Jump to content

Meizu M6 Note


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρίξε μια ματιά σε όλο το νήμα καθώς και στο φόρουμ forum.flymeos

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

τι ρυθμιση πρεπει να κανουμε στο poweramp γιαυτο ?

 

Power amp version 790 uni > settings>audio>output>experimental>ακουστικά>hi res

Settings>audio>output>opens es hd>ηχείο

Settings>resampler>SoX resampler (very high quality)

Και ότι άλλο θες

Υπόψιν για κορυφαία αναπαραγωγή 24bit 192khz πρέπει το τραγούδι που θα αναπαράγεις να έχει και τα παραπάνω χαρακτηριστικά (flac πχ) διαφορετικά το power amp θα το κάνει upscale πράγμα που δεν είναι και κακό αλλά δεν είναι ακριβώς αληθινό

 

Το power amp είναι paid trial με το lucky patcher το κάνεις μια χαρά πληρωμένο όμως ;-)

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μα πώς έκανες updates στο m6 note αφού δεν κάνει...?

 

Το global θα πάει το πρώτο του update σύντομα. Η 7 global είναι σε φάση beta και οι δηλώσεις για συμμετοχή πήραν παράταση ως 4\7. Αναβαθμίσεις περνώ γιατί έχω βάλει την κινεζική 7αρα που ενημερώνετε κάθε βδομάδα

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 719
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μ'έσωσες με το βιντεάκι για το root, έγινε root σε 2 λεπτά!. Ευχαριστώ! εξακολουθώ όμως να μην μπορώ να μεταφέρω apps στην SD.

 

Αυτό που μπορείς άμεσα να κάνεις είναι να μετατρέψεις μια κάρτα sd σε εσωτερικό χώρο. Υπάρχουν κάρτες ίδικα για αυτή τη δουλειά class A Το αρνητικό σε αυτή την περίπτωση είναι

α) όσο γρήγορη κάρτα και να βάλεις ποτέ δεν θα είναι τόσο γρήγορη όσο η εσωτερική μνήμη emmc

β)η meizu αποφάσισε ότι δεν χρειάζεται αυτή τη λειτουργία και την έχει κρύψει. Υπάρχει τρόπος να την ενεργοποιήσεις (έχω γράψει οδηγό σε άλλο φόρουμ λινκ σε προηγούμενο ποστ). Αφού όμως την ενεργοποιήσεις η διαθέσιμη μνήμη δεν φαίνεται σωστά και όταν συνδέεις το τηλ στο PC μόνο ο χώρος τηςsd είναι διαθέσιμος και όχι ο εσωτερικός.

 

Να μεταφέρεις ολόκληρα apps στην sd δεν μπορείς σε κανένα τηλ κανενός κατασκευαστή . Είναι θέμα του Android και του δημιουργού της εφαρμογής που δεν το επιτρέπει. Μπορείς όμως να μεταφέρεις συγκεκριμένα κομμάτια της . Χρειάζεσαι μια εφαρμογή τυπου app2sd για αυτό ,ρουτ , και να απαγορεύσεις στην εφαρμογή να κάνει auto update

Οπότε πάλι έχεις τα αρνητικά σου.

Άσε που ο συνολικός χωρος που κερδίζεις δεν αξίζει τον κόπο

 

 

Προσωπικα η καλύτερη λύση θεωρώ (και το γράφω όχι μόνο σε σένα αλλά για να το βλέπουν όλοι όσοι αντιμετωπίζουν θέμα χώρου) είναι να μετατρέψεις τις εφαρμογές σου σε system apps

Αυτό γιατί το system partition έχει 1,2 giga ελεύθερα και ανεκμετάλλευτα αφού ο χώρος του συστήματος δεν είναι διαθέσιμος στο χρήστη

Από τα 6gb που σου λέει στις ρυθμίσεις ως σύστημα τα 4 είναι το system partition απο το οποίο μόνο τα 2,8gb χρησιμοποιούνται

Αυτό μας έμεινε κληρονομιά από την κινεζική ρομ στην οποία όντως το system είναι 4gb και δεν μπήκαν στον κόπο να το αλλάξουν στην global ρομ

 

Ρουτ λοιπόν και μεταφορά εφαρμογών στο σύστημα για απελευθέρωση του διαθέσιμου στο χρήστη χώρου

Υπάρχουν εφαρμογές στο play store που κάνουν αποκλειστικά αυτή τη δουλειά

 

Σορρυ για το σεντόνι

Edited by ippossss

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

Αν το κάνουμε root μετά γίνεται un root ευκολα ή πρέπει να σβηστούν όλα?

