Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

είμαι σε μεγάλη απόσταση από το ρουτερ και το σήμα του Wifi μου δίνει χαμηλές ταχύτητες....και επειδή έχω τραβήξει καλώδιο Ethernet σε άλλο δωμάτιο ρωτάω...κάτι άλλο που έχω σκεφτεί είναι να βάλω WiFi Extender (πχ. https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/diktyaka/access-points-repeaters-extenders/Netgear-WiFi-Extender-AC1200-EX6150-100PES.htm ) μπας και βελτιώσω την κατάσταση...
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό να έχει σύνδεση ιντερνετ από το PC μέσω USB καλωδίου...γίνεται??

( Κινητό~~>καλώδιο usb και σύνδεση με usb θυρα PC~~>Αναγνώριση από το PC και σύνδεση στο Internet. Αυτό ρωτάω αν γίνεται.)

 

Το είχα κάνει πριν από αρκετά χρόνια σε ένα galaxy s advance που είχα και τραβούσα ίντερνετ από το πισι στη δουλειά.δε θυμάμαι καθόλου όμως πως....είχα σκάψει αρκετά θυμάμαι για να το βρω και σίγουρα ήταν ρουταρισμενη η συσκευή....

Link to comment
Share on other sites

Μου έπαθε το λεγόμενο Burn screen στο ύψος των πλήκτρων (δεύτερο Xiaomi που παθαίνει ακριβώς το ίδιο πράγμα). Αγορασμένο από τον Γερμανό τις πρώτες μέρες του Μαρτίου και με μέτρια έως λίγη χρήση. Τους το πήγα και μου είπαν ότι αν ήταν μέσα στο 3μηνο θα μου το αντικαθιστούσαν, τώρα που είναι 4 μήνες δε γίνεται και αναγκαστικά πάμε για αλλαγή οθόνης. :confused:

Δεν ξέρουν πόσο καιρό θα πάρει, δεν έχουν να μου δώσουν κάποιο άλλο για να κάνω τη δουλειά μου μέχρι να είναι έτοιμο και γενικώς το service τους λίγο :X

 

Δεν το άφησα. Έχει κάποιος να μου δώσει καμιά πληροφορία για το τι ισχύει με την εγγύηση σε τέτοια ζητήματα;

 

Εχω τετοιο θεμα απο τον Μαι, δυστυχως παω κι εγω για αλλαγη οθονης, αλλα περιμενω να βρω αλλη συσκευη πρωτα να με καλυψει. το κακο ειναι οτι το εχω παρει απο σκρουτζομαγαζο και φοβαμαι μην μου αρχισουν τα μα και τα μου. Ποσο πιθανον ειναι ομως να μα το εμφανισει παλι σε μια μελλοντικη υπερθερμανση;

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δύο περιπτώσεις το συνειδητά που όπως λες πχ εγώ έχω ξεκλειδώσει bootloader και έχω βάλει άλλη rom άρα προσέχω τι κάνω ώστε να μπορώ να κάνω και συναλλαγές με ασφάλεια κλπ και η άλλη μεριά είναι βγαίνει ένα επίσημο update το οποίο θεωρείς ότι είσαι οκ αλλά στην ουσία χωρίς να έχεις root κλπ έχεις την ίδια ευπάθεια με κάποιον που έχει χωρίς να σημαίνει ότι θα είσαι και ο τυχερός άτυχος να σου τύχει κάτι. Αλλά θεωρείς ότι είσαι οκ όμως δεν είσαι. Επίσης gcam μέχρι το update του Απριλίου μπορούσε να μπει με ένα εργαλείο χωρίς να ξεκλειδώσει ο bootloader χωρίς να χάσεις safetynet χωρίς να χάσεις update επίσημα. Τώρα απλά κάνεις downgrade στον Απρίλιο παίρναμε κάμερα και κάνεις τα update κανονικά. Εγώ βέβαια για άλλους λόγους έχω βάλει Pixel experience rom.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

 

