Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μιας και είχα s7 edge και τώρα s8 plus παράλληλα με το mi a1. Εντάξει.. Κάτι μηνύματα διάσπαρτα ότι έχει καλύτερη κάμερα/δαχτυλικο ή οτιδήποτε άλλο δε νομίζω ότι τα συμμερίζονται όσοι ψάχνουν να το αγοράσουν. Όπως και κάποια άλλα επίσης που γράφουν για σκουπίδι μπαταρία ή σκουπίδι γενικά.

 

Επαναλαμβάνω, για τα χρήματα που κοστίζει, ιδίως από Κίνα ή Σκρουτζ ή μεταχειρισμένο που το βρήκα στα 170€ όταν το πήρα, είναι ΣΟΎΠΕΡ.

 

Προσωπική άποψη, και νομίζω αντικειμενική μιας και δούλεψα σε διάφορα καταστήματα κινητής, έφτιαξα στο παρελθόν custom Rom και γενικά έχω δοκιμάσει τις περισσότερες συσκευές της αγοράς, η μπαταρία του είναι άψογη, η ταχύτητα του σε καλό επίπεδο, η στοκ κάμερα μέτρια που με gmod βελτιώνεται πολύ, η οθόνη μέτρια, ο ήχος πάνω από τον μέσο όρο, τα σήματα του πολύ καλά, το δαχτυλικο καλό αλλά όχι αστραπιαίο.

 

Και ναι, το μεγάλο του ατού που αξίζει πάνω από τα λεφτά του είναι το "Android One".

 

Αυτά από μένα.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

https://imgur.com/a/6YgAk

 

αυτά συμβαίνουν δυστυχώς όταν μπαίνει κάποιος εδώ και του προτείνουν το Mi A1 ως η υπέρτατη συσκευή και ισάξια με ναυαρχίδες.

 

ps: δεν μπόρεσα να καλιμπράρω τον Proximity Sensor.

 

Το είχα το s6, το μι Α1 είναι τρελό upgrade από το πιο υπερτιμημένο κινητό που βγήκε ποτέ (s6) το οποίο το είχα ξεφορτωθεί σε μια βδομάδα, και πολύ ήταν.

 

Φίλος που εμπιστεύομαι μου και έπιασε το Σ8, μου λέει ότι τα ίδια κάνει ακόμα η Samsung, lag και stutter στο θεό. Το ίδιο βλέπω και εγώ, framedrops παντού.

 

Σε μένα, αν μου έλεγες να διαλέξω μεταξύ s8 και mi a1, θα έπαιρνα το σ8 να το πουλήσω και τα υπόλοιπα tenderloin στα εστιατόρια.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και είχα s7 edge και τώρα s8 plus παράλληλα με το mi a1. Εντάξει.. Κάτι μηνύματα διάσπαρτα ότι έχει καλύτερη κάμερα/δαχτυλικο ή οτιδήποτε άλλο δε νομίζω ότι τα συμμερίζονται όσοι ψάχνουν να το αγοράσουν. Όπως και κάποια άλλα επίσης που γράφουν για σκουπίδι μπαταρία ή σκουπίδι γενικά.

 

Επαναλαμβάνω, για τα χρήματα που κοστίζει, ιδίως από Κίνα ή Σκρουτζ ή μεταχειρισμένο που το βρήκα στα 170€ όταν το πήρα, είναι ΣΟΎΠΕΡ.

 

Προσωπική άποψη, και νομίζω αντικειμενική μιας και δούλεψα σε διάφορα καταστήματα κινητής, έφτιαξα στο παρελθόν custom Rom και γενικά έχω δοκιμάσει τις περισσότερες συσκευές της αγοράς, η μπαταρία του είναι άψογη, η ταχύτητα του σε καλό επίπεδο, η στοκ κάμερα μέτρια που με gmod βελτιώνεται πολύ, η οθόνη μέτρια, ο ήχος πάνω από τον μέσο όρο, τα σήματα του πολύ καλά, το δαχτυλικο καλό αλλά όχι αστραπιαίο.