 

Πρέπει να σβηστουν ολα

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις χρησιμότατες πληροφορίες! Ήδη ετοίμασα την sd με τις οδηγίες που διάβασα(AOMEI partition etc.) και μεταφέρω apps με το AppMgr III. Θα δω και αυτό με την μετατροπή των apps σε system apps. Ναι δεν είναι όλα τέλεια, υπάρχει το θέμα του τι βλέπει το pc αλλά κάτι είναι και αυτό. 1η μέρα με το m6note, αποχωρίστηκα δύσκολα το αγαπημένο μου m2note και το έκανα μόνο για την κάμερα. Θα δείξει... :)
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά σε όλο το νήμα καθώς και στο φόρουμ forum.flymeos

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Power amp version 790 uni > settings>audio>output>experimental>ακουστικά>hi res

Settings>audio>output>opens es hd>ηχείο

Settings>resampler>SoX resampler (very high quality)

Και ότι άλλο θες

Υπόψιν για κορυφαία αναπαραγωγή 24bit 192khz πρέπει το τραγούδι που θα αναπαράγεις να έχει και τα παραπάνω χαρακτηριστικά (flac πχ) διαφορετικά το power amp θα το κάνει upscale πράγμα που δεν είναι και κακό αλλά δεν είναι ακριβώς αληθινό

 

Το power amp είναι paid trial με το lucky patcher το κάνεις μια χαρά πληρωμένο όμως ;-)

 

 

 

Eυχαριστω πολυ το δοκιμασα και εχει πολυ καλο ηχο

Ειχα το αγορασμενο poweramp και εβαλα τη version 790

 

Καπου ειδα οτι για να μην κλεινουν οι εφαρμογες πρεπει να κανεις disable το Smart Background memory management

Που ειναι αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

@ippossss

 

Δηλαδή ένα μέρος του χώρου, όπως είπες, περίπου 1,2 gb, μένει αχρησιμοποίητο και μάλιστα χωρίς να είναι αναγκαίο να παραμένει αχρησιμοποίητο? Μήπως έχουν αφήσει τον ελεύθερο αυτό χώρο ως διαθέσιμο για διάφορα updates που κάνουν, τα οποία δεν γνωρίζουν εκ των προτέρων το μέγεθος τους?

Link to comment
Share on other sites

@ippossss

 

Δηλαδή ένα μέρος του χώρου, όπως είπες, περίπου 1,2 gb, μένει αχρησιμοποίητο και μάλιστα χωρίς να είναι αναγκαίο να παραμένει αχρησιμοποίητο? Μήπως έχουν αφήσει τον ελεύθερο αυτό χώρο ως διαθέσιμο για διάφορα updates που κάνουν, τα οποία δεν γνωρίζουν εκ των προτέρων το μέγεθος τους?

 

Όχι

1,2 είναι πάρα πολλά για update. Τον λόγο στον εξήγησα . Πρώτα βγαίνει η κινεζική η οποία έχει πολύ bloat ware και είναι όντως 4gb .

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

 

Καπου ειδα οτι για να μην κλεινουν οι εφαρμογες πρεπει να κανεις disable το Smart Background memory management

Που ειναι αυτο ?

 

Από το security app >permissions>allow running in background

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμές με την κάμερα του m6note. Όλες οι φωτογραφίες χωρίς επεξεργασία(SOOC). Σε auto, manual(pro) κ HDR. Μερικές με χρήση της διπλής κάμερας για pseudo-bokeh. Δεν ήξερα ότι υπήρχε η δυνατότητα "post focus", ενδιαφέρον μεν αλλά θέλω να το ψάξω λίγο περισσότερο μιας και τα αποτελέσματα δεν είναι πάντα τα ίδια και μερικές φορές είναι κραυγαλέα "ψεύτικα".