Πλεον ακόμα και με bootloader > Απριλίου 18, υπάρχει bypass για το wipe που γίνεται όταν κλειδώνεις/ξεκλειδώνεις bootloader. Απλά κρατάς πατημένο το κουμπί που χαμηλώνει την ένταση πριν πληκτρολογήσεις την εντολή για το lock/unlock και αντί να κάνει wipe, κάνει απλά reboot σε bootloader ξανά. Μετά ένα fastboot reboot και είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Πλεον ακόμα και με bootloader > Απριλίου 18, υπάρχει bypass για το wipe που γίνεται όταν κλειδώνεις/ξεκλειδώνεις bootloader. Απλά κρατάς πατημένο το κουμπί που χαμηλώνει την ένταση πριν πληκτρολογήσεις την εντολή για το lock/unlock και αντί να κάνει wipe, κάνει απλά reboot σε bootloader ξανά. Μετά ένα fastboot reboot και είσαι έτοιμος.

 

Εχεις καποιο link για την ολη διαδικασια;

Link to comment
Share on other sites

Πλεον ακόμα και με bootloader > Απριλίου 18, υπάρχει bypass για το wipe που γίνεται όταν κλειδώνεις/ξεκλειδώνεις bootloader. Απλά κρατάς πατημένο το κουμπί που χαμηλώνει την ένταση πριν πληκτρολογήσεις την εντολή για το lock/unlock και αντί να κάνει wipe, κάνει απλά reboot σε bootloader ξανά. Μετά ένα fastboot reboot και είσαι έτοιμος.
Αυτό δεν το ήξερα όταν μπορέσω όμως θα το δοκιμάσω... :)

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Knowledge Is Power
Link to comment
Share on other sites

είμαι σε μεγάλη απόσταση από το ρουτερ και το σήμα του Wifi μου δίνει χαμηλές ταχύτητες....και επειδή έχω τραβήξει καλώδιο Ethernet σε άλλο δωμάτιο ρωτάω...κάτι άλλο που έχω σκεφτεί είναι να βάλω WiFi Extender (πχ. https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/diktyaka/access-points-repeaters-extenders/Netgear-WiFi-Extender-AC1200-EX6150-100PES.htm ) μπας και βελτιώσω την κατάσταση...

 

Το WiFi Extender θα κανει δουλεια αλλα αυτο που δειχνεις μου φαινεται πολυ ακριβο.Εγω εχω παρει ενα asus γυρω στα 25ε και εναι πολυ καλο με 2 κεραιες και θυρα ethernet.

Link to comment
Share on other sites

Το WiFi Extender θα κανει δουλεια αλλα αυτο που δειχνεις μου φαινεται πολυ ακριβο.Εγω εχω παρει ενα asus γυρω στα 25ε και εναι πολυ καλο με 2 κεραιες και θυρα ethernet.

Ακόμη και με κάτι τέτοιο https://www.skroutz.gr/s/12983359/Xiaomi-Mi-Wi-Fi-Repeater-2.html και έναν φορτιστή για να το κουμπώσεις, μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου. Όντως το άλλο είναι πανάκριβο.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Από το mi A1 της γυναίκας, WiFi χρήση κατά 90% και σε εσωτερικούς χώρους, browsing και social μόνο. Όποτε το έχουμε ζορίσει ανελέητα σε ταξίδια και εξωτερικούς χώρους, βγάζει max 4,5 ώρες.

 

eef71fcd8272e78cb89f1de83d5d15b9.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με απλά λόγια Όσοι έχουν εγκατεστημένες εξωτερικές εφαρμογές πχ τη gcam έχουν αυτομάτως τρύπιο safety ή ακόμα πιο απλά Όσοι έχουν ενεργοποιημένο το "άγνωστες πηγές" ξέρουν ή θα πρέπει να γνωρίζουν πως το κινητό δεν έχει καμία απολύτως ασφάλεια.

