Jump to content

Meizu M6 Note


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενδιαφέρουσα συσκευή από την Meizu, με την band 20 στις προδιαγραφές της.

Αναμένουμε κυκλοφορία λίαν συντόμως....

 

ETWORK Technology

GSM / HSPA / LTE

2G bands GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2

3G bands HSDPA 900 / 1900 / 2100

4G bands LTE

Speed HSPA, LTE

GPRS Yes

EDGE Yes

LAUNCH Announced 2017, August

Status Coming soon. Exp. release 2017, September 1st

BODY Dimensions 8.4 mm thickness

Weight 173 g (6.10 oz)

SIM Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)

DISPLAY Type IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors

Size 5.5 inches

Resolution 1080 x 1920 pixels (~401 ppi pixel density)

Multitouch Yes

PLATFORM OS -Flyme 6.0 - Android 7.1.2 (Nougat)

Chipset Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625

CPU Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53

GPU Adreno 506

MEMORY Card slot microSD, up to 256 GB

Internal 16/32 GB, 3 GB RAM or 64 GB, 4 GB RAM

CAMERA Primary Dual 12 MP + 5 MP, f/1.9, phase detection autofocus, quad-LED (dual tone) flash

Features 1/2.6" sensor size, 1.4 µm pixel size, geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama

Video 1080p@30fps

Secondary 16 MP, f/2.0, 1080p

SOUND Alert types Vibration; MP3, WAV ringtones

Loudspeaker Yes

3.5mm jack Yes

COMMS WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot

Bluetooth 4.2, A2DP, LE

GPS Yes, with A-GPS, GLONASS

Radio No

USB 2.0, Type-C 1.0 reversible connector

FEATURES Sensors Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass

Messaging SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM

Browser HTML5

Java No

- Fast battery charging (mCharge)

- MP3/WAV/eAAC+/FLAC player

- MP4/H.264 player

- Document editor

- Photo/video editor

BATTERY:Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery

Colors:Black, Blue, Gold

 

http://cdn2.gsmarena.com/vv/pics/meizu/meizu-m6-note-1.jpg

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 719
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εαν προωθηθει σωστα θα γινει best seller. Ειναι πολυ ομορφο και τουμπανακι. Μαρεσει το ασημι και το μαυρο αλλα θα περιμενω να ερθει Ευρωπη και να λυθουν τα οποια προβληματα με το flyme 6.:)
Link to comment
Share on other sites

Αν έρθει Ευρώπη σε λογική τιμή μπορεί και να το τσιμπήσω. Με 625 και τετοια μπαταρία θα κρατάει άνετα δυο μέρες και από απόδοση θεωρώ θα είναι αρκετά ισορροπημένο.
Samsung Galaxy S6 edge, iPad mini 2, iPad air.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Η εταιρεια ερχεται επισημα στην Ελλαδα απο την smart4all. Επισημες ανακοινωσεις σε λιγες μερες. Το Μ6 ΝΟΤΕ να δουμε ποτε θα ερθει και σε τι τιμη. :D
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανένας τι ρομ θα φοραει ; Είναι όπως στα Xiaomi δλδ αγγλοκινεζικες με ΟΤΑ και πολύγλωσσες απ τα διαφορα κινεζομαγαζα χωρίς ΟΤΑ και περιμένουμε την Global;
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανένας τι ρομ θα φοραει ; Είναι όπως στα Xiaomi δλδ αγγλοκινεζικες με ΟΤΑ και πολύγλωσσες απ τα διαφορα κινεζομαγαζα χωρίς ΟΤΑ και περιμένουμε την Global;

 

Προφανως οταν θα ερθει, θα ειναι με global και ΟΤΑ, οπως με το Μ5 ΝΟΤΕ. Θα εχει και Β20.

Link to comment
Share on other sites

Προφανως οταν θα ερθει, θα ειναι με global και ΟΤΑ, οπως με το Μ5 ΝΟΤΕ. Θα εχει και Β20.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση εννοούσα από Κίνα τι παίζει με μπάντες και firmwares... Π.χ. στο kimovil δείχνει το 4/64 με την b20 αλλά στο bangood δε την λέει όπως επίσης δεν λέει αν είναι global, πολύγλωσση δικιά τους που συνεπάγεται no ota ή είναι επίσημη αγγλοκινεζικη;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση εννοούσα από Κίνα τι παίζει με μπάντες και firmwares... Π.χ. στο kimovil δείχνει το 4/64 με την b20 αλλά στο bangood δε την λέει όπως επίσης δεν λέει αν είναι global, πολύγλωσση δικιά τους που συνεπάγεται no ota ή είναι επίσημη αγγλοκινεζικη;

 

Ακριβως αυτο λεει το aliexpress. custom και οχι global χωρις ΟΤΑ. Περιμενουμε και να δουμε...

