Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το να την χρησιμοποιήσεις σαν επέκταση της εσωτερικής μνήμης δεν είναι καλή ιδέα, γιατί είναι φοβερά αργή η sd σε σχέση με την εσωτερική και το τηλέφωνο θα σέρνεται όποτε διαβάζει από κει

 

και η αφαίρεσή της αν κάποιος αλλάξει γνώμη θα πρέπει να σημαίνει format σε όλο το κινητό, γιατί αν απλά θα αφαιρεθεί το κινητό μάλλον θα τρώει κρασαρίσματα

 

είναι ύστατη επιλογή σε συσκευές που έχουν πολύ μικρή μνήμη, σε 64GB δεν το κάνεις αυτό..

 

σε άλλα νέα είμαι τρομερά ευχαριστημένος από το port της gcam του arnova από το Pixel 3, η ευκρίνεια των φωτογραφιών είναι ακόμα καλύτερη

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Μετα το τελευταίο (δεύτερο) Update του Μαΐου, παρατήρησε κανένας άλλος μείωση έντασης στα ακουστικά; Καμία σχέση το πριν με το μετά.

--

Nokia 3310 -> Nokia 5300 -> Nokia 5320 -> Nokia C6-00 -> iPhone 3GS -> Samsung Galaxy SIII Neo -> Nokia Lumia 520 -> Xiaomi RN2 -> Xiaomi Mi A1 -> Xiaomi Mi 10 Lite

Link to comment
Share on other sites

Έτσι για την ιστορία, με μια μικρή βόλτα στο xda είδα ότι και άλλοι χρήστες έχουν αναφέρει την ίδια συμπεριφορά με την μνήμη SD όταν διαμορφωθεί σαν εσωτερική σε Oreo: δεν εμφανίζεται η εσωτερική μνήμη σε εφαρμογές τρίτων.

 

Σχετικά με το θέμα του ήχου, ναι φαίνεται ότι υπάρχει πρόβλημα μετά τη δεύτερη αναβάθμιση του Μαΐου.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει κάπου να τα γράψω γιατί θα σκάσω...

Πήρα Android One συσκευή για την καθαρότητα του OS και τις υποσχόμενες συνεχείς ενημερώσεις και αναβαθμίσεις, βλέπω όμως ότι μου πούλησαν φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Να μην παρεξηγηθώ, η συσκευή είναι εξαιρετική. Όμως η Xiaomi δεν κράτησε την υπόσχεσή της. Είναι δυνατόν να μην έχει έρθει ακόμη η 8.1, και 1 στις 3 ενημερώσεις να δημιουργεί θέματα αντί να τα λύνει;

Όσο για τις ενημερώσεις, το Huawei P10 Plus ενός φίλου τις παίρνει πιο νωρίς μέσα στο μήνα από εμάς. Και έχει πάρει και την 8.1...

Οι νέες συσκευές της εταιρείας επίσης μια χαρά την έχουν την 8.1...

Έτσι όπως το πάνε, την 9 (αν ποτέ τελικά την πάρει) θα την λανσάρουν κάπου στο 2020...

Λυπάμαι Xiaomi, αλλά όσο καλή εντύπωση μου έκανες με το MIUI, άλλο τόσο προδομένος νιώθω...

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω κραξει το mia1 παρά πολλές φορές γι αυτό το θέμα και για το android one να σου πω μόνο πως δεν μπορείς να συγκρίνεις μια ναυαρχίδα με κάτι low cost...

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει κάπου να τα γράψω γιατί θα σκάσω...

Πήρα Android One συσκευή για την καθαρότητα του OS και τις υποσχόμενες συνεχείς ενημερώσεις και αναβαθμίσεις, βλέπω όμως ότι μου πούλησαν φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Να μην παρεξηγηθώ, η συσκευή είναι εξαιρετική. Όμως η Xiaomi δεν κράτησε την υπόσχεσή της. Είναι δυνατόν να μην έχει έρθει ακόμη η 8.1, και 1 στις 3 ενημερώσεις να δημιουργεί θέματα αντί να τα λύνει;

Όσο για τις ενημερώσεις, το Huawei P10 Plus ενός φίλου τις παίρνει πιο νωρίς μέσα στο μήνα από εμάς. Και έχει πάρει και την 8.1...

