Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να μην τρελένεστε οι καινούργιοι κάτοχοι, η μπαταρία του Α1 είναι πολύ καλή και κρατάει αρκετά

Το δικό μου που είναι 2 ετών κρατάει άνετα 2 ημέρες

Ο χρυσός κανόνας είναι μόλις η μπαταρία φτάσει στο 15% να το φορτίζεις, καλό είναι να μην την αφήνεις να αδειάσει εντελώς

 

Προσυπογράφω σε αυτό που λες.

 

Η μπαταρία δεν έχει πέσει σχεδόν καθόλου μετά από 2 χρόνια.

Δεν το περίμενα.

 

Και κάτω από 20% δεν την αφήνω ποτέ. Και μετά φόρτιση μέχρι 100%.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι λέτε θα πάρει το Android 10; έχω ένα θέμα με το νolte μπας κ λυθεί. Όταν καλώ σε άλλον που έχει κ αυτός volte δεν με ακούει
Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου mi a1 ούτε 1,5 χρονών , τα έπαιξε η μπαταριά.

Το έστειλα στην εγγύηση ( αγορά από public) και μου την άλλαξαν σε νέα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θέλω κάθε μέρα φόρτιση. Δύο μέρες ούτε στις αρχές.

Δεν παιζω ποτέ παιχνίδια,δεν έχω βάλει ποτέ Bluetooth και γενικά δεν το ζορίζω.

μια μέρα λοιπόν χωρίς να σε αγχώνει ότι θα σε αφήσει όμως.

Στο δεύτερο χρόνο η συσκευή.

Alcatel One Touch Easy,Nokia 8210,Sharp GX15/GZ100,Samsung duos gt-b5722,Lumia640,Xiaomi MiA1,Redmi Note 10Pro

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι σε 4g με κακό σήμα σου πίνει απίστευτα τη μπαταρία, αν έχεις όρεξη να το δοκιμάσεις γυρνά το σε 2g όταν δε μπαίνεις ίντερνετ να δεις τι διαφορά έχει.
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου που είναι 2 ετών με δίκτυο 4G κρατάει άνετα 2 ημέρες

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με 18 μήνες στην πλάτη και συνεχώς ανοικτό Wi-Fi, bluetooth και 4G μου βγάζει 1,5 με 2 ημέρες, χωρίς να έχω δει διαφορά σε σχέση με την πρώτη ημέρα.
Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου mi a1 ούτε 1,5 χρονών , τα έπαιξε η μπαταριά.

Το έστειλα στην εγγύηση ( αγορά από public) και μου την άλλαξαν σε νέα.

 

Καλύπτει μπαταρία μετά το έτος ή πλήρωσες επισκευή;

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το A3 γιατί όπως είχα πει και λίγο παλιότερα σε εμένα κάηκε το gps εντελώς (δε πιάνει σήμα από κανένα δορυφόρο) και παρόλο που το gps το χρειάζομαι σπάνια και η περίπου θέση του δικτύου είναι αρκετή, όταν το χρειάζομαι το χρειάζομαι, ειδικά στο εξωτερικό που πάω συχνά.

 

Προφανώς το Α3 είναι πιο γρήγορο με καλύτερη οθόνη, κάμερα και μπαταρία, αλλά συγκρίνοντας με Α1 με gcam η διαφορά δεν είναι μεγάλη, άνετα κράταγα το Α1 ένα χρόνο ακόμα.

 

Όταν βρω χρόνο θα αρχίσω να δοκιμάζω custom rom έτσι για τη φάση, οπότε θα συνεχίσω να παρακολουθώ το κανάλι και θα γράψω για ότι αξιόλογο πιθανώς βρω.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό δύο χρόνια. Χθές από 30% μπαταρία 23:00 ξύπνησα το πρωί και το βρήκα με 4% με κλειστά όλα (WiFi , δεδομένα). Καμία λύση;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι λέτε θα πάρει το Android 10; έχω ένα θέμα με το νolte μπας κ λυθεί. Όταν καλώ σε άλλον που έχει κ αυτός volte δεν με ακούει

Καλημέρα σας. Υπάρχει κάποιο νεότερα για το αν θα πάρει και την έκδοση 10;

Had: Philips Diga, Nokia 6110, Nokia 6210, Nokia 7110, Nokia 5210, Nokia 8310, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson T230, Samsung E700, Sony Ericsson T290i, LG KU990 Viewty, Nokia Lumia 620.

Have: Xiaomi Mi A1, Sony Ericsson K750i.

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή πολλοί ρωτάτε το ίδιο, κανείς δεν γνωριζει με σιγουριά αν θα πάρει την 10 το Α1

Είναι στην διάθεση της Xiaomi αν θα ασχοληθεί, επειδή το κινητό έκλεισε 2 χρόνια και δεν είναι στις "συμβατικές" της υποχρεώσεις πλέον

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό δύο χρόνια. Χθές από 30% μπαταρία 23:00 ξύπνησα το πρωί και το βρήκα με 4% με κλειστά όλα (WiFi , δεδομένα). Καμία λύση;

 

Θα σε στενοχωρήσω αλλά εκτός και αν έχεις κάποια κακή εφαρμογή, συνήθως αυτό είναι το πρώτο δείγμα ότι τα παίζει η μπαταρία σου.

