Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το mi remote control έχει δυνατότητα να φτιάξεις δικό σου κοντρόλ.

Δηλαδή στο πλήκτρο vol +- να αλλάζει ήχο στην τβ και με το program +- να αλλάζει κανάλι στο stb .????

Μήπως αν δεν το κάνει αυτό το application υπάρχει κάποιο άλλο;

 

Sent from my H30-U10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι, έχει καλύτερη κάμερα το ΜΙΑ1 ακόμα και απ τα σαμσουνγκ...

Χαιρετίσματα...

 

 

Ευγένιε την αγορά θα την κάνεις απο Σκρουτζ ή κάποιο επίσημο κατάστημα;

Δλδ να σε υπολογίζουμε στα 180€ ή στα 250€;

 

Αν κοιτάς στα 250€ ανέβα λίγο και βάλε στα πλάνα σου να δεις και το mate 10 lite.

 

Κλάμα, κλάμα, κλάμα.

 

165€ έχει στο Σκρουτζ, ο άνθρωπος είπε ότι και το note 4 είναι πάνω από τοbudget αλλά εσύ τον στέλνεις 'λίγο πάνω από τα 250'.

 

Αφού δεν πρότεινες και κάνα s9, πάλι καλά δηλαδή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

160 € η έκδοση 4/64 σε black μου βγαίνει με εξαργύρωση πόντων από banggood με priority, τι λέτε ?

Προορίζεται για άτομα που δεν θέλει πολλά πολλά, κυρίως μία απροβληματιστη συσκευή με καλή μπαταρία, το πολύ πολύ να το ρουτάρω για την gcam.

edit....

βλέπω στο skroutz στα 165 η ίδια έκδοση ......

 

Βασικά, δεν χρειάζεται καν gcam, αλλά με τα τρολ εδώ μέσα ο κόσμος νομίζει ότι το κινητό είναι σάπιο και ότι κάθε update το καταστρέφει.

 

Μια χαρά καμερουκλα εχει, με σοβαρό hdr και πολύ καλό bokeh στο portrait mode.

 

Όπως όλα τα κινητά, ακόμα και πιο ακριβά , τα βρίσκει πιο σκούρα το βράδυ.

Απλά με gcam απογειώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ

 

Ναι, σαφώς

 

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι ναι, έχει καλύτερη κάμερα το ΜΙΑ1 ακόμα και απ τα σαμσουνγκ...

Χαιρετίσματα...

 

 

Ευγένιε την αγορά θα την κάνεις απο Σκρουτζ ή κάποιο επίσημο κατάστημα;

Δλδ να σε υπολογίζουμε στα 180€ ή στα 250€;

 

Αν κοιτάς στα 250€ ανέβα λίγο και βάλε στα πλάνα σου να δεις και το mate 10 lite.

Καλημέρα

Η αγορά από ότι είδα από Σκρουτζ για το α1 είναι περί τα 170€...περίπου τα ίδια από BG...οπότε δεν αξίζει να ασχοληθώ με τον Κινέζο...

 

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κλάμα, κλάμα, κλάμα.

 

165€ έχει στο Σκρουτζ, ο άνθρωπος είπε ότι και το note 4 είναι πάνω από τοbudget αλλά εσύ τον στέλνεις 'λίγο πάνω από τα 250'.

 

Αφού δεν πρότεινες και κάνα s9, πάλι καλά δηλαδή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Βασικά, δεν χρειάζεται καν gcam, αλλά με τα τρολ εδώ μέσα ο κόσμος νομίζει ότι το κινητό είναι σάπιο και ότι κάθε update το καταστρέφει.

 

Μια χαρά καμερουκλα εχει, με σοβαρό hdr και πολύ καλό bokeh στο portrait mode.

 

Όπως όλα τα κινητά, ακόμα και πιο ακριβά , τα βρίσκει πιο σκούρα το βράδυ.

Απλά με gcam απογειώνεται.

Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις...λογικά θα πάμε στο α1 ;πο Σκρουτζ...

Το είδα χθες στον Κωτσόβολο οπότε σαν ποιότητα μου φάνηκε καλό...