Οι νέες συσκευές της εταιρείας επίσης μια χαρά την έχουν την 8.1...

Έτσι όπως το πάνε, την 9 (αν ποτέ τελικά την πάρει) θα την λανσάρουν κάπου στο 2020...

Λυπάμαι Xiaomi, αλλά όσο καλή εντύπωση μου έκανες με το MIUI, άλλο τόσο προδομένος νιώθω...

 

Πες μου λίγο το Mi A1 πόσο κάνει και πόσο το Huawei P10 Plus? Android One παει να πει οτι δεν θα παρει το 8 μετα απο ενα χρονο που εχει βγει οχι οτι θα το παρει όπως το Pixel...

Knowledge Is Power
Link to comment
Share on other sites

Τα nokia 5 και 6 που ειναι σχεδον αναλογου κοστους και android one,για ποιο λογο ειναι ηδη με android 8.1?

https://www.xda-developers.com/nokia-5-nokia-6-android-8-1-oreo-stable-update/

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τον τελευταίο καιρό μου κάνει ένα περίεργο, δονείται μόνο του για μερικά δευτερόλεπτα χωρίς να έχω κάποια ειδοποίηση ή κάτι άλλο. Το έχει συναντήσει κανένας άλλος ?

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει κάπου να τα γράψω γιατί θα σκάσω...

Πήρα Android One συσκευή για την καθαρότητα του OS και τις υποσχόμενες συνεχείς ενημερώσεις και αναβαθμίσεις, βλέπω όμως ότι μου πούλησαν φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Να μην παρεξηγηθώ, η συσκευή είναι εξαιρετική. Όμως η Xiaomi δεν κράτησε την υπόσχεσή της. Είναι δυνατόν να μην έχει έρθει ακόμη η 8.1, και 1 στις 3 ενημερώσεις να δημιουργεί θέματα αντί να τα λύνει;

Όσο για τις ενημερώσεις, το Huawei P10 Plus ενός φίλου τις παίρνει πιο νωρίς μέσα στο μήνα από εμάς. Και έχει πάρει και την 8.1...

Οι νέες συσκευές της εταιρείας επίσης μια χαρά την έχουν την 8.1...

Έτσι όπως το πάνε, την 9 (αν ποτέ τελικά την πάρει) θα την λανσάρουν κάπου στο 2020...

Λυπάμαι Xiaomi, αλλά όσο καλή εντύπωση μου έκανες με το MIUI, άλλο τόσο προδομένος νιώθω...

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι περιμένετε από το τηλέφωνο. Δουλεύει απροβλημάτιστα, έχει τα security updates εντός 20 ημερών και θα πάρει 2 major updates (το πρόγραμμα One μιλάει μόνο για 1, δηλαδή τυπικά η xiaomi δεν θα χρειαζόταν να δώσει το Ρ ποτέ εφόσον το τηλέφωνο βγήκε με Ν).

Το μόνο που ίσως αξίζει να κάνει κάποιος είναι να ενεργοποιήσει το camera 2 API και να βάλει gcam σε σχέση με στοκ.

Το τηλέφωνο δεν είναι ούτε pixel ούτε καν Nexus ούτε κανείς το πούλησε για τέτοιο και όποιος διαφωνεί ας πάει μέχρι το site της Google για το Android One να δει τι είναι το πρόγραμμα και τι υποχρεώσεις έχει τυπικά η xiaomi.

Ήδη αν θέλει κάποιος να ψαχτεί υπάρχουν πολλές rom και αρκετοί πυρήνες διαθέσιμοι και σε 8.1.

Στο Ρ το μόνο που περιμένω προσωπικά είναι η υποστήριξη άμεσα από το λειτουργικό των 2 καμερών. Και για να είμαι ειλικρινής είμαι σίγουρος πως ανεπίσημα από developers θα πάρουμε και q και ίσως και r (αν το hardware μετά από 3 χρόνια το σηκώνει).

Με τα λεφτά που πληρώσαμε για τη συσκευή ήδη έχουμε πάρει πάρα πολύ μεγάλη προστιθέμενη αξία...

 

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει κάπου να τα γράψω γιατί θα σκάσω...

