Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

επειδη γραφτηκα προσφατα τι σημαινει?οτι δεν μπορω να πω τη γνωμη μου?ναι εχω το τηλεφωνο εδω κ 1,5 χρονο.εχω θεμα με το wifi και ναι,ναι! ειδα την λυση που προτεινες με το wifi κ δεν ειχε αποτελεσμα σε μενα.

οπως απεχει το " η ταδε εταιρια ειναι για τα μπαζα" αλλο τοσο απεχει το " εγω δεν εχω αυτο το προβλημα,αρα εσεις πως το εχετε? και το δεν φταιει η xiaomi ποτε αλλα φταις εσυ.

δεν θυμαμαι να εγραψα που πουθενα την φραση για τα μπαζα οποτε δεν ξερω γιατι με ρωτας για το iphone του φιλαρακου σου.

γενικα ειχα μπει για το προβλημα με το wifi,μπας κ βρω λυση.δεν βρηκα.αυτο δεν με πειραξε τοσο,οσο η αναγκη σας να βγαλετε λαδι την xiaomi κ να υποστηριξετε μεχρις εσχατων την επιλογη σας,φτανοντας ακομα κ να ριχνετε το φταιξιμο σε ατομα που απλα εχουν μια συσκευη που δεν τους εξυπηρετει.μπαινω κ σε φορουμ αυτοκινητων,που σαφως ειναι πολυ πιο ακριβη αγορα,αλλα τετοια αναγκη καποιου να δικαιολογησει την αγορα του,την ειδα πρωτη φορα στους αγοραστες xiaomi(ουτε καν στους αλφιστι

 

1. Όσον αφορά το ότι γράφτηκες πρόσφατα, αφορά ότι έκανες 1-2 αναρτήσεις τον Φεβρουάριο και έκτοτε εμφανίστηκες μόλις τώρα για να "μαλώσεις" ή "νουθετήσεις" όσους τυχόν γράψαν κάτι υπέρ της συσκευής, χωρίς ενδιάμεσα να συνεισφέρεις στο Φόρουμ με αναφορά τυχόν προβλημάτων που έχεις και εάν προσπάθησες καν να τα λύσεις. Εάν γυρίσεις πίσω θα δεις ότι εγώ ήμουν από τους πρώτους που κατέκρινα την Xiaomi όταν με την 1η αναβάθμιση σε 9 χάθηκε η μπάντα Β20. Όμως αυτό (όπως και άλλα θέματα) λύθηκαν με μεταγενέστερα updates.Άρα είμαστε εδώ για να επισημαίνουμε τόσο τα αρνητικά όσο και τα θετικά, βοηθώντας ο ένας τον άλλον σε πιθανά προβλήματα.

2. Όσον αφορά την έκφραση "για τα μπάζα..." προφανώς και δεν την έγραψες εσύ έτσι, αλλά ήθελα καθ' υπερβολήν να σημειώσω ότι εσύ και κάποιοι άλλοι κάπως έτσι θέλουν να εμφανίσουν το κινητό. Όσο λοιπόν δεν είναι σωστό να απαξιώνεις αυτούς που γράφουν κατά του κινητού (από τυχόν προβλήματα που έχουν), άλλο τόσο δεν πρέπει να απαξιώνεις (και με αιχμές πιθανόν) όσους το εκθειάζουν.

3. Όσον αφορά το πρόβλημα με το Iphone του φίλου μου, ήθελα να καταδείξω ότι σε κάποια προβλήματα δεν φταίνε οι συσκευές γενικά, αλλά ο πάροχος, η τοποθεσία κλπ. Έγραψα μάλιστα για "φίλο μου" και όχι "φιλαράκι μου" (λυπάμαι αλλά το εκλαμβάνω ως ολίγον ειρωνικό).

4. Προσωπικά δεν έχω ανάγκη να δικαιολογήσω καμία αγορά μου.Μοναδική μου πρόθεση είναι να βοηθήσω (και ενδεχομένως σε άλλη περίπτωση να βοηθηθώ).Προφανώς κάτι τέτοιο δεν ισχύει στην περίπτωσή σου.

Για εμένα το θέμα λήγει εδώ.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

κοιτα τα προβληματα μου αφορουν κυριως συνδεσιμοτητα σε wifi οσο κ στην καταναλωση της μπαταριας με τα δεδομενα στην χρηση των οποιων καταφευγω συχνα πλεον λογω των θεματων με wifi.

