες με το 7 plus

Γενικός συσκευή εξοτερκα είναι ακριβός ίδια αν εξαιρέσουμε το γιαλι πίσω

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ειδικά το antuntu δεν πρέπει να το θεορουμε κάτι σοβαρό καθος το μεγαλύτερο μέρος από το score προέρχεται από την gpu... Και οπος ξέρουμε a series cpu της Apple πάντα είχαν θυριο gpu έτσι δεν τίθεται για άμεση σύγκριση με άλλους αντε το πολύ πολύ βάζεις τον kirin δίπλα αλλά μέχρι εκεί

Τον kirin δεν το βαζεις μετα,snapdragon ,exynos και μετα kirin!

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Phone 8 Plus
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...