Πήρα Android One συσκευή για την καθαρότητα του OS και τις υποσχόμενες συνεχείς ενημερώσεις και αναβαθμίσεις, βλέπω όμως ότι μου πούλησαν φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Να μην παρεξηγηθώ, η συσκευή είναι εξαιρετική. Όμως η Xiaomi δεν κράτησε την υπόσχεσή της. Είναι δυνατόν να μην έχει έρθει ακόμη η 8.1, και 1 στις 3 ενημερώσεις να δημιουργεί θέματα αντί να τα λύνει;

Όσο για τις ενημερώσεις, το Huawei P10 Plus ενός φίλου τις παίρνει πιο νωρίς μέσα στο μήνα από εμάς. Και έχει πάρει και την 8.1...

Οι νέες συσκευές της εταιρείας επίσης μια χαρά την έχουν την 8.1...

Έτσι όπως το πάνε, την 9 (αν ποτέ τελικά την πάρει) θα την λανσάρουν κάπου στο 2020...

Λυπάμαι Xiaomi, αλλά όσο καλή εντύπωση μου έκανες με το MIUI, άλλο τόσο προδομένος νιώθω...

 

Συσκευή 150-200€ και θέλεις update λες και είναι pixel;

 

Αυτό που σου πουλησανε, αυτό ακριβώς παίρνεις.

 

Συγκρίνεε συσκευές ίδιας τιμή, που βγήκαν τον ίδιο καιρό, με Android 7 θα μείνουν και δεν θα πάρουν update ούτε καν σε Oreo, πόσο μάλλον σε Android p που θα πάρουμε εμείς.

 

Μπορείς να πάρεις κάποια άλλη συσκευή στα 200€ που θα πάρει πιο γρήγορα updates.

 

Ohhh wait......

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γενικά δεν χρειάζεται να εξηγούμε τα αυτονόητα κάθε λίγο και λιγάκι.

 

Συσκευή κάτω των 200€ αγοράσατε, στο 1/4 και 1/5 της τιμής των pixel 2 και pixel 2 xl.

 

Την άλλη φορά που θα αγοράσετε τηλέφωνο, μην πάρετε one από την xiaomi, πάρτε pixel. Απλό;

Link to comment
Share on other sites

Συσκευή 150-200€ και θέλεις update λες και είναι pixel;

 

Αυτό που σου πουλησανε, αυτό ακριβώς παίρνεις.

 

Συγκρίνεε συσκευές ίδιας τιμή, που βγήκαν τον ίδιο καιρό, με Android 7 θα μείνουν και δεν θα πάρουν update ούτε καν σε Oreo, πόσο μάλλον σε Android p που θα πάρουμε εμείς.

 

Μπορείς να πάρεις κάποια άλλη συσκευή στα 200€ που θα πάρει πιο γρήγορα updates.

 

Ohhh wait......

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γενικά δεν χρειάζεται να εξηγούμε τα αυτονόητα κάθε λίγο και λιγάκι.

 

Συσκευή κάτω των 200€ αγοράσατε, στο 1/4 και 1/5 της τιμής των pixel 2 και pixel 2 xl.

 

Την άλλη φορά που θα αγοράσετε τηλέφωνο, μην πάρετε one από την xiaomi, πάρτε pixel. Απλό;

Θα συμφωνήσω σε όλα. Σύντομα θα πάρουμε και την 8.1 και σίγουρα την P . Δεν περιμένω να πάρω τις αναβαθμίσεις από την πρώτη μέρα. Αυτό που περιμένω και με ενδιαφέρει είναι τα update να είναι σωστά όσο γίνεται και φυσικά να βγάλω μια τετραετία με το συγκεκριμένο τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε πιο άμεσα update και security patch και τα pixel σας φαίνονται ακριβά τότε να κοιτάξετε και τα nokia κινητά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο δεν είναι ούτε pixel ούτε καν Nexus ούτε κανείς το πούλησε για τέτοιο και όποιος διαφωνεί ας πάει μέχρι το site της Google για το Android One να δει τι είναι το πρόγραμμα και τι υποχρεώσεις έχει τυπικά η xiaomi.

Ήδη αν θέλει κάποιος να ψαχτεί υπάρχουν πολλές rom και αρκετοί πυρήνες διαθέσιμοι και σε 8.1.

