Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι οταν κανεις factory reset το update το παιρνεις κατευθειαν, οπως και οταν διαγραφεις την cache του google framework γιατι αλλαζει το device id. περισσοτερα εδω:

http://www.talkandroid.com/185088-google-engineer-explains-why-you-shouldnt-clear-google-services-framework-data/

 

Μερικοί πάνε και κάνουν clear cache τα Google services για να πάρουν τα update και μετά κάνουν θέματα γιατί χάλασε το ένα, γιατί χάλασε το άλλο, γιατί δεν παει καλά η μπαταρία κλπ

 

Εγώ δεν υπάρχει περίπτωση να έχει βγει update σαν και αυτό και να μην το περάσω κατευθείαν, και η μία μέρα που περίμενα πολύ ήταν.

Link to comment
Share on other sites

It's that time of year again, where everyone spams the "check now" button in hopes of getting the OTA. One "trick" that's been circulating was clearing Google Service Framework's data. While this may or may not work, it's been warned multiple times that this could have negative side effects. Do not do this.

 

Doing this changes the primary ID by which Google knows your device. As far as the servers are concerned, the device was basically factory reset. There are many downstream effects of this, but a big one is that this invalidates the tokens used by any app that uses GCM (which is nearly all the Google apps, and a ton of third-party apps.)

 

How apps react to GCM IDs changing varies by app. With Play Store you have to log out and log back in, I think Gmail usually handles it transparently eventually but won't get new mail notifications for a while, etc. Some apps you may have to clear data on to recover. All apps will simply stop getting GCM push-messages, until they get a new GCM ID; some do this frequently, others rarely, and some apps use the GCM ID as an ID on their own servers (as it is opaque and basically random), so other things besides push messages may not work.

 

Nothing bursts into flames, but it makes a ton of nuisances on the device, including some that can look pretty mysterious. Your mileage will vary depending on what apps you use.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Στο forum της Xiaomi ξαναεπιβεβαίωσαν ότι θα έχουμε όλοι λάβει το update σε oreo πριν αλλάξει η χρονιά. Μάλλον η beta που έδωσαν εδώ και λίγες ημέρες ήταν release candidate και όχι πραγματικά beta για να μπορέσουν σε 15 μέρες να το έχουν δώσει σε όλους...
Link to comment
Share on other sites

Μετά από το update του Δεκεμβρίου επανήλθε το home button

 

It's that time of year again, where everyone spams the "check now" button in hopes of getting the OTA. One "trick" that's been circulating was clearing Google Service Framework's data. While this may or may not work, it's been warned multiple times that this could have negative side effects. Do not do this.

 

Doing this changes the primary ID by which Google knows your device. As far as the servers are concerned, the device was basically factory reset. There are many downstream effects of this, but a big one is that this invalidates the tokens used by any app that uses GCM (which is nearly all the Google apps, and a ton of third-party apps.)

 

How apps react to GCM IDs changing varies by app. With Play Store you have to log out and log back in, I think Gmail usually handles it transparently eventually but won't get new mail notifications for a while, etc. Some apps you may have to clear data on to recover. All apps will simply stop getting GCM push-messages, until they get a new GCM ID; some do this frequently, others rarely, and some apps use the GCM ID as an ID on their own servers (as it is opaque and basically random), so other things besides push messages may not work.

 

Nothing bursts into flames, but it makes a ton of nuisances on the device, including some that can look pretty mysterious. Your mileage will vary depending on what apps you use.

 

:)

Please use Greek language

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

εδω ενας του beta αναφερει τα εξης:

https://forum.xda-developers.com/mi-a1/help/anyone-there-with-this-t3718244

"Huge difference in UI, Performance, Animations. Some basic features like battery percentage and night light are there. Camera quality improved, New Dialer but almost looks same. Mi Sound Enhancer is present now. "

αντε να δουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Please use Greek language

 

TL;DR: Μην κανετε πειραματα για να παρετε ΟΤΑ πιο γρηγορα. Περισσοτερα προβληματα θα προκαλεσετε παρα θα πετυχετε κατι.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι;

 

Έχω θέμα με το σήμα. Έχω παρατηρήσει ότι σε σημεία από το προηγούμενο κινητό έπιανε μία χαρά το xiaomi δεν πιάνει.

 

Εχει και άλλος το ίδιο θέμα ή είναι ιδέα μου;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι;

 

Έχω θέμα με το σήμα. Έχω παρατηρήσει ότι σε σημεία από το προηγούμενο κινητό έπιανε μία χαρά το xiaomi δεν πιάνει.

 

Εχει και άλλος το ίδιο θέμα ή είναι ιδέα μου;

Εμένα προσωπικά, το σήμα, με υπερ-ικανοποιεί σε σχέση με nexus 6, σε Wi-Fi και mobile data. Τόσο sar να πάει χαμένο, γίνεται? :P

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι;

 

Έχω θέμα με το σήμα. Έχω παρατηρήσει ότι σε σημεία από το προηγούμενο κινητό έπιανε μία χαρά το xiaomi δεν πιάνει.

