Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ωραια , απο ελληνικα καταστηματα πιο πιστευεται ειναι το καλυτερο για αγορα της συσκευης ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 93 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

να ρωτησω κατι αλλο ρουταρετε ευκολα ?

Aπό Seven στα 260 είναι η καλύτερη τιμή που θα το βρεις από επίσημο διανομέα, με 2 χρόνια επίσημη εγγύηση infoquest. Μετά πας σε σκρουτζομάγαζα με τιμή γύρω στα 245.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ενα κολπακι το οποιο ενεργοποιει το ραδιο.Οποιος μπορει ας το δοκιμασει εγω ακομα δεν το εχω παρει το κινητο.Στην κληση παταμε *#*#6484#*#* καιι ενεργοποιει το ραδιο.
Link to comment
Share on other sites

Πανευκολα, το πρωτο πραμα που θα κανεις να το παρεις στα χερια σου (μετα το αρχικο update αν δεν εχεις τελευταια εκδοση λογισμικου) ειναι να ξεκλειδωσεις Bootloader και να κανεις root.

 

ναι ετσι το σκεφτηκα πρωτα update και μετα root, λεω να το παρω τελος της εβδομαδας μακαρι να εχει δωθει το oreo

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ενα κολπακι το οποιο ενεργοποιει το ραδιο.Οποιος μπορει ας το δοκιμασει εγω ακομα δεν το εχω παρει το κινητο.Στην κληση παταμε *#*#6484#*#* καιι ενεργοποιει το ραδιο.

 

Εχουμε 2018 και μερικοι εχετε μεινει στο 1960, γιατι;

Link to comment
Share on other sites

Aπό Seven στα 260 είναι η καλύτερη τιμή που θα το βρεις από επίσημο διανομέα, με 2 χρόνια επίσημη εγγύηση infoquest. Μετά πας σε σκρουτζομάγαζα με τιμή γύρω στα 245.

 

ειχα στο νου μου απο youhou που δινει 2 χρονια δικα του μαζι με θηκη και τσαμακι

Link to comment
Share on other sites

'Ο,τι θέλεις, απλά να ξέρεις πως οποιαδήποτε εγγύηση εκτός της επίσημης σημαίνει πως το κινητό όταν το πας με πρόβλημα το στέλνουν Κίνα!
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε 2018 και μερικοι εχετε μεινει στο 1960, γιατι;

 

Εξηγησε το μου λιγο αυτο που λες,εγω απο αλλου το ειδα και το ειπα δεν κανω τον εξυπνο:D

Link to comment
Share on other sites

Εξηγησε το μου λιγο αυτο που λες,εγω απο αλλου το ειδα και το ειπα δεν κανω τον εξυπνο:D

 

Μαλλον εννοει ποιος ακουει πια ραδιοφωνο απο κινητο;

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ενα κολπακι το οποιο ενεργοποιει το ραδιο.Οποιος μπορει ας το δοκιμασει εγω ακομα δεν το εχω παρει το κινητο.Στην κληση παταμε *#*#6484#*#* καιι ενεργοποιει το ραδιο.

 

Επιβεβαιώνω !

Πατώτας τον παραπάνω συνδυασμό ενεργοποιείται το μενού hardware test και στο κάτω μέρος έχει FmRadio.

Ομως δεν έχεις επιλογές αποθήκευσης σταθμών, ρυθμίσεων και να αυξομειώσεις την ένταση

Συνεπώς το κινητό έχει FmRadio αλλά δεν έχει εγκατεστημένη εφαρμογή

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω !

Πατώτας τον παραπάνω συνδυασμό ενεργοποιείται το μενού hardware test και στο κάτω μέρος έχει FmRadio.

Ομως δεν έχεις επιλογές αποθήκευσης σταθμών, ρυθμίσεων και να αυξομειώσεις την ένταση

Συνεπώς το κινητό έχει FmRadio αλλά δεν έχει εγκατεστημένη εφαρμογή

 

Τώρα θα σου πούν και σένα ότι είσαι στο 1960 λες και τότε είχαμε κινητά στην Ελλάδα:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε μου κάποιους λόγους να παρω το Α1 αντί του note 4 ; Τι το κάνει πιο ακριβό; Εγω βλέπω ότι έχει μικρότερη μπαταρία και τι kinovil το βγάζει με μικρότερο βαθμό.
Link to comment
Share on other sites

Για πείτε μου κάποιους λόγους να παρω το Α1 αντί του note 4 ; Τι το κάνει πιο ακριβό; Εγω βλέπω ότι έχει μικρότερη μπαταρία και τι kinovil το βγάζει με μικρότερο βαθμό.
https://www.android.com/one/

 