Στο Ρ το μόνο που περιμένω προσωπικά είναι η υποστήριξη άμεσα από το λειτουργικό των 2 καμερών. Και για να είμαι ειλικρινής είμαι σίγουρος πως ανεπίσημα από developers θα πάρουμε και q και ίσως και r (αν το hardware μετά από 3 χρόνια το σηκώνει).

Με τα λεφτά που πληρώσαμε για τη συσκευή ήδη έχουμε πάρει πάρα πολύ μεγάλη προστιθέμενη αξία...

 

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

 

Κάπου τα μπερδεύεις αδερφέ, έχουμε κάνει τη συζήτηση αυτή 300 φορές, περιληπτικά θα πω πως απο τη στιγμή που δέχτηκε η google το τηλέφωνο στην οικογένεια της, έχουμε να κάνουμε με ένα android τηλέφωνο και με τις ευκολίες και δυνατότητες της google, παρ'όλα αυτά δεν δίνει ούτε το 10% απο τις ανέσεις του android one, καθοδηγείς κάποιον να μπει στο site αλλά αμφιβάλλω αν ξέρεις τι γράφει εκεί και πέφτεις σε παγίδα μόνος σου...

Και όπως λέει και το επίσημο site της Xiaomi:

Δημιουργήθηκε από την Xiaomi, Υποστηρίζεται από την Google

 

Επίσης στο επίσημο γράφει οτι μπορείς να αποθηκεύσεις απεριόριστες φωτογραφίες σε υψηλή ποιότητα θεωρώντας το αρχικό μέγεθος, αντ'αυτού αν επιλέξεις αρχικό μέγεθος σου χρεώνει τα ΜΒ του χώρου σου, σε υψηλή ποιότητα μπορεί να αποθηκεύσεις φωτογραφίες απεριόριστες σε κάθε κινητό, γτ να επιλέξω Android one και πάει λέγοντας.

 

Οπότε οχι, η google-xiaomi σε αυτό το τηλέφωνο έχει αποδειχτεί αναξιόπιστη...

 

 

Συσκευή 150-200€ και θέλεις update λες και είναι pixel;

 

Αυτό που σου πουλησανε, αυτό ακριβώς παίρνεις.

 

θα αγοράσετε τηλέφωνο, μην πάρετε one από την xiaomi, πάρτε pixel. Απλό;

 

Αγόρασα android one, you know;

Τι προσπαθείς να αποδείξεις;;; Ξέρεις τι είναι το android one; Να το ξανά πούμε;

 

Αυτό που αγόρασα, δεν πείρα τίποτα απολύτως, παρά μια προχειρότητα...

 

Θα πάρουμε pixel, σταμάτα τώρα να πουλάς φύκια.

 

Αν θέλετε πιο άμεσα update και security patch και τα pixel σας φαίνονται ακριβά τότε να κοιτάξετε και τα nokia κινητά.

 

Ναι γτ τα Nokia είναι και αυτά android one και εκεί παίρνουν στα σοβαρά τον τίτλο.

Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον προλαλησαντα. Η μεγαλύτερη απάτη δε, ήταν ο απεριόριστος χώρος στο Google photos, όπου σε παρέπεμπε σε τύπου Pixel απεριόριστος.

Όσο για το update (αν και προσωπικά δεν έχω προβλήμα με την καθυστέρηση), ναι είναι τραγικό αυτό που γίνεται για Android one.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Επίσης προσωπική μου άποψη είναι ότι στο Android one οι συσκευές έπρεπε να έχουν Google cam και όχι ξένη εφαρμογή. Πρώτον είναι ασυμβίβαστο με την έννοια pure και δεύτερον είναι τεράστιο όπλο κατά του ανταγωνισμού, ειδικά στην μεσαία κατηγορία.

Αλλά στην Google έχουν αργά αντανακλαστικά και πάνε σε πολιτική iPhone. Εδώ προσωπικά έχω προβλέψει ότι σε λίγα χρόνια ή αρκετά έστω, το Android θα είναι όσο κλειστό δεν πάει.

