Jump to content

iPhone 8


energetic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

από μπαταρία - κάμερα πως τα πάει το τηλέφωνο παιδιά;

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 756
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ναι Tasos. Έγινε επαναφορά, αναβάθμιση σε 11.2 και όλα πάνε ρολόι πλέον.

 

Έχασες τίποτα από τα αρχεία σου;

Επαναφορά ή αναβάθμιση έκανες;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια

Πολλές φορές το έχουμε πει και κάποιοι συνεχίζουν μεν μην το πιστεύουν

Το κέρδος και μόνο θέλουν. Σιγά σιγά καίνε τις παλιές συσκευές για να πας σε καινούργια

Κι εγώ αν είχα εταιρεία το ίδιο θα έκανα

Ο περισσότερος κόσμος δεν καταλαβαίνει και λέει εμένα η συσκευή μου δουλεύει μια χαρά αλλά δυστυχώς δεν είναι έτσι

Όσο αναβαθμίσεις τόσο κυνηγάς την τύχη σου

Παίρνεις κάποια νέα χαρακτηριστικά αλλά σε γενικές γραμμές η συσκευή αρχίζει να δείχνει παλιά.

 

Τι διαφορά πχ έχει το hardware του 7 Plus με του iPhone X?

Κι όμως παρόλο που είναι πολύ κοντά σε επιδόσεις, έχουν γράψει το λογισμικό έτσι ώστε στο Χ να τρέχει σφαίρα ενώ το 7 Plus να δείχνει λίγο παλαιότερο

Έτσι είναι η τεχνολογια δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι

Γι αυτό έχουν και τα shsh για να μην μπορούμε να πάμε πίσω

Γι αυτό και αν μείνεις με παλιά έκδοση θα αρχίσεις να μένεις και από εφαρμογές που δεν θα δουλεύουν πχ σε iOS 8

Είναι αλυσίδα όλα αυτά και ο πρώτος και τελευταίος κρίκος είναι το κέρδος για την εταιρεία

 

 

να και τα λεγόμενα σου.
Link to comment
Share on other sites

να και τα λεγόμενα σου.

 

Μου έχει τύχει σε όλα τα iPhone

Όντως υπάρχει μια δόση αλήθειας

Ειδικά στο iPhone 7 που έδωσα τελευταία ήταν αρκετά σπαστικό

 

Πολύ καλό άρθρο πιστεύω δίνει νέες πληροφορίες για το πως να χειριστούμε ένα τέτοιο ενδεχόμενο

Τουλάχιστον αν αλλάζεις μπαταρία και διορθώνεται το πρόβλημα είναι πολύ καλό νέο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει σε όλα τα iPhone

Όντως υπάρχει μια δόση αλήθειας

Ειδικά στο iPhone 7 που έδωσα τελευταία ήταν αρκετά σπαστικό

 

Πολύ καλό άρθρο πιστεύω δίνει νέες πληροφορίες για το πως να χειριστούμε ένα τέτοιο ενδεχόμενο

Τουλάχιστον αν αλλάζεις μπαταρία και διορθώνεται το πρόβλημα είναι πολύ καλό νέο

 

Και εδώ ξεκινάει το πρόβλημα. Τι κάνεις και ποιος στο αλλάζει. Σε 6s/7/8 υπάρχει αδιαβροχοποίηση. Εκεί τι γίνεται? Την χάνεις? Στέλνεις στους επίσημους? Σε 6 άρη ήθελα με τον παρά μου τότε να μου αλλάξουν μπαταρία αλλά επειδή ήταν απειροελάχιστα στραβωμένο(no touch disease ελέω θήκης και γυαλιού) δεν αναλάμβαναν σε Θεσσαλονίκη να μου το φτιάξουν ΜΕ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΠΛΗΡΩΜΗ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΒΓΑΙΝΕ 120-150 ΕΥΡΩ. Η απάντηση τους ήταν ¨ΟΧΙ δεν το αναλαμβάνουμε. Στην Ελλάδα έχει σάπιες μπαταρίες άρα η μόνη λύση το ifixit.

Link to comment
Share on other sites

Και εδώ ξεκινάει το πρόβλημα. Τι κάνεις και ποιος στο αλλάζει. Σε 6s/7/8 υπάρχει αδιαβροχοποίηση. Εκεί τι γίνεται? Την χάνεις? Στέλνεις στους επίσημους? Σε 6 άρη ήθελα με τον παρά μου τότε να μου αλλάξουν μπαταρία αλλά επειδή ήταν απειροελάχιστα στραβωμένο(no touch disease ελέω θήκης και γυαλιού) δεν αναλάμβαναν σε Θεσσαλονίκη να μου το φτιάξουν ΜΕ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΠΛΗΡΩΜΗ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΒΓΑΙΝΕ 120-150 ΕΥΡΩ. Η απάντηση τους ήταν ¨ΟΧΙ δεν το αναλαμβάνουμε. Στην Ελλάδα έχει σάπιες μπαταρίες άρα η μόνη λύση το ifixit.