 

Ελπιζω να μην το καψουνε το τηλεφωνακι!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όντως φαίνεται πολυ καλή συσκευή και την γλυκοκοιτάζω. Άντε μπας και πάρω την πρώτη μου meizu συσκευή :)

 

Το μόνο που με χαλάει είναι η θέση του δαχτυλικού.

Link to comment
Share on other sites

Όντως φαίνεται πολυ καλή συσκευή και την γλυκοκοιτάζω. Άντε μπας και πάρω την πρώτη μου meizu συσκευή :)

 

Το μόνο που με χαλάει είναι η θέση του δαχτυλικού.

 

Μην το συζητας. Η θεση του fingerprint μπροστα ειναι πιο βολικη. Θα δεις που θα το βολευτεις πολυ γρηγορα. Αντε και αμα γινουν ολα bezel-less να δουμε πως θα ξαναγυρισουμε στο πισω.

Link to comment
Share on other sites

Μην το συζητας. Η θεση του fingerprint μπροστα ειναι πιο βολικη. Θα δεις που θα το βολευτεις πολυ γρηγορα. Αντε και αμα γινουν ολα bezel-less να δουμε πως θα ξαναγυρισουμε στο πισω.

 

Βασικά οποτε έχω πάρει συσκευή που ήταν μπροστά με ζόριζε. Έχω συνηθίσει με το που το βγάζω από το τσαντάκι το κινητό να πέφτει το δάχτυλο μόνο του εκεί. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για σχετικά μεγάλες ίντσες. Άσε που έχεις κάποια βολικά έξτρα features (πχ λήψη φωτογραφίας για σέλφις με την πίσω κάμερα, τράβηγμα του drawer ενώ με τον αντίχειρα είσαι στην οθόνη κλπ)

 

Τέσπα, αυτό προφανώς είναι και υποκειμενικό. Έχουμε ιδέα σε τι τιμή θα παίξει; Το είδα από κανα 2-3 καταστήματα στο kimovil αλλά λογικά δεν έχει ακόμα την "κανονική" του τιμή. Αν και γενικά προτιμώ Ελλάδα... ειδικά αν δεν έχει τρελή διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πολύ ενδιαφέρουσα συσκευή, ήδη τη ζαχαρώνω για τη γυναίκα που θέλει και καλή φωτογραφική. Τα έχει όλα (και 800άρα μπάντα) και συμφέρει στην τιμή έως 200 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται ρε παιδιά με αυτή τη συσκευή ;

 

Γιατί δεν τη βλέπω πουθενά στα γνωστά κινεζομαγαζα που δίνουν και δυνατότητα αποφυγής τελωνείου;

Μήπως γιατί δεν έχει global έκδοση του Flyme για αυτήν;

Στο AliExpress παίζει λίγο κάτω από τα 150 ευρώ που είναι καταπληκτική τιμή αλλά εκεί υπάρχει ο φόβος τελωνείου. Παρόλα αυτά και πάλι θα συμφέρει, πόσο να χρεώσουν παραπάνω ;

50 ευρώ;

 

Επίσης δεν το βλέπω στο Σκρουτζ , η αν υπάρχει έχει κάτι άκυρες τιμές.

Κοντά στα 200-220 και πάλι θα ήταν συμφέρουσα αγορά.

 

Από όσα reviews έχω δει η κάμερα του είναι καταπληκτική , και αν προσθέσουμε το πολύ ωραίο design , την μεγάλη μπαταρία , την ύπαρξη B20 , για μένα είναι καλύτερη αγορά από τον βασιλιά του VFM RN4 λόγω κάμερας, και τώρα που το σκέφτομαι νομίζω πως είναι καλύτερη αγορά και από το Mi5x.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι δεν είναι διαθέσιμα ακόμα πολλά κομμάτια. Το bangood έχει στον κατάλογο και τις 3 εκδόσεις (σε αστεία υψηλή τιμή βέβαια) και λέει... αναμένεται.