Το άλμπουμ θα ανανεώνεται συχνά μέχρι να βγουν τα τελικά συμπεράσματα. Σαν φωτογράφος με 35+ χρόνια εμπειρία, δεν έχω παράπονο από την κάμερα για τα 140€ που έδωσα.

Meizu m6note camera testing, shared album on Google Photos, υπάρχουν και όλα τα exif σε κάθε φωτο. επαναλαμβάνω χωρίς επεξεργασία, διότι είναι δοκιμή.

[~ https://tinyurl.com/ybz2cg5j ]

---

update 02/07

Προστέθηκαν και νέες φωτογραφίες, μερικές macro. Τα πρώτα συμπεράσματα είναι θετικότατα σε ότι αφορά το HW, dynamic range καλό, ευκρίνεια πάρα πολύ καλή για τα χρήματα, ενδιαφέρον και εύχρηστο το pseudo-bokeh, ειδικά σε φωτογραφίσεις food, portrait, μικρών αντικειμένων. Αρνητικό το WB(ισορροπία λευκού), εδώ έχουμε χοντρό θέμα ειδικά με δυνατό ήλιο. Στο auto mode τα χρώματα βγαίνουν πού "θερμά", δηλαδή προς το κίτρινο. Αυτό θα δείτε σε φωτογραφίες στην παραλία πχ όπου όλα θα φαίνονται πιο κίτρινα. Στην σκιά τα πάει πάρα πολύ καλύτερα. Δεν διορθώνονται πολλά πράγματα στο Pro mode. Έγραψα στο meizu forum για το πρόβλημα και ζήτησα να μπει και μια χειροκίνητη ρύθμιση WB, δεν είναι δύσκολο, και η δυνατότητα "αποθήκευσης" 1-2 προτιμήσεων. Αυτό θα ήταν το καλύτερο. Για τα χρήματα της πάντως η κάμερα(αισθητήρας κ φακός) είναι πάρα πολύ καλή!

Edited by lupusunicus
Link to comment
Share on other sites

----- προσθήκη μηνύματος 63 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

ΈΧΕΙ η κοπέλα μου κινέζικη Rom και 16άρι.

Δεν ήξερα οτι το 16άρι δεν είναι για πολλά.Της το πήρα δώρο και έχει απελπιστεί.

 

Δεν κάνει ενημερώσεις και όσο κατεβάζει εφαρμογές αλλά και να μην κατεβάσει της τρώει τη μνήμη,σβήνει αρχεία και την ξανατρώει.

 

Ξέρετε τι να κάνω?

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Τελικά βρήκες λύση?

Έχω τό ίδιο.

Εμάς δεν κάνει και updates και αν σβήσουμε αρχεία ο χώρος ξαναγεμίζει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 84 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Πως κάνεις την αναβάθμιση.Εμάς με Κινέζικη rom δεν μας αφήνει.

 

Αναγκαστηκα να το κανω factory reset πριν καποιες εβδομαδες εφοσον δεν εβρισκα λυση και δεν ηθελα να μπλεξω με ρουτ...μεχρι στιγμης με τις ιδιες εφαρμογες που ειχα και πριν το reset αντεχει περισσοτερο σε θεμα χωρου πχ εχω 1.1 γβ ελευθερα τα οποια με φτανουν ισα ισα για ενημερωσεις αλλα και βλεπω να χρειαζεται και παλι reset σε καποιο χρονο γτ ο χωρος ολοενα και λιγοστευει δεν ξερω αν συμβαινει και σε σενα το ιδιο...

Link to comment
Share on other sites

----- προσθήκη μηνύματος 63 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

 

Αναγκαστηκα να το κανω factory reset πριν καποιες εβδομαδες εφοσον δεν εβρισκα λυση και δεν ηθελα να μπλεξω με ρουτ...μεχρι στιγμης με τις ιδιες εφαρμογες που ειχα και πριν το reset αντεχει περισσοτερο σε θεμα χωρου πχ εχω 1.1 γβ ελευθερα τα οποια με φτανουν ισα ισα για ενημερωσεις αλλα και βλεπω να χρειαζεται και παλι reset σε καποιο χρονο γτ ο χωρος ολοενα και λιγοστευει δεν ξερω αν συμβαινει και σε σενα το ιδιο...