Διάβασε εδώ, αν δεν σε πείσει πάρε το note 4.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα κάτι χειροπιαστό. Αν μου τα εξηγούμαστε κιόλας... Δεν κατάλαβα ακομα ποιές ειναι οι διάφορες με το redmi note 4

 

Λοιπον επειδη ειχα το redmi note 4 και τωρα εχω το mi a1 θα σου πω ακριβως τις διαφορες.Ποιο ποιοτικη συσκευη,ποιο δυνατο και ποιοτικο ηχο,ποιο δυνατο ακουστικο,πολυ καλυτερη διπλη πισω καμερα,αναβαθμισεις κατευθειαν απο google και υποστήριξη για πολυ πολυ καιρο πιστευω.Το μονο που υστερεί λιγο το mi a1 ειναι στην μπαταρια ,αλλα και παλι ειναι πολυ δυνατη η μπαταρια του.Α ακομα νομιζω οτι το mi a1 εχει 4g και στις 2 καρτες το redmi νομιζω δεν ειχε .:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα κάτι χειροπιαστό. Αν μου τα εξηγούμαστε κιόλας... Δεν κατάλαβα ακομα ποιές ειναι οι διάφορες με το redmi note 4

 

Εχει android 7 και συντομα θα παρει 8 και του χρονου 9, εχει πανγρηγορο OS, θα παιρνει μηνιαια security updates, ειναι πιο λεπτη/ευχρηστη συσκευη, εχει πολυ καλυτερη καμερα (και σε ποιοτητα αλλα και με Portrait mode), εχει 4gb ram(το 4χ που εχει 4 ram κοστιζει σχεδον το ιδιο), εχει πολυ γρηγορη εσωτερικη μνημη..

 

Βασικα, δεν βλεπω το λογο γιατι να παρεις το 4χ. Εχει λιγο καλυτερη μπαταρια και φοραει miui (σε καποιους μπορει να αρεσει και αν το θεωρουν πλεονεκτημα)

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λοιπον επειδη ειχα το redmi note 4 και τωρα εχω το mi a1 θα σου πω ακριβως τις διαφορες.Ποιο ποιοτικη συσκευη,ποιο δυνατο και ποιοτικο ηχο,ποιο δυνατο ακουστικο,πολυ καλυτερη διπλη πισω καμερα,αναβαθμισεις κατευθειαν απο google και υποστήριξη για πολυ πολυ καιρο πιστευω.Το μονο που υστερεί λιγο το mi a1 ειναι στην μπαταρια ,αλλα και παλι ειναι πολυ δυνατη η μπαταρια του.Α ακομα νομιζω οτι το mi a1 εχει 4g και στις 2 καρτες το redmi νομιζω δεν ειχε .:)

 

Μπραβο, το ξεχασα, οχι μονο εχει καλυτερο ηχειο αλλα και καλυτερη-δυνατοτερη εξοδο απο τα ακουστικα!!!

Το ειχα και εγω το 4χ και δεν μου ειχε κανει αισθηση τοτε.

Link to comment
Share on other sites

'Ο,τι θέλεις, απλά να ξέρεις πως οποιαδήποτε εγγύηση εκτός της επίσημης σημαίνει πως το κινητό όταν το πας με πρόβλημα το στέλνουν Κίνα!

 

Δεν ισχύει αυτό που λες. Δεν έχει καμία σχέση απο που το προμηθεύονται. Απ τη στιγμή που δίνουν εγγυήσεις καταστήματος μπορεί να έχουν δικό τους σέρβις ή κάποιον συνεργάτη εντός Ελλάδας.

Τουλάχιστον για τα περισσότερα Σκρουτζομαγαζα.

Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Thanks

1.Πως ξεχωρίζω ποιό μοντέλο εχει Β20; ή έχουν όλα τα μοντελα;

2. Εχει nfc ; , υπέρυθρες;

3. Τι κάμερα έχει πανω του; πουθενά δείγματα φώτο; Διάφραγμα f2; ή 2.2;

Link to comment
Share on other sites

Eνα που μου τη δινει απιστευτα στο κινητο ειναι το αθλιο μοτορι δονησης.

Απλα εκνευριστικη η δονηση και καθε φορα που παταω ενα capacitive κουμπι και δονει, μου ερχεται να το πεταξω στον τοιχο.

 

Περιμενω πως και πως να βγει custom kernel ή ρομ με δυνατοτητα ρυθμισης του vibration intensity

Link to comment
Share on other sites

Έχεις Xposed; Είχα βρει ένα module παλιότερα που ρύθμιζε την ένταση. Ίσως υπάρχει κάτι και για Magisk, αν και δεν το έχω ψάξει.
Link to comment
Share on other sites

'Ο,τι θέλεις, απλά να ξέρεις πως οποιαδήποτε εγγύηση εκτός της επίσημης σημαίνει πως το κινητό όταν το πας με πρόβλημα το στέλνουν Κίνα!