 

Και ναι, το μεγάλο του ατού που αξίζει πάνω από τα λεφτά του είναι το "Android One".

 

Αυτά από μένα.

 

Η διαχείρισης της μπαταρίας του είναι για την χωματερη. Σε καμμία περίπτωση δεν φτάνω τα εξωπραγματικα νούμερα οθόνης που ποστάρουν διάφοροι. Χωρίς bt, χωρίς gps, ΧΩΡΙΣ fb, μόνο τηλεφώνα,3g, φώτο και μειλ. Με έχει προδώσει άπειρες φορές. Απλά αναμένω μια σοβαρή αναβάθμιση για να δώ αν θα το κρατήσω.

 

Επίσης καλό θα ήταν, όταν συγκρίνουμε τιμές, να συγκρίνουμε ή μόνο επίσημες τιμές ελληνικών αντιπροσωπειών ή μόνο των κινεζο/σκρουτζομάγαζων.

 

Για 249€ ή 299€ από Ελλάδα δεν αξίζει σε καμία περίπτωση, και για κανένα λόγο.

Ίσως να αξίζει στα 170 και πάλι με όλα τα αρνητικά που μπορεί να έχει μία επιλογή από το εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση μιας κοπέλας σε μιά ομάδα στο fb ήταν:

"Καλησπέρα σας . Θα ήθελα να μάθω αν τα κινητά xaiomi είναι εξίσου καλά με τα Samsung k iPhone. Και ποιο είναι το καλύτερο μοντέλο. Ευχαριστώ"

 

Και ένας από τους διάφορους που απαντάει λέει το εξής:

 

"Xiaomi MI Max 3 !!!

Ξεπερνάει την Samsung σε όλα κατά πολύ!

Για Apple δεν μπορώ να στο συγκρίνω γιατί αν και είναι και τα δύο τηλέφωνα είναι τέλειος διαφορετικά τα ios από τα Android...

Το μι Μαξ 3 είναι το κορυφαίο τηλέφωνο της Xiaomi! Και αυτό συνεπάγεται και με τα χρήματα που θα δώσεις! Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να έχει πάνω από 500€ αν και δεν θυμάμαι καλά να σου πω ακριβώς αριθμό... Αν θες την γνώμη μου εξίσου καλό Xiaomi είναι το prime 5a και ποιο εφικτό στην τιμή του. *190€* καλό βράδυ!"

 

Α. Δεν χρειάζεται να ποστάρω αλλά διάφοροι το έχουν συγκρίνει με ναυαρχίδες εδώ μέσα. Φωτογραφίες αντάξιες του s7, δαχτυλικό καλύτερο από s8, διαχείριση μνήμης και μπαταρία καλύτερη από iphone. Δεν τα έχεις δεί εδώ γραμμένα αυτά που λέω ή πέφτεις από τα σύννεφα;

 

Β. ο παλίκάρος που πόσταρα γράφει επακριβώς τι πρόβλημα έχει. Ότι δεν μπορεί να κάνει την δουλειά του. Και το χειρότερο είναι οτι ρώτησε και του τα είπαν λάθος.

 

b0bWTF5.png

 

Δέν πάω να ξεκινήσω κάποιο flame, αλλά δυστυχώς κάποιοι νομίζουν ότι αγόρασαν τα μυστικά του σύμπαντος σε συσκευασία κινητού, και χαλάνε μόνοι τους το καλό όνομα της Xiaomi.

