Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μας τύφλωσες :lol:

Μην γκρινιάζετε συνέχεια, μια χαρά είναι το τηλέφωνο

Για δείτε πόσα Premium Brand κινητά δεν έχουν πάρει ακόμη 9.0

 

εγώ πάντως έχω μείνει ικανοποιημένος από την έστω και σχετικά επεισοδιακή υποστήριξη του α1, για αυτό και λέω να πάρω όταν βγει το α3 που από ότι φαίνεται θα είναι αρκετά αξιόλογογη συσκευή και ελπίζω να ισχύουν οι φήμες για nfc και αποτύπωμα πάνω στην οθόνη (αν είναι δηλαδή το mi9 se που μακάρι να είναι)

https://www.gsmarena.com/xiaomi_mi_9_se-9583.php

 

οπότε και να μην πάρει και 3ο μεγάλο update δεν με καίει τόσο, από την άλλη θα το εκτιμούσα αν το έκαναν για να συνεχίσω να τους στηρίζω πιο "άφοβα"

 

όπως και να χει όμως μια σχετικά οικονομική συσκευή όπως είναι το α1 την αλλάζεις μετά τη διετία χωρίς ιδιαίτερη σκέψη, τα έχει βγάλει τα λεφτά της

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, εκανα και εγώ την αναβάθμιση στην 9.0 μετά απο καιρό που με επρηζε στις ειδοποιήσεις

 

Επειδή η gcam δεν δουλευει τώρα , εχει κανένας καμια ιδέα του πως πρέπει να κινηθω και ποια έκδοση να βάλω??

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς με stock rom σχεδόν όλες οι gcam πάσχουν, αν και ακούγεται ότι η https://f.celsoazevedo.com/file/gcamera/GCam_6.2.024_N7P_test1.2.apk δουλεύει σε πλήρη ανάλυση (12mp) χωρίς το γνωστό πρόβλημα του χαλασμένου autofocus και χωρίς τη πρασινιλα φτάνει να επιλέξεις nexus 6p μοντέλο για την μπροστά κάμερα. Όποιος το δοκιμάσει ας πει εντυπώσεις (εννοείται πως πρέπει να έχεις το camera 2 api ενεργοποιημένο).
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Μετά από ένα πέρασμα από το Google pixel, το οποίο έπρεπε να επιστρέψω, γύρισα στο κινητό μας. Τολμώ,ναι τολμώ να πω ότι μου αρέσει περισσότερο από το πιξελ σαν γενικό feeling. Εκτός από την κωλοκαμερα. Δεν σταυρώνω φωτογραφία με τα παιδιά

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρατηρώ ότι στις επαφές δείχνει μόνο το όνομα και όχι τα νούμερα. Το έχει κανείς δεί;

Link to comment
Share on other sites

η σταθερή έκδοση (κόκκινο) από τις 25-08-18 δουλεύει σταθερά καλά στο κινητό μας και στην 9

 

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/dev-arnova8G2/

 

για πιο καινούριες, ναι δράμα.. αλλά σε σχέση με την στοκ προφανώς καλύτερη έστω και η παλιά

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

η σταθερή έκδοση (κόκκινο) από τις 25-08-18 δουλεύει σταθερά καλά στο κινητό μας και στην 9

 

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/dev-arnova8G2/

 

για πιο καινούριες, ναι δράμα.. αλλά σε σχέση με την στοκ προφανώς καλύτερη έστω και η παλιά

 

Περνάει με απλή εγκατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα πάντως δε δουλεύει καμία gcam στην stock 9 χωρίς το πρόβλημα της μόνιμης λάθους εστίασης, σε οποιαδήποτε έκδοση gcam και αν δοκίμασα, ούτε η 25-8-18 που προτάθηκε παραπάνω. Εκτός αν χρειάζεται κάτι άλλο που δε ξέρω, αναβάθμιση από 8.1 έκανα χωρίς κάποια άλλη αλλαγή.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

έχω σχεδόν ενάμιση χρόνο το Α1 και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με τις αποδόσεις του ανάλογα με το κόστος αγοράς του.