Βάλε Google cam παντού,κανε επιθετικό μάρκετινγκ να γεμίσει ο κόσμος διαφημίσεις με αυτή και να δεις πωλήσεις το Android. Να μου πεις θα πουλάνε οι συσκευές one των μεσαζόντων...Θα σου πω ότι θα μάθει καλύτερα τα πιξελ ο κόσμος. Που τώρα δεν τα ξέρει ούτε η μάνα τους σε παγκόσμια κλίμακα.

Edited by skatzivas
Link to comment
Share on other sites

Κάπου τα μπερδεύεις αδερφέ, έχουμε κάνει τη συζήτηση αυτή 300 φορές, περιληπτικά θα πω πως απο τη στιγμή που δέχτηκε η google το τηλέφωνο στην οικογένεια της, έχουμε να κάνουμε με ένα android τηλέφωνο και με τις ευκολίες και δυνατότητες της google, παρ'όλα αυτά δεν δίνει ούτε το 10% απο τις ανέσεις του android one, καθοδηγείς κάποιον να μπει στο site αλλά αμφιβάλλω αν ξέρεις τι γράφει εκεί και πέφτεις σε παγίδα μόνος σου...

Και όπως λέει και το επίσημο site της Xiaomi:

 

 

Επίσης στο επίσημο γράφει οτι μπορείς να αποθηκεύσεις απεριόριστες φωτογραφίες σε υψηλή ποιότητα θεωρώντας το αρχικό μέγεθος, αντ'αυτού αν επιλέξεις αρχικό μέγεθος σου χρεώνει τα ΜΒ του χώρου σου, σε υψηλή ποιότητα μπορεί να αποθηκεύσεις φωτογραφίες απεριόριστες σε κάθε κινητό, γτ να επιλέξω Android one και πάει λέγοντας.

 

Οπότε οχι, η google-xiaomi σε αυτό το τηλέφωνο έχει αποδειχτεί αναξιόπιστη...

 

 

 

 

Αγόρασα android one, you know;

Τι προσπαθείς να αποδείξεις;;; Ξέρεις τι είναι το android one; Να το ξανά πούμε;

 

Αυτό που αγόρασα, δεν πείρα τίποτα απολύτως, παρά μια προχειρότητα...

 

Θα πάρουμε pixel, σταμάτα τώρα να πουλάς φύκια.

 

 

 

Ναι γτ τα Nokia είναι και αυτά android one και εκεί παίρνουν στα σοβαρά τον τίτλο.

 

Επίσημο site έγραψες και έβαλες το ελληνικό site που γράφει στο κάτω κάτω ότι είναι authorized reseller. Και κάτι άλλο σταματήστε τα off-topic μπαίνουμε να διαβάσουμε για την συσκευή και 3-4 άτομα σε κάθε 3-4 σελίδες γράφουν το μακρύ τους και το κοντό τους.

Link to comment
Share on other sites

Επίσημο site έγραψες και έβαλες το ελληνικό site που γράφει στο κάτω κάτω ότι είναι authorized reseller. Και κάτι άλλο σταματήστε τα off-topic μπαίνουμε να διαβάσουμε για την συσκευή και 3-4 άτομα σε κάθε 3-4 σελίδες γράφουν το μακρύ τους και το κοντό τους.

 

Είναι η μετάφραση του επίσημου global site https://www.mi.com/en/mi-a1/

 

http://i65.tinypic.com/2w2myar.jpg

 

Μα για τη συσκευή δε διαβάζεις;

Το android one δε συζητούν; δλδ για το λειτουργικό που φοράει η συσκευή που θες να διαβάσεις και τα προβλήματα που παρατηρούν κάποιοι...

Δε ξέρω που το βλέπεις το off topic :p

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Τα nokia 5 και 6 που ειναι σχεδον αναλογου κοστους και android one,για ποιο λογο ειναι ηδη με android 8.1?

https://www.xda-developers.com/nokia-5-nokia-6-android-8-1-oreo-stable-update/

Λυπαμαι που θα σε χαλασω αλλα δουλευω στην vodafone κανενα απο τα νοκια 5/6 δεν ειναι android one απλα εχουν stock android αλλο το ενα αλλο το αλλο...επισης και η δυο συσκευες ειναι σε 8,0 με patch μαιου...και αυτο που βαζεις το λεει κιολας SELECTED MARKETS οχι παντου. οποιος θελει update world wide παιρνει iphoneακι και ειναι κυριος...

