Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα απαντούσα αλλά στερεψανε τα ΧΑΧΑΧΑΧΧΑ και τα εμοτικονς.

 

Το αστείο το ειρωνικό της υπόθεσης είναι ότι κάνετε αυτό που και καλα κράζετε στα τελευταία μηνύματα.

 

Συνεχίστε εσείς ποιοτικά λοιπόν και αφήστε με εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια λεω να αφήσουμε τις αηδιες και να ασχοληθουμε στα θεματα τις συσκευης.Δεν κερδίζει κανει κατι με ολα αυτα.

Λοιπον, ερώτηση:Μετα τις τελευταίες αναβαθμισεις η μπαταρία μου κραταει ολο και λιγότερο.Στην αρχη εβγαζα 5-6 ωρες οθονη,ενω τωρα 4.Συμβαινει και σε αλλους αυτο;Και δεν εχω καμια εφαρμογή που να μου "τρωει" μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια λεω να αφήσουμε τις αηδιες και να ασχοληθουμε στα θεματα τις συσκευης.Δεν κερδίζει κανει κατι με ολα αυτα.

Λοιπον, ερώτηση:Μετα τις τελευταίες αναβαθμισεις η μπαταρία μου κραταει ολο και λιγότερο.Στην αρχη εβγαζα 5-6 ωρες οθονη,ενω τωρα 4.Συμβαινει και σε αλλους αυτο;Και δεν εχω καμια εφαρμογή που να μου "τρωει" μπαταρία.

 

Να κάνεις factory reset για να πάρει μια ανάσα το τηλέφωνο δοκίμασες;

Μη ξεχνάς πως με το καιρό μαζεύει σαβούρα απο τις παλιές αναβαθμίσεις και τις εφαρμογές.

 

Βέβαια υπάρχει πτώση με την τελευταία αναβάθμιση άλλα τις 6 ώρες τις κρατάει με ευκολία.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Στο miui forum για την συσκευή, υπάρχουν πολλά σχόλια και παράπονα, ότι με την δεύτερη αναβάθμιση των 58mb, του Μαίου έχει ελαττωθεί ό ήχος στο ηχείο ή σέ συνδεδεμένα ακουστικά κατά 25%. Έχει κανείς τέτοιο πρόβλημα;
Link to comment
Share on other sites

Στο miui forum για την συσκευή, υπάρχουν πολλά σχόλια και παράπονα, ότι με την δεύτερη αναβάθμιση των 58mb, του Μαίου έχει ελαττωθεί ό ήχος στο ηχείο ή σέ συνδεδεμένα ακουστικά κατά 25%. Έχει κανείς τέτοιο πρόβλημα;

 

Ναι ισχύει. Υπάρχουν κάποιες προσωρινές λύσεις μπαίνοντας απο το κρυφό μενού ανεβάζοντας την ένταση αλλά με κάθε επανεκκίνηση θέλει ξανά ρυθμίσεις αλλιώς κάποια εφαρμογή απο store.

 

Στο επόμενο update θα διορθωθεί.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Ενα αλλο θεμα ειναι η μνημη που καταλαμβάνει το λειτουργικό.Σε εμενα εχει φτάσει τα 11gb.Και σε εσας τοσο ειναι;Μου φαίνεται οτι θελει μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.
Link to comment
Share on other sites

Πες μου λίγο το Mi A1 πόσο κάνει και πόσο το Huawei P10 Plus? Android One παει να πει οτι δεν θα παρει το 8 μετα απο ενα χρονο που εχει βγει οχι οτι θα το παρει όπως το Pixel...

