Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τίποτα δεν είναι τέλειο. Έχω περάσει από πολλά Symbian και Nokia, παντοφλοErickson, το πρώτο iPhone μέχρι και το 5S και κατέληξα εδώ και λίγα χρόνια στο Android και σε midrange συσκευές όπως το Huawei P8 lite και τώρα το Mi A1. Η βελτίωση της όλης εμπειρίας ενός smartphone κάθε χρόνο ήταν και είναι δραματική.

Προσωπικά δεν έχω παρά μόνο καλά λόγια μέχρι τώρα για τη Xiaomi και την συγκεκριμένη συσκευή. Και αυτή η εμπειρία συνολικά γίνεται για μένα όλο και καλύτερη παρά τα ελάχιστα μικροπροβληματάκια.

Είπαμε, τίποτα δεν είναι τέλειο αλλά και τα καλά να λέγονται. Πότε στην smartphonoκαριέρα μου δεν είχα τόσα πολλά στο χέρι μου με τόσο λίγα χρήματα και τόσα λίγα προβλήματα. Από μένα εύγε στην Xiaomi και φυσικά θα κάνω update όταν στρώσει η κατάσταση και όχι με το που εμφανιστεί... Τόσα χρόνια στις πρώτες γραμμές έχω τραβήξει πολλά από βιαστικές κινήσεις.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Edited by ili
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5226DragonTiger.jpg
Link to comment
Share on other sites

Η beta έκδοση με βάση το security patch Ιανουαρίου έλαβαν χθες οι δοκιμαστές. Πολύ πιθανό να έχουν διορθώσεις όσο και για τις μπαντες, όσο και για οτιδήποτε πρόβλημα.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Παραδέχομαι ότι γίνομαι υπερβολικός. Σίγουρα ναι. Αλλά στην περιοχή μου και η COSMOTE και η Vodafone που έχω, χρησιμοποιούν την Β20 και επιπλέον έχει θέμα και το WiFi.

Όλοι έχουμε τις εμπειρίες μας με διάφορα κινητά, δεν είναι για κανέναν (ίσως) το Α1 το πρώτο του.

Αλλά βρε παιδιά, πως είναι δυνατόν να βγάζουν στην φόρα τέτοια λάθη; Είχαν και beta testers τρομάρα τους.

Όπως και να'χει για μένα η Xiaomi είναι παρελθόν.

Φυσικά δεν ισχύει το ίδιο για τον κάθε ένα από σας, αλίμονο.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παραδέχομαι ότι γίνομαι υπερβολικός. Σίγουρα ναι. Αλλά στην περιοχή μου και η COSMOTE και η Vodafone που έχω, χρησιμοποιούν την Β20 και επιπλέον έχει θέμα και το WiFi.

Όλοι έχουμε τις εμπειρίες μας με διάφορα κινητά, δεν είναι για κανέναν (ίσως) το Α1 το πρώτο του.

Αλλά βρε παιδιά, πως είναι δυνατόν να βγάζουν στην φόρα τέτοια λάθη; Είχαν και beta testers τρομάρα τους.

Όπως και να'χει για μένα η Xiaomi είναι παρελθόν.

Φυσικά δεν ισχύει το ίδιο για τον κάθε ένα από σας, αλίμονο.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

 

 

μόνο υπερβολικός δεν γίνεσαι. Αυτά τα μαραφέτια τα λένε smart-Phone.

Και η πρώτη και κύρια δουλειά τους είναι να κάνουν το βασικό. Να παίρνουν τηλέφωνο.

Το Α1 πλέον ούτε αυτό δεν κάνει.

 

Είμαι από τους τυχερούς που δεν πρόλαβαν να πάρουν αναβάθμιση. Αν πλασάρω άλλη ρομ θα είναι 8αρα. Οπότε μικρό το κακό.