Ενταξει προφανως και δεν υπαρχει καμια λογικη στη συγκριση των εν λογω συσκευων. Κατ αρχας μιλαμε για συσκευες με high end επεξεργαστες (s6 , s8) και συσκευες με Low-mid range (mi a1 κλπ) . Το λαθος ομως ειναι και απο τις 2 πλευρες. Δεν γινεται να παιρνεις ενα κινητο των 200-300 ευρω και να περιμενεις οτι θα κανει τα ιδια πραγματα με ενα των 600-700 , σιγουρα καπου θα υστερει, ειτε αυτο ειναι καμερα, ειτε μπαταρια , ειτε επεξεργαστη. Ο,τι και να διαβαζεις, ο,τι και να σου λενε, οσο και αν δεν ασχολεισαι με κινητα κλπ,λιγο μυαλο να εχεις μπορεις να σκεφτεις μερικα απλα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο φορουμ,εχω ενα θεμα με την συσκευη,απο τοτε που την πηρα δεν μου εχει βγαλει καμια ενημερωση.Την αγορασα απο μαγαζι οπου η συσκευασια ηταν ανοιχτη και ειδα στο root checker οτι το root δεν εχει εγκατασταθει σωστα,μηπως φταιει αυτο?Εχει κανεις καμια ιδεα για λυση?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Ξαφνικά σταμάτησε να μου εμφανίζει κάρτες στο News feed (όταν κάνει wipe δεξιά) Πώς το διορθώνουμε ?

 

Είμαι με 8.0 update Φεβρουαρίου...

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

1:30 με 1:40 θέλει από σχεδόν άδειο (</= 10%) όχι 2

 

2 ήθελε με τη nougat, μπορεί να μην μπήκε quick charge όπως λανθασμένα εμφάνιζε η πρώτη oreo, αλλά φορτίζει όντως πιο γρήγορα με την oreo

 

Στην Ορεο έβαλαν το qc 2.0.

 

Απ' όσο την είχα εξετάσει όχι και είναι λιγότερο των δύο ετών

 

Η μπαταρία όντως λέει ότι θα πάρει γύρω στο 1.35-1.40, όμως η εκτίμηση βγαίνει μερικά λεπτά αφού έχει ξεκινήσει η φόρτιση (τα οποία πρέπει να προστεθούν) και πάντα κάνει 10-15 παραπάνω. Δηλαδή σου λέει απομένουν 4 λεπτά πας σε 5 σου λέει απομένουν 2 και τα δύο θέλουν αλλά 5.

 

Το καλό είναι ότι φορτίζει πολύ γρήγορα μέχρι το 70% όταν βιάζεσαι.

 

Δεν φαίνεται έτσι αν το κινητό δέχεται γρήγορη φόρτιση. Η γρήγορη φόρτιση φαίνεται απο το 20% - 85,90% απο κει και μετά η φόρτιση γίνεται με 5v 1A και ο λόγος για να μη σκάσει καμιά μπαταρία στα μούτρα μας λόγο υπερθέρμανσης.

 

https://imgur.com/a/6YgAk

 

αυτά συμβαίνουν δυστυχώς όταν μπαίνει κάποιος εδώ και του προτείνουν το Mi A1 ως η υπέρτατη συσκευή και ισάξια με ναυαρχίδες.

 

ps: δεν μπόρεσα να καλιμπράρω τον Proximity Sensor.

 

Ο λόγος που την πατάει αρκετός κόσμος όπως και ο τύπος στο Screen shot είναι οτι μπαίνουν σε ενα φόρουμ διαβάζουν πως το τάδε κινητό έχει 7 ώρες SOT πχ και λέει αααα! Ωραία έχει αυτονομία, αλλά όταν το παίρνει για επαγγελματική χρήση (μόνο τηλέφωνα και 4G) τσιμπάνε άκυρο.

Δυστυχώς η ευτυχώς μόνο τα Samy + Iphone μοιράζουν πόνο σε επαγγελματίες γτ έχουν τρελλή διαχείριση στις τηλεφωνικές κλήσεις και στα data.

 

Καλησπερα στο φορουμ,εχω ενα θεμα με την συσκευη,απο τοτε που την πηρα δεν μου εχει βγαλει καμια ενημερωση.Την αγορασα απο μαγαζι οπου η συσκευασια ηταν ανοιχτη και ειδα στο root checker οτι το root δεν εχει εγκατασταθει σωστα,μηπως φταιει αυτο?Εχει κανεις καμια ιδεα για λυση?

 

Πέρνα χειροκίνητα την ίδια αναβάθμιση καιβθα ξεκολλήσουν όλα.

 

Καλησπέρα!! Ξαφνικά σταμάτησε να μου εμφανίζει κάρτες στο News feed (όταν κάνει wipe δεξιά) Πώς το διορθώνουμε ?

