Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πως μπορούμε να έχουμε διαφορετικό ήχο κλήσης για κάθε sim?

 

Δε νομίζω ανάλογα την επαφή μόνο

 

Το μόνο που έχεις διαφορετικό για κάθε σιμ είναι το χρώμα που παίρνει η οθόνη της κλήσης, όσο μπορείς να δεις την οθόνη δηλαδή βλέπεις σε ποια σε παίρνουν

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Έχεις μπερδέψει λίγο τις εννοιες.ο bootloader δεν είναι κάτι που κάνει το κινητό,είναι ας πούμε ένα "κλειδί" της συσκευής που το κλειδώνεις και το ξεκλειδώνεις για να κάνεις διάφορες διαδικασίες με το λογισμικό.πες μας πιο συγκεκριμένα τι εννοείς έμαθες να το ξεμπλοκαρεις?με ποια διαδικασία πας να περάσεις τη gcam?γίνει λίγο πιο σαφής. Επίσης αν δεν έχεις περάσει custom rom είσαι στη stock αυτό είναι δεδομένο.

ειμαι λιγο ασχετος για αυτο δεν ξερω πως λεγεται!!!εγω απλα ηθελα να περασω την google camera πηγα να το κανω και το κινητο εκλεισε και εβγαλε ενα μηνυμα ανοιξε ξανα αλλα δεν μπορουσα να πειραξω τιποτα!!!μπορεις καποιος να μου πει πως θα περασω την google camera ακριβως ομως τι κανω...

Ήμουν δυστυχισμένος που δεν είχα παπούτσια μέχρι που είδα κάποιον που δεν είχε πόδια
Link to comment
Share on other sites

παλι τα ιδια παω να βαλω την google camera και μου βγαζει ενα μηνυμα οτι your device cant the checket for corruption plz load the bootlocker μου σβηνει τα παντα και γ....ει ελεος τι πρεπει να κανως ας μου πεις καποιος πλζ
Ήμουν δυστυχισμένος που δεν είχα παπούτσια μέχρι που είδα κάποιον που δεν είχε πόδια
Link to comment
Share on other sites

Καλή σου μέρα.

Εγώ χρησιμοποίησα τον τρόπο που προτείνεται στο παρακάτω post

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7513164#post7513164

Μετά από μερικές προσπάθειες (γιατί το pc δεν έβλεπε το κινητό) τελικά τα κατάφερα.

Ευχαριστώ:), αλλά μάλλον θα προσπεράσω! Βαριέμαι να ασχοληθώ και να κινδυνεύσω και να το μπρικάρω:lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 99 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δε νομίζω ανάλογα την επαφή μόνο

 

Το μόνο που έχεις διαφορετικό για κάθε σιμ είναι το χρώμα που παίρνει η οθόνη της κλήσης, όσο μπορείς να δεις την οθόνη δηλαδή βλέπεις σε ποια σε παίρνουν

Αυτό τουλάχιστον πώς γίνεται;

ΥΓ Φοβερό fail να μην μπορείς να έχεις διαφορετικό ringtone σε κάθε sim!

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

παλι τα ιδια παω να βαλω την google camera και μου βγαζει ενα μηνυμα οτι your device cant the checket for corruption plz load the bootlocker μου σβηνει τα παντα και γ....ει ελεος τι πρεπει να κανως ας μου πεις καποιος πλζ

 

Αν είσαι με την 8.1 δεν μπαίνει για την ώρα η gcam

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι με την 8.1 δεν μπαίνει για την ώρα η gcam

ειμαι με την 8.0

Ήμουν δυστυχισμένος που δεν είχα παπούτσια μέχρι που είδα κάποιον που δεν είχε πόδια
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ:), αλλά μάλλον θα προσπεράσω! Βαριέμαι να ασχοληθώ και να κινδυνεύσω και να το μπρικάρω:lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 99 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό τουλάχιστον πώς γίνεται;

ΥΓ Φοβερό fail να μην μπορείς να έχεις διαφορετικό ringtone σε κάθε sim!

 

Πες στις ρυθμίσεις βάλε στο ψαχτηρι τη λέξη sim , μπες εκεί που λέει sim cards και στην κάθε μία σου δίνει την επιλογή να την ονομάσεις και να έχει άλλο χρώμα

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

[/color]Αυτό τουλάχιστον πώς γίνεται;

ΥΓ Φοβερό fail να μην μπορείς να έχεις διαφορετικό ringtone σε κάθε sim

Ρυθμίσεις-Δυκτιο και διαδίκτυο-καρτες sim,πατας sim cards και διαλέγεις το χρώμα απο το color.

Edited by tifozi13
Link to comment
Share on other sites

Εγώ εντόπισα μια μεγάλη αδυναμία χθες και ξανά σήμερα.

Όταν πάω να κάνω κοινοποίηση ενός αρχείου, χάθηκε η δυνατότητα να το στείλω μέσω Bluetooth.