Επίσης αναγκάστηκα και πήρα άλλη συσκευή για να μπορέσω να κάνω απρόσκοπτα τη δουλειά μου. Το Α1 θα μείνει για gps στο αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τρόπος να απενεργοποιησουμε τα update; Η απλα αν έρθουνε πρέπει να μην τα κάνουμε με αυτό το χάλι ;

Alcatel One Touch Easy,Nokia 8210,Sharp GX15/GZ100,Samsung duos gt-b5722,Lumia640,Xiaomi MiA1,Redmi Note 10Pro

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ομολογώ η κατάσταση είναι απελπιστική.στη δουλειά μου δεν είχα ποτέ καλό σήμα αλλά από την 9 και μετά τα πράγματα δυσκόλεψαν και άλλο.σημερα καταφερα να πιάσω ίντερνετ (3g εννοείται) στις 3 το μεσημέρι....ελεος

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

οποτε ισως αυριο στις 4 παιζει να καθησει 4G.

πω παιδες καλο κουραγιο.

με αυτα που διαβαζω σιχτριριζω απο τη μια και απο την αλλη λεω παλι καλα που σε εμενα δεν ηρθε και διαβαζω και το φορουμ να κανω τα κουμαντα μου.

Alcatel One Touch Easy,Nokia 8210,Sharp GX15/GZ100,Samsung duos gt-b5722,Lumia640,Xiaomi MiA1,Redmi Note 10Pro

Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω πως και το bt έχει πρόβλημα ή είναι περιττό;

 

Με ακούν χάλια! Σίγουρα είναι θέμα radio. Ελπίζω να διορθωθεί αύριο μεθαύριο.

Να περιμένουν και άλλο από τους beta δεν βλέπω να έχει σημασία. Άλλωστε, πόσο σκατά μπορούν να τα κάνουν. Ήδη είναι σαν τα μούτρα τους. Ούτε το mi calculator δεν δουλεύει!!! Κλείνει στο άνοιγμα!

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τρόπος να απενεργοποιησουμε τα update; Η απλα αν έρθουνε πρέπει να μην τα κάνουμε με αυτό το χάλι ;

 

Δύο λύσεις :

Settings- system - developer options- switch off automatic system updates

και

Settings->Apps and Notifications ->Google play services -> App info-> Notifications. ----> Look for system update and disable it.

 

Από XDA οι απαντήσεις, δεν το τσέκαρα, θα το δω το βράδυ.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

παιδες για να πηραν πισω την αναβαθμιση σιγουρα την φτιαχνουν για να την ξαναδωσουν. Δεν θα αφησουν τους μισους ετσι και τους αλλους μισους αλλιως. Επιπλεον εχουμε ακομα 1 χρονο αναβαθμισεων. Το αισιοδοξο ειναι πως αναγνωρισαν το προβλημα. Εγω πριν το mi a1 ειχα το mate 7. Ξαφνηκα πηρε αναβαθμιση και απο lollipop πηρε marshmellow. Με την Μ λοιπον μπορει να ειχα browser ανοιχτο, και να μου εστελναν μηνυμα στο messenger και ξαφνικα να εκλεινε ο browser και να έχανε και οτι ειχε στην ram. Μιλαμε για κατασταση απελπιστικη. Να με παιρνουν τηλεφωνο και να μην φορτωνει σητν συσκευη την οθονη της κλησης. Εχω ζησει πολυ χειροτερα και λογω στρατου εμεινα 1 χρονο με την μπαχαντελα.

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Marras νομίζω δεν ειναι για την δικη μας συσκευή οσο μπόρεσα να τσεκάρω.

Alcatel One Touch Easy,Nokia 8210,Sharp GX15/GZ100,Samsung duos gt-b5722,Lumia640,Xiaomi MiA1,Redmi Note 10Pro

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε νέα έκδοση στους beta για διορθώσεις κλπ γράφει.σελιγο θα δούμε

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Marras νομίζω δεν ειναι για την δικη μας συσκευή οσο μπόρεσα να τσεκάρω.

 

 

 

Εδώ το ειδα..

https://www.google.com/amp/s/forum.xda-developers.com/mi-a1/help/question-how-to-stop-disable-ota-check-t3737079/amp/.