 

Είμαι με 8.0 update Φεβρουαρίου...

 

Σε όλους μας, η Google πετάει χαρταετό

Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις θέμα.Αν έχω καταλάβει καλά έχουν παγώσει τις ενημερώσεις. ποια έκδοση έχεις;

 

Εχω ακομα την 7.1.2 με ενημερωση ασφαλειας του Αυγουστου

 

----- προσθήκη μηνύματος 55 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχω ακομα την 7.1.2 με ενημερωση ασφαλειας του Αυγουστου

 

Στην Ορεο έβαλαν το qc 2.0.

 

 

 

Δεν φαίνεται έτσι αν το κινητό δέχεται γρήγορη φόρτιση. Η γρήγορη φόρτιση φαίνεται απο το 20% - 85,90% απο κει και μετά η φόρτιση γίνεται με 5v 1A και ο λόγος για να μη σκάσει καμιά μπαταρία στα μούτρα μας λόγο υπερθέρμανσης.

 

 

 

Ο λόγος που την πατάει αρκετός κόσμος όπως και ο τύπος στο Screen shot είναι οτι μπαίνουν σε ενα φόρουμ διαβάζουν πως το τάδε κινητό έχει 7 ώρες SOT πχ και λέει αααα! Ωραία έχει αυτονομία, αλλά όταν το παίρνει για επαγγελματική χρήση (μόνο τηλέφωνα και 4G) τσιμπάνε άκυρο.

Δυστυχώς η ευτυχώς μόνο τα Samy + Iphone μοιράζουν πόνο σε επαγγελματίες γτ έχουν τρελλή διαχείριση στις τηλεφωνικές κλήσεις και στα data.

 

 

 

Πέρνα χειροκίνητα την ίδια αναβάθμιση καιβθα ξεκολλήσουν όλα.

 

 

 

Σε όλους μας, η Google πετάει χαρταετό

 

Υπαρχει καπου καποιος οδηγος για την περασω?

Link to comment
Share on other sites

 

Υπαρχει καπου καποιος οδηγος για την περασω?

 

Εδώ μπορείς να βρεις τα πάντα και έχει τις officials roms

https://xiaomifirmware.com/roms/download-official-roms-xiaomi-mi-a1/

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα το Α1. Το κινητό είναι από την αντιπροσωπεία της Xiaomi στην Αίγυπτο (στν χώρα αυτή εργάζομαι)και όπως βλέπετε στην φωτο υπάρχει εξωτερικά το χαρτί της εγγύησης.

Είναι δηλαδή όπως αυτη που αγοράζετε στην Ελλάδα από plaisio, Κωτσόβολο κλπ μόνο που αντί 290 κοστίζει 192 €. Δυστυχώς πληρώνουμε το ότι είμαστε μια μικρή αγορά 10 εκατομμυρίων και όχι 100 όπως η Αίγυπτος. Καμία σχέση ο αριθμός πωλήσεων όποτε στην Ελλάδα για να συντηρηθούν με τόσο μικρες πωλησεις, πωλούν ακριβότερα.

Τέλος πάντων.

 

Έκανα τις αναβαθμίσεις. Του Φεβρουαρίου δεν μου την δίνει με τίποτα παρόλο που έκανα διαφορες γνωστες αλχημειες με την βοήθεια κάποιων παιδιών σε FB group.

 

Περασα την gcam με άνεση. Καλό αποτέλεσμα σε σχέση με official αλλά δυσκολευται χωρίς ois σε χαμηλό φωτισμό. Χρειάζεται προσοχή στην σταθερότητα. Πολύ κοντά στην κάμερα του 5χ αλλά όχι ίδια. Πάντα για βραδινές μιλάω. Μην ξεχνάτε ότι έχουμε f2.2 και όχι f2 όπως το 5Χ.

Στις λιλιπούτειες κάμερες των κινητών παίζει σημαντικό ρόλο αυτή η διαφορά ενώ σε φωτογραφικές μηχανές καθόλου. Περισσότερα μετά από τεστ που θα κάνω και θα ανεβάσω δείγματα.