Αν επιβεβαιωθεί η καλή κάμερα και οι τιμές παίξουν στα 150-200 (ανάλογα την έκδοση) τότε μιλάμε χαλαρά για το επόμενο vfm κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση με τα 16Gb, θα δημιουργεί πρόβλημα πουθενά στη χρήση; Με την προσθήκη έξτρα 16Gb πιστεύω δεν θα έχει πρόβλημα στη συνέχεια. Τι λέτε γιατί λειτουργικό των Meizu δεν έχω δουλέψει.
Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση με τα 16Gb, θα δημιουργεί πρόβλημα πουθενά στη χρήση; Με την προσθήκη έξτρα 16Gb πιστεύω δεν θα έχει πρόβλημα στη συνέχεια. Τι λέτε γιατί λειτουργικό των Meizu δεν έχω δουλέψει.
Αν δε χρειάζεται να εγκαταστησεις μεγάλες εφαρμογές μια χαρά είναι τα 16GB. Όταν με 20 ευρώ παίρνεις 64άρα κάρτα μνήμης είναι αμαρτία να πληρώνεις τόσο ακριβά την επιπλέον εσωτερική μνήμη του κινητού.

Από την άλλη mid range κινητό με 16GB μνήμη εν έτει 2017-2018 ακούγεται λίγο κάπως...

Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση με τα 16Gb, θα δημιουργεί πρόβλημα πουθενά στη χρήση; Με την προσθήκη έξτρα 16Gb πιστεύω δεν θα έχει πρόβλημα στη συνέχεια. Τι λέτε γιατί λειτουργικό των Meizu δεν έχω δουλέψει.

 

Εμένα το λειτουργικό των Meizu, που λέγεται Flyme, μου αρέσει αρκετά!

Link to comment
Share on other sites

Αν δε χρειάζεται να εγκαταστησεις μεγάλες εφαρμογές μια χαρά είναι τα 16GB. Όταν με 20 ευρώ παίρνεις 64άρα κάρτα μνήμης είναι αμαρτία να πληρώνεις τόσο ακριβά την επιπλέον εσωτερική μνήμη του κινητού.

Από την άλλη mid range κινητό με 16GB μνήμη εν έτει 2017-2018 ακούγεται λίγο κάπως...

 

αυτό ακριβώς, όταν με λίγα παραπάνω παίρνεις έξτρα χώρο γιατί να πάρεις μεγαλύτερη έκδοση από τη στιγμή που το τιμολογούν αρκετά ακριβά.

για γυναίκα προορίζεται με απαιτήσεις καλές φωτό κυρίως και video. από την άλλη φαντάζομαι θα μπορώ να κάνω εγκατάσταση και στην sd οτι εξτρά εφαρμογή θέλω.

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

Ηδη ξεκινησε στην Ελλαδα να πωλειται απο Smart4all μεσω της Wind το 5c. Σιγα-σιγα θα ερθουν και τα υπολοιπα. Εκει στα Χριστουγεννα υπολογιζω να ερθει και το Μ6 ΝΟΤΕ αν δεησει η Meizu και βγαλει global version flyme.
Link to comment
Share on other sites

270 το 32αρι στο σκρουτζ 4-10 μερες να ερθει σε μαυρο.απ εξω που μπορουμε να το βρουμε και να αποφυγουμε τελωνειο εστω και αν πληρωσουμε κατι παραπανω και να βρουμε και την εκδοση των 4 γιγα ραμ.εμενα τα κιν μειζου με βολευουν πολυ μρ το κεντρικο κουμπι και το flyme πολυ καλο ειμαι αναμεσα σε αυτο και το le eco pro 3
Link to comment
Share on other sites

Σε ότι κυκλοφορεί με 625 πρέπει να έχει την καλύτερη κάμερα, μάλλον και από άλλες υλοποιήσεις με ισχυρότερα SoC.

Περιμένω να πέσει λίγο ακόμα για να το χτυπήσω.

Priority direct mail από banggood δεν περνάει, έχει χιλιοειπωθεί.

 

Επίσης δεν είναι ξεκάθαρο αν έχει 800αρα γιατί πρόκειται να δουλέψει με wind.

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

Στο επίσημο site της Meizu φαίνεται πως έχει band 20 κανονικά, πιστεύω πως είναι πιο αξιόπιστο από κάθε κινεζομάγαζο που μπορεί να κάνει και ένα λαθάκι στα τόσα κινητά που αναφέρει specs.

https://www.meizu.com/en/note6/spec/

Όταν πάει κάτω από 200 ευρώ το 32αρι στο Bangood το έχω χτυπήσει κι εγώ, τρελό vfm κυρίως λόγω εξαιρετικής (κατά τα λεγόμενα) κάμερας.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Meizu M6 Note] Custom roms

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...