Αλλά ξέχασα νΑ το τσεκάρω το βράδυ. Το κινητό είναι της γυναίκας μου, οποτε θα το ψάξω κάποια στιγμή αν το θυμηθώ όταν τη δω.

Αλλά κάποιος θα ξέρει, δε μπορεί να μη ξέρει κανείς αν και πως απενεργοποιείται η αυτόματη ενημέρωση (ειδοποίηση).

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε νέα έκδοση στους beta για διορθώσεις κλπ γράφει.σελιγο θα δούμε

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Που διαβάζεις τα νέα;

Βάλε να έχω ένα link αν είναι εύκολο.

Ξέρετε πως γίνεσαι beta;

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

https://r.tapatalk.com/shareLink?url=https%3A%2F%2Fforum%2Exda-developers%2Ecom%2Fshowthread%2Ephp%3Ft%3D3743872&share_tid=3743872&share_fid=3793&share_type=t

Δεν ξέρω πώς γίνεσαι beta. Κάποια στιγμή ανοίγουν θέσεις κ παίρνεις πρόσκληση

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που αγορασα το κινητο και για οσο καιρο το κρατησα, με καθε ενημερωση γινοταν και λιγο χειροτερο. Πλεον απλα χαιρομαι που το ξεφορτωθηκα νωρις γιατι ολο βελτιωσεις στη μπετα ακουω αλλα στις "stable" μονο προβληματα. Φοβερη ομαδα beta πρεπει να εχουν εκει στη xiaomi :lol: :lol:
Link to comment
Share on other sites

Μόνο στο αντίστοιχο νήμα του xda ρωτα

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πέρασες από ios? Και γενικά που καταλήγεις;κι εγώ το κράτησα ένα χρόνο λέω να πάρω κάτι άλλο.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το μεγαλύτερο ποσοστό που είχαν Xiaomi με Android ONE ή emui έχουν μείνει δυσαρεστημένοι (μαζί και γω φυσικά που έβγαζα χωλή και με θεωρούσαν κουραστικό) και επέστρεψαν σε IoS ή σε Huawei πχ το p20 pro που στο black δώθηκε στα 349 ευρώ απο Γερμανό.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου. Θεωρώ ότι η ίδια η Google δεν υποστήριξε το πρόγραμμα σωστά. Anyway Εγώ λόγω ελλείψεως χρημάτων θα το κρατήσω όσο πάει και μόλις πάρει ο αδερφός μου το S10 θα πάρω το δικό του το S8.

Αλλιώς πολύ αργότερα κάνα iPhone στην κάρτα.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να μην τρελαθούμε εντελώς, για μένα το κινητό είναι φανταστικό, κανένα πρόβλημα, κανένα κόλλημα στον 1 χρόνο που το έχω και μάλλον το κορυφαίο σε αυτό το εύρος τιμής στα 20 χρόνια που χρησιμοποιώ κινητό...
WOLFGUARD OF ANGBAND
Link to comment
Share on other sites

Για να μην τρελαθούμε εντελώς, για μένα το κινητό είναι φανταστικό, κανένα πρόβλημα, κανένα κόλλημα στον 1 χρόνο που το έχω και μάλλον το κορυφαίο σε αυτό το εύρος τιμής στα 20 χρόνια που χρησιμοποιώ κινητό...
Μαζί σου. Κι εγώ το πιστεύω αυτό. Η κουβέντα,από την μεριά μου τουλάχιστον, πήγε γενικά προς το android one.

Δηλαδή για ποιο λόγο η να μεσολαβούν οι κατασκευαστές για να πάρουμε την αναβάθμιση και να μην την δίνει η Google?

Αυτό χάλασε το όνομα του προγράμματος και της έννοιας στοκ. Προσωπική μου άποψη μην γίνουμε vs πάλι.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να μην τρελαθούμε εντελώς, για μένα το κινητό είναι φανταστικό, κανένα πρόβλημα, κανένα κόλλημα στον 1 χρόνο που το έχω και μάλλον το κορυφαίο σε αυτό το εύρος τιμής στα 20 χρόνια που χρησιμοποιώ κινητό...