 

Η συσκευή δείχνει ποιοτική. Πριν 3 χρόνια πληρώναμε 600αρια+ για αυτή την ποιότητα κατασκευής (βλέπε HTC m8 κλπ)

 

EDIT

Όπως αναφέρθηκε παραπάνω σε καμία περίπτωση δεν είναι S8 η έστω S7. Μην τρελαθούμε κι ολας.

ΟΜΩΣ: σε κάποια σημεία έχω την εντύπωση ότι τα πάει το ίσιο καλά με το S7 όπως πχ το ξεκλείδωμα με fingerprint όπου το ότι απλά χρειάζεται άγγιγμα, το κάνει να φαίνεται ταχύτερο. Έχω ακόμα το S7...

Για τις φωτογραφίες το μόνο που έχω να πω με σιγουριά είναι ότι με την προσθήκη της gcam, σε χαμηλό φωτισμό ναι είναι καλύτερο αλλά όχι πιο άνετο. Όσοι ξέρουν τι σημαίνει hdr+ Θα καταλάβουν τι εννοώ.

Δίνει αποτέλεσμα αλλά θέλει την δέουσα προσοχη σε μια κάμερα δίχως OIS.

 

To S7 και τα νεότερα πιστεύω, έχουν μια μανία να καλύπτουν τον θορυβο (ειδικά όταν υπάρχουν πρόσωπα στο πλάνο), με επεξεργασία η οποία περιλαμβάνει ρετούς, και απαλοιφή θορύβου σε βάρος της λεπτομέρειας. Ποτέ δεν μου άρεσαν τα πορτραιτα σε βραδινό φωτισμό δωματίου με το S7. Ακόμα και manual ρυθμίσεις, μόλις η κάμερα αντιλαμβάνεται πρόσωπο μέσω την αναγνώρισης προσώπου, επεμβαίνει χοντρά. Με λίγα λόγια το Α1 για άψογη φωτογραφία στα δύσκολα θέλει μαστορια ακόμα και με την gcam.

 

Ναι μεν είναι πολύ smooth στην χρήση καθημερινών εφαρμογών και πιθανώς κάποιες να τις ανοίξει πρώτο, αν φορτώσουμε κάποιο βαρύ παιχνίδι θα δούμε την διαφορά του midrange snapdragon 625 με τους κορυφαίους exynus του S7 και S8. Υπάρχουν σχετικά βίντεο στο YouTube.

Επίσης δεν νομίζω ότι έχει σχέση σε ταχύτητα η nand flash memory που χρησιμοποιεί η Samsung στις ναυαρχιδες της.

Κατ’ εμε λοιπόν είναι προς τιμήν του Α1 όπου πλησιάζει η ακουμπά, τα κορυφαία smartphones.

 

Για τα υπόλοιπα είναι νωρίς ακόμα να πω εντυπώσεις αλλά για τα 192 € που έδωσα δεν υπάρχει.

76550d34e51c116c162a27017d1c33b8.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα λες φίλε te salat. Χρόνια σε διαβάζω εδώ μέσα και συμφωνώ μαζί σου.

Ας πω κι εγώ την γνώμη μου.

Έρχομαι από S7 και η συσκευή είναι παρά πολύ αξιόλογη για τα χρήματα αυτά.Οσον αφορά την μπαταρία εγώ να πω ότι πρώτη φορά είδα 7 ώρες οθόνη ακοπα με την ίδια πάντα χρήση σαν του S7.

Είναι λογικό αφού δεν συγχρονίζει από πίσω samsung account etc.

Φυσικά δεν τίθεται θέμα ευθείας σύγκρισης αλλά για μένα ναι είναι κορυφαία συσκευή,με ποιότητα κατασκευής και στοκ.