Μάλλον για να μη γίνει τρομοκρατικό το κείμενο μου, Όσοι βάζουν εξωτερικές εφαρμογές πρέπει να γνωρίζουν πως όλες έχουν φορτώσει κώδικα παράκαμψης (bypass) του safety.

 

Παρόλα αυτά ΝΑΙ το safety δεν έπρεπε να χει πρόβλημα στην αναβάθμιση...

Το μεγαλύτερο ποσοστό κάνει εγκατάσταση απο το play store και δεν ασχολείται με εξωτερικές εφαρμογές.

 

Στο φίλο που θέλει data στο κινητό...

Ή παίρνεις ext και κάνεις αναμετάδοση ή αν έχει wifi το pc σου το κάνεις hotspot και δίνεις στο κινητό σου.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας τις γραμμές προσπαθώ να καταλάβω τι είναι αυτό το Safety Net, αλλά πολύ περισσότερο την αξιοπιστία του.

Στο Mi A1 της γυναίκας μου δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά στο δικό μου κινητό, (Oneplus 3t) αρουτάριστο, με εγκατεστημένες εφαρμογές εκτός play (adguard, happy chick κλπ) και με ενεργοποιημένη την εγκατάσταση από άγνωστες πηγές μου βγάζει διαφορετικά αποτελέσματα στο Safety Net. Δηλαδή στην εφαρμογή SafetyNet Test μου βγάζει Failed, ενώ στις SafetyNet Checker και Root and SafetyNet Checker το αποτέλεσμα είναι Passed !

Ξέρει κάποιος ποιά εφαρμογή από αυτές μπορούμε να εμπιστευτούμε και (το κυριότερο) το γιατί ?

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν ενεργοποιημένο το "άγνωστες πηγές" ξέρουν ή θα πρέπει να γνωρίζουν πως το κινητό δεν έχει καμία απολύτως ασφάλεια.

Μιας και το ανέφερες ψαχνω να βρω που είναι η επιλογή για "άγνωστες πηγες" και δε τη βρίσκω!

Κάποια βοήθεια;..

 

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το βρήκα,

Ρυθμίσεις->Εφαρμογές Ειδοποιήσεις->συνθέτες ρυθμίσεις->ειδικη προσβαση στην εφαρμογή-> εγκατ. αγνωστων εφ.

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by mitsre
Link to comment
Share on other sites

Τελικα το βρήκα,

Ρυθμίσεις->Εφαρμογές Ειδοποιήσεις->συνθέτες ρυθμίσεις->ειδικη προσβαση στην εφαρμογή

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ρυθμίσεις /ασφάλεια/άγνωστες πηγές

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις /ασφάλεια/άγνωστες πηγές

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δε ξέρω αν είσαι με 8.0 ή 8.1 αλλά στην 8.1 που είμαι εγω τέτοια επιλογή στην ασφάλεια δεν υπάρχει

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by mitsre
Link to comment
Share on other sites

Πλεον ακόμα και με bootloader > Απριλίου 18, υπάρχει bypass για το wipe που γίνεται όταν κλειδώνεις/ξεκλειδώνεις bootloader. Απλά κρατάς πατημένο το κουμπί που χαμηλώνει την ένταση πριν πληκτρολογήσεις την εντολή για το lock/unlock και αντί να κάνει wipe, κάνει απλά reboot σε bootloader ξανά. Μετά ένα fastboot reboot και είσαι έτοιμος.