Τράβηξα και δύο τρεις φωτό κοντά μακρυά οπότε μια χαρά είναι για την σύζυγο που θέλει να βγάζει φωτό της "προκοπής" την κόρη μας...(είπα δεν θέλει τρελή κάμερα)...τώρα αν σε low light δεν βγάζει καλές λογικά αυτό πιστεύω ότι δεν θα μας απασχολήσει πολύ...ειδικά με το μπάτζετ που θέλουμε...

 

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 41 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ευχαριστώ και πάλι όλους για τις γνώμες...βοηθήσατε πολύ...

Καλή συνέχεια...

 

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Θελω να αγορασω το τηλεφωνο για την συζυγο και θα ηθελα να ρωτησω αν το επιπιδο της καμερας ειναι αξιοπρεπες και αν υποστηριζει ραδιοφωνο (η αλλη μου επιλογη ειναι το redmi note 4)

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Θελω να αγορασω το τηλεφωνο για την συζυγο και θα ηθελα να ρωτησω αν το επιπιδο της καμερας ειναι αξιοπρεπες και αν υποστηριζει ραδιοφωνο (η αλλη μου επιλογη ειναι το redmi note 4)

 

Ευχαριστω

Αγαπητέ έκανα ακριβώς την ίδια ερώτηση ακριβώς πριν από εσένα...

Αν θελεις διάβασε τα τελευταία ποσταρισματα τα παιδιά απαντάνε και για τα δύο...Περαν του ραδιοφώνου

 

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος με την stock εφαρμογή επαφών να εμφανίζει μόνο τις επαφές που έχουν και νούμερο τηλεφώνου ?

 

(όλες οι επαφές είναι αποθηκευμένες στο gmail)

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλα νέα ,η αναβάθμιση αυτού του μήνα σαν να έχει αργήσει λιγάκι ε;:shifty:

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλα νέα ,η αναβάθμιση αυτού του μήνα σαν να έχει αργήσει λιγάκι ε;:shifty:

 

Έχουμε βρει καμιά πληροφορία σε ξένα forums ή sites?

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλα νέα ,η αναβάθμιση αυτού του μήνα σαν να έχει αργήσει λιγάκι ε;:shifty:

 

Γιατί πότε ήρθε στην ώρα της;

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Σιγα το note, που εχει να παρει update 3 μηνες, που ειναι ακομα με patch νοεμβριου του 2017 και που παραπονιεται κοσμος για τις μαιμουδιες της Μειζου και για την καμερα.

 

Kαι μιλαμε φυσικα για κινητο που δεν θα παρει ΠΟΤΕ Android Oreo.

 

Ο ανθρωπος ζητησε να αγορασει το Mi A1 και τον στελνετε να αγορασει απο Κινα, λες και θελουν ολοι κινητα χωρις εγγυση και να περιμενουν μηνα να τα παρουν.

 

Aν αξιζουν ολα αυτα για "καλυτερη καμερα", πάσο

 

ΥΓ

 

Που ουτε η καμερα ειναι καλυτερη. Oυτε OIS εχει το Μ6 Νote. Ουτε gcam παιρνει για τρομερο hdr και γ@μιστερα πορτρετα.

 

 

-για ois εχεις δικιο my bad

-η καμερα του ειναι εξαιρετικη και το πορτρετο ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ .

-manual control (shuter speed,iso 100-3200,EV,focus,WB) εχει απο τη meizu camera και μπορεις να τραβηξεις raw με την bacon camera

χωρις hal3

-android oreo λογικα θα παρει https://www.getdroidtips.com/android-oreo/#List_of_Meizu_Devices_getting_Android_80_Oreo

-το εχει ο κοτσοβολος στα 145 ευρω και σε σκτουτζομαγαζα το global με 800αρα στα 150 με 2 χρονια εγκυηση καταστηματος

-αν θες συχνα updates βαζεις την κινεζικη και το δουλευεις με αγγλικα . εγγυημενα update καθε 2-3 βδομαδες . στην 7.8.4.22 με flyme

7 που εχω βαλει , εχει secutiry patch φεβρουαριο 18 και εχουν βγει αλλα 2 Update απο τοτε απλα δε εχω αναβαθμισει

-το Agressive task kill που παραθετεις ειναι ελεγχομενο και το ρυθμιζεις ανα εφαρμογη (8-9 ωρες sot θελουν θυσιες)

-το λινκ που μου διχνεις για την καμερα στην ουσια το kernel soursce ζητανε να ξεκληδωσει για να ανοιξει ο δρομος των custom roms

-auto hdr θα παρει λογικα σε επομενο update

 

κατα τη γνωμη μου σε αυτα τα λευτα αν θες καμερα πας m6note αν θες stock android με την υποστηριξη της google με οκ καμερα πας a1

Edited by ippossss

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

-για ois εχεις δικιο my bad

-η καμερα του ειναι εξαιρετικη και το πορτρετο ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ .

-manual control (shuter speed,iso 100-3200,EV,focus,WB) εχει απο τη meizu camera και μπορεις να τραβηξεις raw με την bacon camera

χωρις hal3

Δεν μας ενδιαφερουν manual controls, μας ενδιαφερει gcam. Που το Μ6 note δεν παιρνει.

 

 

Εδω εχει security patch 7 μηνες πριν, oreo θα παρει;

 

 

-το λινκ που μου διχνεις για την καμερα στην ουσια το kernel soursce ζητανε να ξεκληδωσει για να ανοιξει ο δρομος των custom roms

 

Και για κακο bokeh βλεπω

 

-auto hdr θα παρει λογικα σε επομενο update

A, ουτε auto hdr δεν εχει ακομα;

 

κατα τη γνωμη μου σε αυτα τα λευτα αν θες καμερα πας m6note αν θες stock android με την υποστηριξη της google με οκ καμερα πας a1

 

Ο ανθρωπος αυτος που εβγαλε το βιντεο ή βαλτος ειναι ή χαζος.

Στη φωτο που εβγαλε καλυτερο το hdr του m6, απλα εχει καψει τα highlights και η φωτο του m6 ειναι για πεταμα.

 

Και φυσικα, εχει και το μι α1 ρυθμιση για sharpness, αλλα εκει ο παιδαρος δεν το εχει βαλει στο highest, ε;

Και πρεπει να εχει κανει επιτηδες μαιμουδια και να εχει βαλει το μι α1 στο softest, ΔΕΝ ειναι αυτες οι φωτο που βγαζει.

Link to comment
Share on other sites

Αν κοιτάς στα 250€ ανέβα λίγο και βάλε στα πλάνα σου να δεις και το mate 10 lite.

 

Αλήθεια τώρα, θα φτάσει να δώσει 250+ ευρω και δεν προτείνεις Mi5s ή htc u ultra για κάμερα; :confused:

 

Κατα τα άλλα, καλύτερα να ανοίξει thread ο φίλος στην ενότητα "επιλογή συσκευής" γιατί εδώ σας βλέπω να τρώγεστε στο τέλος :lol:

Link to comment
Share on other sites

Σιγα το note, που εχει να παρει update 3 μηνες, που ειναι ακομα με patch νοεμβριου του 2017 και που παραπονιεται κοσμος για τις μαιμουδιες της Μειζου και για την καμερα.

 

 

 

Ο ανθρωπος ζητησε να αγορασει το Mi A1 και τον στελνετε να αγορασει απο Κινα, λες και θελουν ολοι κινητα χωρις εγγυση και να περιμενουν μηνα να τα παρουν.

 

Ε οχι και 1 μηνα ρε φιλε,μαλλον εχεις καιρο να αγορασεις απο κινα.Το belgium post του gearbest και το direct priority mail του banggood πανε ΣΦΑΙΡΑ !!!

V10 for Vendetta
Link to comment
Share on other sites

Νεος κατοχος του Α1 και πρωτη φορα χιαομι μετα απο χρονια blackberry και διαλλειματα με iphone. Ουσιαστικα το πηρα προσωρινα μεχρι να βγαλει η blackberry to ''key2'' αλλα μου αρεσει απιστευτα και σκεφτομαι να το κρατησω ειτε να παει στο μι μιξ 2ς, γιατι πραγματικα εχω εντυπωσιαστει. Μου λειπουν βεβαια καποια τουικς της blackberry αλλα και παλι το κινητο φυσαει..

Proud to be Blackberry addict...

