Jump to content

iOS 11


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

Από το WWDC 2017 δεν θα μπορούσε να λείψει και η ανακοίνωση του iOS 11, του γνωστού λειτουργικού συστήματος της Apple για τα iPhones. Οι βελτιώσεις στη νέα αυτή έκδοση είναι πολλές. Πάμε να τις δούμε αναλυτικά. Αρχικά, θα μιλήσουμε για την εφαρμογή Messages, το πιο δημοφιλέστερο native iOS app, κάτι που εξηγεί και την επιμονή της εταιρείας να το κάνει ακόμη καλύτερο. Οι βελτιώσεις έρχονται υπό τη μορφή του καλύτερου application tray.

 

Επιπλέον, ο συγχρονισμός των μηνυμάτων μεταξύ των συσκευών σας, αναμένεται να αποτελέσει ακόμη έναν παράγοντα που υπόσχεται να βελτιώσει την εμπειρία σας. Όταν θα μεταβείτε σε μια νέα iOS συσκευή, όλο το ιστορικό συνομιλιών θα μεταφερθεί σε αυτή. Πλέον, οι χρήστες μπορούν μέσω της εφαρμογής να στείλουν γρήγορα χρήματα ο ένας στον άλλο, αρκεί να είναι χρήστες του Apple Pay, όπου φυσικά αυτό είναι διαθέσιμο. Το σύστημα πληρωμών της εταιρείας επιτρέπει τις συναλλαγές χρήστη με χρήστη και αυτές, απευθείας μέσω του Messages app. Η Siri αναβαθμίζεται σημαντικά και αυτή, ιδίως στον τρόπο με τον οποίο αυτή μιλά. Η φωνή της, θα είναι πιο φυσική στο iOS 11. Όπως και πριν, η ψηφιακή βοηθός διαθέτει και μια γυναικεία έκδοση της φωνής, η οποία και αυτή με τη σειρά της έχει αναβαθμιστεί σημαντικά. Βέβαια, το χαρακτηριστικό βρίσκεται σε demo φάση, αλλά κατά τη διάρκεια της παρουσίασης η Siri μετέφρασε μια φράση από τα Αγγλικά στην Κινεζική γλώσσα απροβλημάτιστα.

 

http://content.myphone.gr/photo/full/64495/apple-messages.jpg?today=1496688034

Το Messages app

 

Το Voice control ήδη εντυπωσιάζει, αλλά κάτι που θα χρησιμοποιείτε αρκετά πιο συχνά είναι το νέο και ολικώς ανασχεδιασμένο Control Center. Όπως και προηγουμένως, μπορείτε να πλοηγηθείτε σε αυτό με κύλιση από το κάτω μέρος της οθόνης προς τα πάνω και αμέσως θα δείτε το νέο design. Φυσικά, υποστηρίζεται το χαρακτηριστικό Force Touch, για παράδειγμα αν χρησιμοποιήσετε το Force Touch σε ένα slider αυτό γίνεται μεγαλύτερο.

 

http://content.myphone.gr/photo/full/64496/ios-control-center.jpg?today=1496688409

iOS 11 Control Center

 

Τα Camera και Photos apps θα λάβουν και αυτά μερικά νέα χαρακτηριστικά. Για παράδειγμα μπορείτε να προσθέσετε πολλά effects σε φωτογραφίες που έχουν ληφθεί με την επιλογή Live Photo ενεργοποιημένη. Παράλληλα, υπάρχουν φορές που δεν θα πρέπει να χρησιμοποιείτε το iPhone σας τόσο πολύ, όπως για παράδειγμα όταν οδηγείτε. Η Apple προνόησε και τοποθέτησε Do Not Disturb feature στο iOS 11, το οποίο ξέρει πότε πρέπει να ενεργοποιηθεί από μόνο του. Με αυτό, υπόσχεται να εξαλείψει την πιθανότητα να αποσπάσει την προσοχή σας το iPhone όταν βρίσκεστε πίσω από το τιμόνι και όλα αυτά, κατά το μέγιστο δυνατόν με τη χρήση αισθητήρων. Και αν κάποιος στείλει μήνυμα, τότε η εφαρμογή Messages θα δώσει από μόνη της την κατάλληλη απάντηση στον αποστολέα του μηνύματος, ότι θα επικοινωνήσετε μαζί του αργότερα.