 

Εχεις καποιο link για την ολη διαδικασια;

 

Αυτό δεν το ήξερα όταν μπορέσω όμως θα το δοκιμάσω... :)

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

 

https://forum.xda-developers.com/mi-a1/how-to/discussion-bypass-wipe-oem-unlock-t3804406

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά! Μία φίλη μου ενδιαφέρεται να αγοράσει το συγκεκριμένο κινητό. Οι απαιτήσεις της είναι να λειτουργεί απροβλημάτιστα, να είναι γενικά γρήγορο και αξιόπιστο (παθούσα από Samsung S6). Το έχει κάποιος αρκετό καιρό? Πως λειτουργεί με την πάροδο του χρόνου? Εμφανίζει προβλήματα? Εγώ από την Xiaomi είμαι πολύ ευχαριστημένος, όντας ευτυχής κάτοχος του Redmi 4X, αλλά θα ήθελα μία γνώμη επί του συγκεκριμένου μοντέλου.
Nokia 7650,7200,6234,n73,n78, Sony Ericsson Satio, Nokia N8, Lenovo A820, A806, Doogee F3 PRO, Ulefone Paris, Xiaomi Redmi 4x, Xiaomi Redmi Note 5 dual camera, Xiaomi Pocophone F1 :happy:
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά! Μία φίλη μου ενδιαφέρεται να αγοράσει το συγκεκριμένο κινητό. Οι απαιτήσεις της είναι να λειτουργεί απροβλημάτιστα, να είναι γενικά γρήγορο και αξιόπιστο (παθούσα από Samsung S6). Το έχει κάποιος αρκετό καιρό? Πως λειτουργεί με την πάροδο του χρόνου? Εμφανίζει προβλήματα? Εγώ από την Xiaomi είμαι πολύ ευχαριστημένος, όντας ευτυχής κάτοχος του Redmi 4X, αλλά θα ήθελα μία γνώμη επί του συγκεκριμένου μοντέλου.

 

Ταχύτατο και αξιόπιστο, με αμελητέα για το μέσο χρήστη προβλήματα που κατά βάση διορθώνονται με τα συνεχή updates. Ό,τι καλύτερο για τα λεφτά του, προχώρα άφοβα, αρκεί η φίλη σου να ξέρει τί εστί Android One.

Edited by carcaroth
WOLFGUARD OF ANGBAND
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά! Μία φίλη μου ενδιαφέρεται να αγοράσει το συγκεκριμένο κινητό. Οι απαιτήσεις της είναι να λειτουργεί απροβλημάτιστα, να είναι γενικά γρήγορο και αξιόπιστο (παθούσα από Samsung S6). Το έχει κάποιος αρκετό καιρό? Πως λειτουργεί με την πάροδο του χρόνου? Εμφανίζει προβλήματα? Εγώ από την Xiaomi είμαι πολύ ευχαριστημένος, όντας ευτυχής κάτοχος του Redmi 4X, αλλά θα ήθελα μία γνώμη επί του συγκεκριμένου μοντέλου.

 

Έχω το κινητό σχεδόν από όταν κυκλοφόρησε .Το αγόρασα Νοέμβριο 2017. Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος,δεν κολλάει με 4 gb ram αυτό είναι το μόνο σίγουρο.τα θέματα που βγάζει είναι γενικά λόγω των updates που πολλές φορές είναι πρόχειρα όπως έγινε και τώρα με την 8.1. Προσωπικα για μένα τα θεματακια που έχει βγάλει είναι αμελητεα. Και για να μην παρεξηγηθω, δεν υποτιμώ τα προβλήματα που έχουμε αναφέρει τόσο καιρό εδώ μέσα απλά προσωπικά δε με ενοχλούν τόσο.Φυσικά ο καθένας έχει διαφορετικές απαιτήσεις. Για μένα στην τιμή που είναι τώρα (εγώ το αγόρασα 250) είναι πολύ καλή επιλογή αν θες καθαρό android και αξιοπρεπή χαρακτηριστικά.Ενημέρωσε τη φίλη σου αν δεν έχει άποψη τι θα πει stock android γιατί αν θέλει πολλά μπιχλιμπιδια στο συγκεκριμένο μοντέλο δε θα βρει.

Edited by karamazof53
Link to comment
Share on other sites

γεια σας. γνωρίζει κάποιος πως φεύγει η γραμμή αναζήτησης google από την οθόνη μπροστά;

 

Μόνο αν βάλεις άλλο launcher αλλιώς δε φεύγει

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...