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάπου τα μπερδεύεις αδερφέ, έχουμε κάνει τη συζήτηση αυτή 300 φορές, περιληπτικά θα πω πως απο τη στιγμή που δέχτηκε η google το τηλέφωνο στην οικογένεια της, έχουμε να κάνουμε με ένα android τηλέφωνο και με τις ευκολίες και δυνατότητες της google, παρ'όλα αυτά δεν δίνει ούτε το 10% απο τις ανέσεις του android one, καθοδηγείς κάποιον να μπει στο site αλλά αμφιβάλλω αν ξέρεις τι γράφει εκεί και πέφτεις σε παγίδα μόνος σου...

Και όπως λέει και το επίσημο site της Xiaomi:

 

 

Επίσης στο επίσημο γράφει οτι μπορείς να αποθηκεύσεις απεριόριστες φωτογραφίες σε υψηλή ποιότητα θεωρώντας το αρχικό μέγεθος, αντ'αυτού αν επιλέξεις αρχικό μέγεθος σου χρεώνει τα ΜΒ του χώρου σου, σε υψηλή ποιότητα μπορεί να αποθηκεύσεις φωτογραφίες απεριόριστες σε κάθε κινητό, γτ να επιλέξω Android one και πάει λέγοντας.

 

Οπότε οχι, η google-xiaomi σε αυτό το τηλέφωνο έχει αποδειχτεί αναξιόπιστη...

 

 

 

 

Αγόρασα android one, you know;

Τι προσπαθείς να αποδείξεις;;; Ξέρεις τι είναι το android one; Να το ξανά πούμε;

 

Αυτό που αγόρασα, δεν πείρα τίποτα απολύτως, παρά μια προχειρότητα...

 

Θα πάρουμε pixel, σταμάτα τώρα να πουλάς φύκια.

 

 

 

Ναι γτ τα Nokia είναι και αυτά android one και εκεί παίρνουν στα σοβαρά τον τίτλο.

ενα μοντελο που θα βγαλει τωρα θα ειναι android one ολα τα αλλα εχουν απλα stock android απλα βγαζει ποιο γρηρορα update ποσο δυσκολο ειναι να καταλαβετε οτι το android one ειναι ονομασια project που εχει stock android και το αλλο ειναι απλα μια εταιρεια αντι να βαλει σαβουρα μεσα εβαλε απλα καθαρο λειτουργικο ημαρτον google λεγεται googlaρετε λιγο

Edited by pavlosdks
Knowledge Is Power
Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι και εγω που θα σε χαλασω αλλα σκέψου ότι δεν εχει ολος ο κοσμος την δυνατότητα να παρει μηλοφωνο.Οπως υπαρχει και κοσμος που θελει ανοιχτο λογισμικο σε χαμηλη τιμη οπως ειναι το τηλέφωνο μας.Παιδια...ας μην ασχολουμαστε με μικροπραγματα.Τις ενημερώσεις θα τις παιρνουμε κανονικα μεχρι το P.Τωρα αμα τις παιρνουμε αμεσως ή λίγες ημέρες μετα,δεν χαθηκε και ο κοσμος.
Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι και εγω που θα σε χαλασω αλλα σκέψου ότι δεν εχει ολος ο κοσμος την δυνατότητα να παρει μηλοφωνο.Οπως υπαρχει και κοσμος που θελει ανοιχτο λογισμικο σε χαμηλη τιμη οπως ειναι το τηλέφωνο μας.Παιδια...ας μην ασχολουμαστε με μικροπραγματα.Τις ενημερώσεις θα τις παιρνουμε κανονικα μεχρι το P.Τωρα αμα τις παιρνουμε αμεσως ή λίγες ημέρες μετα,δεν χαθηκε και ο κοσμος.

