Jump to content

Samsung Galaxy Note 8


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως με την τελευταία αναβάθμιση Πριν λίγες μέρες που βγήκε σε εμένα βλέπω στο stand by να είναι κατώτερο. Στις 4-5 ώρες ζήτημα να έχανα 2% . Εδώ κ 2 μέρες χάνω ένα 6% . Πάντα μετά από πλήρη φόρτιση κ όταν φτάνει 100% το αφήνω σίγουρα άλλο ένα μισάωρο στο ρεύμα. Θα το παρακολουθήσω και τις επόμενες μέρες. Ίσως κάποια εφαρμογή να έκανε την ζημιά
Link to comment
Share on other sites

Εγω που έβαζα εδω και χρονια οτι ποιο τελευταίο υπάρχει, με custom rom, εχω μεινει στην original nougat.. :lol:

Και δεν το μετανιωνω μεχρι στιγμης. Ακόμα εχω πολυ καλη αυτονομία, ολα πανε σφαίρα, τι παραπάνω θα μου εδινε το oraio που να μην έχω και να θέλω? Standby το 8ωρο με τα παντα ανοιχτά χανω 2-3% (έχοντας παγωσει πολυ πράγμα με το sabs βέβαια).. Το οποίο δεν είναι και το καλύτερο για τα δεδομένα μου, με custom σε προηγ κινητα είχα και καλυτερα συνήθως, αλλα σε σχεση με οτι διαβάζω για oraio, σαφως καλύτερα.

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Έχετε προσπαθήσει να δείτε hdr video στο YouTube; Έβαλα μερικά βιντεάκια και βλέπω ότι λαγκαρουν. Δεν εννοώ λόγω ταχύτητας ίντερνετ. Απλά φαίνεται σαν να μην δουλεύει σωστά η εφαρμογή σε τέτοιες αναλύσεις. Είδα και σχόλια άλλων κατόχων που έχουν το ίδιο θέμα.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχετε προσπαθήσει να δείτε hdr video στο YouTube; Έβαλα μερικά βιντεάκια και βλέπω ότι λαγκαρουν. Δεν εννοώ λόγω ταχύτητας ίντερνετ. Απλά φαίνεται σαν να μην δουλεύει σωστά η εφαρμογή σε τέτοιες αναλύσεις. Είδα και σχόλια άλλων κατόχων που έχουν το ίδιο θέμα.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το έχω προσέξει και εγώ. Δίπλα με το op6 το OnePlus τα πηγαίνει λίγο καλύτερα. Ίσως λόγω επεξεργαστή (?). Πάντως ούτε αυτό ρολλαρει άψογα. Η διαφορά φαίνεται πολύ πάντως αν πατήσεις παύση και ξανά play.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

therock θα σου πω κι εγώ ένα μυστικό.

Δεν έχουν όλα τα καλώδια το ίδιο bandwidth.

Παρόλο που ισχύει αυτό που λες σε γενικές γραμμές, τα καλώδια είναι διαφόρων ποιοτήτων, υλικών και μήκους (το οποίο παίζει μεγάλο ρόλο) και τίποτα δεν είναι ίδιο.

Άλλο καλώδιο μπορεί να σηκώσει 1Gbps, άλλο 100Gbps.

Στην πιάτσα έχει μείνει και σωστά, να χαρακτηρίζουμε ένα καλώδιο σύμφωνα με το bandwidth που μπορεί να σηκώσει.

Το τάδε καλώδιο σηκώνει μέχρι πχ 18Gbps. To HDMI 2.1 χρειάζεται 48Gbps, οπότε χαρακτηρίζουμε το καλώδιο 2.0, που εννοούμε ότι μέχρι τόσο μπορεί να υποστηρίξει.

Δικαίωμά σου να νομίζεις ότι όλα τα καλώδια είναι ίδια.

Αλλά αν θες να γίνει η δουλειά σου, θα πρέπει να προσέξεις το καλώδιο.

Όπως φαίνεται τα γνωρίζεις όλα και δεν έχεις ανάγκη από βοήθεια, οπότε καλή τύχη με το πρόβλημά σου.