 

Εχει και άλλος το ίδιο θέμα ή είναι ιδέα μου;

Το αντίθετο σε σχέση με το προηγούμενο κινητό μου...ακόμη και σε πολύ προβληματικά σημεία είτε δεν το καταλαβαίνεις είτε απλά χάνεις για λίγο το συνομιλητή μέχρι να αλλάξει κυψέλη -με το προηγούμενο απλά έπεφτε η γραμμή σε εκείνο το σημείο.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα κάτι πολύ άκυρο.καθομαι σε ένα συγκεκριμενο σημείο ενεργοποιω τα δεδομένα και δεν έχω ιντερνέτ 3g. Αλλάζω το σήμα από 3g σε 4g και πιάνω ιντερνέτ 4g σφαίρα.Χωρις να έχω μετακινηθεί....πως το εξηγειτε αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα κάτι πολύ άκυρο.καθομαι σε ένα συγκεκριμενο σημείο ενεργοποιω τα δεδομένα και δεν έχω ιντερνέτ 3g. Αλλάζω το σήμα από 3g σε 4g και πιάνω ιντερνέτ 4g σφαίρα.Χωρις να έχω μετακινηθεί....πως το εξηγειτε αυτό?

 

Φυσιολογικό είναι. Δεν σημαίνει ότι όπου πιάνει 4g απαραίτητα θα πιάνει και 3g. Μπορεί η κεραία εκεί να εκπέμπει μόνο 4g σήμα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μια ερώτηση που θα ήθελα απάντηση από κάποιον που είναι σίγουρος. Ο δείκτης sar είναι πολύ υψηλός στο κινητό μας, η "βαρβατη" ακτινοβολία μας διαπερνά μόνο στις δύσκολες συνθήκες σήματος η γενικότερα δεχόμαστε περισσότερη σε σχέση με ένα κινητό χαμηλότερου sar?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μια ερώτηση που θα ήθελα απάντηση από κάποιον που είναι σίγουρος. Ο δείκτης sar είναι πολύ υψηλός στο κινητό μας, η "βαρβατη" ακτινοβολία μας διαπερνά μόνο στις δύσκολες συνθήκες σήματος η γενικότερα δεχόμαστε περισσότερη σε σχέση με ένα κινητό χαμηλότερου sar?

 

Ευχαριστώ!

Σε κάτι βιντεάκια που είχαν ανεβάσει εδώ έλεγε πως εκεί που δυσκολεύεται να βρει σήμα "δίνει" περισσότερο πόνο το κινητό κ έκπεμπει περισσότερη ακτινοβολία "ψάχνοντας" το σήμα. Άλλα δεν θα έπρεπε να σε ανησυχεί αυτό διότι είναι μέσα στα επιτρεπτά/ασφαλή όρια εκπομπής.

Link to comment
Share on other sites

Moνο ΒΤ παίδες και μακρυά απο το σώμα. Δεν υπάρχει λόγος για ζόρισμα.

 

Το πήρα και εγω μολις χθες μιας και φέρνει υπερβολικα στο παλιο κ αγαπημένο μου Νεξους 4.

 

Το ολόμαυρο μπροστινό μέρος δεν το αλλάζω με τίποτα. Ουτε logo ουτε κουμπια να φαίνονται. Ετσι θα έπρεπε να είναι όλα τα κινητά.

Το αναψα στα 83% και μετα απο 3 γίγα συγχρονισμους κ σκάλισμα οπως και 5:30 ώρες Screen On το έβαλα να φορτίσει στα 22%.

Ακόμα με μια σιμ μέσα αλλα εντός της ημέρας θα μπει δεύτερη.

 

Νομίζω ειναι οτι καλύτερο σε budget phone εχω πιάσει.

 

Κάποιο καλό τιπ για νέοπες; Ενεργο το UI system tuner οπως κ dev options

Edited by vagosman
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που ΔΕΝ μοιάζει στο Nexus 4, μα σε τίποτα ( μόνο που και τα 2 φοράνε στοκ στοκ αντροιντ)

 

Το Nexus 4 ήταν πολύ χάλια τηλεφωνακι

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με το SAR είναι αρκετά περίπλοκο, γιατί μια και μόνο μέτρηση δεν λέει την αλήθεια. Πρέπει κανονικά να έχουμε πίνακα με τις μετρήσεις ανά μπάντα που υποστηρίζει το κινητό και να βλέπουμε μετά τις μπάντες που χρησιμοποιεί η εταιρία που μας προσφέρει τηλεφωνικές υπηρεσίες.

Στην συνημμένη εικόνα φαίνονται τα αποτελέσματα των μετρήσεων της συσκευής για τις ΗΠΑ. Μπορείτε να τα κατεβάσετε μόνοι σας από το site της FCC.