Devices: Main device: iPhone 11 Pro Max, 2nd devices: iPhone SE (1st gen), BlackBerry Passport

Eternal love: Blackberry 9700, NOKIA N900

Link to comment
Share on other sites

Νεος κατοχος του Α1 και πρωτη φορα χιαομι μετα απο χρονια blackberry και διαλλειματα με iphone. Ουσιαστικα το πηρα προσωρινα μεχρι να βγαλει η blackberry to ''key2'' αλλα μου αρεσει απιστευτα και σκεφτομαι να το κρατησω ειτε να παει στο μι μιξ 2ς, γιατι πραγματικα εχω εντυπωσιαστει. Μου λειπουν βεβαια καποια τουικς της blackberry αλλα και παλι το κινητο φυσαει..

 

Μα εδω καποια παιδια λενε οτι το κινητο ειναι γεματο bugs, οτι η καμερα ειναι χαλια, οτι το κινητο σερνεται, οτι ειναι χειροτερο με καθε update.

Τι, οχι;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή εχει παραγίνει λιγο το θέμα και καπου πρέπει να σταματήσουμε. Βλέπω να έχουν δημιουργηθεί δυο στρατόπεδα. Ένα από αυτούς που το τηλεφωνο ειναι σκουπίδι και ενα από εκείνους που το τηλεφωνο ειναι καλύτερο από p20 pro, iphone x και note 9. Η αλήθεια ειναι κάπου στην μεση. Πραγματικά πολύ καλη συσκευη, πραγματικά ο ορισμους του vfm αλλά μέχρι εκει. Οκ το κινητο πετάει δεν λαγκάρει, οκ εχει λίγα προβλήματα διορθώσιμα με update, οκ εχει αξιολογη καμερα (ευτυχως της google γιατι αλλιως με την κανονικη του περα από το portrait mode δεν συγκινει κάτι άλλο), ναι ειναι αξιόλογη καταστευή αλλά όχι δεν κοντραρει σε καμερα το p20 pro ούτε σε δυνατοτητες το iphone x. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. ΤΕΛΟΣ.

προσωπικα θα το ξαναγοραζα, προσωπικα ειναι ότι καλυτερο εχω παρει αλλα ξερω οτι υπαρχουν και καλύτερα. επιπλεον ενα θεμα με burn στην οθονη λογο θερμοκρασιας επεξεργαστη με ξενησε λιγο, οσο και αν μου ειπαν εχω ελαττωματικη συσκευη εψαξα και βρηκα πως πολλοι το παθαν και για κινητο του 2018 δεν δικαιολογείται ΑΛΛΑ και παλι θα επαιρνα την ίδια συσκευη, και παλί η xiaomi με κερδισε σαν πελάτη όπως με κερδισε καποτε η Huawei. Ελπίζω μόνο η xiaomi να μην κανει της πατατες της Huawei και με χασει (δλδ update ου γονατιζουν σε επιδόσεις τα κινητά και τιμές αλλά samsung).

Καλό σαββατοκύριακο.

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή εχει παραγίνει λιγο το θέμα και καπου πρέπει να σταματήσουμε. Βλέπω να έχουν δημιουργηθεί δυο στρατόπεδα. Ένα από αυτούς που το τηλεφωνο ειναι σκουπίδι και ενα από εκείνους που το τηλεφωνο ειναι καλύτερο από p20 pro, iphone x και note 9. Η αλήθεια ειναι κάπου στην μεση. Πραγματικά πολύ καλη συσκευη, πραγματικά ο ορισμους του vfm αλλά μέχρι εκει. Οκ το κινητο πετάει δεν λαγκάρει, οκ εχει λίγα προβλήματα διορθώσιμα με update, οκ εχει αξιολογη καμερα (ευτυχως της google γιατι αλλιως με την κανονικη του περα από το portrait mode δεν συγκινει κάτι άλλο), ναι ειναι αξιόλογη καταστευή αλλά όχι δεν κοντραρει σε καμερα το p20 pro ούτε σε δυνατοτητες το iphone x. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. ΤΕΛΟΣ.

προσωπικα θα το ξαναγοραζα, προσωπικα ειναι ότι καλυτερο εχω παρει αλλα ξερω οτι υπαρχουν και καλύτερα. επιπλεον ενα θεμα με burn στην οθονη λογο θερμοκρασιας επεξεργαστη με ξενησε λιγο, οσο και αν μου ειπαν εχω ελαττωματικη συσκευη εψαξα και βρηκα πως πολλοι το παθαν και για κινητο του 2018 δεν δικαιολογείται ΑΛΛΑ και παλι θα επαιρνα την ίδια συσκευη, και παλί η xiaomi με κερδισε σαν πελάτη όπως με κερδισε καποτε η Huawei. Ελπίζω μόνο η xiaomi να μην κανει της πατατες της Huawei και με χασει (δλδ update ου γονατιζουν σε επιδόσεις τα κινητά και τιμές αλλά samsung).

