Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχώς ο μόνος τρόπος να φύγει για μένα είναι με restart. Δε πειράζει, μικρή ζημιά.

 

Στα καλά, δοκίμασα την gcam που είχα αναφέρει νωρίτερα με την έκδοση Απριλίου και εστιάζει σε 12mp! Δε ξέρω αν είναι τυχαίο ή όχι, θα δοκιμάσω και μέσα στη μέρα περισσότερες.

 

Τουλάχιστον τώρα που είναι μέρα, οι φωτογραφίες βγαίνουν με την μία και δεν είχα καμία θολή!

 

Δυστυχώς σε εσωτερικούς χώρους χωρίς πολύ καλό φωτισμό συνεχίζεται το πρόβλημα της εστίασης αν και σε μικρότερο βαθμό, τις περισσότερες φορές με κλικ για χειροκίνητη εστίαση δουλεύει. Καλύτερα λοιπόν (νομίζω, αλλά μπορεί και να κοροϊδεύω τον εαυτό μου), σίγουρα συνεχίζει το πρόβλημα.

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά καλή Ανάσταση καλό Πάσχα!!

 

Έκανα κι εγώ το update του Απριλίου δεν παρατήρησα κάποια αλλαγή όλα Οκ μέχρι στιγμής. Αυτό με το wifi στο νετφλιξ δεν είχα κάποιο θέμα εγώ.

Να δούμε αν θα πάρει και το android Q αν το δώσει η xiaomi, τρία μεγάλα updates θα είναι μεγάλο success αρκεί να μην φέρει προβλήματα άλλα

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Καλή Ανάσταση καλό Πάσχα σε όλους με υγεία αγάπη και ευτυχία

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρόνια πολλά σε όλους ποια είναι. Ποιο εύκολη διαδικασία να περάσω Google camera Android 9 martch security patch ευχαριστώ εκ των προτέρων:)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ Χρόνια πολλά.

Με αυτά που διαβάζω για κλήσεις που δεν ακούγεσαι στον συνομιλητή σου... το θέμα με την 20αρα μπάντα... και το WiFi έχω παραμείνει στην 8.

Συνεχιζεται αυτό το χάλι;

Alcatel One Touch Easy,Nokia 8210,Sharp GX15/GZ100,Samsung duos gt-b5722,Lumia640,Xiaomi MiA1,Redmi Note 10Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ Χρόνια πολλά.

Με αυτά που διαβάζω για κλήσεις που δεν ακούγεσαι στον συνομιλητή σου... το θέμα με την 20αρα μπάντα... και το WiFi έχω παραμείνει στην 8.

Συνεχιζεται αυτό το χάλι;

 

Χρόνια πολλά. Και λίγα έγραψες..είναι τόσα πολλά τα προβλήματα σε άλλους έντονα και σε άλλους όχι τόσο αντιληπτά πάντως δεν έχει νόημα να παραμένεις στην 8 μιας και τα ίδια προβλήματα τουλάχιστον όσα έχω εντοπίσει εγώ είναι τα ίδια που είχα και με την 8 χαμένες κλήσεις κυρίως με τη λειτουργία 4g ενεργοποιημένη και απενεργοποίηση sim wind τα έχω από το κουτί τού και παραμένουν

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι με wind σαν πρώτη sim πολύ σπάνια να χάσω κλήση η γενικα να εχω κάποιο θέμα με το δικτυο. Άλλωστε ένας από τους λόγους που πηγα σε αυτή την συσκευή ήταν η 20αρα μπάντα.

Alcatel One Touch Easy,Nokia 8210,Sharp GX15/GZ100,Samsung duos gt-b5722,Lumia640,Xiaomi MiA1,Redmi Note 10Pro

Link to comment
Share on other sites

ούτε εγώ έχω χάσει ποτέ κλήση στα πλαίσια πάντα που λειτουργούν τα δίκαρτα με μια κεραία

 

εννοείται βέβαια ότι έχω ενεργοποιήσει να δέχομαι δεύτερες κλήσεις (πράγμα που τις περισσότερες φορές στον περισσότερο κόσμο είναι απενεργοποιημένο) και φυσικά γνωρίζω ότι αν μιλάω στη μία κάρτα και με πάρουν στη δεύτερη δεν παίζει να δω την κλήση θα φαίνομαι μη διαθέσιμος

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι με wind σαν πρώτη sim πολύ σπάνια να χάσω κλήση η γενικα να εχω κάποιο θέμα με το δικτυο. Άλλωστε ένας από τους λόγους που πηγα σε αυτή την συσκευή ήταν η 20αρα μπάντα.