 

Από έναν ανενημέρωτο.

 

Εκανα τοσο εκτενη αναφορα και επελεξες να σταθεις σε ενα χαρακτηρισμο. Και παρα το γεγονος οτι ανεφερα πως εχω και χρησιμοποιω 2.0 καλωδιο, αφιερωσες ολο το ποστ στο να δικαιολογηθεις. Ο λογος που παραθετω ολα αυτα τα αρθρα δεν ειναι για να φανω ξυπνιος η να δειξω ανωτεροτητα, αντιθετως για να δειξω οτι δεν ειμαι νουμπας (τουλχιστον οχι εξολοκληρου). Εν παση περιπτωση δε υπαρχει λογος για επιθετικοτητα μεχρι και καλοπροεραιτο σε ειπα.

 

Το ζητημα ειναι οτι οντως παρατηρω πως η Samsung στην σελιδα της το διαφημιζει ως 4κ60, οποτε ή αυτο δεν ισχυει η κατι παιζει με τη συσκευη μου.

 

therock oπως ειπε και ο Στρατος ενα καλωδιο των 5 ευρω δεν ειναι το ιδιο με ενα των 100.τωρα αναφερεις οτι απο υπολογιστη σε τηλεοραση δινει τα 60 καρε στο 4 k ,εχεις κανει επαναφορα στη συσκευη να δεις μηπως φταιει κατι αλλο;δεν μπορει η ιδια η εταιρεια να εχει προς πωληση καλωδια σε αυτα τα καρε χωρις να τα υποστηριζει.κατεβασε ενα βιντεο 4k στα 60 καρε και δοκιμασε να στελεις το σημα μεσω vlc.αρνειται να συλλαβει και η φαντασια μου ο,τι πουλαει η εταιρεια ενα καλωδιο στα τοσα καρε και να μην υποστηριζεται απο το note.

το hdmi 2.1 υποστηριζει εως 10k 120hz.

 

 

HDMI 2.1 was officially announced by the HDMI Forum on January 4, 2017,[79][80] and was released on November 28, 2017.[120] It adds support for higher resolutions and higher refresh rates, including 4K 120 Hz and 8K 120 Hz. HDMI 2.1 also introduces a new HDMI cable category called 48G, which certifies cables at the new higher speeds that these formats require. 48G HDMI cables are backwards compatible with older HDMI devices, and older cables are compatible with new HDMI 2.1 devices, though the full 48 Gbit/s bandwidth is not possible without the new cables.

 

Additional features of HDMI 2.1:[121][120]

......

 

Τα ξερω αρχηγε μου τα specifications του 2.1 αλλα οπως απαντησα και στα προηγουμενα λινκ σου, το usb-c εχει ως δικα του specification τη χρηση hdmi 1.4b και δεν αξοιοποιει 2.0/2.1. Με βαση αυτο συμπεραινει κανεις πως ειτε κατι ειναι Non-compliant με οτι αυτο και αν σημαινει και εχει δωσει δυνατοτηες 2.0/2.1 ειτε πας με τους περιορισμους του 1.4b που επισης παρεθεσα. Δηλαδη 30 καρε μαξ σε 1.4 αλλιως συμπιεση στο colorspace οσο ανεβαινεις (4:2:2/4:2:0)

 

Αυτο με το vlc που ειπες με βοηθησε καθως οντως κανει Output στο Monitor και σβηνει την οθονη του κινητου, κατι το οποιο δε το γνωριζα και δε το περιμενα, και ο mx player Που εχω εγκατεστημενο δεν το κανει αυτο και συνεχιζει σε λειτουργια mirroring. Δυστυχως ομως ουτε ο vlc λυνει το προβλημα καθως τα 25καρε παραμενουν.