 

Δεν ισχύει αυτό που λες. Δεν έχει καμία σχέση απο που το προμηθεύονται. Απ τη στιγμή που δίνουν εγγυήσεις καταστήματος μπορεί να έχουν δικό τους σέρβις ή κάποιον συνεργάτη εντός Ελλάδας.

Τουλάχιστον για τα περισσότερα Σκρουτζομαγαζα.

 

Δεν ξέρω, επειδή εμένα με ενδιέφερε το θέμα εγγύησης στην αναζήτηση για να το πάρω ρώτησα 3 σκρουτζομάγαζα και οι 3 μου είπαν ότι το στέλνουν Κίνα. Έδωσα 15 ευρώ παραπάνω, το πήρα από seven με επίσημη εγγύηση για να είμαι πιο σίγουρος. Βέβαια on their defense, όλοι παρείχαν 7 μέρες DOA, άμεση δηλαδή αντικατάσταση σε προβληματικό μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

Eνα που μου τη δινει απιστευτα στο κινητο ειναι το αθλιο μοτορι δονησης.

Απλα εκνευριστικη η δονηση και καθε φορα που παταω ενα capacitive κουμπι και δονει, μου ερχεται να το πεταξω στον τοιχο.

 

Περιμενω πως και πως να βγει custom kernel ή ρομ με δυνατοτητα ρυθμισης του vibration intensity

 

Δεν απενεργοπειται η δονηση στα capacitive;

Link to comment
Share on other sites

Δεν απενεργοπειται η δονηση στα capacitive;

 

Ναι αλλά δε θέλω να απενεργοποιηθεί, θέλω απλά να μειωθεί.

 

Πρέπει να υπάρχει vibration για να καταλαβαίνεις ότι πατήσεις το κουμπί, αλλά όχι και να κάνει σαν τρακτερ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, επειδή εμένα με ενδιέφερε το θέμα εγγύησης στην αναζήτηση για να το πάρω ρώτησα 3 σκρουτζομάγαζα και οι 3 μου είπαν ότι το στέλνουν Κίνα. Έδωσα 15 ευρώ παραπάνω, το πήρα από seven με επίσημη εγγύηση για να είμαι πιο σίγουρος. Βέβαια on their defense, όλοι παρείχαν 7 μέρες DOA, άμεση δηλαδή αντικατάσταση σε προβληματικό μοντέλο.

 

Και πολύ καλά έκανες, μαζί σου.

Απλά μη νομίζεις πως και τα επίσημα σέρβις έχουν μικρότερες αναμονές αν δεν έχουν στοκ. Τελευταία εμπειρία με το σέρβις της Huawei για το πίσω καπάκι της μπαταρίας με είχαν σε αναμονή παραλαβής ανταλακτικου απο εξωτερικό δυο βδομάδες.

 

Σε αντίστοιχο σερβις του xiaomi 4 απο γνωστό Σκρουτζμαγαζο μου λένε φερτο στο κατάστημα και το επισκευασαν οι ίδιοι σε 40 λεπτά απο το δικό τους σερβις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Thanks

1.Πως ξεχωρίζω ποιό μοντέλο εχει Β20; ή έχουν όλα τα μοντελα;

2. Εχει nfc ; , υπέρυθρες;

3. Τι κάμερα έχει πανω του; πουθενά δείγματα φώτο; Διάφραγμα f2; ή 2.2;

 

Το mi a1 android ONE δλδ έχει πάντα Β20.

Δεν έχει NFC.

Αισθητήρας: Omnivision OV12A10

Διάφραγμα: f/ 2.2

Δείγματα φώτο στο αντίστοιχο θέμα σε αυτό το φόρουμ.

Πάρε δείγματα απο τον αντρε

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7416171#post7416171

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο.. nillkin

----- προσθήκη μηνύματος 87 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

Αγορασα 2 nillkin ... 1 απλο και 1 Η+ PRO και τα δυο τρελο ghosting γυρω απο την οθονη... Πως να το κανω να κολλησει?

 

εισαι αριστεροχειρας? :p:p

κανε το καλιμπραρισμα σωστα οπως αναφερουν οι φιλοι μας πιο πανω.. πρεπει να εχει αρκετο φως στο δωματιο και να βαλεις την παλαμη σου δυο το πολυ τρια εκατοστα πανω απο τον αισθητήρα

Και εμενα μου το κανει αυτο το κουλο αλλα δεν νομιζω οτι παιζει ρολο το δεξια αριστερα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...