Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νικο, γιαιτ δεν δοκιμαζεις την Proshot?

πιο ηπια επεξεργασια, καλυτερο Hdr και μπορεις να ρυθμσεις χρωματα κ,.τλ

 

Προσωπικά μου αρέσουν οι φωτογραφίες που βγάζει.

Παρόλα αυτα,όσες εφαρμογές εχω δοκιμάσει βγάζουν ακριβώς το ιδιο. Την εχω αγοράσει την Proshot...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εχω και με εκθεση στο μηδεν...θα τη βαλω

αυτη ειναι με εκθεση 0.3

38012616891_9efc5ffe44_c.jpgIMAG0004 by foxy4270, on Flickr

Μήπως ήθελες focus στο κτίριο?

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά προτιμώ την manual αν και δεν κάνει ο φακός για lowlight, πάντως βλέπω έπιασες και ένα UFO στο δρόμο στείλε στη NASA να βγει και μεροκάματο Edited by vag74
Link to comment
Share on other sites

Auto :

24178868708_c599967b9e_c.jpg20171028_131030572_iOS by KOSTAS MIHALIS, on Flickr

 

Και με 2x zoom

38030882471_5af08734c8_c.jpg20171028_131047587_iOS by KOSTAS MIHALIS, on Flickr

 

Και δυο με το portrait mode :

38030893141_4be8102883_c.jpg20171028_133011401_iOS by KOSTAS MIHALIS, on Flickr

 

38000378582_9c9da0708b_c.jpg20171028_131432698_iOS by KOSTAS MIHALIS, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

33131604474_4f89a87ff6_h.jpgIMG_20170408_133759 by σπυρος τσαγγαρακης, on Flickralcatel pop up.παλια φωτο.ολα στο αυτοματο.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

@KM24 πολύ ωραίες του iphone και με καλό portrait mode. Θα ήθελα αν μπορεις να το δοκιμάσεις το portrait δε πιο δυσκολες συνθήκες πχ να μην είναι εννιαίο αυτό που νετάρεις, να έχει και κενά (πχ άνθρωπος και κενό ανάμεσα στα χέρια και κορμό ή κεφάλι)

 

Σπύρο θα έπαιρνα όρκο ότι είχες ενεργό φλας. Έκανε κάποιο δέντρο σκιά πίσω από τα λουλούδια;

 

Φυσικά προτιμώ την manual αν και δεν κάνει ο φακός για lowlight, πάντως βλέπω έπιασες και ένα UFO στο δρόμο στείλε στη NASA να βγει και μεροκάματο

 

lol. Πάντως δείγματα low light με τον wide φακό δεν είχαμε. Οπότε καλά έκανε και τα ανέβασε ο Γιώργος.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

@KM24 πολύ ωραίες του iphone και με καλό portrait mode. Θα ήθελα αν μπορεις να το δοκιμάσεις το portrait δε πιο δυσκολες συνθήκες πχ να μην είναι εννιαίο αυτό που νετάρεις, να έχει και κενά (πχ άνθρωπος και κενό ανάμεσα στα χέρια και κορμό ή κεφάλι)

 

Σπύρο θα έπαιρνα όρκο ότι είχες ενεργό φλας. Έκανε κάποιο δέντρο σκιά πίσω από τα λουλούδια;

 

 

lol. Πάντως δείγματα low light με τον wide φακό δεν είχαμε. Οπότε καλά έκανε και τα ανέβασε ο Γιώργος.

ναι ειχε δεντρα,εκεινη την ημερα ειχε συννεφα και αερακι,οποτε θα το πετυχα καποια στιγμη που βγηκε ο ηλιος.θυμαμαι ότι την μια στιγμη ειχες ηλιο και την άλλη σκια.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

@antretng : "@KM24 πολύ ωραίες του iphone και με καλό portrait mode. Θα ήθελα αν μπορεις να το δοκιμάσεις το portrait δε πιο δυσκολες συνθήκες πχ να μην είναι εννιαίο αυτό που νετάρεις, να έχει και κενά (πχ άνθρωπος και κενό ανάμεσα στα χέρια και κορμό ή κεφάλι)"

 

Εχω βγαλει παρα πολλες φωτογραφιες, με ατομα - οικογενεια και φιλους - με αψογα αποτελεσματα (που για ευνοητους λογους δε μπορω να δειξω εδω), χωρις περιεργα θολωματα στα κενα μεταξυ χεριων, κεφαλιων κλπ. Αυτα με καλο φωτισμο. Οταν ο φωτισμος ειναι μετριος και σε εσωτερικους χωρους, το portrait mode ναι μεν δουλευει αλλα εχει πολυ θορυβο που εμενα δε μου αρεσει.