αυτος ειναι κ ο λογος που ειμαι τοσο επικριτικος,καθως πλεον το ιντερνετ ειναι τεραστιο κομματι στη χρηση ενος smartphone.

τα υπολοιπα θετικα του κινητου(smooth κ γρηγορη εμπειρια χρησης,ποιοτητα κατασκευης,δυνατο ηχειο,αξιοπρεπης οθονη,κλπ) ειναι εκει.αλλα ενα τοσο μεγαλο θεμα τα επισκιαζει(δυστυχως)κ σε κανει να ψαξεις κατι αλλο.

καλα κανεις κ το κλεινεις,ο καθενας εχει την γνωμη του,κ βλεπει τα πραγματα απο αλλη σκοπια που βασιζεται στη δικια του εμπειρια με τη συσκευη.απλα εσενα τα θεματα σου λυθηκαν με τα updates κ τα δικα μου( κ ισως καποιων αλλων) οχι.over and out

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πρακτικά ανακάλυψα ότι άμα κλείσω το ίντερνετ μια χαρά μιλάω με 4g. Προφανώς είναι softwariko το θέμα. Με την 7 κ την 8 φύσαγε το τηλέφωνο

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω στην 9 δεν υπάρχει ειδοποίηση πια, γυρνάει η μπαταρία σε κόκκινο σταυρό και το background σε μαύρο. Μπορείς να πας γρήγορα στη μπαταρία κατεβάζοντας την κουρτίνα λίγο και πατώντας το εικονίδιο μπαταρίας για να το αλλάξεις αν θες.

 

Επίσης επειδή μάλλον ξεκίνησα κατά λάθος το γνωστό εμείς-εσείς-αυτοί με το θέμα του σήματος, είμαι στο φόρουμ από την πρώτη μέρα, πήρα το κινητό από τους πρώτους και τα άτομα που ανέφεραν πρόβλημα με σήμα ήταν μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού απ'όσο μπορώ να θυμηθώ. Ίσως να υπάρχει κάποιο νέο πρόβλημα στην 9 που να επηρεάζει το 4g παραπάνω (βλέπε και το αρχικό fail με τη b20, μπορεί κάτι να έφτιαξαν στο πόδι). Γενικά η xiomi με το a1 έχει δείξει πολύ τσαπα******ά που δεν ξέρω αν ισχύει γενικά και με τα άλλα μοντέλα και υπήρξαν πολλά παροδικά ηλίθια προβλήματα, αλλά γενικευμένο με το σήμα στο όσο μπορώ να πω όχι.

 

Εγώ είμαι στο εξωτερικό που το 4g είναι καμπάνα παντού οπότε για να δω αν κάτι άλλαξε στο σπίτι μου που είναι το χοντρό τεστ θα πετάξουν κάνα δυο μήνες ακόμα και εύχομαι αν υπάρχει πρόβλημα να έχει φτιαχτεί.

Link to comment
Share on other sites

Από χθες πήρα ένα iPhone του αδερφού μου και έβαλα την κάρτα wind για δοκιμή στην περιοχή μου και δεν εχω κανένα θέμα και το 4g μου έχω σταθερό και κλήσεις δεν χάνω, γυρίζω στο Xiaomi το ίδιο πρόβλημα με 4g χάνω όλες τις κλήσεις (επί τόπου δοκιμή) το θετικό πάντως είναι ότι δεν μου ξαναεκλεισε την SIM για ενα μήνα που το δουλεύω τελευταία ένα άλλο πρόβλημα που είναι και σπαστικό είναι πολλές φορές δεν ανοίγει με το αποτύπωμα ζητάει κωδικό αρκετά συχνά θα έλεγα χωρίς βρεγμένα χέρια και λοιπά έτσι απλά.. αντίθετα με θέμα WiFi δεν αντιμετώπισα ποτέ
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω στην 9 δεν υπάρχει ειδοποίηση πια, γυρνάει η μπαταρία σε κόκκινο σταυρό και το background σε μαύρο. Μπορείς να πας γρήγορα στη μπαταρία κατεβάζοντας την κουρτίνα λίγο και πατώντας το εικονίδιο μπαταρίας για να το αλλάξεις αν θες.