 

Για κάποιο λόγο ολες οι ενημερώσεις εφαρμογών εγκαθιστούντε στο user space ανεξάρτητα αν είναι συστήματος η όχι. Εγώ μετακινώ μια μια τις ενημερώσεις στο σύστημα (όπως και τις εφαρμογές που δεν είναι συστήματος). Είπαμε το τηλ έχει τα θεματα του

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο ολες οι ενημερώσεις εφαρμογών εγκαθιστούντε στο user space ανεξάρτητα αν είναι συστήματος η όχι. Εγώ μετακινώ μια μια τις ενημερώσεις στο σύστημα (όπως και τις εφαρμογές που δεν είναι συστήματος). Είπαμε το τηλ έχει τα θεματα του

 

Α για αυτό εξαφανίζεται ο χώρος; Ξεκινάς με 900MB free και ξαφνικά έχεις 0 χωρίς να έχεις κάνει νέα εγκατάσταση εφαρμογής. Πως γίνεται η μεταφορά των ενημερώσεων στο σύστημα; :confused:

Link to comment
Share on other sites

----- προσθήκη μηνύματος 63 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

 

Αναγκαστηκα να το κανω factory reset πριν καποιες εβδομαδες εφοσον δεν εβρισκα λυση και δεν ηθελα να μπλεξω με ρουτ...μεχρι στιγμης με τις ιδιες εφαρμογες που ειχα και πριν το reset αντεχει περισσοτερο σε θεμα χωρου πχ εχω 1.1 γβ ελευθερα τα οποια με φτανουν ισα ισα για ενημερωσεις αλλα και βλεπω να χρειαζεται και παλι reset σε καποιο χρονο γτ ο χωρος ολοενα και λιγοστευει δεν ξερω αν συμβαινει και σε σενα το ιδιο...

 

Nαι το ίδιο συμβαίνει.

Λύση δε βλέπω η κοπέλα μου έμεινε πλήρως απογοητευμένη και περιμένει να πάρει άλλο μελλοντικά.

Σκέψου βάλαμε και sd card 32 gb και τίποτα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης εμένα δεν κάνει ενημερώσεις.

oneirofono.gr
Link to comment
Share on other sites

Nαι το ίδιο συμβαίνει.

Λύση δε βλέπω η κοπέλα μου έμεινε πλήρως απογοητευμένη και περιμένει να πάρει άλλο μελλοντικά.

Σκέψου βάλαμε και sd card 32 gb και τίποτα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης εμένα δεν κάνει ενημερώσεις.

ναι και στο δικο μου εβαλα μια 32αρα παλι καλα για να εχω φωτο και τραγουδια αλλιως δεν ξερω αν θα τη παλευα...σου προτεινω και σενα να το κανεις factory reset και να μην κατεβασεις παρα πολλες εφαρμογες γτ αποτι καταλαβα το θεμα δεν ειναι ποσες κατεβαζεις αλλα οτι με τον χρονο και τις ενημερωσεις οι εφαρμογες πιανουν ολοενα και περισσοτερο χωρο

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μηπως ξερει κανεις πως γινεται να μεταφερω αρχεια μεσω pc ; οποτε συνδεω το κινητο στο pc διαβαζει μονο τον εσωτερικο χωρο αποθηκευσης και οχι την καρτα μνημης...υπαρχει καποιο προγραμμα η drivers να κατεβασω απο καπου ;

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται η μεταφορά των ενημερώσεων στο σύστημα; :confused:

 

Εγώ έχω κάνει ρουτ και χρησιμοποιώ την εφαρμογή lucky patcher. Θέλει ρουτ μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποία αντίστοιχη εφαρμογή θέλεις