Να προσθέσω ότι χτες μου έπεσε δύο φορές, μια φορά σε άσφαλτο και μια μοκέτα. Φοράω θήκη σιλικόνης κ τηξ ζελατίνα που είχε μέσα. Δεν έπαθε τπτ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Α. Δεν νομίζω να βγαίνει το συμπέρασμα από όσα έχω διαβάσει εδώ ότι η συσκευή είναι αντάξια με ναυαρχίδες. Η σωστή ερμηνεία είναι πως για τα λεφτά της είναι σούπερ ιδίως για τη δυνατότητα να έχει ο κάτοχος stock android και αναβαθμίσεις κοντά σε nexus.

Β. Ποσταρεις ένα μήνυμα messenger από κάποιον τυχαίο που δικαιολογεί την απογοήτευση του χωρίς να αναφέρει γιατί "θέλει να το σπάσει"

Γ. Ένα παιδί χθες έγραψε ότι με τη νέα αναβάθμιση που έρχεται φτιάχνει ο proximity sensor. Υπομονή λοιπόν.

Πολλές φορές φταίει και ο αγοραστής που δεν ξέρει τι αγοράζει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν η συγκεκριμένη κάμερα που περιέχει ο οδηγός του xda για την gcam είναι η καλύτερη αλλά μετά από τις δοκιμές μου, υστερεί πολύ έναντι της ορίτζιναλ και του nexus 5x. Μιλάω για πολύ σκοτεινές καταστάσεις όμως. Σε χαμηλό προς ανεκτό φωτισμό είναι οκ.

Προσωπικά δεν με πειράζει γιατί δεν βγάζω δώρο με το κινητό παρά μόνο σε έκτακτες καταστάσεις.

Θα ήθελα να δοκιμάσω κάποια άλλη έκδοση. Ποια θεωρείτε καλύτερη και πώς την περνάω. Μήπως τώρα που ενεργοποιήθηκε το api2 εγκαθίσταται κανονικά το apk;

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν η συγκεκριμένη κάμερα που περιέχει ο οδηγός του xda για την gcam είναι η καλύτερη αλλά μετά από τις δοκιμές μου, υστερεί πολύ έναντι της ορίτζιναλ και του nexus 5x. Μιλάω για πολύ σκοτεινές καταστάσεις όμως. Σε χαμηλό προς ανεκτό φωτισμό είναι οκ.

Προσωπικά δεν με πειράζει γιατί δεν βγάζω δώρο με το κινητό παρά μόνο σε έκτακτες καταστάσεις.

Θα ήθελα να δοκιμάσω κάποια άλλη έκδοση. Ποια θεωρείτε καλύτερη και πώς την περνάω. Μήπως τώρα που ενεργοποιήθηκε το api2 εγκαθίσταται κανονικά το apk;

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κώστα όπως σου είχα πει, είχα δει το συγκριτικό του Αντρέα που είχε το a1, δε μου έκανε καθόλου κλικ να περασω την gcam, καθώς τα δοκίμασε σε βραδινές και δεν είδα καμιά σημαντική διαφορά

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κώστα όπως σου είχα πει, είχα δει το συγκριτικό του Αντρέα που είχε το a1, δε μου έκανε καθόλου κλικ να περασω την gcam, καθώς τα δοκίμασε σε βραδινές και δεν είδα καμιά σημαντική διαφορά

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Διαφορά υπάρχει και είναι ουσιαστική, απλά περίμενα καλύτερα αποτελέσματα ισάξια του nexus 5x.

Σε πιο νορμάλ συνθήκες θα αφήσει τους περισσότερους ικανοποιημένους. Θα ανεβάσω αργότερα κάποια δείγματα.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Έχετε δοκιμάσεις τις εφαρμογές κάμερας που υπάρχουν στο Play Store? Για παράδειγμα: Open Camera

 

Έκανα update σε Android 8.0 Oreo - Ιανουάριος 2018, περιμένοντας το νέο update.:cool:

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Η διαχείρισης της μπαταρίας του είναι για την χωματερη. Σε καμμία περίπτωση δεν φτάνω τα εξωπραγματικα νούμερα οθόνης που ποστάρουν διάφοροι. Χωρίς bt, χωρίς gps, ΧΩΡΙΣ fb, μόνο τηλεφώνα,3g, φώτο και μειλ. Με έχει προδώσει άπειρες φορές. Απλά αναμένω μια σοβαρή αναβάθμιση για να δώ αν θα το κρατήσω.

