Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Περισσοτερο "ιερο τερας" ηταν/ειναι το hdr+ παρα πανακεια παιδια.

 

Μονο βραδυ σε midrangers εχω δει ουσιαστικη βελτιωση. Σε ολες τις ναυαρχιδες που κοιταζω δειγματα σπανια βλεπω headturners.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Περισσοτερο "ιερο τερας" ηταν/ειναι το hdr+ παρα πανακεια παιδια.

 

Μονο βραδυ σε midrangers εχω δει ουσιαστικη βελτιωση. Σε ολες τις ναυαρχιδες που κοιταζω δειγματα σπανια βλεπω headturners.

πιστεύω φτιάχτηκε κ πιο πολύ για το pixel 2 κ με το καινούργιο update που θα πάρει να το αξιοποιεί στο έπακρο

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Περισσοτερο "ιερο τερας" ηταν/ειναι το hdr+ παρα πανακεια παιδια.

 

Μονο βραδυ σε midrangers εχω δει ουσιαστικη βελτιωση. Σε ολες τις ναυαρχιδες που κοιταζω δειγματα σπανια βλεπω headturners.

Το είχα πει και στον johnman25 αν θυμάμαι καλα τελευταία, οτι γενικά σε ναυαρχίδες με την στοκ εφαρμογή παίζεις πιο safe σε όλες τις συνθήκες.
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι προφανώς. Η όλη ιστορία για αυτό έγινε. Για τυχόν κινητά που έχουν μέτριο λογισμικό. Ας πούμε στο le max 2 είναι ένας καλό αισθητήρας και ois με ένα πολύ καλό λογισμικό. Εκεί λοιπόν έκανε τρελή διάφορα και ανέδειξε τον αισθητήρα. Στο oneplus 3 και g5 όμως προτιμούσα την στοκ.
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι προφανώς. Η όλη ιστορία για αυτό έγινε. Για τυχόν κινητά που έχουν μέτριο λογισμικό. Ας πούμε στο le max 2 είναι ένας καλό αισθητήρας και ois με ένα πολύ καλό λογισμικό. Εκεί λοιπόν έκανε τρελή διάφορα και ανέδειξε τον αισθητήρα. Στο oneplus 3 και g5 όμως προτιμούσα την στοκ.
Ποιον αισθητήρα έχει το le max 2?
Link to comment
Share on other sites

Ποιον αισθητήρα έχει το le max 2?

 

Τον imx230. Εχει μέγεθος 1/2.4. Κανονικά με το επίσης εξαιρετικό ois έπρεπε να είχε καλο αποτέλεσμα αλλά... πολύ κακο λογισμικό.

 

Νομίζω είναι το επόμενο ενδιάμεσο κινητό μου. Δεν θα το πουλήσω, απλά θα αγοράσω το επόμενο και θα το αφήσω στην άκρη σαν ενδιάμεσο για όταν πουλάω-αγοράζω. Δεν παλεύεται η κατάσταση με το L Bello που έχω ως σήμερα. Δεν παίζει το GPS του και δεν μπορώ να βρω τα σημεία που κανονίζω τις αγοραπωλησίες, ζω ένα δράμα. :P

 

Αλλά σαν κύρια συσκευή, δεν θα την είχα επιλέξει ποτέ αν δεν είχα βρεθεί στο τέλμα που είμαι τώρα. :lol:

 

Τα μόνα που δεν έχω δοκιμάσει είναι midrange. Απ' το να ξοδέψω λεφτά στην παρούσα φάση προτιμώ να μείνω με αυτό το midrange ειδικά με την GCamera. :cool:

 

Θέλω Note 8, Mate 10 Pro, και αν συνεχίσουν να έχουν 800-900 ευρώ, I may as well go ahead και να πάρω κανα iPhone X που θα πουλιέται και 6 μήνες μετά με 100 ευρώ χασούρα. Α σιχτιρ δηλαδή.

 

Και για να μην είμαι εντελώς offtopic, πάρτε κι άλλο συγκριτικό gcam με stock

 

stock

[mg]https://farm5.staticflickr.com/4486/37338172134_c89d934938_n.jpg[/img]IMG_20171030_184935 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

gcam v4.0

[mg]https://farm5.staticflickr.com/4495/26271160569_939538c6c6_n.jpg[/img]IMG_20171030_185025 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

gcam v5.1

[mg]https://farm5.staticflickr.com/4446/26271154439_89a2acf6fd_n.jpg[/img]IMG_20171030_185014 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

Βαγγέλη αν και προτιμώ την gcam v5.1 , ίσως με hht να μίκρυνε την διαφορά. Επιπλέον νομίζω ότι δεν έχει νετάρει καλά. Ειδικά στην gcam 4.0

Έχω περιέργεια να δω και με την 3.8c με τις ρυθμίσεις που σου πρότεινα.