μαζι σου δεν διαφωνω αλλα μεσα το Mi A1 εχει μια εφαργμογη που λεγεται feedback εδω οσο και να κραζουμε δεν θα το δει κανεις εχει ανοιξει κανενας την εφαρμογη αυτη να στειλει παραπονο γιατι εγω εχω στειλει 100 τετοια... εκει θελω να καταληξω κραζουν ολοι εδω εδω δεν βγαινει κατι αν θες κραζει στην επισημη εφαρμογη της εταιρειας...επισης οποιος θελει iphone υπαρχουν αψογα με 200€ οσο το mi a1. εγω εφυγα απο apple γιατι ειμαι προγραμματιστης και θελω ανοιχτο κινητο. αλλα οκ ολοι κραζουν με λαθος τροπο. ασε που η google αν ξερεις τι κανεις δεν εχεις θεματα ασφαλειας επισης κατι καινουργιο θα το βαλει με app ενω η apple με hardware και αντε λεφτα παλι. επισης να πω σε ενα φιλο ποιο πανω που ειπε οτι το mi a1 ειχε Ν πηρε Ο παιζεται το Ρ μεσα η xiaomi λεει 2 χρονια update που μεσα σε αυτα ειναι και το Ρ.

Edited by pavlosdks
Knowledge Is Power
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον προλαλησαντα. Η μεγαλύτερη απάτη δε, ήταν ο απεριόριστος χώρος στο Google photos, όπου σε παρέπεμπε σε τύπου Pixel απεριόριστος.

Όσο για το update (αν και προσωπικά δεν έχω προβλήμα με την καθυστέρηση), ναι είναι τραγικό αυτό που γίνεται για Android one.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Επίσης προσωπική μου άποψη είναι ότι στο Android one οι συσκευές έπρεπε να έχουν Google cam και όχι ξένη εφαρμογή. Πρώτον είναι ασυμβίβαστο με την έννοια pure και δεύτερον είναι τεράστιο όπλο κατά του ανταγωνισμού, ειδικά στην μεσαία κατηγορία.

Αλλά στην Google έχουν αργά αντανακλαστικά και πάνε σε πολιτική iPhone. Εδώ προσωπικά έχω προβλέψει ότι σε λίγα χρόνια ή αρκετά έστω, το Android θα είναι όσο κλειστό δεν πάει.

Βάλε Google cam παντού,κανε επιθετικό μάρκετινγκ να γεμίσει ο κόσμος διαφημίσεις με αυτή και να δεις πωλήσεις το Android. Να μου πεις θα πουλάνε οι συσκευές one των μεσαζόντων...Θα σου πω ότι θα μάθει καλύτερα τα πιξελ ο κόσμος. Που τώρα δεν τα ξέρει ούτε η μάνα τους σε παγκόσμια κλίμακα.

 

Δηλαδή εσύ θέλεις να δώσεις 200€ για τηλέφωνο, να έχεις full quality απεριόριστο photo backup, και κάμερα επιπέδου pixel?

 

Που τα έχετε δει αυτά τα πράγματα ρε παιδιά; Μήπως θέλετε και 2 χρόνια Google play music από πάνω;

 

Έχετε ιδέα τι πάει να πει συσκευή των 200€? Πρέπει να σας κηνυγαμε από πίσω να διορθώσουμε αυτά τα ψεύδη που λέτε;

 

Ποιο Nokia 6 με τον sd430? Που και αυτό τώρα πηρε 8.1?

Ποιες απεριόριστες φωτό σε πλήρη ανάλυση; Που τα έχετε δει αυτά;

 

Να κλείσει εδώ το θέμα παρακαλώ. Δε θα συζητάμε κάθε μήνα τα ίδια και τα ίδια επειδή δώσατε μερικοι 200€ και θέλετε υπηρεσίες λες και δώσατε 1000

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι αναβάθμιση στην αναβάθμιση ήταν η σημερινή; bugfix?

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση εχω το αρχειο του απριλιου εχω και το MiFlash tool για την περασω πρεπει να εχω unlocked bootloader;
Knowledge Is Power
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσύ θέλεις να δώσεις 200€ για τηλέφωνο, να έχεις full quality απεριόριστο photo backup, και κάμερα επιπέδου pixel?

 

Που τα έχετε δει αυτά τα πράγματα ρε παιδιά; Μήπως θέλετε και 2 χρόνια Google play music από πάνω;

 

Έχετε ιδέα τι πάει να πει συσκευή των 200€? Πρέπει να σας κηνυγαμε από πίσω να διορθώσουμε αυτά τα ψεύδη που λέτε;

 

Ποιο Nokia 6 με τον sd430? Που και αυτό τώρα πηρε 8.1?