 

Επειδη τραβαω κυριως την οικεγενεια και ιδιαιτερα την κορη μου, νομιζω οτι ειναι πολυ εντυπωσιακο το αποτελεσμα και δειχνει επαγγελματικο, ολοι ενθουσιαζονται με τις φωτουγραφιες που τους δειχνω. Ηταν ο μονος λογος που πηγα σε iphone , και ελπιζω τωρα που σκεφτομαι να παω σε note 8 να μην απογοητευτω απο το αντιστοιχο mode - live focus- και να ειναι στα επιπεδα του iphone, γιατι κατα την γνωμη μου για καποιον που τραβαει κυριως προσωπα ειναι το πιο εντυπωσιακο χαρακτηριστικο εχουν τα κινητα μεχρι αυτη τη στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

@antretng : "@KM24 πολύ ωραίες του iphone και με καλό portrait mode. Θα ήθελα αν μπορεις να το δοκιμάσεις το portrait δε πιο δυσκολες συνθήκες πχ να μην είναι εννιαίο αυτό που νετάρεις, να έχει και κενά (πχ άνθρωπος και κενό ανάμεσα στα χέρια και κορμό ή κεφάλι)"

 

Εχω βγαλει παρα πολλες φωτογραφιες, με ατομα - οικογενεια και φιλους - με αψογα αποτελεσματα (που για ευνοητους λογους δε μπορω να δειξω εδω), χωρις περιεργα θολωματα στα κενα μεταξυ χεριων, κεφαλιων κλπ. Αυτα με καλο φωτισμο. Οταν ο φωτισμος ειναι μετριος και σε εσωτερικους χωρους, το portrait mode ναι μεν δουλευει αλλα εχει πολυ θορυβο που εμενα δε μου αρεσει.

 

Επειδη τραβαω κυριως την οικεγενεια και ιδιαιτερα την κορη μου, νομιζω οτι ειναι πολυ εντυπωσιακο το αποτελεσμα και δειχνει επαγγελματικο, ολοι ενθουσιαζονται με τις φωτουγραφιες που τους δειχνω. Ηταν ο μονος λογος που πηγα σε iphone , και ελπιζω τωρα που σκεφτομαι να παω σε note 8 να μην απογοητευτω απο το αντιστοιχο mode - live focus- και να ειναι στα επιπεδα του iphone, γιατι κατα την γνωμη μου για καποιον που τραβαει κυριως προσωπα ειναι το πιο εντυπωσιακο χαρακτηριστικο εχουν τα κινητα μεχρι αυτη τη στιγμη.

 

Δείχνει όντως πολύ καλό το αποτέλεσμα.

 

Ναι είναι κατανοητό ότι δεν θα ανεβάσεις την οικογένεια σου. Απλά εξήγησα τι εννοούσα. Ενδεχομένος μπορείς να τραβήξεις κλαδάκια δέντρου που προφανώς έχει κενά για να δούμε πως τα πάει.

 

Πάντως μου άρεσαν πολύ οι φωτογραφίες σου. Πέραν από το Portrait με κλαδάκια ανέβασε και καμιά νυχτερινή (κανονικό mode) να δούμε πως τα πάει. :)

Link to comment
Share on other sites

@KM24 Πολύ όμορφες φωτογραφίες, έχει βοηθήσει και ο καιρός και έχουν βγει πολύ ατμοσφαιρικές. Έκανε ωραία αποτύπωση του σκηνικού το iphone.
Link to comment
Share on other sites

Ας αρχίσω κι εγώ μερικά δείγματα-συγκριτικά με την GCam και την stock του Mi A1.

 

GCam Arnova's 5.1.014_v6 (με αυτά τα settings -Nexus 6P, όχι Pixel 2XL) με HDR+:

38006494142_c0096fca9d_z.jpg2017-10-30_01-56-38 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

Το γατί κινούταν εκείνη τη στιγμή. Μηδενικό motion blur παρ' όλα αυτά. Έχω πάθει πλάκα και θα το ξαναδοκιμάσω σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Το γατί κινούταν εκείνη τη στιγμή. Μηδενικό motion blur παρ' όλα αυτά. Έχω πάθει πλάκα και θα το ξαναδοκιμάσω σήμερα.