 

Εγώ τα προβλήματα με τη wind τα έχω από την 8 και μέχρι τώρα παραμένουν και είναι το μόνο τηλέφωνο που έχω πρόβλημα με τη wind αν δεν αντιμετωπίζεις προβλήματα με τις κλήσεις όταν το έχεις σε 4g επιλογή (εγώ δεν σταυρώνω κλήση έτσι) άλλο σοβαρό πρόβλημα δεν βρίσκω με την 9 αντίθετα ίσως είναι και η πιο ολοκληρωμένη

Link to comment
Share on other sites

Κανένα θέμα με 4G και wind στην 8....οπως και κανένα πρόβλημα ποτέ με σύνδεση σε WiFi και δεν εχω καμια όρεξη να αποκτήσω πηγαίνοντας στην 9.

Alcatel One Touch Easy,Nokia 8210,Sharp GX15/GZ100,Samsung duos gt-b5722,Lumia640,Xiaomi MiA1,Redmi Note 10Pro

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εδω που τα λεμε αν το σκεφτείς καλά είναι τραγικό να μην κανουμε αναβαθμίσεις γιατί φοβόμαστε τα μπαγκς. Δλδ ποιος ο λόγος που πήραμε android one τηλεφωνο; Για την καθαρή εμπειρία στο android και τις άμεσες και συχνές αναβαθμίσεις.....

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ούτε εγώ έχω χάσει ποτέ κλήση στα πλαίσια πάντα που λειτουργούν τα δίκαρτα με μια κεραία

 

εννοείται βέβαια ότι έχω ενεργοποιήσει να δέχομαι δεύτερες κλήσεις (πράγμα που τις περισσότερες φορές στον περισσότερο κόσμο είναι απενεργοποιημένο) και φυσικά γνωρίζω ότι αν μιλάω στη μία κάρτα και με πάρουν στη δεύτερη δεν παίζει να δω την κλήση θα φαίνομαι μη διαθέσιμος

 

αυτο με τις δευτερες κλισεις μηπως μπορεις να μας πεις πως γινεται?.....και τι πρακτικα σημανει δευτερη κλισει....ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

αυτο με τις δευτερες κλισεις μηπως μπορεις να μας πεις πως γινεται?.....και τι πρακτικα σημανει δευτερη κλισει....ευχαριστω

 

Τα δικαρτα γίνεται να έχουν και δύο κεραίες αλλά είναι σπάνιο

Το δικό μας έχει μια κεραία για τις δύο σιμ

 

Αυτό πρακτικά σημαίνει πως όταν μιλάμε στη μία η άλλη τίθεται σε αχρηστία, δεν μπορεί να μας πάρει κανείς

 

Η δεύτερη κλήση είναι να χτυπάει δεύτερη κλήση όταν μας καλούν την ώρα που μιλάμε, ακόμα και στα μονοκαρτα. Υπάρχει επιλογή κάπου χωμένη στο μενού της εφαρμογής του τηλεφώνου που την ενεργοποιεί, όσο είναι κλειστή όταν μιλάμε και μας πάρουν φαινόμαστε μη διαθέσιμοι και όσοι μας παίρνουν πάνε τηλεφωνητή.

 

Αλλά και αυτή τη ρύθμιση να έχεις ενεργοποιημένη θα δουλέψει αν σε πάρουν στη κάρτα που μιλάς, αν σε πάρουν στην άλλη πάλι θα φαίνεσαι μη διαθέσιμος

 

Τώρα αν παίζει καμία στραβή στο σενάριο χρησιμοποιώ ίντερνετ στη μία κάρτα και με παίρνουν στην άλλη άρα χάνω κλήση δεν ξέρω, δεν αποκλείεται να συμβεί αν βλέπεις κάνα βίντεο

 

Σε φάση standby κανονικά δε πρέπει να συμβαίνει

 