 

 

 

Επίσης επειδή μάλλον ξεκίνησα κατά λάθος το γνωστό εμείς-εσείς-αυτοί με το θέμα του σήματος, είμαι στο φόρουμ από την πρώτη μέρα, πήρα το κινητό από τους πρώτους και τα άτομα που ανέφεραν πρόβλημα με σήμα ήταν μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού απ'όσο μπορώ να θυμηθώ. Ίσως να υπάρχει κάποιο νέο πρόβλημα στην 9 που να επηρεάζει το 4g παραπάνω (βλέπε και το αρχικό fail με τη b20, μπορεί κάτι να έφτιαξαν στο πόδι). Γενικά η xiomi με το a1 έχει δείξει πολύ τσαπα******ά που δεν ξέρω αν ισχύει γενικά και με τα άλλα μοντέλα και υπήρξαν πολλά παροδικά ηλίθια προβλήματα, αλλά γενικευμένο με το σήμα στο όσο μπορώ να πω όχι.

 

 

 

Εγώ είμαι στο εξωτερικό που το 4g είναι καμπάνα παντού οπότε για να δω αν κάτι άλλαξε στο σπίτι μου που είναι το χοντρό τεστ θα πετάξουν κάνα δυο μήνες ακόμα και εύχομαι αν υπάρχει πρόβλημα να έχει φτιαχτεί.

Κοίτα και στο mi a2 δεν είδα να βάλανε μυαλό ιδιες διαμάχες έχουν και εκεί στο νήμα....εκεί μάλιστα νομίζω κάποιες συσκευές είχαν μια α μνήμη ραμ και άλλες μια β και στις μεν δημιουργούσαν προβλήματα στις άλλες όχι.οτι να ναι δλδ.....πάντως εγώ ήδη έχω αποφασίσει να πάω στο mi 8 και να το στείλω και μια στο σέρβις να το κάνουν ένα τσεκ....μια με το σημα ,μια το home button που ποτε πιάνει ποτέ όχι ,το ίδιο με το volume up ας το δω....πάντως όταν έγραψα τα συγκεκριμένα θέματα εδώ είχαν ακριβώς τα ίδια και άλλα παιδιά οπότε δε νομίζω να έχω ελλατωματικη συσκευή....

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με το volume και το button τα είχα και εγώ όταν το πήρα τον Μάιο αλλά σε επόμενη ενημέρωση μέσα στο καλοκαίρι λύθηκε δεν μου το ξαναεκανε, αυτό που με ταλαιπώρησε ήταν η sim wind που έκλεινε συχνά ώσπου και γύρισα στην παλιά συσκευή τώρα που ξαναγύρισα στο a1 ένα μήνα δεν ξαναεκλεισε παραμένει όμως το θέμα χαμένων κλήσεων με 4g που δεν έχω σε άλλες συσκευές όπως φαίνεται έχει κάποια ευαισθησία στη λήψη και στη wind που δεν έχει και το καλύτερο σήμα στην περιοχή μου ίσως με άλλο δίκτυο να μην το κάνει μιας και πολλοί λένε ότι δεν έχουν θέμα πάντως τώρα αναγκαστικά 2g only
Link to comment
Share on other sites

καλημερα μου χρεωνει σσυνεχως ΜΒ ενω τα δεδομενα ειναι κλειστα.μηπως γνωριζεται τι ρυθμιση πρεπει να κανω?
Link to comment
Share on other sites

καλημερα μου χρεωνει σσυνεχως ΜΒ ενω τα δεδομενα ειναι κλειστα.μηπως γνωριζεται τι ρυθμιση πρεπει να κανω?
Άνοιξε τις ρυθμίσεις προγραμματιστών και βρες την επιλογή "πάντα ενεργά δεδομένα κινητής τηλεφωνίας" αν είναι ενεργή η επιλογή απενεργοποίησε την

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε τις ρυθμίσεις προγραμματιστών και βρες την επιλογή "πάντα ενεργά δεδομένα κινητής τηλεφωνίας" αν είναι ενεργή η επιλογή απενεργοποίησε την

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σχετικό άσχετο.

Από χτες απενεργοποιησα αυτή την επιλογή στην προσπάθεια να πειραματιστω κ να βρω τι μαμαει το σημα. Το έκανα κ δεν έχω χάσει κλήση με 4g.

Τυχαίο; Δεν νομίζω. Δείτε το όσοι έχετε θέμα με σήμα κ χαμένες κλήσεις σαν κ εμένα.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σχετικό άσχετο.

Από χτες απενεργοποιησα αυτή την επιλογή στην προσπάθεια να πειραματιστω κ να βρω τι μαμαει το σημα. Το έκανα κ δεν έχω χάσει κλήση με 4g.