Καλό σαββατοκύριακο.

 

Έχεις μεγάλο λάθος, εξισώνεις και τις 2 πλευρές και τις κάνεις ίδιες.

 

Κανένας δεν είπε ότι το Μi A1 πάει σαν ναυαρχίδα ή ότι είναι ναυαρχίδα ή ότι είναι εφάμιλλο ναυαρχίδας ή οτιδήποτε τέτοιο.

 

Ένα κινητό είναι των 200€ είναι που είναι τρομεροτατο για τα λεφτά του. Αυτό λέμε οι υποστηρικτές. Δεν βγαίνουμε να πούμε στον κόσμο "μην πάρετε το s8, πάρτε Α1"

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γινεται να κανω δυο διαμερισματα ; Στο ενα να υπαρχει το καθαρο android (που θυμιζει Νεξυς εποχες 2014-2015) και στο αλλο να εγκαταστησω το Λειτουργικο της Xiaomi γινεται κατι τετοιο ή ενα απο τα δυο μονο ;

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Μα εδω καποια παιδια λενε οτι το κινητο ειναι γεματο bugs, οτι η καμερα ειναι χαλια, οτι το κινητο σερνεται, οτι ειναι χειροτερο με καθε update.

Τι, οχι;

 

Δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο μεχρι στιγμης. Τωρα εαν στο μελλον τα updates κανουν laggy, εδω ειμαστε να το συζητησουμε.

Proud to be Blackberry addict...

Devices: Main device: iPhone 11 Pro Max, 2nd devices: iPhone SE (1st gen), BlackBerry Passport

Eternal love: Blackberry 9700, NOKIA N900

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά λίγο την βοήθεια σας...

Μπαίνω στο ραδιόφωνο με το κολπάκι *#*#6484#*#* αλλά η ένταση του ήχου δεν αυξο-μειώνεται απο το volume (+ , -) . Υπάρχει λύση ?

Kαι μια τελευταία ερώτηση : Έχω βάλει ολα τα update που έχουν βγεί μέχρι τώρα για το κινητό αλλά δεν έκαμνα factory reset κάθε φορά που έβαζα το νέο update . Πρέπει να το κάνω αυτό ?

 

Καλημέρα καλή Κυριακή

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά λίγο την βοήθεια σας...

Μπαίνω στο ραδιόφωνο με το κολπάκι *#*#6484#*#* αλλά η ένταση του ήχου δεν αυξο-μειώνεται απο το volume (+ , -) . Υπάρχει λύση ?

Kαι μια τελευταία ερώτηση : Έχω βάλει ολα τα update που έχουν βγεί μέχρι τώρα για το κινητό αλλά δεν έκαμνα factory reset κάθε φορά που έβαζα το νέο update . Πρέπει να το κάνω αυτό ?

 

Καλημέρα καλή Κυριακή

 

Ο μόνος εύκολος τρόπος είναι να κατεβάσεις τη μπάρα ειδοποιήσεων (γλιστράς δύο δάχτυλα από τέρμα πάνω προς τα κάτω) και ενώ είναι ενεργή παίζεις με την ένταση από τα πλαϊνά κουμπιά. Αν θυμάμαι πάλι σταμάτα το Ραδιόφωνο αλλά τουλάχιστον δε σε βγάζει εντελώς εκτός οπότε το ανοίγεις με ένα κλικ πάλι.

 

Για το factory reset κάποιοι το κάνουν μετά το update όπως άλλοι κάνουν μηχανικά τον σταυρό τους όταν περνάνε κοντά από εκκλησία. Δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις ούτε τρόπος να αποδείξεις ότι κερδίζεις κάτι. Εξαίρεση αν είσαι τρομερά άτυχος και σου κάτσει κάτι στραβά οπότε το δοκιμάζεις πριν ότι άλλο για να είσαι σίγουρος ή έχεις έτσι ρυθμίσει την συσκευή που ρυθμίζονται όλα αυτόματα και δε σπαταλάς χρόνο. Προσωπικά δεν έχω κάνει κανένα factory reset.