 

Νομίζω ότι τα βάζεις σε λάθος βάση τα γεγονότα φίλε μου. Το κριτήριο για το πότε θα πάρει μία συσκευή αναβάθμιση δεν είναι η τιμή, και υπάρχουν άπειρα παραδείγματα. Το Xiaomi Mi A1 όμως, όπως και άλλες συσκεύες (Nokia 5, 6) κατασκευάστηκαν με σκοπό να να επαναπροσδιορίσει το Android One. Αν μάλιστα δεις την επίσημη παρουσίαση του Α1, αναφερόταν συνεχώς ότι το μεγάλο πλεονέκτημα του προγράμματος Android One θα είναι οι γρήγορες αναβαθμίσεις, «λίγο μετά την παρουσίασή κάθε νέας έκδοσης», από ότι θυμάμαι τουλάχιστον. Και όπως είπε και ένας φίλος πολύ σωστά, τα Nokia αντίστοιχου κόστους ήδη έχουν πάρει την 8.1.

Να μην παρεξηγηθώ, η συσκευή για τα λεφτά της είναι άριστη, αλλά στο θέμα των αναβαθμίσεων πιστεύω ότι η Xiaomi, όπως και η Google τα έκαναν κανονικά μαντάρα με το πρόγραμμα Android One. Δυστυχώς, αυτή είναι η άποψή μου, όσο κι αν κάποιους τους φαίνεται παράλογη.

Και θα έλεγα τα ίδια, είτε η συσκευή κόστιζε 150€, είτε 1500€.

Edited by dimaries
Link to comment
Share on other sites

Κάπου τα μπερδεύεις αδερφέ, έχουμε κάνει τη συζήτηση αυτή 300 φορές, περιληπτικά θα πω πως απο τη στιγμή που δέχτηκε η google το τηλέφωνο στην οικογένεια της, έχουμε να κάνουμε με ένα android τηλέφωνο και με τις ευκολίες και δυνατότητες της google, παρ'όλα αυτά δεν δίνει ούτε το 10% απο τις ανέσεις του android one, καθοδηγείς κάποιον να μπει στο site αλλά αμφιβάλλω αν ξέρεις τι γράφει εκεί και πέφτεις σε παγίδα μόνος σου...

Και όπως λέει και το επίσημο site της Xiaomi:

 

 

Επίσης στο επίσημο γράφει οτι μπορείς να αποθηκεύσεις απεριόριστες φωτογραφίες σε υψηλή ποιότητα θεωρώντας το αρχικό μέγεθος, αντ'αυτού αν επιλέξεις αρχικό μέγεθος σου χρεώνει τα ΜΒ του χώρου σου, σε υψηλή ποιότητα μπορεί να αποθηκεύσεις φωτογραφίες απεριόριστες σε κάθε κινητό, γτ να επιλέξω Android one και πάει λέγοντας.

 

Οπότε οχι, η google-xiaomi σε αυτό το τηλέφωνο έχει αποδειχτεί αναξιόπιστη...

 

 

 

 

Αγόρασα android one, you know;

Τι προσπαθείς να αποδείξεις;;; Ξέρεις τι είναι το android one; Να το ξανά πούμε;

 

Αυτό που αγόρασα, δεν πείρα τίποτα απολύτως, παρά μια προχειρότητα...

 

Θα πάρουμε pixel, σταμάτα τώρα να πουλάς φύκια.

 

 

 

Ναι γτ τα Nokia είναι και αυτά android one και εκεί παίρνουν στα σοβαρά τον τίτλο.

 

Rackal, συμφωνώ 100% μαζί σου...

Νομίζω όμως κι εγώ ότι καλύτερα είναι να το κλείσουμε εδώ το θέμα, δεν έχει νόημα.

Απλά εξέφρασα τη γνώμη μου σε μία κοινότητα που παρακολουθώ και εκτιμώ πολλά χρόνια.

Βλέπω όμως ότι υπάρχουν απόψεις που μετρούν τον καταναλωτή/πελάτη μίας εταιρίας με την τιμή και μόνο ως κριτήριο.

«200€ έδωσες, τι περίμενες να πάρεις;». Περιμένω να πάρω αυτό το οποίο έχει ανακοινωθεί επίσημα ότι θα πάρω. Τόσο απλά.