 

Επισης παραμενει και το ερωτημα μου. Εχει κανεις χρησιμοποιησει αυτον τον ανταπτορα αποτελεσματαικα να μου πει οτι εχει παρει τα 60 καρε, η βασιζεστε στο τι λεει η samsung στη σελιδα της

 

Ο λογος που αρπαχτηκα ειναι που εδωσα 40ε (+80 του dex προηγουμενω) δεν εχω ικανοποιητικα αποτελεσματα, εχω γινει beta tester, Και δεν μπορω να βρω λυση. Και ενω δινει και αρθρα να δειτε οτι πραγματικα το παλευω και δε ρωταω απλα να μου δωσει λυση καποιος χωρις να κανω και εγω αγωνα, παιρνω generic απαντησει τυπου παρε καλωδιο hdmi2.0 (κατι το οποιο και δεν ισχυει αλλα και εχω κανει)

 

Δε μου φταιτε εσεις προφανως. Αλλα ειναι και το ****το

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο εδωσες χρηματα για να αγορασεις κατι που θελεις και να κανει σωστα τη δουλεια του,μπορεις να κανεις μια επαναφορα της συσκευης αν εχεις χρονο,αν δεν αλλαξει κατι μιλησε με τη samsung.εψαξες σε ξενα φορουμ αν οντως υπαρχει θεμα με τα καρε;το καλωδιο που αγορασες ειναι το γνησιο της samsung?http://www.samsung.com/uk/mobile-accessories/hdmi-adapter-usb-c-ee-hg950/ Edited by MeteorX
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το περιεργο οτι δεν βρισκω αλλες αναφορες. Η δεν ψαχνω καλα η δεν εχει ασχοληθει κανεις. Ειναι πολυ δραστικο το φορματ/αναβαθμιση fw για κατι τετοιο και δε το σκεφτομαι σε αυτη τη φαση.

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

και γω δεν βρισκω οσο και να εψαξα ,αλλα ειδα ενα αλλο καλωδιο οπου πωλειται για 60hz αλλα στα σχολια γραφουν οτι μεχρι 30 hz https://www.monoprice.com/product?p_id=21880

 

http://i65.tinypic.com/20ixwu0.png

 

πιστευω και στη samsung να μιλησεις θα σου πουν να κανεις επαναφορα της συσκευης

Edited by MeteorX
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, είναι η ιδέα μου ή με την τελευταία ενημέρωση χαμήλωσε η ένταση του ήχου στις κλήσεις? Συνήθως μιλάω με Bluetooth αλλά σήμερα που μίλησα με την συσκευή δεν άκουγα ενώ το είχα τέρμα σε ένταση...

 

Νίκος

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

00-05 Audi S3 Oettinger...Gone But Not Forgotten

06-14 Porsche 911 C4 Exclusive Sportpack...Absolut Driving Machine!!!

14-... Straight Six Open Top Sliding Machine ///

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Μου εβγαλε και μενα το μυνημα με την υγρασία εκανε και επανεκκίνηση απο το πουθενά. Τελικα κανουμε κατι ;

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

From N9
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το περιεργο οτι δεν βρισκω αλλες αναφορες. Η δεν ψαχνω καλα η δεν εχει ασχοληθει κανεις. Ειναι πολυ δραστικο το φορματ/αναβαθμιση fw για κατι τετοιο και δε το σκεφτομαι σε αυτη τη φαση.

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

 

Δοκίμσε να βάλεις το καλώδιο στην HDMI 1 port ή γενικά δοκίμασε όλες τις εισόδους.

Πολλές φορές 60 Hz δέχονται μόνο στην 1 (συνήθως στην πρώτη πόρτα).

Αυτά εφόσον είσαι σίγουρος ότι η τηλεόραση είναι τουλάχιστον 60hz και όχι 50 που είναι η συντριπτική πλειοψηφία στην αγορά.

 

Αυτό με τον vlc στο είχα πει την περασμένη βδομάδα για την ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμσε να βάλεις το καλώδιο στην HDMI 1 port ή γενικά δοκίμασε όλες τις εισόδους.

Πολλές φορές 60 Hz δέχονται μόνο στην 1 (συνήθως στην πρώτη πόρτα).

Αυτά εφόσον είσαι σίγουρος ότι η τηλεόραση είναι τουλάχιστον 60hz και όχι 50 που είναι η συντριπτική πλειοψηφία στην αγορά.