Αυτά με τις κλήσεις παραπάνω (και μόνο τις κλήσεις) συμβαίνουν 100% τα έχω ψάξει και δοκιμάσει συγκεκριμένα όλα σαν σενάρια, ο παράγοντας κάνω χρήση ίντερνετ και με καλούν είναι κάτι που δεν έχω ψάξει σε βάθος, σε πολλές περιοχές πάντως η wind την ώρα που μιλάω πρακτικά μου αχρηστεύει το ίντερνετ και δε μπορώ να ψάξω πράγματα πρέπει να κλείσω τον άλλον (αυτό βέβαια έχει να κάνει με το σημείο που βρίσκομαι δεν το έχω εξηγήσει πλήρως το πώς και γιατί, αλλά ανάλογα σκέφτομαι ότι η μεγάλη χρήση ίντερνετ από τη μια κάρτα τη στιγμή που συμβαίνει μπορεί να με κάνει να χάσω κλήση τουλάχιστον στην άλλη)

 

Το ιδανικό για να μην έχει κανείς τέτοια θέματα είναι οι δύο κεραίες, αλλά όπως είπα είναι πολύ ελάχιστες οι συσκευές με δύο κεραίες, πολυ περιοριστικό σαν σενάριο για τα ήδη περιορισμένα δικαρτα (ειδικά αν μιλάμε για μη κινέζικα, από την άλλη και όλα νομίζω τα δικαρτα κινέζικα έχουν μια κεραία)

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Τα δικαρτα γίνεται να έχουν και δύο κεραίες αλλά είναι σπάνιο

Το δικό μας έχει μια κεραία για τις δύο σιμ

 

Αυτό πρακτικά σημαίνει πως όταν μιλάμε στη μία η άλλη τίθεται σε αχρηστία, δεν μπορεί να μας πάρει κανείς

 

Η δεύτερη κλήση είναι να χτυπάει δεύτερη κλήση όταν μας καλούν την ώρα που μιλάμε, ακόμα και στα μονοκαρτα. Υπάρχει επιλογή κάπου χωμένη στο μενού της εφαρμογής του τηλεφώνου που την ενεργοποιεί, όσο είναι κλειστή όταν μιλάμε και μας πάρουν φαινόμαστε μη διαθέσιμοι και όσοι μας παίρνουν πάνε τηλεφωνητή.

 

Αλλά και αυτή τη ρύθμιση να έχεις ενεργοποιημένη θα δουλέψει αν σε πάρουν στη κάρτα που μιλάς, αν σε πάρουν στην άλλη πάλι θα φαίνεσαι μη διαθέσιμος

 

Τώρα αν παίζει καμία στραβή στο σενάριο χρησιμοποιώ ίντερνετ στη μία κάρτα και με παίρνουν στην άλλη άρα χάνω κλήση δεν ξέρω, δεν αποκλείεται να συμβεί αν βλέπεις κάνα βίντεο

 

Σε φάση standby κανονικά δε πρέπει να συμβαίνει

 

Αυτά με τις κλήσεις παραπάνω (και μόνο τις κλήσεις) συμβαίνουν 100% τα έχω ψάξει και δοκιμάσει συγκεκριμένα όλα σαν σενάρια, ο παράγοντας κάνω χρήση ίντερνετ και με καλούν είναι κάτι που δεν έχω ψάξει σε βάθος, σε πολλές περιοχές πάντως η wind την ώρα που μιλάω πρακτικά μου αχρηστεύει το ίντερνετ και δε μπορώ να ψάξω πράγματα πρέπει να κλείσω τον άλλον (αυτό βέβαια έχει να κάνει με το σημείο που βρίσκομαι δεν το έχω εξηγήσει πλήρως το πώς και γιατί, αλλά ανάλογα σκέφτομαι ότι η μεγάλη χρήση ίντερνετ από τη μια κάρτα τη στιγμή που συμβαίνει μπορεί να με κάνει να χάσω κλήση τουλάχιστον στην άλλη)

 

Το ιδανικό για να μην έχει κανείς τέτοια θέματα είναι οι δύο κεραίες, αλλά όπως είπα είναι πολύ ελάχιστες οι συσκευές με δύο κεραίες, πολυ περιοριστικό σαν σενάριο για τα ήδη περιορισμένα δικαρτα (ειδικά αν μιλάμε για μη κινέζικα, από την άλλη και όλα νομίζω τα δικαρτα κινέζικα έχουν μια κεραία)

 