Ποιες απεριόριστες φωτό σε πλήρη ανάλυση; Που τα έχετε δει αυτά;

 

Να κλείσει εδώ το θέμα παρακαλώ. Δε θα συζητάμε κάθε μήνα τα ίδια και τα ίδια επειδή δώσατε μερικοι 200€ και θέλετε υπηρεσίες λες και δώσατε 1000

Για το κομμάτι που παραθέτεις εμένα:

Πρώτα θα σου πω ότι αυτοί άφηναν να εννοηθεί ότι έχει αρχική ποιότητα στις φωτογραφίες και όχι εγώ.

Δεύτερον παραθεσα την προσωπική μου άποψη για το πώς θα έπρεπε να είναι το Android one. Τώρα αν απαγορεύεται να έχουμε και άποψη για αυτό,θα σου απαντήσω ότι σου απαγορεύω κι εγώ να έχεις άποψη και να μας ανταπαντας.

Δεν είναι λογική αυτή αδερφέ. Κουβέντα κάνουμε χαλάρωσε λίγο.εγω δεν παρέθεσα κανένα ψέμα.

Εμένα πάντως σήμερα ο proximity sensor μαμηθηκε.το είχα στην τσέπη κλειδωμένο και στην κυριολεξία έκανε τα εξής: πάταγε νούμερα στην έκτακτη ανάγκη.μετα άνοιξε για ρολόι φακός το μην ενοχλείτε και το wifi.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάπου τα μπερδεύεις αδερφέ, έχουμε κάνει τη συζήτηση αυτή 300 φορές, περιληπτικά θα πω πως απο τη στιγμή που δέχτηκε η google το τηλέφωνο στην οικογένεια της, έχουμε να κάνουμε με ένα android τηλέφωνο και με τις ευκολίες και δυνατότητες της google, παρ'όλα αυτά δεν δίνει ούτε το 10% απο τις ανέσεις του android one, καθοδηγείς κάποιον να μπει στο site αλλά αμφιβάλλω αν ξέρεις τι γράφει εκεί και πέφτεις σε παγίδα μόνος σου...

Και όπως λέει και το επίσημο site της Xiaomi:

 

 

Επίσης στο επίσημο γράφει οτι μπορείς να αποθηκεύσεις απεριόριστες φωτογραφίες σε υψηλή ποιότητα θεωρώντας το αρχικό μέγεθος, αντ'αυτού αν επιλέξεις αρχικό μέγεθος σου χρεώνει τα ΜΒ του χώρου σου, σε υψηλή ποιότητα μπορεί να αποθηκεύσεις φωτογραφίες απεριόριστες σε κάθε κινητό, γτ να επιλέξω Android one και πάει λέγοντας.

 

Οπότε οχι, η google-xiaomi σε αυτό το τηλέφωνο έχει αποδειχτεί αναξιόπιστη...

 

Γιατί αναξιόπιστη; Οι φωτογραφίες μου αποθηκεύονται ακριβώς το ίδιο στο Google photos με μια μικρή διαφορά κοντά στα 300 kB . Επίσης και τα βίντεο έχουν αποθηκευτεί με το αρχικό μέγεθος ακριβώς και την αρχική ανάλυση. Εμένα γιατί τα αποθηκεύει και εσένα όχι;;;;

Edited by kostasfab
Link to comment
Share on other sites

βίντεο 20' στα 2.9GB στο κινητό το αποθήκευσε 150ΜΒ στο cloud

 

βέβαια δε με χαλάει όσο είναι τζάμπα και πιο πολύ το θέλω για αυτό που είναι για backup καλού κακού αν γίνει η στραβή (πχ μου έκλεψαν το κινητό και ξανακατέβηκαν οι φωτό μου, έστω και με χειρότερη ποιότητα από κει που δεν θα τις είχα καν)

 

αν θέλω κάτι να αποθηκευτεί με τη φουλ ποιότητά του να το δω σε όλο του το μεγαλείο θα το περάσω μόνος μου στο pc

 

θα ήταν ιδανικό βέβαια να ανέβαιναν όλα σε φουλ ποιότητα και τζάμπα, αλλά στο τζάμπα δεν έχω και ιδιαίτερες απαιτήσεις

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...