Πριν από λίγες ημέρες αποφάσισα να το κάνω root (έχω android 9) αλλά ενώ το root checker & το magisk manager δείχνουν ότι είναι root όταν τρέχω το wifi password δείχνει ότι δεν είναι root το κινητό.

Το ίδιο παρουσιάζει & με άλλα apps. Βασικά θέλησα να το κάνω root για να μπω να πάρω backup με το titanium backup αλλά αυτό δεν το ανοίγει καθόλου.

Οποιος μπορεί να βοηθήσει με το πρόβλημα που έχω είναι ευπρόσδεκτη η βοήθειά του.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Προσπαθώ να ανεβάσω φωτογραφίες που είναι screen recorder αλλά δεν τα καταφέρνω, πως ανεβάζουμε φώτο ?

Link to comment
Share on other sites

Περνάει με απλή εγκατάσταση;

 

Δεν έχω ιδέα, την είχα από πριν την 9 και πολύ απλά οτιδήποτε δοκίμασα αργότερα δεν δούλευε εξίσου καλά με αυτήν, οπότε άφησα αυτή

 

Αλλά ναι στην ετσιαση κάνει περίεργα όπως λέει και ο φίλος

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο μήνα ξαναγύρισα αναγκαστικά στο mi a1 (μου έσπασε η οθόνη από πτώση στο Xperia ultra) και με wind κάρτα μονοκαρτο πλέον αυτό που παρατήρησα ενώ δεν μου ξαναεκλεισε τη sim όπως παλιότερα χάνω όμως κλήσεις πέντε στις δέκα μου έρχεται μήνυμα ιδιαίτερα μέσα σε κλειστούς χώρους σχεδόν τις χάνω όλες έλεος πλέον με τη σαβουρα...
Link to comment
Share on other sites

Ως άτομο που έχει σοβαρό πρόβλημα δικτύου στο σπίτι και με wind, γιατί μόνο η wind πιάνει οριακά και οι άλλες καθόλου, σε καταλαβαίνω. Από την άλλη έχω δει την ίδια ή καλύτερη συμπεριφορά στο mi a1 από άλλες συσκευές στο χώρο μου, κανείς άλλος δεν έχει παραπονεθεί έντονα όλο αυτό το καιρό για σήμα, οπότε είτε ή συσκευή σου έχει μεμονωμένο πρόβλημα, είτε προσπαθεί να παραμένει σε 4g γιατί πιάνει λίγο καλύτερα από τις άλλες που πέφτουν μόνες τους σε 2g και τελικά βγάζουν την κλήση. Δοκίμασε να γυρίσεις σε 2g μόνος σου να δεις.
Link to comment
Share on other sites

Ως άτομο που έχει σοβαρό πρόβλημα δικτύου στο σπίτι και με wind, γιατί μόνο η wind πιάνει οριακά και οι άλλες καθόλου, σε καταλαβαίνω. Από την άλλη έχω δει την ίδια ή καλύτερη συμπεριφορά στο mi a1 από άλλες συσκευές στο χώρο μου, κανείς άλλος δεν έχει παραπονεθεί έντονα όλο αυτό το καιρό για σήμα, οπότε είτε ή συσκευή σου έχει μεμονωμένο πρόβλημα, είτε προσπαθεί να παραμένει σε 4g γιατί πιάνει λίγο καλύτερα από τις άλλες που πέφτουν μόνες τους σε 2g και τελικά βγάζουν την κλήση. Δοκίμασε να γυρίσεις σε 2g μόνος σου να δεις.
Νομίζω δεν έχεις δει τα ποστ περίπου 2 βδομάδες πριν που ξεκίνησα εγώ να λέω για το σημα κ ακολούθησαν και άλλοι....

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να σας πω κι εγώ το εξής. Είχα τρελό πρόβλημα δεν μπορούσα να μιλήσω στην δουλειά κ για το λόγο αυτό είχα δανειστεί ένα πιξελ. Τώρα το έδωσα πίσω κ έχω πάλι το Α1.

Στο ίδιο σημείο λοιπόν στη δουλειά δεν σταυρώνω κλήση. Διάβασα λοιπόν τι είπε ο φίλος και το γύρισα σε 2g. Ως δια μαγείας μιλάω μια χαρά.