 

Εγώ θα την αλλάξω μόνος ότι και να γίνει

Και ας χάσω την αδιαβροχοποιηση. Έτσι κι αλλιώς δεν μ ενδιαφέρει

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Καινούριος σε iphone. Τόσα χρόνια ήμουν σε android. Αγόρασα το iphone 8.

Έχω τις εξής ερωτήσεις μετά από μία βδομάδα που το ψάχνω. Αν συνδέσω το κινητό στο laptop μου και αντιγράψω τις φωτογραφίες (το itunes το έχω μόνο για back up και mp3s) θα μου βγάλει πχ ότι μία φώτο είναι 3Mbs. Αν την ίδια φωτογραφία την κάνω upload στο gmail μου ή στο google drive μου θα μου δείχνει ότι είναι 2,2 Mbs. Ορατά δεν έχει απώλειες, αλλά θέλω να μην πειράζω την ανάλυση των φωτογραφιών. Ξέρετε γιατί το κάνει; Είναι φυσιολογικό; Υπάρχει κάποια ρύθμιση να μπορώ να κάνω upload χωρίς να μου αλλάζει την χωρητικότητα (ξαναλέω δεν ξέρω αν αλλάζει η ανάλυση). Με ποιο τρόπο θα μπορέσω να έχω κανονικά τις Live photos ξανά μετά το συγχρονισμό; Μόνο αν συγχρονίζω και το βιντεάκι μαζί ή πρέπει να συγχρονίσει με icloud; Επίσης ο προσανατολισμός των φωτογραφιών σε windows είναι ότι να ναι. Τα πάνω κάτω και αντίστροφα. Ευτυχώς εδώ βρήκα το πρόγραμμα IrfanView και τις παίζει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Έχασες τίποτα από τα αρχεία σου;

Επαναφορά ή αναβάθμιση έκανες;

Όταν πάτησα να κάνει επαναφορά έβγαλε μήνυμα ότι ΠΡΕΠΕΙ να κάνει και update οπότε μόλις έκανε την επαναφορά πέρασε και την 11.2.

Το τηλέφωνο επανήλθε στην κατάσταση ενός μήνα+ πριν αφού τότε ήταν το τελευταίο backup. Μικρό το κακό. Θα κάνω συχνότερα backup όμως.

Link to comment
Share on other sites

Όταν πάτησα να κάνει επαναφορά έβγαλε μήνυμα ότι ΠΡΕΠΕΙ να κάνει και update οπότε μόλις έκανε την επαναφορά πέρασε και την 11.2.

Το τηλέφωνο επανήλθε στην κατάσταση ενός μήνα+ πριν αφού τότε ήταν το τελευταίο backup. Μικρό το κακό. Θα κάνω συχνότερα backup όμως.

 

Μπορείς να ενεργοποιήσεις το αντίγραφο ασφαλείας από το icloud πηγαίνοντας> ρυθμίσεις> το προφίλ σου>icloud>αντίγραφο icloud>και να ενεργοποιήσεις τον διακόπτη ;)

Κάθε βράδυ όταν θα συνδέεις το τηλέφωνό σου στο φορτιστή κι έχει wi-fi θα κάνει update το αντίγραφο ασφαλείας μόνο του..:cool:

Έτσι είναι, εάν έτσι νομίζετε !
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ενεργοποιήσεις το αντίγραφο ασφαλείας από το icloud πηγαίνοντας> ρυθμίσεις> το προφίλ σου>icloud>αντίγραφο icloud>και να ενεργοποιήσεις τον διακόπτη ;)

Κάθε βράδυ όταν θα συνδέεις το τηλέφωνό σου στο φορτιστή κι έχει wi-fi θα κάνει update το αντίγραφο ασφαλείας μόνο του..:cool:

Ναι αυτό το έχω ενεργοποιημένο. Όμως μηνύματα αρχείο κλήσεων και εφαρμογές επανήλθαν στην προ μηνός κατάσταση. Φωτό και λοιπά αρχεία έμειναν στην πιο πρόσφατη κατάσταση. Δεν κατάλαβα ακριβώς τι έγινε να πω την αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό το έχω ενεργοποιημένο. Όμως μηνύματα αρχείο κλήσεων και εφαρμογές επανήλθαν στην προ μηνός κατάσταση. Φωτό και λοιπά αρχεία έμειναν στην πιο πρόσφατη κατάσταση. Δεν κατάλαβα ακριβώς τι έγινε να πω την αλήθεια.