Τι έγινε, το έχετε δει και εσείς;

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εντόπισα μια μεγάλη αδυναμία χθες και ξανά σήμερα.

Όταν πάω να κάνω κοινοποίηση ενός αρχείου, χάθηκε η δυνατότητα να το στείλω μέσω Bluetooth.

Τι έγινε, το έχετε δει και εσείς;

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δοκίμασα apk,PDF & jpeg. Μόνο το πρώτο δεν με άφηνε. Τα άλλα κανονικά

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το apk μπλοκάρεται από όσο θυμάμαι να υπάρχει bluetooth στο android, απλά μετονόμασε την κατάληξη του αρχείου σε κάτι άλλο, πχ apk.zip ή apk.jpg και μετά ξανά πίσω σε apk στη συσκευή λήψης, δεν βλέπω κάποιο λόγο να μην ισχύει το ίδιο και για τις άλλες καταλήξεις.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έστειλα το apk του blokada σε φίλο στην δουλειά μέσω BT.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά δεν έπρεπε να τα κόβει. Είναι λάθος πρωτοκόλλου ή μια ακόμα έλλειψη.

 

Σίγουρα υπάρχουν γιατροσόφια αλλά για κάποιον που θέλει να κάνει άμεσα αποστολή ενός csv το να κάνει αλλαγή και μετά πάλι αλλαγή, φαντάζει βουνό.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

0_02_04_37e4e25aa353af37c8f69fa304a093cd5d397260b4bb869b90859852fe01308f_fc10a5a6.jpg

 

χαιρετω!

οταν ενεργοποιησω την τοποθεσια ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΩΡΑ βγαινει το σηματακι που φαινεται.

οταν την απενεργοποιω ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ και θελει επαν/ση το τηλεφωνο για να φυγει.

τι κουλο ειναι αυτο;ξερεις κανεις;

Alcatel One Touch Easy,Nokia 8210,Sharp GX15/GZ100,Samsung duos gt-b5722,Lumia640,Xiaomi MiA1,Redmi Note 10Pro

Link to comment
Share on other sites

0_02_04_37e4e25aa353af37c8f69fa304a093cd5d397260b4bb869b90859852fe01308f_fc10a5a6.jpg

 

χαιρετω!

οταν ενεργοποιησω την τοποθεσια ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΩΡΑ βγαινει το σηματακι που φαινεται.

οταν την απενεργοποιω ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ και θελει επαν/ση το τηλεφωνο για να φυγει.

τι κουλο ειναι αυτο;ξερεις κανεις;

 

Μπορεί να είναι απλά ένα σκάλωμα στο εικονίδιο. Ή μπορεί να κάποια εφαρμογή να μη το αφήνει να κλείσει. Είδες ποιες εφαρμογές σου έχουν πρόσβαση στην τοποθεσία, μέσα από τις ρυθμίσεις; Σε ποια έκδοση; Γιατί και εμένα στην 8.1 δεν μου λειτουργεί το timeline στο maps. Και είναι απαραίτητη λειτουργία στη δουλειά μου.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

0_02_04_37e4e25aa353af37c8f69fa304a093cd5d397260b4bb869b90859852fe01308f_fc10a5a6.jpg

 

χαιρετω!

οταν ενεργοποιησω την τοποθεσια ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΩΡΑ βγαινει το σηματακι που φαινεται.

οταν την απενεργοποιω ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ και θελει επαν/ση το τηλεφωνο για να φυγει.

τι κουλο ειναι αυτο;ξερεις κανεις;

 

κλείσε τελείως την εφαρμογή του χάρτη, συνήθως όταν δουλεύει στο παρασκήνιο μένει αυτό

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

εχει γρηγορη φορτιση στην oreo?

 

Όχι, απ' ό,τι έχουμε καταλάβει δεν είναι ενεργοποιημένο σε hardware επίπεδο για κάτι τέτοιο οπότε δεν είναι θέμα έκδοσης του android.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω qsis και kastorakos84 για τις απαντησεις.

τελικα καποια εφαρμογη εφταιγε οχι οι χαρτες αλλα ισχυει οτι το κανουν και αυτοι αν δεν τους κλεισεις τελειως.

ακομα δεν εχει παρει την αναβαθμιση σε 8.1.