 

Για να σε έχει προδώσει άπειρες φορές κιόλας ή κάτι κάνεις λάθος ή έχεις ελαττωματική συσκευή, να το κοιτάξεις

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στην Ορεο έβαλαν το qc 2.0.

 

 

 

 

Γιατί τότε στην πρώτη αναβάθμιση που έγινε αφού πήραμε την oreo (μαζί με το security update Ιανουαρίου) έφυγε το μήνυμα "charging rapidly" από τη lock screen?

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Για να σε έχει προδώσει άπειρες φορές ή κάτι κάνεις λάθος ή έχεις ελαττωματική συσκευή, να το κοιτάξεις
Το Α1 είναι εξαιρετική συσκευή. Μέχρι στιγμής είμαι απόλυτα ικανοποιημένος για αυτά που θέλω και περίμενα. Πραγματικά το μόνο που με ενόχλησε είναι ο dialler που κλείνει αν δεν τον χρησιμοποιείς για κάποιο διάστημα και μετά έχει φοβερό lag στο άνοιγμα.

Δεν φταίει η συσκευή όμως γιατί όπως είπα συμβαίνει το ίδιο και στο Nexus. Αντιθέτως ο dialer της MIUI στο Max2 της γυναίκας μου είναι φυσιολογικός.

Θα δοκιμάσω κάποιον άλλο μου φαίνεται.

Για την κάμερα τα είπα. Με λίγη προσοχή και λίγο editing γίνεται ικανοποιητική αλλά όχι εύκολη.

ed15f10be04e5a81d938bda3f3b681b4.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα είναι το χειρότερο σημείο της συσκευής, αυτό καλό είναι να γίνει ξεκάθαρο.

Από τη μια οκ δεν είχα ποτέ ιδιαίτερες απαιτήσεις από αυτά τα χρήματα, από την άλλη όμως η εφαρμογή της xiaomi δεν δίνει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα θα ήθελα να την είχαν προσέξει περισσότερο και να μην ασχολούμαστε με αλχημείες όπως την gcam

 

Αλλά για την αυτονομία που διαβάζω παραπάνω, ε όχι δεν το βρίσκω λογικό είναι παραπάνω από καλή για τη χωρητικότητα της μπαταρίας

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίει η συσκευή όμως γιατί όπως είπα συμβαίνει το ίδιο και στο Nexus.

 

Να αγιασει το στόμα σου.

 

Μερικοί δεν ξέρουν εδώ μέσα τι πάει να πει Nexus και pixel και ότι aosp=bugs

Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα είναι το χειρότερο σημείο της συσκευής, αυτό καλό είναι να γίνει ξεκάθαρο.

Από τη μια οκ δεν είχα ποτέ ιδιαίτερες απαιτήσεις από αυτά τα χρήματα, από την άλλη όμως η εφαρμογή της xiaomi δεν δίνει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα θα ήθελα να την είχαν προσέξει περισσότερο και να μην ασχολούμαστε με αλχημείες όπως την gcam

 

Αλλά για την αυτονομία που διαβάζω παραπάνω, ε όχι δεν το βρίσκω λογικό είναι παραπάνω από καλή για τη χωρητικότητα της μπαταρίας

Για να είμαστε ειλικρινείς η κάμερες σ αυτήν την κατηγορία είναι συνήθως χάλια. Τουλάχιστον εδώ μαζεύεται κάπως.

 

Χθες έκανα ένα συγκριτικό στο άνοιγμα εφαρμογών σε σχέση με τις άλλες συσκευές που έχω.

Το S7 edge είναι καθαρά πιο γρήγορο αλλά όχι πολύ. Μιλώ για καθημερινές εφαρμογές και όχι παιχνίδια. Με λίγα λόγια τα πάει καλά το Α1.

 

Σήμερα έχω ξεκινήσει ένα crash test στην μπαταρία. Στο γραφείο είμαι μόνο με 3g και δεν θα χρησιμοποιήσω το iPad για να δω πως θα τα πάει.