Αδερφέ τίποτα συγκεκριμένο δεν λές θα εννοείς την ενεργοποίηση τις αναμονής κλήσεων το θέμα όμως είναι ότι το τηλέφωνο χάνει κλήσεις χωρίς να μιλάς με κάποιον η σε παίρνουν στη δεύτερη σιμ ούτε όταν χρησιμοποιείς το ίντερνετ από δεδομένα αυτά τα ξέρουμε μιλάμε ότι χάνει χωρίς να κάνεις τίποτα απολύτως όταν το έχεις στις ρυθμίσεις δικτύου στο 4g χάνει τουλάχιστον σε μένα κλήσεις που με άλλες συσκευές δεν εχω κανένα θέμα

Link to comment
Share on other sites

οκ εντάξει, σε αναμονή εγώ δεν έχω θέμα όπου έχω σήμα και δεν πιστεύω ότι είναι κάποιο γενικευμένο θέμα του κινητού το συγκεκριμένο

 

το μόνο πρόβλημα που έχει η συγκεκριμένη συσκευή και το κάνει σε όλους είναι οι βλακείες με τον proximity sensor, από κει και πέρα όπως συμβαίνει σε κάθε δημοφιλή συσκευή αρκετοί έχουν διάφορα θέματα

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Το να χάνω κλήσεις και ακόμα χειρότερα να μου κλείνει και τη SIM με προβληματίζει πιο πολύ από όλα τα άλλα προβλήματα και επειδή τέτοια θέματα δεν είχα με κανένα άλλο τηλέφωνο το λές και ελάττωμα συσκευής πως να το κάνουμε δηλαδή μην τυχόν και κατηγορίσουμε τη μαμά Xiaomi... Τέλος πάντων το τηλέφωνο χαρίζεται σε συγγενικό πρόσωπο ελπίζω με άλλο δίκτυο να μην έχει το συγκεκριμένο πρόβλημα μιας και με βόλεψε μια χαρά το iPhoneακι και δεν ξαναγυρίζω πίσω στη σαβουρα με βλέπω προς Nokia μεριά για συσκευή android αντίστοιχου κόστους τελευταίο ποστ εδώ
Link to comment
Share on other sites

ναι οκ λογικό το βρίσκω αν είχες κακή εμπειρία να μην θες να ξαναπάρεις από τους συγκεκριμένους, το ίδιο κάνω κι εγώ με την lg στην οποία έχω δώσει ένα σωρό ευκαιρίες πριν το πάρω για τα καλά απόφαση, ή την sony

 

από την xiaomi πάντως δεν είχα τα προβλήματα που λες οπότε περιμένω το a3

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Νταξ ρε παιδιά ο καθένας με τις εμπειρίες και τις προτιμήσεις του.εγω για παράδειγμα πάω για μετάβαση στο mi 8 , τι να σκεφτώ ότι είναι σαβουρα όλη η xiaomi επειδή χάνω κλήσεις με το α1? Μη τα ισοπεδώνουμε όλα . Επίσης αν κάνεις μια βόλτα πχ στο νήμα του Nokia 9 θα δεις και εκεί απογοήτευση.ολοι περιμεναμε το μεγάλο καμ Μπακ της νοκια και τελικά έχει απογοητεύσει....για την lg μη μιλήσω καλύτερα έχει χάσει το παιχνίδι ήδη από το g4 και μετά ....άρα όλες οι εταιρείες έχουν τα θέματα τους

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πριν από κάθε αγορά, έλεγχος στο αντίστοιχο νήμα. Καλές αγορές

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τη Nokia απλά την αναφέρω σαν εναλλακτική πρόταση στα φθηνά android one αντί του mi a1 απλά επειδή θέλω και μια δεύτερη συσκευή και εγώ έχουν περάσει από τα χέρια μου πάνω από 20 συσκευές smartphone από sony Samsung iPhone και δεν με απογοήτευσε κανένα από όλα αυτά που να έχω πρόβλημα να ασχοληθώ όλα στο ίδιο δίκτυο wind.. το mi a1 όμως με έχει εκνευρίσει απίστευτα με όλα αυτά και δεν μιλάω για ποιότητα κάμερας και άλλα τέτοια δεν θα είχα ασχοληθεί καν αλλά να βρίσκεις συνέχεια κλειστή τη sim η να χάνεις κλήσεις ενω περιμένεις σημαντικά τηλεφωνήματα είναι ένα σοβαρό θέμα νομίζω και κάπως έτσι ξεκινούν οι συμπάθειες και αντιπάθειες για κάποια εταιρία
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...