 

Σε αυτήν την περίπτωση μήπως επέλεξες λάθος αρχείο την στιγμή της επιλογής από το αρχείο επαναφοράς ;

Δηλαδή μήπως ενώ είχες μεταγενέστερο επέλεξες κάποιο προηγούμενο ;

Έτσι είναι, εάν έτσι νομίζετε !
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα κ χρονια πολλα. Ψαχνω να βρω portrait mode στη καμερα κ δεν το βρησκω πουθενα. Εχει τετοια δυνατοτητα η τσαμπα ψαχνω?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ χρονια πολλα. Ψαχνω να βρω portrait mode στη καμερα κ δεν το βρησκω πουθενα. Εχει τετοια δυνατοτητα η τσαμπα ψαχνω?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Όπως το είπες ....τσάμπα ψάχνεις ......το Χ το έχει μόνο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ χρονια πολλα. Ψαχνω να βρω portrait mode στη καμερα κ δεν το βρησκω πουθενα. Εχει τετοια δυνατοτητα η τσαμπα ψαχνω?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Τα μικρά iPhone δεν έχουν τέτοια δυνατότητα

Τους λείπει η δεύτερη κάμερα

Επίσης το X με το 8 Plus έχουν ίδια πράγματα

Το 7 Plus έχει κάποια εφέ λιγότερα από τα ανωτέρω

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο εχει ερθει με ios 11.0.3. Να το αναβαθμισω σε 11.2.1 ή εχει θεματα και αυτη;

 

Αναβάθμισε άφοβα.

Link to comment
Share on other sites

από αυτονομία πώς τα πάει? βγάζει μια μέρα με νορμαλ χρήση 4g?

 

Χωρίς 4g έχω βγάλει και 7 ώρες χρήσης και 22-30 αναμονής. Με 4g υπολογίζω με το ζόρι να φτάνει τη μια μέρα.

Edited by billy1986
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά,

 

Καινούργιος σε iPhone και έχω την εξής απορία:

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να μεταφέρεις εικόνες και βίντεο από το κινητό στον υπολογιστή σου όπως κάνεις σε android;

 

Εάν δεν γίνεται, πως θα μπορέσω να το κάνω; (icloud, mail, onedrive);

"He who asks a question remains a fool for five minutes

 

He who does not ask remains a fool forever."

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά,

 

Καινούργιος σε iPhone και έχω την εξής απορία:

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να μεταφέρεις εικόνες και βίντεο από το κινητό στον υπολογιστή σου όπως κάνεις σε android;

 

Εάν δεν γίνεται, πως θα μπορέσω να το κάνω; (icloud, mail, onedrive);

 

Με itunes. Το itunes είναι οτι καλύτερο υπάρχει με την οργάνωση που έχει. Οταν πατήσεις να συγχρονίσεις θα σου βγάλει να συγχρονίσεις και βίντεο. Η άλλη λύση είναι μέσω icloud ή one drive. Με mail δεν το συζητώ δεν θα σου χωρέσει. Από εκεί και πέρα, δες μήπως το format δεν ταιριάζει ώστε να το παίξει το iphone αν και με τα περισσότερα σχεδόν είδη έχει συμβατότητα

Link to comment
Share on other sites

Με itunes. Το itunes είναι οτι καλύτερο υπάρχει με την οργάνωση που έχει. Οταν πατήσεις να συγχρονίσεις θα σου βγάλει να συγχρονίσεις και βίντεο. Η άλλη λύση είναι μέσω icloud ή one drive. Με mail δεν το συζητώ δεν θα σου χωρέσει. Από εκεί και πέρα, δες μήπως το format δεν ταιριάζει ώστε να το παίξει το iphone αν και με τα περισσότερα σχεδόν είδη έχει συμβατότητα

 

Το iTunes που κατέβασα μου δίνει δυνατότητα συγχρονισμού μόνο για τραγούδια. Μήπως έχω κάνει κάτι λάθος (ή δεν έχω κάνει κάτι καθόλου);

"He who asks a question remains a fool for five minutes

 

He who does not ask remains a fool forever."

Link to comment
Share on other sites

Το iTunes που κατέβασα μου δίνει δυνατότητα συγχρονισμού μόνο για τραγούδια. Μήπως έχω κάνει κάτι λάθος (ή δεν έχω κάνει κάτι καθόλου);

Το itunes συγχρονίζει τα πάντα από φωτο μουσικη βιντεο μέχρι και ringtone mp4r. Δες βιντεο στο youtube.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 8
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...