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 89 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ναι και στο δικο μου εβαλα μια 32αρα παλι καλα για να εχω φωτο και τραγουδια αλλιως δεν ξερω αν θα τη παλευα...σου προτεινω και σενα να το κανεις factory reset και να μην κατεβασεις παρα πολλες εφαρμογες γτ αποτι καταλαβα το θεμα δεν ειναι ποσες κατεβαζεις αλλα οτι με τον χρονο και τις ενημερωσεις οι εφαρμογες πιανουν ολοενα και περισσοτερο χωρο

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μηπως ξερει κανεις πως γινεται να μεταφερω αρχεια μεσω pc ; οποτε συνδεω το κινητο στο pc διαβαζει μονο τον εσωτερικο χωρο αποθηκευσης και οχι την καρτα μνημης...υπαρχει καποιο προγραμμα η drivers να κατεβασω απο καπου ;

 

 

Κατεβάζεις τη μπάρα ιδιοποίησεων . Πάτας σύνδεση usb . Επιλέγεις μεταφορά αρχείων.

Πρέπει να σου εμφανίζει 2 φάκελους.

Αν δεν το κάνει μάλλον θέλει φορμαρισμα η κάρτα σου , δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

Nαι το ίδιο συμβαίνει.

Λύση δε βλέπω η κοπέλα μου έμεινε πλήρως απογοητευμένη και περιμένει να πάρει άλλο μελλοντικά.

Σκέψου βάλαμε και sd card 32 gb και τίποτα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης εμένα δεν κάνει ενημερώσεις.

 

Τα θεματα που το τηλ με το χώρο τα έχουμε πει . ΌΠΩΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΑΘΈΣΙΜΕΣ ΛΎΣΕΙΣ. Μη γράφουμε τα ίδια

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Προσωρινή λύση(αφού δεν μεταφέρονται οι εφαρμογές στην κάρτα) και μιας η προηγούμενη "λύση" με ΑΟΜΕΙ δεν με κάλυψε τελικά επειδή βγάζω πολλές φωτογραφίες/βίντεο και η κάμερα δεν βλέπει την 64GBSD κάρτα(εκτός κι αν δεν γνωρίζω πως), βρήκα με το Link2SD.Μ'αυτό μετέτρεψα user apps σε system μ 'αυτό μεταφέρω(integrate) τις ενημερώσεις των εφαρμογών στο σύστημα, με αυτό καθάρισα και data/cache από πολλαπλές εφαρμογές και κέρδισα πολύ χώρο(μόνο το Download Manager είχε 1GB...) και με αυτό "πάγωσα" εφαρμογές από το σύστημα που δεν τις χρειάζομαι. Επίσης στο καθάρισμα με βοηθάει και η εφαρμογή SD Maid. Συνολικά αποδεσμεύτηκαν περίπου 2GB αλλά σίγουρα θέλει καθημερινή φροντίδα ο χώρος. :worry:

Edited by lupusunicus
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Προσωρινή λύση(αφού δεν μεταφέρονται οι εφαρμογές στην κάρτα) και μιας η προηγούμενη "λύση" με ΑΟΜΕΙ δεν με κάλυψε τελικά επειδή βγάζω πολλές φωτογραφίες/βίντεο και η κάμερα δεν βλέπει την 64GBSD κάρτα(εκτός κι αν δεν γνωρίζω πως), βρήκα με το Link2SD.Μ'αυτό μετέτρεψα user apps σε system μ 'αυτό μεταφέρω(integrate) τις ενημερώσεις των εφαρμογών στο σύστημα, με αυτό καθάρισα και data/cache από πολλαπλές εφαρμογές και κέρδισα πολύ χώρο(μόνο το Download Manager είχε 1GB...) και με αυτό "πάγωσα" εφαρμογές από το σύστημα που δεν τις χρειάζομαι. Επίσης στο καθάρισμα με βοηθάει και η εφαρμογή SD Maid. Συνολικά αποδεσμεύτηκαν περίπου 2GB αλλά σίγουρα θέλει καθημερινή φροντίδα ο χώρος. :worry:

 

Σωστά φίλε μου θέλει την φροντίδα του αλλά έρχεται στα ίσια του.