( Βέβαια πριν την pie δεν είχα τέτοια θέματα).

Αυτό από μένα χάρη της συζήτησης.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ το φόρουμ εδώ από τότε που αγόρασα το Α1 βλέπω κάποιοι έχετε θέμα με το σήμα εγώ cosmote δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα θέμα όπου πρέπει να έχει σήμα έχει κανονικά και 4g

 

Το μόνο bug που έχω παρατηρήσει ότι κάποιες φορές ανοίγει από μόνο του το bluetooth. Δεν ξέρω όμως μήπως επηρεάζει η εφαρμογή Mi Fit που έχω λόγω του Mi Band 2

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Από πέρυσι τον Μάιο που πήρα το τηλέφωνο το φωνάζω για το σήμα και όχι μόνο στις κλήσεις αλλά και στο 4g χάνεται εκεί που θα έπρεπε να βγάζει και σε συνδιασμό με τη SIM που την έκλεινε συχνά σταμάτησα να το δουλεύω τα έλεγα από τότε αυτά δεν περίμενα να τα διαβάσω από κανέναν άλλον, θα το γυρνούσα σε 3g only αλλά με τη wind στην περιοχή μου (Τρίκαλα) δεν ανοίγει τίποτα μόνο με 4g σερφαρεις
Link to comment
Share on other sites

Από πέρυσι τον Μάιο που πήρα το τηλέφωνο το φωνάζω για το σήμα και όχι μόνο στις κλήσεις αλλά και στο 4g χάνεται εκεί που θα έπρεπε να βγάζει και σε συνδιασμό με τη SIM που την έκλεινε συχνά σταμάτησα να το δουλεύω τα έλεγα από τότε αυτά δεν περίμενα να τα διαβάσω από κανέναν άλλον, θα το γυρνούσα σε 3g only αλλά με τη wind στην περιοχή μου (Τρίκαλα) δεν ανοίγει τίποτα μόνο με 4g σερφαρεις

 

Από πέρσι τον Μάιο που το φωνάζεις, το φώναξες και στην Xiaomi όμως με το ωραιότατο app που έχει στο smartphone για αναφορά bugs? Και να αναφέρεις οτι έχεις Wind ως πάροχο. Με εγγύηση ασχολήθηκες;

Γιατί δεν διαφωνώ με το πρόβλημα που έχετε κάποια συγκεκριμένα άτομα, αλλά όλοι οι υπόλοιποι δεν το έχουμε!! Αλλιώς θα το αναφέραμε... Οπότε κάτι άλλο δεν πάει καλά και όχι το Mi A1 γενικά!! ;)

 

Βρήκε κάνα νέο κάποιος για το update Απριλίου;

Link to comment
Share on other sites

Από πέρυσι τον Μάιο που πήρα το τηλέφωνο το φωνάζω για το σήμα και όχι μόνο στις κλήσεις αλλά και στο 4g χάνεται εκεί που θα έπρεπε να βγάζει και σε συνδιασμό με τη SIM που την έκλεινε συχνά σταμάτησα να το δουλεύω τα έλεγα από τότε αυτά δεν περίμενα να τα διαβάσω από κανέναν άλλον, θα το γυρνούσα σε 3g only αλλά με τη wind στην περιοχή μου (Τρίκαλα) δεν ανοίγει τίποτα μόνο με 4g σερφαρεις

Από τις 9 Μαρτίου 2019 είχα γράψει την (όχι απόλυτα ικανοποιητική βέβαια) λύση για το θέμα των χαμένων κλήσεων (Ποστ #5851 σελ.391).

Η υπόδειξη αυτή βέβαια έγινε μετά από αυτό που έμαθα από φίλο μου με Iphone σε Ισόγειο κτιρίου, στην ταράτσα του οποίου υπήρχε κεραία Vodafone εκείνος όμως έχανε τις κλήσεις του.Του υποδείχθηκε λοιπόν από την εταιρία να κατεβάσει το internet από 4G σε 3G Ή 2G.