 

Δική μου ερώτηση τώρα. Μου έπεσε κυριολεκτικά από 3 εκατοστά και έσπασε το digitizer την ώρα έφευγα για αεροδρόμιο να γυρίσω από Ασία που ήμουν μήνες και μπορούσα να το φτιάξω με ένα εικοσαρικακι (νόμος του Μέρφι). Δουλεύει αλλά είναι πολύ σπασμένο για να περιμένω να το φτιάξω εκεί σε 3 μήνες που θα επιστρέψω.

 

Έχει αλλάξει κάποιος μόνος του την οθόνη; είδα σε βιντεάκια ότι δεν είναι και πολύ δύσκολο (μου λείπει το κατσαβίδι αλλά θα βρω, heat gun έχω). Απ ότι διαβάζω πακέτα από Ασία περνάνε τελωνείο και κάνουν μήνες οπότε κάποια πρόταση για αγορά από εδώ ή με ευρωπαϊκή αποστολή; είμαι καχύποπτος με τα σκρουτζομαγαζα γιατί άλλη φορά σε Samsung κινητό οθόνη και digitizer ήταν μάπα και είχε αγοραστεί πιο ακριβά σαν δήθεν oem.

Link to comment
Share on other sites

Δική μου ερώτηση τώρα. Μου έπεσε κυριολεκτικά από 3 εκατοστά και έσπασε το digitizer την ώρα έφευγα για αεροδρόμιο να γυρίσω από Ασία που ήμουν μήνες και μπορούσα να το φτιάξω με ένα εικοσαρικακι (νόμος του Μέρφι). Δουλεύει αλλά είναι πολύ σπασμένο για να περιμένω να το φτιάξω εκεί σε 3 μήνες που θα επιστρέψω.

 

Έχει αλλάξει κάποιος μόνος του την οθόνη; είδα σε βιντεάκια ότι δεν είναι και πολύ δύσκολο (μου λείπει το κατσαβίδι αλλά θα βρω, heat gun έχω). Απ ότι διαβάζω πακέτα από Ασία περνάνε τελωνείο και κάνουν μήνες οπότε κάποια πρόταση για αγορά από εδώ ή με ευρωπαϊκή αποστολή; είμαι καχύποπτος με τα σκρουτζομαγαζα γιατί άλλη φορά σε Samsung κινητό οθόνη και digitizer ήταν μάπα και είχε αγοραστεί πιο ακριβά σαν δήθεν oem.

 

Αν "πιάνουν" τα χέρια σου είναι σαν να απλώνεις βούτυρο, τόσο εύκολο στην αλλαγή του. Μια λεπτομέρεια, όταν αγοράσεις οθόνη παρε την με το frame για ακόμα ευκολότερη αλλαγή.

Μη σκέφτεσαι να αλλάξεις μόνο digitizer, απλά ακόμα και ο καλύτερος να είσαι, δεν μπορείς.

Με απλά λόγια αφού έχεις ξεκολλήσει, καθαρίσει τις κόλλες (εδώ θα καταλάβεις τι εστί βερίκοκο) δεν μπορείς να κολλήσει το καινούριο χωρίς θάλαμο αποσυμπίεσης.

 

Οτι οθόνη κυκλοφορεί ακόμα και οι βάπτισμενες "original" είναι ίδιες κοινός ΟΕΜ.

 

Η διαφορά τιμής απο Ελλάδα με κάποια κινεζική Ευρωπαϊκή αποθήκη είναι 10 ευρώ, θα πρότεινα αγορά απο δω για τα γνωστά DOA.

 

Όλες οι οθόνες έρχονται με τα γνωστά tools (κατσαβίδι, εξωλκεα)

 

Edit: εχε μαζί σου και μια πλαστική τράπουλα.

Επίσης μη πιστεύεις πως θα καταφέρεις να ξεκολλήσει η μπαταρία τόσο εύκολα όπως βλέπεις στα βίντεο. Η τσίχλα θα σου κοπεί, μη τρομάξεις, πέρνα τραπουλόχαρτο απο κάτω και ξεκολλάει. ΜΗ τη ζεστανεις... θα την πάρεις στη καλύτερη στο χέρι, ίσως και στα μούτρα...

Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...