Παρατήρησα χθες ότι μέχρι το 60% πέφτει πιο γρήγορα και μετά κατεβαίνει αργά αργά. Εντάξει δεν είναι max 2 με 5300 mAh.

 

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

θα πρέπει να κάνεις κάποιους κύκλους για να έχεις πιο σταθερά νούμερα, δυστυχώς αυτή τη στιγμή πάντως με το update του φεβρουαρίου εγώ προσωπικά χάνω καμιά ώρα αυτονομίας σε σχέση με όλες τις προηγούμενες εκδόσεις (το άδειασα τελειώς 4-5 φορές πλέον με σιγουριά μπορώ να πω ότι είναι λίγο χειρότερα τα πράγματα) , αλλά αυτό προφανώς θα διορθωθει

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σάλιο, αίμα, δάκρυα και ιδρώτας για μια συσκευή που ποτέ δεν παρουσιάστηκε σα ναυαρχίδα.

Μια συσκευή που φοράει Αndroid One που στόχο έχει τις χώρες με χαμηλά εισοδήματα (Ινδία και πλέον Ελλάδα:rolleyes:)

 

Μια συσκευή λοιπόν με μέση τιμή τα 200€ που προσφέρει μεταλλική κατασκευή και όχι πλαστικούρα, Gorilla Glass, άψογη συναρμογή με φινίρισμα προσεγμένο, ποιοτικότατο και δυνατό ήχο και σε ακουστικά και σε ηχείο.

 

Οι φωτογραφίες ειδικά με φως είναι αξιοπρεπέστατες, τις καθημερινές εργασίες τις εκτελεί απρόσκοπτα και επαρκεί για gaming σχεδόν χωρίς περιορισμούς.

 

Είναι η πρώτη μου συσκευή που μπορώ να φύγω απο το σπίτι χωρίς φορτιστή, η αυτονομία της με αναμμένη οθόνη είναι απο τις καλύτερες της αγοράς (χωρίς πειράγματα και undervolt). Ναι δεν ειναι amoled, ναι δεν εχει 4,5,6,10Ah μπαταρία αλλα δουλεύει απρόσκοπτα, χωρίς προβλήματα και οσα υπάρχουν διορθώνονται με τον καιρό.

 

Τέρμα τα powerbank, τέρμα να ψάχνω να βρίσκω πρίζες σαν το πρεζάκι.

 

Χρήστης Μι Α1 εδω και πλέον 3 μήνες. Κάποια παράπονα οταν μπήκε το Oreo που όμως διορθώνονται και αυτά.

Μέσος όρος SOT: 5h

Μax SOT:6h

Avg Battery Life: 23h με Avg Active Time 11h

Χρήση: 2 κάρτες, 4g, Sync On, Gaming, Email, Τηλέφωνα, ΒΤ ΟΝ

 

Το Α1 είναι μια συσκευή που για αρκετούς μήνες έμεινε στα top sellers των android τηλεφώνων. Hype; Δικαίως; Ισως ειναι απο τις πιο VFM συσκευές που βγήκαν τα τελευταία χρόνια. Σε pure Android είναι σίγουρα το καλύτερο VFM με το πιο ολοκληρωμένο πακέτο χωρίς ιδιαίτερες ελλείψεις.

 

Aς πέσει και άλλο κλάμα λοιπόν, πνίγοντας τον πόνο μας σε ναυαρχίδες ψυχολογικές των 800++ €

Link to comment
Share on other sites

Είσαι με nougat ή όχι?

 

Ναι με Nougat είμαι. Αν με το νέο update (όπως διαβάζω) διορθωθούν τα θεματάκια της Oreo θα την περάσω. Για την ώρα μένω εδώ.

 

Και κάτι ακόμα θέλω να ρωτήσω, στο Redmi note 3, είχα την επιλογή να επιτρέψω ή να "κόψω" το ίντερνετ μέσω wifi ή mobile data για κάθεμια από τις εφαρμογές ξεχωριστά. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο εδώ ή είναι παροχή της MIUI και χρειάζεται ξεχωριστή εφαρμογή για να το κάνω;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...