Λυπάμαι πολύ που δημιούργησα ένταση εκφράζοντας απλά μία άποψη. Δεν πρόκειται να επανέλθω.

Edited by dimaries
Link to comment
Share on other sites

Με το δεύτερο update Μαίου βλέπω να έχει χειρότερη κατανάλωση μπαταρίας

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κλειδωμένο στην τσέπη και πατιωνται απίστευτα πράγματα

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα. Κάλεσε αριθμό που σε καμία περίπτωση δεν ήθελα!

 

Μήπως δεν πρέπει να περιμένω τίποτα καλύτερο για 250€ που έδωσα;

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω όμως ότι υπάρχουν απόψεις που μετρούν τον καταναλωτή/πελάτη μίας εταιρίας με την τιμή και μόνο ως κριτήριο.

 

Δηλαδη αγορασες fiat, και θα παραπονιεσαι γιατι δεν παει οσο γρηγορα η Φεραρι.

Και εγω που σου απανταω ότι κοστιζει το 1/4 και 1/5 της τιμης (που ειναι ΓΕΓΟΝΟΣ) μου λες ότι ειναι <<αποψη>> . Ε περισσευουν τα λογια πλεον ρε παιδια.

 

 

Και εγω να ρωτησω τωρα. Εχετε παει ποτε να διαβασετε κανα νημα καμιας άλλης συσκευης; Eιχατε ποτε κανα άλλο τηλεφωνο κατω από τα 200€;

 

Update περιμενετε το ιδιο με τα pixel;

Στο moto X4 κλαινε και μυξοκλαίνε από τοτε που πηραν oreo 8.1, μου φερνετε ως παράδειγμα το νοκια 6 που δεν εχει ουτε notification led.

 

Αποχωρω από το νημα, σας αφηνω επιτελους να τα πειτε καλα εδώ, εγω απολαμβανω την τηλεφωναρα που πηρα 180€ και με ικανοποιει σε όλα τα επίπεδα σαν συνειδητοποιημενο

καταναλωτή.

 

 

Σας ευχομαι καλυτερη τυχη την επομενη φορα που αγοράζετε συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Άντε πάλι, ρε άνθρωπε μου στο λέμε 100 άτομα και δεν το καταλαβαίνεις.

Κάνεις δεν πήρε fiat και ψάχνει αποδώσεις Ferrari.

Αλλά αυτοί που πήραν fiat θέλουν αποδώσεις fiat και όχι Smart.

Ή απλά αυτοί που πήραν fiat και στη διαφήμιση που κάναν για το fiat έλεγαν πως o κινητήρας θα αναβαθμίζετε κάθε μήνα και οι αναβαθμίσεις αργούν και αντί το αμάξι να πηγαίνει καλύτερα με κάθε αναβάθμιση αυτό σε αφήνει στο δρόμο ή σου ανοιγοκλείνει τα παράθυρα στο άκυρο (βλέπε πχ τον σενσορα του mia1 που ξεκλειδώνει μέσα σε τσέπες) και μπαίνει η βροχή μέσα, ε κάποια στιγμή σου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι

 

Το Nokia μπορεί να μην έχει led αλλά έχει NFC.

 

Καλή συνέχεια να χεις αλλά να μη ξεχνάς μια λεπτομέρεια, πως αν εσύ μπαίνεις σε ένα Fiat και δεν σε ενοχλεί να τρίζουν τα πλαστικά του και να έχουν πρόβλημα τα ηλεκτρικά του μιας που το πήρες φθηνότερα από τη Ferrari δε σημαίνει πως θα συμβαδίσουν και οι άλλοι στην άποψη σου και κάθε φορά που ανοιγοκλείνουν τα παράθυρα να αναφωνήσουν "έλα βρε αδερφέ, fiat είναι"…

 

Τελειώνοντας να σου θυμίσω για ακόμη μια φορά πως οι περισσότεροι το Fiat το πλήρωσαν 299€ όταν σε εκείνη τη τιμή μπορούσαν να πάρουν πιο premium

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα βάφτισα την κορούλα μου (σας ευχαριστώ εκ των προτέρων) και το είχα τσέπη και για όνομα του θεού δεν ξέρω πώς έγινε αλλά έβαλε 3 άσχετους στο γκρουπ που έχουμε σαν οικογένεια στο Viber! Έχω άπειρα χρόνια Androidκαι κινητά, αυτό δεν μπορώ να το εξηγήσω!