 

http://content.myphone.gr/photo/full/64497/ios-11-dnd.jpg?today=1496688830

Το iOS 11 γνωρίζει πότε οδηγείτε

 

Επίσης, θα γνωρίσουμε μια πολύ ωραία αναβάθμιση στην εφαρμογή των Maps η οποία θα προσθέσει χάρτες από το εσωτερικό πολλών εμπορικών καταστημάτων. Στην αρχή για συγκεκριμένες πόλεις, όπως Βοστόνη, Σικάγο, Χόνκ Κονγκ, Λονδίνο, Λος Άντζελες και Νέα Υόρκη, αν και πρόκειται να καταφθάσουν εκατοντάδες στο επόμενο χρονικό διάστημα. Για τους χρήστες Apple Home έχουμε επίσης ευχάριστα νέα. Τα ηχεία, είναι η τελευταία και πιο πρόσφατη κατηγορία της «συνδεδεμένης τεχνολογίας» που πλέον υποστηρίζεται. Επιπλέον, υποστηρίζεται ένα νέο πρωτόκολλο AirPlay 2 που σας επιτρέπει να δημιουργήσετε ένα πολλαπλό σύστημα ηχείων στο σπίτι σας. Και θα το ελέγχετε από το iPhone σας βεβαίως.

 

Ωστόσο η σημαντικότερη αλλαγή, είναι το Apple Store το οποίο λαμβάνει ένα εξολοκλήρου νέο design, καθιστώντας πιο εύκολη την αναζήτηση εφαρμογών και παιχνιδιών. Όλα τα τελευταία και πιο hot apps παρουσιάζονται σε ένα νέο Today tab. Η νέα έκδοση του iOS καταφθάνει και αυτή, όπως και το watchOS 4 το φθινόπωρο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 91
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας!Μολις το έβαλα στο 7 και η πρώτη εντύπωση είναι απίστευτη!Μια ερώτηση έχω προς το παρόν!Του multitask με το παρατεταμένο άγγιγμα στο πλαϊνό μέρος της οθόνης, το έβγαλαν;;

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το πέρασα. Μου άλλαξε την φωτεινότητα οθόνης, το διόρθωσα χειροκίνητα. Λογικά θα προσαρμόζεται αυτόματα;
Link to comment
Share on other sites

δεν μου αρεσει καθολου η εμφανιση του μενου που αναδυεται απο το κατω μερος της οθονης και αφορα την συνδεσιμοτητα και καποιες εφαρμογες, πολυ πιο κομψο ηταν πριν..
samsung galaxy tab s 10.5 lte, nokia lumia 730, lenovo vibe shot, nokia lumia 930, motorola moto x style, iphone 6s plus, samsung note 9, iphone xs max...
Link to comment
Share on other sites

κι εγω την εβαλα μολις. κανενα προβλημα μεχρι στιγμης, ταχυτατο μου φαινεται στο 7αρι. φανταστειτε στο 8αρι πως θα πηγαινει με τον Α11!

για τους φιλους...εχω εφεδρικο backup αλλα ολα πηγαν καλως, καμια αλλαγη.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Άψογο, πολύ μου αρέσει το νέο look και το arrangement του control panel μέχρι τώρα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!Μολις το έβαλα στο 7 και η πρώτη εντύπωση είναι απίστευτη!Μια ερώτηση έχω προς το παρόν!Του multitask με το παρατεταμένο άγγιγμα στο πλαϊνό μέρος της οθόνης, το έβγαλαν;;

 

Καλησπέρα. Δυστυχώς για κάποιους το αφαίρεσαν

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μόλις το πέρασα. Μου άλλαξε την φωτεινότητα οθόνης, το διόρθωσα χειροκίνητα. Λογικά θα προσαρμόζεται αυτόματα;

 

Ρυθμίσεις--->Γενικά--->Προσβασιμότητα---->Βοηθήματα οθόνης και ενεργοποιείς την αυτόματη φωτεινότητα

Το να είσαι Έλληνας είναι υπερηφάνεια, το να είσαι Πόντιος είναι τίτλος τιμής
Link to comment
Share on other sites

@mantoniou

H Apple προέβη σε αλλαγές της συμπεριφοράς των διακοπτών του Wi-Fi και Bluetooth στο κέντρο ελέγχου. Ως εκ τούτου, αυτό που περιγράφεις είναι αναμενόμενο.

Μπορείς να διαβάσεις περισσότερα εδώ.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ενημέρωση!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

 

 

Κ εγω εχω να ρωτησω:

Τι "παλαβα" ειναι αυτα με την ενεργοποιηση στι 5 νταν κ μετα restart???