 

Στο motion blur όντως τα πάει καλά. Αν εξαιρέσουμε το shutter lag το κάνει εξαιρετικό για φωτογραφίες με κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Stock auto:

24185126758_88ba4e6eeb.jpgIMG_20171029_134026 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

Stock hdr:

37983952866_a57d696bbe.jpgIMG_20171029_134004_HDR by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

stock HHT

24185138678_14b933223d.jpgIMG_20171029_134015_HHT by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

GCam HDR+ (v4.0 με αυτα τα settings)

37984001316_ce95e3bb3d.jpgIMG_20171029_134000 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

GCam HDR+ (v5.1) ιδια με το γατί παραπάνω:

37328734684_8933192220.jpgIMG_20171029_134034 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

Γρήγορα συμπεράσματα από εμένα: stock auto δεν παλεύεται από θόρυβο, stock hdr βοηθάει νομίζω το sharpness ανεξάρτητα από το αν χρειαζόταν HDR on, stock HHT έχει shutter lag (από το ταπ μέχρι την λήψη, εξ' ου και το blur), gcam v4.0 αρκετά καλό χρωματικά, gcam V5.1 ά-ψο-γο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη είχες στο on το hdr+ ή auto? Έχει διαφορά να ξέρεις.

Επιπλέον με αυτές τις ρυθμίσεις έχεις καθόλου cool down από shot σε shot?

Πάντως η hht έχει camera shake.

Νομίζω ότι προτιμώ την auto ακόμα και απο gcam.

Link to comment
Share on other sites

HDR+ on πάντα.

 

Το auto δεν είναι ότι είτε το ενεργοποιεί είτε όχι; Άλλο αργόριθμό επικαλείται στο HDR on και στο hdr auto (αν κάνει on);

 

Cooldown γύρω στο μισό δευτερόλεπτο. Λίγο ενοχλητικό. Το processing στο background κάνει 2-3 δευτερόλεπτα.

 

Στα side effects του GCam μου εξαλείφει και το hand shake μου λες και έχει κακό OIS. Εκεί που θα έβγαζα χεράτη κουνημένη μου την "φτιάχνει".

Link to comment
Share on other sites

Με τις ρυθμίσεις που χα προτείνει δεν έχει cool down.

 

Ναι έχει άλλο αλγόρυθμο. Αναλόγως τις συνθήκες μπορεί να τραβήξει μικρότερο αριθμό κάδρων στο auto ενώ στο on πάντα τελικιάζει. Το αποτέλεσμα είναι ότι το auto ειναι πιο γρήγορο γενικά αλλά με κατώτερη ποιότητα (εκτός εάν είναι σκοτάδια οπότε τελικιάζει)

 

Μήπως έγινε κάποιο μπέρδεμα stock auto και gcam? Γιατί μου φαίνεται αρκετά καλύτερη η auto.

 

Αλλά ναι η gcam είναι λες και έχεις ois της lg.

Link to comment
Share on other sites

Αχα.

 

Θα δοκιμάσω και σε off/on/auto λοιπόν.

 

όχι, μπέρδεμα δεν έχει γίνει. ειδικά η gcam 5 μου αλλάζει και το exif σε huawei Mi A1

 

Εγώ τις βλέπω παρόμοιες να σου πω την αλήθεια. Ίσως λίγο περισσότερη λεπτομέρεια (και θόρυβο) με την GCam. Η stock απλώς έκανε λίγο nr παραπάνω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πάντως την GCam την παραδέχομαι εδώ:

 

38007395832_702e7bf761.jpg2017-10-30_02-45-14 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

Δεν είχε όχι απλά καθόλου φως η σκηνή, αλλά ήταν θεοσκότεινα εντελώς. Πραγματικά η μέρα με τη νύχτα (pun intended).

 

Βέβαια από λεπτομέρεια δεν σκίζουμε, αλλά νταξ δεν έχω παράπονο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι γενικά δεν άξιζε το κόπο να μπεις gcam εκτός εαν είσαι επιρρεπής σε camera shake. Σε πιο σκοτάδια βέβαια ή υψηλές αντιθέσεις ίσως εκεί να έχει αξία.

Και καθώς έγραφα είδα ότι ανέβασες φώτο όπως αυτή που περιέγραφα :lol: . Ναι εδώ τα πήγε εξαίρετα. Μην τυχόν τράβηξες και με στοκ για σύγκριση;

 

Πάντως δοκίμασε και αυτές τις ρυθμίσεις με την 3.8c https://forum.xda-developers.com/le-max-2/themes/google-pixel-hdr-camera-x820-t3655812/post74034795#post74034795 . Έχει πολύ μικρότερο cool down με σχετικά καλή ποιότητα.

 

Edit: Στα σκοτάδια μπορείς να φωτίσεις ακόμα περισσότερο κάνοντας ταπ και πχ ev +2. Ρίχνει το shutter speed σε 1/5 και ω ναι δεν έχει camera shake.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Δεν τράβηξα, όχι... Απλά σκέφτηκα πως θα είναι μια μάπα και δεν έκανα καν τον κόπο... :P

 

Θα δοκιμάσω απόψε την 3.8c. Και με την long exposure θέλω να παίξω βασικά.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...