Στις ρυθμίσεις της κάμερας όντως αν μετατρεψεις την sd σε adopted δεν είναι διαθέσιμη για επιλογή. Παρόλα αυτά νομίζω ότι για multimedia επιλέγεται αυτόματα η sd αλλά δεν έχω επαληθεύσει.

Edited by ippossss

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμές με την κάμερα του m6note. Όλες οι φωτογραφίες χωρίς επεξεργασία(SOOC). Σε auto, manual(pro) κ HDR. Μερικές με χρήση της διπλής κάμερας για pseudo-bokeh. Δεν ήξερα ότι υπήρχε η δυνατότητα "post focus", ενδιαφέρον μεν αλλά θέλω να το ψάξω λίγο περισσότερο μιας και τα αποτελέσματα δεν είναι πάντα τα ίδια και μερικές φορές είναι κραυγαλέα "ψεύτικα".

Το άλμπουμ θα ανανεώνεται συχνά μέχρι να βγουν τα τελικά συμπεράσματα. Σαν φωτογράφος με 35+ χρόνια εμπειρία, δεν έχω παράπονο από την κάμερα για τα 140€ που έδωσα.

Meizu m6note camera testing, shared album on Google Photos, υπάρχουν και όλα τα exif σε κάθε φωτο. επαναλαμβάνω χωρίς επεξεργασία, διότι είναι δοκιμή.

[~ https://tinyurl.com/ybz2cg5j ]

 

Στις βραδυνές και νυχτερινές φώτο , παίζεις με manual διάφραγμα και τρίποδο ή κάνεις κάτι άλλο? Μου φαίνονται πολύ καθαρές για να είναι με auto. Δεν είμαι και σχετικός με φωτογραφία, κυρίως σε auto τραβάω. Κάνα δύο τίπ θα ήταν ευπρόσδεκτα. Ευχαριστώ!

Ωραίο το άλμπουμ και οι φώτο!

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

Στις βραδυνές και νυχτερινές φώτο , παίζεις με manual διάφραγμα και τρίποδο ή κάνεις κάτι άλλο? Μου φαίνονται πολύ καθαρές για να είναι με auto. Δεν είμαι και σχετικός με φωτογραφία, κυρίως σε auto τραβάω. Κάνα δύο τίπ θα ήταν ευπρόσδεκτα. Ευχαριστώ!

Ωραίο το άλμπουμ και οι φώτο!

 

Ευχαριστώ!

Πάντα με το χέρι είναι όλες, ακουμπώντας σε τοίχο, κολώνα, πεζούλι, κάποιο σταθερό σημείο κλπ. κάτι που για μένα είναι απόλυτα φυσιολογικό διότι το κάνω δεκαετίες με βαριές μηχανές. Με σταθερό χέρι και με επιλογή ταχύτητας 1/4 sec k ISO 100-400 το πολύ, μπορείς να βγάλεις καθαρές νυχτερινές. Στο αυτόματο η κάμερα ανεβάζει το ISO(πολύ ψηλά) και έχουμε αρκετό "θόρυβο/κόκκο" και "ξεπλυμένα" χρώματα. "Διάφραγμα" στα κινητά δεν υπάρχει, είναι σταθερό στην m6note στο f/1.9, που είναι αρκετά φωτεινό για νύχτα. Μπορείς βέβαια με τρίποδα αλλά λείπει από το κινητό ο χρονοδιακόπτης για απόλυτη σταθερότητα και για αυτό θα πρέπει πολύ απαλά να ακουμπήσεις στην οθόνη για την λήψη.

Βασικές και απλές συμβουλές για καθαρή νυχτερινή λήψη:

Χειροκίνητα πάντα(αυτόματα για όσους ικανοποιεί το αποτέλεσμα δεν είναι κακό...), ISO 100-400 το πολύ, με τρίποδα 100 πάντα, ταχύτητα αναλόγως του τι θέλουμε να κάνουμε, αν πχ την "νύχτα σε μέρα", μεγάλη διάρκεια 1" μέχρι όσο θέλουμε. Αν θέλουμε να φαίνονται καθαρά τα φωτισμένα τμήματα και να διατηρείται το σκοτάδι, μικρότερες ταχύτητες(εκθέσεις), από 1/100(άνετα χωρίς τρίποδα για τους περισσότερους) μέχρι 1/2(μισό δλδ δευτερόλεπτο), αν θέλουμε πιο σκοτεινή πάμε σε πιο γρήγορη(σύντομη) ταχύτητα(λιγότερη διάρκεια που βλέπει ο αισθητήρας=λιγότερο φως).