Πιστεύω λοιπόν ότι δεν είναι θέμα συσκευής/εταιρίας αλλά συνδυασμού παραγόντων όπως σημείου/τοποθεσίας,εταιρίας/σήματος κλπ.

Μόνο εάν κάνει κάποιος δοκιμή στο ίδιο ακριβώς σημείο και με την ΙΔΙΑ ΚΑΡΤΑ και διαφορετικά τηλέφωνα θα μπορέσει να αποφανθεί ότι φταίει η συσκευή του/εταιρία συσκευής.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Από πέρσι τον Μάιο που το φωνάζεις, το φώναξες και στην Xiaomi όμως με το ωραιότατο app που έχει στο smartphone για αναφορά bugs? Και να αναφέρεις οτι έχεις Wind ως πάροχο. Με εγγύηση ασχολήθηκες;

Γιατί δεν διαφωνώ με το πρόβλημα που έχετε κάποια συγκεκριμένα άτομα, αλλά όλοι οι υπόλοιποι δεν το έχουμε!! Αλλιώς θα το αναφέραμε... Οπότε κάτι άλλο δεν πάει καλά και όχι το Mi A1 γενικά!! ;)

 

Βρήκε κάνα νέο κάποιος για το update Απριλίου;

Λες να μην το έχουμε φωνάξει στην Xiaomi η στην "ωραία" εφαρμογή για τα προβλήματα που έχει?? αλλά μόνο η Xiaomi δεν βλέπει πρόβλημα φυσικο βέβαια αφού είναι το χαρακτηριστικό τις συσκευής η κακή λήψη σε σχέση με ότι άλλο τηλέφωνο είχα με wind πάντα που δεν έχει και το καλύτερο σήμα στην περιοχή μου γιατί σε άλλο δίκτυο παίζει ικανοποιητικά. και τέλος δεν κατάλαβα τι κάτι άλλο δεν πάει καλά το ότι δεν θαυμάζω την μετριότητα τις συσκευής?

Link to comment
Share on other sites

Λες να μην το έχουμε φωνάξει στην Xiaomi η στην "ωραία" εφαρμογή για τα προβλήματα που έχει?? αλλά μόνο η Xiaomi δεν βλέπει πρόβλημα φυσικο βέβαια αφού είναι το χαρακτηριστικό τις συσκευής η κακή λήψη σε σχέση με ότι άλλο τηλέφωνο είχα με wind πάντα που δεν έχει και το καλύτερο σήμα στην περιοχή μου γιατί σε άλλο δίκτυο παίζει ικανοποιητικά. και τέλος δεν κατάλαβα τι κάτι άλλο δεν πάει καλά το ότι δεν θαυμάζω την μετριότητα τις συσκευής?

 

Άρα δεν είναι πρόβλημα του ΚΟΡΥΦΑΊΟΥ Mi A1!!! :p ;)

Ένα πρόβλημα έχω συναντήσει μόνο από την μέρα που το είχα, που το πήρα όταν βγήκε η Red Special Edition, με την αναγνώριση της micro sd card και μετά την αναφορά μου στην Xiaomi με το "Ωραιότατο" app που έχει για οποιαδήποτε αναφορά bug στην επόμενη αναβάθμιση του μήνα όλα ήταν Οκ!! ;)

Link to comment
Share on other sites

τοσο περιεργο ειναι που καποιος αντιμετωπιζει ενα προβλημα με το τελειο τσαιομι του κ βγηκε να το γραψει σε φορουμ?(αν ειναι δυνατον,ντροπη!!!!)

ειπαμε η συσκευη σας ειναι αψογη,περιφημη,τελεια(που να πιανατε κ συσκευες του χιλιαρικου τι θα λεγατε...)και ολα αυτα τα ωραια.εκτος κ αν ο σκοπος του νηματος ειναι να γραφουμε ωδες στο mi a1 διανθισμενες με μπολικες φατσουλες...

Link to comment
Share on other sites

τοσο περιεργο ειναι που καποιος αντιμετωπιζει ενα προβλημα με το τελειο τσαιομι του κ βγηκε να το γραψει σε φορουμ?(αν ειναι δυνατον,ντροπη!!!!)