 

Αυτό με τον vlc στο είχα πει την περασμένη βδομάδα για την ιστορία.

θα του ελεγα ακριβως αυτο και εγω αλλα δεν το ειπα γιατι απο τον υπολογιστη στην οθονη εχει 60hz οπως ανεφερε.για μενα το πρωτο πραγμα ειναι να γινει επαναφορα της συσκευης χωρις καμια εφαρμογη και δοκιμη.ειναι ασχημο πραγμα να πληρωνεις 40 ευρω και να μην εχεις αυτο που δινει ο κατασκευαστης και γω στη θεση του θα ειχα θεμα και θα το εψαχνα.μακαρι με επαναφορα να διορθωσει

Link to comment
Share on other sites

θα του ελεγα ακριβως αυτο και εγω αλλα δεν το ειπα γιατι απο τον υπολογιστη στην οθονη εχει 60hz οπως ανεφερε.για μενα το πρωτο πραγμα ειναι να γινει επαναφορα της συσκευης χωρις καμια εφαρμογη και δοκιμη.ειναι ασχημο πραγμα να πληρωνεις 40 ευρω και να μην εχεις αυτο που δινει ο κατασκευαστης και γω στη θεση του θα ειχα θεμα και θα το εψαχνα.μακαρι με επαναφορα να διορθωσει

 

Για χίλιους λόγους πολλοί έχουν αυτό το πρόβλημα στις συνδέσεις με αντάπορες (με την διαφορά στα Hz) από διάφορες συσκευές.

Πάντως δε νομίζω να λυθεί με επαναφορά.

Κάτι απλό είναι πιστεύω που θέλει trial & error.

Link to comment
Share on other sites

και κατι εντελως ασχετο , απο οτι καταλαβα το φορουμ εχει βαση τα ιωαννινα,πριν λιγο καιρο πηγα αρκετες φορες και το σημα ηταν στο 4g σκετο ενω στην κοζανη ακομα και στο χωριο μου των 150 κατοικων εχω 4g+.μου εκανε μεγαλη εντυπωση για τοσο μεγαλη πολη ,πολυ μεγαλυτερη απο την κοζανη και να μην εχει 4G+

να διορθωσω και με το s7 edge και το note 8 το ιδιο με cosmote whats up

οι περιοχες που πηγα ηταν στη λιμνη στο παν νοσοκομειο και σε ενα νησακι που πας με καραβι.την πρωτη φορα πηγα με το s7 edge και ειπα μαλλον το κινητο θα κολλησε καπου,αλλα το ιδιο και με το note

Edited by MeteorX
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το καλώδιο με ενδιαφέρει κι εμένα αλλά γιατί δεν γίνεται η συζήτηση στο σωστό νήμα (αξεσουάρ) για να βγάζουμε πιο εύκολα άκρη?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

και κατι εντελως ασχετο , απο οτι καταλαβα το φορουμ εχει βαση τα ιωαννινα,πριν λιγο καιρο πηγα αρκετες φορες και το σημα ηταν στο 4g σκετο ενω στην κοζανη ακομα και στο χωριο μου των 150 κατοικων εχω 4g+.μου εκανε μεγαλη εντυπωση για τοσο μεγαλη πολη ,πολυ μεγαλυτερη απο την κοζανη και να μην εχει 4G+

να διορθωσω και με το s7 edge και το note 8 το ιδιο με cosmote whats up

οι περιοχες που πηγα ηταν στη λιμνη στο παν νοσοκομειο και σε ενα νησακι που πας με καραβι.την πρωτη φορα πηγα με το s7 edge και ειπα μαλλον το κινητο θα κολλησε καπου,αλλα το ιδιο και με το note

Δεν εχω παρατηρήσει ιδιαίτερα που εχει 4g και που 4g+, αλλά γενικά στα Γιάννενα είμαστε μονίμως πισω στα παντα.. Τελευταία πολη που ήρθαν ψηφιακα καναλια, τελευταία πολη παλαιοτερα που ηρθαν τα αθηναϊκα κανάλια, τελευταια πολη που ηρθε adsl, . φυσικά δεν υπάρχει φυσικό αέριο σε μεγαλη πολη με τοσο κρυο, κλπ.