Φλας δεν χρησιμοποιούμε την νύχτα με την m6note για αντικείμενα που είναι πιο μακριά από 2μέτρα. Το φλας της κάμερα είναι περισσότερο για "fill in"/συμπλήρωμα σε φωτογραφίες ημέρας σε σκιά ή με οπίσθιο φωτισμό(κόντρα στον ήλιο πχ).

Καλή διασκέδαση, η κάμερα είναι πολύ καλή για τις περισσότερες χρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Πάντα με το χέρι είναι όλες, ακουμπώντας σε τοίχο, κολώνα, πεζούλι, κάποιο σταθερό σημείο κλπ. κάτι που για μένα είναι απόλυτα φυσιολογικό διότι το κάνω δεκαετίες με βαριές μηχανές. Με σταθερό χέρι και με επιλογή ταχύτητας 1/4 sec k ISO 100-400 το πολύ, μπορείς να βγάλεις καθαρές νυχτερινές. Στο αυτόματο η κάμερα ανεβάζει το ISO(πολύ ψηλά) και έχουμε αρκετό "θόρυβο/κόκκο" και "ξεπλυμένα" χρώματα. "Διάφραγμα" στα κινητά δεν υπάρχει, είναι σταθερό στην m6note στο f/1.9, που είναι αρκετά φωτεινό για νύχτα. Μπορείς βέβαια με τρίποδα αλλά λείπει από το κινητό ο χρονοδιακόπτης για απόλυτη σταθερότητα και για αυτό θα πρέπει πολύ απαλά να ακουμπήσεις στην οθόνη για την λήψη.

Βασικές και απλές συμβουλές για καθαρή νυχτερινή λήψη:

Χειροκίνητα πάντα(αυτόματα για όσους ικανοποιεί το αποτέλεσμα δεν είναι κακό...), ISO 100-400 το πολύ, με τρίποδα 100 πάντα, ταχύτητα αναλόγως του τι θέλουμε να κάνουμε, αν πχ την "νύχτα σε μέρα", μεγάλη διάρκεια 1" μέχρι όσο θέλουμε. Αν θέλουμε να φαίνονται καθαρά τα φωτισμένα τμήματα και να διατηρείται το σκοτάδι, μικρότερες ταχύτητες(εκθέσεις), από 1/100(άνετα χωρίς τρίποδα για τους περισσότερους) μέχρι 1/2(μισό δλδ δευτερόλεπτο), αν θέλουμε πιο σκοτεινή πάμε σε πιο γρήγορη(σύντομη) ταχύτητα(λιγότερη διάρκεια που βλέπει ο αισθητήρας=λιγότερο φως).

Φλας δεν χρησιμοποιούμε την νύχτα με την m6note για αντικείμενα που είναι πιο μακριά από 2μέτρα. Το φλας της κάμερα είναι περισσότερο για "fill in"/συμπλήρωμα σε φωτογραφίες ημέρας σε σκιά ή με οπίσθιο φωτισμό(κόντρα στον ήλιο πχ).

Καλή διασκέδαση, η κάμερα είναι πολύ καλή για τις περισσότερες χρήσεις.

 

Ωραιος μπραβο

Εδω θα βαζω κι εγω καποιες

Vag Man

 

Το φλας εχω παρατηρησει οτι δεν ειναι αρκετα δυνατο παροτι ειναι τετραπλο

Οι 2 ακραιες λαμπες ειναι κιτρινες

Link to comment
Share on other sites

http://forum.flymeos.com/thread-43580-1-1.html

Όσοι κάνατε αίτηση για beta tester βγήκε η λίστα.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus (flyme 7.8.6.25beta) μου μέσω Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Meizu M6 Note] Custom roms

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...