 

Ρίξε μια ματιά στα στατιστικά μπαταρίας αν αθροιστικά η κατανάλωση των εφαρμογών συν το υπόλοιπο μπαταρίας κάνει περίπου 100%. Αν ναι τότε είσαι οκ με μπαταρία, αν όχι μετά από κάποιο καιρό θα αρχίσει να σου κλείνει ξαφνικά ενώ έχεις κάποια μπαταρία ακόμη ή/και θα φορτίζει αλλά με το που θα το βγάζεις θα πέφτει αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς την δυνατότητα να δημιουργήσεις ένα vpn, ναι, κάνε αναζήτηση στις ρυθμίσεις με αυτή τη λέξη για να μη το ψάχνεις στα μενού.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Υπάρχει κάποιο νεότερα για το αν θα πάρει και την έκδοση 10;

 

Μην περιμένεις επίσημα Android 10 να πάρει το Mi A1. Μόνο άμα ακολουθήσει την πορεία της Nokia (που δεν το βλέπω)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά τι λέτε θα πάρει το Android 10; έχω ένα θέμα με το νolte μπας κ λυθεί. Όταν καλώ σε άλλον που έχει κ αυτός volte δεν με ακούει

 

Δεν έχω εγώ κανένα πρόβλημα με το VoLTE. Είτε να τρέχει την μαμά 9 ή την Android 10 Custom ROM.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Θα σε στενοχωρήσω αλλά εκτός και αν έχεις κάποια κακή εφαρμογή, συνήθως αυτό είναι το πρώτο δείγμα ότι τα παίζει η μπαταρία σου.

 

Ρίξε μια ματιά στα στατιστικά μπαταρίας αν αθροιστικά η κατανάλωση των εφαρμογών συν το υπόλοιπο μπαταρίας κάνει περίπου 100%. Αν ναι τότε είσαι οκ με μπαταρία, αν όχι μετά από κάποιο καιρό θα αρχίσει να σου κλείνει ξαφνικά ενώ έχεις κάποια μπαταρία ακόμη ή/και θα φορτίζει αλλά με το που θα το βγάζεις θα πέφτει αμέσως.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Έβαλα μια εφαρμογή και μου λέει χωρητικότητα μπαταρίας 2600 ενώ κανονικά είναι 3000. Και εκτός από αυτό λογικό να θέλω μπαταρία μετά από δύο χρόνια φορτιζοντας το κινητό κάθε βράδυ όλο το βράδυ με τον φορτιστή κουμπωμενο. Έφυγα για παραγγελία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πληρωσα τιποτα , βεβαια δεν ειπα για μπαταρια , προβλημα στο σημα και μου ξεφορτιζει γρηγορα . Διακοπες στην ομιλια και αποσυνδεσεις στο wifi . :)
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανένας από που να πάρω μπαταρία επειδή αυτή πεθαίνει;

 

Η γνώμη μου είναι να ρωτήσεις στην Infoquest που είναι η αντιπροσωπεία της Xiaomi και αν θες να μας ενημερώσεις για το πόσο κοστίζει με μεταφορικά κτλ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να ρωτήσεις στην Infoquest που είναι η αντιπροσωπεία της Xiaomi και αν θες να μας ενημερώσεις για το πόσο κοστίζει με μεταφορικά κτλ... ;)

 

Τελικά παρήγγειλα μια από Ελλάδα 10€ και βλέπουμε. Μόλις έρθει την κουμπωνω και σας ενημερώνω. (Δεν πήγαινε άλλο. Χθές βράδυ 23:00 20%- κλειστό το κινητό μόλις ξύπνησα.)

Link to comment
Share on other sites

Γενικά είναι καλύτερο να μην αφήνεις την μπαταρία να πέφτει τόσο κάτω αν δεν είναι ανάγκη και θες να σου κρατήσει παραπάνω.

 

Η ιδανική διακύμανση είναι μεταξύ 40 με 60 αλλά προφανώς δε γίνεται δουλειά έτσι οπότε τις περισσότερες φορές θα την φορτίσεις σίγουρα στο 100% για να σε βγάλει η μέρα, τουλάχιστον μην την αφήνεις να αποφορτίζει πολύ αν δεν χρειάζεται.

 

Μεταξύ 40 και 60 στους 25 βαθμούς διαρκούν χιλιάδες φορτίσεις, μεταξύ 0 και 100 κάπου 300 με 500. Αν βάλεις και ότι ποτέ δε φορτίζεις στους 25 σταθερά αλλά ούτε είναι 0 με 100 κάθε φορά, πάνω κάτω τα δύο χρόνια που άντεξε είναι λογικά.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ ψάξιμο σχετικά με την τεχνολογία των μπαταριών λιθίου, ένα πραγματοποιήσιμο σύστημα φόρτισης αυτών για την όσο γίνεται μακροβιότερη διάρκεια τους είναι όταν πέφτουν στο 30-40% και φόρτιση 80-85% (το 40-80% είναι το ιδανικό).

Και καλό είναι να μην χρησιμοποιείται το smartphone την στιγμή της φόρτισης ή τουλάχιστον να μην χρησιμοποιούνται ενεργοβόρες εφαρμογές όπως είναι τα παιχνίδια και όχι μόνο...

Link to comment
Share on other sites

Ή δίνεις 35€ στην info quest και στην αλλάζει και ησυχάζεις από θέμα χρήσης

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...