@nickchris νομίζω ότι μας έχεις παρεξηγήσει.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

3 άσχετους εννοω μέσα από τις επαφές μου

Edited by skatzivas
Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα. Κάλεσε αριθμό που σε καμία περίπτωση δεν ήθελα!

 

Μήπως δεν πρέπει να περιμένω τίποτα καλύτερο για 250€ που έδωσα;

 

έμενα παίζει ήχους στην τσέπη, απο βίντεο στο youtube μέχρι διαφημίσεις.

 

Απορώ τι διάολο κάνουν εκεί πέρα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

Και εγω να ρωτησω τωρα. Εχετε παει ποτε να διαβασετε κανα νημα καμιας άλλης συσκευης; Eιχατε ποτε κανα άλλο τηλεφωνο κατω από τα 200€;

 

Αποχωρω από το νημα, σας αφηνω επιτελους να τα πειτε καλα εδώ, εγω απολαμβανω την τηλεφωναρα που πηρα 180€ και με ικανοποιει σε όλα τα επίπεδα σαν συνειδητοποιημενο

καταναλωτή.

 

 

Σας ευχομαι καλυτερη τυχη την επομενη φορα που αγοράζετε συσκευή.

 

Μόνο σε αυτην την κατηγορία έχω παιξει. των 200 ευρώ.

Lenovo A806 (ακομα ενεργό ειναι το θέμα εδω μόνο αυτό θα πώ για την ποιότητα μιας συσκευης 4 χρόνων)

Redmi Pro (πρωτοποριακο όσο δεν πάει με αρκετες παιδικές ασθενειες)

Oneplus X (πανεμορφο κινητο με καλυτερη καμερα λογισμικο κλπ)

Sony E5 (η Sony ασχολείται ακόμα με την συσκευή)

Lenovo A850+ (4 χρονια καθημερινη λειτουργία gps και δεν εκανε κιχ η μπαταρια του 5 ωρες sot ακόμα)

 

Θα δεχόμουν οποιοδήποτε ελάττωμα της συσκευής όπως κακή κάμερα, αυξημένη θερμοκρασία μέτριο ηχείο κλπ.

Δεν δέχομαι όμως να έχει θεμα με το λειτουργικό. Η πλειονότητα το αγοράζει για το λειτουργικό και τις αναβαθμίσεις.

Αμα ειναι να μην δουλευει ο dialer, να παιρνει μονο του τηλέφωνα κλειδωμένο, να μην δουλευει το bluetooth και το Proximity sensor, να κανουμε αλχημείες για να έχουμε αξιοπρεπή κάμερα και να παίρνει αναβαθμίσεις όποτε γουστάρει και αυτες να παίζεις τζοκερ καθε φορά, οχι φιλε μου.

 

Δεν αξιζει τα 299 που βγήκε, δεν αξιζει τα 249 που έχει τώρα, ουτε τα 180 που το πήρες εσυ. Εσυ μπορει να βλέπεις στον καθρεφτη σου εναν συνειδητοποιημενο καταναλωτη, εγώ όμως βλέπω ένα θύμα του μαρκετινγκ.

 

Στο καλό να πάς και να φχαριστηθείς την τηλεφωναρα σου.

 

προσωπικά με βλέπω για mate 10 pro η τιμη του ειναι σουπερ για αυτο που προσφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχει ξεκλειδώσει ποτέ στη τσέπη και δεν έχω πρόβλημα με το proximity, αλλά σπάνια χρησιμοποιώ Bluetooth.