Μας έχουν ξεχασμενους γενικότερα που είναι πραγματικά αστειο για πολη με 20x φοιτητές.

Νοικιαζω γκαρσ σε φοιτητές και καθε φορα που πανε να βαλουν ίντερνετ, συχνα τους λενε δεν υπάρχουν πορτες διαθέσιμες (πρεπει κάποιος να κοψει τηλέφωνο για να μπει αλλος).

Αυτα τωρα, οχι περισσυ ή πρόπερσι. Την ιδια στιγμή που σκορπανε εκατομμύρια σε διαφημίσεις για να παρουν πελατες, παει ο πελάτης να βαλει και του λένε δεν υπάρχει.. :lol:

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμσε να βάλεις το καλώδιο στην HDMI 1 port ή γενικά δοκίμασε όλες τις εισόδους.

Πολλές φορές 60 Hz δέχονται μόνο στην 1 (συνήθως στην πρώτη πόρτα).

Αυτά εφόσον είσαι σίγουρος ότι η τηλεόραση είναι τουλάχιστον 60hz και όχι 50 που είναι η συντριπτική πλειοψηφία στην αγορά.

 

Αυτό με τον vlc στο είχα πει την περασμένη βδομάδα για την ιστορία.

 

θα του ελεγα ακριβως αυτο και εγω αλλα δεν το ειπα γιατι απο τον υπολογιστη στην οθονη εχει 60hz οπως ανεφερε.για μενα το πρωτο πραγμα ειναι να γινει επαναφορα της συσκευης χωρις καμια εφαρμογη και δοκιμη.ειναι ασχημο πραγμα να πληρωνεις 40 ευρω και να μην εχεις αυτο που δινει ο κατασκευαστης και γω στη θεση του θα ειχα θεμα και θα το εψαχνα.μακαρι με επαναφορα να διορθωσει

 

Απο τα πρωτα πραματα που δοκιμασα ειναι αυτο εννοειται. Αλλα απο την hdmi3 ουτως η αλλως εχω σιγουρα τα 60hz. Αφου σε αυτην παιζω gaming απο το PC και ξερω σιγουρα οτι τα βγαζει

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μια γρήγορη ερώτηση. Υπάρχει ν πρόβλημα αν φορτίσω το κινητό με απλό φορτιστή που δεν είναι σαμσουνγκ και παίρνει παραπάνω ώρα να φορτίσει;

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα , να κανω και εγω μια ερωτηση μηπως και βοηθησει καποιος

Το εργαλειο εχει τρελαθει και κανει σνεχως επανεκκινησεις , εχει και καποιος αλλος τετοιο θεμα ?

Εκανε εχτες μια ακομα αναβαθμιση λογισμικου ασφαλειας .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα , να κανω και εγω μια ερωτηση μηπως και βοηθησει καποιος

Το εργαλειο εχει τρελαθει και κανει σνεχως επανεκκινησεις , εχει και καποιος αλλος τετοιο θεμα ?

Εκανε εχτες μια ακομα αναβαθμιση λογισμικου ασφαλειας .

 

Aπό πια χωρα είναι? πιο update είναι το τελευταίο? ποιες είναι οι 5 τελευταίες εφαρμογές που έβαλες?

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου παίδες που είναι πορτογαλικό δεν βλέπω wifi calling οπότε να υποθέσω με αλλαγή λογισμικού ενεργοποιείται;;

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου παίδες που είναι πορτογαλικό δεν βλέπω wifi calling οπότε να υποθέσω με αλλαγή λογισμικού ενεργοποιείται;;

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Το έχεις ενεργοποιήσει στη cosmote με sms ;;
Link to comment
Share on other sites

Ναι έλαβα και το μαιλ εκανα και την επανεκκίνηση απλως δεν βλέπω το μενού ενεργοποίησης στο κινητό.

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...