Παρεμπιπτόντως η πρώτη που είχες βγάλει στο δρόμο με το αμάξι που έκανε υπερβολικό nr με ποια την είχες βγάλει; Ή απλά άλλαξες τις ρυθμίσεις;

 

Όσον αφορά το offtopic, απλά σε νιώθω. :p

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy S8+ auto

 

38049561811_eda2a4818e_c.jpg

2017-10-30_11-46-02 by Vlasis Miriagkos - Flickr2BBcode LITE

 

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αλέξη πολύ ωραία φωτογραφία. Και τεχνικά καλή ποιότητα αλλά και σαν φωτογραφία (αξίζει και για το άλλο θέμα ;) )
Link to comment
Share on other sites

Αλέξη πολύ ωραία φωτογραφία. Και τεχνικά καλή ποιότητα αλλά και σαν φωτογραφία (αξίζει και για το άλλο θέμα ;) )

 

Σ ευχαριστώ Ανδρέα! Το σκέφτηκα αλλά είπα να μη επαναλαμβανομαι στα νήματα. Άλλωστε οι περισσότεροι είμαστε οι ίδιοι :-P

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ Ανδρέα! Το σκέφτηκα αλλά είπα να μη επαναλαμβανομαι στα νήματα. Άλλωστε οι περισσότεροι είμαστε οι ίδιοι :-P

 

Ποιός διαδίδει τέτοιες κακοήθιες; :p:lol:

Link to comment
Share on other sites

 

εγω θα την εβγαζα αντιθετα...δηλαδη focus πισω στο προσωπο

και θα θολωνα μπροστα το φυλλο

Link to comment
Share on other sites

 

Πολύ όμορφες με το εφέ, αν και στις άκρες της ταμπέλας έχει φάει το κατιτις. Όμως πολύ όμορφο.

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Edit από Mod: για να μην ξεχειλώνει το θέμα, αφαιρέθηκε η προεπισκόπηση των φωτογραφιών απλά σβήνοντας ένα γράμμα από το ;)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

εγω θα την εβγαζα αντιθετα...δηλαδη focus πισω στο προσωπο

και θα θολωνα μπροστα το φυλλο

Έβγαλα και μια έτσι ακριβώς όπως περιγράφεις αλλά είπα να ανεβάσω την άλλη για την ώρα.

 

Μια ακόμα με HDR

38050553231_cb7bfe46c7_c.jpgAutumn Road by alex-mand, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Μαγική Αλέξη...

 

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα και μια έτσι ακριβώς όπως περιγράφεις αλλά είπα να ανεβάσω την άλλη για την ώρα.

 

Μια ακόμα με HDR

https://farm5.staticflickr.com/4511/38050553231_cb7bfe46c7_c.jpg[]Autumn Road by alex-mand, on Flickr

 

Αλεξ σαν να εκαψε αρκετό πράμα εδω ε;

Για hdr δεν υπάρχει ισορροπία καθόλου...

Link to comment
Share on other sites

Μάριε και Βλάση ευχαριστώ ρε σεις! Με τοσο bokeh που έχετε βάλει τελευταία, πλύση εγκεφάλου έχει γίνει κι είπα να μιμηθω κι εγώ!

 

Μάριε για τη 2η, τα σύννεφα έτσι ήταν. Σε εκείνο το σημείο είχε άσπρα σύννεφα με περίεργο ήλιο. Δεν ξέρω αν με άλλο κινητό ή αν έκανα άλλη ρύθμιση έβγαινε καλύτερα, αλλά αυτό έβλεπα εκείνη την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Μάριε και Βλάση ευχαριστώ ρε σεις! Με τοσο bokeh που έχετε βάλει τελευταία, πλύση εγκεφάλου έχει γίνει κι είπα να μιμηθω κι εγώ!

 

Μάριε για τη 2η, τα σύννεφα έτσι ήταν. Σε εκείνο το σημείο είχε άσπρα σύννεφα με περίεργο ήλιο. Δεν ξέρω αν με άλλο κινητό ή αν έκανα άλλη ρύθμιση έβγαινε καλύτερα, αλλά αυτό έβλεπα εκείνη την ώρα.

Αχαμ οκ τότε για να το λες ισχύει!!
Link to comment
Share on other sites

Huawei P8 Lite απόλυτη εστίαση

 

26274820479_a942156246_c.jpg

2017-10-31_01-24-53 by Vlasis Miriagkos - Flickr2BBcode LITE

 

 

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αχαμ οκ τότε για να το λες ισχύει!!

 

Ναι, είδα μόλις και τη φωτογραφία με ταπ στα σύννεφα που είχα κάνει, όπου φαίνονται λιιιγο καλύτερα αλλά πάλι το ίδιο κατάλευκα ουσιαστικά. Αλλά προφανώς όλα τα υπόλοιπα είναι υποφωτισμενα φουλ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είδα μόλις και τη φωτογραφία με ταπ στα σύννεφα που είχα κάνει, όπου φαίνονται λιιιγο καλύτερα αλλά πάλι το ίδιο κατάλευκα ουσιαστικά. Αλλά προφανώς όλα τα υπόλοιπα είναι υποφωτισμενα φουλ.
Είναι νομίζω και το ότι πέφτει πλάγια το φως στο κάδρο. Η δεξιά πλευρά είναι υποφωτισμενη αρκετά σε σύγκριση με αριστερα.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...