Ειναι bug που θα διορθωθει;;;

Εγω ακομα δεν εχω παει στην 11... ειμαι ενας ταπεινος πλην τιμιος κατοχος 6s...

paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

Ένα πράγμα είναι κοινό σε όλα που το πέρασα από 5s μέχρι 7 μπαταρία φεύγει σαν διάολος σε χρήση σε αναμονή βράχος
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους υπάρχει η δυνατότητα να σβήνεις τις εφαρμογές από το ιστορικό στο app store.

:):):)

Θάνος
Link to comment
Share on other sites

Μου έβγαλε σφάλμα "το αξεσουάρ δεν υποστηρίζεται" ενώ το συνδέω στον δικό του φορτιστή. Δεν μπορώ παράλληλα να πάρω αρχεία από το τηλέφωνο.

 

Κατάφερα και πήρα 2 βίντεο που έγραψα. Αλλά πρέπει να διορθωθεί αυτό το συντομότερο.

Edited by Dimaros
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το 11 έχει πολλά θέματα ακόμη. Εμένα (ipad mini 4) μου κρασάρει εφαρμογές, δε μου κρατάει πολλές εφαρμογές στη ram, το multitasking με swipe από την κάτω πλευρά της οθόνης λειτουργεί όποτε θέλει κ.ά. Νόμιζα για την αποφυγή αυτών των προβλημάτων υπήρχαν οι εκδόσεις beta. Πρέπει να έρθει update και μάλιστα γρήγορα

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

HP Notebook db1019nv

Samsung Galaxy Tab S6

Samsung Galaxy Gear S3 Frontier

Samsung Galaxy Buds +

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε η 11.0.1 ας ελπίσουμε να βελτιωθεί η μπαταρία!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Να 'σαι καλά φίλε μου, δεν το πρόσεξα παρότι κάθε τόσο έκανα έλεγχο. Άντε να δούμε τί θα δούμε.....

Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλά φίλε μου, δεν το πρόσεξα παρότι κάθε τόσο έκανα έλεγχο. Άντε να δούμε τί θα δούμε.....

 

 

 

Αύριο θα καταλάβω αν υπάρχει βελτίωση στην μπαταρία.

Βέβαια μάλλον θα ξεφορτωθώ το 6s plus θα το κάνω ανταλλαγή με ένα 6s για την γυναίκα μου και θα πάρω το 8plus

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτο στο θέμα της μπαταρίας το ios11 . Ακομα και το 11.0.1που κυκλοφόρησε χτες δεν επελυσε το πρόβλημα της μπαταρίας οπως υποστηριζόταν... Ξαναγυρίζω στο 10.3.3 σημερα !
Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτο στο θέμα της μπαταρίας το ios11 . Ακομα και το 11.0.1που κυκλοφόρησε χτες δεν επελυσε το πρόβλημα της μπαταρίας οπως υποστηριζόταν... Ξαναγυρίζω στο 10.3.3 σημερα !

 

Μετά την 11.0.1 έχω μπαταρία στο 6s σαν να ήταν καινούργιο. Την 11 την έκανα με το iTunes και την επόμενη με WiFi. Ίσως βοήθησε και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε δεν υπαρχει θεμα με την μπαταρια?

Απο φιλο που ειναι κατοχος του 7 μου ειπε οτι το iOS τωρα τελευταια με τα θεματα μπαταρια δεν τα παει και πολυ καλα.

Μπορει να φταει και η δικη του συσκευη, αλλα δεν περιμενα τετοια θεματα στα μηλαρακια iPhone.

 

Επισης ειχα παρατηρησει οτι οσοι εχουν 7 Plus θελει παρα πολυ ωρα για να φορτιση η συσκευη!

Αυτο βελτιωθηκε καθολου απο το iOS 11?

Link to comment
Share on other sites

σε 6s αλλα και σε 6αρι και γω δεν εχω δει κανενα batter drain... βεβαια με το περασμα του 11 πολλες εφαρμογες αυτοματα ενεργοποιηθηκαν να τρεχουν στο backround αλλα τις απενεργοποιησα .. εκτος whatsapp και viber... και ολα καλα.
Link to comment
Share on other sites

Έχω το iPhone 8 με iOS 11.0.1δίπλα στο 6 με 10.3.3

 

Το 8 δείχνει λιγότερο άμεσο από το 6 και αυτό είναι καθαρά λόγω του iOS 11.

Παιδιά θέλει δουλειά ακόμα

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iOS 11
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...