 

Μια απο τα ίδια. Κανένα θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που αγορασα το κινητο και για οσο καιρο το κρατησα, με καθε ενημερωση γινοταν και λιγο χειροτερο. Πλεον απλα χαιρομαι που το ξεφορτωθηκα νωρις γιατι ολο βελτιωσεις στη μπετα ακουω αλλα στις "stable" μονο προβληματα. Φοβερη ομαδα beta πρεπει να εχουν εκει στη xiaomi :lol: :lol:

Θα συμφωνισω απόλυτα μαζι σου. Και εγω το ξερφορτωθηκα, ευτυχως νωρις, και πηρα το P20 lite με android 8 και ας μην παρει ποτε την 9.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα λιγο με νοιάζει αν θα παρει αναβάθμιση. Πηρα μια συσκευή που αν εξαιρέσεις τον αισθητήρα στις αρχες εχει βγει τούμπανο για 168e.

Εύχομαι να λυθούν ολα τα προβλήματα με την αναβάθμιση αλλα ο κανόνας λέει οτι οποίος βιάζεται με τα update συνήθως σκοντάφτει σε τυχών έλλειψεις ή λάθη.

Alcatel One Touch Easy,Nokia 8210,Sharp GX15/GZ100,Samsung duos gt-b5722,Lumia640,Xiaomi MiA1,Redmi Note 10Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς εγώ είναι το πρώτο μου xiaomi(και το τελευταίο) έχω περάσει ένα σωρό συσκευές κυρίως Samsung και sony αλλά τόσο χαλι δεν ήταν κανένα είναι το μόνο που ασχολούμαι μόνο με προβλήματα δεν ξέρω αν είναι μόνο στα Android One έτσι αλλά εγώ δεν θέλω ούτε σε φώτο να τα βλέπω αν θέλει να είναι μεγάλος κατασκευαστής ας προσέχει τα λογισμικά
Link to comment
Share on other sites

Αν και κουραστική αυτή η κουβέντα να πω και εγώ τη γνώμη μου...με κάποια συμφωνώ με τους μεν με κάποια με τους δε.δηλαδη μέχρι τώρα (αν εξαιρέσουμε το θέμα με τις μπάντες το οποίο μου σπάει τα νεύρα πλέον επειδή ρουφαει τη μπαταρία) τα υπόλοιπα bugs που προέκυπταν από την εκάστοτε αναβάθμιση δε μπορώ να πω ότι μου δημιουργούσαν τοοοοσο μεγάλο θέμα στην καθημερινή χρήση του τηλεφώνου....όπως πχ τότε που δεν αναβοσβηνε το led ειδοποιήσεων.οκ ήταν ένα σφάλμα αλλά μην τρελαθουμε έκανες τη δουλειά σου.....με τον καιρό κατάλαβα ότι αν θες να έχεις συσκευή που παίρνει σχετικά νωρίς αναβαθμίσεις θ πρέπει να δεχθείς εν μέρει και υ διαφορα σφάλματα που προκύπτουν. Επίσης και εγώ πρώτη φορά με xiaomi και νιώθω ότι θέλω να δω και μια συσκευή με mui για την κρίνω ολοκληρωμένα ως εταιρία για το πώς αντιμετωπίζει τις συσκευές της... δε θέλω να την κρίνω αποκλειστικά από το mi a1. Πριν από αυτό είχα το θρυλικό lg g2 το οποίο δουλεύει ακόμα, το έδωσα στη μανούλα χεχε... πραγματικά τρομερή συσκευή αλλά αναβαθμίσεις από την lg ανύπαρκτες.....για να μη θυμισω τι έγινε με τα επόμενα μοντέλα της lg και η εταιρία έχει μείνει πίσω πλέον....άρα η γνώμη μου είναι να μην είμαστε τελείως απόλυτοι κάποιες φορές ... πάντα βέβαια με τις ανοχές που δείχνει ο καθένας υποκειμενικά....

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...