ειπαμε η συσκευη σας ειναι αψογη,περιφημη,τελεια(που να πιανατε κ συσκευες του χιλιαρικου τι θα λεγατε...)και ολα αυτα τα ωραια.εκτος κ αν ο σκοπος του νηματος ειναι να γραφουμε ωδες στο mi a1 διανθισμενες με μπολικες φατσουλες...

 

1. Έχω μία απορία, εσύ που γράφτηκες πρόσφατα έχεις το τηλέφωνο ή απλώς γράφεις? Έχεις κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα?

2. Κανείς δεν είπε να μην γράφουμε τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε. Αυτός άλλωστε είναι και ο σκοπός των Forums. Από αυτό το σημείο όμως μέχρι τις αφοριστικές δηλώσεις τύπου "Η τάδε εταιρία είναι για τα μπάζα κλπ......." απέχει πάρα πολύ. Ειδικά όταν δεν έχεις κάνει τα κατάλληλα βήματα/ενέργειες για να διαπιστώσεις εάν πράγματι φταίει η συσκευή τηλεφώνου σου ή κάτι άλλο π.χ. η συγκεκριμένη τοποθεσία, η τηλεφωνική κάρτα σου ή εταιρία σου, η κάρτα μνήμης που πιθανόν έχει θέμα (corrupted) κλπ. κλπ.

Λίγο πιο πάνω γράφω τι πρέπει να κάνεις για να διαπιστώσεις με βεβαιότητα τι φταίει. Με την ίδια λογική (που προφανώς δεν την ασπάζομαι) μήπως και τα Iphone είναι για τα μπάζα (δες το θέμα που γράφω λίγο παραπάνω)?

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

επειδη γραφτηκα προσφατα τι σημαινει?οτι δεν μπορω να πω τη γνωμη μου?ναι εχω το τηλεφωνο εδω κ 1,5 χρονο.εχω θεμα με το wifi και ναι,ναι! ειδα την λυση που προτεινες με το wifi κ δεν ειχε αποτελεσμα σε μενα.

οπως απεχει το " η ταδε εταιρια ειναι για τα μπαζα" αλλο τοσο απεχει το " εγω δεν εχω αυτο το προβλημα,αρα εσεις πως το εχετε? και το δεν φταιει η xiaomi ποτε αλλα φταις εσυ.

δεν θυμαμαι να εγραψα που πουθενα την φραση για τα μπαζα οποτε δεν ξερω γιατι με ρωτας για το iphone του φιλαρακου σου.

γενικα ειχα μπει για το προβλημα με το wifi,μπας κ βρω λυση.δεν βρηκα.αυτο δεν με πειραξε τοσο,οσο η αναγκη σας να βγαλετε λαδι την xiaomi κ να υποστηριξετε μεχρις εσχατων την επιλογη σας,φτανοντας ακομα κ να ριχνετε το φταιξιμο σε ατομα που απλα εχουν μια συσκευη που δεν τους εξυπηρετει.μπαινω κ σε φορουμ αυτοκινητων,που σαφως ειναι πολυ πιο ακριβη αγορα,αλλα τετοια αναγκη καποιου να δικαιολογησει την αγορα του,την ειδα πρωτη φορα στους αγοραστες xiaomi(ουτε καν στους αλφιστι

Link to comment
Share on other sites

Με το WiFi το μόνο που βελτίωσε λίγο την κατάσταση (δεν επιδιόρθωσε το πρόβλημα) είναι η απενεργοποίηση της μπάντας των 5GHz στο rooter μου. Πλέον συνδέεται μόνο στα 2,4GHz και έχει αισθητά λιγότερες αποσυνδέσεις...

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μετά από ενάμιση χρόνο που το είχα το Α1 αποφάσισα να το δωσο και πήρα το poco,Aψογο ως τώρα ήταν το Α1 αλλα τελευταία με την αναβαθμιση το να πιάνει 4g ζωριζε παρά πολυ(σε σχέση με πριν) με αποτέλεσμα να ρουφάει την μπαταρία,πήρα poco και είναι άψογο

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...