 

Μπορεί κάτι από αυτά ή σε συνδυασμό να φταίει. Για παράδειγμα ενεργοποιημένη η επιλογή που καταλαβαίνει ότι το έχεις πάνω στο σώμα σου για να μη ζητάει κωδικό μαζί με ελαττωματικό proximity είμαι σχεδόν σίγουρο ότι θα ξεκλειδώνει όταν δεν πρέπει, ή αξιόπιστη πηγή το Bluetooth άρα το τηλέφωνο ξεκλείδωτο μαζί με χαλασμένο proximity.

 

Θα μπορούσε να είναι και χαμηλή ποιότητα των δακτυλικών αποτυπωμάτων (ή πάρα πολλά δάκτυλα) ακόμα και όπως το κρατάς όταν το βάζεις στη τσέπη να ακουμπάς κατά λάθος τον σενσορα και να ξεκλειδώνει.

 

Αυτό που θα έκανα θα ήταν να αφαιρέσω όλες αυτές τις ευκολίες που το κρατάν ξεκλείδωτο να δω αν αλλάζει κάτι και μετά να προσθέσω μια μια από την αρχή ή και να βάλω προσθέτω pin για να μειώσω τη πιθανότητα να γίνει βλακεία.

Link to comment
Share on other sites

@spiliot πολλές συσκευές έχουν το έξυπνο ξεκλείδωμα, όπως και ακόμα περισσότερο ευαίσθητο δακτυλικό απέναντι σε αυτό το κινητό.

Οι σενσορες δυστυχώς δεν είναι προβληματικοί γτ όπως ανέφερε παραπάνω άλλος με custom rom ο σενσορας δουλεύει πένα, με προγράμματα του play store δουλεύει τζαμί.

Είναι το λογισμικό κακά τα ψέματα, απ την πρώτη μέρα της κυκλοφορίας του παραπονιόμαστε για αυτό το πρόβλημα αλλά και για τον dialer, δεν ασχολούνται, πολλοί τεστερ μαζί και γω πέσαμε πάνω καταπάνω και στέλναμε αναφορές με τα προβλήματα, οχι μόνο αυτά, αλλά και για cam, sot, black screen, doze mode και πολλά ακόμα ανούσια προβλήματα που φτιάχνονται με 1 αναβάθμιση, το αποτέλεσμα ξέρεις ποιό είναι και που μας έγραψαν.

 

Απο τη πρώτη μέρα φωνάζω, γκρινιάζω και τσακωνομαι με τους ένθερμους υποστηρικτές γιατί προσπαθώ να εξηγήσω, πως ναι! Είναι κινητό καλό αλλά πολλά προβλήματα, δυστυχώς ο νικ φεν θέλει να το καταλάβει όπως και μερικοί ακόμα.

 

Μακάρι να τα διορθώσουν όλα και να σηκώσω πανό απ έξω απ τη Βουλή, αλλά όπως είπα ακόμα και τους τεστερ τους γράφουν στα ...

 

Κουραστήκαμε σαν χρήστες, τουλάχιστον εγώ!

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα μας που πατάνε κουμπιά (φακός - GPS κτλ) στην τσέπη... Είναι που κατεβαίνει η κουρτίνα χωρίς να ξεκλειδώσει η οθόνη... Στην miui που είχα στο redmi note 3... Είχε ασφάλεια τσέπης... Στο δικό μας υπάρχει κάτι τέτοιο;
Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέμε, υπάρχει ασφάλεια να μην κατεβαίνει η "κουρτίνα" αλλά για να λειτουργήσει πρέπει να παίρνει "εντολή" απο τον σενσορα.

Αν αυτός δεν βλέπει πως είναι το κινητό στη τσέπη με κάθε πάτημα κουμπιού η οθόνη θα άναβε και η κουρτίνα θα κατέβαινε.

 

Εκεί αναφερόμαστε για το πρόβλημα.

 

Αν δεν δουλεύει ο σενσορας δεν δουλεύει και καμιά ασφάλεια.

Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...