Τυχαίο; Δεν νομίζω. Δείτε το όσοι έχετε θέμα με σήμα κ χαμένες κλήσεις σαν κ εμένα.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγώ πάντα ανενεργή την είχα αδερφέ....αλλά και πάλι τι σχέση μπορεί να έχει με τη λήψη ή μη σήματος;

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με ξεκολλιασε σε χρεώσεις roaming data σε πολύ ακριβές χώρες παρόλο που είχα κλειστά τα δεδομένα και η μόνη λύση που βρήκα είναι να φτιάξω ένα μηδενικό apn που ονόμασα disabled και να το επιλέξω. Από τότε σταμάτησε εντελώς.

 

Να ρωτήσω αν έχεις wind και αν ναι και την εφαρμογή τους εγκατεστημένη; Είδα πολλά σχόλια που παραπονιούνται για αυτό ακριβώς και αναρωτιέμαι αν κάνει κάτι για να τσιμπάει κερατιάτικα, είτε το δίκτυο είτε η εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Μην το ψάχνετε πολύ παιδιά χάνει κλήσεις γιατί δεν έχει σήμα έχω παρατηρήσει ότι με 4g μέσα στο σπίτι παίζει με μηδέν γραμμή άντε μία δύο το πολύ όταν είναι με μηδέν και πάρω τηλέφωνο μου το εμφανίζει απενεργοποιημένο όταν γυρίζω σε 2g δεν πέφτει σχεδόν ποτέ σε μηδέν το σήμα και δεν έχω πρόβλημα θέμα ευαισθησίας τηλεφώνου είναι γιατί σε άλλα τηλέφωνα δεν είχα θέμα με 4g λειτουργία ίσως άλλο δίκτυο εκτός wind να είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα σε κλειστούς χώρους
Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο! Έφτιαξε το Netflix bug!

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τι bug υπήρχε;

Αλλά κρασάρει ο εσωτερικός file manager με το όνομα "Files"... Έχω στείλει ήδη report... ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω το παραμικρό θέμα με το "Files". Όλα μα όλα δουλεύουν άψογα...

Κάνε μία διαγραφή της cache της συγκεκριμένης εφαρμογής και λογικά θα επανέλθει.

Edited by JimV60
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω το παραμικρό θέμα με το "Files". Όλα μα όλα δουλεύουν άψογα...

Κάνε μία διαγραφή της cache της συγκεκριμένης εφαρμογής και λογικά θα επανέλθει.

 

Έχω κάνει και clear storage όχι μόνο cache στο Files. Το έχουν και άλλοι στο εξωτερικό σαν πρόβλημα, μπορεί να στρώσει με επανεκκινήσεις του λειτουργικό, έστειλα ήδη αναφορά... ;)

Πάντως σαν update φαίνεται πιο speedάτο το OS... ;)

Link to comment
Share on other sites

Μετά την pie δεν έπαιζε σε WiFi το νετφλιξ μου.

 

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και σε μένα ο file manager παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Έχει προσέξει κανείς άλλος ότι άμα εμφανίσει το εικονίδιο τοποθεσίας πάνω δεξιά, συνεχίζει να εμφανίζεται ακόμα και αν κλείσεις την τοποθεσία ή την εφαρμογή που τη χρησιμοποιούσε; Το ίδιο έκανε και στην πρώτη 8 αν θυμάμαι και το φτιάξανε μετά.
Link to comment
Share on other sites

Έχει προσέξει κανείς άλλος ότι άμα εμφανίσει το εικονίδιο τοποθεσίας πάνω δεξιά, συνεχίζει να εμφανίζεται ακόμα και αν κλείσεις την τοποθεσία ή την εφαρμογή που τη χρησιμοποιούσε; Το ίδιο έκανε και στην πρώτη 8 αν θυμάμαι και το φτιάξανε μετά.
Δεν μου το κάνει

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει προσέξει κανείς άλλος ότι άμα εμφανίσει το εικονίδιο τοποθεσίας πάνω δεξιά, συνεχίζει να εμφανίζεται ακόμα και αν κλείσεις την τοποθεσία ή την εφαρμογή που τη χρησιμοποιούσε; Το ίδιο έκανε και στην πρώτη 8 αν θυμάμαι και το φτιάξανε μετά.
Ούτε σε εμένα το κάνει αυτό.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...