 

παρατηρώ ότι οι οθόνες στα a1 πρέπει να είναι διαφορετικές παρτίδες από διαφορετικούς προμηθευτές

 

επειδή έχω polarized γυαλιά ηλίου, πάντα το έχω άγχος να μη μου σκουραίνει η οθόνη και ευτυχώς στο δικό μου όταν το έχω σε portait φαίνεται κανονικά, όταν το γυρνάω landscape μαυρίζει οπότε είμαι μια χαρά γιατί στη περισσότερη χρήση έξω το κρατάω σε portrait

 

χθες έπιασα της αδερφής μου όμως και είδα ότι συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο

 

και πάλι καλά δηλαδή που ήμουν τυχερός και έκατσε έτσι στο δικό μου, γιατί αλλίως θα έπρεπε να σηκώνω το γυαλί όποτε είμαι έξω για να δω την οθόνη

 

επειδη κι εγω εχω απο που γινεται η ρυθμιση για να βαλω portait η landscape να τσεκαρω;:)

 

υγ το κινητο φορτιζει σφαιρα αν και δεν ξερω απο ασυρματη φορτιση κτλ.

υγ2 εχει βελτιωθει το προβλημα με τον αισθητηρα

υγ3 τι ηχειαρα εχει!!!απολαυση στην παραλια να ακους μουσικη.

Edited by satsok1979

Alcatel One Touch Easy,Nokia 8210,Sharp GX15/GZ100,Samsung duos gt-b5722,Lumia640,Xiaomi MiA1,Redmi Note 10Pro

Link to comment
Share on other sites

 

επειδη κι εγω εχω απο που γινεται η ρυθμιση για να βαλω portait η landscape να τσεκαρω;:)

 

 

εννοώ πώς το κρατάς όρθιο ή στο πλάι

 

εμένα όταν το κρατάς όρθιο που είναι το πιο συνηθισμένο δεν μαυρίζει, της αδερφής μου μαυρίζει όταν το κρατάς όρθιο. άρα οι οθόνες της xiaomi είναι τελείως τυχαίες και σίγουρα από διαφορετικούς προμηθευτές

 

έχω δει βέβαια και οθόνες που δεν μαυρίζουν όπως και να της κρατάς ή μαυρίζουν λίγο

 

πχ οι amoled της samsung δεν μαυρίζουν όσες έχω δοκιμάσει, ή το lg που είχα πριν όρθιο δεν μαύριζε καθόλου και σε landscape μαύριζε ελάχιστα

 

το a1 αν το βάλω landscape μαυρίζει τελείως και πρέπει να σηκώσω τα γυαλιά μου να δω

 

γενικά τα polarized γυαλιά έχουν θέμα με lcd οθόνες και με μεμβράνες σε τζάμια, όσο ξεκούραστα και αν είναι γενικά

 

οπότε στο a1 προσοχή σε όποιον το θέλει, δεν είναι όλες οι οθόνες ίδιες και είναι θέμα τύχης τι θα σου κάτσει

 

ΥΓ και για να δείξω το φαινόμενο σε κάποιον που δεν καταλαβαίνει για τι μιλάμε, ορίστε δύο φωτό με το πώς υπό γωνία μπορεί να βλέπεις ή να μην βλέπεις μια lcd με polarized γυαλιά, υπό συγκεκριμένη γωνία δηλαδή μπορεί να κόψει τελείως το φως της οθόνης, χρήσιμο για τον ήλιο, κακό για τις οθόνες (και μεμβράνες σε τζάμια ή κράνη που φαίνονται σαν ουράνια τόξα)

 

http://i1098.photobucket.com/albums/g375/qsisvts/MVIMG_20180709_112544_zpsmyuiweyj.jpg

 

 

http://i1098.photobucket.com/albums/g375/qsisvts/MVIMG_20180709_112537_zpsbqv5jisc.jpg

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

@carcaroth @karamazof53 Σας ευχαριστώ πολύ! Το πήρε γιατί είχε μπάτζετ μέχρι 200 ευρώ (από public, είχε προσφορά). Το χειρίστηκα και εγώ, φαίνεται πολύ δυνατό ιδίως για την τιμή του και η ίδια έχει απαιτήσεις μέσου χρήστη. Η αξιοπιστία την ενδιέφερε, γιατί τράβηξε πολλά με το Samsung S6. Σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!
Nokia 7650,7200,6234,n73,n78, Sony Ericsson Satio, Nokia N8, Lenovo A820, A806, Doogee F3 PRO, Ulefone Paris, Xiaomi Redmi 4x, Xiaomi Redmi Note 5 dual camera, Xiaomi Pocophone F1 :happy:
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σήμερα στο άσχετο τελείως παρατήρησα ότι έγραφε υπόλοιπο μπαταρίας για το bt ακουστικό μου.πρωτη φορά το έκανε.εκλεισα το bt το ξανά άνοιξα και η ένδειξη είχε εξαφανιστεί!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παίζει Πολύ δυνατή προσφορά η global έκδοση 4/64 στο Bangood

με το κουπόνι BGA164BMY πάει στα 136,53€

https://www.banggood.com/Xiaomi-Mi-A1-MiA1-Dual-Rear-Camera-5_5-inch-4GB-RAM-64GB-Snapdragon-625-Octa-core-4G-Smartphone-p-1196064.html?p=5Z2703914233201411WD

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...