Όπως βλέπετε στις μπάντες που τσεκάρονται εκεί η συσκευή είναι μια χαρά με νορμάλ τιμές. Αυτό μας λέει δυστυχώς ότι η μεγάλη εκπομπή είναι σε κάποια από τις Ευρωπαϊκές μπάντες. Δυστυχώς για το Χ5 που μάλλον είναι ακριβώς το ίδιο δεν έχω βρει πουθενά ευρωπαϊκή μέτρηση. Επειδή δεν υποστηρίζει την 20 (800 ΜHz) αν βλέπαμε διαφορετική τιμή θα ήταν από εκεί η εκπομπή του A1. Οι μετρήσεις με το Αμερικάνικό πρότυπο είναι ακριβώς οι ίδιες για 5Χ και Α1. Επίσης δημιουργείται πρόσθετη σύγχυση γιατί πολλοί συγκρίνουν λανθασμένα Ευρωπαϊκές με Αμερικάνικες τιμές γιατί και τα δύο είναι σε W/kg. Όμως η Αμερικάνικη μέτρηση είναι W/kg taken over the volume containing a mass of 1 gram of tissue that is absorbing the most signal και η Ευρωπαϊκή W/kg averaged over the 10 g of tissue absorbing the most signal.

 

Συμπέρασμα; Hands free και δυνατό σήμα...γιατί μπορεί σε σούπερ σήμα η συσκευή με το πανύψηλο SAR να εκπέμπει στην πράξη πολύ λιγότερο από μια άλλη με πολύ χαμηλό SAR που όμως ζορίζεται...

 

sar1.jpg

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μέσα στα άλλα κυκλοφόρισε και TWRP backup του beta OREO στο XDA. Ένα από τα απογοητευτικά είναι ότι δεν υποστηρίζεται το camera2 api. Τουλάχιστον θα μάθουμε λογικά περισσότερα πράγματα από αυτούς που θα το περάσουν με αυτό τον τρόπο, γιατί αρκετοί που πήραν επίσημα το beta δεν μπορούν να κάνουν beta testing.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που ΔΕΝ μοιάζει στο Nexus 4, μα σε τίποτα ( μόνο που και τα 2 φοράνε στοκ στοκ αντροιντ)

 

Το Nexus 4 ήταν πολύ χάλια τηλεφωνακι

 

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνησω.

 

Πιο πολύ το συσχέτισα ομως το με το all black frontal look. Είναι ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια μια ερωτηση απο εναν μελλοντικο αγοραστη του mi a1 εχει screen mirroring δηλαδη μπορει να συνδεθει με smart tv;
Link to comment
Share on other sites

σε σχεση με το redmi note 4 αξιζει τα 60-70 ευρω παραπανω ?

 

Nαι.

To μι α1 θα παιρνει updates για καιρο, θα εχεις καλες custom rom, θα φοραει καλυτερο software, εχει σοβαροτερη καμερα με portrait mode, ειναι πιο λεπτο ενω εχει και αυτο πολυ καλη μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον έχει ανώτερο ηχείο, πολύ πιο αξιόπιστο δαχτυλικο, ποιοτικότερη κατασκευή, και gorilla glass.

 

Τέλος μην ξεχνάμε πόσο ελαφρύτερο/γρηγοροτερο λογισμικό έχει. Σε σύγκριση με πχ το mi5x είναι πιο smooth.

Link to comment
Share on other sites

Nαι.

To μι α1 θα παιρνει updates για καιρο, θα εχεις καλες custom rom, θα φοραει καλυτερο software, εχει σοβαροτερη καμερα με portrait mode, ειναι πιο λεπτο ενω εχει και αυτο πολυ καλη μπαταρια.

 

ωραια , απο ελληνικα καταστηματα πιο πιστευεται ειναι το καλυτερο για αγορα της συσκευης ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 93 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επιπλέον έχει ανώτερο ηχείο, πολύ πιο αξιόπιστο δαχτυλικο, ποιοτικότερη κατασκευή, και gorilla glass.

 

Τέλος μην ξεχνάμε πόσο ελαφρύτερο/γρηγοροτερο λογισμικό έχει. Σε σύγκριση με πχ το mi5x είναι πιο smooth.

 

να ρωτησω κατι αλλο ρουταρετε ευκολα ?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι αλλο ρουταρετε ευκολα ?

Πανευκολα, το πρωτο πραμα που θα κανεις να το παρεις στα χερια σου (μετα το αρχικο update αν δεν εχεις τελευταια εκδοση λογισμικου) ειναι να ξεκλειδωσεις Bootloader και να κανεις root.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια μια ερωτηση απο εναν μελλοντικο αγοραστη του mi a1 εχει screen mirroring δηλαδη μπορει να συνδεθει με smart tv;

 

Έχει, το βρίσκεις σαν cast.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχει, το βρίσκεις σαν cast.

 

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...